MY.UAНовини
Міграційний статус S: з якими проблемами стикаються українці у Швейцарії
Міграційний статус S: з якими проблемами стикаються українці у Швейцарії

Міграційний статус S: з якими проблемами стикаються українці у Швейцарії

Швейцарія продовжує приймати та підтримувати біженців з України. Два роки тому у країні почав діяти міграційний статус S – програма тимчасового захисту.

Як передає "Хвиля", про це пише schwingen.net.

Так, через війну, яку розпочала Росія проти України 22 лютого 2022 року, велика кількість громадян залишили країну у пошуках притулку. При цьому багато хто з них живе у Швейцарії, де Федеральна рада два роки тому вперше в історії країни ввела в дію спеціальний міграційний "статус S". З таким статусом українець може залишати територію країни та повертатися без оформлення додаткових документів. Також він дозволяє офіційно працювати або ставати самозайнятою особою.

За словами заступника директора Державного секретаріату у справах міграції (SEM, підрозділ Мін'юсту Швейцарії), альтернативи міграційному статусу S вони просто не мали. Створений у 1990-ті роки в період війни в Югославії, цей статус замислювався як оперативна відповідь міграційних властей країни на раптове виникнення масових потоків біженців, які прагнуть залишити регіон, в якому ведуться активні бойові дії.

Рішення про міграційний формат, який віддає перевагу порятунку життів, а не бюрократичним процедурам, було ухвалено у зв'язку з тим, що в таких ситуаціях неможливо довго і ретельно перевіряти клопотання кожного біженця. Особливо враховуючи те, що продовжаться активні бойові дії, які надають людям пряму і безпосередню загрозу.

Робота в Швейцарії

Оскільки війна у Югославії швидко закінчилася, всі думали, що "статус S" і залишається теоретичним варіантом. Однак потім почалася російська агресія проти України і до Європи, в тому числі і до Швейцарії, хлинули багато біженців. У зв'язку з цим у Швейцарії і ухвалили рішення про введення в дію "статусу S".

Зокрема, українським біженцям не потрібно проходити стандартні міграційні процедури. Країна їх тимчасово приймає, надає дозвіл на роботу та право отримувати соціальну допомогу.

"Те, чого досягли кантони, громади та міста на першому етапі кризи, дуже вражає", - підкреслила Клаудіо Мартеллі.

Як зазначила, система надання притулку збудована у Швейцарії відповідно до принципів федералізму за напрямом зверху донизу. Тобто, рішення про надання притулку приймає федеральна влада, у їхньому розпорядженні є федеральні центри прийому та первинного розміщення біженців. У цьому суб'єкти федерації, кантони, мають обов'язкові квоти розміщення в себе біженців. У результаті саме кантони і несуть основне навантаження щодо фінансування проектів із остаточного розміщення та соціальної інтеграції осіб, яким було надано статус біженця. Однак так працює ця система тільки в "мирний час".

Слід зазначити, що через два роки після початку російської агресії, станом на початок березня 2024 року, у Швейцарії проживає близько 66 тисяч осіб з ВНЖ категорії S. Політичне керівництво країни, зокрема уряд, Федеральна рада, вважає за необхідне на даному етапі зосередити пріоритетному порядку і всі свої зусилля та зусилля кантонів на сфері зайнятості.

Швейцария

До того ж, на даний момент постійну роботу мають лише 20% українських біженців працездатного віку мають постійну роботу. Це, незважаючи на те, що економіка Швейцарії ситуації за фактом нульового безробіття відчайдушно потребує робочої сили. При цьому українські біженці мають у середньому вищий рівень освіти, ніж навіть самі швейцарці, а також не стикаються з особливими труднощами щодо культурної інтеграції у швейцарське суспільство. Тому Федеральна рада ставить за мету подвоїти кількість українців та українок, які мають роботу, вже до кінця 2024 року до показника 40%. Такі плани Кабмін озвучив ще в листопаді минулого 2023 року.

Було навіть проведено науково-практичну конференцію, організовану в Берні в середині березня 2024 року, на якій розглядалися проблеми в галузі інтеграції українців у швейцарський ринок праці.

Так, біженці з України Єлизавета Глинко та Петро Мозолевський, у відповідь на питання, у чому причини щодо низького рівня трудової зайнятості українців у Швейцарії, сказали, що одна з основних проблем – відсутність механізму визнання у Швейцарії дипломів та інших кваліфікаційних документів, виданих в Україні.

Наприклад, той, хто працював психологом в Україні, не може просто так влаштуватися на аналогічну роботу у Швейцарії. Ще одним припятством є незнання мови.

"Ніхто не очікував, що війна триватиме так довго, тому ніхто не думав про необхідність організовувати для біженців мовні курси та запускати програми професійного перенавчання, все це не вважалося абсолютно необхідним", - зазначив Андрій Лушницький, почесний консул України у Швейцарії.

Однак якби біженці були готові дещо змінити свій трудовий профіль та взятися за дещо іншу роботу, то тоді вакансій вони знайшли б у достатній кількості.

Таке ж переконання висловила і Даніелла Лютцельшваб (Daniella Lützelschwab) із Швейцарської асоціації роботодавців (Schweizerischer Arbeitgeberverband). Проблеми є й у роботодавців, які часто не знають, де ці люди і як їх знайти. Крім того, малі та середні підприємства, що утворюють на 99% основу економіки Швейцарії, просто не мають необхідних ресурсів для запуску рекрутингових процесів та професійного пошуку кандидатів серед українців.

"Вирішити цю проблему можна було б із опорою на потенціал галузевих асоціацій та об'єднань", - сказала вона.

Петер Мозолевський висловив думку, що та сама проблема існує і на боці самих українців.

"Багато хто навіть не знає про можливості, що існують у Швейцарії. Їм не вистачає інформації та комунікації", - підкреслив він.

А ось Філіп Бергер (Philipp Berger), керівник відділу SEM, який займається питаннями дозволів на роботу (Abteilung Zulassung Arbeitsmarkt), стверджує, що федеральний уряд бачить та визнає наявність цієї проблеми.

"В даний час ми працюємо над цілим пакетом пропозицій і заходів, які стосуватимуться як підбору кадрів, причому тут ми задіємо, у тому числі, і об'єднання роботодавців і працівників, так і власне комунікації. Це якраз і є один із викладених нами уроків: треба говорити та повідомляти про те, що вже створено, приділяючи увагу, наприклад, соціальним мережам та україномовним ЗМІ", - сказав він.

На додаток до цього у березні 2024 року обидві палати парламенту, Національна рада та Рада кантонів, прийняли рішення спростити процедурний бік питання та замінити вимогу отримувати дозвіл на роботу довідковою онлайн-реєстрацією факту знаходження біженцем роботи або роботодавцем працівника чи робітниці з числа біженців.

"Передусім, нам потрібна передбачуваність. Важко наймати працівників, не маючи жодного поняття про те, як довго вони ще пробудуть у Швейцарії або як довго ще діятиме сам міграційний статус S. І хотілося б, щоб федеральний уряд заздалегідь повідомляв нам про всіх своїх рішеннях у цій сфері", - зазначила Даніелла Лютцельшваб.

Крім того, було б непогано поширювати і передовий досвід, наприклад кантона Во. Там рівень зайнятості біженців з України був значно нижчим (10%), ніж у середньому по німецькомовній Швейцарії, тому кантон розробив свій власний підхід до цієї проблеми. Про це розповіла Ізабель Море (Isabelle Moret), депутат кантонального парламенту та голова Департаменту (міністерства) економіки кантону.

За її словами, українці, на відміну від інших біженців, явно не мають наміру провести залишок свого життя в Швейцарії. Основну увагу приділяється тепер короткостроковим практично орієнтованим програмам навчання та перенавчання тривалістю в кілька тижнів, закінчивши які люди відразу могли б приступати до роботі.

Нині разом із галузевою асоціацією GastroVaud кантон реалізує пілотний проект із набору працівників для індустрії громадського харчування.

"Такий підхід особливо доцільний у всіх тих галузях, де спостерігається висока плинність кадрів", - сказала вона.

При цьому Ізабель Море не вважає особливо доцільним кроком квоту, встановлену Федеральною радою на рівні 40%.

"Насправді якимось чином влаштовані можуть бути всі сто відсотків біженців, причому необов'язково як чорнороби. Неповнолітні біженці повинні навчатися в школі, 18-25-річні могли б здобувати вищу освіту, ті, хто страждає на психічні або фізичні захворювання, повинні лікуватися, а не працювати. Важливими є мовні курси, крім того, є ще й матері, яким потрібно доглядати своїх дітей, а у Швейцарії з цим і без того важко", - розповіла вона.

За словами Ізабель Море, у кантоні Во, наприклад, проживає приблизно 3600 людей з України віком від 18 до 65 років.

"Причому нам зовсім невідомо, що роблять приблизно 2000 осіб із цього списку. Вони не зареєстровані на біржі праці (RAV), вони не зверталися за дозволом на роботу. Можливо, вони працюють звідси віддалено на українські компанії чи відвідують якісь курси, Ми просто нічого про це не знаємо, тому ми пропонуємо цим двом тисячам для початку зареєструватися, щоб допомогти людям індивідуально і підтримати їх, нам потрібно елементарно знати, яка їх поточна ситуація. Той, хто не виконає прохання про реєстрацію, повинен буде заплатити штраф, але це не тому, що ми хочемо зобов'язати їх працювати, а для того, щоб нам краще розуміти їхню ситуацію", - додала депутат.

Раніше повідомлялося, що парламент Швейцарії підтримав передачу заморожених активів РФ Україні.

Теги за темою
Швейцарія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
У НАБУ заявили, що причетність співробітника до спецслужб РФ не підтверджена
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:48:49Z
У Бельгії допитали двох туристів з Ізраїлю через звинувачення у злочинах у Газі
Европейская правда
2025-07-21T17:48:07Z
Британія вдарила новими санкціями по "тіньовому флоту" Росії
Европейская правда
2025-07-21T17:30:33Z
Туреччина готова стати членом ЄС – Ердоган
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:06:33Z
МЗС підготувало нову Стратегію зовнішньополітичної діяльності
УкраинФорм
2025-07-21T16:36:52Z
Білецький прокоментував обшуки та затримання в НАБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:12:29Z
У Косові несподівано наблизились до вирішення політичної кризи
Европейская правда
2025-07-21T16:07:21Z
Половина угорців підтримала проведення цьогорічного прайду в Будапешті
Европейская правда
2025-07-21T15:49:06Z
Графік відключення світла в Дніпрі з 22 по 24 липня: де будуть знеструмлення
Политека
2025-07-21T15:30:50Z
Через Україну пройде ще один атмосферний фронт: синоптики пояснили, як це вплине на погоду
24tv
2025-07-21T15:30:17Z
У Запорізькій області росіяни атакували дронами цивільну автівку
УкраинФорм
2025-07-21T15:24:54Z
Рятувальники назвали області з руйнівними наслідками через негоду
Gazeta UA
2025-07-21T15:12:48Z
Чисті кімнати за копійки. Де в Одесі можна винайняти бюджетне житло біля моря
Telegraf
2025-07-21T15:03:54Z
У Києві заступили на чергування медичні автомобілі з Канади
AutoCentre
2025-07-21T15:03:38Z
На площі Ринок у Львові встановили унікальну скульптуру лева XVII століття
Комсомольская правда
2025-07-21T15:01:03Z
Дефіцит риби в Дніпропетровській області: які види зникають з магазинів
Политека
2025-07-21T15:00:34Z
На Херсонщині за день унаслідок обстрілів РФ постраждали четверо людей
УкраинФорм
2025-07-21T14:57:47Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
Щасливий від найпершої зустрічі: Бакланов розповів про нову закоханість після розлучення з Цимбалару
Вива
2025-07-21T14:21:49Z
Зірка "Папіка" Даша Петрожицька чесно про те, чому рідко грає в кіно: "Хочеться чогось іншого"
24tv
2025-07-21T14:00:51Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Нова соцдопомога: медичні огляди та підтримка з документами
Знай
2025-07-21T11:36:36Z
У США чоловік загинув через те, що зайшов в кабінет, коли там працював МРТ апарат
24tv
2025-07-21T11:24:14Z
РНБО запровадила мораторій на перевірки бізнесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:48:43Z
Мільярдні втрати. Гетманцев розповів про наслідки тіньової торгівлі технікою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:18:16Z
Індекс Біг-Мака: гривня недооцінена майже на 50%
AgroPortal
2025-07-21T16:00:21Z
Україна отримає додаткові Patriot від Німеччини: подробиці
TSN
2025-07-21T15:37:07Z
Де більше нафти: у морі чи на суші
24tv
2025-07-21T15:30:19Z
Україна і Франція поглиблюють співпрацю в оборонній промисловості
УкраинФорм
2025-07-21T15:18:59Z
ЄС може тихо заборонити оренду газових приладів починаючи з 2030 року
Топ Жир
2025-07-21T15:18:57Z
Знову вводили план "Килим": у Росії стався серйозний колапс в аеропортах
24tv
2025-07-21T15:09:19Z
Зарплати в ІТ-менеджменті: у кого зростають, а хто втрачає
24tv
2025-07-21T15:09:09Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
Чи зможете ви знайти 4 яблука за 15 секунд: надзвичайна загадка для найрозумніших
GlavRed
2025-07-21T14:27:21Z
У Підмосков’ї російська ППО знищила житловий будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:18:07Z
Міленіали обирають «тихі відпустки» без відома керівництва: світ захопив новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:42:03Z
Чому в Україні нашестя сарани: науковець надав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:33:13Z
Канада виділить $15 млн на ремонт танків для України
Европейская правда
2025-07-21T16:24:53Z
Мобілізація, яка змінить хід війни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:15:12Z
ППО, боєприпаси і мільйони на дрони. Шмигаль підбив підсумки «Рамштайну»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:00:49Z
У службі якості освіти повідомили про кількість відрахованих дорослих студентів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T15:54:04Z
Чи є "удача" в українській мові та якими ще словами можна назвати це явище
24tv
2025-07-21T15:30:12Z
Плануєте працювати в Європі? Ось скільки платять за годину в різних країнах
360ua.news
2025-07-21T15:27:15Z
Олександр Караваєв: На зборах навантаження важливіші за результат
Football.ua
2025-07-21T15:30:06Z
Сауль передумав переходити в Трабзонспор
Football.ua
2025-07-21T15:24:45Z
Діас погодив контракт з Баварією – Романо
Football.ua
2025-07-21T15:24:20Z
Зоря підписала бразильського хавбека Руана Олівейру
Football.ua
2025-07-21T15:21:45Z
Місію виконано, – Усик звернувся до вболівальників після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-21T15:18:59Z
ПСЖ хоче підписати Камавінгу — Marca
Football.ua
2025-07-21T15:04:15Z
Станкович завершує перехід в Брюгге
Football.ua
2025-07-21T15:01:04Z
Карпати – Шарджа: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-21T14:58:03Z
Жіноча збірна України з гандболу U-19 стала чемпіоном Європи у дивізіоні B
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:42:20Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: у потерпілих виявлено сальмонельоз
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:21:24Z
Авіакатастрофа в Індії: розшифровано чорні скриньки літака Boeing
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:27:04Z
У Рівному водій на Range Rover тікав від патрульних і врізався в магазин
УкраинФорм
2025-07-21T16:18:01Z
У Києві знищили бойову частину збитої російської ракети Х-69, що впала біля будинку
УкраинФорм
2025-07-21T15:21:32Z
На Рівненщині чоловіки знущалися над собакою: у справу втрутилася поліція
24tv
2025-07-21T15:06:54Z
Трьом співробітникам НАБУ повідомлено про підозру в скоєнні ДТП, що призвели до каліцтва потерпілих
Украина Криминальная
2025-07-21T15:06:11Z
Одесит помстився за образу, завдавши ножових поранень співмістянину
Украина Криминальная
2025-07-21T15:03:19Z
У Києві водій маршрутки накинувся з лайкою на пасажирів через українську: деталі скандалу
Telegraf
2025-07-21T15:00:36Z
Війська РФ обстріляли Марганець: є поранена, виникла пожежа
УкраинФорм
2025-07-21T14:51:39Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
Гряде нова ера гаджетів: у Китаї готують тонкий смартфон із надвитривалою батареєю
Фокус
2025-07-21T15:00:42Z
У США створили унікальний чип, який може стати основою квантових комп'ютерів майбутнього
InternetUA
2025-07-21T14:49:16Z
Хакери атакували урядові установи та підприємства світу, використавши вразливість у системі Microsoft SharePoint
Детектор М
2025-07-21T14:27:41Z
Користувач втратив $1,2 млн через фішингову транзакцію
InternetUA
2025-07-21T14:16:31Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z
Чому бензобак в одних авто зліва, а в інших справа: відповідь введе у ступор
GlavRed
2025-07-21T13:27:57Z
Новий електричний пікап Isuzu вражає своєю високою вартістю
Топ Жир
2025-07-21T13:18:10Z
Недорогі та безпроблемні: експерт назвав кращі авто для початківців вартістю до $10 000
Фокус
2025-07-21T13:00:52Z