MY.UAНовини
"Батько" Махно: від ідейного анархіста до захисника прав селян і свідомого борця проти всіх
"Батько" Махно: від ідейного анархіста до захисника прав селян і свідомого борця проти всіх

"Батько" Махно: від ідейного анархіста до захисника прав селян і свідомого борця проти всіх

Махновці виявилися єдиною силою в Україні, яка могла протистояти прибічникам "Великої Росії"

Після семи років у Бутирській в’язниці, 6 квітня 1917 року, на Катеринославщину повернувся Нестор Махно. Людина, яку дуже скоро вже називали захисником трудового народу, героєм революції та… контрреволюціонером.

Радянські історики, кінематограф і художня література за 100 з гаком років зробили свою чорну справу. Анархічна і непідвладна жодній військово-політичній силі селянська республіка Нестора Махна виглядала табором із гультяїв і п’яниць, які тільки тим і займалися, що грабували, вбивали та ґвалтували…

Згадаймо лише трилогію "червоного графа" Олексія Толстого "Ходіння по муках" (а саме другу її частину "Вісімнадцятий рік", 1928) і два фільми на її основі. Й сьогодні феномен Нестора Івановича залишається до кінця нерозгаданим, попри досить велику (здебільшого науково-популярну, а отже, залежну від політичних поглядів авторів) літературу.

Письменник-галичанин Мирослав Ірчан, у майбутньому жертва більшовицького Великого терору, писав: "В 1917 р. підчас революції повернувся з каторги Нестор Іванович Махно в рідне село Гуляйполе Олександрівського повіту і тут зараз заснував партію "анархістів". Членів в партії було трийцять. Самого Махна, що був засланий за політичний злочин як гімназіст 6 кляси на каторгу, зробило девятьлітне каторжне життя анархістом. Він постановив нищити і непризнавати ніколи ніякого правительства, що диктує народові свою волю. Народ повинен правити сам собою через вибраних до цього людей" ("Махно і махновці. Вражіння очевидця", 1919).

Після більшовицького перевороту в Україні майже чотири роки вирувала практично безперервна війна, яку в сучасній українській історіографії називають Національна революція 1917—1921 року. Так, ще не завершилася Перша світова, що кривавим молохом пройшла західноукраїнськими землями, як на наших землях уже вирували сполохи протистояння різних військово-політичних формувань. Це протистояння не можна назвати Громадянською війною, як про це казали радянські історики. Все було набагато складніше.

Шматочки смальти, з якої складалася картина різновекторних сил, насправді виявилися дуже строкатими. В Громадянській війні завжди присутні дві сторони конфлікту. А от в Україні нашаровувалися один на другий конфлікти декількох сторін, а несподівані союзи були ситуативними та вельми нетривкими.

Нестор Махно, початок 1918 року

Це і білі, які намагалися відродити "единую и неделимую Россию", і їхні ідейні вороги — червоні більшовики, які хотіли "мировой пожар раздуть" або ж, як мінімум, повернутися до кордонів імперії Романових. І українські сили в рамках Національної революції: Українська Народна Республіка, Гетьманат Павла Скоропадського, і знову УНР (Директорія). Всередині українського табору також точилася війна – між лівими народниками і консервативними гетьманцями.

Не забуваймо про війська всіляких окупантів і завойовників. Хто тільки маршував у ці роки українськими землями! Армії Центральних держав – кайзерівської Німеччини та цісарської Австро-Угорщини, і антантівської Франції та Греції – на півдні. А також Другої Речі Посполитої, що "з мертвих встала" після понад століття поневолення сусідами. І яка одразу відкрила своє імперіалістичне "личко", із допомогою Антанти здобувши перемогу у понад піврічній кривавій війні із Західно-Українською республікою влітку 1919 року…

Але була сила, яка з початку 1918-го до літа 1921 року опановувала широкий український степ – селянська армія "батька" Нестора Махна. Він постійно наголошував на анархістській доктрині і поперемінно воював з усіма буквально. І воював так, що згодом дії його летючих загонів вивчали в закордонних академіях. До речі, у міжвоєнний час перед Другою світовою Махна вважали основоположником сучасної маневрової війни. А славнозвісну тачанку — унікальним витвором цих часів, до речі, привласненим більшовиками.

Послідовні захисники селянства як класу готові були укладати та розривати союзи з червоними й армією УНР, проте ніколи — з "білопогонниками". Національне питання у махновців стояло ледь не на останньому місці, тож тільки вони серед усіх військових формувань, що воювали в Україні, не були заражені бацилою антисемітизму. Однак українську національну ідею Нестор Махно і його соратники сприймали негативно…

"Махно, якого всі називають "батьком" (він і підписується так на документах) невеличкого росту, одітий звичайно в синій однострій, в сивій шапці, має 33 роки. Обличчя брите, монгольського типу, на голові довжезне волосся. В кождому бою стоїть в першій лінії і сам веде повстанців на ворога. Має молоденьку жінку, незвичайної краси, з універсітетською освітою. Вона щира Українка, дуже розумна, самостійницьких поглядів" (М. Ірчан). Так, маючи дружину – свідому українку Галину Кузьменко, Нестор Іванович так і не став українцем, а залишився малоросом.

Нестор Махно з дружиною Галиною Кузьменко і донькою Оленою, 1921 рік

Двічі – 1919 і 1920 років – армія Махна відіграла найважливішу роль в перемогах червоних над білими росіянами. Наприкінці літа 1919 року війська царського генерала Антона Денікіна вже практично розгромили більшовицькі та почали похід на Москву. Армія УНР у протистоянні з червоними і у майбутньому з білими виглядала мляво, була деморалізованою і відступала на захід до Збруча, де стояли польські війська. З південного сходу почався наступ денікінців…

І саме в цей час махновці виявилися єдиною силою на Наддніпрянщині, яка могла протистояти прибічникам "Великої Росії". Під Перегонівкою неподалік Умані 26 вересня 1919 року відбулася грандіозна битва. Кавалерія, яку вів сам "батько" Махно, відрізала білим відступ, а з тачанок кулеметники розстрілювали офіцерів буквально впритул, полонених не брали. За різними даними, загинуло від семи до 12 тисяч білих. Річка Синюха стала червоною від крові. У боях у наступні дні було розгромлено чотири добірні офіцерські полки, два кубанські пластунські полки, кілька кавалерійських з’єднань, і серед них — Дика дивізія.

Денікінці ще продовжували тіснити більшовиків під Орлом, коли 28 вересня 1919 року махновці почали свій стрімкий похід на Катеринославщину, Таврію і Донбас. Вони зайняли Долинську, Кривий Ріг, Олександрівськ, Пологи, Гуляйполе, Бердянськ, Мелітополь і Маріуполь. Петро Аршинов, відомий анархіст писав про Уманський прорив: "Ми, відповідно до історичної істини, повинні сказати тут, що честь перемоги над денікінською контрреволюцією осені 1918 р. належить, головним чином, махновцям".

Нестор Махно (в центрі в морській формі) зі своїми сподвижниками, 1918 рік

Революційна повстанська армія України долучилася і до перемоги над білою армією барона Врангеля під час штурму укріплень на Перекопі і захоплення Криму у листопаді 1920 року. Віддячили червоні махновцям знищенням командирів і зрадницьким роззброєнням ще недавніх союзників…

"Саме в отаманщині знайшло своє вираження прагнення українського народу до волі і соціальної справедливості. Цим і пояснюється, зокрема, як поширеність цього явища, так і його міць: досить згадати, що отаман Григор’єв самотужкки вигнав з Південної України французів, а Махно успішно боровся проти регулярних військ червоних і білих", — писав український історик і публіцист Валерій Примост.

З рештками своєї колись великої армії (її кількість сягала 80 тисяч шабель і багнетів) 28 серпня 1921 року Нестор Махно перейшов кордон з Румунією і був інтернований.

Нестор Махно в таборі для переміщених осіб у Румунії, 1921 рік

Лише на еміграції у Франції Нестор Махно остаточно усвідомив свою помилку з несприйняттям побудови незалежної Української держави.

"У Парижі політичні емігранти Нестор Махно і лідер Директорії Української Народної Республіки Симон Петлюра досягли домовленості про спільний похід на Україну, щоби визволити її з-під більшовицької окупації", – казав історик Володимир Горак.

Загибель Симона Петлюри від руки агента ДПУ Самуїла Шварцбарда 25 травня 1926 року стала на перешкоді цього загалом дуже примарного плану. Більшовики на той час вже повністю опанували ситуацію в Україні.

Помер Нестор Іванович Махно у Парижі 25 липня 1934 року від сухот.

Теги за темою
Украина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Доходы РФ от нефти упали до второго самого низкого уровня с начала вторжения — исследование
Апостроф
2025-07-17T17:00:32Z
Минималка вырастет втрое, а спецпенсии отменят: украинцам обещают новые социальные стандарты
Знай
2025-07-17T15:36:22Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Арестович заявил, возможны ли протесты в Украине
Comments UA
2025-07-17T17:00:12Z
Дело о прорыве обороны Харьковщины: экскомбат Лапин передан на поруки
Апостроф
2025-07-17T16:57:14Z
"Каждый день страшно": Зеленский ответил на 50-дневный ультиматум Трампа
TSN
2025-07-17T15:36:22Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Врач назвала три популярных напитка, которые никогда не будет употреблять из-за токсичности
Comments UA
2025-07-17T16:57:09Z
Почему крем с SPF — не только для лета: защита кожи от солнца круглый год
Gazeta UA
2025-07-17T15:00:33Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
У столичных депутатов заканчивается терпение: чем на самом деле занимается команда Кличко
Comments UA
2025-07-17T16:21:00Z
Стало відомо, чому яйця треба їсти щодня
AgroNews
2025-07-17T16:18:41Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Готовьтесь на комиссию ВЛК: кого могут мобилизовать, несмотря на ограничения
Знай
2025-07-17T16:36:40Z
Плюс 1180 грн ежемесячно независимо от стажа: части пенсионеров приготовили новые бонусы – за что начислят доплату
Знай
2025-07-17T16:06:12Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Супермама" выводит на чистую воду: к кому «пришли» после показа шоу
GlavRed
2025-07-17T16:27:33Z
Компания Вакарчука и стендап-шоу признаны критически важными
Корреспондент
2025-07-17T15:27:38Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С перчинкой и без банальщины: 5 нетипичных рецептов лечо и консерваций с болгарским перцем
Знай
2025-07-17T16:51:39Z
После каких бадов лучше не садиться за руль: мелатонин – особая осторожность
Знай
2025-07-17T15:21:30Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Нацполиция обезвредила "смотрящего" за югом Украины: руководил колониями, вымогал миллионы, действовал в интересах РФ
Новости Украины
2025-07-17T16:57:09Z
В Днепре произошла трагедия с 4-летним ребенком: что известно
Comments UA
2025-07-17T16:36:27Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Наполи усиливает позиции атакующей линии универсальным вингером из ПСВ
Корреспондент
2025-07-17T16:48:08Z
Туран существенно изменил состав Шахтера на ответную игру с Ильвесом
Корреспондент
2025-07-17T16:30:40Z
Усик и Дюбуа устроили очередную дуэль взглядов во время пресс-конференции
ZN UA
2025-07-17T16:30:29Z
Определились команды-соперницы для участия в отборе на Кубок Украины
Корреспондент
2025-07-17T16:09:56Z
Мбемо и 80 млн евро: пойдет ли Брентфорд на уступки Манчестер Юнайтед?
Корреспондент
2025-07-17T15:39:45Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Безпека літніх людей: як кнопка SOS в телефоні рятує життя
AgroNews
2025-07-17T16:51:50Z
Советы на сезон отпусков: что надо знать про дорожные адаптеры
Фокус
2025-07-17T16:42:15Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T17:00:47Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z
На львовских улицах был замечен суперкар за космическую сумму
Telegraf
2025-07-17T12:54:06Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z
Дешевле iPhone: в Китае выпустили недорогой и мощный электроскутер
Фокус
2025-07-17T07:36:14Z
Назвали самые популярные подержанные иномарки
Gazeta UA
2025-07-17T07:10:54Z