MY.UAНовини
«Ми наводимо фокус на повсякдення». У Київському будинку кіно презентували «МайстерняDOC» українського документаліста Сергія Буковського
«Ми наводимо фокус на повсякдення». У Київському будинку кіно презентували «МайстерняDOC» українського документаліста Сергія Буковського

«Ми наводимо фокус на повсякдення». У Київському будинку кіно презентували «МайстерняDOC» українського документаліста Сергія Буковського

Сама майстерня працює майже десять років. Її гаслом слугують слова угорського режисера Бели Тара Not education, but liberation — «Не освіта, а звільнення». Серед викладачів — Сергій Буковський, редакторка і сценаристка Вікторія Бондар, режисер і сценарист Олексій Мамедов, звукорежисер Ігор Барба, кінооператор Анатолій Хіміч.

Слугуючи альтернативою академічній кіноосвіті, «МайстерняDOC» зорієнтована на авторську документалістику. Зокрема, випускниками майстерні зняті такі неігрові фільми як «Імла» (режисер Дмитро Шовкопляс), «Май далеко, май добре» (Ганна Ярошевич, премія Андрія Матросова фестивалю Docudays UA) і «Плай» (Єва Джишиашвілі, Головний приз національного конкурсу Docudays UA та ряд інших нагород).

Ми поговорили з Сергієм Буковським і Вікторією Бондар про те, як була заснована «МайстерняDOC», яких принципів вона дотримується, чи є кіно до Тарантіно й наскільки складно сьогодні навчитися робити фільми.

— З чого починалася ця історія?

Сергій Буковський: Дуже спонтанно й навіть несподівано для нас. Я залишив усі ілюзії з приводу створення якоїсь європейської модерної кіноосвіти. Бо є Карпенка-Карого — доволі архаїчна структура, але вона працює. Є університет Поплавського, теж працює. І є якісь маленькі програми. Зрештою я запропонував: спробуймо щось своє про авторську документалістику. Ми й не припускали, що нас так серйозно затягне.

Але ми й досі перебуваємо в сумнівах: чи набиратимемо наступний курс, чи треба суттєво міняти програму. І отака історія вже триває 10 років. При цьому — ніяких місій учительства.

Сергій Буковський і Вікторія Бондар

— Що ж тоді?

Сергій: Ми, хай це зараз і занадто вживане слово, мотивуємо, заражаємо людей гарною емоцією, нашим досвідом, намагаємося їх занурити в контекст, якого вони не знали. Встановлюємо приємні й відповідальні контакти з людьми, з яким працюємо пів року або рік.

— То як навчитися знімати документалістику?

Сергій: Думаю, універсального методу не існує. Це все індивідуально, суб’єктивно. Безумовно, потрібні знання, професіоналізм, але все залежить від емоційного наповнення тих, хто у вас це вкладає. Є статистика, яку ми на собі відчули: коли в тебе 10 учнів, — а ми останнім часом 8–10 набираємо, більше немає сенсу — і якщо один, максимум два з того десятку залишаться у професії, то це велика перемога. Наш колега Олексій Мамедов, випускник Мюнхенської кіноакадемії, підтверджує, що там така сама статистика. Так що робота дуже специфічна. Я схиляюся до думки, що навчити якихось прийомів можна. Це щодо запитання «як». А ось про що — просто так не навчиш. Це вже залежить від тебе, від тата, від мами, від освіти, гуманітарного багажу, твого духовного рівня.

Практична робота

— А в якій формі у вас йде це навчання?

Сергій: Ми складаємо графік на місяць. Усе залежить від курсу: його рівня, віку, підготовленості.

Вікторія: Ми вирішили піти загальним шляхом: розповідати студентам про кіно, і, обов’язково, дивитися з ними багато фільмів. Дивимося не тільки сьогоднішнє, а й класику, тому що багатьом із них притаманна думка, що кіно почалося з Тарантіно. Скажімо, в Сергія є лекція «Рух у кіно». І там, наприклад, «400 ударів» Франсуа Трюффо. Маємо розповідь про звукорежисуру, про філософію та технічні проблеми звуку. Говоримо обов’язково про драматургію, про те, яким має бути сценарій. І в нас є майстер-клас «Введення в операторську майстерність».

— Хто до вас приходить?

Вікторія: На початку приходили й економісти, і юристи — люди, які шукають себе у світі, прагнуть розширити знання, знайти коло спілкування. Але останнім часом усе більше і більше тих, хто вже в професії: монтажери, режисери, кінооператори, телевізійники, які наїлися телебачення і хочуть іншого.

Сергій: Тут, до речі, складна історія, бо, зокрема, треба делікатно, але ламати тих, хто працював у телебаченні, трошки їх посунути в інший бік. Це непросто. Я люблю телевізійне документальне кіно, телевізійну журналістику. Але ми працюємо в зовсім іншому напрямку, коли треба вдивлятись у кадр, в атмосферу, в життя. Тому забороняємо закадровий текст, інтерв’ю. Ці обмеження винятково для навчального процесу, щоб розуміти самодостатню природу кіно.

Вікторія: Учасникам майстерні тридцять і більше років. Бувають і молодші, є зараз 20-річний хлопчина, закінчує операторський у Карпенка-Карого. Наміри цих людей досить очевидні. Вони хочуть розкрити себе й отримати мотивацію. А ми не стільки «навчаємо», скільки намагаємося учасників розслабити й дати їм зрозуміти, що вони самі можуть зробити. Розворушити їх. Дуже багато розумних і цікавих людей, але проблема в тому, що вони бояться людей.

— Порівняно з 2014 роком, коли ви тільки починали, українських фільмів стало на порядки більше. І тим не менш, молоді режисери досі бояться людей?

Сергій: Бояться, я б сказав так, у дуже інтимному спілкуванні тет-а-тет. Коли це велика подія, Майдан, навіть передова — вони сміливо фільмують. А ось так, як ми з вами розмовляємо — це страшний суд.

Вікторія: Тому в нас є спеціальні вправи. По-перше, ми одразу спонукаємо їх зробити свій автопортрет на 3 хвилини, бажано без дикторського тексту й музики. По-друге, маємо вправи-враження, коли людина приходить туди, де нічого не відбувається, і мусить щось зняти. Або коли дуже багато людей, і ти мусиш підійти до них, щоб їх розпитати, щось подивитися.

Сергій: Це такі польові заняття. Я на перших порах супроводжую, спостерігаю поруч. Якщо виникають проблеми, учасники до мене звертаються. Ми вчимо їх спілкуватися з людьми, встановлювати контакт. Непроста справа, як виявляється.

Вікторія: Або таке завдання: знайти людину і розповісти за три хвилини про її професію. Ой лихо, як за три хвилини про професію розповісти?

— І які професії обирають?

Вікторія: Диригент. Майстер тату. Цирульник. Це їхній світ, розумієте? Я колись хотіла зробити фільм про прибиральницю у Верховній Раді. Усі розійшлися, а що ця людина робить — як вона там? Або нянечка в лікарні.

Сергій: Їм не цікавий зріз простих людей. Вони не виховувалися, вочевидь, на прикладах відповідної літератури або фільмів  Фелліні «Дорога» чи «Ночі Кабірії». Герой фільму — то це щось видатне, а медсестра в шпиталі — як про неї можна взагалі знімати? Ми наводимо фокус на повсякдення. Вони намагаються й у декого виходить. Як, наприклад, у «Плаї» Єви Джишиашвілі.

— У доробку ваших випускників — такі фільми, як «Імла», «Май далеку — май добре» і «Плай» — це ж чудовий результат.

Сергій: Зараз ще маємо дві цікаві повнометражні роботи у стадії завершення.

— Дійсно виходить пропорція, про яку ви казали. Один-два вистрілюють, і це цілком задовільний результат.

Сергій: Так, у нас така тенденція. Дипломні роботи перероджуються потім на фільми-дебюти за 3–4 роки. І це нормально. Нікого батогом не підженеш. Постійно йде робота. От завтра дивитимемося багато відео, які студенти присилають. Я дуже люблю дивитися робочий матеріал не тільки свій, але й студентський. Саме тут, на мою думку, виникає освітній момент, коли ти можеш чогось навчитися. Розібратися, чому цей кадр гарний, а цей ні, а тут ти змонтував гарно, а тут погано. Не можна купити самовчитель гри на скрипці з оркестром, прочитати його і завтра грати вже з оркестром. Це практика. Нескінченна практика роботи.

— На вашу думку, чи ви складаєте конкуренцію іншим освітнім закладам — зокрема, тим, про які ви згадували на початку?

Сергій: Я про це не думаю.

Вікторія: У нас, так би мовити, школа робітничої молоді, ці люди всі працюють.

Сергій: Я не хочу коментувати Поплавського. Це не варте нашої уваги. Так само як Університет Карпенка-Карого, хоча це моя альма-матер, я там учився і там були чарівні викладачі, яких я дуже люблю. Але вони не викладали нам професію. Вони в нас вкладали дуже багато сенсів і думок. А як знімати кіно, монтувати — на жаль.

— Там можна ще щось поліпшити?

Сергій: Це такий якір, така немобільна система, що нічого з неї не зробиш. Не треба й чіпати.

— Тоді знову питання про вас. Майстерня існує вже скоро 10 років. Ви бачите, що працює краще, що  гірше. Щось будете змінювати?

Сергій: В умовах війни наше навчання здебільшого йде онлайн. Звісно, ми бачимося. Студенти приїжджають до нас навіть за 200 кілометрів. Думаю, зробимо модульну програму, перший освітній курс 2–3-місячний, потім якісь практичні речі. А потім виходити так само на дипломні роботи. Вони повинні отримати смак до авторського кіно. Треба прищепити їм зовсім іншу філософію. Може, спрацює. Подивимось.

— І наостанок питання, без якого не обійтися. Сергію, над чим ви зараз працюєте як режисер?

Сергій: Працюю над собою винятково (сміється).

Вікторія: Ну, ти скажи про короткометражку. Це дуже смішно, але...

Сергій: Так, зробили смішну короткометражку. Були торік у моєї доньки у Франції. І там я побачив разюче інакше життя. У мене був просто шоковий стан. Яка війна? О 9–10 годині ранку люди вже на площі п’ють просеко, їдять устриць, танцюють, люблять одне одного. Я думаю, що якби їм сказали, що завтра війна, то французи б тікали до мексиканського кордону. Яка війна? Хіба це можливо? І мене це так вразило, що я почав знімати мобільником це життя. В підсумку вийшла короткометражка «Bonjour, Bonsoir» — «Добрий ранок, добрий вечір». Райські пейзажі, вічний океан, серфінгісти. Таке враження, що ти прилетів на іншу планету. А всього дві години на умовному літаку — й суцільне пекло.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Трогать нельзя! В Запорожье заметили редкого жука, но он очень ядовитый
Telegraf
2025-04-04T15:13:16Z
Генштаб ВСУ опроверг вражеские фейки о нарушениях условий энергетического перемирия
Известия Киев
2025-04-05T08:34:31Z
На Львівщині успішно вирощують обліпиху
AgroNews
2025-04-05T08:22:42Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Новый истребитель J-50 заметили в небе: как выглядит секретный самолет КНР
Фокус
2025-04-05T10:45:19Z
Чехия обеспечит бесперебойную поставку боеприпасов для украинской армии
Известия Киев
2025-04-05T10:34:14Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Ко Дню освобождения Киевщины телеканал 2+2 покажет истории героев, изменивших ход войны
TSN
2025-04-01T08:13:54Z
Что вновь пошло не так: в чем США обвинили Зеленского
Comments UA
2025-04-05T09:30:30Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Россияне нанесли ракетный удар по Кривому Рогу
Комсомольская правда
2025-04-05T00:00:15Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Проверки на детекторе лжи: Зеленский потребовал найти "слившего" детали сделки по недрам, — FT
Фокус
2025-04-05T10:45:45Z
Рютте отреагировал на идею Мелони о защите Украины "по пятой статье НАТО"
Корреспондент
2025-04-05T10:42:36Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
"Большой прогресс": Трамп оценил готовность Зеленского и Путина к переговорам
Хвиля
2025-04-04T16:00:57Z
Франция и Британия обвинили Путина в затягивании переговоров о перемирии
Факти ICTV
2025-04-04T15:15:14Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Обзор цен в McDonald’s: сколько стоит новое меню по мотивам Minecraft
Telegraf
2025-04-05T10:42:40Z
Уборщица начала карьеру модели благодаря случайному видео в соцсетях
Фокус
2025-04-05T10:27:52Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Спортинг намерен уступить в цене за своего ведущего игрока
Корреспондент
2025-04-05T10:15:13Z
Предателя Украины настигла карма: потерял деньги и нарвался на убийственный нокаут
Telegraf
2025-04-05T10:09:00Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Байер поборется с топ-клубом АПЛ за испанского вратаря
Корреспондент
2025-04-05T09:33:58Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
В апреле часть пенсионеров получит дополнительные выплаты: кто и сколько может рассчитывать
Новости Украины
2025-04-05T10:33:05Z
Шторм на валютном рынке? Как курс доллара в Украине отреагирует на новые пошлины США
Знай
2025-04-05T10:31:12Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Пицца "минутка", для которой не нужно раскатывать тесто: ленивый рецепт
Telegraf
2025-04-05T10:15:26Z
Дом, дерево и две скамейки: как выглядит самый маленький остров в мире
Фокус
2025-04-05T10:00:24Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Подготовка к посадке картофеля: секреты и рекомендации для дачников в 2025 году, как спасти от заморозков
Знай
2025-04-05T08:51:11Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
"Мисс Европа" погибла под колесами авто: подробности трагедии
Comments UA
2025-04-05T10:30:51Z
В Кривом Роге объявили трехдневный траур по погибшим из-за российских атак
Лига
2025-04-05T10:19:14Z
Тотальный ужас: Россию охватили масштабные пожары и ураганы
Comments UA
2025-04-05T10:18:20Z
Социальные сети: Завод оптоволокна в РФ атаковали во второй раз
Корреспондент
2025-04-05T10:10:37Z
Кривой Рог после ракетного удара: фото и подробности
Gazeta UA
2025-04-05T09:06:10Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Украину накрыла мощная магнитная буря
Новости Украины
2025-04-05T09:33:03Z
Литосферная плита под США постепенно "тает" и стекает в магму, - ученые
UAToday
2025-04-05T09:30:02Z
Чи буде вдалим агросезон 2025 в Україні
AgroNews
2025-04-05T09:06:22Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 5-6 апреля
UAToday
2025-04-05T08:43:37Z
Звездные войны уже близко: китайские "космические сталкеры"
Фокус
2025-04-05T07:57:32Z
Стало відомо, на скільки насправді подорожчають сигарети в Україні
AgroNews
2025-04-05T07:12:49Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Nissan прекращает прием заказов на мексиканские Infiniti в США из-за пошлин
Корреспондент
2025-04-04T17:24:15Z
У монстра теперь два "сердца": легендарную Honda превратили в мощный спорткар
Знай
2025-04-04T12:51:49Z
Продажи автомобилей Tesla в мире резко упали из-за одиозной политики Илона Маска
Известия Киев
2025-04-04T10:30:07Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-04T09:55:54Z
Семейный люкс: тест-драйв нового кроссовера Volvo XC90
Фокус
2025-04-04T09:00:41Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z
В Украине начал существенно снижаться уровень заболеваемости гриппом и простудой
Известия Киев
2025-04-05T09:31:38Z
Как похудеть без ежедневного подсчета калорий: исследователи нашли эффективный метод
UAToday
2025-04-05T09:00:05Z
Почта вместо аптеки? Минздрав обещает доступ к лекарствам, но насчет логистики компании сомневаются
Фокус
2025-04-05T06:30:05Z
Что произойдет с вашим телом, если пить сок на ночь
Comments UA
2025-04-05T05:30:09Z
"Доставка в ТЦК еще быстрее...": эксперт ответил, что грозит школам, больницам и медцентрам в Украине
Знай
2025-04-05T02:30:19Z
Почему надо пить воду при высокой температуре
Gazeta UA
2025-04-05T02:18:32Z
Какой тропический фрукт съесть перед сном, чтобы спать всю ночь и не просыпаться
Gazeta UA
2025-04-04T21:27:20Z
Сахарозаменитель заставляет человека ощущать себя голоднее - исследование
Корреспондент
2025-04-04T18:45:49Z
Рак мозга: этот продукт защитит организм от онкологии
Comments UA
2025-04-04T18:30:26Z