MY.UAНовини
Все, що Вам потрібно знати про білки
Все, що Вам потрібно знати про білки

Все, що Вам потрібно знати про білки

Ми схильні вважати, що збільшення білків у раціоні допомагає наростити м’язову масу і швидше схуднути. Чи дійсно це так?

На початку ХХ століття канадський дослідник Арктики, етнограф і письменник Вільялмур Стефанссон вирішив протягом п’яти років їсти лише м’ясо. Відповідно, його раціон у ті роки складався приблизно на 80% з жирів та на 20% з білків.

Через двадцять років, у 1928 році, він повторив експеримент під наглядом фахівців зі знаменитої нью-йоркської лікарні Бельв’ю, але обмежився одним роком.

Стефанссон хотів спростувати думку, що на одному м’ясі людина не виживе.

Але під час обох експериментів йому швидко ставало погано, якщо він якийсь час харчувався лише нежирним м’ясом. У нього розвивалося так зване білкове отруєння.

Симптоми зникали, коли він змінював раціон – починав їсти менше білків і більше жирів.

Після тих експериментів, живучи у Нью-Йорку та маючи типовий американський раціон із середнім вмістом білків, Стефанссон почав скаржитись на погіршення здоров’я.

Він повернувся до своєї дієти – з обмеженням вуглеводів й високим вмістом жирів і білків – і прожив на ній до 83 років.

Його перші експерименти – одні з небагатьох формальних наукових доказів того, що високобілкова дієта може бути дуже шкідливою.

Попри велику популярність протеїнових харчових добавок, багато з нас досі точно не знають, скільки білків нам потрібно, як саме їх споживати і чим загрожує їхній дефіцит чи надлишок в організмі.

Білки на авансцені

За останні понад двадцять років рівень ожиріння людей на планеті підвищився вдвічі, і багато хто починає свідоміше підходити до харчування. Ми змінюємо білий хліб на чорний і цілозерновий, а звичайне молоко – на знежирене.

Центральну роль у моді на здоровий спосіб життя відіграють білки; полиці супермаркетів рясніють протеїновими батончиками, протеїновими кульками й повсякденними продуктами, збагаченими білками – від зернових пластівців до супів.

У 2021 році обсяг глобального ринку протеїнових харчових добавок становив приблизно 22,43 млрд доларів. Очевидно, нас переконали, що чим більше білків – тим краще.

А скільки їх потрібно?

Втім, деякі експерти нині заявляють, що купувати продукти з підвищеним вмістом білків (і не менш підвищеною ціною) – це викидати гроші на вітер.

Розберімося. Білки необхідні для росту й відновлення клітин тіла. Білкова їжа – м’ясо, риба, яйця, молочні продукти та бобові – у шлунку розщеплюється на амінокислоти і поглинається тонким кишківником; далі печінка вирішує, які з амінокислот потрібні організму. Решта вимивається з сечею.

АВТОР ФОТО,ISTOCK Підпис до фото,Виробники протеїнових добавок радять випивати після тренування протеїновий коктейль, щоб відновити й наростити м’язові тканини

Дорослим, чий спосіб життя не особливо активний, радять щодня споживати приблизно 0,75 г білків на кілограм маси тіла.

У середньому це 55 г для чоловіків та 45 г для жінок. Їх можна отримати з двох порцій (розміром з долоню) таких продуктів як м’ясо, риба, тофу, горіхи чи бобові.

Якщо білків недостатньо, у людини може випадати волосся, з’являтися висипи на шкірі чи знижуватись вага через втрату м’язової маси.

Але такі побічні ефекти трапляються дуже рідко, переважно у тих, хто потерпає від харчових розладів.

Білки для шварценегерів

Для більшості з нас білки асоціюються з бодибілдингом. Так і є.

Силові вправи призводять до розщеплення білків у м’язах. Щоб м’язи зміцнювались, білки повинні відновлюватись.

Особливо важливу роль у запуску синтезу білків відіграє амінокислота під назвою лейцин.

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES Підпис до фото,Багато хто споживає продукти спортивного харчування, наприклад, протеїнові батончики та коктейлі

Деякі фахівці навіть вважають: якщо не поїсти після тренування білкової їжі або спеціальних добавок, м’язи не виростуть.

Виробники добавок радять випивати після тренування протеїновий коктейль – зазвичай на основі багатого на лейцин сироваткового білка, побічного продукту виробництва сиру.

Опитування за участі 2000 британців показало, що у 2022 році вони витрачали в середньому 200 фунтів на місяць на підтримання свого здоров’я й фізичної форми, з них близько 14 фунтів йшли на білкові добавки.

Втім дослідження компанії Mintel 2017 року показало, що більш ніж половина тих, хто вживає протеїнові батончики й коктейлі, точно не знають, чи мають вони якийсь ефект.

Аналіз 2022 року виявив, що у здорових дорослих, які вживали протеїновий порошок, збільшилась м’язова маса, а нижня частина тіла стала сильнішою. Однак немає переконливих доказів того, що це сприяло зміцненню, приміром, рук. Інший огляд, опублікований того ж року, показав, що білкові добавки, імовірно, не допомагають при болю в м’язах після тренування.

Тож якщо спортсменам і відвідувачам тренажерних залів корисне швидке “вливання” білків в організм відразу після тренування, це не означає, що треба обов’язково вживати добавки й коктейлі.

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES Підпис до фото,Протеїнові добавки – це багатомільярдна індустрія

Більшість людей і так отримує основну частину рекомендованої денної кількості білків зі звичайної їжі, каже Кевін Тіптон, викладач фізичної культури з Університету Стерлінга.

“У добавках нема потреби. Це зручний спосіб отримати протеїн, але в них немає нічого такого, чого не отримаєш зі звичайної їжі. Протеїнові батончики – це звичайні солодкі батончики з дещо більшим вмістом білків”.

Тіптон додає, що навіть для культуристів сироватковий білок й інші подібні речовини не такі важливі, як це нам намагаються подати.

“Увага занадто зміщена на те, які добавки вживати, але насправді важливіше йти в зал і тренуватися. Важливе значення для результату мають й інші фактори, як-от сон, дієта та рівень стресу”, – наголошує він.

Кому потрібен додатковий білок?

Більшість експертів погоджуються з Тіптоном: білки краще отримувати з їжі, а не з добавок. Але є певні винятки – зокрема, спортсмени, яким важко досягати щоденної норми білка, зазначає Грем Клоуз, професор фізіології Ліверпульського університету імені Джона Мурса.

“На мою думку, потреби більшості з них перевищують рекомендовану денну норму, і цьому є докази”, – каже він. У цьому випадку, коктейль може бути корисним.

Якій ще демографічній групі не завадять додаткові білки? Літнім людям. Тому що з віком ми потребуємо більше білків для підтримки тієї ж м’язової маси.

Водночас люди похилого віку схильні споживати менше білків, тому що їхні смаки часто зсуваються у бік солодкого, а не солоного.

Емма Стівенсон, професорка фізичної культури з Ньюкаслського університету, співпрацює з харчовими компаніями щодо підвищення вмісту білків у виробах, які часто купують літні люди, наприклад, у печиві.

“З віком нам потрібно особливо старанно підтримувати нашу м’язову масу, адже ми стаємо слабшими та менш активними”, — каже вона.

Клоуз стверджує, що літні люди мають підвищити споживання білків до 1,2 г на кілограм маси тіла.

АВТОР ФОТО,UNSPLASH Підпис до фото,Більшість людей отримують рекомендовану денну кількість білків зі свого звичайного раціону

Чи допомагають вони схуднути?

Білки давно пов’язують зі схудненням; високобілкові та низьковуглеводні дієти (наприклад, палеодієта чи дієта Аткінса) обіцяють подовжити відчуття ситості.

Людям часто не вдається схуднути, тому що вони відчувають голод і їдять. Як показали дослідження з використанням МРТ, високобілковий сніданок сприяє зменшенню апетиту впродовж дня.

Є достатньо доказів того, що білки добре втамовують голод, каже Александра Джонстоун з Абердинського університету. Якщо ви намагаєтесь схуднути, то краще їсти високобілкові сніданки, як-от тост з квасолею чи молочний коктейль, аніж вживати добавки.

Втім вона не захищає дієту Аткінса і виявила у своєму дослідженні, що відмова від вуглеводів негативно позначається на здоров’ї кишківника (а ми знаємо, що здоровий кишківник критично важливий для багатьох аспектів нашого здоров’я).

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES Підпис до фото,Протеїнові кульки – часто висококалорійні й містять величезну кількість вуглеводів

Натомість Джонстоун рекомендує людям з надлишковою вагою підтримувати раціон, багатий на білки й помірно багатий на вуглеводи: 30% білків, 40% вуглеводів і 30% жирів.

Для порівняння, людям без зайвої ваги рекомендують споживати в середньому 15% білків, 55% вуглеводів і 30% жирів.

Звісно ж, ви не схуднете, якщо лише збільшите споживання білків.

Важливий ключ до успіху – їсти курятину, інше нежирне м’ясо або рибу.

Дослідження також показують, що споживання великої кількості тваринних білків сприяє збільшенню ваги, а червоне м’ясо підвищує ризик раку й серцевих захворювань.

Однак існують корисні білки не м’ясного походження, наприклад, мікопротеїн – грибний білок.

На його основі у Британії випустили замінник м’яса під маркою Quorn – в ньому багато не лише білків, а й клітковини. Зараз дослідники вивчають, як ця унікальна комбінація впливає на відчуття ситості та рівень інсуліну, пов’язаний з діабетом другого типу.

Одна дослідницька група порівняла мікопротеїнову дієту з дієтою на основі курятини й встановила: у тих, хто їв Quorn, контроль над цукром був такий самий, але при цьому підшлунковій залозі доводилось виробляти менше інсуліну.

А 2020 року дослідники посадили 20 здорових волонтерів на тижневу дієту і спостерігали за реакцією їхніх організмів. На обід і вечерю учасники експерименту їли або м’ясо/рибу, або мікопротеїн як основне джерело білка.

Науковці виявили, що мікопротеїнова дієта призвела до змін у складі крові, пов’язаних зі зниженням ризику розвитку інфаркту, інсульту та діабету.

Нещодавні дослідження показали, що отримання білка з молочних продуктів, а також рослин може бути найбільш корисним в довгостроковій перспективі.

Дослідження, опубліковане 2024 року, в якому вчені проаналізували дані про стан здоров’я понад 48 тисяч британських медсестер, показало, що споживання білка тісно пов’язане зі здоровим старінням.

Це передбачає відсутність будь-яких з 11 основних хронічних захворювань, включно з раком і діабетом, проблем з пам’яттю чи фізичними порушеннями, а також гарним психічним здоров’ям.

Але дослідники дійшли висновку, що вирішальне значення має тип білка, який вживали медсестри.

Тваринний білок був пов’язаний з низкою хронічних захворювань, тоді як молочний і рослинний білок – з нижчим ризиком розвитку психічних захворювань.

Але механізми, які стоять за цими процесами, за словами дослідників, – складні та до кінця не вивчені.

Чи можна переїсти?

Ризик спожити надмірну кількість білків невеликий, але суттєвіший ризик – спокушатися продуктами із завищеною ціною, які пропонують більше білків, ніж нам потрібно.

“Деякі продукти, позначені як “високобілкові”, насправді такими не є, а коштують вони досить дорого. Хоч би як, споживати більше білків, ніж вам потрібно, – це марнотратство. Це все одно, що спускати гроші в унітаз”, – каже Джонстоун.

Теги за темою
Здоров'я
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Наказ про звільнення: чи має працівник підписати його
ZN UA
2025-01-09T02:03:08Z
У застосунку «Армія+» спростили подання рапортів
InternetUA
2025-01-09T02:03:04Z
Польща продовжить навчання українських військових попри випадки дезертирства ‒ Міноборони
ZN UA
2025-01-09T01:57:57Z
Без суржика: як буде українською «резинка для волосся»
ZN UA
2025-01-09T01:03:48Z
Військові вже придбали понад 1100 залізничні квитки у застосунку «Армія+»
УкраинФорм
2025-01-09T00:15:39Z
Астрологи назвали знаки Зодіаку, які ніколи не зрадять своїх друзів: готові прийти на допомогу навіть вночі
Политека
2025-01-08T23:30:38Z
У життя увірвуться проблеми: що в жодному разі не можна робити 9 січня - прикмети
GlavRed
2025-01-08T23:27:33Z
Вірастюк остаточно розлучився з другою дружиною та висловився про третій шлюб
GlavRed
2025-01-08T22:27:24Z
Президент Байден став прадідом: його старша онука народила первістка
ZN UA
2025-01-08T22:15:11Z
Де фіксували особливу активність росіян 8 січня: огляд фронту і карти ISW
24tv
2025-01-09T02:00:20Z
Цю роль перейняв Фіцо: чому Орбан останнім часом не робив гучних безглуздих заяв
24tv
2025-01-09T01:48:20Z
Перебуває у комі: чоловік російської пропагандистки Сімоньян пережив клінічну смерть
24tv
2025-01-09T01:18:16Z
Німеччина спростила процедури реституції награбованого нацистами
УкраинФорм
2025-01-09T00:54:10Z
"Звучить мило": президентка Мексики запропонувала Трампу перейменувати США
Фокус
2025-01-09T00:42:32Z
Протягом осені 2024 року росіяни вбили в Україні 574 цивільних - ООН
УкраинФорм
2025-01-09T00:09:34Z
Рада хоче створити систему реагування на кібератаки
InternetUA
2025-01-09T00:03:27Z
Білоруський інформаційний центр поновлює роботу в Україні
УкраинФорм
2025-01-08T23:57:54Z
"Ми не продаємось": як Гренландія, Данія, Канада та Панама реагують на скандальні заяви Трампа
24tv
2025-01-08T23:57:35Z
"Це була помилка": за що ENLEO знову довелося вибачатися перед українцями
Политека
2025-01-09T02:00:34Z
Відома ведуча жорстко відповіла, чому "світ не любить" Меган Маркл
GlavRed
2025-01-09T00:27:44Z
38-річний "Едвард Каллен" одружився з матір'ю своєї єдиної доньки - ЗМІ
GlavRed
2025-01-09T00:27:23Z
Українська драма «Медовий місяць» візьме участь у найбільшому кінофестивалі Скандинавії
УкраинФорм
2025-01-08T22:21:32Z
Не пропустіть ці прем'єри: 5 цікавих фільмів, які виходять у прокат з січня 2025
24tv
2025-01-08T21:57:17Z
Перший трейлер «У втрачених землях» — темного фентезі про відьму Еліс за оповіданням Джорджа Мартіна
ITC
2025-01-08T21:30:54Z
Спекотні фото "Міс Всесвіт Аргентина 2024" Магалі Бенехам, яку позбавили титулу
24tv
2025-01-08T21:06:32Z
"Hot mommy": Даша Кацуріна розбурхала мережу відвертими фото
24tv
2025-01-08T21:00:52Z
Зворушливе відкриття: Ліза Кудроу знайшла таємну записку від покійного Меттью Перрі
24tv
2025-01-08T20:42:54Z
Житель Вараша купив BMW за фальшиві долари, а продав за справжні
Украина Криминальная
2025-01-09T01:54:37Z
Убивці сім'ї киян з маленькою дитиною дістали довічне ув’язнення
УкраинФорм
2025-01-09T01:39:42Z
Завдав ушкоджень патрульному: в поліції розповіли обставини затримання водія в Києві
УкраинФорм
2025-01-09T01:27:35Z
У США чоловік намагався проникнути до Капітолію з мачете та трьома ножами
ГЛАВКОМ NET
2025-01-09T01:18:34Z
На Прикарпатті шахраї видають себе за податківців та вимагають гроші з бізнесу
InternetUA
2025-01-09T01:18:30Z
Поліцейські затримали молодиків, які влаштували бійку на центральній вулиці Києва
Украина Криминальная
2025-01-09T01:00:11Z
У столиці Чаду сталася стрілянина біля президентського палацу: є загиблі та поранені
24tv
2025-01-09T00:27:25Z
Лабораторія реактивного руху NASA потрапила під наказ про евакуацію на тлі лісових пожеж у США
InternetUA
2025-01-08T23:43:44Z
Поліцейські затримали молодиків, які влаштували бійку на центральній вулиці Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T23:03:24Z
Спостерігається активність ворожої тактичної авіації на східному напрямку - ПС ЗСУ
TSN
2025-01-09T02:03:42Z
Стало відомо, де просунувся ворог - Deep State
TSN
2025-01-09T01:24:48Z
До 15 років засудили зрадника, який у лавах агресора штурмував «Азовсталь»
УкраинФорм
2025-01-09T01:18:35Z
Експосадовця Київпастрансу ​​підозрюють у заволодінні ₴1,8 мільйона на ремонті гуртожитку
УкраинФорм
2025-01-09T00:32:46Z
Окупанти готуються штурмувати важливий населений пункт: ЗМІ дізналися деталі
GlavRed
2025-01-09T00:27:56Z
Чого чекати від армії Путіна у 2025 році: у ГУР зробили прогноз
GlavRed
2025-01-09T00:00:43Z
Ворог атакував Україну безпілотниками: перебувайте в укриттях
TSN
2025-01-08T23:21:45Z
Військовий оглядач розповів, яка ситуація склалася на Курахівському напрямку
TSN
2025-01-08T22:39:59Z
В Полтаві пролунали вибухи, країну атакують "шахеди"
ZN UA
2025-01-08T22:21:59Z
Білий дім: Припинення газового транзиту газу через Україну - одна з найдорожчих поразок РФ
УкраинФорм
2025-01-09T01:54:17Z
Сіярто пригрозив Україні блокуванням шляху до ЄС через зупинку транзиту російських енергоресурсів
ZN UA
2025-01-08T22:28:31Z
Стало відомо, коли з'являться поштомати "Укрпошти"
TSN
2025-01-08T22:21:23Z
Всеукраїнська аграрна рада закликала уряд ввести пільговий акциз на пальне для аграріїв
Хвиля
2025-01-08T21:36:22Z
Масштабний енергетичний проєкт: Польща виділяє мільярди на першу АЕС
Хвиля
2025-01-08T21:03:08Z
Запаси вичерпуються: в Україні продовжує дорожчати морква
24tv
2025-01-08T20:06:22Z
У цих пенсіонерів заберуть пенсію у 2025 році
24tv
2025-01-08T20:00:16Z
CEO криптобіржі Bybit — про силу мемкоїнів, нелюбов до венчурних токенів та особливості лістингу
ITC
2025-01-08T19:48:51Z
Просять про допомогу та пропонують виплати: ПриватБанк попередив про нову схему шахраїв
Хвиля
2025-01-08T19:45:02Z
Бенфіка з Трубіним розгромила Брагу та вийшла до фіналу Кубка португальської ліги
Football.ua
2025-01-08T23:21:00Z
Реал Мадрид – Мальорка: цікаві варіанти ставок на матч Суперкубка Іспанії
Football.ua
2025-01-08T22:36:30Z
Ліверпуль зазнав другої поразки в сезоні: матч проти Тоттенхема ознаменувався жахливою травмою
24tv
2025-01-08T22:27:25Z
Ла Ліга незадоволена рішенням Вищої спортивної ради Іспанії щодо реєстрації Ольмо та Віктора
Football.ua
2025-01-08T22:18:07Z
Тоттенгем мінімально здолав Ліверпуль у першому півфіналі Кубка ліги
Football.ua
2025-01-08T22:12:54Z
У Тоттенгемі зробили заяву щодо стану здоров'я Бентанкура
Football.ua
2025-01-08T21:33:43Z
Недвед – новий спортивний директор Аш-Шабаба
Football.ua
2025-01-08T21:18:39Z
Барселона завдяки голам Гаві та Ямаля обіграла Атлетік та вийшла у фінал Суперкубка Іспанії
24tv
2025-01-08T21:15:44Z
Барселона здолала Атлетік та стала першим фіналістом Суперкубка Іспанії-2025
Football.ua
2025-01-08T21:03:15Z
Як позбутися плям та нальоту на дзеркалі: лайфхак з зубною пастою
GlavRed
2025-01-09T01:36:36Z
Google видалив з пошукової системи понад 200 заблокованих сайтів російських телеканалів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-09T01:24:32Z
Конкуруючі фотостоки Getty Images і Shutterstock хочуть об’єднатися заради виживання в епоху штучного інтелекту
InternetUA
2025-01-09T01:03:35Z
Тратитися на хімчистку не доведеться: як легко почистити хутро вдома
GlavRed
2025-01-09T00:27:52Z
У минулому році на українські ресурси було здійснено понад 4300 кібератак
ZN UA
2025-01-08T23:21:06Z
NASA об’єднується з Firefly Aerospace для дослідження стародавніх місячних вулканів
Portaltele
2025-01-08T21:49:54Z
Для перенесення вантажів і не тільки: у Німеччині створили інноваційний екзоскелет
InternetUA
2025-01-08T21:12:32Z
Чоловік написав резюме разом з ШІ і отримав десятки пропозицій: що він написав
24tv
2025-01-08T20:45:17Z
На запит Литви Google видалив 201 заблокований сайт із російськими телеканалами
iPress
2025-01-08T20:33:28Z
Гороскоп на 9 січня для всіх знаків Зодіаку: кому день принесе багато радості
Политека
2025-01-09T01:09:03Z
Як відновити блиск столових приборів: фантастичний лайфхак, який здивує
24tv
2025-01-08T23:03:32Z
Чим відмити душові дверці: вапняний наліт зникне за 15 секунд
24tv
2025-01-08T22:18:53Z
Сир "косичка" та крабові палички: рецепт улюбленого салату тих, хто поспішає
24tv
2025-01-08T21:00:03Z
Зірвуть джекпот удачі в перші шість місяців 2025: названо ТОП-3 знаків зодіаку
GlavRed
2025-01-08T20:27:10Z
10 креативних способів використовувати ChatGPT для розваги дітей
InternetUA
2025-01-08T19:43:00Z
Економія не виправить ситуацію: який одяг не можна купляти в секонд-хенді
GlavRed
2025-01-08T19:25:56Z
Для дорослих та дітей: улюблені трубочки зі згущеним молоком без вафельниці
24tv
2025-01-08T19:24:27Z
Кому зі знаків зодіаку варто прислухатися до порад рідних
24tv
2025-01-08T19:06:34Z
Як приготувати тісто для вареників: топ найкращих рецептів
Фокус
2025-01-08T22:21:36Z
4 продукти, що допоможуть розслабитися: час додати їх на тарілку
24tv
2025-01-08T21:00:30Z
Все що треба знати про імплантацію зубів: 7 найпоширеніших питань
24tv
2025-01-08T20:06:02Z
Чи можна двічі кип'ятити воду у чайнику: експерти дали остаточну відповідь
GlavRed
2025-01-08T19:25:35Z
Збити високу температуру без ліків: які методи завжди працюють
Знай
2025-01-08T18:51:41Z
Корисні солодощі існують : від якої смакоти не потрібно відмовлятися
TSN
2025-01-08T18:39:02Z
В Україні зареєстрували перші ліки на основі канабісу — іспанські краплі
Комсомольская правда
2025-01-08T17:33:04Z
Названо спецію, яка допомагає знизити високий кров’яний тиск
AgroNews
2025-01-08T17:25:28Z
У США зафіксовано першу смерть людини від пташиного грипу
AgroPortal
2025-01-08T17:00:24Z
Зимових шин недостатньо: як безпечно їздити в ожеледь - важливі поради
GlavRed
2025-01-09T01:27:02Z
Як технологія Revoy EV може перетворити дизельну вантажівку на гібридну всього за 5 хвилин
AutoCentre
2025-01-08T19:22:21Z
В Україні зріс попит на комерційні автівки: які авто у лідерах
24tv
2025-01-08T19:15:32Z
Знають не всі водії: інструктор розкрила "золоте правило" перемикання передач
GlavRed
2025-01-08T18:27:58Z
Новітній IVECO Eurocargo перетворили на мулосос
AutoCentre
2025-01-08T17:25:30Z
IQ-тест для найрозумніших: знайдіть автомобіль у магазині за 5 секунд
GlavRed
2025-01-08T17:25:23Z
Маленька ракета: Suzuki Jimny отримав недорогу заряджену версію
Фокус
2025-01-08T16:12:49Z
Перший тест нового Дастер в Україні та перші здивування і незрозумілості
Топ Жир
2025-01-08T16:12:04Z
Porsche розширила сімейство 911 новою версією Carrera S
AutoCentre
2025-01-08T16:06:41Z