Громадська організація Truth Hounds презентувала результати своєї півторарічної роботи з документування та розслідування незаконного позбавлення волі, тортур і вбивств цивільних осіб в Ізюмі та Капитолівці Харківської області під час окупації цих населених пунктів військами Російської Федерації.
На підставі зібраних даних розслідувачі Truth Hounds дійшли висновку, що до незаконного затримання та вбивства українського письменника Володимира Вакуленка, найімовірніше, причетні військовослужбовці та/або спецслужбісти РФ.
Як розповіли розслідувачам мешканці Капитолівки, російські військовослужбовці та спецслужбісти виявляли інтерес до особи Володимира Вакуленка через його проукраїнську позицію. Російські офіцери були добре обізнані щодо біографії письменника, його діяльності та переконань і під час окупації шукали його цілеспрямовано.
Оприлюднивши великий масив інформації, команда Truth Hounds наголошує, що зібрані ними факти «переконливо свідчать, що слідство у справі про вбивство Володимира Вакуленка не має зупинятися та обмежуватися наявними результатами».
У Truth Hounds також вважають, що є «підстави дивитися на вбивства цивільних мешканців у Капитолівці через ширшу призму, розглядаючи їх не як поодинокі випадки не пов’язаних між собою інцидентів, а як сплановану кампанію фізичного знищення людей із вираженою проукраїнською позицією, що втілює путінський заклик до “денацифікації” України».
Володимир Вакуленко — письменник та громадський діяч, прозаїк, поет, перекладач. Автор тринадцяти книг, переважно для дітей. Лауреат багатьох літературних премій, серед яких міжнародна літературна премя імені Олеся Ульяненка за роман «Кладовище сердець» («Інфаркт для Ґурманів»).
Учасник Революції Гідності, був поранений у Маріїнському парку 18 лютого 2014 року під час сутички з «тітушками». Волонтер від початку 2015 року.
Truth Hounds — громадська організація, яка протягом 9 років документує і розслідує воєнні злочини і порушення прав людини під час війни. Зараз команда готує звіти й збирає докази російських злочинів у прифронтових регіонах, співпрацює з українською владою і правоохоронцями.
Ініціаторкою розслідування обставин загибелі Володимира Вакуленка була письменниця і документаторка Truth Hounds Вікторія Амеліна, яку росіяни вбили 27 червня 2023 року в Краматорську.
Читайте також:
- Чи міг Володимир Вакуленко вижити в окупації
- Письменник Володимир Вакуленко, вбитий росіянами, посмертно отримав спецвідзнаку Prix Voltaire
- Президент нагородив посмертно орденом «За заслуги» Вікторію Амеліну, Володимира Вакуленка, Максима Кривцова й Василя Кухарського
У грудні 2022 року на Суспільному вийшло розслідування про вбивство Володимира Вакуленка «Записи під вишнею». Назва розслідування пов’язана зі щоденником, який Володимир вів в окупації та закопав у дворі під вишнею. Він попросив батька віддати записи «нашим, коли прийдуть». 24 вересня 2022-го щоденник виявила документаторка Truth Hounds Вікторія Амеліна.
У листопаді 2023 року Офіс генерального прокурора України повідомив, що українські правоохоронці ідентифікували особи окупантів, причетних до вбивства Вакуленка та інших мирних українців.
Встановлено, що підозрювані служать у 4-ій роті 4-го батальйону 204-го стрілецького полку мобілізаційного резерву «ЛНР» 2-го армійського корпусу 8-ої загальновійськової армії Південного воєнного округу ЗС РФ. За даними слідства, фігурантами є командир цієї роти з позивним «Лев» та його підлеглий, кулеметник на прізвисько «Удод». Обидва — уродженці Луганська. Їм також інкримінували вбивства ще трьох цивільних — колишнього учасника АТО та двох чоловіків.
«Леву» та «Удоду» повідомили про підозру за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 2 ст. 27, ч. 1, ч. 2 ст. 28, ч. 1, ч. 2 ст. 438 КК України).
У січні 2024-го справу двох російських військових, які застрелили Вакуленка та вбили ще трьох українців, передали до суду. Їм загрожує довічне ув’язнення.
Фото: ТСН
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.