Другий воєнний рік приніс банкам серйозне зростання портфелів коштів фізичних осіб – станом на 1 січня 2024 року на рахунках банків перебувало понад 1,08 трлн гривень. Чи будуть банки надалі збільшувати портфелі коштів фізичних осіб.
Розміщення коштів у банках цікавить населення і бізнес. Як повідомляє НБУ в Щомісячному макроекономічному та монетарному огляді, дохідність банківських депозитів та ОВДП перевищувала інфляційні очікування бізнесу та громадян. Це разом із забезпеченням контрольованої ситуації на валютному ринку сприяло підтриманню інтересу економічних агентів до заощаджень у національній валюті, і в результаті попит на гривневі активи залишався достатньо високим. Зокрема, збільшувалися вкладення українців в ОВДП та стабільно зростали строкові гривневі депозити населення.
Як пише Фокус у дослідженні "Вони проявили стійкість. Рейтинг 25 надійних банків від Фокусу", найбільші портфелі коштів фізичних осіб станом на початок 2024 року були в таких банках, як ПриватБанк, Ощадбанк, Універсал Банк (див. інфографіку).
Також понад 20 млрд гривень коштів фізичних осіб перебувало на початок 2024 року у портфелях таких банків:
- Райффайзен Банк 59,9 млрд грн;
- Сенс Банк 47,8 млрд грн;
- ПУМБ 47,5 млрд грн;
- Укрсиббанк 41,9 млрд грн;
- Укрексімбанк – 37,8 млрд грн;
- Укргазбанк 33,6 млрд грн;
- ОТП Банк 25,8 млрд грн.
У банках повідомили, що зростанню обсягів депозитів сприяли цікаві ставки за гривневими вкладами. "Обсяги гривневих коштів фізичних осіб зросли на 20,5% за рік, що стало можливим переважно за рахунок строкових вкладів, чому сприяли високі процентні ставки. У нових гривневих депозитах надалі переважають вкладення строком від трьох до шести місяців – з одного боку, клієнти не мають бажання розміщувати кошти на більш довгий строк в умовах невизначеності, та з іншого, банки пропонують підвищені процентні ставки на строк саме від 3-х місяців, що дозволяє значно знизити обсяг нормативу обов’язкового резервування", — каже заступник голови правління начальник департаменту фінансів Укрсиббанку Антон Громко.
Високі ставки за депозитами формувалися здебільшого рішеннями монетарної політики НБУ, що вивела тримісячні вклади у гривні в топ споживчих симпатій за рахунок високої ставки.
"У березні регулятор почав переглядати відсоткову політику, що вплинуло на прибутковість вкладів у гривні. Тому, гадаю, їхня популярність серед приватних клієнтів поступово знижуватиметься. Формально, ставки за гривневими вкладами залишаються дуже високими та значно випереджають інфляцію. Але, по-перше, не потрібно скидати з рахунків девальваційні очікування, які хоч і послабшали, залишаються досить сильними. А по-друге, протягом усього минулого року серед фізосіб зростала популярність ОВДП, як прямого конкурента депозитам. Станом на кінець березня, стеля ставок за депозитами становить 15-16% річних. Якщо НБУ продовжить знижувати облікову ставку, дохідність може ще знизитися", — розповів у коментарі Фокусу Іван Світек, голова правління Юнекс Банку.
У нових гривневих депозитах надалі переважають вкладення строком від трьох до шести місяців
У 2024 році очікується зниження популярності строкових вкладів та можливе скорочення загального обсягу строкових депозитів коштів фізичних осіб, чому будуть сприяти альтернативні інструменти довгострокового інвестування, а саме ОВДП, які пропонують дещо вищу дохідність ніж депозити на поточний момент.
"У 2024 році можливі коливання вартості запозичень, проте, на нашу думку, вони не будуть суттєвими, оскільки банку не потрібні дорогі депозитні ресурси", — зазначив у коментарі Фокусу голова правління Ощадбанку Сергій Наумов.
Раніше Фокус писав, що після зниження НБУ облікової ставки до 14,5% банкіри розраховують на появу найближчим місяцем більш "гнучких" кредитних умов.
Також повідомлялось, що в НБУ готові й надалі адаптувати відсоткову політику з огляду на зміни у балансі ризиків для інфляції та курсової стійкості.