MY.UAНовини
Китай та санкції. Чому вчиться Пекін?
Китай та санкції. Чому вчиться Пекін?

Китай та санкції. Чому вчиться Пекін?

Чому вчиться ліпший друг нашого ворога?
#
Джерело

У березні представник КНР розкритикував санкції Євросоюзу проти китайських підприємств, закликавши всіх «повернутися на правильний шлях» і скасувати ці заходи. Кілька місяців тому, прийнявши різкий підхід до аналогічних американських санкцій проти китайських організацій, речник міністерства закордонних справ Пекіна назвав використання санкцій «незаконним».

Однак у цьому випадку засудження супроводжувалося діями. Пекін застосував еквівалентний інструмент економічного управління щодо американських оборонних компаній, посилаючись на свій свіжий закон про санкції проти іноземних держав (AFSL). Називаючи західні санкції неправильними або порушенням прав та інтересів КНР, а свої просто «контрзаходами», Пекін намагався підкреслити недоречність західних санкцій і виправдати власні.

Будучи довгостроковою мішенню санкцій, нещодавно Китай отримав економічні важелі, щоб мати можливість накладати їх на інші держави. Пекін має унікальне сприйняття санкцій. Незважаючи на гучну кампанію протягом десятиліть проти запровадження Заходом односторонніх заходів, з тих пір китайці здійснили повний розворот, розробивши власний офіційний режим санкцій.

З 2018 року Пекін ухвалив не менше дев’яти законодавчих положень про санкції, що дає йому серйозну вогневу міць для використання інструментів економічної війни, що відповідає його статусу нової наддержави. Але це ще не все.

Поки новий режим санкцій у Пекіні є важливою подією, яка піднімає нормативні питання щодо ведення впорядкованих справ у світі, в якому декілька держав можуть практикувати економічний примус, існує ширша глибина китайських санкцій. Насправді Китай практикував таке управління протягом усієї сучасної історії, хоча такі заходи частіше вживаються неофіційно.

Китайский кризис сравнили с биржевым крахом 1929 года в США

Зважаючи на можливість економіки КНР впливати на потоки світової торгівлі, рішення Пекіна розробити всеосяжний режим санкцій заслуговує на більшу пильність. Як Китай представляє цей формалізований підхід, враховуючи його очевидний дискомфорт від санкцій?

Якщо розглядати санкції крізь широку призму дипломатії примусу, запропонованої Томасом Шеллінгом, стає зрозуміло: Пекін уже володіє розвиненим інструментарієм економічного державного управління, яким він історично користувався не надто публічно. Визначальною рисою китайського підходу до санкцій, як і раніше, є неформальність, коли економічні заходи, покликані завдати шкоди, але водночас є гнучкими і, що найважливіше, від яких можна достовірно відхреститись.

Китай використав неофіційні санкції проти Південної Кореї в 2016 році. Тоді він старався запобігти придбанню Сеулом системи протиракетної оборони THAAD. Вже під час наступної суперечки Китай закрив корейські роздрібні магазини та чинив перешкоди подорожам громадян Південної Кореї, але зміг заперечити будь-які збої. Зокрема, економічну шкоду, завдану Південній Кореї, Пекін списав на непередбачувану реакцію китайської громадськості.

Завдяки наявній правовій базі Китай швидко стає головним гравцем у глобальних перегонах санкцій. Нова система санкцій Пекіна не є продуктом єдиного правового інструменту. Це, швидше, набір положень, які утворюють всеосяжний режим санкцій і заходів у відповідь на чиїсь санкції. Найбільш значущим за обсягом інструментом є той самий AFSL, прийнятий у 2021 році.

Згідно з його умовами, Пекін може накладати проактивні санкції, а також санкції у відповідь. Положення не лише дозволяють дії у відповідь на іноземні заходи, але й легалізують примусові економічні заходи, які дають КНР переслідувати ширші інтереси. Окрім AFSL, є й інші важливі законодавчі положення, що включають список ненадійних організацій, закон про зовнішню торгівлю та закон про блокування.

Тепер Пекін має майже той самий набір санкційних інструментів, які є у Вашингтона. Проте Китай виявився напрочуд обережним у впровадженні жорстких заходів. Досі його основною мішенню для офіційних дій були іноземні організації, підозрювані в продажу зброї Тайваню. На базовому рівні Китай розробив режим санкцій з тих самих причин, що й інші країни; це відносно низький ризик, недорогий спосіб запобігти небажаним діям – і також може стримувати небажану поведінку.

СБУ предотвратило создание КНР

Екзистенційні страхи КНР перед оточенням і відчуженням формують «основні» національні інтереси. А саме збереження влади Комуністичної партії Китаю (КПК), захист претензій на суверенітет, збереження територіальної цілісності та досягнення економічного розвитку. Розширення інтересів Китаю в Південно-Китайському морі може зробити застосування санкцій більш частим і агресивним. Особливо в умовах, коли США співпрацюють із партнерами для його стримування.

Тим не менш, Пекін ще не розробив інституційні структури для забезпечення виконання будь-яких майбутніх програм санкцій. Тож цей процес ще може загальмувати.

Жорсткий режим санкцій не тільки повідомляє про статус і престиж Китаю на світовій арені, але й допомагає заспокоїти внутрішні групи інтересів, сигналізуючи: Пекін не терпітиме надмірного впливу зовнішніх гравців. Однак формалізація режиму санкцій у Китаї після десятиліть антисанкційної риторики є явним розворотом. Китай підкреслив, що його дії є відповіддю з огляду на односторонні санкції, запроваджені США. За словами Пекіна, це втручання у його внутрішні справи, спроби порушити міжнародне право і навіть зіпсувати «імідж» Китаю. Отже, удар у відповідь вважається правильною відповіддю.

Одним із заходів, які Пекін застосував, щоб заспокоїти національних виборців і виправдати хвилювання, є відмежування своїх санкцій від санкцій Заходу та їх інші назви. Контрзаходи передбачають не лише пряму реакцію на санкції, запроваджені проти китайських юридичних осіб. Вони можуть бути ініційовані проти інших держав та юридичних осіб, політика та дії яких завдають шкоди інтересам Пекіна.

Таким чином, контрзаходи Китаю є ідентичними до будь-яких односторонніх санкцій, запроваджених західними державами, просто називаються інакше. Переосмислення Пекіном наративу щодо санкцій, схоже, пробивається серед китайської громадськості. У 1990-х офіційний дискурс наголошував на здатності Пекіна «витримати санкції». Тепер нова дискусія зосереджена на попередженні держав, які запровадили санкції: якщо вони не зможуть «змінити курс», відповідь Пекіна буде «подібною».

Проголошення законів про санкції в той час, коли США та Китай є втягнутими в торговельну війну, додало населенню довіри до КПК, що корисно з огляду на уповільнення економіки.

КНР чітко усвідомлює силу, якої набуває через режим власних санкцій. Та поки що нова наддержава діє вкрай обережно. В умовах американсько-китайської стратегічної конкуренції Пекін не може дозволити собі гальмувати власну економіку безрозсудним застосуванням санкційних механізмів. Особливо, коли США мають проблеми у таких сферах, як виробництво напівпровідників, мінерали та промисловість. Такі заходи можуть допомогти Китаю піднятися мирними засобами. Але, використовуючи санкції для забезпечення власних основних інтересів замість дорогих засобів (таких, як війна), Китай може підтримувати економічне процвітання, при цьому зберегти статус та престиж.

Насправді, незважаючи на розробку формальної законодавчої бази, можна очікувати, що Пекін здебільшого дотримуватиметься неофіційної тактики, вживаючи офіційних заходів лише з міркувань національної безпеки високого пріоритету. Неформальні санкції, підкріплені правдоподібним запереченням, можуть допомогти Китаю зберегти свій імідж нібито пацифістської держави серед своїх маленьких сусідів. Саме їх підтримку Пекін шукає в регіональних проектах на кшталт ініціативи «Один пояс, один шлях».

Для дослідників Китай є чудовим прикладом того, як зростаюча держава використовує власні санкції для поширення глобального впливу. Хоча китайські санкції можуть зватися будь-як, аби лишень відрізнятись від західних аналогів, вони під будь-якою назвою завдадуть шкоди однаково.

Від редакції. Невже хтось думав, що потакання Росії завершиться тут і зараз? Ні, безкарність породжує нових агресорів. Оскільки Пекін продовжує накачувати грошима та ресурсами власну армію, у виключно мирний шлях його розвитку повірити дуже важно.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ворог просунувся у Торецьку, Кураховому та ще поблизу кількох населених пунктах, – DeepState
24tv
2024-11-18T23:33:39Z
Нацгвардійці знищили російський «Борисоглебськ-2» на Покровському напрямку
УкраинФорм
2024-11-18T23:24:44Z
Після удару РФ по Запоріжжі без світла залишилось більше 10 тис. абонентів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T23:12:27Z
Війна, день 999. США дозволили Україні бити по території рф ракетами дальністю до 300 км
Football.ua
2024-11-18T23:00:55Z
Кременчук може затопити за 45 хвилин: жителям надали план дій у разі руйнування ГЕС поблизу міста
TSN
2024-11-18T22:51:24Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T22:00:39Z
Цинічний удар окупантів по Сумах: підтверджено застосування "Іскандера"
24tv
2024-11-18T21:57:52Z
Перевал між Закарпаттям і Львівщиною засипає снігом
24tv
2024-11-18T21:42:58Z
На фронті відбулося 135 бойових зіткнень, ворог завдав 65 авіаударів
УкраинФорм
2024-11-18T21:30:03Z
Путініст Лепс анонсував, коли зіпсує життя своїй 18-річній "нареченій"
GlavRed
2024-11-18T23:27:24Z
Відома українська співачка показалася в онкологічному центрі та розповіла про стан здоров'я
TSN
2024-11-18T22:28:32Z
Який колір в одязі молодить після 50: стилісти дали неочікувану відповідь
GlavRed
2024-11-18T22:28:04Z
"Сказали звернутися до психіатра": Alyona Alyona вперше розповіла про проблеми
GlavRed
2024-11-18T22:28:03Z
Трек Адель став символом розбитих сердець та нездійснених мрій і бажань
24tv
2024-11-18T22:03:48Z
"Емоційно важкі": відома українська співачка опинилася в онкоцентрі
GlavRed
2024-11-18T21:57:47Z
"Ніхто цього не хоче": все, що відомо про 2 сезон одного з найромантичніших хітів Netflix
24tv
2024-11-18T21:33:54Z
"Ще рік тому я ледь слова вимовляв": ветеран вразив українців дебютом на сцені
Политека
2024-11-18T21:00:20Z
Друг Андрія Бєднякова висловився про розлучення шоумена з дружиною, яка живе з двома дітьми в США
TSN
2024-11-18T20:48:17Z
США анонсували новий пакет допомоги Україні
УкраинФорм
2024-11-18T23:33:50Z
Хезболла обстріляла передмістя Тель-Авіва в Ізраїлі: серед постраждалих — цивільні
TSN
2024-11-18T23:33:09Z
Чи дасть Байден ракети для ударів углиб РФ: Жданов дав неочікувану відповідь
GlavRed
2024-11-18T23:27:17Z
Канада підтримує надання Україні права бити далекобійною зброєю по Росії - міністр оборони
УкраинФорм
2024-11-18T23:21:46Z
Китай знову закликає в ООН до «якнайшвидших» переговорів Росії й України
УкраинФорм
2024-11-18T22:55:47Z
Орбан знявся з виборів президента Румунії
Европейская правда
2024-11-18T22:51:52Z
"План перемоги" від Бориса Джонсона: британський політик назвав три умови для завершення війни
TSN
2024-11-18T22:51:35Z
Держдеп не коментує повідомлень про дозвіл США для України бити ракетами вглиб Росії
УкраинФорм
2024-11-18T22:51:04Z
Щоб забезпечити мир, ми повинні бути такими ж сильними, як український народ - Леммі
УкраинФорм
2024-11-18T22:48:15Z
Як правильно споживати куркуму для користі: лікар розкриває неочікувані секрети
Фокус
2024-11-18T20:21:30Z
4 несподівані причини, через які ви ніяк не можете втратити вагу: що з цим робити
24tv
2024-11-18T20:12:32Z
Місце жінки – не тільки на кухні: як подолати найпоширеніші ґендерні стереотипи
TSN
2024-11-18T18:45:40Z
В Охматдиті пропонують під час відновлення хірургічного корпусу передбачити опікове відділення
УкраинФорм
2024-11-18T18:28:34Z
У Польщі закликають щепитись від поліомієліту: вірус виявили у стічних водах
Европейская правда
2024-11-18T17:28:23Z
Як дізнатися, чи є в молочних продуктах пальмова олія
AgroNews
2024-11-18T17:22:41Z
Чому після вживання фруктів болить живіт: несподівана відповідь
24tv
2024-11-18T16:57:06Z
Стигле авокадо за 3 хвилини: кулінар поділився геніальним лайфхаком
GlavRed
2024-11-18T15:25:48Z
Кому потрібно робити генетичні тести перед вагітністю
24tv
2024-11-18T15:15:33Z
Україна офіційно приєдналася до Глобальної Платформи Кліматичного Клубу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T22:54:53Z
Україна забезпечує себе рибою лише на 10%
Хвиля
2024-11-18T21:33:46Z
У Польщі найбільший хімічний концерн вироблятиме вибухівку
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T21:01:03Z
На Вінниччині ТЕС припинила роботу після російських атак
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T20:57:06Z
До 10 години без світла: Попенко озвучив невтішний прогноз щодо відключень
Хвиля
2024-11-18T20:45:47Z
Німеччина представить нову стратегію розвитку оборонної промисловості
InternetUA
2024-11-18T20:32:19Z
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Знай
2024-11-18T20:30:30Z
Бюджет: якими будуть пенсії у 2025 році
Хвиля
2024-11-18T20:24:02Z
Змова виробників, чи закономірність: чому ціни на яйця злетіли до небес
24tv
2024-11-18T20:03:22Z
США передадуть Україні ППО та інше озброєння
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T23:27:21Z
"Сумне прощання": королева Камілла втратила свою улюбленицю через рак
GlavRed
2024-11-18T23:27:03Z
Мірошниченки неочікувано прикрасили новорічну ялинку у листопаді й довели до мурах танцями вдома
TSN
2024-11-18T22:51:53Z
День ангела 19 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-18T22:51:38Z
Ворог атакував Україну безпілотниками: куди рухаються
TSN
2024-11-18T22:51:17Z
В ISW спрогнозували дії російських військ взимку
Хвиля
2024-11-18T22:35:09Z
19 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T22:06:37Z
24 листопада на «Еспресо» стартує третій сезон авторської програми Мирослави Барчук «Власні назви»
Детектор М
2024-11-18T22:01:31Z
П'ять заводів для "Іскандерів": супутник показав нові виробництва двигунів для ЗС РФ
Фокус
2024-11-18T22:00:25Z
Ароматний пиріг – це легко: швидке тісто у блендері та одразу в духовку
24tv
2024-11-18T22:54:23Z
Суперметод для очищення кухонної мийки: блогерка розповіла, що саме треба зробити
24tv
2024-11-18T22:19:15Z
Рецепт яблучного пирога з тонкими коржами: виходить завжди
Фокус
2024-11-18T21:45:22Z
Натяжні стелі для дитячої кімнати: безпечний та яскравий вибір
iPress
2024-11-18T21:12:16Z
Фахівці розповіли, чим найкраще закушувати ром: тут все залежить від виду
TSN
2024-11-18T20:57:53Z
Як швидко зрозуміти, що людина говорить неправду: дивіться на жести й міміку
TSN
2024-11-18T20:48:27Z
Як зменшити витрату води та заощадити на оплаті: експерти розкрили лайфхак
GlavRed
2024-11-18T20:27:47Z
Результат вражаючий: жінка розкрила три інгредієнти, які знищать бруд на вікнах
GlavRed
2024-11-18T20:27:40Z
Не тільки білки можуть ними ласувати: як смачно приготувати жолуді
24tv
2024-11-18T20:27:19Z
Ліхтенштейн — Сан-Марино 1:3 Відео голів та огляд матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-18T22:57:47Z
Ліга націй: Іспанія в яскравій грі здолала Швейцарію, Данія не пустила Сербію до 1/4 фіналу
TSN
2024-11-18T22:51:45Z
Ліга націй УЄФА. Нічия Хорватії та Португалії, поразка Польщі, перемога Іспанії
УкраинФорм
2024-11-18T22:51:21Z
Ісмайлі — про матч із Україною: Кожна команда, що приїжджає до Албанії, перебуває під тиском
Football.ua
2024-11-18T22:29:40Z
Фінальний бій в Лізі націй: онлайн-трансляція матчу Албанія – Україна
24tv
2024-11-18T22:22:31Z
Ліга націй: Шотландія на останніх секундах вибила Польщу з еліти, Сан-Марино епічним камбеком проти Ліхтенштейну підвищилося в класі
Football.ua
2024-11-18T21:57:28Z
Данія вдруге за рік технічно бортонула Сербію повз плей-оф великого турніру
Football.ua
2024-11-18T21:45:05Z
Сілвіньйо: Нам потрібно зіграти один з найкращих матчів проти збірної України
Football.ua
2024-11-18T21:24:59Z
"Відчуваємо тиск, але це частина футболу": Яремчук озвучив мету збірної України на матч з Албанією
TSN
2024-11-18T20:48:46Z
У Житомирі молодого містянина засуджено за крадіжки, пограбування та шахрайство
InternetUA
2024-11-18T22:24:49Z
"Найбільша атака": РФ запустила по Запоріжжю рекордну кількість "шахедів", є влучання
Фокус
2024-11-18T22:10:53Z
Одеська поліція розшукує неповнолітню дівчину
Украина Криминальная
2024-11-18T22:10:50Z
У Харкові завербований росіянами програміст із подільниками підірвали автівку українського захисника
InternetUA
2024-11-18T20:27:32Z
На Закарпатті на поліцейських напав чоловік в масці: справу розглянули в суді
Политека
2024-11-18T20:27:11Z
Кількість загиблих унаслідок повеней в Іспанії зросла до 227
УкраинФорм
2024-11-18T19:46:25Z
Конфлікт турецьких блогерок закінчився стріляниною в прямому ефірі
360ua.news
2024-11-18T19:39:03Z
Внаслідок російського удару в Одесі загинуло семеро поліцейських
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T19:27:44Z
У Запорізькій області пролунали вибухи
УкраинФорм
2024-11-18T19:09:31Z
У роботі "Приват24" стався масштабний збій: що кажуть у банку
InternetUA
2024-11-18T23:30:07Z
Випущено першу відеогру, яку створює ШІ в реальному часі
InternetUA
2024-11-18T21:51:09Z
The Game Awards 2024: повний список номінантів. Astro Bot і Final Fantasy VII Rebirth лідирують
ITC
2024-11-18T21:04:41Z
В Україні зʼявився застосунок для пошуку роботи від Державної служби зайнятості
InternetUA
2024-11-18T20:12:17Z
Assassin's Creed Syndicate отримала оновлення для сучасних консолей через 9 років після запуску
24tv
2024-11-18T20:03:38Z
Найнезвичайніші сонячні панелі у світі: 5 дивних технологій, які приголомшують
InternetUA
2024-11-18T19:36:16Z
Індія оштрафувала WhatsApp на 25,4 мільйона доларів
Детектор М
2024-11-18T18:57:48Z
Середземне море у майбутньому зникне. Вчені дали прогноз
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T18:51:20Z
Розробники STALKER 2 повідомили час виходу гри в Україні та світі
InternetUA
2024-11-18T18:21:13Z
30-секундна хитрість допоможе водіям позбутись найпоширенішої проблеми взимку
24tv
2024-11-18T21:18:02Z
Першим серійним автівкам «Таврія» виповнилося 37 років
AutoCentre
2024-11-18T20:09:56Z
Комунальники прифронтового Слов'янська купили люксовий джип за понад 2 млн грн, деталі
Фокус
2024-11-18T19:12:57Z
Розбирають як гарячі пиріжки: Xiaomi вже передала замовникам 100 тис. електромобілів SU7 та вкотре збільшила план на 2024 рік
ITC
2024-11-18T18:46:57Z
Audi RS6 Avant GT вразив Київ
360ua.news
2024-11-18T18:27:51Z
Нові самоскиди від японських партнерів допоможуть у відновленні критичної інфраструктури
AutoCentre
2024-11-18T18:10:50Z
Porsche представила ексклюзивну версію 911 Dakar
AutoCentre
2024-11-18T17:54:33Z
Знають одиниці: яка таємна кнопка в машині може "зупинити знос двигуна"
GlavRed
2024-11-18T17:25:10Z
Водії будуть здивовані: для чого потрібні чорні крапки на лобовому склі авто
GlavRed
2024-11-18T17:25:07Z