Весна – сезон довгих прогулянок, першого тепла і, звісно ж, кліщів. Потрапляючи на шкірукотачи собаки, кліщ шукає оптимальне місце для харчування. Потім комаха вводить частину свого ротового апарату під шкіру, виділяє слину і починає всмоктувати кров.
Важливо регулярно оглядати улюбленців на наявність кліщів. Комахи переносять бактеріальні, вірусні та паразитарні захворювання. Що робити, якщо собаку чи кота вкусив кліщ та як правильно витягти шкідника – читайте у матеріалі OBOZ.UA.
Чому кліщі небезпечні
Кліщі використовують тварин як господарів для розмноження і підживлення. Найпоширеніша інфекція – Piroplasma canis або піроплазмоз, призводить до руйнації еритроцитів, кисневого голодування, анемії, запалення, пошкодження внутрішніх органів і смерті тварини. Збудників піроплазмозу переносять кліщі. Страшних наслідків можна уникнути, якщо вжити заходів порятунку у перші години після атаки кліща.
Перші симптоми
Ветеринари наголошують, що одразу після укусу практично не помітні жодні ознаки кліща. Тому після прогулянок слід ретельно оглядати улюбленців на наявність шкідників. Кліщі найчастіше присмоктуються до тварин у наступних місцях: на голові, на шиї, на грудній клітці, в паху.
Якщо ви помітили, що собака чи кіт після прогулянки почали стурбовано чухатися або лизати уражені місця – обов’язково зробіть ретельний огляд. До собаки кліщі присмоктуються не миттєво – комахи можуть кілька годин шукати "вдале" місце, приблизно стільки ж часу займає процес "прилаштування" та закріплення хобітка. Під час та після прогулянки варто періодично, наприклад, кожні дві години оглядати тварину, щоб вчасно помічати та струшувати кліщів.
Як витягнути кліща
Насамперед лікарі рекомендують витягувати кліща мертвим, тож спершу слід вжити заходів для його знешкодження.
Вам знадобляться:
- рукавички;
- хірургічний затиск або вигнутий медичний пінцет;
- антисептик;
- Одягніть захисні рукавички. Для знешкодження кліща обробіть уражене місце рослинним маслом або спиртом.
- Міцно захопіть голову кліща пінцетом – робити це слід максимально близько до шкіри – та м'яко, але впевнено, витягніть паразита. У ветеринарних аптеках можна придбати гачок для зняття кліщів – ним шкідника слід викручувати (плавно) за годинниковою стрілкою.
- Якщо в шкірі улюбленця лишилася частина голови кліща – одразу зверніться за допомогою до ветеринара.
- Ранку потрібно обробити антисептиком (перекис водню, розчин хлоргексидину або бетадину), а от зеленка або йод не підійдуть.
Якщо ви хвилюєтеся, що не зможете впораєтеся самостійно, слід звернутися до ветеринара.
Знешкодженого кліща потрібно покласти у ємність з кришкою. Краще одразу провести лабораторне дослідження, щоб зрозуміти, чи був паразит переносником інфекції.
Тиснути, рвати і різко висмикувати кліща не можна – так його частини можуть залишитися в шкірі, що може продовжити процес загоєння або навіть стати причиною запалення.
Що ж відбувається після прикріплення кліща
В середньому через дві доби помітні перші симптоми зараження піроплазмозом:
- відсутність апетиту;
- кволість, підвищення температури (норма у собак 37,5-39 градусів; у котів – 38,5-39,5 градусів);
- блювота і діарея;
- блідість слизових оболонок.
Інтоксикація призводить до ураження печінки, нирок, порушення обміну речовин, тож якнайскоріше звертайтеся до ветеринарного лікаря у випадку наявності симптомів.
Раніше OBOZ.UA розповідав про те, які кліщі переносять енцефаліт та бореліоз.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.