MY.UAНовини
Нафтова дружба США та РФ. Як нафтові гіганти США провокують ракетні удари по Україні
Нафтова дружба США та РФ. Як нафтові гіганти США провокують ракетні удари по Україні

Нафтова дружба США та РФ. Як нафтові гіганти США провокують ракетні удари по Україні

Вимоги США до України припинити удари по російських НПЗ можуть здивувати, але тільки не тих, хто, як експерт енергетичного ринку Михайло Гончар, знає підґрунтя. Він пояснює це тиском на панівні кола американських нафтових гігантів, які мають у Росії свої інтереси.

Як червоні лінії для України Вашингтон трансформує в зелене світло для Кремля

Отже, міністр оборони США Ллойд Остін, слідом за речниками Білого дому (адмірал Кірбі) та Держдепу (Мюллер) деякий час тому, висловився проти українських атак на російську нафтопереробку. Сказав, що "ці атаки можуть мати ефект доміно для глобальної енергетичної ситуації". Мовляв, "для України корисніше йти по тактичних і оперативних цілях, які можуть одночасно вплинути на поточну боротьбу". Про абсурдність подібних тверджень вже сказано багато, як і про нікчемність такого американського підходу взагалі. Але не поспішайте кидати камінням в Остіна…

Частка бензинового експорту Росії у світовому його споживанні — трохи більше 1%, дизеля — 3%. Якби весь російський експорт бензинів та дизеля зник водночас, то інші постачальники швидко заповнили би цю нішу — ті ж самі індуси, турки та китайці, що виробляють його з російської ж нафти.

Я вже писав раніше, що проблема зростання цін на американському паливному ринку криється в бездарній близькосхідній політиці тріо Байдена–Бернса–Саллівана. Практично, ця трійця штовхнула саудитів в обійми Росії та Китаю. У форматі ОПЕК+ правлять Росія із Саудівською Аравією та Іран, яким потрібні високі ціни на нафту. Домовляються про скорочення експортних квот — і глобальний ринок трохи недоотримує барелів, а тут ще й хусити, які діють суголосно інтересам Тегерану та Росії й гонять танкери по довгому маршруту, а ще й недолугість дій західної коаліції (читай — США), які вже кілька місяців не можуть приборкати хуситів. Як наслідок — ціни на сировину зростають, відповідно зростає вартість продуктів переробки нафти, зокрема і на внутрішньому ринку США.

Але це не все і далеко не основне, що формує позицію США

Насправді там не було єдності в ставленні різних відомств до наших ударів по російським НПЗ. Якраз у відомстві Остіна, на відміну від ЦРУшного господарства Бернса та Раднацбезу Жеки Селіванова (він же Джейк Салліван), цілком з розумінням ставилися до українських ударів, оскільки НПЗ — законні цілі для ураження, поготів , що Росія стала нищити українські нафтобази та нафтопереробку ще з 2022 року. Відомство Блінкена було в характерній дипломатичній позі "на шпагаті". Знакові американські генерали — Годжес, Кларк, Петреус — у своїх коментарях цілком чітко висловлювались щодо обгрунтованості стратегії України на нищення критичної енергетичної інфраструктури агресора, у такий спосіб підтримуючи неартикульовану офіційно позицію Остіна.

Очевидно, що на Остіна натиснули, і поготів, що за питання міжнародної безпеки у нього відповідає Селест Валандер. Прикметно, що ця доволі відома з початку 2000-х в певних академічних колах леді була призначена на посаду помічника міністра оборони вже за тиждень після відомої зустрічі Байдена та Путіна у Женеві 16 червня 2021 року. А призначена вона була з посади президента і генерального директора Фундації "США – Росія", якою керувала з 2017 року. Хоча вона в минулому не відзначалася проросійськими симпатіями, але й не помічена в активній протидії Росії на відповідальних посадах. Якраз ця леді 10 квітня потрапила в повідомлення ЗМІ через своє дике висловлювання на слуханнях у Комітеті зі збройних сил Палати представників США щодо цивільного характеру нафтової і газової інфраструктури Росії. Прийшла на допомогу шефу, так би мовити. Ймовірно, їй поаплодували в Кремлі.

Отже, після цих висловлювань Остіна–Валандер маємо тепер консолідовану позицію ключових американських відомств — від Держдепу та Пентагона до Білого дому. ЦРУ офіційно не висловлювало свою позицію, але неофіційно відомо, що якраз вони почали першими "гнати хвилю" на берегах Потомаку.

Чому? Офіційно це звучить так, що перед виборами угрупованню Байдена–Саллівана–Бернса потрібні низькі ціни на стелах АЗС. Звісно, це правда. Але не вся правда.

Варто згадати, що високі ціни на нафту цікавлять не тільки агресивні режими Москви та Тегерану, але й провідні нафтові компанії США. Особливо ті, що добре заробили в 2022 році на піку нафтових цін. Дві з них особливо прикметні тим, що традиційно мають впливове лоббі в американських адміністраціях, незалежно від того, хто сидить у Білому домі. Йдеться про топові "ЕксонМобіл" та "Шеврон", інтереси яких традиційно важать багато для американської політики з 20-х років минулого століття. А ще вони відомі тим, що беруть участь з 90-х років у масштабних проєктах видобутку нафти в Казахстані. Особливо "Шеврон".

Нафта видобувається в Казахстані, а транспортується на світовий ринок через Росію, нафтопроводом Тенгіз – Новоросійськ Каспійського трубопровідного консорціуму. 1511 км труби пролягає здебільшого через Росію з відвантаженням нафти на терміналі Южная Озєрєєвка поблизу Новоросійська. Оператор КТК — російська нафтотранспортна монополія "Транснефть".

Тобто Росія жорстко контролює нафтовий потік американських компаній із Казахстану. Хочете зберегти свої прибутки, American oil guys? Тоді дійте так, щоб вам і нам було добре, бо в іншому разі перекриємо нафтовий кран.

Корпоративний звіт "Ексона" чітко повідомляє: "…якщо Росія вживе контрзаходів у відповідь на наявні санкції до її воєнних дій в Україні, можливо, що транспортування казахстанської нафти через трубопровід КТК може бути перервано, згорнуто, тимчасово призупинено або в інший спосіб обмежено. У такому разі Корпорація може зазнати втрат грошових потоків невизначеної тривалості".

Для "Шеврона", який був піонером освоєння казахстанських родовищ ще з пізньорадянських часів, родовище "Тенгіз" є золотою жилою глобального масштабу. Спільне підприємство "ТенгізШеврОйл" (Chevron (50%), Exxon Mobil (25%), "КазМунайГаз" (20%) і "Лукойл" (5%)) 6 квітня минулого року відсвяткувало свій 30-річний ювілей. Компанія продовжує розвивати видобуток на родовищі й інвестувала понад 40 млрд дол. США в нову фазу його розширення.

Для того, щоб зрозуміти масштаб цих компаній і ступінь їхнього вливу на Білий дім, декілька цифр. У 2022 році дохід "Шеврону" склав 235,71 млрд дол. США, збільшившись у порівнянні з доходом 2021 року, який становив 155,60 млрд. У "ЕксонМобіл" ще більш приголомшливі показники — 413,68 млрд дол. США за 2022 рік та 285,64 млрд роком раніше. Для порівняння: ВВП України у 2022 році становив 160,5 млрд дол. США.

Західні галузеві аналітики зазначали, що "Шеврон" очікує, що родовище "Тенгіз" залишатиметься високоприбутковим і дивіденди акціонерам за 2023 рік будуть вищими, ніж у 2022 році. Водночас галузеві аналітики попереджали, що маршрут трубопроводу КТК та СП "Тенгізшевройл" залишаються вразливими до потенційної помсти Росії проти міжнародних санкцій, запроваджених США та європейськими країнами минулого року у відповідь на вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.

Однак, насправді "Шеврон" не дуже переймається можливою "російською помстою". Йому куди простіше вирішити питання через ланцюжок своїх людей та лобістів у Вашингтоні, ніж займатися диверсифікацією маршрутів вивозу 30 млн тон видобутої нафти з Казахстану в обхід Росії.

До речі, ця компанія є одним з провідних учасників цікавої конфігурації такого собі "Діалогу Форт-Росс", ініційованого і спонсорованого російськими "Транснефть" і "Совкомфлот" та американської "Шеврон". Російський посол Антонов у своїй промові на ювілейному 10-му форумі Діалогу у 2021 році зауважив: "…Несмотря на все трудности, Москва и Вашингтон после июньского саммита лидеров двух стран в Женеве смогли установить устойчивый диалог по линии Советов безопасности и внешнеполитических ведомств". А ось ще трохи пафосу: "Совкомфлот", "Транснефть" и Chevron — многолетние спонсоры проекта "Диалог Форт Росс". С 2012 года три компании поддерживают инициативы по сохранению и популяризации русского культурно-исторического памятника в Калифорнии, а также способствуют расширению диалога между Россией и США".

І Росія сповна користується різними конфігураціями, зокрема і для того, щоб вирішити питання припинення українських атак на російські НПЗ. Звісно, черговий форум "Діалогу Форт-Росс" ніхто скликати не буде, а ось задіяти закулісні важелі можна і без зайвого пафосу та шуму. Нічого такого — це лише діалог між Росією і США в складний час геополітичної напруженості, де збереження доходів американських компаній і виплата дивідендів акціонерам є предметом турботи американської адміністрації, особливо перед виборами.

4-тактний алгоритм впливу Москви на Білий дім із використанням механізму КТК спрощено має такий вигляд:

  • Кремль через "Транснефть" (нинішній її очільник Н. Токарєв у минулому — начальник Путіна в дрезденській резидентурі ПГУ КГБ СССР) "по-дружньому" звертається до "Шеврона" "попрацювати у Вашингтоні";
  • "Шеврон" активує своїх людей та лобістів, формулює й розподіляє завдання разом з операцією прикриття, щоб залишатися самому за кулісами;
  • лобісти біжать до урядових установ з відповідними дорученнями і проєктом "правильних меседжів", що мають прозвучати на адресу України;
  • речники урядових агенцій озвучують "правильні меседжі".

А щоб прибрати неприємний присмак приниження вашингтонськими побігеньками керівництва світового нафтового гіганта, Транснефть виплачує дивіденди акціонерам КТК, з-поміж яких — і дочірні структури "Шеврона" та "ЕксонМобіл": Chevron Caspian Pipeline Consortium Company — 15%, Mobil Caspian Pipeline Company — 7,5%. За 2023 рік акціонерам КТК виплачено $1,34 млрд дивідендів. Звісно, це не багатомільярдні суми дивідентів від основної діяльності з експорту видобутої нафти, але теж немалі гроші.

З огляду на необхідність формування та підтримання виборчого фонду, у команді Байдена існує підвищений інтерес отримати додаткові донати. А тут така нагода! До того ж гроші не пахнуть. А для Кремля це ефективний механізм елегантного корумпування геополітичного противника (цікаво, чи буде якесь антикорупційне розслідування колись з цього приводу?) та ще й перетворення його на пасивного спільника через червоні лінії, які він малює Україні.

Ось так червоні лінії Вашингтона для Києва перетворюються у зелене світло для Кремля. Сьогоднішня атака на об’єкти критичної енергетичної інфраструктури України — тому підтвердження. Показово, що удари приходяться не тільки по об’єктах електроенергетики, але й системи підземних сховищ газу. Адже жодних червоних ліній тріо Байдена–Саллівана–Бернса для Москви не накреслило. Їм куди легше нагнути Остіна й випустити Валландер з ідіотськими заявами.

Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Кремль повірив у безкарність: як позиція США щодо обстрілiв НПЗ призвела до ударів по енергетиці України
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Apple готує 7 нових функцій для iPhone 17 Air
InternetUA
2025-02-01T15:31:43Z
У вас більше ніколи не пропаде капуста: шикарний рецепт на всі випадки життя
GlavRed
2025-02-01T15:27:52Z
Червоний рівень небезпеки: магнітна буря вдарила Україну з новою силою
GlavRed
2025-02-01T15:27:24Z
Російське видання "Медуза" використало кадри війни в Україні для реклами "преси в еміграції"
24tv
2025-02-01T15:18:27Z
Якою була би наша Сонячна система, який в ній була ще одна планета класу Суперземля
24tv
2025-02-01T15:06:18Z
Самці дельфінів в Амазонці поводяться дивно — "стріляють" струменем у 90 см: це зовсім не вода
Фокус
2025-02-01T15:06:03Z
У космосі можуть ховатися мільярди прихованих чорних дір
Portaltele
2025-02-01T15:03:00Z
Як дізнатися, чи розблокував хтось iPhone, щоб стежити і читати листування
InternetUA
2025-02-01T14:34:24Z
Хто на малюнку начальник: тільки найкмітливіші вгадають за 5 секунд
GlavRed
2025-02-01T14:27:05Z
Очікуйте на особливі події: любовний гороскоп на лютий для всіх знаків зодіаку
24tv
2025-02-01T15:30:56Z
Як врятувати охололе картопляне пюре: простий прийом, що поверне йому повітряність
24tv
2025-02-01T14:36:32Z
Як смачно приготувати курку за 10 хвилин: зірка "Мастер Шеф" Глінська поділилася рецептом
Политека
2025-02-01T14:30:21Z
Як правильно телефонувати і хто має закінчити розмову: правила етикету
GlavRed
2025-02-01T14:27:05Z
5 декоративних дерев для стильного двору: варто посадити навесні
24tv
2025-02-01T14:00:15Z
"Не можу нічого знайти у шафі": помилки в організації гардероба і як їх виправити
24tv
2025-02-01T13:39:21Z
Відмовтеся від традиційного тримача: як створити стильний органайзер для ключів і дрібниць
24tv
2025-02-01T12:45:05Z
Як легко укласти чубчик лише за декілька хвилин
24tv
2025-02-01T12:39:33Z
Кого можна називати "ясочкою": розкриваємо загадку цього давнього слова
24tv
2025-02-01T12:12:02Z
СБУ викрила бізнесмена, який виготовляв «Шахеди» для російської армії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T16:00:28Z
Житель Полтави втратив усю родину через удар РФ по багатоповерхівці
Комсомольская правда
2025-02-01T15:46:45Z
На території Рівненського ТЦК пролунав вибух, - ЗМІ
24tv
2025-02-01T15:24:16Z
У будівлі Рівненського обласного ТЦК прогримів вибух
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T15:21:56Z
У Рівному в ТЦК стався вибух: що відомо
TSN
2025-02-01T15:18:59Z
Суд Греції схвалив першу компенсацію за смертельну аварію на залізниці
Европейская правда
2025-02-01T15:13:50Z
Стрілянина на Полтавщині: у поліції розповіли, який мотив розглядається слідством
TSN
2025-02-01T15:12:44Z
У лікарні померла одна з постраждалих під час атаки по багатоповерхівці у Сумах
УкраинФорм
2025-02-01T14:54:25Z
Вбивство військового ТЦК обростає новими подробицями: що відомо про вбитого
Telegraf
2025-02-01T14:51:17Z
"Тиранозавр Рекс з обличчям моделі": Майк Тайсон зізнався, кого б ніколи не зміг перемогти
24tv
2025-02-01T15:57:38Z
Українці Сікан та Таловєров дебютували за свої клуби у Туреччині та Англії
ZN UA
2025-02-01T15:42:52Z
Перша перемога з осені: Таловєров вдало дебютував у новому клубі
24tv
2025-02-01T15:36:40Z
Прощавайте, «Шахтар» і «Динамо». Легенди українського футболу їдуть у теплі краї
Комсомольская правда
2025-02-01T15:04:42Z
"Він готовий": промоутер Джошуа назвав суперників, з якими хоче зустрітися боксер
24tv
2025-02-01T15:03:30Z
Ястремська вийшла у фінал турніру WTA в Лінці
УкраинФорм
2025-02-01T14:36:57Z
Чемпіонат Європи з біатлону-2025: результати жіночої гонки переслідування
TSN
2025-02-01T14:21:40Z
Претендент на пояс чемпіона кинув виклик Усику та пригрозив Дюбуа
24tv
2025-02-01T14:15:28Z
Лівий Берег підписав Шастала та відпустив Непейпієва
Football.ua
2025-02-01T14:01:32Z
Окупанти потрапили у вогневий мішок: армія РФ опинилася в пастці - Братчук
GlavRed
2025-02-01T15:57:43Z
У січні ворог окупував найменше території з серпня минулого року, – DeepState
24tv
2025-02-01T15:57:12Z
"Такі варіанти розглядаються": Братчук відповів, чи атакуватимуть росіяни Дніпропетровщину
TSN
2025-02-01T15:51:01Z
"Із запалом в очах": росіяни почали радо здаватися в полон ЗСУ через тортури своїх командирів
24tv
2025-02-01T15:51:00Z
Росіяни накопичили резерви біля Часового Яру, – ОТУ "Луганськ"
24tv
2025-02-01T15:48:03Z
"На 1,5-2° вище за норму": Укргідрометцентр повідомив, яка погода буде в лютому
GlavRed
2025-02-01T15:36:18Z
У Києві під час загрози балістики охоронці НАУ зачинили укриття перед десятками людей з дітьми
TSN
2025-02-01T15:21:18Z
На Куп’янському напрямку росіяни атакували 15 разів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-02-01T15:18:11Z
Росіяни атакують острови на Дніпрі: чи можливий великий наступ на Херсон — Братчук
TSN
2025-02-01T14:51:25Z
Акторка Олена Хохлаткіна розповіла про пережиті домагання в театрі: "Режисер хватав за груди"
TSN
2025-02-01T15:51:46Z
"Жалюгідне видовище": який зараз вигляд має зрадниця Клара Новікова
GlavRed
2025-02-01T15:27:41Z
Підбір одягу за типом фігури: запам'ятайте це і ви завжди матимете приголомшливий вигляд
24tv
2025-02-01T15:21:12Z
Анна Вінтур проти Меланії Трамп на обкладинці Vogue
360ua.news
2025-02-01T15:06:20Z
Макс Барських відверто заговорив про серйозні стосунки та про плани стати батьком
TSN
2025-02-01T14:51:19Z
Трансгендерна номінантка на "Оскар" обізвала Селену Гомес "багатим щуром"
Фокус
2025-02-01T14:27:57Z
Анні Трінчер висунули звинувачення - до чого тут Марія Яремчук
GlavRed
2025-02-01T14:27:08Z
Сотні мільйонів доларів: топ-10 найдорожчих серіалів в історії
Фокус
2025-02-01T14:00:30Z
Третій зайвий: бойфренд Дженніфер Гарнер стривожений її зближенням із Беном Аффлеком
Фокус
2025-02-01T13:42:32Z
Польща показала, як її пілот вперше здійснив політ на винищувачі F-35
InternetUA
2025-02-01T16:01:09Z
Болгарія отримала перший винищувач F-16 від США
УкраинФорм
2025-02-01T15:48:59Z
У Дніпрі в оренду пропонують квартиру з душем посеред спальні
24tv
2025-02-01T15:30:15Z
"Це не бусифікація": Братчук розповів, як відбувається рекрутинг в армію
GlavRed
2025-02-01T15:27:34Z
Чоловік виявив дивну знахідку у саду: що це було
24tv
2025-02-01T15:12:09Z
Пусків «Калібрів» 1 лютого не було - Повітряні сили
УкраинФорм
2025-02-01T15:06:17Z
Викладач Карпенка-Карого Юрій Висоцький відповів на звинувачення студентів
Комсомольская правда
2025-02-01T15:01:38Z
Американські розробники створять власний аналог ізраїльської системи ПРО Залізний Купол
InternetUA
2025-02-01T15:01:24Z
У ГУР розповіли, куди військові можуть передавати затрофеєні ворожі дрони, радіостанції та РЕБи для вивчення
УкраинФорм
2025-02-01T15:01:03Z
Тренування, які спалюють найбільше калорій
24tv
2025-02-01T12:06:13Z
Вчені спростували популярний міф про ранкову каву
24tv
2025-02-01T10:27:45Z
ТЦК та лікарів ВЛК чекає кримінальна відповідальність: як каратимуть за примусову мобілізацію
Знай
2025-02-01T08:36:39Z
«Кохання на виживання»: як покращити токсичні стосунки за допомогою «Атоксілу»
Детектор М
2025-02-01T08:00:08Z
Не намагайтеся повторити: 54-річний чоловік потрапив до лікарні після небезпечного експерименту із пінцетом
Знай
2025-02-01T04:51:15Z
2 прості кроки, і проблема зникне: як прибрати роздратування після гоління
GlavRed
2025-02-01T04:27:55Z
Гороскоп на завтра 2 лютого: Тельцям - грандіозний прибуток, Рибам - успіх
GlavRed
2025-02-01T04:27:26Z
Вперше за 3 роки: в Уганді зафіксували новий спалах Еболи
24tv
2025-01-31T20:15:26Z
Безсоння піде в минуле: вчені та лікарі розповіли, як досягти ідеального сну
Фокус
2025-01-31T18:27:47Z
ПФУ показав, яку пенсію в Україні отримують працюючі пенсіонери
Хвиля
2025-02-01T16:00:17Z
"Придністров’я" вже почало отримувати газ із Молдови у борг
24tv
2025-02-01T15:36:55Z
Молдова почала постачати 3 млн кубів газу в охоплене енергокризою Придністров’я
Европейская правда
2025-02-01T15:18:32Z
Далеко не по 42 гривні за долар: українцям назвали справедливий курс за індексом Біг-Мака
Политека
2025-02-01T15:03:05Z
Стало відомо про переваги глобального потепління для України
AgroNews
2025-02-01T15:03:00Z
Повертаючись з Угорщини українець "забув" задекларувати 8 відеокарт вартістю понад 300 тис. грн
InternetUA
2025-02-01T14:54:21Z
Виплата боргів за зелену електроенергію буде стимулом будувати нові електростанції – інвестори
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T14:45:45Z
Податки на міжнародні посилки: чи зміняться ціни для українців
24tv
2025-02-01T14:45:38Z
Чи повернеться курс долара в Україні до 20 чи 30 гривень: відповідь економіста
TSN
2025-02-01T14:21:58Z
Як українці купували нові авто у 2024 році
360ua.news
2025-02-01T15:30:00Z
Новий електрокар продемонстрував рекордно швидку зарядку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T13:12:50Z
У Києві врятували знаковий автомобіль Lincoln Сontinental
AutoCentre
2025-02-01T11:57:24Z
Парковка в аеропорту обійшлася чоловікові у 200 тисяч доларів: як таке можливо
24tv
2025-02-01T10:48:12Z
Українці відновлюють попит на нові авто: що частіше купують
ТСН
2025-02-01T09:51:34Z
Працівник автосалону розбив новітній суперкар Lamborghini за $600 000
Фокус
2025-02-01T09:15:34Z
Новий Lamborghini Revuelto розбили під час доставки власнику
AutoCentre
2025-02-01T08:12:06Z
Найдешевший кросовер Fiat за ціною Renault Duster отримав цікаві деталі
Gazeta UA
2025-01-31T21:00:07Z
У чоловіка поцупили "невикрадне" авто за $227 000 менш ніж через 60 годин після купівлі – фото
TSN
2025-01-31T19:36:13Z
У Трампа хочуть, аби Україна провела вибори після "перемирʼя"
Европейская правда
2025-02-01T16:01:25Z
Європа дискутує хто підтримує місію миротворців в Україні
360ua.news
2025-02-01T16:00:00Z
В DeepState відповіли, яку площу України в січні окупувала Росія
TSN
2025-02-01T15:57:57Z
У Польщі опозиція вимагає відставки міністерки після обмовки про "польських нацистів"
Европейская правда
2025-02-01T15:43:53Z
"У Путіна немає іншого виходу": у The Hill сказали, чого диктатор хоче від Трампа
TSN
2025-02-01T15:36:43Z
Батьки досі живуть в Україні: затримано українського ексвійськового, який добровільно присягнув на вірність росії
Политека
2025-02-01T15:33:11Z
Трамп і гендиректор Nvidia обговорили DeepSeek: деталі зустрічі
InternetUA
2025-02-01T15:28:06Z
Путіну натякнули, що в Білому домі є людина, яка може його вбити, – політолог
24tv
2025-02-01T15:27:04Z
Норвегія підтвердила, що її дипломати потрапили під російський обстріл в Одесі
Европейская правда
2025-02-01T15:21:38Z