MY.UAНовини
Немає більше обмежено придатних для мобілізації. Як це вплине на людей із серйозними захворюваннями?
Немає більше обмежено придатних для мобілізації. Як це вплине на людей із серйозними захворюваннями?

Немає більше обмежено придатних для мобілізації. Як це вплине на людей із серйозними захворюваннями?

Україна прийняла рішення скасувати категорію “обмежено придатний” для військових та військовозобов’язаних. За новими законами, вони можуть бути класифіковані лише як придатні або непридатні для військової служби. Громадяни, які раніше мали статус “обмежено придатний”, мають протягом 9 місяців пройти повторну військово-лікарську комісію з метою перегляду свого статусу.

Ці зміни були внесені до законодавства про забезпечення прав військових та поліцейських на соціальний захист, які були підписані президентом 2 квітня.

Звідси виникає питання, як саме ця нова система буде працювати на практиці. Чи означає це, що всі, хто раніше був класифікований як “обмежено придатний”, автоматично стануть придатними після проходження повторної ВЛК? Чи може змінитися перелік захворювань, які вважатимуть непридатними для військової служби?

Україна прийняла рішення скасувати категорію “обмежено придатний” для військових та військовозобов’язаних. Раніше ця категорія включала різноманітні серйозні захворювання, такі як порушення згортання крові, рак у ремісії, ВІЛ, вроджений сифіліс, діабет, епілепсія з поодинокими нападами, хвороби серця, ендокринної та травної систем, проблеми із зором та слухом.

Ця категорія також визначала різницю між непридатністю до проходження військової служби в мирний час та обмеженою придатністю у військовий час. Наприклад, люди з раком у ремісії вважалися обмежено придатними.

Обмежено придатних могли мобілізувати, але, крім загального висновку про стан здоров’я, ВЛК часто виносили додаткові рекомендації щодо можливості виконання певних обов’язків у військовій службі.

Проблеми виникали через те, що рекомендації ВЛК іноді були нереалістичними для виконання. Наприклад, військовий, якому заборонено бігати чи стрибати через медичні обмеження, може опинитися у ситуації, коли немає можливості виконувати навіть такі обов’язки, як охорона стратегічних будівель.

Ця проблема стала загальною для обмежено придатних, стверджують експерти. Голова правозахисного центру для військових “Принцип”, Любов Галан, підкреслює, що це часто призводило до кадрових проблем у військових частинах.

Багато людей віднині не будуть позначати себе як “обмежено придатні” для військової служби, ця категорія об’єднала як тих, хто має певні захворювання, так і тих, хто отримав поранення.

“У військових частинах це часто викликало проблеми: або людей не могли перевести, або процедура виявлялася надто складною, і вони залежали від інших”, – пояснює Галан.

Якщо військових виводили “поза штат”, їм надавали приблизно 600 гривень на місяць.

З серпня 2023 року, є можливість відправити таких людей на повторну медичну комісію та визнати їх “тимчасово непридатними”. Статус “тимчасово непридатних” залишається, зауважує Олена Хоменко з військових питань адвокатського об’єднання “Актум”.

Все ж, коли йшлося про обмежену придатність, Медичні сили ЗСУ самі вказували на “непоодинокі випадки”, коли цей статус ставав проблемою.

“Наприклад, військовий мав хронічний вірусний гепатит, який ніяк не впливав на його роботу. Він служив у ремонтній роті протягом 20 років і питав: “Чому я не можу продовжувати служити?” – розповідав підполковник медслужби Дмитро Мірошниченко в інтерв’ю Армія.Інформ у вересні 2023 року.

Коли 21 березня депутати проголосували за новий закон, який, зокрема, скасовував обмежену придатність, заступниця міністра оборони в ефірі телемарафону заявила, що це нове рішення “полегшить життя десяткам тисяч людей”.

Проте, експерти попереджають, що ці зміни можуть викликати проблеми для інших людей з хворобами, принаймні на початковому етапі реформи.

Що буде тепер? Чи всіх, хто раніше був обмежено придатним, зараз визнають придатними? І коли варто очікувати повторну медичну комісію?

Наразі відповіді на ці питання залишаються невідомими.

Закон набуде чинності через місяць після опублікування, тобто 4 травня. Після цього уряд матиме ще три місяці на прийняття нормативно-правових актів.

Зокрема, наказом 402 визначається список хвороб, які вважаються придатними, обмежено придатними або непридатними, а також порядок проходження медичної комісії. Але цей наказ поки що залишається незмінним.

“Ми поки не знаємо, як це буде працювати – у Міністерстві оборони є три місяці на зміну наказу щодо медичної комісії”, – пояснює Любов Галан.

Допоки Міністерство оборони не змінить цей наказ, немає критеріїв, за якими медична комісія може скасувати обмежену придатність.

Депутатка Мар’яна Безугла, заступниця голови Комітету з питань оборони, відкрито висловлювалася за скасування обмеженої придатності. Вона розповіла ВВС Україна, що з наказом “все має бути зроблено до літа, можливо, навіть раніше”.

Для якісного складання нового наказу про медичну комісію, Міністерство оборони створило новий департамент. Його керівництво покладено на Оксану Сухорукову, яка до цього працювала в Українському центрі охорони здоров’я та Національній службі здоров’я України.

“Зараз накази пишуть не тільки співробітники медичних комісій, а й широке коло медичних експертів”, – пояснювала Мар’яна Безугла в грудні 2023 року через свої соціальні мережі.

“Поділ на “придатний” та “непридатний” буде заснований на медичних аргументах. Ми прагнемо уникнути ситуацій, коли люди з онкологічними захворюваннями будуть визнані придатними до служби. Проте, є багато нюансів стосовно стадій захворювання та його ремісії”, – додала вона.

Військові Військово-медичні сили України направили запит до департаменту охорони здоров’я та командування Медичних сил, щоб отримати додаткові деталі.

Проміжний статус необхідний

Любов Галан з “Принципа” зауважує, що умови наказу 402 роблять роботу медичної комісії неефективною, оскільки вона працює за застарілими принципами. Вона пояснює, що лікарі не складають загального образу здоров’я особи, а лише фіксують основний діагноз, у той час як інші проблеми залишаються непоміченими.

Адвокатка Олена Хоменко стверджує, що медична комісія повинна враховувати вид військ та категорії робіт, які може виконувати особа.

“Командир на службі не є медиком і не може розуміти всю важливість хвороби”, – додає адвокатка.

“Наша позиція полягає в тому, що простий поділ на “придатний” і “непридатний” неприйнятний”, – стверджує Галан з “Принципа”. – Нам необхідно встановити проміжний стан, який передбачатиме обов’язки в тилових підрозділах, підрозділах забезпечення тощо”.

“Інакше деяких осіб доведеться звільнити (тобто визнати непридатними – Прим.), або взяти, можливо, на такі дії, які я вважаю злочинними – наприклад, направляти тих, хто не може служити в бойових умовах, на фронт”, – заключає правозахисниця.

Галана вважає, що Міністерство оборони врахувало їхні пропозиції.

Ще один правозахисник, якого опитала ВВС Україна, згоден з поглядами “Принципа”. Він також вказує на те, що медична комісія часто неналежно оцінює стан здоров’я особи. Зараз ситуація може ще загостритися через додаткове навантаження на медиків, новий підхід до роботи та недостатню чіткість щодо кваліфікації посад у Збройних силах, залежно від стану здоров’я.

Проте, за словами співрозмовника, треба чекати на накази. Вони можуть призначити більшість обмежено придатних або навпаки.

Скасування обмеженої придатності може спричинити нерозбірливість в Збройних силах.

“На командирів частин та керівників медичних комісій зруйнується великий тиск, оскільки вони змушені будуть обов’язково відправляти всіх обмежено придатних на повторну медичну комісію”, – зауважує адвокатка Олена Хоменко.

Ситуацію може полегшити введення електронного реєстру захисників, закон про який було прийнято в березні.

“Вже з літа 2022 року мали плани реалізувати систему, щоб документи слідували за військовими, зберігаючи їхні медичні висновки та довідки у електронному форматі”, – пояснює Хоменко.

Тоді випадки, коли військових, які отримали поранення, відправляли на медичну комісію, але їхні травми не фіксувалися через зміну місця служби, могли бути уникнуті.

Відомо, що стикнулися з випадками, коли висновки про обмежену придатність губилися, залишаючи військових без документів.

У законі про соціальне забезпечення також закріплені інші пункти, які мали б поліпшити умови життя військових. Наприклад, можливість лікуватися в Україні чи за кордоном до 12 місяців без потреби проходження медичної комісії кожні 4 місяці.

“Але навіть ці 4 місяці будуть залежати від того, на який період ВЛК видала довідку про лікування”, – зазначає Галан.

Новий закон вносить значні зміни, стверджують юристи, але багато буде залежати від нормативно-правових документів, яких поки немає, та від того, як це все працюватиме на практиці, а це завжди може бути непередбачуваним.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T07:36:57Z
Справа Нелі Штепи. Суд покликав на допомогу лікарів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T07:36:38Z
Глава МЗС Німеччини розповів, як Мерц вплинув на позицію США щодо Путіна
Европейская правда
2025-07-20T07:34:09Z
«Скасувати особливий статус російської мови»: мовна омбудсманка розповіла про першочергові завдання на посаді
Детектор М
2025-07-20T07:30:21Z
Росія атакувала 57 безпілотниками, понад половину влучили у різних регіонах – фото, відео
Лига
2025-07-20T07:27:22Z
Європарламент заявив, що не визнає уряд Грузії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T07:24:42Z
Партнери Рабіновича та Коломойського отримають український літій без конкурсу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T07:12:48Z
Генпрокурор відзвітувала про закриття кримінальних проваджень проти бізнесу
ZN UA
2025-07-20T07:09:48Z
На Сумщині️ унаслідок дронової атаки загинула жінка
УкраинФорм
2025-07-20T07:00:00Z
Графік відключення газу на тиждень з 21 до 27 липня в Дніпропетровській області: де та коли не буде постачання
Политека
2025-07-20T07:30:22Z
Світовий банк надасть $116 мільйонів на підтримку енергетичної стійкості семи міст України
УкраинФорм
2025-07-20T07:18:52Z
Чи може працюючий пенсіонер отримувати пенсію
24tv
2025-07-20T06:33:13Z
Дефіцит продуктів у Вінниці: що стає розкішшю для українців
Политека
2025-07-20T06:30:42Z
Українцям назвали тариф на газ та світло з 1 серпня: які цифри побачимо у платіжках
Хвиля
2025-07-20T06:30:42Z
Атака БпЛА зупинила низку аеропортів у Росії: кадри з "Внуково" і "Шереметьєво", що гріють душу
24tv
2025-07-20T06:27:48Z
Страшний сон чи здійснення мрій: чим обернеться для українців реформа пенсійної системи
24tv
2025-07-20T06:03:48Z
В Україні можна збільшити урожайність пшениці вдвічі
AgroPortal
2025-07-20T06:00:56Z
Чому нафту називають "чорним золотом"
24tv
2025-07-20T05:48:16Z
Вранці армія РФ вдарила по селищу поблизу Херсона, двоє поранених
УкраинФорм
2025-07-20T07:33:38Z
Закачування води у Миколаївський водогін може розпочатися після 25 липня - Агентство відновлення
УкраинФорм
2025-07-20T07:30:48Z
Російські війська за добу майже 70 разів обстріляли Сумщину
УкраинФорм
2025-07-20T07:15:55Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 20 липня
Мій Харків
2025-07-20T06:55:45Z
Під основним ударом – Запоріжжя: вночі Росія запустила майже 60 дронів
24tv
2025-07-20T06:54:36Z
Що слід найближчим часом слід очікувати на фронті
Украина Криминальная
2025-07-20T06:51:54Z
Сили оборони встановили перший прапор України на Кінбурнській косі
24tv
2025-07-20T06:45:54Z
На фронті за добу сталися 154 боєзіткнення, найбільше - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-20T06:42:04Z
Росія вдарила по Сумщині дронами, є загибла та поранені
TSN
2025-07-20T06:33:48Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:09:22Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Малярія стрімко поширюється в Зімбабве після скорочення допомоги США
iPress
2025-07-19T18:52:34Z
Вони чатують на ваші помилки: ось чому одяг слід швидко змінювати після тренувань
24tv
2025-07-19T18:45:47Z
Майже 150 тисяч осіб: в Україні почали рахувати пенсіонерів, які можуть служити у ЗСУ
Знай
2025-07-20T07:36:14Z
Яку пенсію нарахують українцю, який має 35 років стажу
24tv
2025-07-20T07:33:07Z
Британія розробляє надзвуковий винищувач, що може змінити правила гри у війні з Росією та Китаєм
InternetUA
2025-07-20T07:09:43Z
Безкоштовне житло для ВПО в Дніпропетровській області: як знайти прихисток
Политека
2025-07-20T07:00:34Z
Подружжя знайшло на своїй ділянці загадковий вантажний контейнер: всередині було неочікуване
24tv
2025-07-20T06:57:33Z
Росіяни вночі вгатили по Україні "Шахедами" — і це ще не все
TSN
2025-07-20T06:51:49Z
РФ кидає в бій більше піхоти, ніж може знищити Україна – Бровді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T06:30:48Z
Нова допомога 54 000 гривень: хто та на яких умовах може отримати
Знай
2025-07-20T06:21:58Z
Не тільки з кораблів: як Україна може запускати ракети "Томагавк"
24tv
2025-07-20T06:21:54Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T07:30:51Z
Біллі Айліш заявила, що працює із Джеймсом Кемероном над 3D-проєктом
УкраинФорм
2025-07-20T07:30:49Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Софія Єгорова – "Моє місто" – 2 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-19T22:00:57Z
Загадкові й шалено цікаві: 3 серіали для тих, кому сподобався трилер "Під темним сонцем"
24tv
2025-07-19T21:00:07Z
Зовсім не червоний: який колір манікюру буде в тренді цього літа
24tv
2025-07-19T19:21:56Z
Літературознавиця пояснила, чому важливо «знімати з п’єдесталу» російських письменників і митців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T17:42:48Z
У РФ повідомили про смерть солістки популярного дуету
GlavRed
2025-07-19T16:27:08Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T07:27:53Z
В кафе він коштує сотні гривень: як самому зробити хітовий лавандовий лимонад
24tv
2025-07-20T07:18:22Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
Масові протести змінили ставлення туристів до Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T05:54:17Z
Найменш гостинні країни світу: рейтинг, який здивує навіть досвідчених мандрівників
TSN
2025-07-20T05:36:58Z
На який пляж піти в Одесі: найкращі локації, які прикрасять ваш інстаграм
24tv
2025-07-20T05:12:43Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 20 липня 2025 року
Фокус
2025-07-20T05:00:09Z
Він зараз в тренді: як просто приготувати ужгородський завиванець — смачне мʼясо по-українськи
24tv
2025-07-20T04:51:48Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T07:33:47Z
У квартирі в Дніпрі вибухнула граната: є загиблий та поранені
24tv
2025-07-20T07:12:52Z
На 5 років засудили чоловіка, який у Viber передав місця перебування представників ТЦК
InternetUA
2025-07-20T07:07:23Z
У Вʼєтнамі під час шторму перекинувся туристичний човен: 37 загиблих
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T06:45:58Z
Чоловік співав російською мовою у київському метро. Що вирішив суд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T06:36:42Z
Іспит з водіння за 300 доларів: на Вінниччині задокументували спробу підкупу адміністратора сервісного центру МВС
Украина Криминальная
2025-07-20T06:24:26Z
Усі аеропорти Москви зачиняли, у Підмосков'ї – пожежі: що коїлося у Росії уночі 20 липня
24tv
2025-07-20T06:15:48Z
У Берліні побилися понад 50 людей, один чоловік загинув
Лига
2025-07-20T06:09:24Z
У Південній Кореї кількість жертв аномальних злив зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-20T06:06:53Z
Чергові голи та асисти Мессі допомогли Інтеру Маямі розгромити Нью-Йорк Ред Буллз
Football.ua
2025-07-20T07:33:13Z
Усик пояснив, неочікуваний вибір пісні для виходу на бій проти Дюбуа
24tv
2025-07-20T07:27:07Z
Як українці перетворили бій Усик – Дюбуа на хвилю мемів
360ua.news
2025-07-20T07:15:14Z
Потенційний суперник Усика пояснив, завдяки чому українець здолав Дюбуа
24tv
2025-07-20T07:03:53Z
Баї підпише контракт із саудівським клубом
Football.ua
2025-07-20T07:03:48Z
Нападник Наполі перейде до Торіно на правах оренди
Football.ua
2025-07-20T07:03:09Z
Арсенал вирушив у передсезонне турне із Зінченком, але без Мадуеке
Football.ua
2025-07-20T06:51:14Z
Усик нокаутував Дюбуа на 5-му раунді в Лондоні: відео
VGorode
2025-07-20T06:39:12Z
Стали відомі умови трансферу Рашфорда до Барселони
Football.ua
2025-07-20T06:36:52Z
До початку кліматичної катастрофи на Землі залишилося 3 роки, попереджають учені
Фокус
2025-07-20T07:33:54Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T07:33:12Z
Roblox запроваджує нові засоби захисту для підлітків, включаючи технологію оцінки віку
InternetUA
2025-07-20T07:01:15Z
Чат-бот Le Chat від Mistral отримує підвищення продуктивності
InternetUA
2025-07-20T06:45:02Z
Anthropic посилює обмеження використання для Claude Code
InternetUA
2025-07-20T06:31:44Z
Meta призначає віце-президента з генеративного штучного інтелекту для управління потоками
InternetUA
2025-07-20T06:16:04Z
Netflix починає використовувати GenAI у своїх шоу та фільмах
InternetUA
2025-07-20T06:01:04Z
Листівки до Дня металурга 20 липня: яскраві картинки для Facebook, Telegram, Viber
Telegraf
2025-07-20T05:39:02Z
ШІ та мурахи: коли люди стануть кормовою базою для суперінтелекту?
ZN UA
2025-07-20T05:33:39Z
Українці в цьому році купують більше авто з Китаю
УкраинФорм
2025-07-20T07:24:00Z
Chevrolet привіз новий Bolt на дорожні випробування
AutoCentre
2025-07-20T07:15:11Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z
Один показник свідчить про велику помилку Stellantis у відмові від двигунів HEMI
Топ Жир
2025-07-19T18:03:16Z