MY.UAНовини
Україні потрібно більше успішних сантехників, аніж юристів: замміністра освіти
Україні потрібно більше успішних сантехників, аніж юристів: замміністра освіти

Україні потрібно більше успішних сантехників, аніж юристів: замміністра освіти

Який вибір матиме школяр після закінчення 9 класів? І до чого має призвести популяризація професійної освіти?

Попри війну, Україна продовжує шкільну реформу. Діти, які зараз навчаються у "Новій українській школі", у 10 класі не повинні опинитись знову у звичайній. Інакше — в чому сенс реформи? Діти, які повернуться із-за кордону, мають потрапити в нові умови — умови максимального сприяння їх розвитку і своєчасній профорієнтації. Але як це виглядатиме на практиці?

"Телеграф" вже писав про реформу освіти в старших класах школи. Про деталі, що доповнюють картину і плани щодо реалізації реформи, ми додатково розпитали заступника міністра освіти і науки України Дмитра Завгороднього.

У дитини має бути вибір

— В чому сенс цієї реформи?

— Майже в усіх розвинених країнах шкільна освіта — це 12 років навчання. Іноді — 13. А 11-річна освіта залишилась на пострадянському просторі — в Україні, Білорусі, Росії.

Тобто, по-перше, ми переходимо до загальносвітових стандартів навчання.

Ви можете почути від батьків, що програми перевантажені, діти дуже багато вчаться. Збільшення кількості років у школі дозволить дітей трохи розвантажити, це — другий момент.

Третій — щоб дитині було цікаво в старшій школі, програма має бути адаптована під її інтереси, її вибір. У неї має бути певний освітній простір, в якому хочеться триматися — це математичне спрямування, природничі науки, інформатика чи іноземні мови. Це дозволяє програмі буде цікавішою для самого учня. З іншого боку, це дозволяє заглибитися в інші теми перед вступом у вищий навчальний заклад чи почати професійне навчання.

Наша мета, в першу чергу, щоб у дитини було більше суб'єктності. Був вибір. Спочатку — вибір профілю навчання, потім вибір частини предметів всередині свого профілю. Потім — можна обрати ще частину предметів, які не пов'язані з основною програмою навчання, щоб спробувати щось інше.

Щоб такий вибір у дитини з'явився, нам потрібно, щоб старша школа була великою, із великою кількістю учнів. Інакше ми не зможемо дати їм велику можливість вибору. Якщо у вас в школі у 10-му класі вчиться 10 дітей, це неможливо. Три з них оберуть китайську мову, інші три — поглиблену математику, а три — природничі науки. Для кожного напряму потрібні як мінімум вчителі та матеріально-технічна база.

Тому ми дійшли висновку, що нам потрібно робити за аналогом американської, британської системи освіти — велику старшу школу, де на паралелі буде вчитись багато дітей одного віку. З них можна буде згрупувати наповнені групи за напрямами, що цікавлять дітей, а не по 3-4 учня.

Фантастичні вчителі

— Як це буде реалізовуватись? Якщо в місті три школи, наприклад. Ми чули варіант, що в такому разі два навчальні заклади будуть вчити дітей 1-9 класів, а одна стане ліцеєм для 10-12-класників.

— Поки це абстрактне питання, як все будуть реалізовувати. У старшій школі буде навчатись від 300 учнів до, наприклад, 700. Можливо — більше. В Україні вже є декілька шкіл, які пройшли період такої реорганізації, і де навчається понад 700 учнів. Там лише на одній віковій паралелі — в 10 класі, наприклад — навчається близько 300 учнів. Це дозволяє їм обрати і заглибитись в предмети, які їх справді цікавлять.

Організаційно все буде різнитися залежно від заселенності тієї чи іншої території. Наприклад, у нас є безліч маленьких громад з дуже низькою кількістю населення. Вони не можуть собі дозволити мати таку старшу профільну школу. Є громади, в яких працюють чотири школи, і всі — малокомплектні, мають по одному 10-му та 11-му класу, і ці класи не заповнені.

Учнів всіх цих шкіл недостатньо, щоб зібрати одну нову старшу школу. Нема приміщення. Але є сусідні громади, куди буде організовано підвезення дітей з ближніх малозаселених громад. В деяких випадках — організовано цілі навчальні кампуси, де діти зможуть навчатись і жити. Це важливо, щоб навчання отримували не лише діти із 15-кілометрової зони від такої старшої школи, де можна організувати щоденне довезення автобусом. А й з більш віддалених населених пунктів. Діти могли б жити в кампусах протягом навчального тижня. Так, як це робиться сьогодні в училищах чи коледжах.

— Чи достатньо вчителів для роботи в таких ліцеях? Чи планується перепідготовка фахівців?

— Я вважаю, що в нашій країні фантастичні вчителі. Які за досить низьку зарплату роблять героїчні речі в умовах війни. Після пандемії з дистанційним навчанням, після роботи в умовах блекаутів, в бомбосховищах — можна лише висловити повагу силі волі і професіоналізму цих людей.

З іншого боку, ми розуміємо, що будь-яка трансформація — і організаційна, і змістова, — потребує навчання. Нам всім потрібно постійно вчитись, в тому числі — нових технологій, які ми використовуємо в роботі, щоб підтримувати себе в актуальному стані.

Тому ми щороку року виділяємо кошти на даний напрям. Зараз вони йдуть на навчання вчителів в рамках "Нової української школи" в базовій школі (1-9 клас). Окремо виділяється субвенція на модернізацію кабінетів "Захист України". Там теж закладені кошти на навчання вчителів.

Протягом пілотного періоду нової старшої школи ми зрозуміємо, які тематичні блоки треба покрити, що потрібно організаційно для менеджменту цих класів, для директорів, методистів, вчителів. І будемо стовідсотково організовувати підвищення кваліфікації.

Крім того, є момент: вчитель молодших класів — це окрема професія. А для старшої школи ми навпаки хочемо бачити більше людей, які отримали педагогічну складову в рамках своєї фахової освіти. Тобто — людей, які закінчили математичний, фізичний, хімічний факультет вишу і вирішили, що вони хотіли б давати знання учням старшої школи. Ми хотіли б, щоб ця професія була престижною.

Вчитися там, де сучасні технології

— Багато українців бажають, щоб їхні діти мали саме вищу освіту. Якщо людина не навчалась в університеті, це не престижно, не круто. Ви плануєте переконувати, пропагувати — долати цей стереотип?

— Це питання порушували не лише у нас, а й в усьому світі. Ми спілкуємося з колегами з Європи, де 50% дітей, а то й більше здобувають професійну освіту. І все одно у них частиною комунікаційної стратегії є підвищення престижності цієї освіти.

Є декілька завдань, над якими ми працюємо. Перш за все, я вірю, що треба осучаснювати інфраструктуру. Ми бачимо, що коли ми закуповуємо сучасне обладнання, робимо ремонти, купуємо техніку — комбайни, трактори тощо, — і вони є сучасними, в такі заклади профосвіти одразу набирають повні групи.

Це означає, що коли матеріально-технічна база навчального закладу застаріла, нам не подобається. Нам хочеться вчитись там, де сучасні технології.

Таке переобладнання потребує великих інвестицій, і ми робимо все можливе, щоб їх забезпечити разом із міжнародними партнерами. Ми звертаємось і до бізнесу, щоб оновити інфраструктуру в навчальних закладах.

Друга частина — це професійна співпраця з бізнесом. Що більше учні, котрі здобувають професійну освіту, матимуть можливість працювати протягом навчання, то вищою буде якість освіти.

Але мені здається ще й дуже важливим загальний дискурс у країні стосовно гідності людей з професійною освітою та їх успішності. Я точно можу сказати, що в Україні дуже багато успішних сантехніків, будівельників. Але я не впевнений, що серед батьків існує наратив про те, що можна стати успішним сантехніком, і це ок. Я особисто знаю професіоналів-сантехніків, які заробляють набагато більше від пересічного юриста в регіонах. Знаю успішних будівельників. І при тому, що вони можуть реалізуватися в кар'єрі, побудувати власний бізнес, можуть ще й звести власноруч будинок чи дачу, зробити собі ремонт. Безліч юристів, економістів, маркетологів цього не вміють.

Дуже важливо, щоб ми більше казали про гідні приклади успішних людей в різних професіях, щоб їх не стигматизувати.

Якщо сьогодні подивитись на опитування батьків, то багато з них воліли б, щоб їхні діти отримали економічну чи юридичну освіту. Навіть у сфері вищої освіти сільське господарство, будівництво чи енергетика не в пріоритеті, хоча очевидно, що в сільському господарстві в Україні є безліч перспектив для людей і з вищою освітою, і з професійно — технічною.

— Чи планується залучення коштів з нових джерел на цю реформу?

— Ми розраховуємо на підписання нового контракту зі Світовим банком, де частина коштів буде спрямована на підтримку "Нової української школи" — як базової, так і старшої. Нам дуже допомагає уряд Швейцарії в плануванні стратегії переходу на новий формат старшої школи.

— Професійні ліцеї в старшій школі замінять навчання в профтехучилищах?

— Ні. У нас будуть три класи старшої школи, де дитина зможе обрати професійний профіль. Далі вони йдуть у професійно-технічні заклади. Так само як в усіх країнах, в тому числі — Швейцарії, Великій Британії, США, Німеччині тощо.

Спочатку дитину випускають із закладу, який в Україні називають гімназією — це навчання з першого по дев'ятий класи. Вона отримує документ про базову середню освіту і з ним вступає на свій вибір в заклад професійної освіти, академічний чи професійний ліцей.

В деяких містах навчальний процес вже організовано таким чином. Наприклад, у Червонограді це вже реалізовано. Таким шляхом йдуть Луцьк і Чернігів, інші громади, які розуміють, що можна чекати 2027 року, а можна зробити все поступово вже зараз. І 2027-го не мати жодних проблем з переходом.

Вони комунікують процес своїми громадянами. Пояснюють, у чому логіка. І це дуже добре, тому що підвищується якість освіти. Згідно з міжнародним дослідження якості освіти PISA-2022, розрив у якості освіти між учнями з міст і сіл становив у читанні — майже п’ять років, у математиці — більше як 4,5 року навчання, у природничо-наукових дисциплінах — майже чотири роки. Ліцеї дадуть змогу зібрати всіх дітей і дати їм гідний рівень знань.

— Наскільки зміниться мережа навчальних закладів?

— Зміниться неоднозначно. Наприклад, у Київській області населення зростає, в тому числі — через вимушених переселенців. І шкіл недостатньо. Тож у нас є плани побудувати кілька десятків шкіл в області, чимало з яких будуть саме старшими. Вони мають розвантажити безліч перевантажених шкіл регіону, де є школи із більш аніж 2000 учнів, які навчаються позмінно.

Але є безліч регіонів, де ситуація драматична. І в цілому ситуація по Україні — катастрофічний демографічний спад. Це означає, що 2030 року кількість дітей, які будуть вчитися з 10 по 12 клас, буде найбільшою. 2040 року в старшій школі буде вчитися вдвічі менше дітей. І щороку потому дітей випускатимуть більше, аніж вступатиме до першого класу.

Винятки будуть і тоді — у Київській області, містах-мільйонниках. Але загальна тенденція буде такою, і ми розуміємо, що нам треба до цього готуватися.

Сьогодні ми плануємо мережу шкіл під пікове навантаження. Але ми точно розуміємо, що далі воно буде суттєво зменшується — не у відсотках, а в рази.

Ми сьогодні кажемо про величезні капітальні інвестиції в заклади шкільної освіти, але розуміємо, що потім цю мережу доведеться оптимізувати. І прорахунки щодо оптимізації робимо паралельно з тим, що пілотуємо зміст реформи і плануємо реорганізацію.

— Пропагування професійної освіти вплине і на роботу вишів?

— Так, безумовно. Але це окрема розмова.

Раніше "Телеграф" писав, як у селі під Києвом в школу набрали 17 перших класів, і пояснював, як таке стало можливо.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Подорожчання продуктів у Полтавській області: магазини різко переписали цінники
Политека
2025-07-11T09:31:19Z
АГРОТРЕЙД починає закуповувати зерно у фермерів
AgroPortal
2025-07-11T09:30:55Z
Великі штрафи: ФОП в Україні з 1 серпня отримають нові обмеження щодо РРО
Фокус
2025-07-11T09:28:26Z
Майже на 30%: базові в Україні продукти неочікувано подорожчали на третину
GlavRed
2025-07-11T09:25:19Z
Інфляція сповільнюється, але ціни на їжу ростуть: що каже НБУ
Gazeta UA
2025-07-11T09:22:22Z
УБСА та Посол Китаю інспектували поля гороху перед стартом експорту до КНР
Agravery
2025-07-11T09:07:32Z
Пересядемо на маршрутки та велосипеди: ціни на пальне готуються до зльоту - коли готувати гаманці
Знай
2025-07-11T09:07:06Z
В Україні ростуть експортні ціни на ячмінь: що цьому сприяє
24tv
2025-07-11T09:04:13Z
Нафта дорожчає на тлі потенційних санкцій проти Росії
УкраинФорм
2025-07-11T08:46:34Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У Чернівецькій і Вінницький областях зафіксували спалахи гострих кишкових інфекцій
УкраинФорм
2025-07-11T09:16:53Z
Іржа на соняшнику особливо поширена в регіонах із підвищеною вологістю
AgroPortal
2025-07-11T08:30:09Z
Різко вдарить по здоров’ю: чому не можна читати у транспорті
GlavRed
2025-07-11T08:25:01Z
Яка популярна ягода допоможе захистити мозок
24tv
2025-07-11T08:12:30Z
Як надовго позбутися неприємного запаху в морозилці: корисні методи, перевірені часом
TSN
2025-07-11T08:04:00Z
В Україні вироблятимуть інноваційні ліки проти онкологічних захворювань
УкраинФорм
2025-07-11T08:01:39Z
Понеділки буквально нас убивають: що з'ясували вчені
Фокус
2025-07-11T07:55:26Z
Все стало на свої місця: стало відомо, чому Бріжит Макрон так поводилася з чоловіком
Фокус
2025-07-11T09:28:28Z
Посол України подарував Ердогану символічний подарунок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T09:27:16Z
Удар РФ по пологовому будинку в Харкові: Зеленський жорстко відреагував
GlavRed
2025-07-11T09:25:36Z
В Україні засудили інтернет-агітаторку, яка вихваляли рашистів
InternetUA
2025-07-11T09:25:08Z
Сікорський гостро розкритикував заяви одіозного польського євродепутата щодо Аушвіца
Европейская правда
2025-07-11T09:22:29Z
«Тбілісі за три дні». Експерт пояснив, як нинішня грузинська влада сама відкрила двері ворогу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T09:22:21Z
Суддя антикорупційного суду прирівняв корупцію до держзради і згадав Героїв Небесної Сотні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T09:21:05Z
Передача США застарілих ракет Україні замість утилізації стала б дієвим рішенням для обох країн - Залужний
УкраинФорм
2025-07-11T09:19:16Z
Рейсу з Білорусі не були раді? Росіяни могли атакувати власний пасажирський літак
Telegraf
2025-07-11T09:07:56Z
Ексгумація останків польських військових на території Львова розпочнеться найближчим часом - Наджос
УкраинФорм
2025-07-11T09:31:06Z
У Львові ліквідували найбільші пошкодження, які спричинила негода
УкраинФорм
2025-07-11T09:28:21Z
В Україну увірвуться небезпечні явища: дата, коли на вулицю краще не виходити
GlavRed
2025-07-11T09:25:31Z
РФ атакувала Одесу безпілотниками: є влучання у будівлю ТЦК
Gazeta UA
2025-07-11T09:22:47Z
Ворог атакував Одесу дронами: восьмеро постраждалих, пошкоджені будинки й інфраструктура
УкраинФорм
2025-07-11T09:18:25Z
Росія вдарила по Пологівському району, загинула жінка
Комсомольская правда
2025-07-11T08:58:29Z
Внаслідок російських обстрілів Донеччини загинуло 7 цивільних, 9 поранені
Комсомольская правда
2025-07-11T08:52:08Z
Росіяни вдарили дронами по будівлі ТЦК та конюшні в Одесі, - соцмережі
Комсомольская правда
2025-07-11T08:49:32Z
Пережили fire show: бійці підрозділу "ОМЕГА" розповіли, як вижили після удару FPV-дрона
Фокус
2025-07-11T08:46:43Z
Покращують майже 10 років: росіяни розпиляють єдиний авіаносець "Адмірал Кузнецов", — росЗМІ
Фокус
2025-07-11T09:31:39Z
Оборудки з одягом для ЗСУ на понад 1 мільярд: до суду пішла справа кума Гринкевича
УкраинФорм
2025-07-11T09:30:38Z
Міноборони планує масштабувати оновлену модель постачання харчів для ЗСУ
УкраинФорм
2025-07-11T09:28:47Z
Вдова Ігоря Поклада вперше розкрила деталі його останніх днів: "Пішов з життя під звук "Шахедів"
TSN
2025-07-11T09:25:33Z
Гегсет наказав прискорити виробництво дронів у США
1News
2025-07-11T09:25:20Z
Подружжя переоблаштувало старий гараж на повноцінне житло для сина: результат вражає
24tv
2025-07-11T09:18:47Z
Ігнат відповів, яку найбільшу кількість бойових безпілотників застосувала Росія по Україні
24tv
2025-07-11T09:12:05Z
"Оренда бабусі" в Японії: як жінки 60+ рятують молодь порадами та теплом
Фокус
2025-07-11T09:07:49Z
Будинок, де малим жив Папа Римський, продано за рекордною ціною
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T09:07:44Z
Як створити образ в стилі француженок: зверніть увагу на 6 речей
24tv
2025-07-11T09:24:18Z
Ексчоловік Наталки Денисенко показався на публіці після розлучення: акторка відреагувала
TSN
2025-07-11T09:15:38Z
Сумку Birkin придбали на аукціоні за рекордні 10,1 мільйона доларів
Комсомольская правда
2025-07-11T09:13:32Z
Зірка фільмів "Астерікс та Обелікс" та "Шеф" загинув при спробі дістати телефон із водостічної труби
Комсомольская правда
2025-07-11T09:04:00Z
Дружина Ігоря Поклада назвала улюблені пісні композитора та розповіла про його нездійснену мрію
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:48:46Z
Джастін Бібер несподівано представив новий альбом
УкраинФорм
2025-07-11T08:16:58Z
"В нього немає мізків": Кондратюк жорстко пройшовся по Вєрці Сердючці
Фокус
2025-07-11T08:10:58Z
У Тбілісі відбувся квест для українських дітей: вивчали історію та формували ідентичність
УкраинФорм
2025-07-11T08:07:59Z
Омолоджуючі стрижки для 50-річних жінок на літо: ефект буде вражаючим
24tv
2025-07-11T08:04:45Z
5 причин, чому ваш дім постійно виглядає неохайним: більшість навіть не помічають
24tv
2025-07-11T09:28:54Z
Яблуниця чи Татарів: яке село обрати для відпочинку в Карпатах
24tv
2025-07-11T09:10:50Z
Перша зустріч з колегами: як справити неперевершене враження і уникнути курйозів
Gazeta UA
2025-07-11T09:04:29Z
Що таке "оладки" та яке походження має ця відома страва
24tv
2025-07-11T08:36:35Z
Китайський гороскоп на завтра 12 липня: Кроликам - заздрість, Бикам - дурниці
GlavRed
2025-07-11T08:25:12Z
Найкраща закуска цього літа: кабачковий рулет з вершковим сиром – це сама досконалість
24tv
2025-07-11T07:58:05Z
Одна річ блокує удачу та гроші: її потрібно терміново викинути з дому
24tv
2025-07-11T07:36:42Z
Ви цього не знали: шафа-буфет виникла у Середньовіччі через страх перед отруєнням
24tv
2025-07-11T07:28:51Z
Шматочки філе вийдуть соковитими та ароматними: у якому соусі приготувати курку на сковорідці
Telegraf
2025-07-11T07:01:33Z
У Києві затримали двох чоловіків, які побили і пограбували адвоката
УкраинФорм
2025-07-11T09:31:29Z
Росія вдарила "Шахедами" по Одесі: є приліт біля стайні, загинув кінь
24tv
2025-07-11T09:18:31Z
У Житомирі з вікна четвертого поверху випала маленька дитина
24tv
2025-07-11T09:18:23Z
«Техно їжак» під слідством: БЕБ вилучає нелегальні гаджети Apple
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T09:10:14Z
На Сумщині завершено розслідування щодо хабарництва у Держпродспоживслужбі
Украина Криминальная
2025-07-11T09:07:14Z
Росіяни атакували з дронів Херсон, є поранений і вбитий
УкраинФорм
2025-07-11T09:01:33Z
Незаконний видобуток піску ледь не спричив екологічну катастрофу на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:48:49Z
У Житомирі загинула 6-річна дитина, випавши з вікна багатоповерхівки
1News
2025-07-11T08:46:29Z
Поліцейські Житомирщини завершили розслідування зухвалих схем «заробітку»
Украина Криминальная
2025-07-11T08:37:21Z
Rimac Nevera R встановив 24 світових рекорди та став найшвидшим електромобілем
Топ Жир
2025-07-11T09:16:46Z
Розкішний Rolls-Royce Cullinan зробили агресивнішим і дорожчим
AutoCentre
2025-07-11T09:13:03Z
Для небагатих країн: Renault представив новий кросовер на базі Duster
ЗаРулем
2025-07-11T08:16:32Z
Volkswagen представив спецверсію ID.3 GTX у ретро-стилі
AutoCentre
2025-07-11T08:10:14Z
Електричний Lamborghini Urus відкладається: бренд робить ставку на гібриди
Топ Жир
2025-07-11T07:48:42Z
Bentley показал новий електромобіль EXP 15 для дуже заможних
Топ Жир
2025-07-11T07:46:41Z
Subaru розкрив дату дебюту нового електрокара на базі Toyota
AutoCentre
2025-07-11T07:10:51Z
Mazda представила CX-5 третього покоління
Gazeta UA
2025-07-11T06:40:08Z
Поліція зупинятиме на кожному перехресті: інсайдер розкрив, які водії найчастіше отримують штрафи
Знай
2025-07-11T06:22:52Z
Чому не варто купувати майбутній iPhone 17 Pro: причини
InternetUA
2025-07-11T09:31:44Z
Флуоресцентний голуб став зіркою мережі: до цього причетний популярний тренд у TikTok
Фокус
2025-07-11T09:31:23Z
Відрізняється серед всіх інших: у Франції зайшли унікальну граветтську статуетку
Фокус
2025-07-11T09:28:27Z
Космічний телескоп Вебб відзначив триріччя знімком Котячої лапи розміром 90 св. років
Фокус
2025-07-11T09:25:43Z
Українські IT-компанії створили організацію для безпечного використання ШІ
Хвиля
2025-07-11T09:22:52Z
Apple оновить iPhone, iPad і Mac: що готує компанія на 2026 рік
InternetUA
2025-07-11T09:16:13Z
В Україні стали доступними інструмент для створення фільмів з ШІ та новий план передплати AI Ultra від Google
Детектор М
2025-07-11T09:10:34Z
Чи вдасться оформити бронювання без оновлення даних: роз’яснення юристів
24tv
2025-07-11T09:10:07Z
Під загрозою навіть програмісти: які професії можуть зникнути до 2045 року через ШІ
24tv
2025-07-11T09:04:20Z
Ределіча у Києві не буде – він обрав Динамо Загреб
Football.ua
2025-07-11T09:28:37Z
Атлетіко переключився на Давіда Ганцко після провалу з Ромеро
Football.ua
2025-07-11T09:25:36Z
Україна вперше за три роки зіграє в еліті Євробаскету U20: коментар тренера команди
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T09:24:23Z
Плеймейкер збірної України з баскетболу продовжить карʼєру в Австрії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T09:22:13Z
Зінченко занадто дорогий для Мілана
Football.ua
2025-07-11T09:13:51Z
Суспільне, футбол і… пиво
Детектор М
2025-07-11T09:04:02Z
Лочошвілі переходить у Нюрнберг за 1,5 мільйона євро
Football.ua
2025-07-11T09:01:50Z
Баскетболіст закинув м'яч у власне кільце під час гри Літньої ліги НБА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:54:32Z
Евертон націлився на Такефусу Кубо
Football.ua
2025-07-11T08:43:40Z