MY.UAНовини
Українське коріння підкорювачів космосу: чотири американські астронавти і єдиний космонавт Польщі
Українське коріння підкорювачів космосу: чотири американські астронавти і єдиний космонавт Польщі

Українське коріння підкорювачів космосу: чотири американські астронавти і єдиний космонавт Польщі

Вихідці з України, які літали в космос під зоряно-смугастим прапором, зробили вагомий внесок в розвиток астронавтики.

Понад 30 років Україна відокремлює себе від Росії. І наші досягнення в космічній галузі — одна із площин, де внесок України як держави намагались максимально нівелювати. В День космонавтики — 12 квітня – "Телеграф" вирішив згадати всесвітньо відомих іноземних космонавтів з українським корінням.

Джудіт Рєзнік. Одна з 8000 претендентів

Дідусь Джудіт Рєзнік, четвертої жінки у світі, котра здійснила орбітальний космічний політ, був родом з Києва, батьки — вихідці з України.

Вона ніколи не планувала стати астронавтом. Джудіт блискуче навчалась, мала гарну роботу – інженера-біомедика в лабораторії нейропсихології Національного інституту здоров'я. В інтерв'ю 1981 року Джудіт сказала, що вирішила подати заявку із забаганки, дізнавшись, що в програму приймають жінок. /

Джудіт Рєзнік казали, що у неї нульові шанси стати астронавтом. Вона стала і облетіла Землю 96 разів

В Національному управлінні з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) їй сказали: у тебе нульові шанси. Джудіт не вміла пілотувати, тож про який космос могла йти мова? Однак ті, хто здається за першої перешкоди, не підкорюють космос.

Джуді не здалась: зателефонувала другу дитинства, який був класним пілотом, і той навчив її літати. Джуді склала три складні професійні тести на максимальний бал і знову звернулась у NASA. На той момент заявок було понад 8 000, місць — 36, жінок планували взяли лише шість. І Джуді стала однією з них.

Вона готувалась до польоту в космос у колі жінок, які також стали легендарними астронавтками – Саллі Райд, яка згодом стала першою американкою в космосі (а могла б полетіти Рєзнік); Кетрін Салліван, перша жінка, що вийшла у відкритий космос; Шеннон Люсі, перша жінка, яка відвідала космічну станцію "Мир"; Маргарет Рея Седдон, учасниця трьох польотів космічного корабля "Шаттл"; Анна Лі Фішер, одружена з астронавтом Біллом Фішером і перша матір, яка побувала в космосі.

Під час першого польоту у космос 1984 року Джудіт Рєзнік облетіла Землю 96 разів. Політ тривав 144 години 57 хвилин.

Вона проводила складні експерименти на орбіті – через маніпулятор дистанційного керування розгорнула 31-метрове сонячне вітрило, розроблене для уловлювання сонячної енергії.

Другий космічний політ Резнік мала здійснити на борту космічного корабля "Челленджер". Цей політ 1986 року захопив уяву людей у всьому світі не тільки тому, що полетить жінка-астронавт (що все ще було новинкою), а й тому, що в цьому польоті мав брати участь Кріста Маколіфф, учитель з Конкорду, штат Нью-Гемпшир, обраний для участі у проекті "Вчитель у космосі" 1985 року.

Отже, велика аудиторія — чимало з яких були дітьми, — налаштувалася побачити, як шатл злітає з космічного центру Кеннеді на мисі Кейп Канаверал. Це був десятий політ "Челленджера". Його завданням було вивчення прольоту комети Галлея, а також розгортання супутника, який би забезпечив постійний зв'язок з орбітальними космічними кораблями.

Маколіфф мав з космосу викладати, даючи студентам можливість подивитися зсередини на життя астронавта, а інший член екіпажу, Рональд Макнейр, планував першим зіграти в космосі на саксофоні.

Команда, відібрана для десятої місії "Челінджера"

На жаль, трохи більш, аніж за хвилину після зльоту сталася трагедія. Шаттл вибухнув. Джудіт загинула разом з усіма членами команди.

На честь Джудіт Рєзнік названо лекційний зал Університету Меріленду та кілька державних шкіл. Її ім'я носить кратер на зворотному боці Місяця.

Її брат Майкл Резнік та інші члени сімей астронавтів "Челленджера" започаткували Центр "Челленджер", щоб стимулювати інтерес дітей до космосу.

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер. Майже 12 днів на орбіті

Американська астронавтка і, судячи з її заяв, борчиня за права жінок у космічній галузі, Гайдемарі Стефанишин-Пайпер за походженням — українка. Її батько був уродженцем Львівської області.

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер

1996 року її прийняли в корпус астронавтів NASA-16. Лише 2006-го у складі першої космічної місії STS-115 вона вирушила на Міжнародну космічну станцію. Завданням місії було встановити нові сонячні батареї та замінити обладнання. За цю місію відповідала Гайдемарі.

2008 року вона взяла участь у місії STS-126. Потрібно було провести роботи з обслуговування і дооснащення на зовнішній поверхні станції – тобто працювати у відкритому космосі. Загальний час, проведений поза Землею склав 11 днів 19 годин 6 хвилин та 35 секунд.

2007 року Гайдемарі побувала у Львові. Ось кілька тез з її інтерв'ю "Громадському".

"Я знаю, що в Україні стати астронавтом жінці набагато складніше, бо ваше космічне агентство не таке велике, як NASA. Але я не сумніваюся, що колись у майбутньому Україна обере ще одного космонавта, і я дуже сподіваюся, що вони оберуть жінку".

"Для NASA важлива технічна освіта. Такж важливо, як ви її реалізуєте на практиці і чи допоможе ваш досвід вам в космосі. Я служила на флоті, бо вони заплатили за моє навчання у коледжі. Там я стала водолазом. А вихід у відкритий космос дуже нагадує роботу під водою".

"Жіінкам, які хотіли б стати автронавтками, я б рекомендувала отримувати освіту інженера. Не біолога, не хіміка. Саме з інженерною освітою у вас буде більше шансів".

8 жовтня 2019 року Гайдемарі вдруге відвідала Україну. Цього разу вона виступила з лекціями у навчальних закладах Харкова, Києва, Житомира і Львова. Маємо надію, що це був не останній її візит.

Роберта Лінн Бондар. Перша невропатолог у космосі

Майбутня астронавтка і науковиця Роберта Лінн Бондар народилася в Канаді у родині етнічних українців — її батьки були родом з Прикарпаття. Вона чудово розуміє українську мову і спілкується нею.

Роберта Лінн Бондар - астронавтка, лікарка, фотограф

Коли Бондар була маленькою, мати робила їй особливе частування. "Я їла "пиріг мрії" і загадувала бажання – бути космонавтом", — згадувала вона.

Астрономією захопилася ще зі школи. Хоча за фахом вона невропатолог — закінчила докторантуру в Торонтському університеті. Роберта має власний рекорд — вона є першою лікаркою-невропатологом, яка побувала у космосі.

Вирішивши стати астронавтом, Бондар вивчилася пілотувати літаки. До загону астронавтів її зарахували 1984 року. А політ у космос здійснила 22-30 січня 1992 року.

Роберті вдалось завоювати світове визнання не лише як жінці-астронавту, а й професійному лікарю. Навіть у космосі основний фокус її уваги був на вивченні впливу мікрогравітації на людський організм. Над цим вона продовжила працювати і коли через вісім днів повернулася на Землю.

Бондар шукала фінансування для продовження своїх досліджень космічних польотів та їхнього впливу на людський організм і працювала в Університеті Райерсона в Торонто та Західному університеті в Лондоні, штат Онтаріо, до того, як її програми були закриті.

Роберта є почесним доктором у більш як двадцяти вищих вишах США й Канади, членкинею Конгресу українців в Канаді. Жінка завжди любила знімувати, тож з часом стала професійним фотографом природи, подорожувала навколо світу від пустелі Сахара до високої Арктики і публікувала свої фото в численних книгах.

Брюс Мельник. Шість заявок у NASA за 10 років

Брюс Едвард Мельник — ще один наполегливий мрійник, а за підсумком – американський астронавт українського походження. Він здійснив дві успішні космічні місії, брав участь у розробці та випробуваннях нових космічних кораблів і систем, а також є автором численних наукових праць та популярних книг про космос.

Брюс Мельник – льотчик-випробувач, астронавт

Брюс народився 5 грудня 1949 року в Нью-Йорку. 1978 року був обраний NASA кандидатом в астронавти.

У інтерв'ю американським медіа він розповідав, що подавав запити до NASA на участь у підготовці астронавтів шість разів. П'ять разі йому відмовляли – бракувало льотної кваліфікації.

"Потім, отримавши повну кваліфікацію пілота, я зміг пройти усі тести – фізіологічні, психологічні, фізичні і психічні – котрі NASA включає у співбесіду", — розповідав американським медіа астронавт. Ця співбесіда тривала тиждень.

Але то були квіточки. Далі майбутніх астронавтів очікує дворічна базова підготовка. "А потім, коли вас відберуть для польоту (це — ще один етап), ви проживете рік, тренуючись виключно для цього польоту. Ви пропрацьовуєте будь-яку непередбачувану ситуацію, проблему — все, з чим ви гіпотетично могли б стикнутися у польоті", — казав Брюс Мельник.

Та хоч би якими крутими були симулятори польоту, вони не могли зрівнятись із реальністю: "Раптом ракетоносії спалахують з вибухом, це як копняк під зад. Ви втиснуті у сидіння, доки не досягнете рівня трьох перевантажень. Вам важко говорити, важко дихати, раптом миттєво — пуф! — і ви вільно пливете у невагомості".

1992 року Брюс Мельник взяв участь у своїй другій космічній місії як член екіпажу космічного човника "Колумбія" STS-50. Вона була присвячена дослідженню впливу мікрогравітації на живі організми та вивченню космічного простору. Мельник здійснив два виходи у відкритий космос під час цієї місії, встановивши новий рекорд тривалості перебування у відкритому космосі.

Мирослав Гермашевський. Польский космонавт з України

Перший і єдиний польський космонавт Мирослав Гермашевський відзначався чудовим почуттям гумору. Йому настільки набридли запитання прибічників теорії пласкої Землі, що в одному з інтерв'ю підтвердив: так, пласка, як млинець. Він хотів, щоб від нього відчепились і ставили фахові питання. Але прихильники теорій змов радо рознесли його відповідь по світових ЗМІ. З усією серйозністю.

Мирослав Гермашевський, бригадний генерал, перший польський космонавт

Однак історія родини Мирослава Гермашевського починалась трагічно. Він народився 15 вересня 1941 року у польській родині в окупованому німецькими нацистами селі Липники під Березним на Рівненщині. 18 членів його родини загинули під час Волинської трагедії.

Оскільки села більше не залишилося, Мирослав у 2000-х роках приїздив до Березного. Не знайшовши могили батька, космонавт розсипав квіти по всьому цвинтарі. У червні 2013-го знову побував у Березному, взяв участь у відкритті пам'ятника полякам, похованим на римо-католицькому кладовищі, де похований і його батько.

1945 року родина Гермашевських була переміщена, як і багато інших, на територію Польщі.

Гермашевський став національним героєм завдяки своєму польоту в космос. Протягом дев'яти днів у червні та липні 1978 року він і радянський космонавт Петро Климук облітали Землю на космічному кораблі "Союз-30", який пристикувався до орбітальної космічної станції "Салют-6". Вони обігнули земну кулю 126 разів.

Цей політ був можливим лише для країн, які проявляли справжню чи показову лояльність до Москви. Тож Польщі довелось виборювати право відправити на орбіту свого космонавта.

Це була настільки вагома подія для Польщі, що ціональний банк Народної Республіки 1978 року ввів в обіг монету 20 злотих, присвячену польоту першого польського космонавта.

В інтерв'ю польській газеті Rzeczpospolita 2018 року Гермашевський сказав, що його найбільшим страхом під час польоту було те, що їхній космічний корабель зіткнеться з метеоритом.

Після повернення на землю, космонавт продовжував займати керівні посади у ВПС Польщі до 2001 року. 2022-го Мирослав помер на 82 році життя.

Теги за темою
Космос
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Скрута росте: мільйони українців живуть за межею бідності
24tv
2025-07-17T11:09:47Z
Бізнес зберіг позитивні очікування щодо економічного розвитку - Нацбанк
УкраинФорм
2025-07-17T11:07:08Z
Скільки заробляє Росія на нафті у 2025 році: які країни купують найбільше енергоресурсів
24tv
2025-07-17T11:06:38Z
Ваші гроші зникнуть: українцям дали останні дні, щоб забрати вклади в банку
Знай
2025-07-17T11:06:32Z
Запаси соняшнику в Україні ще є, але ОЕЗи перейдуть на інші олійні
AgroPortal
2025-07-17T11:00:07Z
Нацрада оштрафувала «Шлягер» та «Слобожанське ФМ»
Детектор М
2025-07-17T10:51:29Z
Мито призвело до переповнення європейського порту автомобілями
Топ Жир
2025-07-17T10:48:15Z
Joby Aviation подвоює виробництво електричних аеротаксі
InternetUA
2025-07-17T10:46:24Z
Мінагрополітики покращило прогноз урожаю в Україні
AgroPortal
2025-07-17T10:30:07Z
Журналісти ідентифікували «Доктора Зло», який в колонії у Мордовії катував українських полонених
УкраинФорм
2025-07-17T11:15:17Z
Чекісти проти історії: як радянські спецслужби стежили за Михайлом Грушевським
Фокус
2025-07-17T11:15:17Z
Буде послом у США: біографія уповноваженої з питань розвитку співпраці Ольги Стефанішиної
24tv
2025-07-17T11:15:14Z
"Відповідати по повній програмі": у Путіна заявили про "превентивні удари" по Заходу
Фокус
2025-07-17T11:12:31Z
Чому Фіцо досі блокує новий пакет санкцій ЄС і за яких умов зніме вето
Европейская правда
2025-07-17T11:09:12Z
Юлія Свириденко внесла новий список Кабміну до Верховної Ради
24tv
2025-07-17T11:07:37Z
Орбан заявив про підпал церкви і погрози угорській спільноті на Закарпатті
Комсомольская правда
2025-07-17T11:07:34Z
Чому Фіцо б’є по санкціях проти Росії та чи отримає Словаччина у відповідь "ядерний удар" ЄС
Лига
2025-07-17T11:07:17Z
Зеленський доручив уряду збільшити частку української зброї на фронті до 50%
УкраинФорм
2025-07-17T11:07:00Z
Безкоштовні путівки в санаторій видають пенсіонерам: хто і як її може отримати
24tv
2025-07-17T10:24:00Z
Немовлят можна захистити від деяких важких генетичних хвороб батьків — вчені
ZN UA
2025-07-17T09:52:35Z
3 кімнатні рослини, які усувають усі неприємні запахи у ванній
24tv
2025-07-17T09:30:09Z
ТОП-3 напасті, які знищують квіти: хвороби троянд та їхнє лікування
GlavRed
2025-07-17T09:27:51Z
На Тернопільщині пацієнти, які втратили зір після ін’єкцій, відмовились від позову
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T09:09:21Z
Експерти дали остаточну відповідь, як часто потрібно мити волосся
TSN
2025-07-17T09:03:54Z
Не акули й не ведмеді: ось яка істота реально загрожує життю мільйонів
TSN
2025-07-17T09:03:32Z
Чи можна заразитися ВІЛ через поцілунки, укуси комарів та манікюр
TSN
2025-07-17T09:03:10Z
Небезпечний обід у спеку: як не перетворити літню насолоду на "пекельні" страждання
Gazeta UA
2025-07-17T08:36:57Z
Покровські кліщі: чому ситуація на головному фронті Донбасу стає схожою на Бахмут і Авдіївку
Фокус
2025-07-17T11:15:21Z
Зливи та грози несуться в Україну: негода обійде стороною лише декілька регіонів
Telegraf
2025-07-17T11:09:32Z
У Добропіллі кількість загиблих від авіаудару РФ зросла до чотирьох, поранених - 27
УкраинФорм
2025-07-17T11:07:10Z
Запалення кишківника, ураження печінки й не тільки: відвідувачі про отруєння в закладі Кацуріна
24tv
2025-07-17T11:06:43Z
У Києві ліквідовано мережу шахрайських кол-центрів. Вилучено понад 650 комп’ютерів
Украина Криминальная
2025-07-17T11:03:32Z
Нова система оплати проїзду у Львові: що змінилося для пасажирів
Политека
2025-07-17T11:01:20Z
Рух транспорту мостом Метро буде частково обмежений протягом п'яти днів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T10:57:35Z
Чи треба робити повірку лічильників під час воєнного стану
24tv
2025-07-17T10:48:25Z
ЗС РФ просуваються на захід Донбасу і готують тактичне кільце для Покровська, — аналітик
Фокус
2025-07-17T10:45:08Z
Третина українців вірить в астрологічні прогнози та передбачення, — Rakuten Viber
Детектор М
2025-07-17T11:12:07Z
У Росії не пройшов прорив на Сході та Сумщині: у ЦПД оцінили ситуацію на фронті
24tv
2025-07-17T11:09:02Z
Міністерство освіти скасує дистанційне навчання у школах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T11:09:01Z
Нацрада заборонила ще сім російських медіасервісів
Детектор М
2025-07-17T11:07:19Z
Пара продала все та поїхала в мандри світом: два роки потому вони пошкодували
Фокус
2025-07-17T11:06:48Z
Виробляє паливо для ракет: українські БпЛА атакували завод в Тульскій області
Фокус
2025-07-17T11:06:45Z
Кінець освітнього абсурду: що змінить скасування наказу №1112 про який говорив Михайло Федоров
Фокус
2025-07-17T11:06:17Z
Чому 18 липня не можна сваритися: яке церковне свято
GlavRed
2025-07-17T11:03:37Z
Міноборони анонсувало нові відстрочки у «Резерв+»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T11:03:01Z
У Варшаві відкрили художню виставку польських та українських народних костюмів
УкраинФорм
2025-07-17T11:15:08Z
Прем’єра фантастичного фільму за твором Стівена Кінга «Життя Чака»
Вива
2025-07-17T11:12:15Z
Дар'я Петрожицька розкрила, як стала ведучою шоу "Я люблю Україну"
Комсомольская правда
2025-07-17T11:04:26Z
Фігура - вогонь: Маша Єфросиніна вразила фото в купальнику з відпочинку
Gazeta UA
2025-07-17T11:04:15Z
"Любов невідомої галактики": Нікітюк через місяць після пологів звернулася до нареченого
GlavRed
2025-07-17T10:57:54Z
MONATIK обрав місце проведення заходу, де ще ніколи не виступали артисти з подібним шоу. На території "Українського дому" артист облаштував мультимедійну сцену, на якій представив пісні з нового альбому під назвою "Вічно танцююча людина".
FM-TV
2025-07-17T10:34:12Z
"Боже, в нас є дитина": Леся Нікітюк влаштувала для сина домашнє свято
Фокус
2025-07-17T10:33:23Z
Порноакторка Джозефіна Джексон почала рекламувати бетон. Розповідає, що робити, щоб він тверднув
Детектор М
2025-07-17T10:31:21Z
"Якщо в тебе успішний чоловік": дружина Остапчука розкрила свій заробіток
GlavRed
2025-07-17T10:27:00Z
ДБР розшукало 24 прилади нічного бачення, які привласнив заступник командира військової частини на Дніпропетровщині
Украина Криминальная
2025-07-17T11:15:16Z
В Україну повернули тіла 1000 загиблих
24tv
2025-07-17T11:12:49Z
В Іраку внаслідок пожежі у гіпермаркеті загинули щонайменше 60 людей
УкраинФорм
2025-07-17T11:07:51Z
У навчальному центрі на Чернігівщині курсант розстріляв двох інструкторів, його затримали
УкраинФорм
2025-07-17T11:00:30Z
У лікарнях - 43 людини: поліція розслідує масове отруєння у львівському ресторані China Hi
УкраинФорм
2025-07-17T10:54:56Z
Внаслідок ранкової атаки дронів на Черкащині постраждала одна людина
УкраинФорм
2025-07-17T10:54:56Z
У Дніпрі внаслідок атаки дронів пошкоджена інфраструктура логістичної компанії, загинув водій
УкраинФорм
2025-07-17T10:54:35Z
У Пакистані через мусонні дощі загинули 63 людини
УкраинФорм
2025-07-17T10:54:27Z
В Україні через розголошення державної таємниці засудили начальника відділу секретного забезпечення
TSN
2025-07-17T10:51:48Z
Пиріг з куркою і грибами, що скличе всіх на кухню ще з духовки: швидкий рецепт з готового тіста
24tv
2025-07-17T11:15:12Z
Гороскоп Таро на завтра 18 июля: Овнам - благодарность, Козерогам - знаки
GlavRed
2025-07-17T10:51:39Z
Обережно, стосунки під загрозою: ось що робитиме з вами ретроградний Меркурій у 2025
24tv
2025-07-17T10:42:07Z
У Єгипті росіян заселили біля військової бази: їм забороняють купатися та погрожують розстрілом
Фокус
2025-07-17T10:36:56Z
Час змін і трансформацій: що обов'язково треба зробити в період Ретроградного Меркурія 2025
24tv
2025-07-17T10:24:14Z
Медуз більше, ніж людей. Росіяни нищать популярний курорт Азовського моря
Telegraf
2025-07-17T10:18:50Z
Один у небі: чоловік виявився єдиним пасажиром на міжнародному рейсі
Фокус
2025-07-17T10:00:16Z
Простіше не буває: зефір без цукру з 2 інгредієнтів, який виходить з першого разу
24tv
2025-07-17T09:36:52Z
Несподівані речі, які не можна викидати у смітник: через них можуть навести порчу
24tv
2025-07-17T09:30:08Z
Стало відомо, де Шахтар проводитиме домашні матчі єврокубків сезону-2025/26
Football.ua
2025-07-17T11:12:44Z
Перспективний велогонщик розбився на смерть під час змагання
24tv
2025-07-17T11:09:43Z
Більше ніж форма — Динамо Київ презентує нові комплекти: онлайн-трансляція
Football.ua
2025-07-17T11:04:07Z
Збірна України з баскетболу розпочала підготовку до пре-кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T11:03:55Z
"Ільвес" — "Шахтар": онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
Telegraf
2025-07-17T10:54:22Z
Манчестер Сіті може підписати тер Штегена – ЗМІ
Football.ua
2025-07-17T10:52:57Z
Ніяких шансів - Амір Хан дав прогноз на бій Усика з Дюбуа
Gazeta UA
2025-07-17T10:51:35Z
Голова правління Крістал Пелес: Ноттінгем Форест посприяв нашому пониженню до Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-17T10:49:14Z
Моурінью – про поведінку Дурана: Це неповага
Football.ua
2025-07-17T10:49:01Z
Новий транспорт та квести: ось що з'явилося в Cyberpunk 2077 після липневого оновлення
24tv
2025-07-17T11:09:49Z
Чим загрожує автомобілю літня злива: поради майстра
Знай
2025-07-17T10:51:39Z
Geely повністю поглине популярного в Україні виробника електромобілів
AutoGeek
2025-07-17T10:48:43Z
Доступна альтернатива Outlander: дебютував сімейний кросовер Mitsubishi за $30 000
Фокус
2025-07-17T10:42:04Z
Мільйонний екземпляр Porsche Macan зійшов з конвеєра в Лейпцигу
AutoCentre
2025-07-17T10:16:47Z
Раритети просто неба: виявлено кладовище колекційних американських авто
Фокус
2025-07-17T09:57:10Z
Китай отримує оновлену версію Model 3+, але вона відрізняється від очікувань
Топ Жир
2025-07-17T09:48:42Z
Від $21 000: семимісний кросовер Kia Carens Clavis перетворили на електромобіль
AutoGeek
2025-07-17T09:36:21Z
5 технологій Honda Civic Hybrid, які роблять кермування комфортним і сучасним
Топ Жир
2025-07-17T09:21:59Z
Дівчина, яка вийшла заміж у 17 років, просить людей не псувати їй життя
Фокус
2025-07-17T11:15:21Z
Блокування українців на Upwork: Мінцифра втрутилася у скандал
24tv
2025-07-17T11:15:05Z
На пошук розгадки всього 9 секунд: павука помітить лише дуже уважна людина
GlavRed
2025-07-17T11:12:24Z
Прорив у квантових технологіях: створено перший електронно-фотонний чип для масового виробництва
24tv
2025-07-17T11:09:13Z
Скандал навколо Subnautica 2: розробники звинуватили видавця в саботажі та звільненнях
Фокус
2025-07-17T11:06:56Z
Найкращі телевізори Samsung 2025 року: від бюджетних до преміум-класу
Фокус
2025-07-17T11:06:02Z
Ніхто не очікував, що лінивці здатні на це, але потім їх зняли на відео: вчені здивовані
Фокус
2025-07-17T10:51:51Z
Їх не повинно бути: виявлені в центрі Чумацького Шляху хмари вказують на вибух чорної діри
Фокус
2025-07-17T10:45:48Z
Steam блокує деякі ігри сексуального характеру під тиском платіжних систем
24tv
2025-07-17T10:36:39Z