MY.UAНовини
«Великий замєс» очима росіян, або пропагандистський фільм про Маріуполь «20/22»
«Великий замєс» очима росіян, або пропагандистський фільм про Маріуполь «20/22»

«Великий замєс» очима росіян, або пропагандистський фільм про Маріуполь «20/22»

Як зняти кіно про знищений Маріуполь із пітерськими акторами, російською пропагандою, штучним задимленням і вигадками.

Чесно кажучи, я чекала на вихід пропагандистського фільму «20/22». Про його зйомки вже була інформація у квітні 2023 року в російських пропагандистських медіа типу RT з одного боку, з іншого — коментарі маріупольських жителів у соцмережах, які знов чули вибухи та цинічну роботу знімальної групи на фоні маріупольських зруйнованих будинків. Також торік восени та грудні в російських соцмережах «ВКонтакте», «Одноклассники» просували анонси фільму навіть у розважальних пабліках (хоча чому «навіть»? Саме в таких розважальних, гумористичних, спеціалізованих групах соцмереж і поширюється російська пропаганда) та регіональних медіа. Прем’єру підготували до річниці початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 23-24 лютого 2024 року.

Цікаво, що в мережі переглядів замало як для довгої PR-компанії, наприклад, на сайті Першого каналу станом на кінець березня — лише 300 тисяч переглядів, і це в масштабах «безкрайньої родіни». На деяких онлайн-платформах — ледь перевалює сотню. До речі, фільм позиціюється як перший художній про «СВО». Але виробництво стрічки з перших кадрів переконує у протилежному, що це пропагандистське кіно, адже задіяні російський Перший канал, Інститут розвитку інтернету, Фонд підтримки військово-патріотичного кіно. Відразу напишу, що не варто витрачати кілька годин на перегляд цього серіалу, і ось чому.

Пропагандисти та студенти-журналісти

Я вже ділилася спогадами про блокаду Маріуполя і про те, що викладала журналістику в Маріупольському університеті. Студенти-журналісти — це нетипова студентська аудиторія, погодьтеся. До речі, вони навчили мене сленгового слова «кринж», і це слово подумки виринало на кожній репліці та сцені чотирисерійного мінісеріалу «20/22», в якому, до речі, головними героями є... студенти факультету журналістики МДУ імені Ломоносова.

На початку фільму зверну увагу на повідомлення в телеграмі, що надійшло головному герою — студенту-журналісту, есемемнику Дані з Севастополя. У тексті йдеться про «великий замєс». Потім коряво склеєні (чи змонтовані?) постановні бої в Широкиному 10 лютого 2015 року. Така собі режисерська спроба виправдати початок війни. Другий головний персонаж — Аліса — теж студентка-журналістка, яка має нагороду за найкращу інформаційну програму. Також у фільмі брали участь російські пропагандисти, які вважають себе воєнними кореспондентами, Семен Пегов і Павло Чуприна. А як же робити пропагандистське кіно без пропагандистів?

Російські пропагандисти Семен Пегов і Павло Чуприна (тут і далі кадри з пропагандистського фільму «20/22»)

Діалоги українських військових у серіалі, напевно, писали теж студенти 1 курсу МДУ, адже звертання «Пан Капітан», «Персик ти мій», повтор фрази «кулю в лоба, так кулю в лоба» особливо кринжово звучать від персонажів військових «Азова». Зрозуміло, що «найбільше» зло у фільмі втілюють азовці.

24 лютого головним персонажам приходять повідомляння (звичайно, в телеграмі), що «ми все ж таки напали на Україну» і що журналістам не місце в цій країні, що треба «валити». Ну так, по факту, в лютому-березні 2022 багато саме медійників виїхало до Грузії та Європи, деякі продовжили жити в режимі тиші, мовчати. І ця позиція російських журналістів м’яко критикується в цьому фільмі, але на цьому акцентується увага. Вже з перших сцен, наприклад, мітингів у Москві, починається кринж. Хтось із мітингувальників пропонує записати українську пісню на підтримку українців, але головний герой із Севастополя каже, що пісня — «нацистська». Також на початку серіалу студенти-журналісти та їхні батьки розмірковують про «велічіє родіни», і звичайно, цей наратив повторюється наприкінці стрічки для «закріплення» ефекту. Також часто звучить пропагандистський наратив «своїх не бросаєм».

Журналістські й нежурналістські персонажі

У першій серії головний персонаж Даня здає в ломбард свої ноутбук, колонку і навушники, і купує — увага! — військову амуніцію, щоб їхати на війну, де поранило його брата. В пропагандистських фільмах полюбляють демонструвати «взірці» героїв. Проте нам наче показують «трансформацію» персонажа Дані: від студента-журналіста до військового російського батальйону «Сомалі», що вже є доволі кринжово навіть для російської телеаудиторії.

Образ брата Кості теж цікавий, наче легке поранення в ногу, але російські військові «перестаралися» зі жгутом — і він уже без ноги. Це наче реалістична історія для аудиторії, що так легко можна стати людиною з інвалідністю через незнання першої допомоги «товаришів». У госпіталі Донецька герой зустрічає поранених із батальйону «Сомалі» та називає їх «топовими пацанами». Той випадок, як у репліки головного героя вкладаються пропагандистські наративи, ставлення до подій.

У другій серії є персонаж другого плану — декан факультету журналістики, який читає лекцію наче про свободу журналіста-колумніста та тележурналіста, каже, що слово «колумніст» є американізмом. Це у навчальному процесі 2022 року? Безумовно, декан відрахував персонажа Даню за участь в антивоєнному мітингу, який показали на початку фільму. З радянських часів нічого не змінилося. До речі, декан, він же в образі лектора, є таким нафталіновим, махровим образом партійця 1960–1970 років. У цьому фільмі образ доволі цілісний: «поважний» вік, сірий піджак, великий живіт і найголовніше — репліки, виписані в дусі радянської та пострадянської пропаганди.

Спецефекти не для «ефекту»

Головний ефект воєнних дій у Маріуполі — це задимленість. Другорядний персонаж — маріуполець Артем Фірсов — наче йде з двома баклажками води та раптом згадує, що в нього поранена дружина. Він кидається під ноги російським воєнним із фразою: «Ви ж нас рятувати прийшли?». Цей персонаж у жовтій куртці називає російських військових «своїми», чого не було по факту, бо за реальних подій місцеві боялися звертатися до росіян. Така собі виправдовувальна пропаганда...

Ще одна персонаж — кореспондентка Першого каналу у кофті в кольорах прапора проросійських терористів Донеччини Уляна Розумовська — каже, що «укропи пресу в першу чергу вбивають». Пропагандистські наративи в кожній репліці. Також вона показує свій телеграм-канал, адже російські військові журналісти-пропагандисти використовують телеграм як основний канал комунікації. Вона допомагає студентам-журналістам зустрітися, адже хоче зняти про це новинний сюжет.

У фільмі пропаганда також постає у вигляді літери «Z» на стінах будівель, промзони, автівок, фоном нав’язливо звучать пропагандистські пісні про «СВО». Ну і пітерські актори в кадрі, наприклад, Олександр Ликов, який прославився після серіалу «Улицы разбитых фонарей», який до речі, теж ніс пропагандистські наративи та нав’язування російської картини світу.

Героїзація та демонізація

Героїзація «сомалійців» і демонізація «азовців» — у традиціях поляризації як прийому пропаганди. Персонаж журналістки Першого каналу зі студентами наче випадково приїхав на український блок-пост. Режисери створили сцену конфлікту між ЗСУ та бригадою НГУ «Азов», де персонажів ЗСУ презентовано ображеними, без уваги преси. «Азов» демонізують у різних сценах: то персонажі спалюють книги, щоб грітися, то чомусь виколупують очі на портреті Гоголя або розмальовують портрет Пушкіна.

Але найбільш незрозумілі сцени з топірцем. Що хотіли виразити режисери? Чому топірець є найстрашнішим маркером «азовців»? Герої часто крутять у руках сокиру, в останній серії щось кажуть про Перуна — кринжовий образ, і явно незрозумілий для російського глядача.

Кіноляпи кінопропаганди

Чомусь початок війни в Маріуполі показують на тлі… зелених дерев, квітневої сонячної погоди, герої бігають у легких курточках. Хоча насправді задача російської армії була «заморозити» населення в умовах відсутності електрики, опалення, продуктів і води.

Звичайно, режисери зняли сцени у підвалах. Одна з героїнь каже своїй донечці пролізти у маленьке вікно з підвалу та побігти до тьоті Ніни. В реальному житті таке навіть важко уявити, щоб матір із початку обстрілу кудись відправила б своїх дітей, адже всі в Маріуполі розуміли, що обстріли відбувалися рандомно, російські війська перебували навколо міста, не заходячи в сам Маріуполь, та обстрілювали його незрозуміло як.

Дорога, яка вела з Лівобережного пляжу до «Азовсталі», не могла бути «зеленим» коридором, як показано у фільмі. Але що не зробиш для разючого кадру з заводом. Фільм знімали навесні, коли дерева зелені, а за сюжетом події мали бути у лютому-березні 2022 року. Дійсно, зйомки проводилися на Лівому березі, проте тоді, коли вже в будинки поставляли пластикові вікна. Тому картинка не переконлива.

Ще один кіноляп помітила, коли машина зі студенткою-журналісткою наче виїжджає з боїв із центру вулицею Торговою, а потім крупний план перемикається на головну героїню Алісу, яка вже їде проспектом Перемоги геть з іншими будинками. І так кадри перемикаються ще пару разів.

Мораль байки

В останній серії нарешті персонажі прямолінійно вербалізували мораль «время за родину умирать», «в институтах вас ничему не учат», так що краще відразу в окопи. І також у кінці говорять, що місто (тобто Маріуполь) будувало «дві імперії: російська та совєтська». Безумовно, у фіналі фільму персонажі студентів-журналістів відповіли, що «все зрозуміли».

Боляче дивитися на рідне зруйноване місто, рідні пейзажі Лівобережного пляжу, завод «Азовсталь», панельки мікрорайону Східний, вулицю Торгову, площу перед ДОСААФ, види з дронів на зруйновані приватні будинки міста. З одного боку, «для російських кіношників» це лише реалістичні безплатні декорації, з іншого боку — це їхнє ж документування наслідків зруйнованого Маріуполя, хоча й зі штучним задимленням, пітерськими акторами, фоновими пропагандистськими наративами.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Є нова загроза: військовий експерт розповів про ситуацію в районі Курахового
Политека
2024-11-25T16:42:50Z
Постпред Зеленського у Криму отримала мандат народного депутата
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:33:22Z
У Києві та області очікується туман
УкраинФорм
2024-11-25T16:31:51Z
У Харкові кількість постраждалих через ракетний удар зросла до 25
УкраинФорм
2024-11-25T16:10:27Z
Одягнений у футболку боєць ЗСУ самотужки відбив атаку шістьох екіпірованих росіян
Фокус
2024-11-25T16:06:22Z
"Чекаємо нових ударів": розмова з Петром Андрющенком про вибухи та чистки в Маріуполі
24tv
2024-11-25T16:03:45Z
На фронті загинув журналіст із Луганська Андрій Бучак
УкраинФорм
2024-11-25T15:54:06Z
За час окупації Криму зафіксували 26 випадків кримінального переслідування жінок - правозахисники
УкраинФорм
2024-11-25T15:51:52Z
У Львові на 92 році життя помер радянський політв’язень Іван Мігус
Комсомольская правда
2024-11-25T15:48:53Z
НАБУ розслідує незаконне збагачення нардепа Тищенка, його майно арештовано
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:48:46Z
Експрезидентка Тайваню заявила, що американська зброя наразі потрібніша Україні
InternetUA
2024-11-25T16:46:01Z
Верховний лідер Ірану вимагає смертної кари для Нетаньягу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:45:22Z
Відхилені Верховною Радою правки лідерки «Батьківщини» Тимошенко до бюджету-2025 могли покласти край розкраданню допомоги, — експерт
Политека
2024-11-25T16:42:52Z
Військова підтримка України є одним з трьох пріоритетів НАТО - Рютте
УкраинФорм
2024-11-25T16:42:19Z
Глава МЗС Чехії: На 2025 рік у світі є велика кількість снарядів, які можна викупити для ЗСУ
Европейская правда
2024-11-25T16:40:19Z
Опозиційний депутат через суд вимагає від Туска перепросити перед шахтарями
Европейская правда
2024-11-25T16:40:14Z
F-16 та системи ППО: Стефанчук назвав Трюдо ключові оборонні потреби України
УкраинФорм
2024-11-25T16:39:08Z
ЦВК визнала Тамілу Ташеву обраною народною депутаткою
Детектор М
2024-11-25T16:31:04Z
Вийшов п’ятий випуск комікса про пригоди пса Патрона
Детектор М
2024-11-25T16:42:52Z
У Баку проходить фотовиставка про українських біженців
УкраинФорм
2024-11-25T16:31:08Z
Як одягнутись на Новий рік 2025?
Фокус
2024-11-25T16:30:44Z
Де зараз живе телеведуча Василіса Фролова, яка виїхала з України
24tv
2024-11-25T16:15:07Z
Криптоінвестор заховав скарби на мільйони доларів
360ua.news
2024-11-25T16:06:09Z
Що подивитися у Чорну п’ятницю: 8 найкращих фільмів про моду і продажі
Вива
2024-11-25T16:00:33Z
Василіса Фролова показала кадри розпису з батьком своєї дитини
Комсомольская правда
2024-11-25T15:59:48Z
Де і як купити білі чоловічі кеди: стильний вибір для будь-якого образу
iPress
2024-11-25T15:55:41Z
MONATIK – "Назавжди" та Volodymyr Dantes – "Руда вода" - 10 і 9 місця чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2024-11-25T15:55:36Z
В Україні посилять контроль над психіатричними оглядами: що зміниться
24tv
2024-11-25T16:45:18Z
Як зробити так, щоб взуття не промокало: корисні поради для зимової пори
GlavRed
2024-11-25T15:27:08Z
Стовбурові клітини, вирощені в космосі, мають несподівану перевагу
24tv
2024-11-25T15:03:41Z
Ця реформа МСЕК нічого не змінить, – активіст пояснив абсурдність змін, анонсованих у МОЗ
24tv
2024-11-25T14:48:15Z
Що робити, коли не вдається завагітніти: поради гінекологиня
24tv
2024-11-25T14:12:17Z
Як помити вікна до блиску, щоб не було розводів: несподівані лайфхаки
24tv
2024-11-25T13:18:28Z
Чому кава корисна для здоров'я: основні причини
TSN
2024-11-25T13:06:26Z
Хвороба Альцгеймера насправді може не бути хворобою мозку
Portaltele
2024-11-25T12:52:59Z
Чи допомагають вилікувати ангіну спреї для горла
24tv
2024-11-25T12:06:22Z
Українські черлідерки здобули срібло на Кубку світу
Комсомольская правда
2024-11-25T16:40:04Z
Любовна "Санта-барбара": кохана легіонера Динамо розповіла про пікантні переписки із динамівцям
24tv
2024-11-25T16:30:36Z
Вінісіус – після травми: Божевільний календар
Football.ua
2024-11-25T15:58:25Z
Анчелотті схопився за голову: Реал Луніна ледь зібрав заявку на топ-матч проти Ліверпуля в ЛЧ
24tv
2024-11-25T15:54:06Z
ПСВ – Шахтар: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-25T15:42:12Z
Скандал в українському футболі: делегата УАФ відсторонили за "смішний" хабар
24tv
2024-11-25T15:33:23Z
Матчі тижня: єврокубки заходять за екватор, Der Klassiker і кузня чемпіонів на Енфілді
Football.ua
2024-11-25T15:16:44Z
Лукас Тейлор, Пайшао та Крушинський гратимуть із перших хвилин проти Зорі
Football.ua
2024-11-25T15:02:19Z
Величезна втрата для Реала: суперзірка "вершкових" пропустить важливі матчі
24tv
2024-11-25T15:00:07Z
Іспанія та Німеччина долучиться до розслідування падіння літака DHL у Литві
Европейская правда
2024-11-25T16:46:58Z
Зеленський провів Ставку: ключова тема - енергетика та її захист
УкраинФорм
2024-11-25T16:45:37Z
Ціни в Україні: чи подорожчають продукти до кінця року
Хвиля
2024-11-25T16:45:02Z
Розкрадання мільйонів у держави та відкатні схеми: ЗМІ розповіли про "мутні" схеми Ольги Миколюк та її "Хімпостача"
Знай
2024-11-25T16:39:59Z
Не тільки сонце та вітер: які ще альтернативні джерела енергії можна використовувати вдома
Фокус
2024-11-25T16:36:31Z
Чому можуть не надходити виплати ВПО
24tv
2024-11-25T16:36:15Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T16:33:34Z
Дворічна гарантія BEDNAR — спочатку в Україні, а тепер в усьому світі
AgroPortal
2024-11-25T16:28:24Z
Чи втратять бронь працевлаштовані після 18 травня: у Мінекономіки відповіли
GlavRed
2024-11-25T16:27:24Z
В Україні почав роботу єдиний держреєстр домашніх тварин
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:46:48Z
Розкриті технічні характеристики нового британського танка, що не має аналогів
InternetUA
2024-11-25T16:42:37Z
У Південній Кореї чоловік навмисно погладшав, аби ухилитися від призову до війська
24tv
2024-11-25T16:42:19Z
"Страшніший, ніж на Геловін": покупці жахаються різдвяного робота-ельфа у магазині
24tv
2024-11-25T16:39:37Z
Харківський настоятель передавав рф дані про місцеперебування ЗСУ
InternetUA
2024-11-25T16:39:30Z
Чим можна збити міжконтинентальну балістику та чи здатна сьогодні Україна на це
24tv
2024-11-25T16:36:16Z
Як Наташа Влащенко ходила в книжний. А треба було в книгарню
Детектор М
2024-11-25T16:36:06Z
Прийде нещастя: що не можна робити 26 листопада - прикмети
GlavRed
2024-11-25T16:27:41Z
На Сумщині внаслідок російської атаки загинула відома поетеса
TSN
2024-11-25T16:25:26Z
У Єгипті затонуло туристичне судно: понад 30 людей зникли безвісти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:31:46Z
У сонячну Туреччину прийшов апокаліпсис – частину країни скував сніг та мороз
24tv
2024-11-25T16:30:55Z
Пекельний автопром: на заводі Tesla стався «витік токсинів» через несправні двері печі, персонал працював у тумані та за +38°C, — ЗМІ
ITC
2024-11-25T16:25:38Z
У промзоні Москви загорівся склад із фреоном - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-25T16:12:23Z
Працівники одеського ТЦК на блокпостах вимагали гроші у чоловіків
1News
2024-11-25T15:52:13Z
На Хустщині затримали раніше судимого зловмисника, який п’яним смертельно травмував односельця
Украина Криминальная
2024-11-25T15:51:15Z
У Харкові затримали чоловіка, який ледве не зарізав свого знайомого
Мій Харків
2024-11-25T15:48:16Z
В місті Ізюм чоловік викрав алюмінієві плити з прізвищами загиблих в роки Другої світової війни: йому повідомили про підозру
Мій Харків
2024-11-25T15:43:42Z
Три благодійні фонди продали понад 700 авто, які ввезли під виглядом допомоги для ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-25T15:42:25Z
Відома вулиця з найдорожчою орендою нерухомості у світі: чим вона така особлива
24tv
2024-11-25T16:45:40Z
Справжнє диво для саду: що можна зробити із використаної чайної заварки
GlavRed
2024-11-25T16:36:14Z
Риси, які знадобляться під час працевлаштування: на що роботодавці звертають увагу
24tv
2024-11-25T16:30:12Z
Від календаря до кактуса: неочікувані речі, що можуть принести невдачу в оселю
GlavRed
2024-11-25T16:27:48Z
Ці помилки в резюме можуть коштувати роботи: що точно не варто робити
24tv
2024-11-25T16:24:26Z
Ніжний настільки, що тане в роті: цей "Наполеон" вразить гостей наповал
24tv
2024-11-25T16:03:49Z
Як обрати найкращий готель в Туреччині: поради для туристів
Детектор М
2024-11-25T16:01:31Z
Печиво "Брязкальце": рецепт незвичайної та дуже красивої випічки до свят
Фокус
2024-11-25T15:36:57Z
Знадобиться сіль Епсома і пиво: лайфхак, що створить на вікнах ефект матового покриття та морозу
24tv
2024-11-25T15:30:13Z
Після випуску власної пошукової системи OpenAI складе конкуренцію Google зі ще одним продуктом
24tv
2024-11-25T16:36:38Z
Експерти назвали єдину характеристику смартфона, яка має значення: що це
InternetUA
2024-11-25T16:21:20Z
Голова NVIDIA розповів, коли ШІ перестане «галюцинувати» та дав урок пікапа
ITC
2024-11-25T16:20:48Z
Як отримати інформацію з трудової книжки онлайн
24tv
2024-11-25T16:15:13Z
Nvidia представила ШІ-модель Fugatto, яка «розуміє і генерує звук так само, як це роблять люди»
ITC
2024-11-25T16:11:56Z
Зірка серіалу «Спіймати Кайдаша» озвучив 23 персонажів гри Stalker 2
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:06:44Z
Як назавжди видалити акаунт в Instagram: покрокова інструкція
InternetUA
2024-11-25T16:02:45Z
Штучний інтелект сплачуватиме податки в Україні
24tv
2024-11-25T15:54:56Z
Блискучі тварини перехитрили хижаків за допомогою оптичних ілюзій
Portaltele
2024-11-25T15:52:38Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z
Автомобілі Chery продаватимуть під відродженим брендом Ebro
AutoCentre
2024-11-25T15:07:19Z
ВАР відправила на фронт ще 18 автомобілів
Agravery
2024-11-25T14:52:01Z
Підтримка довговічности кліматичних систем автомобілів
Топ Жир
2024-11-25T14:51:56Z
Нові авто для будь-якого бюджету: пропозиції на AUTO.RIA
Топ Жир
2024-11-25T14:45:40Z
Стартувало виробництво Mercedes eActros 600
Portaltele
2024-11-25T13:52:14Z
Готуємо автомобіль до зими: важливі етапи та чому вони необхідні
AutoCentre
2024-11-25T13:49:42Z