Цього тижня повітря із Середземномор’я принесло в Україну високі значення температури, як для такої пори, та ще захопило із собою пил із Сахари. Спочатку хмара зачепила західні регіони України, а потім поширилася на більшість областей країни.
Факти ICTV розпитали у синоптикині Укргідрометцентру Наталі Птухи, що це за явище та який вплив пилова буря мала на Україну.
Пилова хмара із Сахари на більшості метеостанцій України фіксувалася як імла через дрібні частинки пилу, які погіршували видимість.
Що за явище — пилова хмара
– Природа цього явища полягає у тому, що через територію пустелі Сахара проходив атмосферний фронт, а це дуже нетипово для такої посушливої території. Там відбулося збурення, і в атмосферу піднявся пил та пісок. Далі ця повітряна маса пішла в напрямку Європи, країн Балкан тощо. Це був доволі потужний струмінь повітря, – наголосила Наталя Птуха.
Але великі часточки пилу осіли раніше – над Середземним морем, над країнами Балкан. До України дійшли дрібнодисперсні часточки – тобто пил.
Сказати, що це було щось аномальне для території України, не можна, адже час від часу таке трапляється.
– До нас надійшло ще й тепле повітря з півдня, були рекордні максимуми температур. Але так збіглося, що разом із теплом надійшов ще й пил, – зауважила Наталя Птуха.
За її словами, не зовсім коректно називати таку хмару пиловою бурею, адже буря має певні ознаки: сильні пориви вітру, тривалість понад 12 годин, в повітря підіймаються великі часточки ґрунту. Це доволі небезпечне явище.
В Україні пилову бурю іноді можна спостерігати у південно-східних регіонах, коли часточки сухого ґрунту підіймаються високо в повітря і несуться територією.
Нова пилова буря з Сахари
Французькі синоптики повідомляють, що на територію Європи знову насуваються теплі повітряні маси з півночі Африки з дрібним пилом.
Синоптикиня Наталя Птуха підтвердила, що зараз сформувалася нова пилова хмара, але йде вона на територію Франції.
Повітряні потоки в Україну йдуть з іншого боку, принаймні до 10 квітня повітряна маса йтиме з південного сходу. Тож за розрахунками, до 10 квітня українські синоптики цього пилу не очікують.
– У нас можуть бути пориви вітру в західних областях: на Закарпатті та Прикарпатті. І якщо там буде якась запиленість, то це здебільшого наш місцевий ґрунт. Пил із Сахари поки що не очікуємо, – наголосила Наталя Птуха.
Чи пов’язані пилові хмари із глобальним потеплінням
За словами синоптикині Укргідрометцентру, певний зв’язок з утворенням пилових хмар із Сахари та зміною клімату є. Але сказати, що це саме через глобальне потепління, не можна.
До України й в попередні роки заходили пилові хмари з Африки.
Поради, як вберегтися від пилових хмар
– Ми як синоптики можемо порадити людям, які схильні до респіраторних захворювань або мають проблеми з очима, менше в такі дні перебувати на вулиці, – зауважила Наталя Птуха.
Крім того, варто щільно зачиняти вікна, щоб менше пилу потрапляло до оселі. Також можна користуватися очищувачами та зволожувачами повітря.