Наказ № 402, виданий Міноборони, визначає термін дії постанов ВЛК, перелік хвороб, які впливають на визначення ступеня придатності осіб до військової, а також інші процедури для військових та військовозобов'язаних.
Адвокатка Христина Ковцун пояснила, що в ТЦК можуть вручати повістку на ВЛК раніше терміну закінчення дії попередньої постанови ВЛК. Варто зазначити, що в законах ніде не вказані обмеження щодо цього або можливості відмовитися від такої повістки.
Яка ситуація з повторним проходженням комісії
Положення про ВЛК передбачає, що військовозобов'язані проходять ВЛК через 5 років після постановки на військовий облік, тобто, постанова ВЛК діє протягом 5 років.
Водночас у разі мобілізаційних заходів постанова ВЛК дійсна протягом 12 місяців, тобто військовозобов'язаний може бути викликаний для проходження ВЛК через 12 місяців.
Військовозобов'язані проходять ВЛК після того, як керівник ТЦК вручає повістку на проходження комісії.
В умовах, коли йде мобілізація, цей строк може нівелюватися, тому що в нас є указ президента про мобілізацію, і відповідно, коли військовозобов'язаному вручають повістку, він зобов’язаний з’явитися в територіальний центр комплектування, колишній воєнкомат, уточнити облікові дані і пройти військово-лікарську комісію для того, щоб було розуміння, чи він придатний, чи обмежено придатний, чи непридатний. І це обов’язок,
– наголосила юристка.
Мобілізація в Україні: останні новини
- Комітет з питань оборони завершив розгляд усіх правок законопроєкту про мобілізацію 29 березня. Зараз секретаріат верстає таблицю, аби зрозуміти, де могли бути допущені різні неузгодженості чи технічні помилки. Уже наступного тижня громадяни зможуть з нею ознайомитися.
- Відомо, що пропонуєтьсязменшити вік мобілізаціїз 27 до 25 років. Юнаки зможуть пройти обов'язковий військовий вишкіл з 2025 року. Вони самі зможуть обрати час, коли його проходити.
- Натомість строкової служби не буде. Замість неї введуть базову військову службу, яка триватиме 5 місяців у мирний час та 3 місяці – у воєнний.
- Варто зазначити, що поняття "обмеженої придатності у воєнний час" виключили із законодавства. Ці люди, імовірно, будуть проходити повторну військово-лікарську комісію. Якщо будуть придатними, то поповнять вакантні місця в бойових підрозділах і бригадах.