У народі кажуть, що після Благовіщення земля пробуджується. Тобто відсвяткували, і саме час братися до садово-городніх робіт. Але цього року відсвяткували Благовіщення на 13 днів раніше – 25 березня проти 7 квітня. Що кажуть садоводи з цього приводу, коли розпочинати роботи на городі та в саду, а також чи треба дотримуватися посівного календаря, читайте у матеріалі Коротко про.
Городні роботи? Після березневих заморозків
На Благовіщення Бог землю благословляє. Так кажуть і в народі, і в церкві. Наші прабатьки до Благовіщення нічого не сіяли і не садили. На саме свято узагалі, як то кажуть, навіть пташка гніздо не в’є – гріх щось робити. А вже після Благовіщення люди бралися до городніх робіт.
Автор цієї статті пам’ятає, як за кілька днів до свята бабуся готувала картоплю до посадки. І навіть якщо земля ще не добре прогрілася, старенька вимагала терміново садити картоплю, адже Благовіщення вже минуло. І це не забаганка бабці, це своєрідна традиція від діда-прадіда: сіяти-садити у землю насіння й рослини тільки після цього свята.
А як бути тепер? Адже з вересня минулого року українці перейшли на новоюліанський церковний календар. І тепер Благовіщення відмічаємо майже на два тижні раніше, 25 березня. А в перший місяць весни погода мало тішить теплом.
– Так, є таке повір’я, що одразу після цього свята треба братися за городні роботи, але все-таки початок цих робіт залежить від погоди, - пояснює агроном ТОВ «Континент» Андрій Леквар. – От посадила ваша бабця картоплю в землю після Благовіщення. А ґрунт ще не готовий, вночі й заморозок може бути. І буде та картопля сидіти в землі, доки не потепліє, доки не буде сприятливих умов для росту рослини. Добре, картопля не пропаде. А більш ніжні культури можуть загинути. Тому раджу не на Благовіщення зважати, а на погоду.
Аграрій нагадує, що березень, і навіть квітень - нестабільні щодо погоди місяці. Та порпатися на городі, звісно, ніхто не забороняє. Якщо хочеться дотриматися традицій Благовіщення, то після свята можна висіяти у відкритий ґрунт ті культури, які зможуть пережити нічні заморозки. Звісно, не полуницю і троянди, а, наприклад, таку зелень, як петрушка та кріп. Редиску також можна сміливо сіяти. А от для гороху, буряка, моркви середня добова температура має бути +8...+10 градусів (саме така як зараз).
Так невже наші бабусі-дідусі помилялися щодо роботи на городах та в садах одразу після Благовіщення?
– Так, це такий собі міф, але зважайте й на те, що зараз ми всі інформаційно підковані, на відміну від наших предків, які жили ще якихось 50-80 років тому, - каже Андрій Леквар. – Люди не мали достатньо інформації. Тому слідкували за поведінкою звірів та птахів, якимись природними явищами, пов’язували це з погодними умовами, врожаєм тощо. Теперішньому поколінню не треба чекати Благовіщення, щоб щось робити на городі чи в саду.
До речі, саме після Благовіщення, навіть за новоюліанським календарем, аграрії рекомендують обов’язково підживити грядки, посадити нові дерева на ділянці, перевірити насіннєвий матеріал тієї ж картоплі. Як бачимо, роботи вистачає.
Після Благовіщення можна висіяти у відкритий ґрунт ті культури, які зможуть пережити нічні заморозки. Фото: realist.online
Фази Місяця та знаки зодіаку
Ще одна цікава традиція у садівників, яка також викликає чимало запитань, – це посівний календар городника. Щороку різні видання публікують такий своєрідний графік, в якому є хороші та погані для землеробства дні. І стверджують, що над його створенням працювали самі аграрії. Також нібито враховувалися фази Місяця, певні астрономічні події і навіть знаки зодіаку.
Прихильники такого календаря стверджують, що посівний графік допомагає розібратися, в які дні краще висаджувати рослини та сіяти насіння, пересаджувати, підливати, підживлювати. І якщо чітко дотримуватися календаря, то можна отримати щедрий врожай.
Щоправда, аграрії-експерти лише поблажливо посміхаються, проглядаючи календар. Кажуть, великі аграрні компанії його, звісно, не дотримуються. Коли стартують польові роботи, ніхто не буде зупинятися на день чи два, тому що фаза Місяця несприятлива.
Але існує й інша думка.
Місяць має влив на все живе на Землі. Фото: blog.alomoves.com
Вченими доведено, що Місяць має влив на все живе на Землі, - розповідає власниця квіткової ферми «Поляна» Валентина Рубій. - Наші предки століттями слідкували за фазами нашого супутника і зрозуміли, що на молодий Місяць краще садити і сіяти городину, яка росте доверху, а на спадаючий - усякі кореневища. Я сама дотримуюся посівного календаря. Так, без фанатизму, але слідкую за фазами Місяця.
При цьому жінка підкреслює: на посівний календар сподіватися мало, треба доглядати за рослинами, захищати від хвороб та шкідників, підживлювати. Тоді й буде врожай.
🌿Посівний календар городника 2024
Посівний календар городника на 2024 рік Фото: kagarlyk.cit