MY.UAНовини
Україні потрібно більше успішних сантехників, аніж юристів: замміністра освіти
Україні потрібно більше успішних сантехників, аніж юристів: замміністра освіти

Україні потрібно більше успішних сантехників, аніж юристів: замміністра освіти

Який вибір матиме школяр після закінчення 9 класів? І до чого має призвести популяризація професійної освіти?

Попри війну, Україна продовжує шкільну реформу. Діти, які зараз навчаються у "Новій українській школі", у 10 класі не повинні опинитись знову у звичайній. Інакше — в чому сенс реформи? Діти, які повернуться із-за кордону, мають потрапити в нові умови — умови максимального сприяння їх розвитку і своєчасній профорієнтації. Але як це виглядатиме на практиці?

"Телеграф" вже писав про реформу освіти в старших класах школи. Про деталі, що доповнюють картину і плани щодо реалізації реформи, ми додатково розпитали заступника міністра освіти і науки України Дмитра Завгороднього.

У дитини має бути вибір

— В чому сенс цієї реформи?

— Майже в усіх розвинених країнах шкільна освіта — це 12 років навчання. Іноді — 13. А 11-річна освіта залишилась на пострадянському просторі — в Україні, Білорусі, Росії.

Тобто, по-перше, ми переходимо до загальносвітових стандартів навчання.

Ви можете почути від батьків, що програми перевантажені, діти дуже багато вчаться. Збільшення кількості років у школі дозволить дітей трохи розвантажити, це — другий момент.

Третій — щоб дитині було цікаво в старшій школі, програма має бути адаптована під її інтереси, її вибір. У неї має бути певний освітній простір, в якому хочеться триматися — це математичне спрямування, природничі науки, інформатика чи іноземні мови. Це дозволяє програмі буде цікавішою для самого учня. З іншого боку, це дозволяє заглибитися в інші теми перед вступом у вищий навчальний заклад чи почати професійне навчання.

Наша мета, в першу чергу, щоб у дитини було більше суб'єктності. Був вибір. Спочатку — вибір профілю навчання, потім вибір частини предметів всередині свого профілю. Потім — можна обрати ще частину предметів, які не пов'язані з основною програмою навчання, щоб спробувати щось інше.

Щоб такий вибір у дитини з'явився, нам потрібно, щоб старша школа була великою, із великою кількістю учнів. Інакше ми не зможемо дати їм велику можливість вибору. Якщо у вас в школі у 10-му класі вчиться 10 дітей, це неможливо. Три з них оберуть китайську мову, інші три — поглиблену математику, а три — природничі науки. Для кожного напряму потрібні як мінімум вчителі та матеріально-технічна база.

Тому ми дійшли висновку, що нам потрібно робити за аналогом американської, британської системи освіти — велику старшу школу, де на паралелі буде вчитись багато дітей одного віку. З них можна буде згрупувати наповнені групи за напрямами, що цікавлять дітей, а не по 3-4 учня.

Фантастичні вчителі

— Як це буде реалізовуватись? Якщо в місті три школи, наприклад. Ми чули варіант, що в такому разі два навчальні заклади будуть вчити дітей 1-9 класів, а одна стане ліцеєм для 10-12-класників.

— Поки це абстрактне питання, як все будуть реалізовувати. У старшій школі буде навчатись від 300 учнів до, наприклад, 700. Можливо — більше. В Україні вже є декілька шкіл, які пройшли період такої реорганізації, і де навчається понад 700 учнів. Там лише на одній віковій паралелі — в 10 класі, наприклад — навчається близько 300 учнів. Це дозволяє їм обрати і заглибитись в предмети, які їх справді цікавлять.

Організаційно все буде різнитися залежно від заселенності тієї чи іншої території. Наприклад, у нас є безліч маленьких громад з дуже низькою кількістю населення. Вони не можуть собі дозволити мати таку старшу профільну школу. Є громади, в яких працюють чотири школи, і всі — малокомплектні, мають по одному 10-му та 11-му класу, і ці класи не заповнені.

Учнів всіх цих шкіл недостатньо, щоб зібрати одну нову старшу школу. Нема приміщення. Але є сусідні громади, куди буде організовано підвезення дітей з ближніх малозаселених громад. В деяких випадках — організовано цілі навчальні кампуси, де діти зможуть навчатись і жити. Це важливо, щоб навчання отримували не лише діти із 15-кілометрової зони від такої старшої школи, де можна організувати щоденне довезення автобусом. А й з більш віддалених населених пунктів. Діти могли б жити в кампусах протягом навчального тижня. Так, як це робиться сьогодні в училищах чи коледжах.

— Чи достатньо вчителів для роботи в таких ліцеях? Чи планується перепідготовка фахівців?

— Я вважаю, що в нашій країні фантастичні вчителі. Які за досить низьку зарплату роблять героїчні речі в умовах війни. Після пандемії з дистанційним навчанням, після роботи в умовах блекаутів, в бомбосховищах — можна лише висловити повагу силі волі і професіоналізму цих людей.

З іншого боку, ми розуміємо, що будь-яка трансформація — і організаційна, і змістова, — потребує навчання. Нам всім потрібно постійно вчитись, в тому числі — нових технологій, які ми використовуємо в роботі, щоб підтримувати себе в актуальному стані.

Тому ми щороку року виділяємо кошти на даний напрям. Зараз вони йдуть на навчання вчителів в рамках "Нової української школи" в базовій школі (1-9 клас). Окремо виділяється субвенція на модернізацію кабінетів "Захист України". Там теж закладені кошти на навчання вчителів.

Протягом пілотного періоду нової старшої школи ми зрозуміємо, які тематичні блоки треба покрити, що потрібно організаційно для менеджменту цих класів, для директорів, методистів, вчителів. І будемо стовідсотково організовувати підвищення кваліфікації.

Крім того, є момент: вчитель молодших класів — це окрема професія. А для старшої школи ми навпаки хочемо бачити більше людей, які отримали педагогічну складову в рамках своєї фахової освіти. Тобто — людей, які закінчили математичний, фізичний, хімічний факультет вишу і вирішили, що вони хотіли б давати знання учням старшої школи. Ми хотіли б, щоб ця професія була престижною.

Вчитися там, де сучасні технології

— Багато українців бажають, щоб їхні діти мали саме вищу освіту. Якщо людина не навчалась в університеті, це не престижно, не круто. Ви плануєте переконувати, пропагувати — долати цей стереотип?

— Це питання порушували не лише у нас, а й в усьому світі. Ми спілкуємося з колегами з Європи, де 50% дітей, а то й більше здобувають професійну освіту. І все одно у них частиною комунікаційної стратегії є підвищення престижності цієї освіти.

Є декілька завдань, над якими ми працюємо. Перш за все, я вірю, що треба осучаснювати інфраструктуру. Ми бачимо, що коли ми закуповуємо сучасне обладнання, робимо ремонти, купуємо техніку — комбайни, трактори тощо, — і вони є сучасними, в такі заклади профосвіти одразу набирають повні групи.

Це означає, що коли матеріально-технічна база навчального закладу застаріла, нам не подобається. Нам хочеться вчитись там, де сучасні технології.

Таке переобладнання потребує великих інвестицій, і ми робимо все можливе, щоб їх забезпечити разом із міжнародними партнерами. Ми звертаємось і до бізнесу, щоб оновити інфраструктуру в навчальних закладах.

Друга частина — це професійна співпраця з бізнесом. Що більше учні, котрі здобувають професійну освіту, матимуть можливість працювати протягом навчання, то вищою буде якість освіти.

Але мені здається ще й дуже важливим загальний дискурс у країні стосовно гідності людей з професійною освітою та їх успішності. Я точно можу сказати, що в Україні дуже багато успішних сантехніків, будівельників. Але я не впевнений, що серед батьків існує наратив про те, що можна стати успішним сантехніком, і це ок. Я особисто знаю професіоналів-сантехніків, які заробляють набагато більше від пересічного юриста в регіонах. Знаю успішних будівельників. І при тому, що вони можуть реалізуватися в кар'єрі, побудувати власний бізнес, можуть ще й звести власноруч будинок чи дачу, зробити собі ремонт. Безліч юристів, економістів, маркетологів цього не вміють.

Дуже важливо, щоб ми більше казали про гідні приклади успішних людей в різних професіях, щоб їх не стигматизувати.

Якщо сьогодні подивитись на опитування батьків, то багато з них воліли б, щоб їхні діти отримали економічну чи юридичну освіту. Навіть у сфері вищої освіти сільське господарство, будівництво чи енергетика не в пріоритеті, хоча очевидно, що в сільському господарстві в Україні є безліч перспектив для людей і з вищою освітою, і з професійно — технічною.

— Чи планується залучення коштів з нових джерел на цю реформу?

— Ми розраховуємо на підписання нового контракту зі Світовим банком, де частина коштів буде спрямована на підтримку "Нової української школи" — як базової, так і старшої. Нам дуже допомагає уряд Швейцарії в плануванні стратегії переходу на новий формат старшої школи.

— Професійні ліцеї в старшій школі замінять навчання в профтехучилищах?

— Ні. У нас будуть три класи старшої школи, де дитина зможе обрати професійний профіль. Далі вони йдуть у професійно-технічні заклади. Так само як в усіх країнах, в тому числі — Швейцарії, Великій Британії, США, Німеччині тощо.

Спочатку дитину випускають із закладу, який в Україні називають гімназією — це навчання з першого по дев'ятий класи. Вона отримує документ про базову середню освіту і з ним вступає на свій вибір в заклад професійної освіти, академічний чи професійний ліцей.

В деяких містах навчальний процес вже організовано таким чином. Наприклад, у Червонограді це вже реалізовано. Таким шляхом йдуть Луцьк і Чернігів, інші громади, які розуміють, що можна чекати 2027 року, а можна зробити все поступово вже зараз. І 2027-го не мати жодних проблем з переходом.

Вони комунікують процес своїми громадянами. Пояснюють, у чому логіка. І це дуже добре, тому що підвищується якість освіти. Згідно з міжнародним дослідження якості освіти PISA-2022, розрив у якості освіти між учнями з міст і сіл становив у читанні — майже п’ять років, у математиці — більше як 4,5 року навчання, у природничо-наукових дисциплінах — майже чотири роки. Ліцеї дадуть змогу зібрати всіх дітей і дати їм гідний рівень знань.

— Наскільки зміниться мережа навчальних закладів?

— Зміниться неоднозначно. Наприклад, у Київській області населення зростає, в тому числі — через вимушених переселенців. І шкіл недостатньо. Тож у нас є плани побудувати кілька десятків шкіл в області, чимало з яких будуть саме старшими. Вони мають розвантажити безліч перевантажених шкіл регіону, де є школи із більш аніж 2000 учнів, які навчаються позмінно.

Але є безліч регіонів, де ситуація драматична. І в цілому ситуація по Україні — катастрофічний демографічний спад. Це означає, що 2030 року кількість дітей, які будуть вчитися з 10 по 12 клас, буде найбільшою. 2040 року в старшій школі буде вчитися вдвічі менше дітей. І щороку потому дітей випускатимуть більше, аніж вступатиме до першого класу.

Винятки будуть і тоді — у Київській області, містах-мільйонниках. Але загальна тенденція буде такою, і ми розуміємо, що нам треба до цього готуватися.

Сьогодні ми плануємо мережу шкіл під пікове навантаження. Але ми точно розуміємо, що далі воно буде суттєво зменшується — не у відсотках, а в рази.

Ми сьогодні кажемо про величезні капітальні інвестиції в заклади шкільної освіти, але розуміємо, що потім цю мережу доведеться оптимізувати. І прорахунки щодо оптимізації робимо паралельно з тим, що пілотуємо зміст реформи і плануємо реорганізацію.

— Пропагування професійної освіти вплине і на роботу вишів?

— Так, безумовно. Але це окрема розмова.

Раніше "Телеграф" писав, як у селі під Києвом в школу набрали 17 перших класів, і пояснював, як таке стало можливо.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Група Світового банку застрахувала €185 мільйонів інвестицій для двох проєктів в Україні
УкраинФорм
2025-07-12T13:21:06Z
Ан-124 "Руслан", що пролетів над Києвом, прибув до Лейпцигу
Комсомольская правда
2025-07-12T13:15:42Z
Вихід на пенсію на 5 років раніше: українців попередили про 30% втрату виплат
Хвиля
2025-07-12T13:15:03Z
Літак Ан-124, який бачили над Києвом, покинув Україну. Де він приземлився
Telegraf
2025-07-12T13:12:14Z
Платити вдвічі менше: кому може комуналка обійтися дешевше
24tv
2025-07-12T13:03:53Z
Польський ритейлер планує експансію в Україну
AgroPortal
2025-07-12T13:00:19Z
Переговори США та ЄС щодо тарифів заходять у глухий кут – Вloomberg
iPress
2025-07-12T12:34:24Z
ООН закликає Україну терміново готуватися до зими на тлі зруйнованої енергосистеми
iPress
2025-07-12T12:34:19Z
Молокозаводу на Запоріжжі довелось змінювати систему продажів
AgroPortal
2025-07-12T12:30:15Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Найсмертоносніша чума повернулась до США — зафіксовано першу за 17 років смерть
TSN
2025-07-12T12:48:19Z
Лікарі попереджають: ревінь може нашкодити ниркам
360ua.news
2025-07-12T12:36:22Z
Нічні тривоги та сон: як зберегти здоров’я під час війни
TSN
2025-07-12T12:18:57Z
Не лише вірусу та бактерії: чому грибки можуть стати ще більшою проблемою для людства
24tv
2025-07-12T11:57:22Z
Це не 2 літри: скільки людині потрібно пити води за день та від чого це залежить
24tv
2025-07-12T11:27:35Z
Не лише їжа: неочевидні звички, що шкодять рівню глюкози
360ua.news
2025-07-12T10:57:10Z
Як концерти і ярмарки покращують ментальне здоров’я — науковці пояснили
360ua.news
2025-07-12T08:15:10Z
Трамп анонсував 30% мита проти ЄС і Мексики з серпня
Европейская правда
2025-07-12T13:19:32Z
Путіну підшукали нову загрозу «скрєпам» – іноземні слова
Украина Криминальная
2025-07-12T13:15:42Z
Пуск Орєшніка по Україні був лише один – ГУР
Лига
2025-07-12T13:09:07Z
Трамп може тиснути не на того: ЗМІ оприлюднили сценарій мирної угоди
GlavRed
2025-07-12T13:09:06Z
Обшуки у голови ЦПК: Віталій Шабунін розказав деталі та назвав замовників
ZN UA
2025-07-12T13:06:55Z
"Я не Путін": Зеленський відповів, скільки років хоче бути президентом
TSN
2025-07-12T13:06:31Z
Президент Фінляндії таємно взяв участь у змаганнях з триатлону: посів друге місце
Европейская правда
2025-07-12T13:04:09Z
Переяславська рада: чи був вибір у Хмельницького і як Росія знову переписує історію для Путіна
24tv
2025-07-12T13:03:50Z
Україна має план "Б" на випадок припинення надання допомоги від США, – Паліса
24tv
2025-07-12T13:00:54Z
На Дніпропетровщині військові РФ за добу вбили чотирьох цивільних, є поранені
УкраинФорм
2025-07-12T13:15:16Z
Росіяни ударили по центру Слов'янська: влучили біля автовокзалу, є загиблий і поранені
24tv
2025-07-12T13:06:32Z
Позбавили розвідку "очей": ЗСУ знищили дроном російський комплекс "Іронія"
Фокус
2025-07-12T12:51:14Z
Основне влучання було у 9-поверхівку: деталі жахливого удару по Чернівцях
24tv
2025-07-12T12:33:49Z
У Чернівцях росіяни вбили чиновника міськради в Івано-Франківській області
Комсомольская правда
2025-07-12T12:10:35Z
Синоптики оголосили прогноз погоди на 13 липня та назвали області зі спекою у 35-38 градусів
Gazeta UA
2025-07-12T12:03:43Z
У Чернівцях 13 липня оголосили днем жалоби
УкраинФорм
2025-07-12T11:54:41Z
Обстріли Донеччини: росіяни сьогодні вбили чотирьох цивільних, п’ятьох поранили
УкраинФорм
2025-07-12T11:54:38Z
Місцями спека до +38 й дощі з градами: якою буде погода 13 липня
24tv
2025-07-12T11:51:53Z
Абсурдно, але правда: чоловіка оштрафували за роздачу води людям під час спеки
Фокус
2025-07-12T13:21:48Z
Чи можна приватизувати ділянку землі, розташовану біля річки
24tv
2025-07-12T13:03:58Z
Безкоштовне житло для переселенців Хмельницькій області: де можна поселитись
Политека
2025-07-12T13:00:50Z
Дружина мільйонера з Дубая розказала, як перевіряють жінок перед весіллям
Фокус
2025-07-12T13:00:42Z
Данія надасть 7 млн євро на безпекову підтримку Молдови
Европейская правда
2025-07-12T12:51:23Z
Не тільки від спеки. Фермер показав, як рятує врожай від примх погоди
Telegraf
2025-07-12T12:45:16Z
Пара не може продати розкішну віллу через "вбивче" мальовниче місце поруч
Фокус
2025-07-12T12:42:18Z
Повітряні сили показали роботу зенітного комплексу Skynex по російських дронах
УкраинФорм
2025-07-12T12:39:17Z
NY Post винесла на обкладинку фото вбитого росіянами немовляти
iPress
2025-07-12T12:34:16Z
Ігор Кондратюк розкрив деталі контракту з Козловським: "Я на ньому не заробляв"
24tv
2025-07-12T12:57:48Z
Привіт, нова мода: екс-Остапчука оголосила війну нижній білизні та показала себе
GlavRed
2025-07-12T12:54:24Z
Камалія показалася з ексчоловіком і доньками в Іспанії та приголомшила, як вони змінилися за 8 років
TSN
2025-07-12T12:27:54Z
Зірка "Астерікс і Обелікс" загинув через безглузду випадковість: деталі трагедії
GlavRed
2025-07-12T12:27:22Z
Катя Кузнєцова кинула свого бойфренда-росіянина і переїхала з України
GlavRed
2025-07-12T12:27:02Z
Цей нюдовий манікюр пасуватиме кожній: не пропустіть тренд літа 2025
24tv
2025-07-12T12:00:01Z
Короткі історії, що сподобаються всім: 3 мінісеріали для сімейних вихідних
24tv
2025-07-12T11:51:44Z
Костянтин Грубич показав покійну 17-річну доньку на пам'ятному фото і довів до сліз
TSN
2025-07-12T11:15:08Z
Антоніна дивиться знамениті серіали минулого: шукайте мене в комі, в гаражі чи біля холодильника
Детектор М
2025-07-12T11:00:04Z
На вокзалі Харкова натовп "відбивав" у ТЦК чоловіка - є затриманий
Комсомольская правда
2025-07-12T13:15:42Z
Повінь у Техасі: Трамп оголосив надзвичайний стан
360ua.news
2025-07-12T13:12:15Z
У Львові кількість постраждалих від російської атаки зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-12T13:06:45Z
У Києві затримали іноземця, підозрюваного у вбивстві чоловіка на Троєщині
УкраинФорм
2025-07-12T12:57:17Z
На Одещині у свій день народження потонула 2-річна дівчинка
TSN
2025-07-12T12:48:36Z
Внаслідок неналежного виконання службових обов’язків лікарем «швидкої» загинула жінка
Украина Криминальная
2025-07-12T12:09:04Z
Стала відома причина авіакатастрофи в Індії, яка забрала кількасот життів
TSN
2025-07-12T12:06:12Z
Смертельна авіакатастрофа Boeing в Індії: Двигуни раптово перестали отримувати паливо
Лига
2025-07-12T12:04:48Z
У Польщі потяги випадково спрямували назустріч одне одному, через інцидент інші спізнюються
Европейская правда
2025-07-12T11:51:23Z
Краще ковбаси: ця закуска обов’язково має бути у кожному холодильнику
Telegraf
2025-07-12T13:15:55Z
Орхідея красиво цвістиме знову і знову: яку одну просту річ варто зробити
GlavRed
2025-07-12T13:00:19Z
Одна поширена проблема може згубити ваші лілії: зверніть на неї увагу в липні
24tv
2025-07-12T12:33:13Z
Дати народження, що випромінюють магію: кого природа наділила особливим шармом
GlavRed
2025-07-12T12:27:20Z
Забагато піни під час прання: як виправити ситуацію всього одним засобом
24tv
2025-07-12T11:30:51Z
Китайський гороскоп на завтра 13 липня: Тиграм - неприємності, Коням - ризик
GlavRed
2025-07-12T11:27:53Z
Ідеально доповнить будь-який пікнік: смачнюща намазка на хліб за 10 хвилин
24tv
2025-07-12T11:27:49Z
Що не так на картинці: лише "геній головоломок" знайде помилку за 9 секунд
GlavRed
2025-07-12T11:27:39Z
Чому не цвіте герань: помилки, що заважають бутонам розкритися
GlavRed
2025-07-12T11:27:37Z
Розсекречено салон нового суперкара Lexus
AutoCentre
2025-07-12T13:04:27Z
Ринок електрокарів в Україні б’є рекорди: хто купує і які моделі в топі
24tv
2025-07-12T12:33:19Z
Mercedes надихнув решітку радіатора своєї нової електромобільної моделі на класичний спорткар 60-х років
Топ Жир
2025-07-12T11:33:22Z
12 днів у заторі: що пережили люди в найдовшому заторі в історії
Фокус
2025-07-12T11:12:08Z
Безоплатне розмитнення авто: у яких українців є на це право
24tv
2025-07-12T09:33:50Z
1548 к.с. й 300 км/год у сімейному кузові: Xiaomi готує найшвидший серійний електрокросовер YU7 Ultra
ITC
2025-07-12T09:16:09Z
Автобус Setra S 517 HD перетворили на ексклюзивний VIP-шатл
AutoCentre
2025-07-12T09:13:39Z
Офіційна презентація нової Mazda CX-5 2026
AutoCentre
2025-07-12T07:09:40Z
Німецький дилер отримав п'ять років в’язниці за продаж дорогих автівок до Росії
УкраинФорм
2025-07-12T06:36:30Z
Не подобається Windows 11? Ось як повернути інтерфейс Windows 10 за кілька кроків
InternetUA
2025-07-12T13:01:10Z
Чому смартфон у рідкісному кольорі – не найкращий вибір: пояснення
InternetUA
2025-07-12T12:34:51Z
Українські розробники представили наземний роботизований комплекс Змій
InternetUA
2025-07-12T12:04:44Z
Українська компанія представила одноразовий сіткомет MITLA проти FPV-дронів
InternetUA
2025-07-12T11:31:15Z
ШІ створив цифрову пастку: мільйони користувачів втратили зв’язок із реальністю
InternetUA
2025-07-12T11:04:37Z
Помідори на Галапагоських островах еволюціонують у зворотному напрямку
24tv
2025-07-12T11:03:11Z
Одне просте налаштування на Android змусить Google працювати бездоганно: що потрібно зробити
Фокус
2025-07-12T11:00:16Z
Експерт зламав ChatGPT і отримав ключі Windows через гру
InternetUA
2025-07-12T10:04:28Z
Геологи знайшли нове пояснення утворенню найбільших родовищ у Тибеті
360ua.news
2025-07-12T09:51:14Z
Легендарний екстренер Барселони подолав рак
24tv
2025-07-12T13:18:51Z
Наче лупцює голову Дюбуа: Усик вразив мережу блискавичною роботою по груші – ефектне відео
24tv
2025-07-12T13:09:27Z
Ювентус цікавиться півзахисником Вулвергемптона
Football.ua
2025-07-12T13:06:07Z
Артем Довбик змінив у «Ромі» ігровий номер
УкраинФорм
2025-07-12T12:51:29Z
Ліверпулю порадили купити зірку збірної України: ПСЖ може залишитися "за бортом"
24tv
2025-07-12T12:48:52Z
Ноттінгем Форест хоче купити талановитого півзахисника Манчестер Сіті – ЗМІ
Football.ua
2025-07-12T12:28:55Z
Саме те, що так було потрібно: ексдружина Комарова показала свою нову пристрасть
Фокус
2025-07-12T12:27:51Z
Тебас – про зрив трансферу Вільямса в Барселону: Вони не надали футболісту гарантій
Football.ua
2025-07-12T12:12:35Z
Вінісіус під загрозою виходу з Реала
Football.ua
2025-07-12T12:10:31Z