MY.UAНовини
Міграційний статус S: з якими проблемами стикаються українці у Швейцарії
Міграційний статус S: з якими проблемами стикаються українці у Швейцарії

Міграційний статус S: з якими проблемами стикаються українці у Швейцарії

Швейцарія продовжує приймати та підтримувати біженців з України. Два роки тому у країні почав діяти міграційний статус S – програма тимчасового захисту.

Як передає "Хвиля", про це пише schwingen.net.

Так, через війну, яку розпочала Росія проти України 22 лютого 2022 року, велика кількість громадян залишили країну у пошуках притулку. При цьому багато хто з них живе у Швейцарії, де Федеральна рада два роки тому вперше в історії країни ввела в дію спеціальний міграційний "статус S". З таким статусом українець може залишати територію країни та повертатися без оформлення додаткових документів. Також він дозволяє офіційно працювати або ставати самозайнятою особою.

За словами заступника директора Державного секретаріату у справах міграції (SEM, підрозділ Мін'юсту Швейцарії), альтернативи міграційному статусу S вони просто не мали. Створений у 1990-ті роки в період війни в Югославії, цей статус замислювався як оперативна відповідь міграційних властей країни на раптове виникнення масових потоків біженців, які прагнуть залишити регіон, в якому ведуться активні бойові дії.

Рішення про міграційний формат, який віддає перевагу порятунку життів, а не бюрократичним процедурам, було ухвалено у зв'язку з тим, що в таких ситуаціях неможливо довго і ретельно перевіряти клопотання кожного біженця. Особливо враховуючи те, що продовжаться активні бойові дії, які надають людям пряму і безпосередню загрозу.

Робота в Швейцарії

Оскільки війна у Югославії швидко закінчилася, всі думали, що "статус S" і залишається теоретичним варіантом. Однак потім почалася російська агресія проти України і до Європи, в тому числі і до Швейцарії, хлинули багато біженців. У зв'язку з цим у Швейцарії і ухвалили рішення про введення в дію "статусу S".

Зокрема, українським біженцям не потрібно проходити стандартні міграційні процедури. Країна їх тимчасово приймає, надає дозвіл на роботу та право отримувати соціальну допомогу.

"Те, чого досягли кантони, громади та міста на першому етапі кризи, дуже вражає", - підкреслила Клаудіо Мартеллі.

Як зазначила, система надання притулку збудована у Швейцарії відповідно до принципів федералізму за напрямом зверху донизу. Тобто, рішення про надання притулку приймає федеральна влада, у їхньому розпорядженні є федеральні центри прийому та первинного розміщення біженців. У цьому суб'єкти федерації, кантони, мають обов'язкові квоти розміщення в себе біженців. У результаті саме кантони і несуть основне навантаження щодо фінансування проектів із остаточного розміщення та соціальної інтеграції осіб, яким було надано статус біженця. Однак так працює ця система тільки в "мирний час".

Слід зазначити, що через два роки після початку російської агресії, станом на початок березня 2024 року, у Швейцарії проживає близько 66 тисяч осіб з ВНЖ категорії S. Політичне керівництво країни, зокрема уряд, Федеральна рада, вважає за необхідне на даному етапі зосередити пріоритетному порядку і всі свої зусилля та зусилля кантонів на сфері зайнятості.

Швейцария

До того ж, на даний момент постійну роботу мають лише 20% українських біженців працездатного віку мають постійну роботу. Це, незважаючи на те, що економіка Швейцарії ситуації за фактом нульового безробіття відчайдушно потребує робочої сили. При цьому українські біженці мають у середньому вищий рівень освіти, ніж навіть самі швейцарці, а також не стикаються з особливими труднощами щодо культурної інтеграції у швейцарське суспільство. Тому Федеральна рада ставить за мету подвоїти кількість українців та українок, які мають роботу, вже до кінця 2024 року до показника 40%. Такі плани Кабмін озвучив ще в листопаді минулого 2023 року.

Було навіть проведено науково-практичну конференцію, організовану в Берні в середині березня 2024 року, на якій розглядалися проблеми в галузі інтеграції українців у швейцарський ринок праці.

Так, біженці з України Єлизавета Глинко та Петро Мозолевський, у відповідь на питання, у чому причини щодо низького рівня трудової зайнятості українців у Швейцарії, сказали, що одна з основних проблем – відсутність механізму визнання у Швейцарії дипломів та інших кваліфікаційних документів, виданих в Україні.

Наприклад, той, хто працював психологом в Україні, не може просто так влаштуватися на аналогічну роботу у Швейцарії. Ще одним припятством є незнання мови.

"Ніхто не очікував, що війна триватиме так довго, тому ніхто не думав про необхідність організовувати для біженців мовні курси та запускати програми професійного перенавчання, все це не вважалося абсолютно необхідним", - зазначив Андрій Лушницький, почесний консул України у Швейцарії.

Однак якби біженці були готові дещо змінити свій трудовий профіль та взятися за дещо іншу роботу, то тоді вакансій вони знайшли б у достатній кількості.

Таке ж переконання висловила і Даніелла Лютцельшваб (Daniella Lützelschwab) із Швейцарської асоціації роботодавців (Schweizerischer Arbeitgeberverband). Проблеми є й у роботодавців, які часто не знають, де ці люди і як їх знайти. Крім того, малі та середні підприємства, що утворюють на 99% основу економіки Швейцарії, просто не мають необхідних ресурсів для запуску рекрутингових процесів та професійного пошуку кандидатів серед українців.

"Вирішити цю проблему можна було б із опорою на потенціал галузевих асоціацій та об'єднань", - сказала вона.

Петер Мозолевський висловив думку, що та сама проблема існує і на боці самих українців.

"Багато хто навіть не знає про можливості, що існують у Швейцарії. Їм не вистачає інформації та комунікації", - підкреслив він.

А ось Філіп Бергер (Philipp Berger), керівник відділу SEM, який займається питаннями дозволів на роботу (Abteilung Zulassung Arbeitsmarkt), стверджує, що федеральний уряд бачить та визнає наявність цієї проблеми.

"В даний час ми працюємо над цілим пакетом пропозицій і заходів, які стосуватимуться як підбору кадрів, причому тут ми задіємо, у тому числі, і об'єднання роботодавців і працівників, так і власне комунікації. Це якраз і є один із викладених нами уроків: треба говорити та повідомляти про те, що вже створено, приділяючи увагу, наприклад, соціальним мережам та україномовним ЗМІ", - сказав він.

На додаток до цього у березні 2024 року обидві палати парламенту, Національна рада та Рада кантонів, прийняли рішення спростити процедурний бік питання та замінити вимогу отримувати дозвіл на роботу довідковою онлайн-реєстрацією факту знаходження біженцем роботи або роботодавцем працівника чи робітниці з числа біженців.

"Передусім, нам потрібна передбачуваність. Важко наймати працівників, не маючи жодного поняття про те, як довго вони ще пробудуть у Швейцарії або як довго ще діятиме сам міграційний статус S. І хотілося б, щоб федеральний уряд заздалегідь повідомляв нам про всіх своїх рішеннях у цій сфері", - зазначила Даніелла Лютцельшваб.

Крім того, було б непогано поширювати і передовий досвід, наприклад кантона Во. Там рівень зайнятості біженців з України був значно нижчим (10%), ніж у середньому по німецькомовній Швейцарії, тому кантон розробив свій власний підхід до цієї проблеми. Про це розповіла Ізабель Море (Isabelle Moret), депутат кантонального парламенту та голова Департаменту (міністерства) економіки кантону.

За її словами, українці, на відміну від інших біженців, явно не мають наміру провести залишок свого життя в Швейцарії. Основну увагу приділяється тепер короткостроковим практично орієнтованим програмам навчання та перенавчання тривалістю в кілька тижнів, закінчивши які люди відразу могли б приступати до роботі.

Нині разом із галузевою асоціацією GastroVaud кантон реалізує пілотний проект із набору працівників для індустрії громадського харчування.

"Такий підхід особливо доцільний у всіх тих галузях, де спостерігається висока плинність кадрів", - сказала вона.

При цьому Ізабель Море не вважає особливо доцільним кроком квоту, встановлену Федеральною радою на рівні 40%.

"Насправді якимось чином влаштовані можуть бути всі сто відсотків біженців, причому необов'язково як чорнороби. Неповнолітні біженці повинні навчатися в школі, 18-25-річні могли б здобувати вищу освіту, ті, хто страждає на психічні або фізичні захворювання, повинні лікуватися, а не працювати. Важливими є мовні курси, крім того, є ще й матері, яким потрібно доглядати своїх дітей, а у Швейцарії з цим і без того важко", - розповіла вона.

За словами Ізабель Море, у кантоні Во, наприклад, проживає приблизно 3600 людей з України віком від 18 до 65 років.

"Причому нам зовсім невідомо, що роблять приблизно 2000 осіб із цього списку. Вони не зареєстровані на біржі праці (RAV), вони не зверталися за дозволом на роботу. Можливо, вони працюють звідси віддалено на українські компанії чи відвідують якісь курси, Ми просто нічого про це не знаємо, тому ми пропонуємо цим двом тисячам для початку зареєструватися, щоб допомогти людям індивідуально і підтримати їх, нам потрібно елементарно знати, яка їх поточна ситуація. Той, хто не виконає прохання про реєстрацію, повинен буде заплатити штраф, але це не тому, що ми хочемо зобов'язати їх працювати, а для того, щоб нам краще розуміти їхню ситуацію", - додала депутат.

Раніше повідомлялося, що парламент Швейцарії підтримав передачу заморожених активів РФ Україні.

Теги за темою
Швейцарія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В дуже особливому місці, – військові та ветерани щемливо відзначили Великдень у Львові
24tv
2025-04-22T15:03:53Z
Знищено 51-й арсенал ГРАУ: у Defense Eхpress пояснили, чому це була найскладніша ціль
24tv
2025-04-22T15:03:52Z
На військовому арсеналі у Володимирській області РФ гримлять вибухи - деталі
GlavRed
2025-04-22T14:58:37Z
У Мангушській громаді розповіли, як допоможуть звільненим з полону землякам - матері і сину
УкраинФорм
2025-04-22T14:58:08Z
На Буковині встановили рекорд у катанні великодніх яєць
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T14:57:31Z
Кабмін затвердив порядок створення та роботи Центрів національного спротиву
Лига
2025-04-22T14:48:21Z
Все про похорон Папи: Франциск змінив традиції прощання з понтифіками
Комсомольская правда
2025-04-22T14:43:37Z
Величезний арсенал ГРАУ вибухає у Владімірській області: де він розташований на карті
24tv
2025-04-22T14:33:46Z
Чоловік купив затонулий корабель за ціну велосипеда: що він знайшов усередині
Фокус
2025-04-22T14:27:57Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Мирний план Трампа. Що пропонують УкраїніСюжет
1News
2025-04-22T15:03:41Z
Мирні бригади, переговорні дивізії
Петр и Мазепа
2025-04-22T15:00:46Z
Глава Пентагону пригрозив судом підлеглим, які зливають інформацію журналістам
Европейская правда
2025-04-22T15:00:13Z
Епоха-війна. Не за три дні?
Петр и Мазепа
2025-04-22T15:00:05Z
ЗМІ: Макрон зважує розпуск парламенту і призначення виборів на осінь
Европейская правда
2025-04-22T14:58:45Z
Швейцарія долучилася до санкцій ЄС проти російських ЗМІ
Европейская правда
2025-04-22T14:58:36Z
Цього тижня Віткофф може знову приїхати до Москви – ЗМІ
Факти ICTV
2025-04-22T14:58:24Z
У Кремлі цього тижня чекають з візитом Віткоффа - ЗМІ
УкраинФорм
2025-04-22T14:58:20Z
Антивакцинатор, конспіролог і хейтер України: як Кеннеді-молодший руйнує систему медицини в США
24tv
2025-04-22T15:03:48Z
Алкоголиків лікуватимуть чипом у мозок: у Китаї випробували моторошну технологію
Telegraf
2025-04-22T14:39:25Z
Як зернятко рису: у США розробили найменший у світі кардіостимулятор
24tv
2025-04-22T14:36:13Z
Допомога ветеранам і цифровізація: як Kharkiv IT Cluster співпрацює з донорами та державою
24tv
2025-04-22T13:06:59Z
Ядерна загроза: Україна отримає ізраїльську плацентарну терапію проти радіаційного ураження
Хвиля
2025-04-22T12:42:49Z
Коли магнітні бурі у травні та як покращити самопочуття
Факти ICTV
2025-04-22T10:40:21Z
ЮНІСЕФ доставив в Україну 300 тис. доз вакцини проти поліомієліту — ЦГЗ
Факти ICTV
2025-04-22T10:12:53Z
Навіть застарілий бруд відійде за 15 хвилин: як відмити витяжку від жиру
24tv
2025-04-22T09:36:39Z
У Німеччині визнано майже 600 випадків шкоди від вакцинації проти COVID-19
iPress
2025-04-22T09:09:55Z
Гейлі Бібер у відповідь на чутки про вагітність розповіла про тяжкий діагноз
Комсомольская правда
2025-04-22T14:58:57Z
В Одесі почалися зйомки художнього фільму про зцілення українського воїна
УкраинФорм
2025-04-22T14:58:18Z
Дружина Тараса Тополі зізналася, чи готова стати першою леді України
GlavRed
2025-04-22T14:57:29Z
7 найнапруженіших трилерів усіх часів, які тримають в напрузі до останньої хвилини
24tv
2025-04-22T14:33:36Z
Фестиваль «Миколайчук Open» оголосив національний короткометражний конкурс
Детектор М
2025-04-22T14:25:11Z
Модне взуття на весняно-літній сезон 2025: ідеальні варіанти
24tv
2025-04-22T14:18:06Z
Олена Тополя відповіла, чи планує її чоловік будувати політичну кар'єру
Комсомольская правда
2025-04-22T14:13:29Z
Натхнення поза часом: артвечір у Львові, присвячений Ельзі Скіапареллі
Вива
2025-04-22T13:52:12Z
Кейтлін Дівер знімала сцену з вбивством у The Last Of Us через 3 дні після похорону матері
ITC
2025-04-22T13:31:57Z
Поранені 26 людей, є загибла: у Запоріжжі на місці російських ударів завершили рятувальні роботи
УкраинФорм
2025-04-22T14:58:38Z
Атака дронів по Харкову: в ОВА розповіли про стан постраждалих
УкраинФорм
2025-04-22T14:58:35Z
Авіаудар по Запоріжжю: 12 поранених у лікарнях, четверо з них - у важкому стані
УкраинФорм
2025-04-22T14:58:22Z
Завершено розслідування стосовно дезертира, який організовував втечу ухилянтів за кордон
Украина Криминальная
2025-04-22T14:58:06Z
Головному психіатру ЗСУ суд продовжив тримання під вартою ще на майже два місяці — ЗМІ
ZN UA
2025-04-22T14:58:00Z
Житомирянин погрожував адвокату, вимагаючи повернення неіснуючого боргу
Украина Криминальная
2025-04-22T14:57:11Z
"Ого, охреніти!": Вибухнув найбільший у Росії склад боєприпасів, перекриті дороги
Telegraf
2025-04-22T14:51:50Z
У Луцькому районі на залізниці підлітка вразило струмом: він загинув
24tv
2025-04-22T14:51:25Z
У Санкт-Петербурзі спалахнула масштабна пожежа: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T14:48:29Z
Ворог двічі за день атакував Мирноград на Донеччині, троє загиблих
УкраинФорм
2025-04-22T14:58:15Z
Графіки відключення світла в Києві та області 23 квітня: хто залишиться на 12 годин без електроенергії
Политека
2025-04-22T14:46:46Z
Наступ ЗС РФ на Харківщині уже триває: подробиці від очільника ОВА
Фокус
2025-04-22T14:42:36Z
Контролери ходитимуть по квартирах після 16:00: не ховайтеся – інакше платіжка здивує
Знай
2025-04-22T14:30:21Z
На двох станціях міської електрички у Києві схема посадки буде тимчасово змінена
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T14:27:46Z
Росія щодня "викурює" українських бійців хімзброєю — журналіст The Times
24tv
2025-04-22T14:21:24Z
Обстріли на півдні посилилися. ЗСУ повідомили, як саме Росія «використала перемирʼя»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T14:21:17Z
Прогноз погоди в Києві та області на 23 квітня: після спеки ситуація різко зміниться
Политека
2025-04-22T14:19:45Z
РФ обстріляла одне з міст Донецької області: троє людей загинули, є поранені
ZN UA
2025-04-22T14:06:04Z
Гривня різко подешевшала: долар і євро пішли вгору на міжбанку
Хвиля
2025-04-22T15:03:47Z
Пенсія 20 років тому й зараз: чому індексація не рятує
24tv
2025-04-22T15:03:20Z
АРМА передало управителю ягідне господарство на Житомирщині
AgroPortal
2025-04-22T15:00:47Z
МВФ знизив очікування щодо економічного зростання в Україні
УкраинФорм
2025-04-22T14:58:51Z
МВФ погіршив прогноз зростання світової економіки до 2,8% цього року
УкраинФорм
2025-04-22T14:58:04Z
Фонд підтримки енергетики України за три роки зібрав €1,2 мільярда від донорів
УкраинФорм
2025-04-22T14:58:04Z
АРМА шукає управителя на російську частку у фармацевтичному дистриб'юторі «ВЕНТА.ЛТД»
УкраинФорм
2025-04-22T14:58:02Z
«Дубайський» шоколад призвів до зростання цін на фісташку — Financial Times
AIN
2025-04-22T14:45:45Z
Мільярдер Бернар Арно вважає, що ЄС провалив переговори зі США
24tv
2025-04-22T14:33:58Z
Результат вразить: рецепт засобу, який відбілить пластикове підвіконня
GlavRed
2025-04-22T15:03:29Z
Результат не змусить себе чекати: прості способи очистити пригорілу каструлю
24tv
2025-04-22T14:33:36Z
Один засіб відбілить унітаз до блиску: як впоратися з нальотом і брудом за 15 хвилин
GlavRed
2025-04-22T14:27:35Z
Як правильно очистити блендер після приготування страв: знають не всі
Gazeta UA
2025-04-22T14:27:34Z
Чи можна садити сакуру біля хати: відповідь на популярне питання
24tv
2025-04-22T14:18:28Z
Не пропустіть: хто зі знаків зодіаку не любить людей
24tv
2025-04-22T14:12:10Z
Через Приазов’я мігрує один із найрідкісніших видів гусей: як вони вигляжають
Telegraf
2025-04-22T14:09:21Z
Парасольки, джеми та м'який сир: незвичайні речі, з якими не пропустять в літак
24tv
2025-04-22T14:06:53Z
Перці будете збирати відрами: ось чим потрібно підживити розсаду
24tv
2025-04-22T13:51:47Z
Довбик може змінити Серію А на АПЛ: хто хоче підписати українця
24tv
2025-04-22T15:03:54Z
Юрчец: Дуже щасливий дебютувати за Кривбас
Football.ua
2025-04-22T15:01:16Z
Комітет арбітрів УАФ прокоментував незарахований гол «Шахтаря» в матчі з «Колосом»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T14:57:53Z
Довбик потрапив до сфери інтересів двох клубів АПЛ
Football.ua
2025-04-22T14:40:24Z
Допінговий скандал: Мудрик пройшов перевірку на детекторі брехні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T14:31:50Z
Як і де сьогодні живе Василь Вірастюк – найсильніша людина світу та багатодітний батько
24tv
2025-04-22T14:27:31Z
Чурілов: Не варто очікувати на недооцінку з боку Динамо
Football.ua
2025-04-22T14:19:44Z
Футболіст збірної України потрапив до команди тижня АПЛ
24tv
2025-04-22T14:18:04Z
Гімнастка Різатдінова могла стати новою "Холостячкою": вона розповіла, чому відмовилась
Фокус
2025-04-22T14:06:19Z
Як оновити смартфон до останньої версії програмного забезпечення: пояснення
InternetUA
2025-04-22T15:01:54Z
Meta розширює застосування ШІ для виявлення неповнолітніх в Instagram
Детектор М
2025-04-22T14:58:40Z
Китай першим у світі запустив торієвий ядерний реактор
24tv
2025-04-22T14:43:37Z
Сеул вивів на орбіту четвертий супутник шпигун для стеження за КНДР
360ua.news
2025-04-22T14:01:16Z
Зонд NASA "Люсі" надіслав перші зображення астероїда Дональдйохансон, схожого на арахіс
24tv
2025-04-22T14:00:31Z
Технологія Neuralink дозволить бачити краще, ніж звичайна людина
InternetUA
2025-04-22T13:46:01Z
Гігантську вітряну турбіну зупиняють через незвичайну скаргу: що сталося
Фокус
2025-04-22T13:45:35Z
В китайських перукарнях почали використовувати шампуні на основі штучного інтелекту: як це працює
InternetUA
2025-04-22T13:31:24Z
Секрет найстарішої у світі мумії розкрито: де її знайшли і як вона переписала всю історію Америки
Фокус
2025-04-22T13:21:41Z
Концепції VW вказують на початок створення 30 нових моделей для майбутнього електромобілів у Китаї
Топ Жир
2025-04-22T14:45:59Z
Volkswagen вперше випереджає Tesla у продажах електромобілів в Європі
Топ Жир
2025-04-22T14:15:02Z
Водій «Корвету» вижив після аварії, коли його голова залишилася цілою, щоб розповісти цю історію
Топ Жир
2025-04-22T13:45:38Z
Стартували передпродажі нового Geely Boyue L
Portaltele
2025-04-22T13:07:57Z
Mercedes планує замінити кермо на ручки у деяких моделях і перейти на керування за допомогою дротів
Топ Жир
2025-04-22T12:48:22Z
В українців можуть забрати права через колеса: що загрожує порушникам
GlavRed
2025-04-22T12:28:38Z
Nissan показав нове покоління мінівену Elgrand
AutoCentre
2025-04-22T12:16:20Z
Розкішний електричний мінівен Mercedes-Benz Vision V показали офіційно
AutoGeek
2025-04-22T12:12:33Z
Найбільший виробник нафти у світі укладає партнерство з лідером у виробництві електромобілів BYD
Топ Жир
2025-04-22T12:00:35Z