MY.UAНовини
Як Антону Птушкіну вдалося зняти стрічку про тварин і війну без сльозовитискачки?
Як Антону Птушкіну вдалося зняти стрічку про тварин і війну без сльозовитискачки?

Як Антону Птушкіну вдалося зняти стрічку про тварин і війну без сльозовитискачки?

Відповідь знайшлася і доволі легко.

Кожен, хто працює на телебаченні, знає святе правило: хочеш привабити глядача - тягни у кадр дітей чи тварин. За допомогою цього нехитрого, але незмінно робочого способу, з аудиторії можна не особливо напружуючись вибити потрібну емоцію. Не даремно цим постійно користуються шахраї, які постять у соцмережах сльозливі відео про діток-котиків-песиків і просять скинути гроші на картку. Ба більше - у цім ділі спостерігається технічний прогрес і панство вже почало використовувати для створення такого контенту ШІ. 

Якщо ж говорити про кіно, то і в цій сфері маємо таку проблемку, яку підтримують самі ж глядачі. Які ставлять фільму високу оцінку і радять його подивитися іншим, апелюючи до того, що «глядачі плакали». Ми в «Детекторі» про ці плачі писали вже нераз, але будемо це робити знову і знову. Та нині, дякувати небесам, сталася нагода написати про дещо кардинально інше.

Антона Птушкіна представляти, напевне, не потрібно, адже він є хорошим прикладом як таланту, так здатності його реалізовувати та промотувати. Після того, як він побув ведучим популярного проєкту «Орел и решка», Птушкін зробив ютуб-канал і почав робити свій тревел-блог. Він одразу став шалено популярним із цілком очевидних причин: кожного разу це була доволі якісна, цікава та складна робота, а усі функції (режисера, оператора, ведучого, подюсера, водія і тд) Птушкін виконував сам.

Він дуже добре вміє вибудовувати історію: впродовж усього відео можна було відчути цілий спектр емоцій, причому доволі збалансовано. Приміром, після якогось пафосного та ліричного відступу, ми отримували щось іронічне або навіть саркастичне. Моє улюблене відео – про круїзи на лайнерах. 

Популярності програмі, звісно, додавав сам Антон і його чудове почуття гумору та самоіронії. А ще кожен випуск був надзвичайно людяним: ведучий розповідав різні історії про взаємодопомогу, хороші вчинки та інше мімімі. Проте, як на мене, усе це ніколи не було приторним. Якщо коли і хотілося пустити сльозу, то просто від класних історій, які надихають. 

Щоб моя розповідь про фільм «Ми, наші улюбленці та війна» теж не була неприємно позитивною, напишу і таке. Антон Птушкін до повномасштабного вторгнення належав до тих людей, яким війна була не надто цікавою. А, нагадаю, наш герой родом з Луганська. Він робив свій блог російською, активно спілкувався з росіянами і як українця себе не надто позиціонував. Вже впродовж великої війни на його каналі з’явилося лише два відео.

Перше – традиційне для багатьох блогерів чи представників шоубізу звернення до росіян. Таке зазвичай записували люди, які до цього зберігали контакти з тамтешньою аудиторією і мали надію щось там їм донести. Антон доводив росіянам, що ніякого страшного фашизму та антисемітизму в Україні немає. При цьому автоматично сказав «на Украине», а потім на монтажі це виправив у текстовому варіанті. 

Попри доволі раціональні та доброзичливі аргументи Птушкіна про те, що росіянам, якщо вони не почнуть щось робити зі своєю країною, світить не дуже приємне майбутнє, вони якось не надто зацікавилися. Переглядів на цьому відео в рази менше, ніж було зазвичай. Ну а сім місяців тому Антон виклав півгодинний ролик про те, як він подорожував у Карпати. Це відео – практично без слів, але у ньому вдалося відтворити усі типові для цього автора фішки. В результаті після перегляду страшенно захотілося в гори.

Його подивилося усього три з хвостиком мільйони людей. «Усього», бо це справді мало для цього каналу. Про круїзи, приміром, має 21 мільйон переглядів. Про Норвегію – 30 мільйонів. Розповідь про Швейцарію набрала 45 мільйонів. Уявіть якою значною була російська аудиторія Антона і як епічно вона відвалилася. 

 

Враховуючи увесь цей бекграунд, фраза штибу «Птушкін зняв свій перший документальний фільм» буде, звісно, правдою, але з моментами. По-суті, він зробив те, чим і раніше займався, просто на серйознішому рівні, у копродукції з іноземцями та з виходом у прокат. Судячи з наповненості залів, стрічка повинна зібрати непогану касу. А сам Антон цілком може отримати дуже непогане місце у поки досі незаповненій ніші популярної документалістики. Авторський напрям у нас за останні років 10 розвинувся дуже непогано: режисери та режисерки розвиваються, експерементують і часто отримують нагороди на престижних кінофестивалях. 

А ось масові документальні фільми «для людей» у нас постійно пасли задніх. Аж до 2022 року, коли і автори зрозуміли, що нині час для документування, і аудиторія показала велику потребу у такому контенті. Займатися цим почали переважно телевізійники, тому навіть найбільш резонансні проєкти усе ж можна зарахувати саме до телевізійної публіцистики. А хочеться, що було і кіно. «Ми, наші улюбленці та війна» до цього якраз і наближається. Антон знову майже все зробив сам, лише запросив ще кількох операторів. Ну і, звісно, додалася продюсерська команда, бо кіно – це вам не ютубчик. Тим паче, плануються міжнародні покази. 

 

Як вже я писала на початку, тема тварин – дуже хитка. Якщо це фільмування природи на умовний «Discovery» – справа одна. Але тут у нас тварини в біді, та ще й через війну. Тобто маємо одразу два фактори, які часто штовхають авторів осідлати (свідомо чи ні) тему сліз, аби у максимально простий спосіб викликати у глядача реакцію. Як це було у недавній стрічці Алана Бадоєва «Довга доба», зробленій із відео, які українці записували та викладали у соцмережі. Там були ролики, в яких люди просто по хвилині чи більше плакали на камеру. Не завжди це робиться із прагматичним умислом, але в кожному разі якості стрічці не додає. 

Птушкіну вдалося усього цього уникнути, як на мене, у дуже простий спосіб. Він і раніше такого не робив. Ось вам і весь секрет. І одним з найперших показників відсутності дешевої сльозовитискачки є музика. Вона у фільмі різна – багато веселої та життєствердної. Але на драматичних моментах Антон не врубає нам умовне «сумне піаніно», яке активно і нав’язливо підказувало б нам, що ось знову час поплакати.  

Трагічну тему дуже добре балансує гумор, який багато авторів якось соромляться використовувати. Приміром, засновник організації  «Зоопатруль» в оточенні котиків розповідає, чому взялися рятувати тварин із зачинених квартир: «Потрібно було робили щось хороше, якщо вже ми всі помремо». І іронізує, що спочатку вибивали людям стіни, аби дістатися до котів і собак. А вже потім еволюціонували до думки, що погодувати їх можна через вічко у дверях. 

 

У стрічці ми бачимо історії багатьох людей, які так чи інакше долучалися до порятунку тварин. Є розповідь про Шафку (Глорію), знамениту 13-річну кішку з Бородянки, якій дивом вдалося вижити у зруйнованому будинку на 8 поверсі. Коли у медіа почали з'являтися новини про неї, багато людей засуджували власників. Мовляв, виїхали і не забрали кішечку. Але у фільмі ми бачимо трохи іншу історію. Нам показують евакуацію тварин із зоопарків, лева з ПТСР, волонтерку, яка переживає за ведмедя. Каже, що буде дуже неприємно проробити такий довгий та небезпечний шлях і вбити тварину анастезією. 

Ми бачимо тварин, які живуть разом із військовими і розуміємо, чому це настільки поширене явище. Працівники київського зоопарку розповідають, чому відмовилися евакуювати своїх підопічних і кого саме підкинули їм люди після початку вторгнення. Найбільш гостра розповідь – про собачий притулок у Бородянці, в якому, на жаль, загинуло багато песиків. Усе тому, що працівники їх покинули зачиненими у клітках. Ця ситуація свого часу була дуже резонансною. 

Велика частина стрічки присвячена іноземцям, які взяли до себе врятованих тварин. Фільм отримав і міжнародну версію – права на показ за кордоном вже придбані. Вона відрізнятиметься від нашої і там буде значно більше акценту не на українцях. Наскільки більше і як саме там зобразять наш контекст – можна буде зрозуміти після перегляду. І тут скажу, що ось цю тему у кіношних колах обговорюють вже деякий час. Оскільки з державним фінансуванням галузі у нас зараз є проблемки, автори шукають його за кордоном. І їм вдається. От лиш зняті проєкти великою мірою міститимуть саме іноземний контекст, а не український.   

Але у кожному разі саме такий формат мені видається дуже вдалим зокрема і для міжнародних показів. Як би це не звучало цинічним, але багато людей у світі поступово звикли, що в Україні гинуть люди і руйнуються міста. Відверто сентиментальні, трагічні чи екзальтовані історії багатьох відштовхують. Тим паче, посередньо зроблені. Тому потрібно шукати якісь нові моменти для нагадування про війну, аби вони були ефективними. Тварини – це саме така тема. Тим паче, що «Ми, наші улюбленці та війна» – це розповідь по-суті про людей, просто через призму їхнього ставлення до чотирилапих. Антон Птушкін у своїй роботі показує українців справді хорошими людьми, для яких дуже важливо дбати про тих, хто сам цього зробити не може. 

Ну і я що ми отримаємо хорошого режисера масових, проте якісних стрічок – це взагалі буде неймовірно. Для цього статусу Птушкіну потрібно усе більше йти у бік кіно. До речі, над фільмом він працював досить довго – півтора роки. За те, що не зліпив актуалочку за кілька місяців – йому окремий плюсик.

Фото: Максим Поліщук, кадри з фільму «Ми, наші улюбленці та війна»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
11 квітня - Mental Health Evening for Media
Детектор М
2025-04-05T07:07:53Z
Пенсіонери з одного міста України отримають 10 000 гривень до ювілею
24tv
2025-04-05T07:03:54Z
Росіяни запустили по Україні майже сотню дронів, ППО збила ледь більше половини: подробиці нічної атаки
ZN UA
2025-04-05T07:03:40Z
"Розуміє, в який світ прийшов": вираз обличчя новонародженого став новим мемом
Фокус
2025-04-05T07:00:19Z
8 квітня - «Вечір критичного мислення» з Олегом Саакяном
Детектор М
2025-04-05T06:57:00Z
"Контракт 18 – 24": у ЗСУ пояснили, що може стати причиною відмови
24tv
2025-04-05T06:33:19Z
Міноборони завершило випробування кросівок для ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T06:30:19Z
"Янголяткові назавжди 3 роки і 9 місяців": у Кривому Розі помер Тимофійко, поранений під час ракетного удару РФ
Antikor
2025-04-05T06:18:23Z
Хто з пенсіонерів отримає додатково майже 600 гривень у квітні
24tv
2025-04-05T06:06:23Z
На Сумщині окупанти 53 рази вночі та зранку відкривали вогонь
Antikor
2025-04-05T07:00:42Z
Зафіксовано просування росіян одразу на трьох напрямках: огляд фронту від ISW
24tv
2025-04-05T06:57:49Z
Росія "пояснила", навіщо вбила дітей у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-05T06:51:40Z
Генштаб: ЗСУ уразили чотири пункти управління РФ
1News
2025-04-05T06:51:26Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 5 квітня
Мій Харків
2025-04-05T06:43:50Z
На Харківському та Куп’янському напрямках минулої доби зафіксовано по чотири атаки росіян — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-05T06:28:23Z
Генштаб ЗСУ спростував заяви Росії щодо удару по нараді українських і західних військових у Кривому Розі
Antikor
2025-04-05T06:21:59Z
Дощі з грозами та заморозки: синоптики попередили про різке погіршення погоди
Хвиля
2025-04-05T06:01:28Z
Нацполіція встановила трьох окупантів, які катували й ґвалтували мирне населення у Рубіжному
Antikor
2025-04-05T06:01:10Z
Рютте виправдав заяви адміністрації Трампа про Україну і НАТО та запевнив, що змін немає
Европейская правда
2025-04-05T07:09:17Z
Шапран: Тарифи Трампа - це спосіб тиску на переговорах з Китаєм та Євросоюзом
GlavRed
2025-04-05T07:06:19Z
У Китаї закликають США до консультацій на тлі Трампових тарифів
Европейская правда
2025-04-05T07:04:06Z
Росія завдала удару по Кривому Рогу касетною балістичною ракетою, щоб підвищити число жертв серед цивільних - ЦПД
Antikor
2025-04-05T06:57:53Z
У Гренландії відкинули коментарі Рубіо про "відокремлення" острова від Данії
Европейская правда
2025-04-05T06:48:24Z
Новий наступ Росії: у ЦПД сказали, коли ворог почне посилені атаки
24tv
2025-04-05T06:45:31Z
Намагаються врятувати Росію: Путін дав 2 завдання своєму представнику у Вашингтоні
24tv
2025-04-05T06:33:14Z
Чи може Трамп надати більшу підтримку України на тлі терористичних атак Росії
24tv
2025-04-05T06:33:05Z
Адміністрація Трампа помилково розіслала українцям листи із наказом покинути США, — Reuters
Фокус
2025-04-05T06:27:00Z
Рецензія на фільм «Такі дрібниці» / Small Things Like These
ITC
2025-04-05T07:07:58Z
Музикант Андрій Литвинок зник безвісти на фронті: мобілізувався в серпні 2024 року
Antikor
2025-04-05T06:51:50Z
Джейсон Момоа, свиноподібні орки та кубічна країна чудес: рецензія на фільм "Майнкрафт"
Фокус
2025-04-05T06:01:17Z
У Києві пішов сніг. Ірина Білик влаштувала погодну аномалію у квітні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T05:42:07Z
Британський гуморист Рассел Бренд відреагував на звинувачення у сексуальному насильстві
Комсомольская правда
2025-04-05T05:19:07Z
Емінем вперше став дідусем
Комсомольская правда
2025-04-05T05:15:22Z
Де зараз Наталія Валевська, яка виступала на Антимайдані, а сьогодні мріє про материнство
24tv
2025-04-05T04:03:50Z
Актор Дмитро Ярошенко пояснив втечу за кордон: Реалізовував «важливий проєкт»
Antikor
2025-04-04T21:45:54Z
Хто може посісти 34 місце на Eurovision, на думку букмекерів? Це може бути Латвія. Етно- та поп-музичний гурт Tautumeitas.
FM-TV
2025-04-04T21:42:06Z
Мілан — Фіорентина. Напередодні
Football.ua
2025-04-05T06:43:53Z
Фенербахче розглядає звільнення Моурінью після скандального інциденту та можливої дискваліфікації
Football.ua
2025-04-05T06:31:41Z
Аморім: Фергюсону знадобилося три або чотири роки, щоб виграти щось, але в наші дні це неможливо
Football.ua
2025-04-05T06:31:09Z
Барселона — Реал Бетіс. Напередодні
Football.ua
2025-04-05T06:22:30Z
Кобін: Судді десь переживають, щоб Інгулець випадково не забив гол
Football.ua
2025-04-05T06:13:00Z
Реал Мадрид — Валенсія. Напередодні
Football.ua
2025-04-05T06:01:51Z
Шищенко: Усі грають, усі хочуть залишитись у Прем’єр-лізі
Football.ua
2025-04-05T06:01:10Z
Став відомий склад збірної України з футзалу на вирішальні матчі відбору Євро-2026
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T05:57:34Z
Рома та Ювентус ведуть гонку за місце в Лізі чемпіонів: які шанси у Довбика проти гранда Серії А
24tv
2025-04-05T05:42:17Z
Якщо дохід у 30 тис. грн: як розрахувати, якою буде майбутня пенсія в українців
Фокус
2025-04-05T07:00:03Z
Китай заблокував угоду з TikTok через тарифи США
Gazeta UA
2025-04-05T06:57:05Z
Експортні мита Трампа: як Федеральний резерв США може помʼякшити ситуацію
ZN UA
2025-04-05T06:49:17Z
"Нова пошта" збільшила деякі тарифи: що змінилося
Хвиля
2025-04-05T06:45:36Z
Збитків майже на 12 мільйонів гривень: Держекоінспекція розповіла про порушення за тиждень
Знай
2025-04-05T06:42:33Z
Подорожчання молочних продуктів у Харкові: ціни продовжують летіти вгору, озвучена вартість
Политека
2025-04-05T06:31:54Z
Дельта Вілмар Україна сплатила 1 млрд грн податків
AgroPortal
2025-04-05T06:30:55Z
Бензин і дизель подешевшають в Україні: прогноз на квітень
Gazeta UA
2025-04-05T06:21:22Z
Виробники картоплі фрі у Європі подвоїли потужності
AgroPortal
2025-04-05T06:01:51Z
Сезонні квіти VS імпортні: що обрати для весняного букета?
Фокус
2025-04-05T07:00:50Z
Кущі для найтемніших кутків саду: добірка рослин, що процвітають в тіні
24tv
2025-04-05T06:42:03Z
Хто зі знаків зодіаку у квітні посвариться з коханою людиною
24tv
2025-04-05T06:30:31Z
Не поспішайте до Великодня: коли настає найкращий час для посадки картоплі
Telegraf
2025-04-05T06:30:12Z
Таким салатом наїдяться всі: як його приготувати з куркою та овочами
Telegraf
2025-04-05T06:13:21Z
Характер людини за знаком зодіаку: у кожного є свій страх і слабкі сторони
GlavRed
2025-04-05T04:27:54Z
Де 3 відмінності між дітьми: треба мати "гострі очі", щоб знайти відповідь швидко
GlavRed
2025-04-05T04:27:42Z
Тест на уважність: знайдіть сумочку, що відрізняється від інших, за 5 секунд
GlavRed
2025-04-05T03:27:42Z
Бісквіт вийде пухким та високим: знадобиться всього одне яйце
Telegraf
2025-04-05T03:15:28Z
"Зачепило дитячі майданчики": Україну атакував рій дронів, кількість постраждалих зросла
Фокус
2025-04-05T07:06:55Z
ДТП на Львівщині: вантажівка з автомобілями зіткнулася з бусом, двоє загиблих
Antikor
2025-04-05T07:06:23Z
На Харківщині вантажівка підірвалася на вибуховому пристрої: травмовано водія
Antikor
2025-04-05T06:54:41Z
Кривий Ріг після атаки: опубліковано відео з місця трагедії, де загинули 18 людей
Antikor
2025-04-05T06:42:12Z
У Кривому Розі завершили аварійно-рятувальні роботи: 18 загиблих, 61 постраждалий
Antikor
2025-04-05T06:39:51Z
Його вбила Росія: в Кривому Розі помер хлопчик, відео з реанімацією якого розлетілося мережею
24tv
2025-04-05T06:33:27Z
В Саранську пролунали вибухи: дрони розгромили "унікальний" оборонний завод РФ
GlavRed
2025-04-05T06:27:01Z
Ракетний удар РФ по Кривому Рогу 4 квітня: кількість загиблих зросла до 18 людей
Лига
2025-04-05T06:18:24Z
На Закарпатті судитимуть хрещеного батька, який шахрайським шляхом привласнив 7 мільйонів гривень, призначених родині загиблого похресника
Antikor
2025-04-05T06:09:23Z
9 сигналів організму, що вам бракує магнію
24tv
2025-04-05T06:30:41Z
Францію охопив спалах вірусу чікунгуньї, в одному з регіонів оголосили надзвичайний стан
Комсомольская правда
2025-04-05T05:51:00Z
Чому можуть не рости зуби мудрості: неочевидне пояснення
GlavRed
2025-04-05T03:27:40Z
Пилові кліщі, грибки та бактерії: чому не варто спати з мокрою головою
Gazeta UA
2025-04-04T23:57:45Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z
Один інгредієнт суттєво вплине на смак авокадо: експертка розповіла, який
24tv
2025-04-04T19:18:39Z
Нові правила лікарняних в Україні: що змінилося від 4 квітня
TSN
2025-04-04T19:15:38Z
Замість кави зранку: вчені знайшли неочікувано альтернативу напою
24tv
2025-04-04T18:09:18Z
Все про біполярний розлад: ознаки, діагностика та лікування
24tv
2025-04-04T17:51:34Z
Олександр Глущенко: Ми запустили тримовний канал для окупованих територій, який перекладає ШІ
Детектор М
2025-04-05T07:01:55Z
Французькі розробники представили революційний бойовий дрон Sky Watcher
InternetUA
2025-04-05T07:01:24Z
Відкрита акредитація для ЗМІ та блогерів на фестиваль глядацького кіно Миколайчук OPEN
Детектор М
2025-04-05T06:49:06Z
X може незабаром почати продавати неактивні акаунти користувачів перевіреним організаціям
InternetUA
2025-04-05T06:46:53Z
Microsoft відмовляється від планів щодо свого нового центру обробки даних
InternetUA
2025-04-05T06:31:37Z
Як працює фабрика російської дезинформації, розгону паніки та клікбейту у Фейсбуці
Украина Криминальная
2025-04-05T06:30:03Z
TikTok запускає нову платформу «TikTok for Artists»
InternetUA
2025-04-05T06:16:47Z
OpenAI щойно зробив свою першу інвестицію в кібербезпеку
InternetUA
2025-04-05T06:01:22Z
В Україні знайшли новий метод боротьби з дронами: що відомо
InternetUA
2025-04-05T05:31:44Z
Водій самокату виходить з близької смертельної ситуації після того, як його збив автомобіль
Топ Жир
2025-04-05T02:30:19Z
Неймовірно барвистий G-Wagen: вражає зовні та ще більше вражає всередині
Топ Жир
2025-04-05T00:30:41Z
Найпотужніший двигун V12 для шосе їде не тими, від кого ви очікуєте
Топ Жир
2025-04-04T23:45:50Z
Чверть Омардеривых Збив З цим Інфініті для Американців
Топ Жир
2025-04-04T23:00:00Z
Для цієї Dodge Challenger заплатили $450,000
Топ Жир
2025-04-04T22:30:00Z
Hyundai та Genesis не підніматимуть ціни до червня, а потім всі ставки скасовано
Топ Жир
2025-04-04T22:00:35Z
Tesla представила доступнішу модель Y Juniper від $48,990
Топ Жир
2025-04-04T21:15:01Z
Stellantis надає працівникам знижку через наростання страхів перед рецесією
Топ Жир
2025-04-04T20:45:34Z
Неабиякі можливості: купуй Nissan Z із 400 к.с. за меншу ціну, ніж Mazda MX-5 RF
Топ Жир
2025-04-04T20:15:56Z