MY.UAНовини
Зекономити мільярди: як штучний інтелект допомагає створювати ліки
Зекономити мільярди: як штучний інтелект допомагає створювати ліки

Зекономити мільярди: як штучний інтелект допомагає створювати ліки

Розробка медичного препарату на усіх етапах дослідження займає 5-10 років і коштує в середньому $2,6 млрд. Фармацевтика, яка й раніше була надзвичайно технологічною галуззю прагне залучити штучний інтелект, щоб скоротити час та витрати. SPEKA спробувала з’ясувати чи вдається це та як ШІ може спростити кожен з етапів.

Як розробляють ліки

Щоб дізнатися, як лікувати захворювання, потрібно встановити його причину, які системи організму вражені та як тіло відповідає на загрозу. Зараз людство доволі точно знає збудники майже всіх інфекційних захворювань.

А ось з вірусними чи неінфекційними хворобами (наприклад, рак, гіпертонія чи цукровий діабет) ситуація значно складніша. Це й пояснює невеликий прогрес у лікуванні.

Вважається, що в організмі людини може бути від 10 тис. до кількох мільярдіврізних білків. Це важливо, бо вони впливають на всі процеси в організмі, наприклад, вивчення функцій навіть невеликої кількості дозволило визначити білки, які відповідають за підвищення тиску або температури. Більшість ліків є низькомолекулярними речовинами, які блокують певний білок в організмі людини. Творці препаратів спочатку вибирають мету — ключовий білок, а потім шукають молекулу, здатну його заблокувати. Такий білок ще називають мішенню, а весь процес drug design.

Чому структура білка така важлива 

Щоб знайти речовину здатну заблокувати білок, потрібно знати його тривімірну структуру. Це непросте завдання. Зазвичай їх визначають за допомогою складної сучасної апаратури як електронні мікроскопи та ядерно магнітно-резонансні спектроскопи. 

Зараз у найбільшій базі структур білків Protein Data Bank близько 3400 тривимірних структур білків людини. При цьому для людини визначено амінокислотну послідовність близько 76 тис. білків. Вивчення фолдингу білків (згортання в робочу структуру) триває вже десятки років і є однією. з найбільших задач біології. 

Найвідоміший проєкт — Folding@Home — розподілена система обчислень, сумарна потужність якої зараз становить близько 118 PFLOPS. Працює вона не методом перебору комбінацій, а розв'язує деякі практичні задачі. Та навіть цих потужностей буде недостатньо. 

Як машинне навчання та AlphaFold2 змінив підхід до розробки ліків  

Власне тут на допомогу вченим приходить машинне навчання та можливості ШІ. 

У листопаді 2020 року в цій галузі стався прорив. У конкурсі з передбачення тривимірних структур білків GASP (Critical Assessment of protein Structure Prediction) компанія DeepMind представила алгоритм AlphaFold 2, який навчився конструювати тривимірні моделі на основі вступних даних про амінокислоти. AlphaFold 2 переміг на конкурсі GASP і набрав 92 бали зі 100. Знаючи лише послідовність амінокислот, програма правильно розташувала у просторі 87% молекул найскладнішого екземпляра. 


AlphaFold 2 навчався на відкритій базі зі 170 тис. відомих структур, враховуючи не лише геометричну будову, а й еволюційну близькість білків. В основі програми — рекурентна нейромережа, що створює структуру білка на кшталт графа, в якому амінокислотні залишки — це вершини, а зв'язки між ними — ребра.

Теоретично AlphaFold 2 здатний пророкувати властивості білків і навіть брати участь у створенні штучних білків з певними властивостями або препаратами. Це допоможе у розвитку не лише фармацевтичної промисловості, а й біотехнології, генної інженерії та інших галузей.

Хоча це відносно нова технологія, загалом використання машинного навчання у фармацевтиці почалось ще у 2000-их роках. Одним із перших способів, за допомогою яких штучний інтелект допомагав у цьому, були «графи знань», які дозволяли машинам зчитувати мільйон медичних досліджень та видобувати інформацію про те, скажімо, які білки в крові є біомаркерами, що вказують на наявність або тяжкість захворювання. 

У 2020 році компанія Benevolent AI використала цей метод, щоб побачити потенціал барицитинібу, який продають як засіб від артриту, для лікування COVID-19. Також пошук подібних біомаркерів може допомогти виявити ранні стадії важкодіагностованих хвороб, наприклад Альцгеймера.

Віртуальне тестування  

Дев'ять із десяти лікарських препаратів не проходять клінічних випробувань. Вони або надто токсичні або неефективні для людей. 

Щоб скоротити кількість спроб фармацевтика займається конструюванням ліків (або drug design). Drug design використовує комп'ютерне моделювання, щоб перевірити, як діюча основа препарату взаємодіятиме з ціллю в організмі. За допомогою ML можна зрозуміти без досліджень, які властивості додати препарату, щоб краще взаємодіяв з мішенню. 

Дослідники фармацевтичної компанії Berg застосували власну мережу bAIcis для більш точної розробки ліків. Компанія проводить тести на хворих та здорових клітинах пацієнтів, а потім моделює хворі клітини, регулюючи рівень цукру чи кисню. Вчені бачать зміни у метаболізмі чи білкових структурах і розуміють, які чинники впливають. bAIcis також використовує генетичні дані пацієнтів, об'єднуючи їх у систему, щоб знаходити взаємозв'язки між спадковою схильністю до хвороб та біомаркерами у клітинах.

Хто створює нейромережі для медицини 

Багато фармацевтичних фірм зробили інвестиції в розробку моделей ШІ для медицини. З’явились також і стартапи, зокрема Recursion, Genesis Therapeutics, Insilico, Relay Therapeutics, та інші. А Nvidia, яка виробляє графічні процесори, необхідні для роботи моделей інвестувала або уклала партнерські угоди принаймні з шістьма різними біотехнологічними фірмами, орієнтованими на штучний інтелект, включаючи Schrodinger, Genesis, Recursion і Genentech.

Ці моделі працюють з великим спектром даних. зокрема рентгенівськими знімками, генетичними послідовностями та результатами аналізів.

Раніше більшість ліків тестувались на тваринах, однак ці речовини не завжди точно спрацьовують на людях. Штучний інтелект може розв'язати цю проблему. 

Також іноді результати аналізу дають можливість покращити підходи до лікування. У 2019 році Owkin, паризька біотехнологія штучного інтелекту, опублікувала звіт глибокої нейронної мережі, навченої прогнозувати виживання пацієнтів зі злоякісною мезотеліомою, раком тканини, що оточує легені, на основі зразків тканин. Алгоритм виявив, що клітини, які найкраще навчилась визначати — це не власне ракові клітини, а не ракові клітини поблизу. Це допомогло команді ввести додаткові клітинні та молекулярні дані та виявити нову мішень для ліків.

Чи здатен штучний інтелект змінити фармацевтику 

Генеративні моделі ШІ, такі як Protein SGM є потужними інструментами для проєктування білків, оскільки вони здатні не лише відображати структуру наявних, а й створювати нові із бажаними характеристиками. 

Інші дослідження показують, що штучний інтелект може заощадити час і кошти від 25% до 50% на доклінічній стадії розробки ліків, яка може тривати від чотирьох до семи років. Удосконалення можуть змінити продуктивність галузі, але щоб дізнатися напевно, потрібен час. Жоден із нових ШІ-препаратів поки не вийшов на ринок.

Деякі компанії, можливо стануть першими. Insilico Medicine визначила препарат-кандидат, який може бути корисним проти легеневого фіброзу менш ніж за 18 місяців та $3 млн. Препарат нещодавно розпочав 2 фазу випробувань.

Разом з тим індустрія залишає багато викликів. Наприклад, бактерії швидко адаптуються до ліків, які ми використовуємо. Знайти речовину, яка здатна вбити бактерії, нескладно, але майже всі такі речовини є надто токсичними для людини. У ЗМІ постійно з'являються публікації про відкриття нових видів антибіотиків, але як лікарський препарат останній був запроваджений у 2019, а до цього — у 1987 році.

За останнє десятиліття світ побачив низку новаторських нових методів лікування: зокрема діабету та ожиріння, спецтерапії, що залучають імунну систему проти раку; перші клінічні застосування редагування геному. Але шлях розробки ліків загалом залишається надзвичайно повільним. Приблизно 86% усіх препаратів-кандидатів, розроблених між 2000 і 2015 роками, не досягли своїх кінцевих точок у клінічних випробуваннях. Дехто стверджує, що фармацевтика вибрала «плоди з низьких гілок» і залишила хвороби, які важко або неможливо лікувати. 

Вчені схильні вважати ШІ поки як покращення, а не фундаментальну зміну в індустрії. 

Адже переважно препарати не проходять випробування з таких причин: а) вчені вибирають не ту мету; б) гіпотеза хвороби побудована на неповній/невірній картині захворювання; в) через токсичність речовини. ШІ поки що не може передбачати ці фактори. Тому шанси на успіх у ліків такі самі, як і у препаратів, створених людьми.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
"Барселона" разгромила "Вильярреал", одержав шестую победу подряд на старте Примеры
TSN
2024-09-22T21:24:14Z
Довбик забил во втором подряд матче за "Рому"
ZN UA
2024-09-22T19:40:33Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Усик - об ударе от Фьюри: Возле меня летали какие-то аисты
Корреспондент
2024-09-16T09:30:33Z
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
В нескольких пунктах пересечения границы с Польшей, Румынией и Венгрией могут образоваться очереди: в чем причина
Апостроф
2024-09-22T21:24:40Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Маразм зашкаливает. РФ определилась со странами ЕС, не угрожающими ее "традиционным ценностям"
Comments UA
2024-09-21T21:27:19Z
Науседа призвал наделить ООН полномочиями остановить Россию
Корреспондент
2024-09-22T23:03:08Z
В МИД среагировали на встречу Лукашенко с Пушилиным
Корреспондент
2024-09-22T22:12:41Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Зеленский: Путин и ему подобные могут разделить мир и съесть части как пирог
Европейская правда
2024-09-15T19:03:34Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Сын Майкла Дугласа поделился впечатлениями об Украине: "Это было приключением всей жизни"
ZN UA
2024-09-23T00:10:39Z
Супергеройская изнанка Лондона: Обзор сериала "Суперген" от Netflix
GameMag
2024-09-22T19:33:40Z
Кендалл Дженнер вернула в моду легендарную стрижку пикси-шегги: кому подойдет
Обозреватель
2024-09-11T05:10:28Z
Прямые брови возвращаются в моду и подходят практически всем: в чем секрет
Обозреватель
2024-09-16T16:08:08Z
«Новый сезон-2024»: самые стильные образы российских звезд на фестивале
Marie Claire
2024-09-16T15:25:02Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Лунный гороскоп на 22 сентября, воскресенье
Marie Claire
2024-09-21T22:46:59Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Украинская Венеция и поселение казаков: чем удивляет город Вилково
Comments UA
2024-09-22T21:45:07Z
Украинское блюдо на новый лад: рецепт вареников с тыквой
Фокус
2024-09-22T18:27:45Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Важно знать: как уберечься от бешенства
ZN UA
2024-09-23T01:04:39Z
Длительная эрекция и здоровое сердце: почему мужчинам полезно мастурбировать
Comments UA
2024-09-22T20:45:04Z
Китайские ученые нашли объяснение, почему женщины чаще болеют старческим слабоумием, чем мужчины
Comments UA
2024-09-22T20:36:23Z
Кортизоловый живот: почему появляется, чем опасен и как от него избавиться
UAToday
2024-09-22T20:24:15Z
Дело не в плохой гигиене: о каких проблемах со здоровьем говорит неприятный запах изо рта
Фокус
2024-09-22T19:06:57Z
Опасный отдых: ветеринар рассказала, почему не стоит спать в кровати вместе с кошками
Фокус
2024-09-22T18:36:57Z
Лечение и реабилитация раненых: несистемная система
ZN UA
2024-09-22T14:03:15Z
Гены, которые передает только мама: как она формирует характер и эмоциональное состояние ребенка
Знай
2024-09-22T13:51:53Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Выехал на встречную полосу: на Киевщине произошла смертельная авария
Корреспондент
2024-09-22T23:54:42Z
В Запорожье выросло число пострадавших
Корреспондент
2024-09-22T23:30:44Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
Новый подозреваемый в деле об избиении ветерана в Смеле: подробности
Comments UA
2024-09-11T17:30:35Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
Уроки языка: как сказать «вилка» на украинском
ZN UA
2024-09-23T00:04:06Z
Военный билет: как правильно хранить и что грозит военнообязанным за потерю
Хвиля
2024-09-23T00:03:06Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
Немецкие истребители сопровождали российские самолеты возле Латвии
Европейская правда
2024-09-13T19:37:07Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Китайский гороскоп на октябрь 2024: что ждет каждый знак восточного календаря
Marie Claire
2024-09-22T23:42:31Z
В Запорожье прогремели взрывы - враг атаковал город и район КАБами
ZN UA
2024-09-22T22:51:27Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Украина привела доказательства причастности России к удару по миссии Красного Креста
Апостроф
2024-09-21T12:09:31Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
США хотят запретить использование российского и китайского программного обеспечения в автомобилях — СМИ
ZN UA
2024-09-22T14:58:25Z
Жажда к скорости с первых дней жизни: Lamborghini презентовала детскую коляску
Знай
2024-09-22T09:51:46Z
Новый спорткар BMW за 100 000 евро использовали для перевозки картофеля
Фокус
2024-09-22T08:51:59Z
Украинцы за восемь месяцев ввезли в страну почти триста тысяч автомобилей
ZN UA
2024-09-21T18:33:40Z
Юные жеребцы и мощные авто - слабости Мадонны: роскошный Jaguar поп-дивы выставлен на продажу
Знай
2024-09-21T15:51:03Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Пенсионеры в панике из-за новых требований: как не потерять последние копейки
Знай
2024-09-22T18:36:47Z
Сладости могут резко подорожать из-за запрета пальмового масла в Украине
Хвиля
2024-09-22T18:15:53Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Популярную секс-игрушку отзывают с рынка: чем может быть опасна
Comments UA
2024-09-22T20:00:06Z
Выходцы из Sony против дочки миллиардера: Что произошло в Annapurna Interactive
GameMag
2024-09-22T19:46:13Z
Рванула сразу после старта: появились новые фото с места взрыва ракеты "Сармат"
Фокус
2024-09-22T19:42:40Z
To the Moon выходит на консолях 8 октября — ПК-версия получила дополнительный эпизод
GameMag
2024-09-22T19:21:03Z
Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii в 1,5 раза длиннее Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name
GameMag
2024-09-22T19:03:36Z
Мамонтов убила обычная аллергия – неожиданное открытие ученых
Знай
2024-09-22T17:54:56Z