MY.UAНовини
Україні потрібно більше успішних сантехників, аніж юристів: замміністра освіти
Україні потрібно більше успішних сантехників, аніж юристів: замміністра освіти

Україні потрібно більше успішних сантехників, аніж юристів: замміністра освіти

Який вибір матиме школяр після закінчення 9 класів? І до чого має призвести популяризація професійної освіти?

Попри війну, Україна продовжує шкільну реформу. Діти, які зараз навчаються у "Новій українській школі", у 10 класі не повинні опинитись знову у звичайній. Інакше — в чому сенс реформи? Діти, які повернуться із-за кордону, мають потрапити в нові умови — умови максимального сприяння їх розвитку і своєчасній профорієнтації. Але як це виглядатиме на практиці?

"Телеграф" вже писав про реформу освіти в старших класах школи. Про деталі, що доповнюють картину і плани щодо реалізації реформи, ми додатково розпитали заступника міністра освіти і науки України Дмитра Завгороднього.

У дитини має бути вибір

— В чому сенс цієї реформи?

— Майже в усіх розвинених країнах шкільна освіта — це 12 років навчання. Іноді — 13. А 11-річна освіта залишилась на пострадянському просторі — в Україні, Білорусі, Росії.

Тобто, по-перше, ми переходимо до загальносвітових стандартів навчання.

Ви можете почути від батьків, що програми перевантажені, діти дуже багато вчаться. Збільшення кількості років у школі дозволить дітей трохи розвантажити, це — другий момент.

Третій — щоб дитині було цікаво в старшій школі, програма має бути адаптована під її інтереси, її вибір. У неї має бути певний освітній простір, в якому хочеться триматися — це математичне спрямування, природничі науки, інформатика чи іноземні мови. Це дозволяє програмі буде цікавішою для самого учня. З іншого боку, це дозволяє заглибитися в інші теми перед вступом у вищий навчальний заклад чи почати професійне навчання.

Наша мета, в першу чергу, щоб у дитини було більше суб'єктності. Був вибір. Спочатку — вибір профілю навчання, потім вибір частини предметів всередині свого профілю. Потім — можна обрати ще частину предметів, які не пов'язані з основною програмою навчання, щоб спробувати щось інше.

Щоб такий вибір у дитини з'явився, нам потрібно, щоб старша школа була великою, із великою кількістю учнів. Інакше ми не зможемо дати їм велику можливість вибору. Якщо у вас в школі у 10-му класі вчиться 10 дітей, це неможливо. Три з них оберуть китайську мову, інші три — поглиблену математику, а три — природничі науки. Для кожного напряму потрібні як мінімум вчителі та матеріально-технічна база.

Тому ми дійшли висновку, що нам потрібно робити за аналогом американської, британської системи освіти — велику старшу школу, де на паралелі буде вчитись багато дітей одного віку. З них можна буде згрупувати наповнені групи за напрямами, що цікавлять дітей, а не по 3-4 учня.

Фантастичні вчителі

— Як це буде реалізовуватись? Якщо в місті три школи, наприклад. Ми чули варіант, що в такому разі два навчальні заклади будуть вчити дітей 1-9 класів, а одна стане ліцеєм для 10-12-класників.

— Поки це абстрактне питання, як все будуть реалізовувати. У старшій школі буде навчатись від 300 учнів до, наприклад, 700. Можливо — більше. В Україні вже є декілька шкіл, які пройшли період такої реорганізації, і де навчається понад 700 учнів. Там лише на одній віковій паралелі — в 10 класі, наприклад — навчається близько 300 учнів. Це дозволяє їм обрати і заглибитись в предмети, які їх справді цікавлять.

Організаційно все буде різнитися залежно від заселенності тієї чи іншої території. Наприклад, у нас є безліч маленьких громад з дуже низькою кількістю населення. Вони не можуть собі дозволити мати таку старшу профільну школу. Є громади, в яких працюють чотири школи, і всі — малокомплектні, мають по одному 10-му та 11-му класу, і ці класи не заповнені.

Учнів всіх цих шкіл недостатньо, щоб зібрати одну нову старшу школу. Нема приміщення. Але є сусідні громади, куди буде організовано підвезення дітей з ближніх малозаселених громад. В деяких випадках — організовано цілі навчальні кампуси, де діти зможуть навчатись і жити. Це важливо, щоб навчання отримували не лише діти із 15-кілометрової зони від такої старшої школи, де можна організувати щоденне довезення автобусом. А й з більш віддалених населених пунктів. Діти могли б жити в кампусах протягом навчального тижня. Так, як це робиться сьогодні в училищах чи коледжах.

— Чи достатньо вчителів для роботи в таких ліцеях? Чи планується перепідготовка фахівців?

— Я вважаю, що в нашій країні фантастичні вчителі. Які за досить низьку зарплату роблять героїчні речі в умовах війни. Після пандемії з дистанційним навчанням, після роботи в умовах блекаутів, в бомбосховищах — можна лише висловити повагу силі волі і професіоналізму цих людей.

З іншого боку, ми розуміємо, що будь-яка трансформація — і організаційна, і змістова, — потребує навчання. Нам всім потрібно постійно вчитись, в тому числі — нових технологій, які ми використовуємо в роботі, щоб підтримувати себе в актуальному стані.

Тому ми щороку року виділяємо кошти на даний напрям. Зараз вони йдуть на навчання вчителів в рамках "Нової української школи" в базовій школі (1-9 клас). Окремо виділяється субвенція на модернізацію кабінетів "Захист України". Там теж закладені кошти на навчання вчителів.

Протягом пілотного періоду нової старшої школи ми зрозуміємо, які тематичні блоки треба покрити, що потрібно організаційно для менеджменту цих класів, для директорів, методистів, вчителів. І будемо стовідсотково організовувати підвищення кваліфікації.

Крім того, є момент: вчитель молодших класів — це окрема професія. А для старшої школи ми навпаки хочемо бачити більше людей, які отримали педагогічну складову в рамках своєї фахової освіти. Тобто — людей, які закінчили математичний, фізичний, хімічний факультет вишу і вирішили, що вони хотіли б давати знання учням старшої школи. Ми хотіли б, щоб ця професія була престижною.

Вчитися там, де сучасні технології

— Багато українців бажають, щоб їхні діти мали саме вищу освіту. Якщо людина не навчалась в університеті, це не престижно, не круто. Ви плануєте переконувати, пропагувати — долати цей стереотип?

— Це питання порушували не лише у нас, а й в усьому світі. Ми спілкуємося з колегами з Європи, де 50% дітей, а то й більше здобувають професійну освіту. І все одно у них частиною комунікаційної стратегії є підвищення престижності цієї освіти.

Є декілька завдань, над якими ми працюємо. Перш за все, я вірю, що треба осучаснювати інфраструктуру. Ми бачимо, що коли ми закуповуємо сучасне обладнання, робимо ремонти, купуємо техніку — комбайни, трактори тощо, — і вони є сучасними, в такі заклади профосвіти одразу набирають повні групи.

Це означає, що коли матеріально-технічна база навчального закладу застаріла, нам не подобається. Нам хочеться вчитись там, де сучасні технології.

Таке переобладнання потребує великих інвестицій, і ми робимо все можливе, щоб їх забезпечити разом із міжнародними партнерами. Ми звертаємось і до бізнесу, щоб оновити інфраструктуру в навчальних закладах.

Друга частина — це професійна співпраця з бізнесом. Що більше учні, котрі здобувають професійну освіту, матимуть можливість працювати протягом навчання, то вищою буде якість освіти.

Але мені здається ще й дуже важливим загальний дискурс у країні стосовно гідності людей з професійною освітою та їх успішності. Я точно можу сказати, що в Україні дуже багато успішних сантехніків, будівельників. Але я не впевнений, що серед батьків існує наратив про те, що можна стати успішним сантехніком, і це ок. Я особисто знаю професіоналів-сантехніків, які заробляють набагато більше від пересічного юриста в регіонах. Знаю успішних будівельників. І при тому, що вони можуть реалізуватися в кар'єрі, побудувати власний бізнес, можуть ще й звести власноруч будинок чи дачу, зробити собі ремонт. Безліч юристів, економістів, маркетологів цього не вміють.

Дуже важливо, щоб ми більше казали про гідні приклади успішних людей в різних професіях, щоб їх не стигматизувати.

Якщо сьогодні подивитись на опитування батьків, то багато з них воліли б, щоб їхні діти отримали економічну чи юридичну освіту. Навіть у сфері вищої освіти сільське господарство, будівництво чи енергетика не в пріоритеті, хоча очевидно, що в сільському господарстві в Україні є безліч перспектив для людей і з вищою освітою, і з професійно — технічною.

— Чи планується залучення коштів з нових джерел на цю реформу?

— Ми розраховуємо на підписання нового контракту зі Світовим банком, де частина коштів буде спрямована на підтримку "Нової української школи" — як базової, так і старшої. Нам дуже допомагає уряд Швейцарії в плануванні стратегії переходу на новий формат старшої школи.

— Професійні ліцеї в старшій школі замінять навчання в профтехучилищах?

— Ні. У нас будуть три класи старшої школи, де дитина зможе обрати професійний профіль. Далі вони йдуть у професійно-технічні заклади. Так само як в усіх країнах, в тому числі — Швейцарії, Великій Британії, США, Німеччині тощо.

Спочатку дитину випускають із закладу, який в Україні називають гімназією — це навчання з першого по дев'ятий класи. Вона отримує документ про базову середню освіту і з ним вступає на свій вибір в заклад професійної освіти, академічний чи професійний ліцей.

В деяких містах навчальний процес вже організовано таким чином. Наприклад, у Червонограді це вже реалізовано. Таким шляхом йдуть Луцьк і Чернігів, інші громади, які розуміють, що можна чекати 2027 року, а можна зробити все поступово вже зараз. І 2027-го не мати жодних проблем з переходом.

Вони комунікують процес своїми громадянами. Пояснюють, у чому логіка. І це дуже добре, тому що підвищується якість освіти. Згідно з міжнародним дослідження якості освіти PISA-2022, розрив у якості освіти між учнями з міст і сіл становив у читанні — майже п’ять років, у математиці — більше як 4,5 року навчання, у природничо-наукових дисциплінах — майже чотири роки. Ліцеї дадуть змогу зібрати всіх дітей і дати їм гідний рівень знань.

— Наскільки зміниться мережа навчальних закладів?

— Зміниться неоднозначно. Наприклад, у Київській області населення зростає, в тому числі — через вимушених переселенців. І шкіл недостатньо. Тож у нас є плани побудувати кілька десятків шкіл в області, чимало з яких будуть саме старшими. Вони мають розвантажити безліч перевантажених шкіл регіону, де є школи із більш аніж 2000 учнів, які навчаються позмінно.

Але є безліч регіонів, де ситуація драматична. І в цілому ситуація по Україні — катастрофічний демографічний спад. Це означає, що 2030 року кількість дітей, які будуть вчитися з 10 по 12 клас, буде найбільшою. 2040 року в старшій школі буде вчитися вдвічі менше дітей. І щороку потому дітей випускатимуть більше, аніж вступатиме до першого класу.

Винятки будуть і тоді — у Київській області, містах-мільйонниках. Але загальна тенденція буде такою, і ми розуміємо, що нам треба до цього готуватися.

Сьогодні ми плануємо мережу шкіл під пікове навантаження. Але ми точно розуміємо, що далі воно буде суттєво зменшується — не у відсотках, а в рази.

Ми сьогодні кажемо про величезні капітальні інвестиції в заклади шкільної освіти, але розуміємо, що потім цю мережу доведеться оптимізувати. І прорахунки щодо оптимізації робимо паралельно з тим, що пілотуємо зміст реформи і плануємо реорганізацію.

— Пропагування професійної освіти вплине і на роботу вишів?

— Так, безумовно. Але це окрема розмова.

Раніше "Телеграф" писав, як у селі під Києвом в школу набрали 17 перших класів, і пояснював, як таке стало можливо.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як виглядають українські політики в стилі аніме: соцмережі захопив новий чарівний тренд з ШІ
Telegraf
2025-03-31T20:12:37Z
Як пояснити іноземцям, що таке "Пташине молоко": українець у TikTok поділився кумедним відео
24tv
2025-03-31T19:57:34Z
Ноутбуки з NVIDIA RTX 5080 та 5090 доступні у магазинах від $2499 та $4299
ITC
2025-03-31T19:43:46Z
У кіберполіції розповіли про шахрайську схему з посиланнями нібито на сторінку «Електронних петицій»
InternetUA
2025-03-31T19:22:38Z
Найдешевші години для користування пральною машинкою: коли економити на електроенергії
24tv
2025-03-31T18:36:22Z
Amazon представив нову модель штучного інтелекту
Antikor
2025-03-31T18:03:20Z
П’ять причин, чому ваш новий смартфон працює не так швидко, як обіцяли
InternetUA
2025-03-31T17:57:21Z
Samsung випустила лінійку побутової техніки зі штучним інтелектом
1News
2025-03-31T17:36:00Z
Три технології телевізорів прагнуть замінити OLED у найближчі роки: чим вони кращі
Фокус
2025-03-31T17:28:11Z
Жінки з цими іменами славляться своєю терплячістю: хто потрапив у перелік
Telegraf
2025-03-31T19:51:25Z
Притягнете нещастя: ось де в домі ніколи не можна залишати одяг
24tv
2025-03-31T19:42:16Z
Це не диво: швидкий обід чи вечеря з котлетками за 30 хвилин – підказка талановитого Ектора
24tv
2025-03-31T19:36:45Z
Беремо вафлі і готуємо найлінивіший пиріг: нічого не потрібно місити і розкочувати
Telegraf
2025-03-31T19:36:42Z
Це місце сили посеред сучасного міского району: чому вам варто відвідати Феофанію
Telegraf
2025-03-31T19:21:36Z
Місячний календар на квітень 2025: коли Повня та Молодик?
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T19:00:28Z
Як мити підлогу, щоб завжди було чисто: маленька хитрість
24tv
2025-03-31T17:30:38Z
Феєрія любові та щастя: які знаки піймають удачу за хвіст на початку квітня
GlavRed
2025-03-31T17:27:25Z
Це зробить лише гірше: помилки при облаштуванні маленької кімнати
24tv
2025-03-31T17:18:54Z
Підозрілий пожежа спалює 17 нових Tesla в автосалоні у Римі
Топ Жир
2025-03-31T20:03:55Z
Бійка через російську музику у Києві: чи дійсно військовий є працівником ТЦК
24tv
2025-03-31T19:57:50Z
У Львові затримали двох підлітків із вибухівкою: що відомо
Фокус
2025-03-31T19:36:38Z
У Кривому Розі молодик підірвав на вулиці гранату посеред ночі
24tv
2025-03-31T19:21:59Z
Оголошено вирок росіянці, що закликала свого чоловіка “ґвалтувати українок”
1News
2025-03-31T18:27:08Z
У Миколаєві ТЦК затримав хлопців біля під’їзду разом із собакою: один з затриманих оголосив голодування
Antikor
2025-03-31T18:12:51Z
У Римі згорів магазин Tesla: знищено 17 автомобілів
ITC
2025-03-31T18:09:38Z
Львівські митники виявили контрабанду техніки Apple на 850 тис. грн
InternetUA
2025-03-31T17:57:19Z
Ударив жінку кулаком по голові: у ТЦК прокоментували конфлікт з військовослужбовцем у Києві
Telegraf
2025-03-31T17:45:56Z
Реал може купити Бруну Фернандеша
Football.ua
2025-03-31T19:51:29Z
Голанд пропустить більшість фінальної частини сезону через травму
Football.ua
2025-03-31T19:46:57Z
Сане готовий піти на зменшення зарплати заради Баварії — Арсенал слідкує за ситуацією
Football.ua
2025-03-31T19:22:01Z
Бондар: Захисники збірної України непогано зіграли з бельгійцями у матчі-відповіді
Football.ua
2025-03-31T19:16:46Z
Де Усик може готуватись до бою за "абсолют": у команді чемпіона назвали місце
24tv
2025-03-31T19:13:33Z
Кунья: Дав чітко зрозуміти Вулвергемптону, що мені потрібно зробити наступний крок уперед
Football.ua
2025-03-31T18:55:28Z
Ярослава Магучіх опублікувала яскраві світлини з сонячної Португалії: фото чемпіонки
24tv
2025-03-31T18:54:48Z
Верона та Парма обійшлися без забитих м'ячів
Football.ua
2025-03-31T18:51:08Z
У РФ звинуватили Єльцина в тому, що російська тенісистка змінила громадянство
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T18:45:39Z
Нацполіція розслідує привласнення 5,3 мільйона гривень під час капітальних ремонтів зелених зон Києва
Antikor
2025-03-31T20:18:47Z
У Сімферополі на вокзалі сталися вибух і задимлення
24tv
2025-03-31T20:18:41Z
Чи зможе Україна відбити новий наступ Росії на фронті: названо важливий нюанс
GlavRed
2025-03-31T20:12:56Z
Нові тарифи на харчування для учнів в Одесі: кому доведеться платити більше
Политека
2025-03-31T20:00:43Z
Ситуація на фронті: 175 бойових зіткнень за день, найбільші атаки ворога на Покровському напрямку
Antikor
2025-03-31T19:54:31Z
РФ хоче запускати одночасно по Україні 500 "Шахедів": коли чекати навалу дронів
GlavRed
2025-03-31T19:54:01Z
Росіяни захопили важливий населений пункт на Донеччині? Що про це кажуть в Генштабі та Deepstate
Telegraf
2025-03-31T19:39:58Z
Росія готує наступ на дві області: Жданов назвав головну ціль ворога
GlavRed
2025-03-31T19:27:41Z
Росіяни штурмують позиції біля шахти «Торецька»: DeepState про ситуацію в місті
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T19:27:27Z
Акторка Леся Самаєва поділилася досвідом пережитих домагань у шкільні роки та закликала дівчат говорити про такі інциденти
Antikor
2025-03-31T19:57:48Z
Подольська публічно розповіла про розрив із путіністом Пресняковим - деталі
GlavRed
2025-03-31T19:33:52Z
Криваві та моторошні: 6 найкращих фільмів про вампірів, від яких мурашки по тілу
24tv
2025-03-31T19:30:37Z
Лідер популярного рок-гурту вступив до ЗСУ: "Коли повернусь - не знаю"
GlavRed
2025-03-31T19:27:55Z
"Стоїмо в молитвах": Овсієнко показалася на людях після свого зникнення
GlavRed
2025-03-31T19:27:08Z
«Бог цій людині дав усе, крім розуму…». Легендарний поет-пісняр назвав співака, який розчарував його найбільше
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T18:12:52Z
Музичні скарби Ігоря Білозіра: кому належать права на пісні? Бере слово друга дружина композитора
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T18:00:29Z
Кошовий розповів про неідеальні моменти у стосунках з дружиною: "Я за це просто каюсь"
24tv
2025-03-31T17:30:29Z
Весняне різномаїття костюмів у новій колекції W8LESS
Вива
2025-03-31T17:24:20Z
У Запорізькому ТЦК розповіли, де можуть служи ти обмежено придатні після мобілізації
Комсомольская правда
2025-03-31T20:18:33Z
Порушує Женевську конвенцію: Київ засудив призов українців на ТОТ до армії РФ
Факти ICTV
2025-03-31T20:12:46Z
Шведські розробники представили інноваційну систему перехоплювання ворожих дронів Kreuger 100
InternetUA
2025-03-31T19:51:24Z
Доведеться складати іспит: в Україні змінили правила заміни водійських посвідчень
Хвиля
2025-03-31T19:46:50Z
Білоруські митники затримали американця, який нелегально в’їхав із Литви в вантажному вагоні
Antikor
2025-03-31T19:36:19Z
Графік подачі води зʼявиться по всій Україні? Нардеп забив на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T19:27:39Z
Ескорт-агентство, яке продає жіночу цноту, назвало рекордну ціну і чому таке люблять зірки
24tv
2025-03-31T19:21:51Z
Як відновити втрачені документи на землю: деталі процедури
24tv
2025-03-31T19:09:20Z
Розкриті технічні характеристики американських реактивних дронів-камікадзе Hellhound S3
InternetUA
2025-03-31T19:07:15Z
В Україні знизять ціни на ще понад 100 ліків
УкраинФорм
2025-03-31T20:18:36Z
Погана новина для багатьох: названо найгіршу та найкращу позу для сну
GlavRed
2025-03-31T19:36:31Z
Як зробити чудодійне добриво з яєчної шкарлупи: декілька простих кроків
GlavRed
2025-03-31T19:27:15Z
Безпечні морепродукти для алергіків: революція в харчуванні
360ua.news
2025-03-31T19:15:00Z
Популярна дієта може посилювати лібідо
24tv
2025-03-31T19:09:49Z
Харчові звички з СРСР, які заважають вам схуднути
24tv
2025-03-31T18:03:59Z
Здорове старіння починається у молодості
360ua.news
2025-03-31T18:03:39Z
Чистий прибуток “Фармаку” збільшився на 100 млн грн
360ua.news
2025-03-31T17:30:08Z
Чи можна пити холодну воду при високій температурі
24tv
2025-03-31T16:48:41Z
Росія експортувала золота на 13,6 мільярда доларів у 2024 році, обійшовши ПАР і Гану
Antikor
2025-03-31T19:48:24Z
Ethereum переживає найгірший період за останні сім років
ITC
2025-03-31T19:43:16Z
Важливий сигнал: топові компанії змінили свої плани щодо чорного золота
24tv
2025-03-31T19:42:46Z
Укрзалізниця запевнила, що витоку даних через кібератаку не було
Комсомольская правда
2025-03-31T19:39:56Z
Подорожчання молочних продуктів у Дніпрі: експерти розповіли, до чого готуватися далі
Политека
2025-03-31T19:31:00Z
Чи Канаді дійсно потрібні інвестиції в BYD після тарифів Трампа, чи вже занадто пізно?
Топ Жир
2025-03-31T19:30:15Z
Пенсіонерам можуть виплачувати 11 000 гривень: які умови потрібно виконати
Знай
2025-03-31T19:13:47Z
Для реалізація графітового проєкту – співвласник АТБ отримав "інвестняню"
24tv
2025-03-31T18:54:10Z
Нове ім’я – стара схема: компанія соратника Труханова Олега Совіка продовжує вигравати мільйонні тендери
Antikor
2025-03-31T18:51:23Z
Renault та Nissan закріплюють співпрацю, Nissan отримує нову модель Twingo
Топ Жир
2025-03-31T20:15:57Z
На аукціоні виставили Citroen ZX Rally 1990 року, стартова ціна до 525 тисяч євро
360ua.news
2025-03-31T18:39:02Z
54 000 гривень за чхання: водіїв попередили про дивні, але "круглі" штрафи
GlavRed
2025-03-31T18:27:38Z
Невідомий вкрав автомобіль BMW 850CSi за $61 тис
Топ Жир
2025-03-31T18:15:02Z
Fiat представляє фургони Scudo у виконанні S-Design
AutoCentre
2025-03-31T18:00:22Z
Лише Чотири Виробники Електромобілів Мають Прибуток, І Два З Них Можуть Вас Здивувати
Топ Жир
2025-03-31T17:45:52Z
Дзеркало заднього виду має приховану кнопку: про неї знають лише 5% водіїв
GlavRed
2025-03-31T17:27:19Z
Новий Bentley від Mansory схожий на вашу кухонну стільницю
Топ Жир
2025-03-31T16:45:31Z
Бойовим бригадам передали партію медиваків Toyota Land Cruiser 78
AutoCentre
2025-03-31T16:21:33Z
Духовний радник Трампа: українські військові просять у США зброю, а не гроші
Европейская правда
2025-03-31T20:18:04Z
План-максимум і план-мінімум: інсайдери Кремля розповіли про наміри Путіна
ZN UA
2025-03-31T20:18:03Z
Зеленський підбив підсумки зустрічі з представниками Європарламенту та країн-партнерів
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T20:12:16Z
У Білому домі кажуть, що скандал із Signal для них "закритий"
Европейская правда
2025-03-31T20:12:10Z
Опозиційна президентка Грузії оголосила про створення "платформи опору"
Европейская правда
2025-03-31T20:12:05Z
Шість країн і ЄС обіцяють більше допомоги Україні та нові санкції проти РФ
Европейская правда
2025-03-31T20:09:32Z
Трамп незадоволений заявами обох сторін війни в Україні – Білий дім
Antikor
2025-03-31T20:09:26Z
RSF закликали владу Азербайджану звільнити редакторку Abzas Media Севіндж Вагіфгізі та інших затриманих медійників
InternetUA
2025-03-31T20:07:37Z
Сікорський про Трампа та Путіна: він потроху усвідомлює, з яким партнером має справу
Европейская правда
2025-03-31T20:06:06Z