MY.UAНовини
Змії в Україні: отруйні і неотруйні, де водяться та що робити у разі укусу
Змії в Україні: отруйні і неотруйні, де водяться та що робити у разі укусу

Змії в Україні: отруйні і неотруйні, де водяться та що робити у разі укусу

Несподіване раннє потепління стало сигналом для природи, що час прокидатися! Під перше тепло повилазили й змії, люди зустрічають їх тепер дедалі частіше. А це, на жаль, може означати, що й кількість укусів може збільшитись.

Детальніше про змій Коротко про розповів заступник директора з наукової роботи БІОН Тераріум-Центру, науковий співробітник Інституту зоології Олексій Марущак.

Прокинувшись, змії можуть бути агресивними

Заступник директора з наукової роботи БІОН Тераріум Центру та науковий співробітник Інституту зоології Олексій Марущак. Фото: ФБ Олексій Марущак

- Коли і за яких умов змії виходять зі сплячки?
- З першими теплими днями. Теплі сонячні дні – це температура +10 і вище вдень. Бажано, щоб були місця для прогріву. Змії вилазять на них грітися. Першими, як правило, виходять самці. Буває й таке, що можна побачити перших гадюк, ще коли на вулиці лежить лід і сніг. Гадюки можуть грітися навіть посеред льоду. Особливо це помітно у Карпатах. А коли температура поступово збільшується з +10 до +15, є сонячні дні, їх стає більше і більше.
- А яка поведінка змій у цей період? Вони більш мляві чи, навпаки, агресивні?
- Коли вони прокидаються, відразу у них починається період парування. Вони доволі активні, а тому можуть бути й агресивними, оскільки самці шукають самиць. Прогріються, гормони починають грати, відповідно зростає й активність. Спокійнішими стають десь під вечір. В першій половині дня гріються, потім полюють, а потім ховаються.

В Україні є десять видів змій

- Які змії в нашій країні зараз є?

- В Україні є п’ять видів полозів, два види вужів, мідянка звичайна і два види гадюк - гадюка звичайна і гадюка степова, яка занесена до Червоної книги України. У гадюки звичайної є ще один підвид – це гадюка Нікольського, яка трохи більша і повністю чорного кольору.

Один з найбільш рідкісних плазунів фауни України - це полоз візерунковий, він зустрічається трохи на Луганщині, Донеччині і Харківщині, тобто зараз переважно на окупованій території, але є декілька довкола Краматорська. Полоз леопардовий живе на півдні Криму. Є ще сарматський, жовточеревий і лісовий полози. Всі п’ять видів полозів - у Червоній книзі України.

Вужі у нас - звичайний і водяний. Звичайний відрізняється характерними жовтими вушками на задній частині голові. У водяного таких немає, але є щось схоже на шаховий візерунок вздовж тіла. Мідянка звичайна теж занесена до Червоної книги.

Важливо! Жодного смертельно отруйного виду змій на території України немає. Тобто навіть укус гадюки - несмертельний, хоча й має ряд неприємних наслідків.

- В яких регіонах їх більше, а в яких - менше?

- Різні види розповсюджені у різних регіонах. Так, вуж звичайний зустрічається на всій території України, на всіх можливих водоймах - від маленьких копанок до берегів великих річок. Вуж водяний поширений переважно на півдні, він може населяти солоні водойми, узбережжя Чорного і Азовського морів, лимани. В останні роки є цікава тенденція - водяний вуж прямує на північ. Він вже є у Києві, у Рівному, у Луцьку, у Житомирі. Вуж звичайний харчується переважно амфібіями (жабами, тритонами), водяний вуж надає перевагу рибі.

Гадюка у нас розповсюджена в Карпатах, на Поліссі і в лісах Лівобережної України. Гадюка Нікольского більше зустрічається в лісостеповій зоні. А гадюка степова, як зрозуміло з назви, переважно, в степах на Лівобережжі. Є популяція і на Правобережжі біля Миколаєва, але,найімовірніше, її туди заселили штучно. А інші місця потребують подальшої перевірки.

Сарматський та жовточеревий полози - це переважно Донецька, Запорізька, Херсонська, Миколаївська і Одеська області. Леопардовий зустрічається на півдні Криму. Візерунковий – на Луганщині, півдні Харківщини і в Донецькій області. Полоз лісовий поширений вздовж Дністра, Південного Бугу і дуже багато його на Закарпатті. І мідянка - переважно на Поліссі, але інколи буває і в лісостепу або степу.

Цієї весни в районі Берегове в Закарпатській області, як ніколи, багато мідянок. Фото: ФБ Віктор Горонді

Сама змія не нападе, а алкоголь не врятує

- Що робити людині, якщо вона зустріла змію?

- Нічого не робити. Змії насправді доволі миролюбні. Люди їх не цікавлять. Все, що треба, якщо побачили змію, обійти її і піти своїм шляхом. Не треба з нею ніяк взаємодіяти. Змії нас бояться ще більше, ніж ми їх. І атакують вони виключно при небезпеці для них самих. Не треба намагатись взяти її в руки чи сфотографувати зблизька – така поведінка людини змію дуже лякає, вона вважає, що для неї є загроза, а тому може кусати. Тож - розвернулись і пішли. Не чіпаємо, не ловимо. Хочете сфотографувати, то лише здалеку. Не більше того.

- Що не можна робити людині, якщо змія її все ж вкусила?

- Якщо укус стався, перше – НЕ треба вбивати змію! Змія - жива істота, вона захищалася, і у неї є право на самозахист. Вона діяла в рамках самооборони.

Друге, НЕ слід припалювати місце укусу, тому що отрута уже в організмі. І тоді доведеться лікувати не лише отруту, а ще й доволі великий опік.  

Вживати алкоголь теж категорично не можна. У вас отрута в організмі вже є, навіщо її розбавляти ще однією отрутою?

НЕ треба накладати на руку тугу пов’язку чи шину. Чому? Бо отрута наших змій розрахована на дрібних гризунів, тобто на вагу тіла. Якщо ви якимось чином ізолюєте кровоток, отрута розповсюдиться тільки на вагу самої руки чи ноги, а не на всі 50-100 кг вашого тіла. Нам цього не потрібно. Краще хай йде по всьому організму і буде більш розбавленою. Якщо кінцівку перев’язати - буде біда, яка може призвести навіть до некрозу тканин, гангрени і, як наслідок, ампутації. Отрута має гемолітичну дію (розкладає клітини крові), порушує їх цілісність.

Змії, що прокинулися, дісталися вже і до київської Оболоні. Фото:тг Життя Оболонь Київ

Що потрібно робити при укусі змії

- По-перше, спокійно дістатися будь-якого пункту надання допомоги або викликати швидку.

Друге - треба вжити антигістамінні препарати, наприклад, лоратадин. Для чого? Він від наслідків отрути не врятує, але, якщо трапиться так, що у вас є алергічна реакція на компоненти отрути (хоч мені і не відомий жоден такий випадок, але все ж таки), то антигістамінне вас врятує. Це єдиний з найнебезпечніших варіантів розвитку подій. Від бджіл, до речі, у нас також немало людей гине саме від анафілактичного шоку через реакцію на отруту. Тому, про всяк випадок, лоратадин випили і починаєте багато пити води і мочитися. Чому? Отрута виводиться із сечею. Що більше п’ємо, то більше розбавляється і виводиться отрута. Так, вся виведеться не скоро, але свій організм підтримаєте.

Одним з симптомів отруєння є блювота, з нею втрачається велика кількість вологи. Тож води потрібно пити як можна більше. Вам треба спокійно добратись до безпечного місця, найкраще - лікарні. Там поставлять крапельницю і допоможуть. Щодо ураженої кінцівки, то обов’язково з неї треба зняти всі прикраси, бо вона опухатиме, тож прикраси потім доведеться зрізати.

Щодо самого місця укусу, можна накласти на нього знезаражуючу пов’язку, не надто тугу. Змії не чистять зуби, тож це убезпечить під різних вторинних інфекцій.

Щодо протиотрути, то в якихось лікарнях вона є, а десь немає. Її вам також можуть ввести для боротьби з отрутою.

Симптоми неприємні – температура, блювання, набряк місця укусу, слабкість. Все це триває у всіх по-різному. У когось - добу, а у когось - тиждень-два. Залежить вже від організму.  

Ось така гадюка перелякала навіть місцевих жителів у Сумській області. Фото: ФБ Жаби, ящірки та змії

Теги за темою
Лікування
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Доллар подорожал: курс валют на 9 июля 2025
TSN
2025-07-09T06:27:48Z
С мальчиком в женский вагон: в Укрзализныце рассказали, в каких случаях это возможно
Знай
2025-07-09T06:21:32Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
С 2026 года в Украине стартует бесплатная вакцинация от ВПЧ - Минздрав
Корреспондент
2025-07-09T02:30:12Z
Высокие температуры: как пережить жару
ZN UA
2025-07-08T22:21:56Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Кабмин направил конкурсной комиссии решение об отклонении кандидатуры на пост директора БЭБ
ZN UA
2025-07-09T06:39:18Z
Летнее наступление РФ: какие направления Путин определил для прорыва
Comments UA
2025-07-09T06:39:01Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Ракетные удары и сотни обстрелов: какие направления остаются самыми горячими
Новости Украины
2025-07-09T06:24:59Z
Россияне наступают на 12 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-07-09T06:12:48Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
В Луцке ночью раздались мощные взрывы: город под массированным ударом
TSN
2025-07-09T03:03:25Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Инна Мирошниченко высказалась о контакте с биологическими родителями дочери
Корреспондент
2025-07-09T06:39:53Z
В Украине хотят платить несколько тысяч гривен в месяц после рождения ребенка
Апостроф
2025-07-09T06:39:16Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Какие дни рождения нельзя отмечать и почему: приметы, запреты и объяснения
Comments UA
2025-07-08T21:12:53Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Анна Кошмал прокомментировала слухи о романе с известным актёром
Корреспондент
2025-07-09T06:27:35Z
Софи Тэтчер присоединится к Марку Эйдельштейну во втором сезоне сериала "Мистер и миссис Смит"
GameMag
2025-07-09T05:37:27Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Сосиска в лаваше за 10 минут: рецепт, который всегда выручает
Gazeta UA
2025-07-09T06:24:05Z
Еще один рецепт блюда из кабачка: лазанья с этим овощем получится сочной и сытной
Telegraf
2025-07-09T06:18:41Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Атака на Киевщину: произошел пожар на предприятии, есть пострадавшие
Апостроф
2025-07-09T06:33:57Z
Атака РФ на Житомирщину: известны последствия
Корреспондент
2025-07-09T06:24:47Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Растет спрос украинцев на электромобили: в июне было приобретено рекодное количество новых авто
Gazeta UA
2025-07-09T02:12:30Z
Безпілотний автобус Karsan виїде на вулиці Парижа
AutoCentre
2025-07-08T20:00:00Z
На дорогах появились авто с загадочными номерами: что нужно знать водителям
Хвиля
2025-07-08T19:51:16Z
У Porsche упали глобальные продажи, особенно сильно в Китае
Корреспондент
2025-07-08T17:12:57Z
Какое авто выбрать: эксперты назвали производителей самых надежных автомобилей
Фокус
2025-07-08T14:12:35Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Subnautica вышла на iOS и Android
GameMag
2025-07-09T06:30:29Z
Некоторые дети рождаются уже капризными, и с этим ничего нельзя сделать
Фокус
2025-07-09T06:21:41Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Рома заинтересована в подписании лидера бразильского чемпионата
Корреспондент
2025-07-09T06:33:01Z
Экс-игрок сборной Италии планирует сыграть на ЧМ-2026
Корреспондент
2025-07-09T05:33:41Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Усиление Серии А: амбициозный клуб подписывает чемпиона Европы
Корреспондент
2025-07-09T05:12:31Z
Европа доминирует: последний неевропейский победитель КЧМ был в 2012 году
Корреспондент
2025-07-09T05:03:53Z