MY.UAНовини
Війна в Україні має конкретне імʼя - Путін: капелан ЗСУ про атеїстів в окопах та стосунки військових з Богом
Війна в Україні має конкретне імʼя - Путін: капелан ЗСУ про атеїстів в окопах та стосунки військових з Богом

Війна в Україні має конкретне імʼя - Путін: капелан ЗСУ про атеїстів в окопах та стосунки військових з Богом

В штаті української армії працюють близько 80 священиків-офіцерів.

Українські військові, котрі третій рік живуть в умовах постійного стресу, щодня стикаючись зі смертельною небезпекою, можуть відчувати гостру потребу в моральній підтримці з боку того, хто здатен зрозуміти і розділити їхні почуття. Ця надважлива місія на фронті покладена на військових капеланів. Для вірян вони є духовними наставниками, а для атеїстів і агностиків стають просто товаришами, а іноді навіть виконують роль психологів.

З якими викликами стикаються священики в зоні бойових дій і як війна впливає на ставлення військових до віри у бога? Про це "Телеграф" запитував у одного з найвідоміших капеланів ЗСУ Сергія Дмитрієва.

Беззбройні воїни

Рік тому, 1 квітня 2023-го, в Україні відбувся перший випуск військових капеланів від п’яти релігійних організацій. Шеститижневе навчання за спеціальністю "капелан-офіцер" пройшли 30 священиків, серед яких була й одна жінка — представниця євангельських християн. Втім, їздити на фронт із душпастирським служінням на волонтерських засадах духовники почали ще 2014-го.

Закон "Про Службу військового капеланства" Верховна Рада ухвалила лише в листопаді 2021-го. Вже за два роки у ЗСУ налічувалося майже 750 посад військових капеланів, але у штат було призначено тільки 78 офіцерів (загалом відповідні мандати для цього мають 244 священнослужителя).

Один з них – Сергій "Падре" Дмитрієв, якого називають головним капеланом тероборони ЗСУ. За плечима духівника 27 років священницького служіння, 12 з яких він провів у херсонському храмі Святої Варвари, а після окупації Криму дев’ять років прослужив на сході у 30-й окремій механізованій бригаді, де і зустрів повномасштабну війну.

Останніх пів року священик служить у Військовому інституті Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

Обіймаючи високі посади в Управлінні соціального служіння Помісної православної церкви і Комісії з питань соціального служіння Всеукраїнської ради церков, Сергій Дмитрієв піддавався критиці з боку колег через підтримку ратифікації Стамбульської конвенції (зокрема, за "просування гендерної ідеології в українське правове поле"), заклики легалізації в Україні медичного канабісу та співпраці з представниками ЛГБТ-спільноти.

Втім, це не завадило священику отримати від Української греко-католицької церкви відзнаку Омеляна Ковча і найголовніше – стати духовним наставником для тисячів захисників України. Як це було "Телеграф" запитав у нього особисто.

Захист Батьківщини — свята справа

– Чим саме ви займалися в зоні бойових дій і як виглядав ваш робочий день на фронті?

– Військовий капелан — це військовослужбовець, який не бере участі в бойових діях і не має в руках зброї. Священики на війні покликані закривати релігійні потреби бійців, підтримувати їхній духовний і моральний стан. До капелана можуть звертатися по пораду у дружній розмові або з проханням повінчати чи охрестити військового. За потреби ми можемо відспівувати полеглих бійців.

Зазвичай день капелана починається зі складання маршруту. Порадившись із командиром, визначаєш підрозділ, в якому сьогодні працюватимеш, їдеш туди, а потім безпосередньо на позиції, де і робиш свою справу.

– У багатьох людей християнство асоціюється перш за все зі смиренністю і принципом "підстав другу щоку". Як це корелюється з явищем військового капеланства?

– Ми живемо в світі стереотипів через релігійну необізнаність. Так, будь-яка релігія – це філософія миру, яка не передбачає концепції знищення людей. Водночас, якщо уникнути війни не вдалося і постраждалій від нападу країні доводиться захищатись від агресора, релігія завжди стає на захист людей. Історія всіх світових воєн підтверджує, що кожне з військ належало до якоїсь релігійної спільноти.

Щодо підставляння другої щоки, то сенс цих слів не у тому, щоб підкоритися агресору, який з тебе знущається, а у смиренні з покаранням у разі своєї провини. Також Христос закликає не відповідати на зло ще більшим злом, нівелюючи таким чином агресію проти себе.

– Війна – це завжди кровопролиття, до чого морально готовий далеко не кожний цивільний. Чи стикаються наші солдати з цим психологічним бар’єром і чи говорять про це на сповідях?

– По-перше, не слід малювати собі в уяві чергу на сповідь в зоні бойових дій. Армія — це зменшена версія нашого суспільства. Кожен з цих воїнів ще вчора був цивільним. Серед ваших знайомих багато тих, хто регулярно сповідується? Те ж саме й в армії. В даному разі можна казати радше про зустрічі для дружніх і довірливих розмов з капеланом.

Щодо якогось відчуття провини у військових, це питання взагалі не стоїть. Нема жодної моральної дилеми у тому, щоб захищати свою Батьківщину. Протягом останніх 10 років я не зустрічав жодного солдата, який би мав тягар на душі через знищення ворога.

Вбивства відбувалися в Бучі, вбивства тривають під час ракетних атак цивільного населення України, вбивствами займається Російська Федерація. Ми нищимо ворога, щоб припинити ці вбивства і захистити від них наших близьких.

Складні стосунки з богом

– Ваша діяльність обмежена вірянами-християнами чи ви можете допомогти й мусульманину, до прикладу?

– Україна є мультирелігійною країною. Так, представників християнської віри серед українців більшість, водночас далеко не всі вони є практикуючими вірянами. Хтось вірить у бога, але ніколи не ходить до храму і не має досвіду обрядовості, хтось називає себе агностиком. Кожен з них може отримати допомогу капелана у тій формі і обсязі, в яких він того потребує.

Щодо мусульман і представників інших релігій, звісно, я можу поспілкуватися з ними в межах своєї компетенції, надати допомогу. Якщо я розумію, що цього замало і людині потрібно поговорити з імамом, я зроблю все можливе, що сконтактувати їх.

– Кажуть, у падаючому літаку атеїстів нема, а в окопах є?

– Звісно, є. Війна може приводити людей до бога і може розчаровувати у вірі. За час своєї служби я хрестив багатьох колишніх атеїстів і був свідком зневіри у релігії серед вірян. Усі ми – люди, і в кожного з нас свої погляди і свій шлях.

Ба більше, на війні нерідко трапляється, що військові кілька разів розчаровуються у вірі, не знайшовши відповідей на хвилюючі їх запитання, а потім знову повертаються до бога. Я б порівняв цей процес зі станом закоханості. В якийсь момент ми відчуваємо її, одружуємося, але з часом можемо втрачати це почуття і навіть розлучатися з колись головною для нас людиною. Схожі метаморфози можуть відбуватися й у стосунках людини з богом, особливо в умовах війни, коли усі почуття посилюються через сильні емоційні переживання.

Україна і наша армія різняться тим, що тут поважають почуття оточуючих і їхні релігійні переконання. В цьому сенсі ми дуже толерантна нація.

– Далекі від релігії люди часто ставлять запитання: чому бог допускає страждання невинних? Якщо на все – воля божа, як пояснити те, що з хорошими людьми і навіть дітьми стаються такі страшні речі?

– Кожна людина вільна в своїх проявах і виборі. Не треба перекладати всі біди, що виникають у результаті цього вибору, на міфічну "волю божу". У війни в Україні є конкретне ім’я — Володимир Путін, а також імена всіх тих, хто сприяє йому або бездіє, хоча має відповідати за безпеку у світі.

Жорстокість допускає не бог, а люди. Вони ж чомусь прагнуть перекласти відповідальність за це на вищі сили, але правда у тому, що бог – це не дідусь на хмаринці, який вирішує нашу долю. Бог — це любов. Чому сталася війна? Через брак любові. Любові до себе, і тих, хто буде жити після нас, до своєї землі, культури, віри. Любові, яка вимагає чесності і щирості. Безкомпромісної та жертовної.

В Писанні є слова одного з пророків, який почув голос бога. Бог чув плач свого народа, але не мав того, хто став би його голосом на Землі. Голос бога — це завжди про справедливість, мир і любов. Ми бачимо, як на нього відгукуються добровольці, які йдуть захищати нас, волонтери, які підтримують тих, хто цього потребує, світова спільнота, яка стоїть на захисті прав українців.

Все це – прояв голосу бога. Ми завжди маємо вибір: стати на шлях добра або обирати сторону зла.

– Чи є в Україні місце Московському патріархату і чи відрізняються парафіяни цих церков від вірян ПЦУ?

– До 2014-го я й сам був в УПЦ МП, але після окупації Криму я і мої парафіяни стали одними з перших, хто перейшов до Української православної церкви Київського патріархату і виступили за заборону цієї організації в Україні.

Московський патріархат не має нічого спільного з релігією, це радше сурогат, який використовують з протилежною справжній релігії метою. Будь-яка віра покликана до збереження вічних цінностей і миру, прояву любові і піклування про ближнього. Вбивши десятки тисяч людей, викравши тисячі дітей, зруйнувавши сотні українських храмів, лікарень і шкіл, росіяни не можуть говорити про прояв якоїсь любові до ближнього, а отже й до бога, адже він є в кожному з нас.

Теги за темою
війнаПЦУ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Щоб не платити фотографу: підбірка додатків в яких можна зробити фотосесію за допомогою ШІ
24tv
2025-02-21T16:39:55Z
"Київстар" анулює номери: експерти розповіли, кому з абонентів це загрожує
Политека
2025-02-21T16:30:54Z
Amazon закриває магазин застосунків для Android
ITC
2025-02-21T16:24:53Z
Ілон Маск закликав звести МКС з орбіти якнайшвидше
24tv
2025-02-21T16:24:43Z
Oppo Find N5: вийшов найтонший у світі складаний смартфон ціною €1799
ITC
2025-02-21T16:24:40Z
GTA 5 отримає безплатне некстген-оновлення з RTX, DLSS 3 та іншим — через 10 років після виходу на ПК
ITC
2025-02-21T16:24:27Z
Еволюція неандертальців виявилася складнішою, ніж вважалося раніше
Portaltele
2025-02-21T16:12:40Z
Найнадійніші VPN-сервіси 2025: які програми цього року рекомендують експерти
Фокус
2025-02-21T16:06:52Z
У Китаї виявили новий коронавірус що може передаватися від тварин до людей
360ua.news
2025-02-21T16:00:50Z
Догляд без клопоту: квіти на балконі – ТОП невибагливих рослин
GlavRed
2025-02-21T16:27:52Z
5 місць в домівці, де ніколи не варто вішати дзеркало
24tv
2025-02-21T16:18:06Z
Встигла закохати в себе ще у ​​шкільних їдальнях: ідеальна підлива до тюфтельок за 10 хвилин
24tv
2025-02-21T15:36:49Z
Трендова стрижка з TikTok, яка підійде для жінок після 50 років: додає об'єму навіть тонкому волоссю
TSN
2025-02-21T15:36:00Z
Отримаєте ранній урожай: коли треба сіяти огірки на розсаду за місячним календарем
24tv
2025-02-21T15:27:50Z
Домашні способи боротьби з льодом на дорозі: ефективні та доступні рішення
24tv
2025-02-21T15:27:09Z
Останній шанс цієї зими: яким ТОП-4 знакам зодіаку повезе в кінці лютого
GlavRed
2025-02-21T15:27:03Z
Емоційний зрив: 2 знаки зодіаку, які в березні будуть багато плакати
24tv
2025-02-21T15:18:11Z
Користується успіхом: де розташоване "найдивніше місце у світі"
Фокус
2025-02-21T15:15:30Z
Правоохоронці затримали зловмисника, який вчинив напад на поліцейського у Стрийському районі
Украина Криминальная
2025-02-21T16:12:47Z
Пасажирка літака окропила літак святою водою після жахливої низки катастроф
Фокус
2025-02-21T16:12:33Z
Чоловік убив дружину через її реакцію на романтичне побачення
TSN
2025-02-21T16:06:30Z
Донька ексзаступника воєнкома потрапила під суд: деталі справи
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:00:18Z
На Рівненщині вчитель бив кулаком по парті та вдарив учня по обличчю: справу розслідує поліція
24tv
2025-02-21T15:57:50Z
У Чорному морі потрапив в аварію ще один російський танкер - врізався в суховантажне судно
Комсомольская правда
2025-02-21T15:54:08Z
Дорога з України до Польщі через ліс за $6500 – у Києві судитимуть чоловіка та жінку, які сприяли ухилянтам від мобілізації
Украина Криминальная
2025-02-21T15:27:08Z
"За жодних обставин": один з адвокатів Puff Daddy відмовився його захищати
Фокус
2025-02-21T15:12:32Z
Поліцейські розслідують обставини смерті чоловіка під колесами потяга в Роздільнянському районі
Украина Криминальная
2025-02-21T15:12:22Z
Дмитренко розпочне першою: визначився склад збірної України на жіночу естафету на ЧС-2025
24tv
2025-02-21T16:30:08Z
Наставницю Ковтуна номінували на тренера року від European Gymnastics
24tv
2025-02-21T16:24:55Z
Довбик не гратиме з Монцею
Football.ua
2025-02-21T16:24:45Z
УПЛ повернулася після зимової паузи: "Чорноморець" вирвав перемогу над "Колосом"
TSN
2025-02-21T16:15:59Z
Паркер – Баколе: як змінився прогноз на переможця після зняття з бою Дюбуа
24tv
2025-02-21T16:03:42Z
Чемпіон світу розкритикував Ломаченка, назвавши боксера "фейком"
24tv
2025-02-21T15:36:00Z
Чорноморець здобув вольову перемогу над Колосом
Football.ua
2025-02-21T15:31:45Z
«Колос» поступився «Чорноморцю» у матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2025-02-21T15:31:31Z
Колишній суперник Усика дав прогноз на бій Паркер – Баколе
24tv
2025-02-21T15:18:58Z
Правозахисники заявляють про катастрофічне скорочення населення на ТОТ
УкраинФорм
2025-02-21T16:39:35Z
У Варшаві нагадали про чергову річницю окупації Криму
УкраинФорм
2025-02-21T16:39:14Z
Росіяни панікують через ймовірні удари по Криму найближчими днями
24tv
2025-02-21T16:27:12Z
На Полтавщині до перейменування було 128 вулиць Пушкіна
УкраинФорм
2025-02-21T16:21:15Z
Знову морози: синоптик попередив про нову хвилю холоду
ZN UA
2025-02-21T16:15:33Z
Ворог вдарив по Слов’янську на Донеччині, шестеро поранених
УкраинФорм
2025-02-21T16:12:13Z
Росіяни атакували прифронтову громаду на Запоріжжі, поранена жінка
УкраинФорм
2025-02-21T16:09:34Z
Окупанти масово завозять на Луганщину робочі кадри із відсталих регіонів РФ - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2025-02-21T16:07:25Z
Армія РФ обстріляла з артилерії евакуаційне авто на Донеччині
УкраинФорм
2025-02-21T16:00:27Z
У Вінниці відкрилася виставка про бойовий шлях 120-ї окремої бригади тероборони
УкраинФорм
2025-02-21T16:39:56Z
5 жакетів, без яких не обійтися цієї весни: вони будуть найпопулярнішими
24tv
2025-02-21T16:30:24Z
Зірка фільму "Коли ти вийдеш заміж" Павло Текучев розсекретив стать майбутньої дитини
24tv
2025-02-21T16:24:28Z
Репер Йост Кляйн та представник Естонії на «Євробаченні 2025» випустили пісню, в якій згадують про війну
Детектор М
2025-02-21T16:21:46Z
8 сучасних українських художників, картини яких варто побачити
Вива
2025-02-21T16:00:04Z
Колишня Маска звинуватила його в ігноруванні діагнозу їхньої дитини: "Страждатиме від розладів"
TSN
2025-02-21T15:48:42Z
У Миколаєві відбувся ІІ Південний фестиваль рідної мови
УкраинФорм
2025-02-21T15:45:17Z
На Netflix вийшов новий мінісеріал: у стрічці несподівано згадали про Україну
24tv
2025-02-21T15:33:11Z
Сини Крістіни Орбакайте остаточно посварилися - що сталося
GlavRed
2025-02-21T15:27:58Z
З'явилися перші фото української ракети «Трембіта»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:36:24Z
Мобілізація в Україні з 1 березня: кому першочергово вручатимуть повістки
Знай
2025-02-21T16:30:07Z
8 речей, які не варто робити у церкві: як не дати "скинути" на себе негатив
GlavRed
2025-02-21T16:27:59Z
Глава КМВА провів зустріч із родинами загиблих, полонених та зниклих безвісти бійців
Khreschatyk
2025-02-21T16:24:51Z
«Хочете, щоб вам підкорялися?»: Sony показала секс-листи ігрового директора Destiny 2, який судиться за «несправедливе» звільнення
ITC
2025-02-21T16:24:41Z
Військові вертольоти оснащуватимуть новими необхідними комплектуючими
InternetUA
2025-02-21T16:19:24Z
Забальзамовані серця, три труни й таємна боротьба за владу: що відбувається, коли помирає Папа
24tv
2025-02-21T16:15:13Z
Як помиритися й порозумітися з будь-якою людиною: відповідь на це запитання дав мудрець
TSN
2025-02-21T16:06:37Z
Скорочений робочий тиждень стає світовим трендом
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:03:31Z
Це не для всіх безплатно: як у Польщі викликати швидку допомогу
24tv
2025-02-21T16:18:20Z
М'ясо – ідеальне джерело білку, але що буде з тілом, якщо їсти його щодня
24tv
2025-02-21T16:09:37Z
Ще одна небезпека для всього світу: у Китаї виявили новий коронавірус
TSN
2025-02-21T16:06:58Z
Епідемічна ситуація в Україні: Ляшко назвав тривожну тенденцію
24tv
2025-02-21T15:48:37Z
Замінник цукру, який є в багатьох харчах, викликає хвороби серця: що це за речовина
24tv
2025-02-21T15:18:27Z
В Україні будуть проводити трансплантацію тканин за стандартами ЄС - рішення уряду
УкраинФорм
2025-02-21T15:18:19Z
Як швидко позбутися набряку на обличчі: три найкращі та найлегші способи
TSN
2025-02-21T14:48:40Z
МОЗ попереджає про зростання госпіталізацій через грип та Covid-19
360ua.news
2025-02-21T14:30:22Z
Що потрібно знати про лихоманку: збивати чи не збивати високу температуру
TSN
2025-02-21T13:18:43Z
Не тільки внаслідок індексації: у кого збільшиться пенсія вже в березні
GlavRed
2025-02-21T16:36:32Z
Угорщина отримала доступ до будівництва порту в Італії
360ua.news
2025-02-21T16:33:52Z
Україна створить до кінця року "рої дронів" і запустить виробництво вибухівки, - голова Мінцифри
Комсомольская правда
2025-02-21T16:33:31Z
Вчені розробили нову сонячну панель, яка може виробляти більше енергії
24tv
2025-02-21T16:33:16Z
БЕБ вилучило тютюнових виробів на 12 млн
1News
2025-02-21T16:27:20Z
Литва заблокувала транзит білоруської олії, виготовленої з краденого українського ріпаку
AgroNews
2025-02-21T16:18:58Z
Картки, Приват24 та банкомати: ПриватБанк терміново звернувся до клієнтів
Хвиля
2025-02-21T16:18:01Z
Росія продовжує заборону на експорт бензину: для чого це треба
24tv
2025-02-21T16:15:47Z
АЗС можуть закритися з 1 березня? Експерти кажуть – ні, але проблема є
Знай
2025-02-21T16:12:01Z
Яке паливо найкраще використовувати взимку для автомобіля: поради водіям
ТСН
2025-02-21T16:18:54Z
Презентовано флагманський автобус другого покоління від Wrightbus
AutoCentre
2025-02-21T16:07:32Z
Раритетне спортивне авто 60-х поїхало після 28 років простою надворі
Фокус
2025-02-21T15:45:28Z
Прослужать десятиліття: ТОП-7 бюджених авто, що не потребують частого ремонту
GlavRed
2025-02-21T15:27:58Z
В Україні з’явилася перша вантажівка JAC N120 з дворядною кабіною
AutoCentre
2025-02-21T15:04:13Z
Сім недорогих авто, які можуть прослужити протягом усієї пенсії
ТСН
2025-02-21T14:48:42Z
Тест-драйв оновленного Nissan Juke 2025: яскраво сірий
AutoCentre
2025-02-21T14:37:18Z
Як зробити ідеальне покриття кузова алкідною автоемаллю
AutoCentre
2025-02-21T13:46:49Z
З мотором від Volkswagen: електромобілі Scout розкрили подробиці про силові установки
AutoGeek
2025-02-21T13:42:49Z
Шольц запевнив Зеленського у незмінній підтримці України
УкраинФорм
2025-02-21T16:37:47Z
"Уже вимикав": експерт пояснив, що буде, якщо Маск відключить Україні Starlink
Фокус
2025-02-21T16:36:46Z
Американський сенатор-республіканець Том Тілліс назвав Путіна «раковою пухлиною»
Украина Криминальная
2025-02-21T16:36:18Z
Трамп погодився, що Росія напала на Україну
24tv
2025-02-21T16:33:23Z
Reuters: Росія може погодитися використати $300 млрд заморожених активів для відновлення України
Хвиля
2025-02-21T16:27:16Z
Чи закінчиться війна в найближчі місяці: чіткий прогноз штучного інтелекту
GlavRed
2025-02-21T16:27:07Z
Трамп сказав, що Зеленський "не дуже важливий" на переговорах про мир
Европейская правда
2025-02-21T16:25:35Z
Трамп заявив, що присутність Зеленського на зустрічах "не така вже й важлива"
24tv
2025-02-21T16:24:17Z
США не приймуть "ні": Волц каже, що Зеленський підпише угоду щодо копалин вже найближчим часом
24tv
2025-02-21T16:24:06Z