MY.UAНовини
Чи варто боятися багатодітності: реальний досвід однієї української сім'ї
Чи варто боятися багатодітності: реальний досвід однієї української сім'ї

Чи варто боятися багатодітності: реальний досвід однієї української сім'ї

"Телеграф" дізнався як родина з п’ятьма дітьми знаходить радість у буремні часи

Повномасштабна війна в Україні неабияк вплинула на демографічну ситуацію. Кількість новонароджених зменшилася на 30% порівняно з 2022 роком. І це не дивно, адже небезпека, економічні негаразди та загальний стрес не сприяють планам на щасливе батьківство.

Багато хто вважає, що кожна наступна дитина робить сім'ю дедалі біднішою. Адже їжа, одяг, освіта, медицина – все це потребує значних коштів.

Але чи дійсно багатодітне життя в Україні таке безнадійне? Як насправді справляються з викликами і знаходять щастя сім'ї, де росте не одна дитина?

"Телеграф" вирішив дослідити цю тему і поспілкуватися з 39-річною Мариною Ребдело з Миколаєва, мамою п'ятьох дітей.

Планувала кар'єру юриста, але доля мала інші плани

— Чому ви вирішили мати багато дітей, а не одну, як більшість?

— Різниця у віці між дітьми у мене стабільно майже чотири роки. Найстаршому буде у вересні 18, а наймолодшому влітку виповнилося чотири рочки. Загалом у мене чотири хлопці й одна дівчинка.

Чому стільки? А я взагалі ніколи не планувала багато дітей. У дитинстві мріяла стати серйозним юристом, прокурором. Закінчила школу із золотою медаллю, юракадемію — з червоним дипломом. Усе йшло за планом — мала стати суддею. Але так сталося, що я народила першу дитину ще під час навчання. Пам'ятаю, писала диплом вагітною, я ж була відмінниця!

Пізніше я нарешті знайшла роботу мрії – у суді. Мене тепло прийняли в колективі, і я з ентузіазмом розпочала свою кар'єру. Та незабаром завагітніла. Різниця у віці між моїми дітьми вже сягала чотирьох років, тому ми з чоловіком Олександром вирішили, що це вдалий момент для народження ще однієї дитини.

А далі просто пішло з декрету в декрет. Деякі колеги кепкують з мене, називаючи "фантомною співробітницею". Адже через декретну відпустку я зникла з поля зору. Багато хто з тих, хто мене знав, вже пішов на пенсію. А ті, що приходили на моє місце, із тривогою мені телефонували: "Марино, я йду на твоє місце, скажи, будь ласка, ти не плануєш виходити з декрету?" А я сміючись кажу, що ні.

— Напевно, ваші очікування від багатодітного материнства були зовсім іншими?

— Якраз ні, у мене взагалі не було ніяких очікувань! Навіть більше, через погані стереотипи в нашому оточенні я навіть соромилася, що народжувала третю, четверту, п'яту дитину. Бо багатодітність асоціювалася виключно з бідністю, неуспіхом, навіть якимось пияцтвом. Я сама з села, там таке часто спостерігала.

У моєму класі навчалася дівчинка з родини, де було троє дітей. Вона завжди соромилася, коли опитували соціально незахищених. Їй було ніяково піднімати руку. Тобто багатодітність — це було соромно.

Пізніше моє ставлення змінилося. Це було після того, як народила третього сина. Ми почали відчувати гордість, ходили на фотосесії, і я вже бачила здивовані погляди: "Ого, у неї троє!" Плюс тоді почала з'являтися мода на багатодітність серед зірок за кордоном, міф про бідність став розвіюватися.

Коли старший син пішов у школу, у нашому класі було п’ять багатодітних родин! І це були успішні батьки, діти росли в достатку, любові, займалися спортом, мали репетиторів.

Фото: Інстаграм

— Хотіли б ще дітей?

— Ні, п'ятеро — мені цілком достатньо. По-перше, вік вже не той, майбутні пологи будуть складними. А по-друге, зараз хочеться просто приділяти більше часу й уваги існуючим дітям. Навіть пів години поспілкуватися з кожним — це 2,5 години на день. Не хочу, щоб мої діти відчували дефіцит моєї любові та уваги.

Витрати зростають з віком

— Які ваші основні джерела доходу? І яка сьогодні допомога від держави для багатодітних сімей?

— До початку великого вторгнення ми жили досить забезпечено. Працював тільки чоловік, він приватний підприємець, і цього нам цілком вистачало. Ми не жили у розкоші, але й не за межею бідності. Коли почалася війна, ситуація погіршилася. Ми з Миколаєва, тому виїхали до батьків у область. Чоловік втратив бізнес, його офіси та майно розбомбили. Звісно, фінансово стало набагато важче.

Держава, на жаль, не допомагає… Ми, звісно, маємо право на пільги — 50% на комуналку й таке інше. Але оформити їх — справжня сутужна бюрократія. Чоловіку легше одразу сплатити всі рахунки, аніж доводити, що він батько п’яти дітей і йому належать пільги.

Загалом нам виплачували одноразову допомогу після народження дитини. Але, приміром, коли ми повернулися в Миколаїв, нам відмовили в гумдопомозі для дітей тільки через те, що в нас був борг за квартплату. Вважаю, що держава має всіляко підтримувати такі родини як ми — списувати кредити, комуналку, надавати більші виплати на дітей. Тим паче у нас ще й оформлений статус ВПО.

Я би хотіла наголосити на тому, що будучи багатодітною родиною, ми маємо право виїхати за кордон (Ред. — разом з чоловіком). Але ми обираємо виховувати дітей тут, прививати їм любов до цієї країни та будувати тут бізнес.

— Скільки коштів витрачає сучасна багатодітна родина і як ці витрати змінюються з віком дітей?

— Однозначно, що старша дитина, то більші витрати. У маленьких дітей прості потреби — їжа, одяг, іграшки. Але коли діти підростають, у них з'являються різні захоплення. Хтось хоче займатися футболом, хтось колекціонує кубики Рубіка. Ви хочете підтримувати їхні інтереси, а це — додаткові кошти. До того ж підлітки прагнуть самостійності, їм потрібні гроші на розваги — кіно, кафе тощо. Дитина піде в школу, її треба зібрати. А ще пізніше почнуться репетитори.

Безперечно, виховання п'ятьох дітей – це значні витрати. Здавалося б, такі прості речі, як похід у кіно, перетворюються на справжню фінансову пригоду. Якщо за два квитки на сеанс потрібно 500 гривень, то для сім'ї з п'ятьма дітьми ця сума зростає до 2500 гривень, і це лише квитки і попкорн.

Додайте до цього інші повсякденні потреби, такі як стрижки. Хлопчики вже не хочуть стригтися у маминій перукарні, їм давай модні барбершопи і стильну чоловічу зачіску. Хтось захворів — множте вартість ліків на п'ять.

Та я не можу сказати, що з кожною наступною дитиною, родина стає біднішою. Хіба що ви почали менше працювати. Бо в іншому разі — діти тебе, навпаки, надихають. До нас приходить сила та енергія, щоб їх забезпечити.

Фото: Інстаграм

— З усім тим, чи використовуєте ви альтернативні способи економії, наприклад, секонд-хенди?

— Ні, до секонд-хендів ми не вдаємося. Єдине, коли діти були меншими, то могли доношувати одяг старших братів чи сестер. Але зараз у кожного свій індивідуальний стиль, тож це вже не практикуємо. В цілому, вони навіть не проти взяти речі старшого, адже для них це навіть круто! Ніби нарешті доросли (сміється).

На їжі ми не економимо, намагаємося годувати дітей якісними та смачними продуктами. Решту речей купуємо у звичайних магазинах.

Управляти побутом з п'ятьма дітьми так, щоб не збожеволіти

— Як ви організовуєте побут? Чи розподіляєте обов'язки?

— Мене часто критикують за те, що я не маю системи обов'язків для дітей. В основному я все роблю сама. Проте з вдячністю ставлюся до будь-якої їхньої ініціативи допомогти по господарству. Старший син іноді наглядає за молодшим — це найбільша підтримка, на яку я можу розраховувати. Щоправда, якщо я прошу їх щось зробити, наприклад, застелити ліжко, пропилососити чи винести сміття, — вони погоджуються без ентузіазму.

Я балую своїх дітей і готую те, що кожен любить. Якщо когось не влаштовує страва, я роблю альтернативу. Не буває такого, що сьогодні у нас гречка і всі це будуть їсти. Намагаюсь враховувати інтереси кожної дитини. Іноді готую одночасно і котлети, і відбивні, і ще щось.

Вважаю, що дітям потрібно дати гарне життя. Адже вони не просили себе народжувати. І тим більше не просили народжувати наступну дитину.

— Який психологічний клімат у вашій родині? Як ви справляєтесь з конфліктами між дітьми?

— Серйозних конфліктів між дітьми майже не буває. Вони дуже дружні, поважають і люблять одне одного. Буквально недавно трапилася перша серйозна сутичка. Я спершу поговорила з ними окремо, потім зібрала і намагаюся мирно розв'язати проблему. В першу чергу кажу їм, що вони обоє — мої діти й мені сумно, коли вони конфліктують. Я ніколи не караю дітей і не наказую їм стояти в кутку. Це — мої принципи, особливо в ці нелегкі часи, я хочу оточити дітей любов'ю і турботою.

Батько більш вимогливий і вчить дисципліни. Я намагаюся підтримати його авторитет, але завжди виступаю проти покарань.

— Які переваги й недоліки бачать ваші діти в тому, щоб рости в багатодітній родині?

— Під час карантину та війни їхні друзі, які були єдиними в сім'ї, відчували гострий дефіцит спілкування. А моїм дітям завжди було з ким пограти, поговорити. Особливо під час відключень світла — вони гралися всі разом. Завжди була компанія, підтримка. Вони ніколи не почувалися самотніми.

Мені здається, між моїми дітьми зовсім нема конкуренції за мою увагу. Коли комусь потрібно поспілкуватися, я завжди відкладаю всі справи й цілковито присвячую йому час. Ми можемо переглядати ТікТоки, я можу потанцювати чи записати відео з їхніми друзями. Вони спілкуються зі мною навіть у соцмережах, кличуть "до себе".

Так, їм, безумовно, дістається менше уваги, аніж якби я була мамою однієї дитини. Особливо я відчуваю провину перед донькою, з якою, напевно, проводила б більше часу, якби вона була єдиною.

Мабуть, ще мінус у тому, що їм складніше отримати якісний сімейний відпочинок. Наприклад, ми не можемо дозволити собі великі поїздки всі разом. А їхні однолітки регулярно від'їжджають, подорожують. Тож мої діти порівнюють себе з більш забезпеченими ровесниками, у яких батьки мають більше ресурсів і можливостей. Але між собою у дітей конкуренції не помічаю.

Чоловік, діти й час для себе — можлива рівновага

— Як ви знаходите час для себе та особистого життя?

— Колись у мене була помічниця, але зараз все на мені. Дійсно, є проблема — знайти час для себе. Після початку війни я зрозуміла, що не маю власних інтересів і бажань. Як більшість мам я жертвувала собою заради дітей. Якщо був вибір подивитися кіно, яке я б хотіла, або піти на мультик — я обирала мультик. Адже це не тільки для мене, а для всіх і я хороша мама.

Пізніше почала відчувати вигорання. Тому почала зміщувати вектор уваги на себе та свій розвиток, боротися з комплексами.

Фото: Інстаграм

— Розкажіть про стосунки з чоловіком. Чи правда, що після появи дітей все змінюється?

— Все міняється лише в тих випадках, коли люди віддаляються один від одного чи повністю занурюються в дітей. Ми з чоловіком ділимо відповідальність порівну.

Я завжди кажу: це не лише мої діти, і не чоловік узяв мене з п'ятьма дітьми. Ми прийняли це рішення разом. І проблеми вирішуємо разом, як команда. Конфлікти не з'являються раптово, їх можна попередити діалогом і взаєморозумінням.

Якби я мала змогу прожити це життя знову і народити їх ще раз, то я б нічого не змінювала. Життя багатодітної родини — складне, але цікаве і сповнене щастя. Головне, дотримуватися балансу: віддавати належну увагу дітям і не забувати про себе і партнера.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Чеська RSE Гріненка поставить 20 МВт ГПУ для першої черги проєкту Power One Фіали та Кудрицького
TSN
2025-07-17T15:36:42Z
В Індії ухвалили рішення щодо нафти з Росії - Reuters
GlavRed
2025-07-17T15:33:41Z
В Україні намолотили понад 7,2 мільйона тонн зернових та зернобобових
УкраинФорм
2025-07-17T15:27:43Z
Скільки коштують найдешевші квартири вторинного ринку у найбільших містах України
24tv
2025-07-17T15:27:36Z
Вперше за багато років: ціни на популярну в Україні ягоду поставили рекорд
GlavRed
2025-07-17T15:27:31Z
Велика перемога Кремля: ціни ростуть не так швидко, як учора
24tv
2025-07-17T15:24:21Z
В Україні зростає кількість "фопів-одноденок"
24tv
2025-07-17T15:24:18Z
Занепад малого бізнесу: українці масово закривають ФОПи через податковий тиск
Gazeta UA
2025-07-17T15:12:46Z
Офіційне євро стрімко дешевшає: НБУ знову опустив валюту
24tv
2025-07-17T15:09:10Z
Гелікоптер, гроші на який зібрали чеські активісти, невдовзі передадуть українським розвідникам - посол
УкраинФорм
2025-07-17T15:39:30Z
Командувач НАТО: Армія США та її союзники можуть миттєво знищити російський Калінінград, вже є план
Лига
2025-07-17T15:36:48Z
У США заявили, що "поспішають" передати Україні зброю за планом Трампа
Европейская правда
2025-07-17T15:36:41Z
Зеленський заявив, що обговорює з Трампом "мегаугоду" про продаж зброї
Европейская правда
2025-07-17T15:36:31Z
Рада пакетом затвердила уряд Свириденко: список
ZN UA
2025-07-17T15:33:48Z
США ввели санкції проти верхівки терористичної організації Tren de Aragua
УкраинФорм
2025-07-17T15:33:39Z
Орбан заявив про підпал церкви і погрози угорській спільноті на Закарпатті
Комсомольская правда
2025-07-17T15:27:18Z
Рішення має ухвалити не Трамп: експерт пояснив, хто може зупинити Росію
GlavRed
2025-07-17T15:27:17Z
Рада розблокувала реалізацію меліоративної реформи
УкраинФорм
2025-07-17T15:27:11Z
Заражені можуть бути яйця та інші продукти: у чому небезпека сальмонельозу та як його розпізнати
24tv
2025-07-17T15:12:46Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T15:12:41Z
Три серця за три доби: у Львові 20-річний пацієнт отримав унікальний шанс на життя
TSN
2025-07-17T15:06:21Z
Енергетики можуть сприяти розвитку раку: результати дослідження
24tv
2025-07-17T14:54:21Z
Комарі забирають більше життів ніж акули та ведмеді
360ua.news
2025-07-17T14:06:51Z
Жуйка, цукерка і позіхання: чому під час польоту закладає вуха і як вирішити цю проблему
Фокус
2025-07-17T12:45:44Z
Боротьба зі шкідниками та знищення бур'янів: як використовувати яблучний оцет у саду
24tv
2025-07-17T12:15:51Z
Сім найотруйніших рослин в Україні, до яких небезпечно торкатися і їсти
Gazeta UA
2025-07-17T12:06:40Z
У який місяць року найлегше почати худнути
TSN
2025-07-17T11:51:38Z
Ідентифіковано російського полковника, який командував атакою «Іскандера» на Одесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T15:39:08Z
Столиця запроваджує ініціативу #ЗапитайІнспектора: як кияни можуть впливати на міський благоустрій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T15:36:59Z
Погодні сюрпризи: мешканців Київщини попередили про дощі з грозами
Хвиля
2025-07-17T15:12:01Z
У Криму помер режисер Юрій Кара родом з України, який був путіністом та підтримував війну
TSN
2025-07-17T15:06:23Z
На Донеччині в зоні активних бойових дій залишаються 23 800 жителів
УкраинФорм
2025-07-17T15:03:07Z
Росіяни використали штучний інтелект для створення фейку про оточення ЗСУ на Куп'янському напрямку - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-17T15:01:49Z
Прогноз погоди у Києві на 10 днів: про які літні сюрпризи повідомили синоптики
Политека
2025-07-17T15:01:39Z
Село Амбарне під контролем ЗСУ, а Куп'янськ залишається важливою метою Росії, – Трегубов
24tv
2025-07-17T14:51:36Z
У Києві відкрито величезний майданчик для вигулу та дресирування собак: адреса
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T14:45:42Z
Грошова допомога в Харківській області: кому ООН може допомогти з фінансами
Политека
2025-07-17T15:30:28Z
РФ готується до масованого ракетного обстрілу: літаки вже споряджені ракетами
GlavRed
2025-07-17T15:27:23Z
Яке друге ім'я Володимира Великого - історик розкрив маловідомий факт
GlavRed
2025-07-17T15:27:20Z
Несподівана підтримка на фронті: як "Воюючий Шевченко" підіймає дух бійців та готує Україну до спротиву
Знай
2025-07-17T15:18:25Z
Атаки по ТЦК не можуть нашкодити даним в реєстрах Армія+ та Оберіг – Міноборони
Лига
2025-07-17T15:12:36Z
"Мабуть, заклав королівські заощадження": принц Джордж розвеселив мережу мімікою на Вімблдоні
24tv
2025-07-17T15:12:30Z
Жінка подумала, що зачинила кота в пралці: потім вона ретельніше пригляділася
Фокус
2025-07-17T15:06:15Z
У Нідерландах в 11-ті роковини трагедії МН17 відбулася меморіальна церемонія
УкраинФорм
2025-07-17T15:03:54Z
Йосип Лось, звинувачений у домаганнях, намагався поновитися в університеті Франка: що вирішив суд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T15:03:02Z
Третій сезон «Останні з нас» планують випустити у 2027 році
Детектор М
2025-07-17T15:39:53Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T15:36:03Z
20-річна донька Олі Полякової вийшла заміж за іноземця і показала перші кадри з весілля
TSN
2025-07-17T15:33:11Z
Ці купальники є найкращими на літо: їх обожнюють всі
24tv
2025-07-17T15:18:44Z
Літературний фестиваль «Книжкова країна. Плодова» пройде з 25 по 28 вересня у Києві
Детектор М
2025-07-17T15:18:29Z
Унаслідок російської атаки згоріло все майно харківського театру «Арабески»
УкраинФорм
2025-07-17T15:16:23Z
Є лідерами в дизайні 2025 року і будуть популярними далі: 5 найбільш трендових візерунків
24tv
2025-07-17T15:12:51Z
Гурт Coldplay випадково розкрив зраду директора IT-компанії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T15:06:46Z
Накидка, сорочка і хутряна шапка: Усик з'явився на пресконференції в образі Павла Скоропадського
24tv
2025-07-17T14:48:19Z
Смак Іспанії: як приготувати ідеальний гаспачо
Gazeta UA
2025-07-17T15:30:18Z
Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинках з серфером за 23 секунди
GlavRed
2025-07-17T15:27:14Z
Секрет прання бюстгальтера, аби він зберігав форму та носився роками
24tv
2025-07-17T15:24:45Z
Нанесіть це на 5 хвилин — і кран блищатиме, неначе новий: як позбутися вапняного нальоту
TSN
2025-07-17T14:48:36Z
Чи можна використовувати ручний пароочисник для усунення плям на килимі: інструкція
24tv
2025-07-17T14:42:24Z
Смачніше, ніж найдорожча ікра: бюджетна намазка за 2 хвилини
24tv
2025-07-17T14:36:30Z
5 найкращих нішевих парфумів на літо: унікальні та чуттєві аромати
24tv
2025-07-17T14:36:25Z
Як швидко позбутися білокрилки народними засобами - прості лайфхаки
GlavRed
2025-07-17T14:27:48Z
Кому зі знаків зодіаку ретроградний Меркурій принесе нещастя
24tv
2025-07-17T14:24:46Z
Пригоди псевдопацієнта: на Закарпатті викрили нову схему ухилянтів
1News
2025-07-17T15:24:34Z
Столичний сомельє програв у казино 1,7 млн грн, які взяв у інвесторів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T15:07:50Z
Ходила голою по вулиці: у Миколаєві жінка шокувала перехожих
TSN
2025-07-17T15:06:00Z
У Сумах пролунав вибух
24tv
2025-07-17T14:33:45Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: до лікарні потрапили понад 60 осіб, лікарі назвали діагноз
Фокус
2025-07-17T14:30:49Z
Вимагав хабар за працевлаштування з подальшим «бронюванням»: на Вінниччині правоохоронці затримали посадовця залізниці
Украина Криминальная
2025-07-17T14:30:08Z
В приватній лікарні Києва пацієнт помер після “заспокійливої” ін’єкції
1News
2025-07-17T14:24:08Z
Купили маршрут у Telegram - прикордонники зірвали втечу запоріжця з товаришем до Молдови
InternetUA
2025-07-17T14:10:14Z
Поблизу Умані перекинувся Lexus: загинула водійка, ще одна жінка і двоє дітей - у лікарні
УкраинФорм
2025-07-17T14:00:07Z
Юнайтед переглянув трансферну вартість Антоні
Football.ua
2025-07-17T15:37:03Z
Карпати Львів – Дьйор: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-17T15:21:50Z
Гронінген завершує угоду з Мерсерою
Football.ua
2025-07-17T15:16:50Z
"Ільвес" — "Шахтар": онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
Telegraf
2025-07-17T15:07:42Z
Команда Дюбуа не зрозуміла фразу Усика про коней: що вона насправді означає
24tv
2025-07-17T15:03:31Z
Васкес може залишитися в Ла Лізі
Football.ua
2025-07-17T14:55:28Z
Поштовхались лобами: Усик провів кумедну битву поглядів із промоутером Дюбуа – смішне відео
24tv
2025-07-17T14:54:30Z
Онлайн пресконференції Усика та Дюбуа перед реваншем у Лондоні
24tv
2025-07-17T14:48:45Z
Усик показав герб України на пресконференції з Дюбуа
24tv
2025-07-17T14:39:20Z
Цей 14-річний фургон не здається і дивовижним чином отримує нові вдосконалення
Топ Жир
2025-07-17T15:18:38Z
Компанія Mercedes-Benz Trucks показала передові вантажівки для будівництва
AutoCentre
2025-07-17T15:07:44Z
Цей покупець отримав легальний позашляховик Lordstown Endurance — і вічне розчарування
Топ Жир
2025-07-17T14:48:22Z
Американській Ford представив електричний Bronco New Energy, але США його не побачать — лише для Китаю
ITC
2025-07-17T14:27:09Z
DAF представляє нове сімейство автовозів
AutoCentre
2025-07-17T14:06:20Z
Ford поділився цікавими фактами з 60-річної історії Transit
AutoCentre
2025-07-17T14:03:52Z
Koenigsegg вважає, що ви не проміняєте Rolex на Fitbit, тож чому обирати електричний гіперкар?
Топ Жир
2025-07-17T14:03:27Z
Який автосканер вибрати: практичні поради від професіоналів у 2025 році
AutoCentre
2025-07-17T13:57:05Z
Вуглецевий комплект Vorsteiner для Lamborghini Revuelto дорожчий за Volkswagen Golf R
Топ Жир
2025-07-17T13:18:46Z
Nothing Phone проти Galaxy S25 і iPhone 16: експерти перевірили, який флагман кращий
Фокус
2025-07-17T15:30:45Z
Смартфони та телевізори зміняться назавжди: вчені створили найяскравіші світлодіоди QRLED
Фокус
2025-07-17T15:27:13Z
Злочинна недбалість: археологи звинувачують владу Мальти в знищенні 7000-річного храму
Фокус
2025-07-17T15:18:13Z
Всесвіт нагадує про старі зв'язки: чому колишні повертаються під час Ретроградного Меркурія
24tv
2025-07-17T15:12:23Z
Вчені розробляють годинник, здатний фіксувати темну матерію
TSN
2025-07-17T15:06:28Z
Telegram тестує нову функцію
InternetUA
2025-07-17T15:01:26Z
«РБК-Україна» заявило про тиск і спроби дискредитації через публікацію про справу Назарія Гусакова
Детектор М
2025-07-17T14:54:13Z
Прорив у квантових технологіях: створено перший електронно-фотонний чип для масового виробництва
InternetUA
2025-07-17T14:43:16Z
Німецька компанія Helsing поставила в Україну 1950 дронів-камікадзе зі штучним інтелектом
УкраинФорм
2025-07-17T14:37:24Z