Традиційно перед Великоднем триває Великий піст – період, який віряни присвячують духовному очищенню та відмові від певних продуктів харчування. У 2024 році християни східного обряду – православні та греко-католики – святкуватимуть Великдень 5 травня.
Піст розпочинається на наступний день після Прощеної неділі і триває власне до Великодня. OBOZ.UA розповідає про традиції Великого посту.
Скільки триває піст
Великий піст у 2024 році розпочався 18 березня і завершиться 5 травня – на Великдень. Піст – це насамперед про духовне очищення, молитви, добрі справи, допомогу нужденним. Не варто сприймати піст лише як якусь дієту – без моральної складової жодні обмеження не мають значення.
Постувати чи ні – особистий вибір кожного. За загальними правилами, утриматися від посту можуть жінки, що годують грудьми, вагітні, люди похилого віку, діти до 14 років та люди, що мають проблеми зі здоров’ям.
Традиції посту
Великдень приносить надію та віру у вічне життя. Постування насамперед є символом очищення від гріхів та злих помислів – щоб із чистою душею та світлими думками зустріти свято. Піст також уособлює значення подій з Нового Заповіту: це пам’ять про 40-денний період поневірянь та випробувань Ісуса Христа.
Обмеження тривають 48 днів. У цей час віряни відмовляються від м'ясних та молочних продуктів, алкоголю, поганих звичок та залежностей.
Під час посту дозволяється:
- рослинна їжа, різноманітні овочі та фрукти;
- соління і квашення;
- пісні сухарі та сушки;
- каші на воді без масла;
- гриби;
- горіхи;
- пісний хліб;
- компоти та киселі;
- на десерт – сухофрукти, мед, родзинки, курага, пісна випічка з маком чи варенням тощо.
У дні великих свят, що припадають на період посту, а також в суботи та неділі можна додати до раціону пісну олію, вино, рибу.
Раніше OBOZ.UA розповідав про усі традиції головного церковного свята Воскресіння Христа.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.