MY.UAНовини
Майбутнє у фокусі. Чи спроможні громади до відновлення?
Майбутнє у фокусі. Чи спроможні громади до відновлення?

Майбутнє у фокусі. Чи спроможні громади до відновлення?

Уже понад два роки Україна відбиває повномасштабний наступ Росії. Кожна громада, незалежно від типу, зіштовхнулася з викликами, які й не могла уявити до цього.

Сотні населених пунктів постраждали від окупації російською армією, що спричинила руйнування житлових будинків, комунальних закладів та інфраструктури. Тилові громади надавали прихисток жителям інших громад. Постраждалі від численних обстрілів населені пункти також прийняли багато внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з окупованих і ще більш зруйнованих районів.

Територіальні громади потребують відновлення, а загальне бачення процесу на державному рівні обов’язково має враховувати позиції органів місцевого самоврядування (ОМС) та жителів. Тому Центр спільних дій (далі — Центр) провів дослідження «Громади воєнного часу. Витривалі та спроможні», в межах якого поспілкувався з більш ніж пів сотнею місцевих управлінців. За його результатами аналітики Центру виокремили виклики, що впливають на спроможність деокупованих, постраждалих від обстрілів і тилових громад до відновлення.

Фізична відбудова

Вісім громад, із якими співпрацював Центр під час дослідження, потребують фізичної відбудови. Одна з них — селищна громада на Харківщині. До деокупації у 2022 році вона потерпала від періодичних обстрілів російської армії, які, серед іншого, зруйнували один із ліцеїв громади. За словами представників ОМС, відремонтувати його неможливо — потрібно будувати заклад освіти з нуля.

Процес відновлення тягне за собою багато викликів, з якими вже працюють місцеві управлінці. Переважно відбудова впирається в кошти, яких і так бракує місцевому самоврядуванню. Через руйнування підприємств, мінування полів та релокацію бізнесу джерела доходу багатьох громад скоротилися, і вказана громада на Харківщині — не виняток. Ще більше її можливості для відновлення звузила передача «військового» ПДФО в держбюджет. Відновити зруйнований ліцей без залучення коштів ззовні громада на Харківщині не може, і поки більше ніж 400 учнів вимушені навчатися дистанційно.

У своїй позиції щодо повоєнної відбудови України Центр виокремив кілька принципів, за якими вона має відбуватися. Перш за все, варто звертати увагу на вчасність, тобто на те, чи імовірність, що якийсь обʼєкт повторно зруйнує армія Росії. Повноцінна масштабна відбудова постраждалих регіонів можлива лише після перемоги України у війні та завершення воєнних дій на її території. В умовах обмежених ресурсів ні ОМС, ні уряд не можуть відбудовувати обʼєкти, розташовані близько до бойових дій.

З одного боку, відбудова ліцею в селищній громаді на Харківщині стає фінансовим ризиком. Навіть якщо ОМС залучить для цього кошти з міжнародної технічної підтримки, то ніхто не зможе гарантувати, що вони не будуть вкладені дарма. З іншого боку, у громаді нема іншої школи, яка могла б вмістити кілька сотень додаткових учнів. Тому ОМС шукає грантові програми, які допоможуть їм відновити ліцей.

Складніша ситуація з відбудовою в деокупованій громаді на Київщині. На момент весни 2022 року вона мала більше тисячі пошкоджених будинків приватного сектору, з яких 400 — повністю зруйнованих, а також 50 багатоквартирних будинків, частину яких уже демонтували. Через зруйновані інфраструктурні мережі прориви в комунікаціях водопостачання та водовідведення трапляються по кілька разів на день.

Місцеві управлінці розповіли про зниження дохідної частини бюджету громади, починаючи з березня 2022 року, через припинення податкових надходжень із нерухомості та землі. Програма «єВідновлення» прибрала частину фінансового тягаря з громади. Також для відбудови ОМС співпрацює з Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури України, яке збирає вихідні дані та надає своїх проєктантів. Проте нові будівлі стоять на пошкоджених комунікаційних мережах, які громада не має змоги повністю оновити.

Ще один із принципів відбудови з позиції Центру є важливим для громади на Київщині — дані є основою якісного планування. Завдяки їм можна зрозуміти масштаби руйнувань, оцінити запити на предмет відповідності реальним потребам і моніторити ефективність процесу відбудови. Але з даними у згаданої громади проблема — очільниця сектору місцевого розвитку розповіла, що відсутність статистичної інформації від головного управління статистики області ускладнює підготовку звіту по програмі соціально-економічного й культурного розвитку.

Соціальне відновлення

Коли ми говоримо про відновлення, то маємо памʼятати не лише про фізичну, а й про соціальну його складову. Після повномасштабного вторгнення громади зіткнулися зі значними демографічними проблемами. До одних не повертаються жителі, інші мають працювати над адаптацією ветеранів та інтеграцією вимушених переселенців.

Під час дослідження Центр співпрацював із двома тиловими громадами на Дніпропетровщині. Вони не потребують фізичної відбудови, проте прийняли багато людей, які переїхали з тимчасово окупованих територій. Міська громада розробила спеціальну програму інтеграції вимушених переселенців. Місцеве самоврядування ініціювало створення для них шелтерів, де люди можуть жити до 5 років, і власними силами роблять ремонти в цих приміщеннях. Громада залучає допомогу ззовні й, наприклад, отримала техніку й обладнання для кухонь і душових у шелтерах.

У іншій громаді — селищній — місцеві управлінці створили фонд тимчасового житла для вимушених переселенців. Сімʼї стають у чергу й отримують житло на рік, а якщо люди не знайшли собі інше житло, договори з ними продовжують ще на рік. Щоб залучити людей, які переїхали з тимчасово окупованих територій, та допомогти їм інтегруватися в громаду, місцева громадська організація сприяла створенню окремої ради ВПО при органах місцевого самоврядування. «Деякі люди говорять про те, що вони назад не повернуться, а залишаться жити тут. Ми повинні зробити все для того, щоб їм було комфортно в громаді, щоб було де жити, працювати та щоб вони відчували себе мешканцями громади. Ми не розрізняємо жителів: чи це ВПО, чи люди, які тут живуть вже багато років», — розповідає перший заступник голови громади.

Проте вимушені переселенці — не єдині, хто потребує підтримки. Місцеве самоврядування працює над програмами соціальної допомоги для інших категорій населення. Попри скорочення фінансування, управлінці намагаються забезпечувати допомогу військовим, які отримали поранення, підтримувати сімʼї загиблих і готувати центри реабілітації для людей з інвалідністю. У згаданій селищній громаді на Дніпропетровщині працює комплексна програма соціального захисту населення громади, де передбачена допомога одразу ВПО та учасникам бойових дій.

Що потрібно громадам для відновлення

Місцеві управлінці в розмовах із Центром постійно згадували реформу децентралізації й те, наскільки позитивно вона вплинула на врядування на місцях. Голови громад, їхні заступники, керівники відділів — усі розуміють, що старі підходи не можуть і не мають працювати в сучасних умовах. Помічним у розв’язанні викликів фізичної відбудови та соціального відновлення громад є стратегічне планування. В цілому громади розуміють його важливість і необхідність, але мають із ним певні труднощі.

Навіщо громадам створювати стратегічні документи? За законом «Про місцеве самоврядування в Україні» першочергові повноваження ОМС — це підготовка цільових програм соціально-економічного та культурного розвитку та забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку громади з ефективним використанням природних, трудових і фінансових ресурсів. Стратегії розвитку є саме тим інструментом, який поєднує ці два напрями роботи.

Часто місцеві управлінці говорять про стратегії розвитку та плани відновлення як ключ до залучення коштів на проєкти. Багато громад наголошують, що донори нададуть перевагу тій громаді, яка знає, чого вона хоче, та має прописані плани на папері. Також ОМС самі проявляють ініціативу та показують їх потенційним партнерам, коли відвідують публічні заходи за участі міжнародної спільноти.

Але чимало місцевих управлінців зіштовхується з наступним парадоксом. Громадам бракує грошей для фінансування проєктів. Щоб залучити кошти, їм потрібні стратегічні документи. Однак створення стратегій розвитку та планів відновлення теж вимагає фінансових і кадрових ресурсів.

За словами начальниці відділу соціального захисту населення міської ради на Сумщині, деокупованим містам складніше з напрацюванням таких документів, бо вони мають багато нагальніших проблем, на які потрібно витрачати час і кошти. Як громади можуть це розв’язати? Залучивши українські й міжнародні громадські організації, які можуть взяти на себе створення необхідних стратегічних документів. Таким чином деокупована сільська громада на Чернігівщині створила публічну мапу, через яку жителі можуть додавати проєкти, які хочуть втілити.

Щодо кадрових питань, то їх громади розвʼязують, залучаючи місцевих активістів, українських і міжнародних експертів, а також запрошують фахівців із ВПО. Наприклад, у тиловій селищній громаді на Дніпропетровщині місцеві управлінці завдяки публічним заходам дізналися про місцеву активістку, яка має досвід у написанні грантових заявок — її залучили до роботи на громадських засадах. Секретар селищної ради на Харківщині розповів, що через агресію Росії студенти повернулися додому, до своїх батьків. І тепер громади залучають молодь до всіх проєктів у сферах енергетики, екології та землевпорядкування.

Чого іще, окрім грошей і кадрів, не вистачає місцевому самоврядуванню? Відповідь проста й складна водночас — ясності й чіткості від державних органів щодо процесу створення стратегічних документів загалом і втілення політик зокрема.

Місцеві управлінці не мають часу очікувати оновленої загальної стратегії розвитку та відновлення як і по всій країні, так і по регіонах. Заступниця селищного голови громади в Харківській області переконана: «Ми маємо прописувати свої програми відновлення на рівні громад, затверджувати та працювати по них незалежно від того, яку програму врешті-решт приймуть там десь у Києві. Ми будемо працювати по своїй програмі. Обласна адміністрація збере це все докупи, зробить по області програму відновлення, а з обласних буде загальна програма відбудови України».

Громади й відновлення. Що далі

Останні два роки продемонстрували надзвичайний рівень стійкості громад України. Спочатку вони зіткнулися зі злочинами російської армії, масовим переселенням та численними руйнуваннями. Потім — із не менш важкими викликами відновлення, скороченням фінансування й демографічною кризою. При цьому місцеве самоврядування як ніхто зацікавлене в тому, аби якнайшвидше відновити й підвищити рівень життя своїх жителів.

Місцеві управлінці у своїй роботі послуговуються зрозумілою логікою: якщо вони не забезпечать належного рівня життя для людей (житло, освіта, медицина, дороги, соціальна підтримка), то жителі будуть і далі виїжджати. Бізнеси закриватимуться, грошей у бюджеті меншатиме, рівень життя не зростатиме, жителі тікатимуть — таке собі «зачароване коло».

Щоб цього не допустити, держава має допомагати громадам. Органи місцевого самоврядування потребують інформаційної підтримки з боку державної влади, коли вона публікує нові постанови, від яких залежить життя й робота людей на місцях. Міністерствам доречно більше співпрацювати між собою для того, щоб напрацьовувати дорожні карти втілення реформ у тих регіонах, які зазнали найбільших руйнувань. Повномасштабна війна принесла багато викликів місцевому самоврядуванню, але й одночасно посилила його в питаннях експертизи, до якої можна й потрібно дослухатися. Співпраця ОМС і державних органів має великий потенціал, який варто розвивати на партнерських умовах. І саме від розвитку цього потенціалу багато в чому залежатиме успішність повоєнної відбудови та відновлення держави.

Читайте також
Народовладдя в громадах. Які можливості впливу на рішення місцевого самоврядування отримають жителі
Тренд на об’єднання: як спільноти можуть прискорити економічне перетворення України
Секретаріат уряду назвав виконані заходи за планом Нацстратегії сприяння розвитку громадянського суспільства
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В работе PlayStation Network возникли проблемы
Апостроф
2025-02-08T17:57:42Z
Развод в несколько кликов — "Дия" готовит новую функцию
Telegraf
2025-02-08T17:27:38Z
«Обесчещенный»: Энтузиаст перевел на русский язык плакаты и текстуры в Dishonored
GameMag
2025-02-08T17:13:48Z
iPad Air і MacBook Air стануть потужнішими від багатьох ПК
Portaltele
2025-02-08T16:52:58Z
Сервисы PlayStation рухнули и до сих пор не восстановились
GameMag
2025-02-08T16:19:20Z
Любителям аркад удалось взломать бородатый баг в "Donkey Kong": понадобилось всего 44 года
Знай
2025-02-08T15:51:19Z
Таропрогноз на 9 февраля 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет в воскресенье
Telegraf
2025-02-08T15:48:13Z
Украинские полярники показали уникальные кадры спящих тюленей-крылеидов
Комсомольская правда
2025-02-08T15:39:00Z
Vodafone запустил звонки через Wi-Fi. Украинцы оценили качество новой услуги
Telegraf
2025-02-08T15:30:28Z
Финансовый гороскоп на неделю: кого из знаков Зодиака ждет прибыль 10-16 февраля
UAToday
2025-02-08T17:06:15Z
В каком возрасте наступает пик счастья? Ответ психологов удивит всех
Знай
2025-02-08T16:51:32Z
Гороскоп на 9 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-08T16:30:15Z
Секрет удачного кадра: 8 лайфхаков от профессионального фотографа
Marie Claire
2025-02-08T16:00:53Z
Сварили идеальное яйцо: ученые раскрыли необычный секрет их приготовления
Фокус
2025-02-08T15:51:10Z
Когда лучше есть мясо, орехи, сыры или гречку: диетологи ошеломили ответом
TSN
2025-02-08T15:36:40Z
Сочный взрыв вкуса: горячие мясные бутерброды, от которых не оторваться, рецепт для завтрака
Знай
2025-02-08T13:51:10Z
Большинство огородников неправильно выбирают семена: запомните правило трех "П"
TSN
2025-02-08T13:36:55Z
Львам - любовь, Близнецам - веселье: Таро-прогноз на День святого Валентина 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-08T12:30:41Z
В Киеве загорелся мужской монастырь: что известно
Telegraf
2025-02-08T17:36:49Z
В церкви Выдубицкого монастыря в Киеве произошло задымление
Комсомольская правда
2025-02-08T16:58:13Z
В Москве сильно горит - что известно
Апостроф
2025-02-08T16:54:08Z
На Аляске упал самолет Cessna Caravan с 10 пассажирами: обломки нашли в морских льдах
Фокус
2025-02-08T16:45:08Z
В Запорожье подростки убили собаку ради селфи, а потом сожгли ее
Комсомольская правда
2025-02-08T16:18:04Z
На известную российскую фигуристку совершено нападение
Telegraf
2025-02-08T16:03:59Z
В Харькове раздались взрывы: что известно
TSN
2025-02-08T15:48:28Z
На юго-западе Китая произошел оползень - много пропавших без вести
Апостроф
2025-02-08T14:21:16Z
Киевлянин напал с ножом на прохожего, гулявшего с собакой: детали инцидента
TSN
2025-02-08T11:48:51Z
"Жирона" с Цыганковым разгромно проиграла "Атлетику" в матче Ла Лиги
TSN
2025-02-08T17:36:41Z
Баба Ванга против Нострадамуса: ИИ предположил, кто из них победит в боксерском поединке
Фокус
2025-02-08T16:00:45Z
Беринчик - Дэвис: букмекеры не верят в украинского чемпиона
Telegraf
2025-02-08T15:30:30Z
"Я должен отобрать титул": непобедимый соперник Беринчика пригрозил украинцу нокаутом
TSN
2025-02-08T15:21:49Z
Гол Антоні не став на заваді для вражаючого камбеку Сельти
Football.ua
2025-02-08T15:07:27Z
Кличко рассказал, кто посоветовал ему оставить бокс после самого загадочного поражения в своей карьере
Gazeta UA
2025-02-08T14:24:55Z
Чемпионат мира по биатлону-2025: расписание всех гонок и где смотреть
TSN
2025-02-08T14:06:56Z
Промоутер Александра Усика пояснил, почему не стоит ждать боя украинского чемпиона с Мартином Баколе
Известия Киев
2025-02-08T12:37:54Z
Названа неожиданная причина срыва трансфера звезды "Динамо" в Англию
Telegraf
2025-02-08T12:33:36Z
Освободившийся из плена боец впервые увидит свою дочь
TSN
2025-02-08T17:06:58Z
ВСУ уничтожили в Донецкой области российский штурмовик Су-25
Апостроф
2025-02-08T16:27:59Z
С тремя спальнями и элитной мебелью: в Киеве можно снять царские хоромы за полмиллиона в месяц
Telegraf
2025-02-08T16:09:45Z
Гороскоп на воскресенье 9 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-08T16:00:45Z
В Киеве может появиться еще один микрорайон: что говорят эксперты и местные власти
TSN
2025-02-08T15:51:16Z
Бои за Торецк: Washington Post оценил, чем опасна оккупация города
TSN
2025-02-08T15:33:42Z
Миллион рублей и тюрьма: пленный оккупант под Покровском рассказал о мотивации в ВС РФ
Фокус
2025-02-08T15:30:14Z
В Николаеве волонтеры пытаются пристроить четырехлапых, которые остались под обстрелами: трогательные кадры
TSN
2025-02-08T15:21:11Z
Атака БпЛА на Ростовскую область - местные власти прибегли к режиму чрезвычайной ситуации
Апостроф
2025-02-08T15:03:51Z
Абіє довела до мурашек выступлением на нацотборе и просто со сцены заявила о домагательствах
TSN
2025-02-08T17:48:16Z
Трансляция Нацотбора на «Евровидение-2025» - зрители столкнулись с первыми проблемами
Апостроф
2025-02-08T17:24:38Z
Больше не может говорить? Как изменился "крепкий орешек" Брюс Уиллис и что известно о его состоянии
Telegraf
2025-02-08T17:03:06Z
Исполнилось 100 лет со дня рождения выдающегося украинского художника Виктора Зарецкого
ZN UA
2025-02-08T15:31:42Z
«Пугает количество одобрительных комментариев»: блогер раскритиковала анонс комедии «Песики»
Апостроф
2025-02-08T15:30:37Z
Девушкам среднего размера: как одеваться в стиле midsize — 12 советов
Marie Claire
2025-02-08T13:01:08Z
Канье Уэст опубликовал футболку со свастикой: считает, что придумал шедевр
Фокус
2025-02-08T12:06:36Z
Букмекеры определились с украинским фаворитом на "Евровидение-2025"/Опубликован рейтинг исполнителей
Апостроф
2025-02-08T11:39:04Z
Родилась в Чернигове, а потом признавалась Москве в любви: где сейчас экс-солистка группы "Лицей" Ишханишвили
Telegraf
2025-02-08T11:27:57Z
Творческой молодежи предлагают нестандартную работу в Украине с достойной зарплатой
Telegraf
2025-02-08T17:57:02Z
Родителям не говорили. Почему в СССР могли изменять дату рождения детей
Telegraf
2025-02-08T17:33:29Z
Магнитная буря потрепает нервы украинцам: названа опасная дата
Политека
2025-02-08T17:27:26Z
Странная привычка, существовавшая во времена СССР: зачем женщины клали колготки в морозильную камеру
TSN
2025-02-08T17:21:36Z
Уже три года развозит каждый день воду людям: николаевцы рассказали трогательную историю
TSN
2025-02-08T17:06:49Z
На войне погиб известный одесский художник Андрей Рубан
Gazeta UA
2025-02-08T16:48:57Z
"Уезжайте вон": ведущая Янина Соколова жестко высказалась об уклонистах в прямом эфире
Фокус
2025-02-08T16:21:26Z
Россия наращивает армию: сколько окупантов присоединятся к войску
Comments UA
2025-02-08T16:06:31Z
Украина в разы сократила разрыв с РФ по артиллерийским снарядам: Сырский рассказал, как это удалось
Telegraf
2025-02-08T14:45:45Z
Определяет риск преждевременных родов: ученые назвали важнейший витамин для беременных
Фокус
2025-02-08T13:57:58Z
Как снова не набрать вес после похудения
TSN
2025-02-08T12:54:29Z
Витамин D и мозг: ученые нашли связь с памятью и старением, вы будете впечатлены
Знай
2025-02-08T11:51:05Z
Пять народных средств для крепкой рассады, которые знали наши бабушки: урожай будет большим на 100%
TSN
2025-02-08T10:36:30Z
Близнецы следовали двум разным диетам 12 недель: их результаты удивили ученых
Фокус
2025-02-08T10:21:26Z
100% успеха в лечении рака почек: ученые из США сделали прорыв
Знай
2025-02-08T09:51:39Z
Украинцы могут получить денежную помощь на лечение: какую сумму обещают
Знай
2025-02-08T09:21:23Z
С Днем стоматолога: короткие и красивые поздравления коллегам и родным
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:05Z
Этот тест обнаруживает сердечные заболевания на ранней стадии
Comments UA
2025-02-08T07:48:33Z
Некоторые украинцы могут получить две субсидии в одни руки: кому это доступно
Фокус
2025-02-08T17:00:55Z
Проблемы с долларами: в НБУ предупредили банки и украинцев, будьте внимательны при обмене валют
Знай
2025-02-08T16:36:29Z
Пенсия в Украине: состоится ли индексация выплат в феврале 2025 года
Фокус
2025-02-08T16:00:07Z
Долги за газ – искусственные? ВСК ВРУ выявила масштабные нарушения «Нафтогаза»
Comments UA
2025-02-08T15:36:44Z
Отберут пенсии без предупреждения: кто будет вынужден выживать на копейки или попрошайничать
Знай
2025-02-08T15:30:39Z
Без справки от "Нефтегаза" не будет субсидии: кому нужно ее получить
Знай
2025-02-08T15:12:01Z
Достройка Хмельницкой АЭС имеет решающее значение для восстановления Украины – нардеп
TSN
2025-02-08T15:03:18Z
Украинцы могут получить скидку на электроэнергию: как это сделать
Фокус
2025-02-08T14:30:01Z
АЗС ослабят давление на кошельки водителей: цены на топливо могут приятно изменится
Знай
2025-02-08T14:12:39Z
Их выпустили всего 1500: в Киеве засветился заряженный 700-сильный пикап за $100 000
Фокус
2025-02-08T09:36:12Z
Почему в Германии нельзя ездить на авто с полупустым баком: ответ удивит
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Сотрудников USAID вернут из принудительного отпуска: в США суд заблокировал решение правительства
TSN
2025-02-08T17:48:31Z
Шольц назвал "неуместными" разговоры о миротворцах в Украине
Корреспондент
2025-02-08T17:30:08Z
Зеленский: Путин увеличивает численность своей армии еще на 100 000 человек
Лига
2025-02-08T17:27:09Z
Дональд Трамп отреагировал на признание в любви от Илона Маска
Comments UA
2025-02-08T17:18:43Z
Масштабные протесты в Словакии: митинги против Фицо поддержала провинция
TSN
2025-02-08T16:51:22Z
Россия вербует украинцев для атак на ТЦК, а затем ликвидирует их – The Washington Post
Comments UA
2025-02-08T16:48:09Z
Трамп против ЮАР: Белый дом прекращает финансовую помощь и запускает программу переселения
Comments UA
2025-02-08T16:30:10Z
ХАМАС освободил троих израильских заложников в рамках пятого раунда обмена пленными
ZN UA
2025-02-08T16:30:06Z
Ветеран ВСУ пожаловался на медика, который отказался от украинского языка: врач уже фигурант уголовного дела
Политека
2025-02-08T16:27:06Z