MY.UAНовини
Кінець імперії Ердогана: чому владу в Туреччині забирають спадкоємці Ататюрка
Кінець імперії Ердогана: чому владу в Туреччині забирають спадкоємці Ататюрка

Кінець імперії Ердогана: чому владу в Туреччині забирають спадкоємці Ататюрка

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган готується відвідати США – там на початку травня можуть відбутися його переговори з президентом Джо Байденом. Паралельно турецький лідер намагається взяти під патронат переговорний процес щодо війни в Україні. При цьому на "домашній сцені" Ердоган успіхів не демонструє: він програв місцеві вибори, поступившись опозиціонерам. Фокус з'ясовував, чому схибив "османський лев" і які в нього перспективи.

Чи став Реджеп Ердоган "кульгавою качкою" після провалу на місцевих виборах?

В останній день березня в Туреччині відбулися треті за рік вибори – цього разу місцеві. Третьої поспіль електоральної перемоги у "османського лева" не вийшло. Чи означає це кінець епохи Ердогана та чи були місцеві вибори референдумом довіри до багаторічного турецького лідера?

Перемогу на президентських та парламентських виборах у травні минулого року здобули відповідно Реджеп Тайїп Ердоган та його Партія справедливості та розвитку (ПСР). Багато хто очікував що владна команда остаточно закріпить свій результат ще й на місцевому рівні, що мало дати їй символічний повний карт-бланш на наступні чотири роки, адже планові вибори у країні мають відбутися аж у 2028 році. Проте все обернулося зовсім по-іншому для чинної турецької влади.

ПСР бере участь у виборах з 2002 року і вперше з того часу її електоральні результати на місцевому рівні погіршилися. У 2019 році (на минулих муніципальних виборах) керівна партія втратила Стамбул та столицю Анкару, а цього року не просто не змогла відновити свої позиції, а й взагалі втратила владу в усіх найбільших містах країни та ще й позбулася впливу у кількох провінціях, які вважалися опорними для неї. Професор політології та міжнародних відносин Університету Озієгіна в Стамбулі Мурат Сомер зазначає значне використання адмінресурсу чинною владою, що не врятувало її від поразки.

Успіх нащадків Ататюрка — це "послання президенту"

Якщо підсумувати загальні результати політичних партій по усій країні, то опозиційна Республіканська народна партія Туреччини (РНП), заснована століття тому творцем сучасної Туреччини Мустафою Кемалем Ататюрком, отримала близько 38% голосів із 61 мільйона виборців (явка склала 78%, що на 9% менше, ніж на президентських та парламентських виборах у травні минулого року), які прийшли 31 березня на виборчі дільниці. Вона випередила на 3% ПСР та здобула перемогу окрім Стамбула ще й у столиці Анкарі, а також Ізмірі, Бурсі та Анталії – найбільших містах країни. Це найкращий результат з 1977 року.

Був мер – стане президент? Хто такий Екрем Імамоглу

Окрилений успіхом, переобраний мер Стамбула Екрем Імамоглу вже назвав результати цих виборів "посланням президенту". Цей 54-річний політик став справжнім електоральним жахом для 70-річного президента Туреччини. Річ у тім, що сам Ердоган увійшов до турецької політичної еліти як очільник Стамбула у далекому 1994 році. Зрозуміло, що поразка у цьому місці для нього особисте приниження, проте він умудрився зазнати її тричі за останні дві виборчі кампанії. Адже п’ять років тому суд (на думку багатьох оглядачів – підконтрольний Ердогану) скасував перемогу Імамоглу над представником ПСР та оголосив перевибори, які відбулися через три місяці і на них представник опозиції лише покращив свій результат.

З того часу Екрем Імамоглу став одним із лідерів турецької опозиції, по суті єдиним політиком, який зміг здолати Реджепа Ердогана за останніх двадцять років. Щоправда, лише заочно, адже у грудні 2022 року суд заборонив йому брати участь у президентських виборах, тому через пів року чинний турецький президент відносно легко здолав набагато слабшого представника опозиції. Чи зможе Імамоглу балотуватися у президенти в 2028 році як і те хто стане його візаві зі сторони влади – питання, на які відповіді поки шукати рано.

Курди не упустять свого

Варто зазначити ще один цікавий факт. У східному місті Ван (знаходиться майже на кордоні з Іраном) перемогу здобув Абдулла Зейдан, кандидат від прокурдської Партії народної рівності та демократії, проте регіональна виборча комісія анулювала цей результат. Такі дії спровокували сутички в місті, що змусило втрутитися центральну виборчу комісію, яка відновила результат виборів.

Таким чином, місто очолив політик, який раніше навіть заарештовувався за зв’язки із сепаратиським прокурдським рухом. Незрозуміло, чи зможе він протриматися на своїй посаді увесь термін, адже турецька влада протягом попередньої електоральної п’ятирічки усунула низку курдських мерів міст та призначила на їх місце лояльних розпорядників. Усе це було подано під соусом боротьби із тероризмом та сепаратизмом.

Консерватори проти модерністів, східне село проти "західного" міста

У Туреччині як і в багатьох інших країнах, населення великих міст тяжіє до модерну, того стилю життя, який вважається "західним". У Туреччині це особливо стосується тих міст, які знаходяться на узбережжі та на заході країни — туристичних центрів. В цілому усе логічно і тому це не було таємницею для президентських політтехнологів. Реджеп Ердоган брав участь у багатьох мітингах та підтримував своїх кандидатів усіма можливими способами. Є версія навіть, що пом’якшення риторики щодо Заходу та навіть підтримка прийняття Швеції в НАТО – це були кроки спрямовані на прихильність виборців Стамбула та інших великих міст. Проте, як бачимо, результату це не дало. Натомість сприяло іншій важливій тенденції цих виборів куди більш загрозливішій для чинної влади.

Туреччина входить до НАТО, тому вона таки є частиною західного світу
Фото: Getty Images

У консервативних регіонах Туреччини (це сільська місцевість в глибині материка в азійській частині країни) ПСР посунули радикальні праві партії – Партія добробуту та Партія націоналістичного руху. Союзники Ердогана по владній коаліції (в часи коли ПСР потребувала такої), які підтримали Ердогана на президентських виборах вдало використали прозахідний поворот чинної влади останніх місяців. В той час, коли керівництво ПСР намагалося загравати із прозахідним електоратом великих міст, націоналісти перехопили ініціативу у консервативної частини населення. В результаті послідовники Ердогана так і не заручилися прихильністю проєвропейських світських турків, натомість втратили свої симпатії свого "ядерного електорату" – консервативних релігійних громадян, які цьогоріч обрали більш радикальних кандидатів із чітко сформованою позицією. Так буває з тими хто біжить за двома зайцями. Втрата ядерного електорату – це одна із найбільших проблем будь-якої політичної сили у демократичному суспільстві. Воно несе стратегічну загрозу, адже нейтральні прихильники підходять та відходять, а основні послідовники партійних засад – те що дозволяє політсилі залишатися на плаву. І пропускати цей факт мимо уваги шлях до політичного небуття.

Поразка Ердогана: чому математика не завжди права

Політолог з Університету Сабанчі Берк Есен назвав результати місцевих виборів "найбільшою поразкою Ердогана". Математично воно так і є, проте пророкувати подальше падіння ПСР чи тим паче обов’язкове сходження до влади після кількадесятирічної перерви РНП ще зарано. Ситуація в політичній системі Туреччини є занадто складною, щоб усе так спрощувати. Все ж різниця між місцевим самоврядуванням та загальною державною владою занадто велика, зокрема у функціях, які вони виконують, щоб ототожнювати результати на цих виборах.

Важливо Берлінська стіна і план Ердогана: про що нові "мирні ініціативи", які пропонують Києву

На президентських виборах Реджеп Ердоган апелював до патріотичних та етичних почуттів виборців. Своїми сильними сторонами він висвітлював зростання авторитету та впливу Туреччини у світі та збереження і навіть певне посилення мусульманських цінностей всередині країни. Окремим пунктом він виділяв збереження територіальної цілісності країни, а саме боротьбу із курдським сепаратизмом, під гаслами якої, як згадувалося вище, посилював свою владу в окремих регіонах та в усій Туреччині загалом. Як і більшість політиків, чинний турецький лідер не уникав згущення тонів, прибільшуючи свої успіхи та применшуючи невдачі (або спихаючи їх на інших, соратників або ворогів).

Опозиція ж зверталася до людської раціональності, закидаючи чинному уряду рекордну інфляцію (яка продовжилася і у 2024 році та становила 67% у лютому), високий рівень безробіття серед молоді та інші економічні негаразди.

У травні минулого року на президентських та парламентських виборах більшість громадян країни вирішили, що пріоритетнішими є питання безпеки та соціального укладу, а не актуальні економічні тенденції. Проте вже на місцевих виборах турецькі громадяни висловили своє незадоволення економічною політикою уряду, віддавши голоси опозиції. Також суттєвим фактором могло бути бажання не допустити повної консолідації влади в руках чинного керівництва країни. Таким чином, частина виборців, що віддали свої голоси опозиційним кандидатам просто "збалансували" владу.

Якщо оцінювати ситуацію під цим кутом, то в такому випадку турецьке суспільство продемонструвало достатньо високий рівень соціально-політичної самоорганізації. І це хороший приклад, зокрема, для багатьох виборців в країнах, що вважаються еталоном демократії, в яких, проте виборці часто надають пріоритет короткотривалій економічній кон’юнктурі на противагу більш сталим питанням цінностей та безпеки. Наприклад, ставлячи у вищий пріоритет ціни на пальне, ніж проблеми миру та безпеки у Європі та світі. Турецьке ж суспільство гармонізувало ці протиріччя, обравши стабільність на загальнодержавному рівні, проте не допускаючи надмірної узурпації влади та висловивши незадоволення чинному економічному курсу.

Якими будуть наступні чотири роки Ердогана?

Так чи став Ердоган після цих виборів "кульгавою качкою"? Відповідь однозначна – ні. У травні минулого року чинний турецький уряд отримав мандат на правління до 2028 року. І функціонально остання виборча кампанія аж ніяк його не послабила. Немає жодних передумов вважати, що повноваження президента або парламенту будуть припинені достроково. Тож як на міжнародній арені, так і у питаннях внутрішньої політики політична влада Туреччини повністю дієздатна.

Реджеп Ердоган намагається взяти під патронат переговорний процес щодо війни в Україні
Фото: Getty Images

Щодо престижу Реджепа Ердогана, то тут питання доволі неоднозначне, адже чинний турецький лідер балансує між Заходом та Сходом, де зовсім різні ціннісні пріоритети та питання престижності політика. Можливо в очах Путіна, Сі Цзіньпіна або Аятоли Хаменеї турецький президент справді зганьбився, натомість чи багато західних лідерів можуть похвалитися кращими електоральними результатами, ніж турецький президент? Туреччина все ж входить до НАТО, тому вона таки є частиною західного світу, де повне домінування однієї партії на усіх рівнях виборчих процесів є рідкістю, якщо взагалі не нонсенсом.

А функціонально, як вже вказувалося вище, позиції керівника Туреччини не змінилися, тому він може спокійно продовжувати провадити свою політику наступні чотири роки, взявши до уваги результати виборів, проте не бачачи в них завади до прийняття певних рішень. Адже прогнозувати поразку або перемогу будь-якої політичної сили у світі, а тим паче у такій країні, як Туреччина, за чотири роки до виборів справа більш ніж невдячна.

Важливо Ще один миротворець. Чому Ердоган знову хоче стати перемовником між Росією та Україною
Теги за темою
вибори
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Стали відомі деталі, як ЄС планував відкрити перший кластер з Україною, але рішення відклали
Европейская правда
2025-07-23T09:19:43Z
Міністр енергетики США назвав санкції проти нафти РФ "реальною можливістю"
Европейская правда
2025-07-23T09:18:00Z
Держдепартамент США звинуватив ЄС в «орвеллівській» цензурі через регулювання соцмереж
Детектор М
2025-07-23T09:15:42Z
Субсидує вбивства в Україні: Китай веде проксі-війну руками РФ, щоб відволікти США, — посол при НАТО
Фокус
2025-07-23T09:15:01Z
Ізраїль підтримує тривалий мир, який гарантує безпеку Україні - глава МЗС
УкраинФорм
2025-07-23T09:09:47Z
В ОЕСР попередили Банкову про наслідки для оборонних інвестицій в Україну через НАБУ
Европейская правда
2025-07-23T09:07:21Z
У США сказали, що допоможе закінчити війну в Україні - деталі
GlavRed
2025-07-23T09:06:59Z
Карта Польщі зміниться у 2026 році: будуть нові межі і міста
24tv
2025-07-23T09:06:32Z
Негода вдарила по столичному зоопарку: пошкоджено вольєри, огорожі та дерева
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T09:18:53Z
Блогери у Києві знімали провокативні відео у поліцейській формі задля хайпу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T09:18:40Z
Росіяни вдарили по приватному сектору Краматорська
УкраинФорм
2025-07-23T09:15:50Z
Нічна атака на Сумщину: ворог ударив по цивільній інфраструктурі
Gazeta UA
2025-07-23T09:12:12Z
В Україні через негоду знеструмлені 122 населені пункти в семи областях
УкраинФорм
2025-07-23T09:06:50Z
Колишній мер Києва обурився діями вандалів, які орудують на Печерську
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T09:03:13Z
На Кіровоградщині через негоду без світла залишаються майже 6000 абонентів
УкраинФорм
2025-07-23T09:00:26Z
Росіяни атакували дроном Пологівський район на Запоріжжі, є пошкодження
УкраинФорм
2025-07-23T08:45:54Z
Пророкували падіння в серні 2024-го: Сирський розповів, як вдається втримати Покровськ
24tv
2025-07-23T08:42:37Z
"Порішати" інвалідність стало важче, та все ще можливо: що не так з реформою МСЕК
Telegraf
2025-07-23T08:33:58Z
5 найнебезпечніших психологічних міфів про схуднення, які заважають вам жити
24tv
2025-07-23T08:27:43Z
ВООЗ занепокоєна новим спалахом вірусу у світі
iPress
2025-07-23T07:33:48Z
Яка дешева риба не містить ртуті, але має найкорисніший склад
24tv
2025-07-23T07:30:04Z
Японія передала для столичних лікарень сучасне реабілітаційне обладнання
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T06:36:44Z
Скільки вам залишилося жити: розроблено тест, який може показати, коли ви помрете
Фокус
2025-07-23T06:15:44Z
Сказ і чума атакують: Україна фіксує нову хвилю небезпечних інфекцій серед тварин
Gazeta UA
2025-07-23T04:51:14Z
Кому потрібно більше спати – жінкам чи чоловікам
24tv
2025-07-23T04:39:57Z
ВООЗ б'є на сполох через поширення небезпечного вірусу, який переносять комарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T03:42:39Z
Китайський гороскоп на завтра 24 липня: Козлам - зрив, Собакам - стрес
GlavRed
2025-07-23T09:18:27Z
Де можна ловити рибу в Луцьку: найкращі місця
24tv
2025-07-23T09:06:13Z
Ні грама зайвого жиру: готуємо коропа на мангалі – найкращий рецепт для походу на природу
24tv
2025-07-23T09:03:52Z
Ретроградний Меркурій у серпні: для 4 знаків зодіаку починається нова глава життя
GlavRed
2025-07-23T08:33:12Z
Неприємний запах з дивану зникне за хвилини: один засіб творить дива
GlavRed
2025-07-23T08:27:01Z
Ці 5 речей роблять вашу спальню безладною: вони є майже у кожного
24tv
2025-07-23T07:45:46Z
Три високогірні озера в Карпатах, про які мало хто знає
24tv
2025-07-23T07:42:34Z
Чому скорочений робочий тиждень вигідний і працівникам, і компаніям: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T07:36:11Z
На 8 днів вистачить 150 євро: назвали секретний грецький острів, який ще не зіпсували туристи
24tv
2025-07-23T07:30:13Z
Ніхто не чекав такого від зірки "Гаррі Поттера": шокуючі ролі, які зіграв Деніел Редкліфф
24tv
2025-07-23T09:18:38Z
"У мене немає українського паспорта": Олег Винник здивував заявою про свої документи
Фокус
2025-07-23T09:13:29Z
Антоніна Хижняк закрутила новий роман і зробила зізнання: "Є близька людина"
TSN
2025-07-23T09:06:03Z
Російська хвиля пробилась в Одесу: у авто звучала пісня на підтримку окупантів
Telegraf
2025-07-23T08:57:42Z
У Києві відкрилася виставка про незламність матерів та дружин загиблих Героїв
ZN UA
2025-07-23T08:36:03Z
Без гриму і прикрас: Klavdia Petrivna з'явилась на публіці без сценічного образу
24tv
2025-07-23T08:15:40Z
Гардероб королеви Єлизавети ІІ представлять на виставці
УкраинФорм
2025-07-23T08:07:06Z
Оззі Осборн помер: останні слова, генетична мутація, коханка з РФ та позиція щодо війни в Україні
TSN
2025-07-23T08:06:30Z
Прийомний син і дочка-наркоманка: що відомо про шістьох дітей Оззі Осборна, яким дістанеться його спадщина
Telegraf
2025-07-23T08:00:30Z
У Литві розглядають можливість відмовитися від російської мови в школах до 2026 року
Европейская правда
2025-07-23T09:19:42Z
Курська операція, втрати Росії та ППО для України. Що розповів Сирський в інтерв'ю напередодні ювілею
Telegraf
2025-07-23T09:18:46Z
Не лише РЕБ: ексофіцер Повітряних сил відповів, як протидіяти ворожим FPV-дронам
24tv
2025-07-23T09:18:23Z
У 60 років робить 100 віджимань і майже не спить: з якими викликами щодня стикається головнокомандувач ЗСУ
Фокус
2025-07-23T09:15:43Z
Навчання чи репетиція війни: РФ проводить потужні маневри одразу на чотирьох напрямках
TSN
2025-07-23T09:06:31Z
Скільки учнів навчаються в українських школах дистанційно
24tv
2025-07-23T09:03:18Z
Керівниця МСЕК щороку міняла прізвища і приймала коштовні подарунки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T09:00:10Z
Деяким українцям суттєво зменшать пенсію: хто у списку
Фокус
2025-07-23T08:57:57Z
Туреччина продемонструвала свою першу гіперзвукову балістичну ракету
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:45:04Z
Жахливе відкриття: чоловік виявив, хто тривалий час крав їжу з його холодильника
Фокус
2025-07-23T09:15:57Z
На Волині викрили підпільну тютюнову фабрику у приміщенні дитячого табору
24tv
2025-07-23T09:06:23Z
Правоохоронці України та Чехії ліквідували мережу шахрайських call-центрів – фото
Лига
2025-07-23T09:00:51Z
“Сидів” за одне, “досидить” за інше: OLX-злочин наздогнав чоловіка
InternetUA
2025-07-23T08:51:25Z
Шахрайська схема з продажу дронів для ЗСУ зі збитками понад ₴50 млн. Організаторку екстрадовано до України
Украина Криминальная
2025-07-23T08:42:09Z
"Літак врятувати було уже неможливо": Ігнат прокоментував падіння Mirage-2000 на Волині
Фокус
2025-07-23T08:36:09Z
В Італії розбився надлегкий літак: є загиблі
Европейская правда
2025-07-23T08:31:51Z
В Дніпрі біля банкомату вбили жінку: до кривавої розправи може бути причетна дитина
Telegraf
2025-07-23T08:30:50Z
В Австрії засудили літнього італійця за сексуальний злочин проти малолітньої української біженки
УкраинФорм
2025-07-23T08:27:03Z
"Зерновий шок": Україна різко скоротила експорт основних культур
Хвиля
2025-07-23T09:12:54Z
Блискавична дія санкцій: ще один танкер не вантажитиме паливо з індійського НПЗ
24tv
2025-07-23T09:12:00Z
Гендиректор OpenAI попереджає про загрозу масового шахрайства зі штучним інтелектом
ZN UA
2025-07-23T09:09:45Z
Українці можуть компенсувати частину витрат за комуналку, але є умови
Знай
2025-07-23T09:06:21Z
Без перевірок: навіщо влада вирішила припинити перевірки бізнесу і що це означає для ФОПів
Фокус
2025-07-23T09:06:17Z
РФ вдарила по інфраструктурі "Укрзалізниці": що відомо
TSN
2025-07-23T09:06:14Z
Росіяни вдарили по об'єкту АТ "Сумиобленерго"
24tv
2025-07-23T08:51:21Z
У Польщі відкрили найбільше нафтогазове родовище в Балтійському морі
Хвиля
2025-07-23T08:45:54Z
Не Львів і не Ужгород: де найбільше подорожчали вторинні квартири на Заході
24tv
2025-07-23T08:42:39Z
Ще один гравець Мілана може перебратися до Болоньї
Football.ua
2025-07-23T09:00:40Z
"Завжди опускають голову": українська бійчиня розповіла про росіян в ММА
24tv
2025-07-23T08:57:58Z
Українські арбітри працюватимуть на матчі кваліфікації Ліги конференцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:51:30Z
Челсі близький до узгодження особистих умов із Сімонсом
Football.ua
2025-07-23T08:46:32Z
«Наляканий до смерті». Гравець «Челсі» – про присутність Трампа на нагородженні на клубному чемпіонаті світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:42:46Z
ЄЮОФ-2025: Віталій Тарасюк - бронзовий призер у спортивній ходьбі
УкраинФорм
2025-07-23T08:42:40Z
Скрипник: В нас гарна обойма для старту. Хочеться стартувати з перемоги
Football.ua
2025-07-23T08:42:39Z
Тоттенгем є несподіваним претендентом на Родріго
Football.ua
2025-07-23T08:39:23Z
Нам потрібно ще багато працювати: Шовковський – про гру команди
1News
2025-07-23T08:30:45Z
Не робіть цього — 5 помилок, які "вбивають" батарею смартфона
InternetUA
2025-07-23T09:19:16Z
Найнепотрібніший телефон 2025 року: якій моделі присудили цей сумний титул
Фокус
2025-07-23T09:15:02Z
Sharp представила прототип VR-перчаток із тактильним зворотним зв’язком
360ua.news
2025-07-23T09:12:22Z
Невідома катастрофа майже знищила людство: на Землі залишалося лише 1280 осіб
Фокус
2025-07-23T09:00:03Z
Землянам не бачити спокою? Чи вирує на Землі магнітна буря
Telegraf
2025-07-23T08:54:56Z
Alibaba запускає модель кодування штучного інтелекту, яку рекламують як найсучаснішу
InternetUA
2025-07-23T08:39:47Z
Рідкісний скарб часів Тридцятилітньої війни: в мідному казані знайшли срібні монети
Фокус
2025-07-23T08:36:03Z
Якою буде серія iPhone 17: всі нові функції
InternetUA
2025-07-23T08:01:04Z
"Вбивця флагманів" на підході: чого чекають експерти від нового смартфона OnePlus
Фокус
2025-07-23T07:51:36Z
Škoda Karoq: безпека понад усе
AutoCentre
2025-07-23T09:09:14Z
Тест-драйв Opel Mokka 2025: простір та збалансовані зміни
ITC
2025-07-23T08:57:42Z
У Китаї Xiaomi YU7 перепродають дорожче за новий
360ua.news
2025-07-23T08:51:49Z
Opel представив електричний позашляховик, який може стати серйозним конкурентом для спортивних хетчбеків
Топ Жир
2025-07-23T08:48:49Z
Вже за кілька років: Європа хоче заборонити авто з ДВЗ у прокатних сервісах
AutoGeek
2025-07-23T08:48:31Z
Для небагатих країн: представлено новий 7-місний кросовер Mitsubishi
ЗаРулем
2025-07-23T08:45:47Z
Нове покоління найнадійнішого авто у світі показали до презентації
Фокус
2025-07-23T08:30:39Z
Таких лише 19: на аукціон виставили рідкісний суперкар Ferrari
AutoCentre
2025-07-23T08:09:57Z
Легенда 60-х: виявлено 58-річний американський спорткар за $150 000 у новому стані
Фокус
2025-07-23T07:18:42Z