MY.UAНовини
Як Антону Птушкіну вдалося зняти стрічку про тварин і війну без сльозовитискачки?
Як Антону Птушкіну вдалося зняти стрічку про тварин і війну без сльозовитискачки?

Як Антону Птушкіну вдалося зняти стрічку про тварин і війну без сльозовитискачки?

Відповідь знайшлася і доволі легко.

Кожен, хто працює на телебаченні, знає святе правило: хочеш привабити глядача - тягни у кадр дітей чи тварин. За допомогою цього нехитрого, але незмінно робочого способу, з аудиторії можна не особливо напружуючись вибити потрібну емоцію. Не даремно цим постійно користуються шахраї, які постять у соцмережах сльозливі відео про діток-котиків-песиків і просять скинути гроші на картку. Ба більше - у цім ділі спостерігається технічний прогрес і панство вже почало використовувати для створення такого контенту ШІ. 

Якщо ж говорити про кіно, то і в цій сфері маємо таку проблемку, яку підтримують самі ж глядачі. Які ставлять фільму високу оцінку і радять його подивитися іншим, апелюючи до того, що «глядачі плакали». Ми в «Детекторі» про ці плачі писали вже нераз, але будемо це робити знову і знову. Та нині, дякувати небесам, сталася нагода написати про дещо кардинально інше.

Антона Птушкіна представляти, напевне, не потрібно, адже він є хорошим прикладом як таланту, так здатності його реалізовувати та промотувати. Після того, як він побув ведучим популярного проєкту «Орел и решка», Птушкін зробив ютуб-канал і почав робити свій тревел-блог. Він одразу став шалено популярним із цілком очевидних причин: кожного разу це була доволі якісна, цікава та складна робота, а усі функції (режисера, оператора, ведучого, подюсера, водія і тд) Птушкін виконував сам.

Він дуже добре вміє вибудовувати історію: впродовж усього відео можна було відчути цілий спектр емоцій, причому доволі збалансовано. Приміром, після якогось пафосного та ліричного відступу, ми отримували щось іронічне або навіть саркастичне. Моє улюблене відео – про круїзи на лайнерах. 

Популярності програмі, звісно, додавав сам Антон і його чудове почуття гумору та самоіронії. А ще кожен випуск був надзвичайно людяним: ведучий розповідав різні історії про взаємодопомогу, хороші вчинки та інше мімімі. Проте, як на мене, усе це ніколи не було приторним. Якщо коли і хотілося пустити сльозу, то просто від класних історій, які надихають. 

Щоб моя розповідь про фільм «Ми, наші улюбленці та війна» теж не була неприємно позитивною, напишу і таке. Антон Птушкін до повномасштабного вторгнення належав до тих людей, яким війна була не надто цікавою. А, нагадаю, наш герой родом з Луганська. Він робив свій блог російською, активно спілкувався з росіянами і як українця себе не надто позиціонував. Вже впродовж великої війни на його каналі з’явилося лише два відео.

Перше – традиційне для багатьох блогерів чи представників шоубізу звернення до росіян. Таке зазвичай записували люди, які до цього зберігали контакти з тамтешньою аудиторією і мали надію щось там їм донести. Антон доводив росіянам, що ніякого страшного фашизму та антисемітизму в Україні немає. При цьому автоматично сказав «на Украине», а потім на монтажі це виправив у текстовому варіанті. 

Попри доволі раціональні та доброзичливі аргументи Птушкіна про те, що росіянам, якщо вони не почнуть щось робити зі своєю країною, світить не дуже приємне майбутнє, вони якось не надто зацікавилися. Переглядів на цьому відео в рази менше, ніж було зазвичай. Ну а сім місяців тому Антон виклав півгодинний ролик про те, як він подорожував у Карпати. Це відео – практично без слів, але у ньому вдалося відтворити усі типові для цього автора фішки. В результаті після перегляду страшенно захотілося в гори.

Його подивилося усього три з хвостиком мільйони людей. «Усього», бо це справді мало для цього каналу. Про круїзи, приміром, має 21 мільйон переглядів. Про Норвегію – 30 мільйонів. Розповідь про Швейцарію набрала 45 мільйонів. Уявіть якою значною була російська аудиторія Антона і як епічно вона відвалилася. 

 

Враховуючи увесь цей бекграунд, фраза штибу «Птушкін зняв свій перший документальний фільм» буде, звісно, правдою, але з моментами. По-суті, він зробив те, чим і раніше займався, просто на серйознішому рівні, у копродукції з іноземцями та з виходом у прокат. Судячи з наповненості залів, стрічка повинна зібрати непогану касу. А сам Антон цілком може отримати дуже непогане місце у поки досі незаповненій ніші популярної документалістики. Авторський напрям у нас за останні років 10 розвинувся дуже непогано: режисери та режисерки розвиваються, експерементують і часто отримують нагороди на престижних кінофестивалях. 

А ось масові документальні фільми «для людей» у нас постійно пасли задніх. Аж до 2022 року, коли і автори зрозуміли, що нині час для документування, і аудиторія показала велику потребу у такому контенті. Займатися цим почали переважно телевізійники, тому навіть найбільш резонансні проєкти усе ж можна зарахувати саме до телевізійної публіцистики. А хочеться, що було і кіно. «Ми, наші улюбленці та війна» до цього якраз і наближається. Антон знову майже все зробив сам, лише запросив ще кількох операторів. Ну і, звісно, додалася продюсерська команда, бо кіно – це вам не ютубчик. Тим паче, плануються міжнародні покази. 

 

Як вже я писала на початку, тема тварин – дуже хитка. Якщо це фільмування природи на умовний «Discovery» – справа одна. Але тут у нас тварини в біді, та ще й через війну. Тобто маємо одразу два фактори, які часто штовхають авторів осідлати (свідомо чи ні) тему сліз, аби у максимально простий спосіб викликати у глядача реакцію. Як це було у недавній стрічці Алана Бадоєва «Довга доба», зробленій із відео, які українці записували та викладали у соцмережі. Там були ролики, в яких люди просто по хвилині чи більше плакали на камеру. Не завжди це робиться із прагматичним умислом, але в кожному разі якості стрічці не додає. 

Птушкіну вдалося усього цього уникнути, як на мене, у дуже простий спосіб. Він і раніше такого не робив. Ось вам і весь секрет. І одним з найперших показників відсутності дешевої сльозовитискачки є музика. Вона у фільмі різна – багато веселої та життєствердної. Але на драматичних моментах Антон не врубає нам умовне «сумне піаніно», яке активно і нав’язливо підказувало б нам, що ось знову час поплакати.  

Трагічну тему дуже добре балансує гумор, який багато авторів якось соромляться використовувати. Приміром, засновник організації  «Зоопатруль» в оточенні котиків розповідає, чому взялися рятувати тварин із зачинених квартир: «Потрібно було робили щось хороше, якщо вже ми всі помремо». І іронізує, що спочатку вибивали людям стіни, аби дістатися до котів і собак. А вже потім еволюціонували до думки, що погодувати їх можна через вічко у дверях. 

 

У стрічці ми бачимо історії багатьох людей, які так чи інакше долучалися до порятунку тварин. Є розповідь про Шафку (Глорію), знамениту 13-річну кішку з Бородянки, якій дивом вдалося вижити у зруйнованому будинку на 8 поверсі. Коли у медіа почали з'являтися новини про неї, багато людей засуджували власників. Мовляв, виїхали і не забрали кішечку. Але у фільмі ми бачимо трохи іншу історію. Нам показують евакуацію тварин із зоопарків, лева з ПТСР, волонтерку, яка переживає за ведмедя. Каже, що буде дуже неприємно проробити такий довгий та небезпечний шлях і вбити тварину анастезією. 

Ми бачимо тварин, які живуть разом із військовими і розуміємо, чому це настільки поширене явище. Працівники київського зоопарку розповідають, чому відмовилися евакуювати своїх підопічних і кого саме підкинули їм люди після початку вторгнення. Найбільш гостра розповідь – про собачий притулок у Бородянці, в якому, на жаль, загинуло багато песиків. Усе тому, що працівники їх покинули зачиненими у клітках. Ця ситуація свого часу була дуже резонансною. 

Велика частина стрічки присвячена іноземцям, які взяли до себе врятованих тварин. Фільм отримав і міжнародну версію – права на показ за кордоном вже придбані. Вона відрізнятиметься від нашої і там буде значно більше акценту не на українцях. Наскільки більше і як саме там зобразять наш контекст – можна буде зрозуміти після перегляду. І тут скажу, що ось цю тему у кіношних колах обговорюють вже деякий час. Оскільки з державним фінансуванням галузі у нас зараз є проблемки, автори шукають його за кордоном. І їм вдається. От лиш зняті проєкти великою мірою міститимуть саме іноземний контекст, а не український.   

Але у кожному разі саме такий формат мені видається дуже вдалим зокрема і для міжнародних показів. Як би це не звучало цинічним, але багато людей у світі поступово звикли, що в Україні гинуть люди і руйнуються міста. Відверто сентиментальні, трагічні чи екзальтовані історії багатьох відштовхують. Тим паче, посередньо зроблені. Тому потрібно шукати якісь нові моменти для нагадування про війну, аби вони були ефективними. Тварини – це саме така тема. Тим паче, що «Ми, наші улюбленці та війна» – це розповідь по-суті про людей, просто через призму їхнього ставлення до чотирилапих. Антон Птушкін у своїй роботі показує українців справді хорошими людьми, для яких дуже важливо дбати про тих, хто сам цього зробити не може. 

Ну і я що ми отримаємо хорошого режисера масових, проте якісних стрічок – це взагалі буде неймовірно. Для цього статусу Птушкіну потрібно усе більше йти у бік кіно. До речі, над фільмом він працював досить довго – півтора роки. За те, що не зліпив актуалочку за кілька місяців – йому окремий плюсик.

Фото: Максим Поліщук, кадри з фільму «Ми, наші улюбленці та війна»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Буде скандал: чим займаються росіяни на Запорізький АЕС
24tv
2025-07-11T15:57:15Z
Україна та ЄС запускають фонд для оборонних стартапів, — Федоров
InternetUA
2025-07-11T15:52:33Z
Ціни на тепличні помідори в Україні продовжують знижуватися - аналітики
Gazeta UA
2025-07-11T15:45:39Z
До €600 мільйонів для бізнесу: ПриватБанк підписав найбільшу на українському ринку угоду з ЄБРР
УкраинФорм
2025-07-11T15:37:18Z
На Харківщині “шахеди” знищили УКПГ «Журавлина», але компанія «ЕСКО-ПІВНІЧ» вирішила її відновити
ZN UA
2025-07-11T15:36:05Z
Чи піднімуть пенсії ще раз у 2025 році: у Мінсоцполітики відповіли неочікувано
GlavRed
2025-07-11T15:33:36Z
Субсидії для пенсіонерів у Кривому Розі: в ПФУ попередили, чому розмір допомоги може зменшитись
Политека
2025-07-11T15:30:40Z
Україна та США спільно вироблятимуть порох
УкраинФорм
2025-07-11T15:30:40Z
ЄІБ надає €120 мільйони Укргідроенерго в межах кредитної угоди на відновлення
УкраинФорм
2025-07-11T15:30:37Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Корейські вчені створили сенсор, що виявляє рак за 20 хвилин
360ua.news
2025-07-11T15:01:56Z
Найтривожніший день тижня: вчені виявили, коли зростає ризик тривалого стресу
TSN
2025-07-11T14:48:49Z
Хто з українських пенсіонерів може отримати безоплатні путівки в санаторій 2025 року
TSN
2025-07-11T14:48:23Z
Як захистити дім від комарів без хімії: простий засіб із кухонних інгредієнтів
TSN
2025-07-11T14:34:37Z
Як перевірити родимки: основні способи діагностики
24tv
2025-07-11T14:28:36Z
Як адаптувати європейські підходи до відповідальної гри: результати круглого столу
Политека
2025-07-11T14:22:39Z
Дозволила мочити манту і ходити в поліклініку без бахіл: куди зникла ексглава МОЗ Уляна Супрун
Telegraf
2025-07-11T14:01:13Z
Путін опинився на межі: як диктатор припустився фатальної помилки щодо Трампа
24tv
2025-07-11T15:57:55Z
Які країни неможливо завоювати: блогерка здивувала відповіддю
GlavRed
2025-07-11T15:57:26Z
Йому до д*пи, що гинуть українці, – Кондратюк жорстко висловився про Данилка і пісні російською
24tv
2025-07-11T15:54:32Z
МЗС: заява Будапешта про нібито смертельне побиття угорця в ТЦК – це маніпуляція
Европейская правда
2025-07-11T15:52:26Z
Республіканці в Конгресі хочуть глибше розглянути «самодіяльність» Гегсета щодо України - The Hill
УкраинФорм
2025-07-11T15:51:36Z
До Верховної Ради надійшов законопроєкт про вихід з конвенції про заборону протипіхотних мін
УкраинФорм
2025-07-11T15:51:07Z
Комітет Сенату США схвалив оборонний бюджет з $500 млн для України
Европейская правда
2025-07-11T15:49:07Z
1000 "Шахедів" — лише міф: військовий експерт про реальну стратегію РФ
TSN
2025-07-11T15:48:21Z
Україна завершила скринінг п’ятого з шести кластерів ЄС
1News
2025-07-11T15:45:37Z
Дніпропетровщину накрила негода: у Павлограді вирувала гроза з градом
24tv
2025-07-11T15:54:03Z
Рух транспорту та пішоходів на вулиці Університетській тимчасово обмежений
Мій Харків
2025-07-11T15:42:28Z
На вулиці Благовіщенській буде тимчасово заборонений рух транспорту
Мій Харків
2025-07-11T15:40:37Z
Низка трамваїв і тролейбусів у суботу змінить маршрути
Мій Харків
2025-07-11T15:37:34Z
Печерський суд відправив екссекретаря Київради Бондаренка під домашній арешт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T15:36:36Z
У Львові повінь принесла до супермаркету російський дрон
Фокус
2025-07-11T15:27:22Z
Війська Росії хочуть увійти вглиб Дніпропетровської області на 10 кілометрів, – Буданов
24tv
2025-07-11T15:22:49Z
У Мелітополі ліквідовано п’ятеро окупантів та російську станцію управління військами
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T15:22:05Z
У Херсоні затримали сімох колаборантів, які працювали на росіян під час окупації
УкраинФорм
2025-07-11T15:14:20Z
Російська армія сьогодні більша, ніж на початку вторгнення в Україну
Лига
2025-07-11T15:57:48Z
Коли святкуємо Медовий, Яблучний та Горіховий Спас у 2025 році: нові дати і традиції
GlavRed
2025-07-11T15:57:09Z
У Римі представили Платформу культурного відновлення України
УкраинФорм
2025-07-11T15:48:14Z
Сотні дронів і десятки ракет: CNN опублікували деталі однієї з найжорстокіших атак на Київ
Хвиля
2025-07-11T15:36:59Z
Майже половина боєприпасів у РФ є північнокорейськими – розвідка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T15:36:16Z
Сили оборони уразили в Росії авіазавод та підприємство з виготовлення ракет для ППО
Лига
2025-07-11T15:33:19Z
У Литві планують створити мобільні вогневі групи для захисту інфраструктури
УкраинФорм
2025-07-11T15:27:36Z
Легалізація "короткостволів": в Нацполіції назвали дві умови
Telegraf
2025-07-11T15:24:01Z
Не всупереч, а завдяки: військовий експерт пояснив, чому нові закони можуть стати шансом для українського ОПК
Telegraf
2025-07-11T15:18:42Z
"Фундація" повернулась із новим сезоном і новими героями
Gazeta UA
2025-07-11T15:30:30Z
Що читає, слухає та дивиться солістка відомого рок-гурту Vivienne Mort
24tv
2025-07-11T15:24:41Z
Леся Нікітюк показала свою фігуру через місяць пологів і як минуло її перше тренування у залі
TSN
2025-07-11T15:15:49Z
Сумку Birkin придбали на аукціоні за рекордні 10,1 мільйона доларів
Комсомольская правда
2025-07-11T15:13:28Z
Об'єднає митців із усієї Східної Європи: Ужгород прийме четвертий фестиваль "Кіно сусідів"
24tv
2025-07-11T14:58:05Z
Декстер, Супермен і найкраща екранізація Кінга: що дивитися у ліпні в кіно та вдома
Фокус
2025-07-11T14:31:00Z
«Видавництво Старого Лева» друкуватиме на замовлення читачів книги, тираж яких закінчився
Детектор М
2025-07-11T14:16:41Z
43-річний зірка "Астерікса і Обелікса" трагічно загинув через впущений телефон: що сталося
TSN
2025-07-11T14:16:06Z
Стефанчук, Зібров, Кудлай. Хто прийшов на похорон Поклада
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T13:34:02Z
Секрет щедрого врожаю: коли та як обривати листя у томатів
24tv
2025-07-11T15:48:22Z
Не повторюють за пасажирами: пілоти розповіли про правила поведінки на борту
Фокус
2025-07-11T15:36:20Z
Чи варто брати купувати липневі кавуни: не всі знають про важливий момент
24tv
2025-07-11T15:27:49Z
Чим замінити джинси в спеку: модні та зручні варіанти
24tv
2025-07-11T15:27:13Z
Мільйони — перебільшення: який дохід дає лаванда
AgroPortal
2025-07-11T15:01:26Z
Астрологи назвали 2 знаки зодіаку, для яких серпень стане місяцем змін
24tv
2025-07-11T14:30:53Z
У хід йшло все: сучасні діти і не знають, як в СРСР зберігали продукти у спеку
Telegraf
2025-07-11T14:28:57Z
Як запобігти накопиченню пилу в домі: дієві поради для чистоти й здоров’я
24tv
2025-07-11T14:28:14Z
Як прибрати черв'яків з черешні: перевірений метод
GlavRed
2025-07-11T14:25:22Z
Ворог атакував Дніпропетровщину дронами та артилерією, поранені двоє людей
УкраинФорм
2025-07-11T15:57:14Z
"Шахед" розлетівся на шматки: кадри знищення безпілотника дроном-перехоплювачем
GlavRed
2025-07-11T15:39:30Z
Правоохоронці викрили схему фальшивих довідок для ухилянтів
1News
2025-07-11T15:18:01Z
У Харкові викрили масштабний схрон зброї: російські спецслужби намагалися приховати цей арсенал для своїх диверсійних груп
Мій Харків
2025-07-11T15:12:39Z
В РФ загорівся завод з виробництва деталей РСЗВ
1News
2025-07-11T15:12:29Z
На Херсонщині упродовж дня загинули двоє цивільних, ще четверо - поранені
УкраинФорм
2025-07-11T15:10:03Z
Викрито шахраїв, які ошукали родини військових, що зникли безвісти чи потрапили в полон на суму понад ₴4 млн
Украина Криминальная
2025-07-11T15:06:41Z
У Житомирі поліцейські розслідують обставини загибелі 6-річної дівчинки
Украина Криминальная
2025-07-11T15:01:02Z
На Херсонщині затримали трьох чоловіків, які працювали на окупантів
Украина Криминальная
2025-07-11T14:46:28Z
Покупці готові переплачувати за модель Volvo, яку бренд припинив поставляти в США
Топ Жир
2025-07-11T15:33:56Z
24 світові рекорди: електрогіперкар Rimac Nevera R за €2,3 млн демонструє потенціал EV
ITC
2025-07-11T15:04:30Z
Оновлення Suzuki Jimny в дорозі, але зміни будуть малопомітними
Топ Жир
2025-07-11T14:48:48Z
Електромобіль Lucid Air Grand Touring встановив світовий рекорд: 1200 км без підзарядки
Топ Жир
2025-07-11T14:04:54Z
Гібрид замість “електрички”: новий кросовер Lamborghini Urus кардинально змінить концепцію
AutoGeek
2025-07-11T14:04:27Z
IVECO Bus презентує компактні автобуси на біометані та електротязі
AutoCentre
2025-07-11T13:25:06Z
Заряджений електромобіль Hyundai Ioniq 6 N показали офіційно
AutoGeek
2025-07-11T13:22:49Z
Подушки безпеки Toyota GR Corolla спрацьовують без аварії, але виробник стверджує, що це нормально
Топ Жир
2025-07-11T13:18:42Z
Maserati презентувала у Гудвуді новий суперкар MCPura
AutoCentre
2025-07-11T13:07:49Z
В океані виявили незвичного хижака на глибині 8000 метрів: який вигляд має
TSN
2025-07-11T15:48:22Z
Між інкубатором та акселератором: коли стартапу час рухатись далі — колонка
AIN
2025-07-11T15:30:12Z
Дослідники виявили шкідливий код у застосунку для Ethereum-розробників
InternetUA
2025-07-11T15:28:46Z
Свіжість буде триматися тижнями: як зробити освіжувач для унітазу своїми руками
GlavRed
2025-07-11T15:27:34Z
На Apple Watch в Україні запрацює eSIM
Корреспондент
2025-07-11T15:13:00Z
ШІ на чотирьох лапах: вчені створили робота, який адаптує ходу до незнайомої місцевості
ZN UA
2025-07-11T15:01:25Z
В Україні стали доступними інструмент для створення фільмів з ШІ та новий план передплати AI Ultra від Google
Детектор М
2025-07-11T14:31:27Z
Без грама майонезу та з трьох інгредієнтів: рецепт смачного та ситного салату
GlavRed
2025-07-11T14:25:16Z
iOS 26 додасть два нові додатки на iPhone. Навіщо вони потрібні і як працюють
InternetUA
2025-07-11T14:22:19Z
"Динамо" зіграло внічию з англійцями на зборі в Австрії
ZN UA
2025-07-11T15:49:52Z
ЮКСА уклала угоду з військовим, який захищав Маріуполь
24tv
2025-07-11T15:42:23Z
Українські баскетболістки поступилися Болгарії на Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-11T15:30:33Z
Дьокереш відмовився повертатися до табору Спортінга та наполягає на переході в Арсенал
Football.ua
2025-07-11T15:19:45Z
Левандовський радикально змінив зачіску перед стартом сезону: відео з магічним перевтіленням
24tv
2025-07-11T15:13:49Z
Динамо та Вест Бромвіч розійшлися миром в рамках спарингу
1News
2025-07-11T15:12:55Z
У боротьбі за Кубок Європи ФІБА візьме участь український Дніпро
1News
2025-07-11T15:12:16Z
Пердута приєднався до Зорі
Football.ua
2025-07-11T15:10:24Z
Конате відмовився продовжувати контракт з Ліверпулем та хоче перейти в Реал – AS
Football.ua
2025-07-11T15:07:53Z