MY.UAНовини
В Україні скасували обмежену придатність. Що тепер буде
В Україні скасували обмежену придатність. Що тепер буде

В Україні скасували обмежену придатність. Що тепер буде

В Україні скасували обмежену придатність. Що тепер буде

Скасування статусу «обмежено придатний» до військової служби в Україні — неоднозначне рішення, яке замість подолання проблем може створити нові. Немає жодних сумнівів у тому, що розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, потребує кардинального оновлення. Але намір поділити всіх військовозобов’язаних тільки на придатних і непридатних без якогось проміжного статусу суперечить світовій практиці. А також потенційно може навіть збільшити на фронті кількість військовослужбовців, які мають проблеми зі здоров’ям.

Зараз придатність до військової служби визначають на підставі наказу Міністерства оборони №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України». Цей нормативний акт витоками сягає радянських часів і застарів морально. Він не повною мірою відображає світові стандарти й новітні підходи до діагностики захворювань. А ще надає військово-лікарській комісії (ВЛК) можливості для вкрай широкого трактування фізичного стану призовника чи військовослужбовця. ВЛК, ухвалюючи висновок, керується «Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві». Розклад містить 86 статей і на перший погляд видається довершеним документом. Проте це враження хибне.

Лише частина хвороб і фізичних вад дає право ВЛК ухвалювати однозначне рішення: непридатний або придатний. Та навпроти більшості статей стоїть позначка: непридатність, обмежена придатність чи придатність до військової служби визначається індивідуально. Формально більшість статей категорії «в» дає змогу ВЛК ухвалити рішення про обмежену придатність призовника. Тоді як категорія «б» дає підстави для висновку про непридатність. На практиці ж ВЛК майже завжди в таких випадках ухвалює рішення про придатність або обмежену придатність і ніколи — про непридатність призовника. Навіть якщо військовозобов’язаний має кілька статей із підпунктами «б» чи «в», це ніяк не впливає на остаточний вердикт. Хоча здоровий глузд підказує, що це не зовсім правильно.

Помилково вважати, що категорія обмеженої придатності створює значні корупційні ризики. Якраз тут їх чи не найменше. Того, хто воліє вдаватися до корупційних діянь, цікавить передусім статус «непридатний» із виключенням з військового обліку. Адже лише він дає змогу виїхати за межі України. Водночас обмежено придатні не мають такого права, і їх можуть мобілізувати до армії. Серед обмежено придатних більшість осіб справді має реальні, а не вигадані проблеми зі здоров’ям. Також чимало обмежено придатних є серед поранених військовослужбовців ЗСУ. І на це слід зважати. Зникнення категорії обмеженої придатності не врятує ситуації з мобілізацією. І не допоможе поповнити ЗСУ значною кількістю осіб. Навіть якщо всі обмежено придатні стануть придатними. Адже серед призовників частка обмежено придатних до несення військової служби коливається в межах 20%.

Статус «обмежено придатний» нерідко є радше формальністю. На жаль, трапляються випадки, коли командування ігнорує реальні фізичні можливості таких солдат і залучає їх до виконання непосильних завдань. Проте досі обмежена придатність бодай частково захищала військовослужбовця, в якого є значні проблеми зі здоров’ям. Та відтепер частина обмежено придатних стануть повністю придатними. А отже, за словами колишнього представника президента у Верховній Раді нардепа Федора Веніславського, їх можна буде направляти в бойові частини. Чи зможуть такі солдати ефективно виконувати бойові завдання на «нулі»? Сумнівно. Чи доцільно прибирати для цих людей будь-які обґрунтовані обмеження в місці та способі несення військової служби? Навряд чи це буде правильним рішенням.

Закон, що скасовує статус «обмежено придатний», набере чинності 4 травня. З цього моменту у військовозобов’язаних буде дев’ять місяців, аби пройти повторну військово-лікарську комісію та отримати новий висновок — придатний чи непридатний до військової служби. Новий розклад хвороб, що визначить долю призовників, розробляє Департамент охорони здоров’я Міноборони, який було створено в листопаді 2023 року. Його очолила Оксана Сухорукова, котра раніше працювала в Українському центрі охорони здоров’я та Національній службі здоров’я України.

Наразі триває робота над документом, але інформації про це вкрай мало. За деякими даними, зміни до наказу №402, які скасують категорію обмеженої придатності, можуть бути опубліковані вже на початку травня. Станом на зараз геть незрозуміло, як і за яким принципом буде переписано наказ №402. Невідомо, яка частина хвороб і фізичних станів перейде в категорію придатності, а яка дасть змогу претендувати на статус «непридатний» із виключенням з військового обліку. Також незрозуміло, від яких світових чи інших практик відштовхуються в департаменті Міністерства оборони, укладаючи оновлену версію наказу.

Наприклад, Інструкція Міністерства оборони США «Медичні стандарти військової служби» містить вичерпний перелік хвороб і станів, наявність яких дискваліфікує від проходження військової служби. Порівняння цього документу з українським аналогом — наказом №402 — демонструє істотні відмінності у визначенні непридатності до військової служби. Впадає в око, що у США хвороби та стани, які обумовлюють непридатність, згруповані в окремий розділ та значно чіткіше деталізовані й конкретизовані, ніж в українському відповіднику. Наповнені цифрами, медичними вимірами та враховують історію захворювання. Це, безумовно, дає змогу уникати подвійних трактувань. Певна частина функціональних порушень і хвороб, які обумовлюють непридатність в Америці, справді наближена до наших. Але більшість із них відповідає нашій категорії обмеженої придатності.

Так, у США короткозорість чи далекозорість оптичною силою понад 8 діоптрій та астигматизм понад 3 діоптрії є підставою для визнання особи непридатною до військової служби. Згідно ж із українським наказом №402, такі порушення рефракції підпадають під категорію обмеженої придатності. Мало того, в українських реаліях людину з астигматизмом від 3 діоптрій узагалі можуть визнати придатною відповідно до статті 30-в.

Наказ №402 зараховує до обмежено придатних навіть осіб із гіпертонією ІІ й ІІІ ступенів. Той, у кого наявна гіпертонічна хвороба І ступеня, взагалі придатний до військової служби у військовий час. Тоді як в Інструкції Міноборони США постійно підвищений артеріальний тиск, вищий за 140/90 мм рт. ст. (відповідає гіпертонічній хворобі І ступеня), є підставою для визнання кандидата непридатним.

У США наявність будь-яких злоякісних пухлин в анамнезі означає звільнення з військової служби. В Україні ж навіть із таким страшним діагнозом можна отримати статус «обмежено придатний». Список хвороб серця, які є підставою для визнання непридатним, в американському Міноборони займає понад 2,5 сторінки тексту. Українська ж версія передбачає присвоєння статусу «непридатний» лише в разі дуже серйозних порушень роботи системи кровообігу. Аналогічний підхід спостерігається до хвороб системи травлення та сечостатевої системи. Наприклад, «Медичні стандарти військової служби» у США визнають непридатною особу, яка має камінь у нирках діаметром понад 3 мм або ж кілька каменів різного розміру на тлі сечокам’яної хвороби. У нас непридатними вважаються лише ті, в кого є значні порушення функцій нирок. Цукровий діабет в анамнезі спричиняє непридатність у США. В Україні для цього потрібні значні порушення функцій — стандартне формулювання для наказу №402.

Відсутність будь-якої кісткової частини пальців або великого пальця, руки або будь-якої її частини у США гарантовано означає непридатність до військової служби. А от у наказі №402 є цікава стаття 63-б, де «одностороння ампутаційна кукса верхньої кінцівки на будь-якому рівні чи одностороння ампутаційна кукса нижньої кінцівки нижче рівня верхньої третини гомілки» може бути підставою для присвоєння статусу «обмежено придатний».

Статус «обмежено придатний» до військової служби є у більшості країн світу. Для членів Альянсу є навіть окремий посібник, який установлює мінімальні вимоги щодо стану здоров’я військовослужбовців, котрі беруть участь у військових місіях НАТО. Він містить перелік «червоних» критеріїв, за якими дискваліфікують військовослужбовців від участі у військових місіях, і «жовтих» критеріїв, які вимагають уваги медичного персоналу перед ухваленням рішення про придатність військовослужбовців. Якщо військовий має більш як одне захворювання, його можуть вважати непридатним до служби. У США діє власна система оцінювання придатності до військової служби на основі системи балів. У Великій Британії є статус «придатний до військової служби з обмеженнями». В Польщі військовозобов’язані поділені на чотири групи — від придатних до повністю непридатних.

Мотиви скасування статусу «обмежено придатний» в Україні — дискусійні й не дуже зрозумілі. Якщо прибрати цю категорію, то варто хоча б установити певні проміжні стани для осіб, які згідно з новим розкладом хвороб будуть визнані придатними. Адже їхні захворювання нікуди не зникнуть. Водночас доцільно зробити частину обмежено придатних непридатними й погодити розклад хвороб та фізичних станів зі стандартами країн НАТО. Це звузить простір для зловживань і дасть змогу звільнити військовослужбовців, які зазнали серйозних ушкоджень на фронті.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Почему нельзя хранить яйца в дверце холодильника: ключевые причины, о которых нужно знать
TSN
2025-07-28T12:21:56Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
В Мексике нашли потерянный город майя - легендарную "Страну белых ягуаров"
Апостроф
2025-07-28T12:33:19Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Даже не представляете, как это просто: рецепт пирога со шпинатом
Telegraf
2025-07-28T19:24:42Z
Почему мерцает свет в доме: 6 причин такого явления и простые способы устранения проблемы
Знай
2025-07-28T18:51:34Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Брэдли Купер готовится к предложению младшей на 20 лет всемирно известной модели: что известно - СМИ
TSN
2025-07-28T16:06:38Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Даша Ульянова в крошечном бикини устроила соблазнительную фотосессию в бассейне
Gazeta UA
2025-07-28T11:48:39Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Вышел первый трейлер третьей части фильма Аватар
Корреспондент
2025-07-28T18:28:02Z
"Каждый день сюрприз": Решетник показал новые фото со съемок "Холостяка" с Цымбалюком
Апостроф
2025-07-28T15:51:21Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
У 56-летней Дженнифер Лопес на сцене упала юбка: зрители начали свистеть
Фокус
2025-07-28T09:45:58Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Названы неожиданные свойства винограда, о которых никто не знал
TSN
2025-07-28T12:21:56Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Эта болезнь для взрослых смертельно опасна: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-28T18:27:43Z
Назван спорт, который значительно улучшает потенцию
Comments UA
2025-07-28T18:00:30Z
Названо белье, которое "убивает" мужское здоровье
Comments UA
2025-07-28T10:45:33Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
На Житомирщине во время родов умер ребенок: врачу объявлено подозрение
Корреспондент
2025-07-28T19:12:58Z
Возле российского Нижнего Новгорода произошел пожар в районе военного центра: детали
Апостроф
2025-07-28T18:57:52Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Россия официально закрывает границы с Украиной: что это значит
Comments UA
2025-07-28T19:18:37Z
В МИД возмутились участием спикера Совета Федерации РФ в конференции в Швейцарии
Европейская правда
2025-07-28T18:06:48Z
Хоронили в закрытом гробу и под песни. Стефанчук, Притула и другие посетили прощание с нардепом Рущишиным
Telegraf
2025-07-28T12:15:55Z
Президент Турции намекнул на близкое завершение войны в Украине
TSN
2025-07-28T18:27:19Z
Ядерный сигнал Путину: США, вероятно, вернули оружие в Британию впервые за 16 лет
TSN
2025-07-28T19:27:31Z
Будут спасать себя: стало известно, почему Европа не хочет давать ракеты Украине
Comments UA
2025-07-28T19:27:19Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Человечество не имеет права закрывать глаза на такие ужасы: в МИД срочно обратились к МУС
Comments UA
2025-07-28T14:00:17Z
Беда со здоровьем или гамаши? Толстые щиколотки Трампа обеспокоили людей
Telegraf
2025-07-28T11:30:52Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
В ТЦК Полтавщины заявили о побеге мобилизованных
Корреспондент
2025-07-26T13:45:23Z
Там обучают саперов и не только. В России горят военное училище и воинская часть
Telegraf
2025-07-28T19:24:15Z
Семьи погибших в плену военных будут получать по 15 млн гривен
Апостроф
2025-07-28T19:21:30Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
За 1,4 тыс. долларов помогал уклонистам: ГБР задержало в Харькове чиновника ГСЧС
Апостроф
2025-07-28T17:04:00Z
ЦПД опроверг фейк РФ о "военнослужащем ВСУ, расстелявшем командира"
Корреспондент
2025-07-28T15:15:11Z
Николаев на двое суток может остаться без воды
Новости Украины
2025-07-28T13:48:33Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Незаконную добычу песка на Десне с экоубытком в 6 млн: дело передали в суд
Апостроф
2025-07-28T18:30:20Z
США скоротили імпорт металопрокату
AgroNews
2025-07-28T18:13:44Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
«Мир рухнул», - российская спортсменка оценила проигрыш Украине на чемпионате мира. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-28T19:09:51Z
Судьба основного защитника Челси прояснилась
Корреспондент
2025-07-28T16:54:07Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Льюис назвал самого перспективного супертяжа современности
Корреспондент
2025-07-28T16:18:01Z
Китайскому Temu грозит штраф от ЕС за продажу "незаконных товаров"
Европейская правда
2025-07-28T13:58:07Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Тарифы снова поднимают: за что заставят платить еще больше
Знай
2025-07-28T18:30:20Z
Россия запретила нефтепереработчикам экспортировать бензин до конца лета: какие назвали причины
Апостроф
2025-07-28T18:30:17Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Таинственный межзвездный объект несется сквозь Солнечную систему — он больше Эвереста
TSN
2025-07-28T13:48:51Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Пламенная небылица: Обзор One-Eyed Likho
GameMag
2025-07-28T19:04:33Z
Ученые смоделировали последствия ядерной зимы для агрикультуры
Корреспондент
2025-07-28T18:54:03Z
NaVi официально подтвердила уход S1mple
Корреспондент
2025-07-28T18:45:12Z
Каждый день поиграть с кошкой - не каприз, а обязанность: вот почему это важно
Знай
2025-07-28T17:51:44Z
Наглый плагиат Horizon: Sony подала на Tencent в суд и потребовала немедленно прекратить разработку Light of Motiram
GameMag
2025-07-28T17:30:37Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
Honda представила компактный электрокар N-ONE e
Корреспондент
2025-07-28T18:48:54Z
Почти 1000 сил и "Мавик" на крыше: семейный кроссовер от BYD показали до премьеры
Фокус
2025-07-28T18:00:56Z
Государство потратит почти 18 миллионов на внедорожники Toyota
Comments UA
2025-07-28T11:24:08Z
Культовое американское авто 60-х простояло почти полвека брошенным в гараже
Фокус
2025-07-28T10:45:55Z
Трасса Спа-Франкоршам покорилась Оскару Пиастри
Корреспондент
2025-07-27T18:03:51Z
Обратите внимание на что водителям, чтобы избежать штрафов за фары
UAToday
2025-07-27T16:57:15Z
Ежемесячно "отрывай" от зарплаты по 50 долларов и авто - твое. Сколько понадобится времени
Telegraf
2025-07-27T12:21:08Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z