MY.UAНовини
Росія знищила частину українських ТЕС: що буде без балансуючої генерації, чи точно тепер введуть графіки і як можна захиститись
Росія знищила частину українських ТЕС: що буде без балансуючої генерації, чи точно тепер введуть графіки і як можна захиститись

Росія знищила частину українських ТЕС: що буде без балансуючої генерації, чи точно тепер введуть графіки і як можна захиститись

Росія, дочекавшись завершення опалювального сезону і накопичивши далекобійні ракети, з кінця березня почала найбільшу серію масованих атак на українську енергетику. Якщо раніше били, зокрема і по підстанціях, і одразу всім, що мали: і ракетами, і дронами, то зараз країна-терорист прицільно б'є по теплоелектростанціях (ТЕС).

Після початку повномасштабної війни Міненерго не публікує інформацію і щодо частки ТЕС в загальному енергетичному балансі, і щодо стану конкретних об'єктів. Однак, за експертними оцінками, тимчасова втрата потужності становить до 70%. Йдеться саме про теплоелектростанції. І хоча їх частка в енергетиці невелика, через маневреність замінити їх буде вкрай складно (а найімовірніше, неможливо).

Чи можна захистити українські ТЕС, які об'єкти зруйновано, чи введуть тепер графіки відключення електроенергії, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Росія атакує балансуючу генерацію. Що це означає?

Атомні станції в Україні не можуть різко зменшувати чи збільшувати генерацію електроенергії. Тому в період, коли українці ввечері повертаються додому та різко збільшують споживання струму, компенсувати додаткові обсяги допомагає балансуюча генерація. Це теплові- (ТЕС) та гідро- (ГЕС) електростанції.

Тобто атомна станція впродовж дня видає однакову кількість електроенергії. А ось ТЕС має можливість вдень давати менше струму, а ввечері – значно збільшити виробництво та покрити пікове споживання. Це і дає можливість балансувати систему.

Якщо немає можливості балансувати за допомогою власної генерації, доводиться або імпортувати струм (і дуже багато за нього платити), або скорочувати споживання штучно: вводити графіки відключень.

АЕС Росія поки ще не атакує. Можливо, через те, що конструкція станцій може витримати пряме влучання ракети. Тож до руйнувань така атака не призведе, але ще раз підтвердить, що Росія займається терористичною діяльністю. Замість того ворог намагається знищити саме балансуючу генерацію. І, на жаль, вже має певні успіхи.

Які ТЕС пошкодили і до чого це призведе?

В Україні за час російських атак пошкоджено (чи знищено) 24 об’єкти генерації (теплові електростанції, теплоелектроцентралі, гідро- та гідроакумулюючі станції). Під час останніх атак завдано ударів по:

  • Трипільській ТЕС (Центренерго)
  • Зміївській ТЕС (Центренерго)
  • Харківській ТЕЦ-5 (офіційний бенефіціар – Рубен Захарян, у ЗМІ пов'язували ТЕЦ з народним депутатом Юрієм Бойком)
  • Ладижинській ТЕС (ДТЕК)
  • Бурштинській ТЕС (ДТЕК)
  • Сумській ТЕЦ (власник – бізнесмен Анатолій Шкрібляк)
  • ДніпроГЕС (Укргідроенерго)
  • Канівській ГЕС (Укргідроенерго)
  • Дністровській ГЕС (Укргідроенерго)

Це далеко неповний перелік об’єктів. Про результати деяких атак офіційно не повідомляли, щоб не давати підказок ворогу. Однак ситуація з теплогенерацією критична. Тільки у ДТЕК ударів зазнали 5 із 6 станцій. Компанією втрачено близько 80% теплогенерації. "Центренерго" втратили 100% теплової генерації.

Всього орієнтовна втрата потужності ТЕС по країні становить близько 70%. В Україні в систему входять близько пів сотні ТЕС (використовують вугілля, газ, нафту, для перетворення теплової енергії на електроенергію) та ТЕЦ (займаються також генерацією тепла та виготовляють менше, ніж ТЕС, струму).

Частина станцій в окупації, деякі знищено. Значну частину зараз намагаються відремонтувати. Погана новина полягає у тому, що найбільші станції – Зміївську та Трипільську – знищено. Їх фактично треба не ремонтувати, а будувати заново. До повномасштабної війни Україна близько третини електроенергії отримувала за рахунок ТЕС. Частка теплової генерації зменшувалась за рахунок вітрових та сонячних станцій.

Особливість ТЕС – їхня маневреність. Якщо сонячна генерація залежить і від пори року, і від тривалості сонячного дня, атомну генерацію неможливо швидко зменшити або збільшити, то за рахунок ТЕС можна було балансувати між попитом на електроенергію та її виробництвом.

Чи будуть вводити графіки відключення світла?

В "Енергоатомі" OBOZ.UA повідомили, що реактори АЕС здатні продукувати 7,8 МВт електроенергії. Цього цілком достатньо, щоб покрити споживання струму в Україні. "Саме так ми працювали в холодну пору року минулого сезону. Якщо ворог не руйнуватиме підстанції і розподільні мережі, працюватимемо і наступної зими", – розповіли в "Енергоатомі".

Однак атомні реактори працюють з однією потужністю. Вони не можуть вдень, коли споживання електроенергії знижується, генерувати менше струму, а ввечері, коли настає пік споживання, збільшувати генерацію. Якщо стрибки в споживанні не зможуть покривати за рахунок ТЕС та ГЕС, доведеться вводити графіки відключень струму.

Колишній міністр енергетики та голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков упевнений: уникнути масштабних планових відключень світла влітку навряд чи вдасться. "Не виключено, що будуть скорочення постачання електроенергії та графіки відключень у літній період. Ми вже компенсуємо електроенергію за рахунок імпорту", – розказав він.

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко також прогнозує: графіки відключення електроенергії можуть ввести на літній період. "За нинішньої ситуації тотальний блекаут країні не загрожує, масових відключень по всій Україні теж не буде", – додає експерт.

Чого намагається досягти Росія і чи можливо захистити енергетику?

Якщо в 2022-му атаки на енергосистему України напередодні опалювального сезону, ймовірно, ставили за мету терор мирного населення та блекаут, то зараз мета – паралізувати українську економіку, вважає військовий експерт Владислав Селезньов. Без електроенергії повноцінно не зможе працювати, зокрема, військове виробництво. Однак у будь-якому разі атака цивільної інфраструктури – воєнний злочин, який навіть не намагається приховати агресор.

Тактика ударів РФ по енергосистемі України вочевидь змінилась. Теплоелектростанції атакували і під час минулого опалювального сезону, проте якщо раніше атаки завдавали і по підстанціях "Укренерго", то зараз зосередились саме на тепловій та гідрогенерації.

Минулого року в "Центренерго" заявляли, що на 100% захищена Трипільська ТЕС та на 70% – Зміївська (обидві знищено). Однак у заявах йшлось про захист від уламків. Забезпечити захист від прямого влучення ракет також можливо, однак у випадку з електростанціями це зробити вкрай складно.

Справді дієвий спосіб захистити ТЕС – системи ППО. Однак в Україні працюють десятки станцій, а ще велика кількість підстанцій "Укренерго". Для дієвого захисту необхідна велика кількість ППО та стабільне постачання ракет.

Є ще один варіант – захисні конструкції навколо станцій. Минулого року в "Укренерго" та Держагентстві відновлення та розвитку інфраструктури анонсували запровадження трьох рівнів захисту. Перший мав захистити лише від вибухової хвилі та уламків, другий – від дронів, третій – від ракет. Однак більшість станцій має тільки перший рівень захисту.

Голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм заявив, що причиною повної руйнації Трипільської ТЕС є недофінансування будівництва захисних споруд третього рівня. За його словами, це ставить під загрозу стійкість енергосистеми та збільшує можливість виникнення катастрофи у випадку подальших атак. "Атаки росіян на енергетичну інфраструктуру можуть продовжитися. Нам всім треба вижити і вистояти. І часу обмаль. Рішення мають бути швидкі та ефективні", – зазначив Найєм. Додамо, що на захист Кабмін виділив близько 10 млрд грн.

Партнери надали на відновлення та захист 2,3 млрд доларів. Це, зокрема, кошти Світового банку, Європейського інвестиційного банку, ЄБРР, Євросоюзу, США, Японії, Північної екологічної фінансової корпорації, USAID. Скільки об'єктів мають третій рівень захисту, повідомляти небезпечно, бо це може допомогти визначити ті об'єкти, які все ще не мають достатнього захисту.

Засновник і CEO холдингу MS Capital Максим Шкіль заявив у ЗМІ, що Держагентство відновлення та розвитку інфраструктури не виконало завдання щодо захисту енергетичних об’єктів від російських обстрілів і через те, що Міністерство фінансів вважало, що це не є пріоритетним."Багато було критики та блокування щодо будівництва захисту енергетичних обʼєктів", – сказав він. Агентство тільки після руйнування ТЕС гучно та публічно вказало на проблеми з фінансуванням третього рівня захисту. Голова агентства Мустафа Найєм 13 квітня знову повторив заяву щодо недофінансування і окремо додав, що ТЕС мають захищати їхні власники (в Україні ТЕС належать державі, приватним особам та компаніям). І це в ситуації, коли від стабільної роботи ТЕС і ТЕЦ залежить енергопостачання в усій країні.

При цьому завдання поставив особисто президент Володимир Зеленський, було також і рішення РНБО. І Найєм, і міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков розповідали лише про унікальні споруди та особливий захист. "Перше – це пасивний захист енергооб’єктів. Реально можемо сказати, що такого у світі ще ніхто не робив. Ми споруджуємо три рівні захисту – від уламків, від дронів та ракет", – казав Кубраков у лютому 2024-го.

Найєм у своєму інтерв'ю від 2 січня також розповідав про три рівні захисту, однак жодного разу не вказав на наявні проблеми з фінансуванням. Складається враження, що про те, що на виконання завдання Зеленського не вистачає коштів ті, хто мав його виконати, заявили тільки після того, як провал став очевидним. При цьому і Кубраков, і Найєм провели десятки зустрічей із міжнародними партнерами, більшість з яких взяли на себе зобов'язання допомогти і в організації захисту енергетичних об'єктів. Кошти також виділяв і Кабмін. Якщо цього було замало, в урядовців були місяці для того, аби хоча б спробувати виправити ситуацію. Замість того публічно розповідали лише про унікальний захист.

Складність полягає в тому, що контролювати, як витратили гроші та які станції мають третій рівень захисту, складно. Публічно цю інформацію не розголошують, оскільки її може використати ворог. Функцію контролю могли виконати, наприклад, парламентарі. Після руйнування кількох ТЕС Рада викликала на засідання Найєма та Кубракова. Однак вони відмовилися прийти до парламенту через те, що обидва перебувають у відрядженні.

Україні необхідно розвивати балансуючу газову генерацію. Замість однієї великої ТЕС необхідно відкрити сотню малих. Однак для побудови нової системи потрібні значні інвестиції. Відомо, що ще минулого року США передали першу мобільну газотурбінну станцію потужністю 28 МВт. Необхідно встановити велику кількість мобільних станцій по всій країні. Така заміна ТЕС здатна захистити стабільну роботу енергосистеми.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Джон Болтон припустив, що Трамп не визнає результати виборів у разі поразки
iPress
2024-11-02T20:13:59Z
Бельгія проводить власне розслідування щодо Telegram ще з 2020 року - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-02T20:13:36Z
З Росії безкоштовними автобусами привезли на вибори громадян Молдови - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-02T20:13:00Z
Президент Чехії дозволив 60 громадянам приєднатися до лав ЗСУ
ZN UA
2024-11-02T20:12:17Z
"Діти закривають очі": скандальний жест Трампа на мітингу завірусився в соцмережах
24tv
2024-11-02T20:12:07Z
Зеленський повідомив, скільки «шахедів» було випущено по Україні у жовтні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-02T20:06:54Z
Постраждала мешканка, в квартиру якої влучив "шахед", розповіла, що годину пожежники не могли під'їхати через залишені на подвір'ї автомобілі
TSN
2024-11-02T20:06:29Z
Полковник Британії у відставці назвав найбільший страх Путіна
24tv
2024-11-02T20:06:04Z
Зеленський нагадав, як Америка, Китай та Європа допомагають Путіну вбивати українців
Хвиля
2024-11-02T19:48:03Z
НМТ-2025 хочуть ускладнити: скільки предметів здаватимуть випускники
Знай
2024-11-02T20:12:29Z
Айтівці у ЗСУ в рази зменшують видатки держави на ІТ-продукти - експерт
УкраинФорм
2024-11-02T20:07:20Z
Дружина піймала чоловіка на брехні і думає, що він щось приховує: що їй порадали зробити
Фокус
2024-11-02T20:06:27Z
"Мобілізація – неефективна!": військовий пояснив, чому ухилянти не йдуть на фронт
TSN
2024-11-02T20:03:39Z
Поліські десантники нищать морпіхів 155 бригади: окупантів були змушені відвести на відновлення
24tv
2024-11-02T19:21:28Z
Школи зміняться до невпізнання: дітям забезпечать комфортніші умови навчання
Знай
2024-11-02T19:21:08Z
З’явився перший центр для реінтеграції військових
Петр и Мазепа
2024-11-02T18:48:57Z
Ціла низка "принад": Андрющенко розповів, чим росіян заманюють до Маріуполя
24tv
2024-11-02T18:39:00Z
Туреччина збудує для Індонезії два великі ракетні катери KCR-70M
InternetUA
2024-11-02T18:28:09Z
"Логістика під загрозою": ворог хоче перерізати стратегічний маршрут - DeepState
GlavRed
2024-11-02T20:21:33Z
У Києві оголошено повітряну тривогу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-02T20:03:43Z
Російська армія зазнала рекордних втрат у жовтні: про що це свідчить — Коваленко
TSN
2024-11-02T20:03:33Z
До лікарні потрапила ще одна постраждала від ранкового обстрілу Зеленівки на Херсонщині
УкраинФорм
2024-11-02T19:27:05Z
Це виклик: які наслідки поновлення росіянами залізничної гілки у Волновасі
24tv
2024-11-02T19:00:29Z
Урожай поб'є рекорди: в які дні садити цибулю на зиму в листопаді - список
GlavRed
2024-11-02T18:27:29Z
Влупить мороз і завалить снігом: Україну накриє сильне похолодання
GlavRed
2024-11-02T18:27:00Z
Добиратися на роботу стане дорожче: готуються нові тарифи на проїзд у транспорті
Знай
2024-11-02T18:21:18Z
Доброволець з Тайвані загинув на війні проти Росії, – ЗМІ
24tv
2024-11-02T18:15:49Z
Чоловік покійної Заворотнюк зважився на важливий крок заради іншої жінки
GlavRed
2024-11-02T20:21:00Z
Син Андрія Шевченка показався в обіймах із дівчиною: що про неї відомо
Фокус
2024-11-02T19:42:33Z
Війна за ритуальний бізнес у столиці: хто захопив надприбутковий ринок? Оприлюднено скандальний фільм
ГЛАВКОМ NET
2024-11-02T19:39:37Z
13 сезон "Холостяка" стартував: у мережі вірусяться відео смішних моментів і меми про 1 випуск
24tv
2024-11-02T19:21:47Z
Бідова українська книжка
ГЛАВКОМ NET
2024-11-02T19:03:48Z
Стрижки, які надають шаленого об'єму: зачіски для тих, в кого тонке волосся
24tv
2024-11-02T19:00:01Z
Тотті шокував публіку, з'явившись у незвичайному образі на прем'єру фільму
24tv
2024-11-02T18:51:44Z
Блєск і срамота претенденток на нового Холостяка. Розбираємо сім годин цього свята жіночої ненависті
Детектор М
2024-11-02T18:07:59Z
Розчулили публіку до сліз: Анна Трінчер заспівала в дуеті з ветераном війни
24tv
2024-11-02T18:00:41Z
"Тисячу від Зеленського" українці зможуть витратити на ліки
Комсомольская правда
2024-11-02T20:03:29Z
Визначає проблему заздалегідь: учені створили новий метод ранньої діагностики аутизму
Фокус
2024-11-02T19:42:44Z
Справжня причина, чому жінкам хочеться шоколаду під час критичних
24tv
2024-11-02T18:15:26Z
Надмірне сидіння може спричинити передчасне старіння, навіть якщо ви займаєтесь спортом
Portaltele
2024-11-02T17:58:58Z
Віруси тварин мають таємного союзника для зараження людських клітин
Portaltele
2024-11-02T17:58:05Z
Чому не можна зберігати яйця у дверцятах холодильника: експерти 2 роки досліджували цю тему
24tv
2024-11-02T16:39:36Z
Назвали прянощі, які допоможуть контролювати рівень холестерину
24tv
2024-11-02T16:18:50Z
Обмеження цукру в дитинстві знижує ризик захворювань у дорослому віці
360ua.news
2024-11-02T16:03:47Z
«Бодіпозитив – шкідливий тренд». Розмова з ендокринологом про війну, стрес, діабет та ожиріння
ГЛАВКОМ NET
2024-11-02T15:21:09Z
Поліція спростувала інформацію про смерть затриманого ТЦК чоловіка у Сарнах
Комсомольская правда
2024-11-02T20:18:46Z
На Буковині п’ятеро людей за добу втратили понад 400 тисяч гривень: що сталося
TSN
2024-11-02T20:06:58Z
Блогера з Вінниці, якого затримали за перешкоджання ЗСУ, арештували без права на заставу
УкраинФорм
2024-11-02T20:04:22Z
"Швидка" із вагітною потрапила в ДТП і наїхала на пішохода: фото
TSN
2024-11-02T20:03:41Z
У Києві дрон влетів у будівельний кран: місцеві розповіли про наслідки атаки
24tv
2024-11-02T20:03:16Z
В Іспанії кількість жертв повеней перевищила 200 людей: до Валенсії надсилають армію
24tv
2024-11-02T19:57:57Z
Ворог обстріляв залізницю на Дніпропетровщині: пошкоджено вокзал, є постраждала
24tv
2024-11-02T19:57:48Z
В Естонії вирує буревій. Знеструмлено кілька тисяч домогосподарств
ГЛАВКОМ NET
2024-11-02T19:42:30Z
На Дніпропетровщині росіяни обстріляли залізницю, поранена працівниця
УкраинФорм
2024-11-02T18:48:16Z
Чи зобов'язані пенсіонери сплачувати податок за земельний пай
24tv
2024-11-02T20:06:10Z
Українцям скоротять пенсії: названо категорію, яка втратить понад 2300 грн
Политека
2024-11-02T20:04:42Z
Електроенергія знову дорожчає: як це вплине на тарифи на світ для українців
Хвиля
2024-11-02T20:00:43Z
Криптовалюта біткоїн зросла на 10% за місяць
InternetUA
2024-11-02T19:34:47Z
Ціна б'є рекорди: вартість популярного овоча в Україні стрімко зростає
GlavRed
2024-11-02T19:27:04Z
Токійська біржа вперше за 70 років продовжить час торгів
УкраинФорм
2024-11-02T19:21:05Z
Якщо терміново потрібні кошти: банки дали інструкцію, як змінити кредитний ліміт
Знай
2024-11-02T19:06:24Z
Якщо запровадять стандарти ЄС: в уряді розповіли, яку воду споживатимуть пересічні українці
Фокус
2024-11-02T19:03:21Z
Субсидія в Україні: в листопаді допомогу нарахують кільком категоріям
Политека
2024-11-02T19:00:02Z
Топові 4 осінні парфуми для чоловіка 30+ із гарним смаком
24tv
2024-11-02T19:30:43Z
Як розморозити м’ясо за 10 хвилин: неймовірний лайфхак
24tv
2024-11-02T19:15:35Z
Шоколадний торт з млинців з ніжним кремом: просто та вишукано
Политека
2024-11-02T18:45:05Z
7 цікавих фразеологізмів, якими ви вразите співрозмовників
24tv
2024-11-02T18:06:50Z
Ось 5 несподіваних способів використати лимон у прибиранні: він надзвичайно корисний
24tv
2024-11-02T17:30:03Z
Можуть зіпсувати інтер'єр: комбінації кольорів, які ніколи не слід використовувати в оселі
24tv
2024-11-02T16:15:53Z
4 знаки зодіаку, в яких у листопаді почнеться нове життя
24tv
2024-11-02T16:03:58Z
Експерти назвали найбільш недооцінені міста Європи, які точно варто відвідати у 2025 році
24tv
2024-11-02T15:48:37Z
Перевірений бабусин метод: для чого хитрі господині кладуть фольгу до крупи
GlavRed
2024-11-02T15:27:04Z
Фанати клубу АПЛ переспівали хіт Вітні Г'юстон на честь гравця збірної України: запальне відео
24tv
2024-11-02T20:15:16Z
Боруссія Дортмунд здолала Лейпциг
Football.ua
2024-11-02T20:09:39Z
Вулвергемптон і Кристал Пелес переможця не виявили
Football.ua
2024-11-02T19:31:45Z
Легендарний футболіст "Реала" пішов з бразильського клубу після сварки під час матчу
ZN UA
2024-11-02T19:19:13Z
Арсенал не виграв вже третій матч АПЛ поспіль: Зінченко вперше за два місяці зіграв в чемпіонаті
24tv
2024-11-02T19:15:36Z
Серія А: Ювентус у гостях обіграв Удінезе
Football.ua
2024-11-02T19:10:06Z
Флуміненсе розірвав контракт із Марсело після конфлікту з тренером
Football.ua
2024-11-02T18:55:37Z
Артета про поразку від Ньюкасла: Арсенал заслужив на поразку
Football.ua
2024-11-02T18:43:58Z
Борнмут із Забарним обіграв Манчестер Сіті
Football.ua
2024-11-02T18:21:05Z
Вчені знайшли спосіб суттєво збільшити ефективність сонячних панелей: як саме
24tv
2024-11-02T20:15:29Z
Найбільші ведмеді на Землі вдерлися в місто: чому вони тут і куди прямують
Фокус
2024-11-02T20:03:55Z
Чорні діри можуть сприяти розширенню Всесвіту
Portaltele
2024-11-02T19:58:55Z
Генеральний директор Nothing натякає на створення ОС Nothing, яка конкуруватиме з Android та iOS
Portaltele
2024-11-02T19:58:23Z
BlaBlaCar для гігантів. Кашалотів в океані шукатимуть за допомогою програми для спільних поїздок
Фокус
2024-11-02T19:00:14Z
Незвичайна істота, яка «мандрує в часі», може старіти у зворотному напрямку
Portaltele
2024-11-02T18:58:35Z
"Знищує" сонячні панелі: представлено тиху мінітурбіну для міських будинків
InternetUA
2024-11-02T18:34:21Z
У жовтні атаки "Шахедами" були щодоби, - Зеленський
24tv
2024-11-02T18:30:08Z
Чому мобільні пристрої потребують перезавантаження: пояснення від експерта
GlavRed
2024-11-02T17:43:15Z
В Японії каратимуть за використання телефону під час їзди на велосипеді
360ua.news
2024-11-02T19:21:43Z
Geely випустили кросовер для бездоріжжя з оригінальним дизайном
ГЛАВКОМ NET
2024-11-02T18:48:15Z
Toyota bZ3X: Доступний електрокросовер, який підкорить ринок
360ua.news
2024-11-02T16:51:36Z
Як 372-тонний кар’єрний самоскид проїхав Лас-Вегасом
AutoCentre
2024-11-02T15:28:08Z
Захищений гігант: General Motors показали найдорожчий американський позашляховик
Фокус
2024-11-02T14:12:43Z
Хто кому має дати дорогу: цікава задача з ПДР для досвідчених водіїв
GlavRed
2024-11-02T10:27:38Z
Вперше показали прототип компактного електромобіля Kia EV2
Portaltele
2024-11-02T09:55:30Z
Розсекречено електричний кросовер Toyota за $28 000
AutoCentre
2024-11-02T08:16:32Z
Просто та доступно: як зробити незамерзаючу рідину для омивача авто
GlavRed
2024-11-02T06:27:11Z