MY.UAНовини
Чи чує нас світ: українці в 11 країнах нагадали про вбивство в Оленівці полонених "азовців"
Чи чує нас світ: українці в 11 країнах нагадали про вбивство в Оленівці полонених "азовців"

Чи чує нас світ: українці в 11 країнах нагадали про вбивство в Оленівці полонених "азовців"

Всі міжнародні організації усунулись від з’ясуванням обставин жахливого злочину росіян, скоєного в колонії №120 на Донеччині.

Полон — вбиває, а скоєні росіянами проти українських військових злочини, в тому числі й наймасовіший теракт в Оленівці, — потребує повного розслідування і покарання винних. З такими меседжами в різних точках світу від Європи до Австралії за останні півтора місяця вийшли на акції наші співвітчизники.

В багатьох країнах їх підтримували й місцеві жителі, шоковані звірствами агресора. Про ефект від таких заходів та плани на майбутнє "Телеграфу" розповіли їхні організатори.

З 2022 року жодного контакту

Ідея провести хвилю акцій в різних країнах світу, щоб нагадати про російський полон, в якому перебувають тисячі українських воїнів, належить ГО "Спільнота родин Оленівки". По підтримку її представники звернулись до колег-співітчизників. Відгукнулись 11 організацій у Польщі, Канаді, Швеції, Іспанії, Франції, Великій Британії, Ірландії, Німеччині, Італії, США та Австралії.

"На сьогодні з’ясуванням обставин жахливого злочину росіян, скоєного в колонії №120 в Оленівці на Донеччині в ніч проти 29 липня 2022, займається тільки українська сторона, — наголосила редактор ГО Олександра Мазур. — Всі міжнародні організації від цього усунулись. У січні 2023 року, зокрема, ООН розпустила місію, що мала встановити факт вибуху в бараку з військовополоненим, і не засудила Росію за цей теракт. МКЧХ не здатні й досі отримати доступ до тих українців, які вижили, щоб з’ясувати, в якому вони стані, чи отримують медичну допомогу.

На акції українці приносили плакати, написані різними мовами, щоб донести правду.

Так само з 2022 року нема жодного контакту з цими хлопцями і у їхніх родин. Єдине, деякі звільнені з полону військові розповідають, що бачили когось із вижилих з того бараку, де стався вибух. Але це трапляється дуже зрідка і це не детальна інформація. За даними нашої держави, лише 11 полонених, які вціліли під час теракту, були повернуті і понад 120 залишаються в руках росіян. Але точної кількості ми не знаємо як по загиблих, так і тих, хто вцілів, бо ще триває дорозслідування. Крім того, триває підготовка до подання позову в Міжнародний кримінальний суд, але скільки на це піде часу, невідомо".

Олександра додає, що важливо нагадувати про Оленівку та військовополонених, адже постійно стають відомі нові факти знущань з них і вбивств. Так, наприкінці березня моніторингова місія ООН оприлюднила дані, що за три місяці (з 1 грудня 2023 по 29 лютого 2024) росіянискоїли 12 позасудових страт, внаслідок яких загинули щонайменше 32 українські воїни. Йдеться про випадки розстріли українців одразу після їхньої здачі в полон на Запорізькому напрямку.

Полон вбиває - про це не втомлюються нагадувати рідні воїнів, загиблих та поранених в Оленівці

Крім того, завдяки свідченням звільнених військовополонених, представники місії встановили: наших воїнів систематично піддають тортурам. А саме — б'ють, душать, катують електричним струмом, погрожують вбивством, вчиняють сексуальне насильство, морять голодом, позбавляють можливості користуватися засобами гігієни, тримають у неопалюваних приміщеннях тощо.

"Під дописами про ці факти, люди зазначають, що тема катувань у полоні не збирає багато переглядів, реакцій, хоча вона дуже важлива, — наголошує Олександра. — На ній має бути не тільки фокус уваги українців, а й світу. Бо саме таким чином ми можемо показати, що таке Росія, чому проти російської окупації, і загалом проти цієї країни треба активніше боротися. І мені здається, щоб це пояснити, треба діяти комплексно, а не розпорошено. Та, на жаль, під час підготовки до акції з'ясувалось: попри те, що українців багато в різних країнах, їхня активність низка. Регулярні заходи нечисленні, ще серед їхніх учасників значна частка небайдужих іноземців.

У Мілані на акції-нагадування про теракт в Оленівці показали обличчя полонених воїнів

Ми можемо тільки здогадуватися, чому так відбувається, і як цьому завадити. Бо мені здається, що діяти треба на рівні держави, щоб тримати людей згуртованими. І, до речі, діаспори про це теж казали, що власне підтримки українських посольств дуже бракує. Мені також не вистачає МЗС, загалом нашої держави. Бо навіть періодичні зустрічі з найвищими посадовцями не конвертуються в якусь ефективну співпрацю.

Одна така була у січні за участю Андрія Єрмака [керівник Офісу президента] та Кирила Буданова [начальник ГУР МО]. Одна з тем, про яку можна говорити на загал, — встановлення Дня пам'яті страчених військовополонених. Ми хотіли б, щоб вона була, бо полон продовжує вбивати, нас запевнили, що така дата буде. Вже квітень, але жодних зрушень не відбулось. Однак, ми не будемо зупинятися і продовжимо діяти, щоб нагадувати світу про злочини росіян"

За кордоном мають знати про жахливий теракт

Організатори акцій за кордоном наголошують, що роблять все можливе, щоб українське питання не зникало з порядку денного у громадах, де вони живуть. І різні акції — лише частина їхньої діяльності, але вагома. Наприклад, в Ірландії про Оленівку нагадали маршем і мітингом в центрі міста Корк, у відповідь — отримали підтримку і зацікавленість.

"В Ірландії приблизно 5 млн населення (дані станом на 2021 рік), а кількість прибулих після 2022 року українців становить понад 100 тисяч, тому історія боротьби українського народу є загальновідомою, — каже Олеся Житкова — історик, кандидат історичних наук і волонтер "Штабу Півдня", що організував акцію з учасниками хору "Калина". — Ми безмежно вдячні цій країні за потужну підтримку нашої держави та за наданий прихисток десяткам тисяч українців у ці непрості часи.

Водночас я не вважаю зайвим збільшувати активність із поширення інформації про перебіг війни та сприяння розв'язання питань із повернення українських військових і цивільних із російського полону. Ті жахи, які для них є щоденною реальністю, багато хто навіть не може уявити, і про це потрібно постійно говорити та роз'яснювати.

В ірландському місті Корк українці та громадяни інших країн пройшли маршем по центру.

На акції, присвяченій Оленівці, з промовами виступали активісти громади та небайдужі. Знайшла в собі сили поділитися власною історією Віра — дружина загиблого під час теракту Миколи Бабича (боєць в/ч №3057 Національної гвардії України брав участь в обороні Маріуполя, пройшов "Азовсталь", звідки потрапив у полон і перебував у бараці колонії №120, його тіло повернули й поховали на рідній Сумщині в червні 2023 року. — Авт.)

Ми порушили багато тем — про необхідність адвокації прав військовополонених, боротьби за розслідування воєнних злочинів російської армії, інформування людей за кордоном, поточні справи та завдання української громади тощо.

Ті ірландці, які прийшли конкретно на захід, уважно слухали виступи. Були ті, котрі підходили й питали, що відбувається, ми пояснювали. Коли ми йшли маршем центральною вулицею з різноманітними плакатами та вигуками, в тому числі на підтримку військовополонених, нас підтримували сигналами машин, аплодисментами, дехто вигукував "Слава Україні", нас знімали на відео".

Олеся додає, що попри намагання Росії через кремлеботів впливати на суспільну думку в Ірландії щодо війни в України, помітних успіхів ця політика не має і місцеві мешканці в більшості прихильно ставляться до українців. Емпатичною нацією проявили себе за роки повномасштабної війни й шведи. Ця країна в Скандинавії, що нещодавно вступила до НАТО, прихистила майже 50 тис. мігрантів з України.

"Для переселенців у Швеції не було такої великої фінансової підтримки, як в інших країнах, але Швеція надає нам потужну військову допомогу, — зазначила в розмові Богдана Беринда (на фото зліва) — координаторка з питань військовополонених у Nordic Ukraine Forum. — Це взагалі одна з найтолерантніших країн стосовно питань українців. При цьому до росіян різко негативне ставлення, вони не знаходять собі тут місця, через це країна видається мені ще комфортнішою.

Акції на підтримку України проходять щотижня, і чергова у Стокгольмі буде 7 квітня. Була окрема і з привернення уваги до жахливого злочину в Оленівці, і ми періодично так чи інакше нагадуємо про цей найжахливіший теракт стосовно військовополонених. Крім того, ми проводимо заходи на підтримку різних бригад, на яких збирають кошти як шведські, так і українські благодійні організації та волонтери.

Українці розгорнули дуже масштабну роботу у Швеції, наприклад, цими днями я перекладала для групи військових медиків, які проходять тут реабілітацію. Це велика програма, яку реалізує організація Repower Charitable foundation.

У Швеції дуже підтримують українців та надають нашій країні потужну військову допомогу.

Ми маємо потужну підтримку і з боку шведських політиків, громадських активістів, діячів культури, так і пересічних громадян. Наприклад, всі наші акції фіксує на камеру швед, який був воєнним кореспондентом в Афганістані. І загалом до акцій долучаються представники різних національностей — і грузини, і литовці, і поляки — всі, хто не байдужий до долі України. І самі шведи організовують акції на постійній основі.

Спитайте себе, чи виходили б ви в будень на підтримку якоїсь країни в будь-яку погоду? Я, наприклад, в собі сумніваюсь, а шведи це роблять, залучають велику кількість людей, які можуть привернути увагу і розкрити різні теми, які стоять за питаннями підтримки України. Не знаю, чим це пояснити, можливо, високим рівнем національної свідомості, але це вражає!"

У Кракові до учасників акції підійшла волонтер з Норвегії, взяла матеріали, і обіцяла поширювати інформацію про Оленівку.

ГО "Спільнота родин Оленівки" — як ініціатор закордонних акцій — зазначає, що нагадувати світу і Україні про злочин росіян, скоєний проти військовополонених, вони будуть і надалі. Доки всі ті, хто вцілів, не повернуться додому, а винні в тому, що вони були покалічені, а їх побратими загинули — не будуть покарані.

Як повідомляв "Телеграф", в Києві та інших містах України рідні полонених військових, які а наказом керівництва держави вийшли з "Азовсталі" майже два роки тому, постійно виходять на акції.

Матеріал опублікований українською мовою — читати мовою оригіналу
Теги за темою
ООН
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Софія Ротару вперше за тривалий час вийшла на зв'язок та показала своє фото з молодості
TSN
2025-01-20T11:21:06Z
«Оскар» під питанням: у фільмі «Бруталіст» використали штучний інтелект для редагування голосу Едріана Броуді і деяких малюнків
ITC
2025-01-20T11:16:14Z
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні, 20 – 24 січня
VGorode
2025-01-20T11:15:31Z
З чим носити легінси взимку: практичні образи, які сподобаються всім
24tv
2025-01-20T10:57:24Z
Відомий український 67-річний актор Михайло Мельник втретє став батьком
TSN
2025-01-20T10:42:38Z
Оскароносний режисер Азанавічус презентує книгу про війну в Україні з власними малюнками
Комсомольская правда
2025-01-20T10:42:06Z
3 топові українські серіали, які захоплюють з першої серії
24tv
2025-01-20T10:39:31Z
"Була одна із самих перших": померла учасниця гурту Лісапетний батальйон
GlavRed
2025-01-20T10:27:25Z
"А я їм нащо": дружина Остапчука розповіла, чи спілкується вона з дітьми чоловіка
GlavRed
2025-01-20T10:27:17Z
Губернатором Ватикану вперше в історії стане жінка
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T11:21:16Z
ДБР готує підозри для колишніх командирів 155-ї та 125-ї бригад й екс-командувача ОТУ "Харків" — Бутусов
ZN UA
2025-01-20T11:19:52Z
Японському волонтеру Фумінорі Цучіко подовжать дозвіл на перебування в Україні — Терехов
Мій Харків
2025-01-20T11:13:59Z
До мільйона за оборудку: підприємець вигадав схему наживи на поставках для ЗСУ
Политека
2025-01-20T11:03:54Z
Українські школи за кордоном: як не втратити покоління українських дітей
ZN UA
2025-01-20T11:03:28Z
Катерина Гладенко, «Суспільне Суми»: Ми не були воєнкорами, не були готові їздити під обстріли
Детектор М
2025-01-20T11:00:30Z
Літаки, 90 кораблів та 20 тисяч військових: Туреччина провела навчання у трьох морях
УкраинФорм
2025-01-20T10:54:29Z
Церковний календар на лютий 2025 року: коли за новим календарем Стрітення Господнє
TSN
2025-01-20T10:39:14Z
"Країни неохоче "відривають" від себе Patriot": експерт пояснив, чому Україні не дають більше ППО
TSN
2025-01-20T10:39:08Z
В Алеппо відновило роботу генконсульство Туреччини
УкраинФорм
2025-01-20T11:18:48Z
У Молдові передали до суду справи семи підозрюваних у підкупі виборців
Европейская правда
2025-01-20T11:18:37Z
Які є позитивні та негативні пункти в угоді між Ізраїлем і ХАМАС
24tv
2025-01-20T11:18:36Z
TikTok знову працює в США
Portaltele
2025-01-20T11:18:32Z
Союзники – другорядні: що буде найголовнішою гарантією безпеки Україні
24tv
2025-01-20T11:18:15Z
Ексзаступник міністра соціальної політики отримав підозру
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T11:16:34Z
Фіцо приїде 20 січня до Ердогана, будуть домовлятися щодо стратегічного партнерства
Европейская правда
2025-01-20T11:16:00Z
Біженцям, які повернуться, пропонують роботу та бронь: в уряді назвали перелік вакансій
Фокус
2025-01-20T11:12:35Z
Які укази першими підпише Дональд Трамп: аналіз WP
24tv
2025-01-20T11:12:06Z
На Одещині затримали іноземця-організатора схеми для ухилянтів
1News
2025-01-20T11:15:58Z
«Минулої доби російські окупанти застосовували ударні БпЛА та КАБи для обстрілів Харківщини», — Синєгубов
Мій Харків
2025-01-20T11:13:45Z
В Києві 21-26 січня відбудуться продуктові сільськогосподарські ярмарки
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T11:12:34Z
У Львові повідомили про невідому речовину на вулицях міста
24tv
2025-01-20T11:12:16Z
У Києві та низці областей повітряна тривога: яка є загроза
TSN
2025-01-20T10:39:40Z
Чинив опір і тримав у руці гранату: ЗМІ розкрили подробиці захоплення в полон північно-корейського солдата
TSN
2025-01-20T10:39:07Z
Очікується аномалія: якою буде погода в Україні цього тижня
Фокус
2025-01-20T10:39:03Z
В Україні різко вдарить +9 градусів: у яких областях буде найтепліше
GlavRed
2025-01-20T10:36:25Z
На високогір’ї Франківщини очікується сніголавинна небезпека
УкраинФорм
2025-01-20T10:27:10Z
Ілон Маск збирається викупити Intel: як це змінить майбутнє компанії
InternetUA
2025-01-20T11:16:25Z
Росія готується красти електроенергію із ЗАЕС: це відкриє небезпечні можливості для ворога
24tv
2025-01-20T11:15:19Z
У литовській Клайпеді зможуть розпізнати зерно з окупованих територій України — Мінагро
AIN
2025-01-20T11:12:28Z
Аграрії Харківщини отримали 3,3 мільярда гривень пільгових кредитів у 2024 році
Мій Харків
2025-01-20T11:09:11Z
Окупанти хочуть відкрити митний пункт в порту Бердянська
AgroNews
2025-01-20T11:06:58Z
Ситуація покращується: як змінився курс долара у другій половині січня
24tv
2025-01-20T10:57:48Z
У 2025 році Україна планує розширити доступ до китайського ринку - Ткачук
Agravery
2025-01-20T10:51:14Z
У Придністров’ї повідомили, на скільки часу регіону вистачить газу
24tv
2025-01-20T10:51:11Z
На Житомирщині будують завод з переробки технічних конопель
УкраинФорм
2025-01-20T10:36:05Z
На Дніпропетровщині розлючена сестра помстилась брату і вбила його
TSN
2025-01-20T11:21:03Z
Повідомлено про підозру командиру російських окупантів, причетних до розстрілів людей на перехресті Вокзальної та Яблунської в Бучі
Украина Криминальная
2025-01-20T11:15:27Z
У машині російського актора Гоші Куценка знайшли труп жінки
Фокус
2025-01-20T11:15:18Z
Правоохоронці запобігли вбивству першого заступника міністра Ляшка
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T11:12:56Z
У Києві чоловік місяцями труїв цивільну дружину, внаслідок чого вона померла
Украина Криминальная
2025-01-20T11:10:52Z
Вилив мазуту через аварію танкерів РФ є найбільшим за всю історію мореплавства в Чорному морі - науковець
УкраинФорм
2025-01-20T11:09:27Z
На Херсонщині міна вибухнула під поліцейським авто, яким евакуювали пораненого
УкраинФорм
2025-01-20T11:09:17Z
Побили хлопця на трамвайній зупинці: у Харкові затримали двох чоловіків
Мій Харків
2025-01-20T11:01:48Z
У Гамбурзі паром зіткнувся з баржею - 11 людей постраждали
УкраинФорм
2025-01-20T11:00:51Z
Чи треба вимочувати курку перед приготування: відповідь здивує багатьох
24tv
2025-01-20T10:42:04Z
7 речей, які варто знати перед встановленням теплої підлоги
24tv
2025-01-20T10:39:32Z
В жодному разі не підживлюйте ці рослини деревним попелом, бо врожаю не буде
TSN
2025-01-20T10:09:47Z
Щоб в гаманці завжди водилися гроші: ось як його обирати
24tv
2025-01-20T10:09:33Z
Чому маленька кухня має дешевий вигляд: неочевидні причини
24tv
2025-01-20T09:54:56Z
Як визначити справжнє срібло за допомогою фізики: лайфхак здивує всіх
24tv
2025-01-20T09:42:48Z
Арнольд Шварценегер поділився порадою, що робити, аби бути щасливим
24tv
2025-01-20T09:27:38Z
Хто з дітей частіше стає улюбленцем у батьків
24tv
2025-01-20T09:09:37Z
Як приготувати американський пиріг: рецепт, який повторить кожен
24tv
2025-01-20T08:48:11Z
Пам’ять DDR5 розігнали понад 12 000 МГц без екстремального охолодження
Portaltele
2025-01-20T11:18:31Z
Японські вчені виявили новий надпровідник з ознаками некласичної надпровідності
24tv
2025-01-20T11:18:23Z
Як зробити скріншот на iPhone: просте керівництво для користувачів
InternetUA
2025-01-20T11:01:59Z
Українська команда перемогла на хакатоні NASA з продуктом для аграріїв
AgroPortal
2025-01-20T11:00:21Z
Алмаз із глибини 660 км розкриває таємниці Землі: як вдалося роздобути камінь із надр планети
Фокус
2025-01-20T10:57:07Z
Ubisoft обіцяє унікальні відчуття в Assassin's Creed Shadows
24tv
2025-01-20T10:51:27Z
ОАЕ запускають першу в світі цілодобову сонячну електростанцію
InternetUA
2025-01-20T10:46:15Z
Підроблені AMD Ryzen 7 9800X3D знов з’явилися на тлі дефіциту
ITC
2025-01-20T10:37:27Z
"Київстар" зробив важливу заяву: що треба знати
Знай
2025-01-20T10:36:31Z
В Европу без кальянов: чем важен последний антитабачный запрет Верховного Суда
Европейская правда
2025-01-20T11:04:38Z
Японські вчені розробили новий метод раннього виявлення захворювань нирок
360ua.news
2025-01-20T11:03:48Z
Чому червоне м’ясо шкодить вашому мозку
360ua.news
2025-01-20T10:00:43Z
Яку рибу вибирати для здорового харчування: поради експертів
TSN
2025-01-20T09:39:41Z
Експерти пояснили, чи потрібно видаляти білі волокна в мандаринах під час чищення
TSN
2025-01-20T09:39:14Z
Україна готує новий календар щеплень. Що зміниться – пояснює інфекціоніст Федір Лапій
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T09:03:26Z
Як канабіс впливає на мозок підлітків
360ua.news
2025-01-20T08:42:46Z
5 причин, чому ви переїдаєте, та як це зупинити
24tv
2025-01-20T08:39:59Z
Чого бояться таргани у квартирі: запахи, які не виносять прусаки
GlavRed
2025-01-20T07:27:28Z
Шалена активність від "левів": Карпати закривають угоду аргентинського легіонера
24tv
2025-01-20T11:18:10Z
"Я вже переконаний": друг Тімми розповів, хто міг вбити баскетболіста
GlavRed
2025-01-20T11:15:09Z
"Золото" та "срібло": Україна здобула подвійний подіум на зимовій Універсіаді-2025
TSN
2025-01-20T11:10:26Z
ТОП українських гравців за кордоном
Football.ua
2025-01-20T11:09:09Z
Баєр оголосив про продовження контракту із Степановим
Football.ua
2025-01-20T11:01:43Z
Четверо футболістів «Руха» гратимуть за «Карпати»
УкраинФорм
2025-01-20T10:54:58Z
Рішарлісон: Щасливий, що 83 рази виходив на поле Гудісон Парк
Football.ua
2025-01-20T10:51:44Z
Українські біатлоністи виграли гонку переслідування на Всесвітній Універсіаді
УкраинФорм
2025-01-20T10:45:13Z
Вогняне підсилення від "левів": Карпати підписали контракти із лідерами Руха
24tv
2025-01-20T10:45:02Z
Вантажівки Ford Trucks продовжують оснащуватися українськими кузовами
AutoCentre
2025-01-20T11:18:40Z
Polestar 3 переміг Model 3 у зимовому тесті запасу ходу електромобілі – хоча Tesla «показала» кращій показник
ITC
2025-01-20T10:49:01Z
Рідкісний Ferrari зірки Формули-1 розбили в Монако
AutoCentre
2025-01-20T10:28:30Z
Запас ходу сучасних електромобілів перевірили взимку — результати
Фокус
2025-01-20T10:27:32Z
Honda готує заряджений електромобіль з культовим іменем
AutoGeek
2025-01-20T10:24:29Z
Водії можуть отримати штраф більше 10 тис. гривень: про що треба знати
Знай
2025-01-20T10:21:56Z
В Україні зростає кількість електричних пікапів Tesla Cybertruck
Топ Жир
2025-01-20T09:48:43Z
На шасі Range Rover: Tata представила преміальний електричний кросовер
AutoGeek
2025-01-20T09:30:43Z
Не виправдав очікувань: пікап Tesla Cybertruck стрімко втрачає популярність
Фокус
2025-01-20T09:21:47Z