MY.UAНовини
Майбутнє у фокусі. Чи спроможні громади до відновлення?
Майбутнє у фокусі. Чи спроможні громади до відновлення?

Майбутнє у фокусі. Чи спроможні громади до відновлення?

Уже понад два роки Україна відбиває повномасштабний наступ Росії. Кожна громада, незалежно від типу, зіштовхнулася з викликами, які й не могла уявити до цього.

Сотні населених пунктів постраждали від окупації російською армією, що спричинила руйнування житлових будинків, комунальних закладів та інфраструктури. Тилові громади надавали прихисток жителям інших громад. Постраждалі від численних обстрілів населені пункти також прийняли багато внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з окупованих і ще більш зруйнованих районів.

Територіальні громади потребують відновлення, а загальне бачення процесу на державному рівні обов’язково має враховувати позиції органів місцевого самоврядування (ОМС) та жителів. Тому Центр спільних дій (далі — Центр) провів дослідження «Громади воєнного часу. Витривалі та спроможні», в межах якого поспілкувався з більш ніж пів сотнею місцевих управлінців. За його результатами аналітики Центру виокремили виклики, що впливають на спроможність деокупованих, постраждалих від обстрілів і тилових громад до відновлення.

Фізична відбудова

Вісім громад, із якими співпрацював Центр під час дослідження, потребують фізичної відбудови. Одна з них — селищна громада на Харківщині. До деокупації у 2022 році вона потерпала від періодичних обстрілів російської армії, які, серед іншого, зруйнували один із ліцеїв громади. За словами представників ОМС, відремонтувати його неможливо — потрібно будувати заклад освіти з нуля.

Процес відновлення тягне за собою багато викликів, з якими вже працюють місцеві управлінці. Переважно відбудова впирається в кошти, яких і так бракує місцевому самоврядуванню. Через руйнування підприємств, мінування полів та релокацію бізнесу джерела доходу багатьох громад скоротилися, і вказана громада на Харківщині — не виняток. Ще більше її можливості для відновлення звузила передача «військового» ПДФО в держбюджет. Відновити зруйнований ліцей без залучення коштів ззовні громада на Харківщині не може, і поки більше ніж 400 учнів вимушені навчатися дистанційно.

У своїй позиції щодо повоєнної відбудови України Центр виокремив кілька принципів, за якими вона має відбуватися. Перш за все, варто звертати увагу на вчасність, тобто на те, чи імовірність, що якийсь обʼєкт повторно зруйнує армія Росії. Повноцінна масштабна відбудова постраждалих регіонів можлива лише після перемоги України у війні та завершення воєнних дій на її території. В умовах обмежених ресурсів ні ОМС, ні уряд не можуть відбудовувати обʼєкти, розташовані близько до бойових дій.

З одного боку, відбудова ліцею в селищній громаді на Харківщині стає фінансовим ризиком. Навіть якщо ОМС залучить для цього кошти з міжнародної технічної підтримки, то ніхто не зможе гарантувати, що вони не будуть вкладені дарма. З іншого боку, у громаді нема іншої школи, яка могла б вмістити кілька сотень додаткових учнів. Тому ОМС шукає грантові програми, які допоможуть їм відновити ліцей.

Складніша ситуація з відбудовою в деокупованій громаді на Київщині. На момент весни 2022 року вона мала більше тисячі пошкоджених будинків приватного сектору, з яких 400 — повністю зруйнованих, а також 50 багатоквартирних будинків, частину яких уже демонтували. Через зруйновані інфраструктурні мережі прориви в комунікаціях водопостачання та водовідведення трапляються по кілька разів на день.

Місцеві управлінці розповіли про зниження дохідної частини бюджету громади, починаючи з березня 2022 року, через припинення податкових надходжень із нерухомості та землі. Програма «єВідновлення» прибрала частину фінансового тягаря з громади. Також для відбудови ОМС співпрацює з Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури України, яке збирає вихідні дані та надає своїх проєктантів. Проте нові будівлі стоять на пошкоджених комунікаційних мережах, які громада не має змоги повністю оновити.

Ще один із принципів відбудови з позиції Центру є важливим для громади на Київщині — дані є основою якісного планування. Завдяки їм можна зрозуміти масштаби руйнувань, оцінити запити на предмет відповідності реальним потребам і моніторити ефективність процесу відбудови. Але з даними у згаданої громади проблема — очільниця сектору місцевого розвитку розповіла, що відсутність статистичної інформації від головного управління статистики області ускладнює підготовку звіту по програмі соціально-економічного й культурного розвитку.

Соціальне відновлення

Коли ми говоримо про відновлення, то маємо памʼятати не лише про фізичну, а й про соціальну його складову. Після повномасштабного вторгнення громади зіткнулися зі значними демографічними проблемами. До одних не повертаються жителі, інші мають працювати над адаптацією ветеранів та інтеграцією вимушених переселенців.

Під час дослідження Центр співпрацював із двома тиловими громадами на Дніпропетровщині. Вони не потребують фізичної відбудови, проте прийняли багато людей, які переїхали з тимчасово окупованих територій. Міська громада розробила спеціальну програму інтеграції вимушених переселенців. Місцеве самоврядування ініціювало створення для них шелтерів, де люди можуть жити до 5 років, і власними силами роблять ремонти в цих приміщеннях. Громада залучає допомогу ззовні й, наприклад, отримала техніку й обладнання для кухонь і душових у шелтерах.

У іншій громаді — селищній — місцеві управлінці створили фонд тимчасового житла для вимушених переселенців. Сімʼї стають у чергу й отримують житло на рік, а якщо люди не знайшли собі інше житло, договори з ними продовжують ще на рік. Щоб залучити людей, які переїхали з тимчасово окупованих територій, та допомогти їм інтегруватися в громаду, місцева громадська організація сприяла створенню окремої ради ВПО при органах місцевого самоврядування. «Деякі люди говорять про те, що вони назад не повернуться, а залишаться жити тут. Ми повинні зробити все для того, щоб їм було комфортно в громаді, щоб було де жити, працювати та щоб вони відчували себе мешканцями громади. Ми не розрізняємо жителів: чи це ВПО, чи люди, які тут живуть вже багато років», — розповідає перший заступник голови громади.

Проте вимушені переселенці — не єдині, хто потребує підтримки. Місцеве самоврядування працює над програмами соціальної допомоги для інших категорій населення. Попри скорочення фінансування, управлінці намагаються забезпечувати допомогу військовим, які отримали поранення, підтримувати сімʼї загиблих і готувати центри реабілітації для людей з інвалідністю. У згаданій селищній громаді на Дніпропетровщині працює комплексна програма соціального захисту населення громади, де передбачена допомога одразу ВПО та учасникам бойових дій.

Що потрібно громадам для відновлення

Місцеві управлінці в розмовах із Центром постійно згадували реформу децентралізації й те, наскільки позитивно вона вплинула на врядування на місцях. Голови громад, їхні заступники, керівники відділів — усі розуміють, що старі підходи не можуть і не мають працювати в сучасних умовах. Помічним у розв’язанні викликів фізичної відбудови та соціального відновлення громад є стратегічне планування. В цілому громади розуміють його важливість і необхідність, але мають із ним певні труднощі.

Навіщо громадам створювати стратегічні документи? За законом «Про місцеве самоврядування в Україні» першочергові повноваження ОМС — це підготовка цільових програм соціально-економічного та культурного розвитку та забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку громади з ефективним використанням природних, трудових і фінансових ресурсів. Стратегії розвитку є саме тим інструментом, який поєднує ці два напрями роботи.

Часто місцеві управлінці говорять про стратегії розвитку та плани відновлення як ключ до залучення коштів на проєкти. Багато громад наголошують, що донори нададуть перевагу тій громаді, яка знає, чого вона хоче, та має прописані плани на папері. Також ОМС самі проявляють ініціативу та показують їх потенційним партнерам, коли відвідують публічні заходи за участі міжнародної спільноти.

Але чимало місцевих управлінців зіштовхується з наступним парадоксом. Громадам бракує грошей для фінансування проєктів. Щоб залучити кошти, їм потрібні стратегічні документи. Однак створення стратегій розвитку та планів відновлення теж вимагає фінансових і кадрових ресурсів.

За словами начальниці відділу соціального захисту населення міської ради на Сумщині, деокупованим містам складніше з напрацюванням таких документів, бо вони мають багато нагальніших проблем, на які потрібно витрачати час і кошти. Як громади можуть це розв’язати? Залучивши українські й міжнародні громадські організації, які можуть взяти на себе створення необхідних стратегічних документів. Таким чином деокупована сільська громада на Чернігівщині створила публічну мапу, через яку жителі можуть додавати проєкти, які хочуть втілити.

Щодо кадрових питань, то їх громади розвʼязують, залучаючи місцевих активістів, українських і міжнародних експертів, а також запрошують фахівців із ВПО. Наприклад, у тиловій селищній громаді на Дніпропетровщині місцеві управлінці завдяки публічним заходам дізналися про місцеву активістку, яка має досвід у написанні грантових заявок — її залучили до роботи на громадських засадах. Секретар селищної ради на Харківщині розповів, що через агресію Росії студенти повернулися додому, до своїх батьків. І тепер громади залучають молодь до всіх проєктів у сферах енергетики, екології та землевпорядкування.

Чого іще, окрім грошей і кадрів, не вистачає місцевому самоврядуванню? Відповідь проста й складна водночас — ясності й чіткості від державних органів щодо процесу створення стратегічних документів загалом і втілення політик зокрема.

Місцеві управлінці не мають часу очікувати оновленої загальної стратегії розвитку та відновлення як і по всій країні, так і по регіонах. Заступниця селищного голови громади в Харківській області переконана: «Ми маємо прописувати свої програми відновлення на рівні громад, затверджувати та працювати по них незалежно від того, яку програму врешті-решт приймуть там десь у Києві. Ми будемо працювати по своїй програмі. Обласна адміністрація збере це все докупи, зробить по області програму відновлення, а з обласних буде загальна програма відбудови України».

Громади й відновлення. Що далі

Останні два роки продемонстрували надзвичайний рівень стійкості громад України. Спочатку вони зіткнулися зі злочинами російської армії, масовим переселенням та численними руйнуваннями. Потім — із не менш важкими викликами відновлення, скороченням фінансування й демографічною кризою. При цьому місцеве самоврядування як ніхто зацікавлене в тому, аби якнайшвидше відновити й підвищити рівень життя своїх жителів.

Місцеві управлінці у своїй роботі послуговуються зрозумілою логікою: якщо вони не забезпечать належного рівня життя для людей (житло, освіта, медицина, дороги, соціальна підтримка), то жителі будуть і далі виїжджати. Бізнеси закриватимуться, грошей у бюджеті меншатиме, рівень життя не зростатиме, жителі тікатимуть — таке собі «зачароване коло».

Щоб цього не допустити, держава має допомагати громадам. Органи місцевого самоврядування потребують інформаційної підтримки з боку державної влади, коли вона публікує нові постанови, від яких залежить життя й робота людей на місцях. Міністерствам доречно більше співпрацювати між собою для того, щоб напрацьовувати дорожні карти втілення реформ у тих регіонах, які зазнали найбільших руйнувань. Повномасштабна війна принесла багато викликів місцевому самоврядуванню, але й одночасно посилила його в питаннях експертизи, до якої можна й потрібно дослухатися. Співпраця ОМС і державних органів має великий потенціал, який варто розвивати на партнерських умовах. І саме від розвитку цього потенціалу багато в чому залежатиме успішність повоєнної відбудови та відновлення держави.

Читайте також
Народовладдя в громадах. Які можливості впливу на рішення місцевого самоврядування отримають жителі
Тренд на об’єднання: як спільноти можуть прискорити економічне перетворення України
Секретаріат уряду назвав виконані заходи за планом Нацстратегії сприяння розвитку громадянського суспільства
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Киян попередили про сильний туман у першій половині дня
Комсомольская правда
2024-12-02T06:40:41Z
Контрнаступ ворога на Курщині провалюється: експерт описав ситуацію
TSN
2024-12-02T06:36:42Z
На фронті за добу 165 боєзіткнень, майже пів сотні - на Курахівському напрямку
УкраинФорм
2024-12-02T06:36:40Z
Росіяни минулої доби поранили п'ятьох жителів Донеччини
УкраинФорм
2024-12-02T06:36:20Z
Армія РФ просунулася в Кураховому та ще трьох населених пунктах - DeepState
GlavRed
2024-12-02T06:33:51Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 08.00 02.12.2024
Украина Криминальная
2024-12-02T06:21:08Z
Генеральний штаб ЗСУ інформує про втрати ворога на 02.12.24
Украина Криминальная
2024-12-02T06:15:43Z
Росія вночі атакувала Київ та Дніпро
Комсомольская правда
2024-12-02T06:10:02Z
У Херсоні внаслідок російського обстрілу автобуса загинула волонтерка
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T06:03:06Z
Російські та сирійські літаки посилили бомбардування повстанців у Сирії
ZN UA
2024-12-02T06:39:48Z
Чому Південна Корея все ще боїться надавати зброю Україні?
ZN UA
2024-12-02T06:33:05Z
Ніч протестів у Грузії закінчилася масовими затриманнями демонстрантів
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T06:24:52Z
США, Британія, Німеччина та Франція відреагували на загострення в Сирії
Европейская правда
2024-12-02T06:19:27Z
Армія РФ минулої доби завдала 342 удари по Запорізькій області
УкраинФорм
2024-12-02T06:18:40Z
"Порожній звук": в ISW розповіли, яку правду Путін приховує про ракету "Орєшніком"
Хвиля
2024-12-02T06:15:36Z
"Польша помогает Киеву как в политическом, так и в военном плане, но поляки в Украине обделены вниманием"
Европейская правда
2024-12-02T06:04:58Z
Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 30 листопада 2024 року
Детектор М
2024-12-02T05:58:17Z
Три країни заблокували угоду про боротьбу з пластиковим забрудненням на сесії ООН
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T05:51:02Z
За даними вчених, ця проста звичка може збільшити тривалість життя
Portaltele
2024-12-02T06:31:38Z
Їжте на здоровʼя: спростовуємо 4 міфи про гостру їжу, в які вірить більшість українців
24tv
2024-12-02T06:03:06Z
Смерть від сказу: чоловік помер через місяць після укусу кажана
24tv
2024-12-01T21:12:38Z
Чим посипати доріжки, крім піску та солі: найкращі способи боротьби з ожеледицею
GlavRed
2024-12-01T20:27:17Z
Розчинна кава: чи є вона корисною та які є ризики споживання
24tv
2024-12-01T20:21:39Z
Не тільки з корицею: 7 причин пити каву з куркумою для схуднення
Фокус
2024-12-01T20:18:03Z
Один із авторів медичної реформи пояснив, що пішло не так і чому багато громадян незадоволені
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T20:00:24Z
Виявити деменцію за 6 років до появи симптомів допоможе звичайний аналіз крові
24tv
2024-12-01T19:06:19Z
Всесвітній день боротьби зі СНІДом - кількість випадків та фільм Річарда Гіра про захворювання в Україні
ZN UA
2024-12-01T16:46:07Z
Новий "бойфренд" Анджеліни Джолі публічно заговорив про стосунки
GlavRed
2024-12-02T00:27:19Z
"Чому ви такі сліпі?": Різ Візерспун зганьбилася рекламою російської культури
GlavRed
2024-12-02T00:27:16Z
Зірка Вечірнього Кварталу одружився та вперше показав кохану
GlavRed
2024-12-01T20:27:46Z
Що їдять Бейонсе і Селена Гомес: улюблені ласощі зірок виявилися жахливими на смак
Фокус
2024-12-01T20:15:09Z
Анджеліна Джолі зізналася, чим є для неї материнство та родина
Фокус
2024-12-01T20:06:16Z
Ці 3 светри знадобляться вам, щоб бути найкраще одягненим чоловіком 2024 року
24tv
2024-12-01T19:57:16Z
Присвятив своє життя українській пісні: у вічність відійшов поет-пісняр Богдан Грицак
24tv
2024-12-01T19:42:47Z
Не за сценарієм, – учасниця "Холостяка" пояснила, чому цілувалась з Тереном на очах в іншої
24tv
2024-12-01T19:36:42Z
"Зааділа його его": Мішель Андраде вперше розкрила причину сварки з Потапом
GlavRed
2024-12-01T19:27:33Z
Змагання з Китаєм розгораються: скільки США виділили грошей Intel на напівпровідники
24tv
2024-12-02T06:39:39Z
Укрзалізниця попередила про зміну низки маршрутів через ремонтні роботи
УкраинФорм
2024-12-02T06:39:35Z
Австрія легко замінила російський газ енергією вітру
InternetUA
2024-12-02T06:31:34Z
Заарештовані російські цистерни і напіввагони є найбільш задіяним парком в Україні - УЗ
Agravery
2024-12-02T06:25:58Z
Польша приваблює українців солідними пенсіями: можна жити не жебракуючи
Знай
2024-12-02T06:21:15Z
Озимі перейшли до неглибокого зимового спокою
AgroPortal
2024-12-02T06:00:06Z
Опубліковано тариф на газ для населення у грудні: скільки заплатять українці за кубометр
Хвиля
2024-12-02T05:30:29Z
Одне з найбільших картоплесховищ в Україні побудували на Житомирщині
Agravery
2024-12-02T05:12:59Z
Житлова субсидія: про які зміни потрібно повідомляти отримувачу
ZN UA
2024-12-02T05:05:55Z
Втрати росіян в Україні перетнули нову психологічну позначку
TSN
2024-12-02T06:24:16Z
Термін спливає: як не залишитися без субсидії
Знай
2024-12-02T06:06:14Z
Проходження відеоідентифікації: які документи потрібно мати
ZN UA
2024-12-02T06:03:38Z
Як вибрати ялинку та скільки вона коштуватиме на ялинкових базарах-2024
Комсомольская правда
2024-12-02T06:03:12Z
Розкриті технічні характеристики нового панцерника, що надійшов на озброєння ЗСУ
InternetUA
2024-12-02T06:02:46Z
Росіяни частіше використовують дрони на оптоволокні у Курській області ‒ військовий
ZN UA
2024-12-02T05:33:41Z
Віддали свої життя за Україну: на фронті загинули два уродженці Луцька
24tv
2024-12-02T05:12:11Z
Терор страхом: ворог розсилає листи з погрозами замінування та вибухів. Як реагувати
Комсомольская правда
2024-12-02T05:05:56Z
Як подати заяву на призначення субсидії онлайн: детальна інструкція
InternetUA
2024-12-02T05:05:35Z
Заховався під сидінням: на Буковині затримали двох чоловіків при спробі втекти з України
Политека
2024-12-02T06:36:24Z
Російський дрон ударив по 5-поверхівці в Тернополі: виникла пожежа, загинула людина
Украина Криминальная
2024-12-02T06:36:19Z
Три історії про викрадення рашистами чоловіків на Харківщині: “Він заплатить за всіх атовців у селі”
Украина Криминальная
2024-12-02T06:33:16Z
Удар російського дрона викликав масштабну пожежу у тернопільській багатоповерхівці - у ДСНС показали наслідки удару та розповіли про жертви
ZN UA
2024-12-02T06:31:03Z
На схід Туреччини прийшли 25-градусні морози
УкраинФорм
2024-12-02T06:28:55Z
65-річна львів’янка везла в Україну незадекларовані iPhone на пів мільйона гривень
InternetUA
2024-12-02T06:27:04Z
На Херсонщині минулої доби через російські удари троє людей загинули, 13 були поранені
УкраинФорм
2024-12-02T06:15:47Z
Нічна атака дронів на Тернопільщину: рятувальники показали наслідки
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T06:06:03Z
В одному з районів столиці відбулась пожежа у багатоквартирному будинку
Khreschatyk
2024-12-02T06:03:11Z
Страва, яка працює ідеально та безвідмовно: готуємо ароматний смажений рис з овочами
24tv
2024-12-02T06:30:23Z
Пригнічені Раки, напружені Леви, похмурі Стрільці: чоловічий гороскоп на перший тиждень грудня
24tv
2024-12-02T04:42:43Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти пінгвіна
GlavRed
2024-12-02T04:27:54Z
Викидати не варто: що робити з яєчними жовтками – цікавий лайфхак
GlavRed
2024-12-02T04:27:21Z
Цей секрет знають тільки досвідчені кулінари: навіщо обсмажувати томатну пасту
24tv
2024-12-02T04:12:35Z
Астрологи назвали найнадійніших знаків Зодіаку: з ними можна щиро ділитися переживаннями
Политека
2024-12-02T02:00:44Z
Про це знають одиниці: як використовувати господарське мило в побуті
24tv
2024-12-01T23:00:16Z
Не уявляють щастя без набитого гаманця: ТОП-3 наймеркантильніших знаків зодіаку
GlavRed
2024-12-01T22:27:57Z
Класика завжди актуальна: рецепт омлету, який обожнюють в усьому світі
24tv
2024-12-01T21:57:45Z
Підгурський: Ми знали, що Шахтар виснажений після Ліги чемпіонів
Football.ua
2024-12-02T06:33:39Z
Друга ракетка Туреччини переніс інсульт під час півфіналу турніру
24tv
2024-12-02T06:24:31Z
Дідик: Знав, що Сич може віддати таку передачу
Football.ua
2024-12-02T06:13:27Z
Пономарьов: Не кожна команда може змусити Шахтар грати на утримання рахунку
Football.ua
2024-12-02T05:58:10Z
Зоря — Карпати. Напередодні
Football.ua
2024-12-02T05:46:01Z
Під час знаменитого Сінгапурського марафону після завершення пробігу помер спортсмен
ZN UA
2024-12-02T00:16:33Z
Гвардіола про 0:2 з Ліверпулем: Вітаю із заслуженою перемогою
Football.ua
2024-12-01T22:36:52Z
Ліверпуль — Манчестер Сіті 2:0 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-12-01T22:33:18Z
Слот про 7 матчів Сіті без перемог: Не варто жаліти Гвардіолу
Football.ua
2024-12-01T22:18:03Z
Величезні вітряки відходять у минуле: вчені створили дрони-вітрогенератори
InternetUA
2024-12-02T06:21:36Z
Британець набрав кредити на $90 000 і віддав їх аферистам через фейк Ілона Маска
InternetUA
2024-12-02T05:46:04Z
Чим відрізняються 2 зображення: непросто буде відшукати відмінності за 15 секунд
GlavRed
2024-12-02T05:39:05Z
Microsoft розповіла, як встановити Windows 11 на ПК, що не відповідає вимогам
Portaltele
2024-12-02T05:30:51Z
Як підключитись до національного роумінгу безкоштовно: покрокова інструкція
Политека
2024-12-02T05:00:35Z
Маск просуває порядок денний для соцмережі Х – прем’єр Австралії
InternetUA
2024-12-02T04:31:02Z
Британські вчені створять штучний інтелект для захисту від ядерних загроз
InternetUA
2024-12-02T04:04:42Z
Важливі пристрої для дому при перебоях з електрикою: список експертів
Политека
2024-12-02T04:00:43Z
Google Pixel отримав функцію виявлення шахрайських дзвінків
InternetUA
2024-12-02T03:05:27Z
Несподівані штрафи для водіїв: чим оберенеться використання літніх шин взимку
Знай
2024-12-01T19:51:41Z
Як зрозуміти, що на СТО вас дурять: механік розповів про лайфхак з "хрестиком"
GlavRed
2024-12-01T19:27:53Z
Колишній охоронець Міхаеля Шумахера підозрюється у шантажі
360ua.news
2024-12-01T18:24:20Z
Яким був перший автомобіль марки Rover
AutoCentre
2024-12-01T17:31:17Z
До яких кнопок в авто краще не торкатися взимку: застереження для водіїв
GlavRed
2024-12-01T17:27:55Z
Porsche Taycan Turbo GT з’явився в Україні
360ua.news
2024-12-01T14:33:48Z
Пікапам Mazda Familia виповнилося 60 років
AutoCentre
2024-12-01T13:06:58Z
Підготовка автомобіля до зими без зайвих нервів
360ua.news
2024-12-01T08:42:10Z
В Україні виявили унікальний 28-річний Mercedes від Brabus майже без пробігу
AutoCentre
2024-12-01T08:15:59Z