MY.UAНовини
В Україні активно розвивається трансплантація: як одна заява може врятувати життя
В Україні активно розвивається трансплантація: як одна заява може врятувати життя

В Україні активно розвивається трансплантація: як одна заява може врятувати життя

В Україні вже чотири роки за новими правилами активно розвивається трансплантація органів: за цей час більше тисячі людей отримали можливість жити повноцінним життям. Кожен громадянин має право написати заяву та погодитися пожертвувати своїми нирками, серцем чи іншими органами у випадку раптової смерті. Такого права на час воєнного стану позбавили військових, які загинули на фронті (на час воєнного стану вони не можуть бути донорами, якщо загинули під час виконання бойових завдань).

І хоча кількість життів, які вдалось врятувати завдяки трансплантації органів, стрімко зростає, показники все ще далекі від світових. У передових країнах на 1 млн населення від 20 до 40 донорів, в Україні – всього чотири. Причина: міфи про трансплантологію, які поширює зокрема й російська пропаганда, і відсутність достатньої кількості інформації про можливість ще за життя оформити "спадок", здатний врятувати кількох людей.

Про те, як українці, які дозволяють пересадку органів, рятують життя і чому про трансплантологію варто знати більше, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Як і де можна написати заяву

Минулого року через розрив аневризми у Вінницькій обласній клінічній психоневрологічній лікарні померла 40-літня жінка. Лікарі констатували смерть мозку, і родичі надали згоду на пересадку її органів чотирьом дітям. Завдяки цьому врятували і 15-річного Максима із села Врадіївка на Миколаївщині. У хлопця почались проблеми з серцем після ковіду, столичні медики діагностували йому дилатаційну кардіоміопатію. Місяць Максим провів у реанімації, його врятував донорський орган, йдеться в публікації Українського центру трансплант-координації.

Інформація про донорів і тих, хто отримав органи (реципієнтів), захищена законом. Це таємниця. Тому в центрі не називають прізвищ донорів та реципієнтів.

Також немає у загальному доступі поіменного переліку тих, хто за життя написав заяву про згоду стати посмертним донором. Є тільки загальна цифра: всього близько тисячі українців звернулись до координаторів та написали заяви. Серед них і мешканка Дніпра Олена.

"Я прочитала історію про маленького хлопчика, що його врятувало донорське серце. І мене це так розчулило. Всі під Богом ходимо. Якщо раптом потраплю під машину, якщо я раптом помру, теж хочу врятувати дитину. Ну або дорослу людину. Когось врятувати. У цьому безкінечному потоці смертей, в якому ми живемо, я наче знайшла свій спосіб продовжити життя", – згадує Олена.

Жінка підписала заяву ще в 2023-му в лікарні ім. Мечникова в Дніпрі. "Я зателефонувала, взяв слухавку, здається, Андрій...не пам'ятаю, як по батькові. Домовилась, прийшла. Він дав зразок заяви. Там треба було вписати свої дані, і далі великий перелік органів, які можна надати для донорства: шкіра, обличчя, нирки, серце, легені, кінцівки. Навіть матка була в переліку. Я не стала все читати, бо мені так моторошно стало. Я просто усюди "так" обрала. А далі треба було вибрати, чи в наукових цілях можна використати мої органи, якщо для трансплантації не підійдуть. Тут я вже вибрала "ні", – розповідає Олена.

Щоб написати заяву, треба зайти на сайт УЦТК, обрати на карті свій регіон та подзвонити за номером координатора. Він допоможе знайти найближчого до вас координатора або запропонує підписати заяву разом з ним.

Заяву можна підписати тільки під час особистого візиту в заклад, з собою треба взяти паспорт або інший документ, що засвідчує особу. Якщо ви проживаєте в невеликому населеному пункті, для заповнення заяви вам доведеться їхати в найближчий центр трансплантації. Наприклад, мешканцям Дніпропетровської області неодмінно доведеться їхати в Дніпро. Заповнити заяву в будь-якому іншому населеному пункті в цій області не можна.

Як підписати заяву:

  • обрати свій регіон на сайті УЦТК, зателефонувати координатору та домовитись про візит;
  • прийти до координатора з паспортом у призначений час та заповнити заяву.

Після заповнення заяви створять картку і внесуть її в Єдину державну інформаційну систему трансплантації органів і тканин. Жоден лікар не знатиме про те, що ви дали згоду на трансплантацію до того моменту, поки у вас не буде зафіксовано смерть мозку. Крім того, можна змінити рішення, приїхати в той самий центр і написати заяву про заборону трансплантувати свої органи.

Донором не можна стати, якщо ви маєте певні вірусні інфекції, онкологічні захворювання. У будь-якому разі перед тим, як проводити трансплантацію, проводять ретельне обстеження.

Артур Карамян, завідувач відділу органної трансплантації УЦТК, погоджується: процедура підписання заяви дійсно дещо складна. До повномасштабної війни розглядали можливість дозволити українцям надавати згоду в Дії, однак поки ця ідея не реалізується. На мапі УЦТК можна знайти Центр трансплантації, найкращий варіант – звертатись одразу туди, каже Артур Карамян.

"Також важливо поговорити з родичами. Якщо людина за свого життя надала згоду, то саме її рішення буде пріоритетним, незважаючи на заперечення родичів. Але важливо поговорити з близькими", – каже Карамян. Ба більше, якщо в лікарні зафіксовано смерть мозку людини, яка не давала дозвіл стати посмертно донором, лікарі звернуться по дозвіл до родичів.

І тоді родичі опиняться перед важким вибором: чи надавати такий дозвіл. Цей вибір зробити куди простіше, якщо за життя рідна людина хоча б озвучила своє бажання, (а краще – сама написала заяву). Завідувач відділу органної трансплантації зазначає: трансплантацію підтримує і православна церква. Поширена причина, через яку родичі можуть відмовитись – відсутність достатньої інформації про трансплантологію.

"Щоб людина стала донором, недостатньо заяви", – додає Карамян. У реанімації мають констатувати смерть мозку, водночас тіло мають утримувати у стані, яке в медицині називається кондиціонуванням донора.

Грошей достатньо, але ситуація все одно складна

Трансплант-координаторка, лікарка-гастроентерологиня Тетяна Мигалега розповідає OBOZ.UA: минулого року потреба в трансплантації була на рівні 3000 операцій, тоді як провели всього 381 трансплантацію від трупного донора. "Насправді це вже прорив, трансплантація потужно розвивається в нашій країні", – зазначає вона.

Всього в 2023-му провели 589 трансплантацій (з урахуванням трансплантації від живого донора). Кожен українець може стати і донором, і реципієнтом, тому важливо розвивати трансплантологію, каже Мигалега.

Станом на кінець березня понад 3000 пацієнтів перебувають у національному листі очікування на трансплантацію органів. З них майже половина – у статусі "скринінг", це означає, що вони проходять певні дообстеження або перебувають за межами України.

Артур Карамян додає: найбільше (близько 60%) пацієнтів потребують пересадки нирки. При цьому тривалість очікування органу залежить від багатьох факторів (і від наявності донорів, і від стану реципієнта, і від того, наскільки близько лікарня, де вилучають орган, до закладу, де його пересаджують, і схожість за параметрами тіла).

За даними УЦТК, за перший квартал 2024-го пересадку провели 131 пацієнту. З них 88 – від померлого, 43 – від живих донорів. Найбільше було пересадок нирок (86). Згідно з інформацією з дашбордів НСЗУ, на трансплантацію цього року лікарням вже заплатили 61 млн грн (підготовку до трансплантації, трансплантацію і посттрансплантаційний період оплачують з бюджету).

В Асоціації трансплантологів пояснили: щоб проводити трансплантацію та отримувати кошти з бюджету, необхідно відповідати стандартам, які визначено НСЗУ. Чотири заклади не змогли виконати умови. Однак ті, хто проводить трансплантацію, мають все необхідне обладнання, фахівців та умови.

"Світовий показник донорства органів на мільйон населення – від 20 до 40. У нас цей показник – 4", – додає Карамян. Щоб українці мали можливість жити довше і за необхідності отримувати допомогу трансплантологів, доведеться проводити тривалу роз'яснювальну роботу. Найперше, що варто зробити, – для себе вирішити, чи надавати згоду про донорство органів, написати заяву та запропонувати своїм знайомим та близьким зробити так само.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Довбик: Мені потрібно було адаптуватися до іншої ліги та захисників
Football.ua
2024-09-22T21:36:16Z
Гвардіола: Не знаю, скільки гравців Арсеналу падали сьогодні на поле із судомами
Football.ua
2024-09-22T21:12:51Z
Атлетіко не зумів обіграти Райо Вальєкано
Football.ua
2024-09-22T21:00:59Z
Мілан вирвав перемогу в дербі у Інтера та врятував екстренера Шахтаря від звільнення
24tv
2024-09-22T20:54:52Z
Мілан вирвав перемогу у матчі проти Інтера
Football.ua
2024-09-22T20:48:44Z
Колишній чемпіон світу Тоні Белью прокоментував перемогу Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T20:42:48Z
Артета: Гравці Арсеналу зробили диво, протримавшись у меншості 56 хвилин на Етіхаді
Football.ua
2024-09-22T20:12:16Z
Тер Штеген може пропустити 8 місяців через травму
Football.ua
2024-09-22T20:06:32Z
Барселона знищила чергового суперника в Іспанії та надовго втратила основного воротаря
24tv
2024-09-22T19:48:19Z
Рада Європи відіграватиме ключову роль у притягненні Росії до відповідальності за агресію — генсек
TSN
2024-09-23T03:15:51Z
Лідери США, Японії, Індії та Австралії відреагували на ядерні погрози Путіна
Хвиля
2024-09-23T02:51:44Z
Партія Шольца перемогла ультраправих на виборах у Бранденбурзі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T02:39:53Z
Візит до США Президент Володимир Зеленський розпочав з відвідин армійського боєприпасного заводу
УкраинФорм
2024-09-23T02:21:00Z
Новий план перелому на фронті: експерт розповів, як можна різко послабити армію рф
Политека
2024-09-23T02:00:26Z
Україна передала постраждалій від повені Чехії промислові осушувачі
УкраинФорм
2024-09-23T01:48:05Z
Трамп заявив, що більше не балотуватиметься у президенти, якщо програє вибори
TSN
2024-09-23T01:42:53Z
Український ВПК ефективний: яка зброя допомагає нищити ворога на його території
24tv
2024-09-23T01:36:10Z
Мирний план Зеленського чи зникнення путіна? Астрологиня розповіла, як переможе Україна
Знай
2024-09-23T01:30:03Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Командир спецпідрозділу ГУР «Шаман» став лауреатом престижного рейтингу Forbes
УкраинФорм
2024-09-22T22:45:38Z
Зірка гурту ABBA Б'єрн Ульвеус втретє одружився у віці 79 років
Фокус
2024-09-22T22:06:33Z
Як Ґеральт став лицарем: для серіалу «Відьмак» знімають битву за міст через Яругу
ITC
2024-09-22T21:54:32Z
Дядя Жора розсекретив, скільки заробляє з дружиною щомісяця та куди йдуть кошти: "Тяжкий час"
TSN
2024-09-22T21:24:39Z
Переможець нацвідбору на "Дитяче Євробачення-2024" довів до сліз зверненням до українців і ЗСУ
TSN
2024-09-22T21:24:27Z
Фільми про лесбійок: краще кіно про любов дівчат
CutInsight
2024-09-22T20:00:25Z
3 найкращі детективні серіали за останні 10 років
24tv
2024-09-22T20:00:22Z
Ви забудете про хліб з магазину: робимо хрусткі домашні дріжджові булочки
24tv
2024-09-23T03:18:32Z
Для найледачих: "Мастер Шеф" Литвинова дала швидкий рецепт пирога на сковороді
Политека
2024-09-23T03:03:22Z
Ребус для тих, у кого зір яструба: треба за 7 секунд знайти робота
GlavRed
2024-09-23T02:33:08Z
Зміна іміджу та почуття ностальгії: гороскоп на 23 вересня
24tv
2024-09-23T02:03:47Z
Руки бруднити не потрібно: жінка показала "геніально простий" метод чищення картоплі
GlavRed
2024-09-23T00:36:20Z
Дуже пікантно: швидкий рецепт знаменитої китайської локшини з перчинкою
Политека
2024-09-22T23:03:30Z
Як вивести плісняву зі стін: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-09-22T22:30:19Z
День ангела 23 вересня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-09-22T21:24:40Z
Як підготувати лілії до зими: прості кроки, про які не можна забути
24tv
2024-09-22T20:30:11Z
Чому кілька крапель води змінять ваш досвід вживання бурбона
24tv
2024-09-22T19:03:49Z
Ліки проти діабету можуть захистити від деменції
Portaltele
2024-09-22T16:10:00Z
З якими хворобами визнають непридатним до служби та не мобілізують: повний перелік
24tv
2024-09-22T15:54:18Z
Бруд та запах зникнуть з пральної машини: як її швидко почистити
24tv
2024-09-22T15:06:03Z
Як знизити ризик серцевого нападу: вчені вказали на 5 складових
TSN
2024-09-22T14:57:27Z
Перспективна технологія врятує поранених солдатів від зараження крові
InternetUA
2024-09-22T14:31:11Z
Учені виявили нові факти про вплив низьковуглеводних дієт на схуднення та здоров'я
24tv
2024-09-22T10:51:33Z
5 ключових помилок під час миття голови: уникайте їх, щоб мати ідеальну зачіску
24tv
2024-09-22T09:57:34Z
Не до їжі і не після: як пити чай та каву, щоб уникнути проблем зі здоров'ям
24tv
2024-09-22T09:21:56Z
Напад із ножами у Нідерландах: підозрюваний вже перебував під слідством
УкраинФорм
2024-09-23T03:12:22Z
Стрілянина в Алабамі: 4 загиблих, щонайменше 17 поранених
УкраинФорм
2024-09-23T02:39:17Z
В Ужгороді затримали чоловіка, який підірвав гранату біля житлового будинку
УкраинФорм
2024-09-23T02:27:28Z
Удар КАБами по Запоріжжю: рятувальники показали відео вибуху та його наслідків
24tv
2024-09-23T02:15:14Z
Серед постраждалих дитина: у ДСНС розповіли про ситуацію після атаки на Запоріжжя
TSN
2024-09-23T01:42:36Z
У Запоріжжя зросла кількість поранених: від удару КАБу постраждала дитина
ZN UA
2024-09-23T01:00:50Z
Інформація про нібито побиття в Івано-Франківську «мовного інспектора» є фейком - ЦПД
УкраинФорм
2024-09-23T00:33:43Z
Внаслідок удару по Запоріжжю постраждало 5 людей — ОВА
TSN
2024-09-22T23:39:49Z
Кількість постраждалих від обстрілу у Запоріжжі зросла до 6 людей - їм надається медична допомога
УкраинФорм
2024-09-22T23:39:01Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
The Guardian показало, як живуть люди в Покровську
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T03:12:16Z
Зеленський назвав мотиви операції ЗСУ у Курській області
ZN UA
2024-09-23T02:54:11Z
Стартує програма виплат для поранених захисників: як отримати 45 тисяч
Знай
2024-09-23T02:51:51Z
Знищення складу боєприпасів у Торопці змусить росяін перебудувати логістику – ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T02:27:02Z
Ці сили були б на Сході: наскільки важливою виявилась операція на Курщині
24tv
2024-09-23T02:21:14Z
Виїзд з дитиною за кордон: чи потрібна згода обох батьків
ZN UA
2024-09-23T02:03:01Z
У Польщі відкрився новий консульський пункт для українців: адреса та які послуги надає
Хвиля
2024-09-23T02:00:59Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-09-23T03:15:19Z
Українські десантники відбили масований штурм росіян на Донеччині
ZN UA
2024-09-23T02:54:05Z
ЗСУ просунулися під Сватовим: карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T02:15:07Z
Без опадів та до 26°C тепла: прогноз погоди в Україні на 23 вересня
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T02:00:11Z
Гороскоп на 23 вересня для всіх знаків Зодіаку: це буде насичений день
Политека
2024-09-23T01:00:59Z
У Центрі стратегічних комунікацій спростували фейк про нібито обстріл ЗАЕС українськими дронами
УкраинФорм
2024-09-23T00:03:26Z
Сотня свиней тероризує село на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T00:00:23Z
Загарбники намагаються просунутися біля Покровська: ЗСУ їх стримують — Гетьман
TSN
2024-09-22T23:39:12Z
Протягом дня росіяни здійснили понад півсотні обстрілів Сумщини
УкраинФорм
2024-09-22T22:57:09Z
Огляд Toyota Auris 2007-2012 р. Головне, щоб не робот?
AutoCentre
2024-09-22T19:28:49Z
Бійці ЗСУ затрофеїли рідкісний російський бронеавтомобіль
AutoCentre
2024-09-22T17:27:36Z
Хтось покинув електричний Hummer просто на бездоріжжі, коли в машини зламалась підвіска
24tv
2024-09-22T14:03:45Z
«Формула-1». Британець Норріс виграв Гран-прі Сінгапуру
УкраинФорм
2024-09-22T14:01:22Z
Як відшукали раритетну 60-річну вантажівку Steyr
AutoCentre
2024-09-22T11:15:17Z
Позашляховик Warrior 917 Jiaolong Armor буде представлений 24 вересня
Portaltele
2024-09-22T11:10:32Z
Коронавірус, м'яч і гамбургер: який вигляд має найдивніша колекція автомобілів у світі
Фокус
2024-09-22T09:36:20Z
У Києві помітили новітній електрокар від Huawei із запасом ходу до 700 км
Фокус
2024-09-22T07:57:04Z
На аукціон виставили Lamborghini Huracan із мінімальним пробігом, але є нюанс
AutoCentre
2024-09-22T07:16:44Z
Курс валют в Україні: долар пригальмував, євро стрімко дорожчає – що вибрати
TSN
2024-09-23T03:15:07Z
Шанс на виживання: чи знайде український цукор шлях до європейських полиць
AgroPortal
2024-09-23T03:00:35Z
Підвищення акцизів на пальне: як вплине на ціни в магазинах
Знай
2024-09-23T02:30:15Z
Аграрії цьогоріч отримали ₴74,5 мільярда кредитів на розвиток
УкраинФорм
2024-09-22T21:36:32Z
Ціни вдвічі вищі за торішні: морква, часник і буряк – скільки заплатимо восени
Знай
2024-09-22T20:12:54Z
В банку чи під матрацом: українцям пояснили, де надійніше зберігати заощадження
Знай
2024-09-22T19:51:19Z
Віддайте добровільно: українці залишаються без грошей ЄВідновлення через ПриватБанк
Знай
2024-09-22T19:12:53Z
Солодощі можуть різко подорожчати через заборону пальмової олії в Україні
Хвиля
2024-09-22T18:15:37Z
Ціни на дорогоцінні метали б'ють рекорди: скільки треба заплатити за золото, срібло та мідь
24tv
2024-09-22T18:06:05Z
Вартість підписки на YouTube різко підскочила
InternetUA
2024-09-23T03:01:44Z
Microsoft випустить новий Xbox та портативну консоль: ЗМІ назвали дату
InternetUA
2024-09-23T02:01:42Z
Українські полярники показали зворушливе відео з тюленятком
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T01:12:54Z
iQOO 13 отримає акумулятор ємністю 6100 мАг
InternetUA
2024-09-23T01:04:01Z
Уся інформація про швидкість заряджання Google Pixel 9
InternetUA
2024-09-23T00:04:51Z
Оновлення до Android 14 стало доступним для Nokia XR20
InternetUA
2024-09-22T23:03:13Z
Маск обіцяє запустити 5 місій на Марс у найближчі два роки
TSN
2024-09-22T21:24:09Z
Потенційне придбання Intel компанією Qualcomm може стати катастрофою
InternetUA
2024-09-22T21:04:15Z
iPhone 16 Pro Max посів четверте місце в тесті DxOMark Camera
InternetUA
2024-09-22T20:06:44Z