Масовані атаки РФ по енергетичній інфраструктурі України за цей тиждень набули вже чіткого виміру – Росія хоче знову відключень світла для українців і дестабілізування ситуації всередині країни.
Водночас що Росія, що Україна можуть провести наступальні кампанії цього року, на що обидві сторони активно налаштовуються.
Про те, як Київ і Москва готуються до наступу, а також про те, яким був цей тиждень війни та які наміри мають російські окупанти, – в інтерв’ю Фактам ICTV розповів учасник російсько-української війни, майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман.
Обстріли енергетики
Військовий переконаний, що кінцевою метою, через які Росія відновила масовані атаки по енергооб’єктах, все ж була гребля ДніпроГЕС.
Водночас ворог не настільки дурний, щоб намагатися позбавити українців світла й тепла, коли сонячний день збільшується, навантаження на електрогенерацію падає, а на вулиці стає тепло.
– Кінцевою метою була атомна станція… В нас багато електроенергії генерують саме атомні станції. За різними підрахунками, там ледь не 4/5, тобто 80% від загального обсягу. Ці станції неможливо призупинити, вони повинні генерувати і кудись віддавати ту електроенергію, яку вони виробляють, – каже Гетьман.
Різке призупинення роботи АЕС через російські обстріли могло б призвести до аварії на станції, а відновлення роботи станції мало б тривати якийсь час.
– Не знаю, наскільки це відповідає дійсності, але аналітики кажуть, що це була така хитра замаскована атака по атомних станціях, щоб зіпсувати нашу атомну енергетику, яка дає переважну більшість електрики нашій країні, – вважає військовий.
Водночас, зазначає майор запасу, на лінію фронту для росіян це аж ніяк не впливає.
Загроза наступу Росії
Президент Володимир Зеленський протягом цього тижня вказував на ймовірний наступ російських окупантів уже навесні-влітку поточного року.
За словами Олексія Гетьмана, ймовірно, ворог наступатиме одразу на двох-трьох напрямках, оскільки наступати на одному було б нелогічно.
– Упевнений, що в росіян самих це ще не вирішено, де вони будуть намагатися наступати, це залежить від їхньої мобілізації. Але можна припустити, що це будуть східний і північний напрямки. Навряд чи вони спробують проводити наступальні дії з Півдня, адже логістика в них краща на Півночі та Сході. На Півдні – там довга логістична рука, тому й складніше щось довго підвозити, – вважає військовий.
Майор запасу також припускає, що одним із напрямків може бути Куп’янський.
– Чи робитимуть вони щось, чи ні, ми будемо знати за декілька тижнів, коли побачимо переміщення військ, коли готуватиметься наступ, – наголошує він.
Олексій Гетьман вважає – те, що про це каже президент і вище військово-політичне керівництво України, є правильним кроком, оскільки демонструє, довкола чого українському суспільству слід консолідуватися.
– Багато хто з нас досі перебуває у рожевих мріях, що війна швидко закінчиться, війна десь там і нас уже не стосується. Але ні, президент каже, що ситуація дуже складна, і конкретизує, в чому вона складна, вказує, що ми можемо відступати, – пояснює він.
Контрнаступ України
Також в інтерв’ю Washington Post Володимир Зеленський казав, що за наявності з боку Сполучених Штатів та їхніх союзників достатньої кількості військової підтримки, Україна зможе підготувати бригади в тилу для початку контрнаступальних дій вже наприкінці цього року.
З огляду на те, що за час повномасштабної війни масштабні зимові наступальні операції переважно здійснювала Росія, а Україна досягала успіху у наступі влітку або ж восени, то Олексій Гетьман вказує, що суттєвої різниці у періоду для наступальних дій залежно від пори року немає.
– Влітку є певні складнощі долати спеку. Це не тільки для людей важко, це й для техніки потрібні певні речі, щоб вона їздила і не перегрівалася. Є такі самі складнощі взимку, де її потрібно постійно прогрівати. Але принципової різниці для Збройних сил – здійснювати наступальні дії взимку чи влітку – немає, – каже військовий.
Майор запасу ЗСУ додає, що натомість є різниця для проведення наступу навесні чи восени, коли йдуть дощі і військова техніка в’язне у багнюці.
На думку військового, підготовка Україною додаткових бригад для наступу буде пов’язана із законопроєктом про мобілізацію №10449, який наразі досі розглядають у Верховній Раді.