Законопроєкт №10449 про мобілізацію та військовий вишкіл внесуть на розгляд у сесійну залу Верховної Ради для голосування орієнтовно у середині квітня. Документ набуде чинності через місяць після ухвалення, однак наразі невідомо, скільки часу для цього знадобиться.
В очікуванні нового закону OBOZ.UA вирішив з'ясувати, що відомо про приблизні терміни та як він вплине на вже надану відстрочку. Як зауважив народний депутат, секретар Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко, нинішній рік буде роком мобілізації, поки він "розкачається", поки зроблять підзаконну базу.
Коли чекати ухвалення законопроєкту
"Це те, що я прогнозував із самого початку. Але ще раз, це не означає, що у нас зупинена мобілізація", – зауважив Костенко.
Водночас за його словами, як надовго затягнеться ухвалення законопроєкту наразі невідомо, адже він ще має пройти через комітетські правки.
"Все визначатиме зал. Можливо, якісь правки пройдуть в залі. Чотири тисячі правок. Тому зараз робити висновки, яким є цей законопроєкт, це виключно для хайпу", – вважає нардеп.
Як новий законопроєкт вплине на вже надану відстрочку
Адвокатка Марія Левченко на своєму YouTube розповіла, що, згідно з чинним законодавством України, жодним нормативно-правовим документом не передбачено взагалі термін, на який надається відстрочка від мобілізації в період дії воєнного стану.
"Ці шість місяців, про які всі говорять, що ТЦК дає відстрочку саме на шість місяців, це пов'язано виключно з тим, що сам висновок ВЛК стандартно діє шість місяців, а далі можна його переглядати", – пояснила юристка.
"А оскільки жодним нормативно-правовим документом не передбачений обов'язок ТЦК ставити певні терміни на відстрочку від мобілізації, то період, який буде зазначений в довідці про відстрочку від мобілізації, наприклад до червня 2024 року, згідно з тим, що у вас відсутня буде підстава, коли запрацює законопроєкт 10449, вас можуть одразу хоч на наступний день мобілізувати", – додала юристка.
Виключення, за її словами, наприклад, навчання в аспірантів – до кінця навчального року.
"Процедура переривання наданої відстрочки також нічим не передбачена. А що не прописано – можна робити як хочеш, самі розумієте", – підсумувала Левченко.
Нагадаємо, народний депутат України від партії "Голос" Ярослав Железняк повідомляв, що законопроєкт про мобілізацію готовий на 95%. Комітет Верховної Ради України з національної безпеки, оборони та розвідки закінчив розгляд 4051 з 4266 правок до документа.
Железняк зауважив, ще не означає, що документ готовий до голосування у другому читанні в сесійній залі Ради.
Як повідомляв OBOZ.UA:
– Народний депутат Дмитро Разумков повідомив, що у новому законопроєкті закладено норму про мобілізацію юнаків з 18 років. Якщо документ буде затверджено в тій редакції, яка є на сьогодні, то ця норма може стати великою проблемою.
– Заступниця міністра оборони України Наталія Калмикова повідомила, що військовозобов’язані, які підпадали під категорію "обмежено придатний" до служби в ЗСУ, повинні будуть пройти переогляд.У законопроєкті про мобілізацію український парламент скасував це поняття.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!