Румунія та Болгарія, що приєдналися до ЄС у 2007 році, увійшли до Шенгенської зони, проте лише частково. Про приєднання країн до Шенгену з 31 березня в неділю нагадала президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у своєму акаунті в соцмережі X.
- Сьогодні Болгарія та Румунія приєднуються до Шенгенської родини. Я вітаю скасування внутрішніх повітряних та морських прикордонних перевірок. Це великий успіх для народів обох країн. Це також приносить користь мільйонам громадян ЄС по всій Європі. Робимо Шенгенську зону ще сильніше, – написала вона.
Єврокомісар із внутрішніх справ Ілва Йоганссон зазначила у своєму відеозверненні, що внутрішній прикордонний контроль скасовано в аеропортах та морських портах. Наступний крок – зняття перевірок на сухопутних кордонах.
- Вето на повне приєднання Румунії та Болгарії до Шенгенської зони наклала Австрія, мотивуючи це побоюваннями приток біженців. Рада ЄС схвалила часткове приєднання Румунії та Болгарії до Шенгену у грудні 2023 року. У Бухаресті та Софії сподіваються, що повне приєднання відбудеться до кінця 2024 року.
- 2011 року Європейська комісія підтвердила, що Болгарія та Румунія виконали всі вимоги, щоб стати повноправними членами Шенгенської зони. У листопаді 2022 року Єврокомісія закликала Раду ЄС включити до Шенгену Болгарію, Румунію та Хорватію. Хорватія приєдналася до Шенгенської зони з 2023 року.
- Шенгенська зона – найбільша у світі загальна територія без внутрішнього прикордонного контролю. В основу Шенгену ліг міжурядовий проєкт між Бельгією, Францією, Німеччиною, Люксембургом та Нідерландами у 1985 році. Крім полегшення вільного пересування людей без внутрішнього прикордонного контролю, Шенген приносить значну користь економіці Європи, стверджують у Євросоюзі.