MY.UAНовини
Руслан Стрілець про рух України до ЄС в умовах війни: "Маховик" реформи запущено"
Руслан Стрілець про рух України до ЄС в умовах війни: "Маховик" реформи запущено"

Руслан Стрілець про рух України до ЄС в умовах війни: "Маховик" реформи запущено"

У будь-якій справі важливо періодично проводити повний check-up досягнень та встановлювати нові завдання на наступні етапи.

Цими днями минає два роки, як ми з командою працюємо над формуванням політики у сфері захисту довкілля та реалізацією відповідних реформ в Україні. Що вдалося за цей час?

ВІЙНА ТА ЗАХИСТ ДОВКІЛЛЯ

У перші дні повномасштабного вторгнення росії в Україну люди рятували себе та країну. Ми ж розуміли, що понівечене війною довкілля України вже зовсім скоро стане кейсом, до якого також буде прикута увага всього світу. Тож оперативно розробляли методики обрахунку збитків природі від війни та створювали цифрові інструменти.

Ми пройшли шлях від запуску унікального для світу онлайн сервісу фіксації збитків “ЕкоЗагроза” та розробки універсальних методик обрахунку шкоди природі до об'єднання міжнародної спільноти навколо питань відповідальності агресора. Ми йдемо ще далі – поряд із вже виробленими механізмами натурального вираження збитків, ми прагнемо створити чіткі алгоритми оцінки втрат екосистемних послуг.

Наразі вже зафіксовано майже 4,5 тисячі злочинів росії проти української природи. Розмір збитків сягає майже 2,4 трлн грн.

Завдяки лідерству Президента України Володимира Зеленського наслідки війни для українського довкілля набули геополітичних масштабів. Пункт 8 Формули миру «Екологічна безпека» заклав нові сенси – це не лише обрахунок збитків, розмінування та відновлення природи, але й формування єдиних підходів відродження довкілля та запобігання нанесенню йому шкоди в майбутньому.

“Під парасолькою” пункту 8 Формули Миру Міжнародна робоча група щодо екологічних наслідків війни під головуванням екс-міністерки закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем та голови Офісу Президента України Андрія Єрмака напрацювала Екологічний договір для України. Це – 50 рекомендацій, які втілюють уніфікований підхід до оцінки впливу війни на довкілля, визначають підходи до компенсації за заподіяну шкоду, а також пропозиції щодо “зеленого” відновлення.

Міндовкілля розробило проєкт Довкіллєвої декларації, яка має запустити анонсовану Президентом Глобальну платформу для оцінки збитків. Цей документ вперше ми презентували світу під час форуму United for Justice. United for Nature, який ми організували спільно з Офісом Генерального прокурора у жовтні минулого року. Наразі готовність доєднатися до цієї роботи вже висловили такі країни, як Німеччина, Фінляндія, Болгарія, Нова Зеландія, Італія, Австралія, Естонія, Литва, Молдова, Румунія, Чехія, Швеція.

Крім того, ми продовжили трек, запущений Президентом України, та працювали над підвищенням суб'єктності України на міжнародній арені у питаннях захисту довкілля. За два роки роботи команди міністерства маємо понад 150 міжнародних зустрічей та домовленостей про підтримку партнерів у розвитку довкіллєвої політики. За два роки війни Україну відвідало більше моїх колег, міністрів з питань охорони довкілля та клімату, ніж за весь час незалежності України.

НЕ МЕНШ ВАЖЛИВИЙ ТРЕК ПОПРИ ВІЙНУ – ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНИЙ

Переговорний розділ 27 "Environment/Довкілля" входить в Топ-5 розділів за кількістю актів права ЄС, які Україні потрібно імплементувати. Це майже 200 директив та регламентів. За оцінками Єврокомісії, наш прогрес лише за 2022-2023 роки становить 4 бали з 5-ти можливих. За цей період в Україні було схвалено 13 євроінтеграційних законів у сфері захисту довкілля.

Наприклад, Україна ратифікувала дві поправки до Конвенції Еспо. Україні вдалося закрити 20-річний спір з Румунією з виконання вимог Конвенції Еспо при будівництві каналу «Дунай-Чорне море». Ми продемонстрували світу, що хочемо і можемо шукати спільну мову та виправляти помилки минулого.

Після 10 років зволікань Україна нарешті приєдналася до Мінаматської конвенції про ртуть, що дає змогу за підтримки міжнародних партнерів позбутися отруйного металу на своїй території. Адже як сторона Конвенції, ми матимемо доступ до цільових ресурсів Глобального екологічного фонду, а також зможемо отримати технічну та експертну допомогу.

Верховна Рада України схвалила Закон "Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією", ратифікувала Нагойсько-Куала-Лумпурський додатковий протокол про відповідальність і відшкодування, який допоможе відновити втрачене біорізноманіття через терористичні дії РФ. Кабінетом Міністрів України схвалено Водну стратегію до 2050 року. Ми прийняли необхідні зміни щодо державної системи моніторингу довкілля та низку документів щодо поліпшення якості повітря.

Україна запустила реформу системи управління відходами. По спливу 20 років дискусій та зволікань, ми нарешті почали цей рух, щоб наздогнати Європу, змінити радянські підходи до управління відходами на сучасні та вирішити накопичені проблеми.

Сьогодні вже ні в кого немає сумнівів, що Україна це ЄС і ми точно отримаємо своє місце за круглим столом європейської родини. Свідчення цього – потужна політична підтримка від ЄС. Так, вперше в історії, у ЄС було прийнято рішення про долучення до Програми «LIFE» країни, яка ще не має статусу члена Європейського Союзу. І цією країною стала Україна. Тож ми матимемо можливості і потрібне фінансування для реалізації великих довкіллєвих проєктів.

Друге не менш важливе політичне рішення – отримання Україною офіційного статусу спостерігача у Севільському процесі. Так, у нас поки ще немає права голосу тут, але ми вже можемо вчитися працювати за новими правилами, щоб відновити свою промисловість за найкращими доступними технологіями та методами управління.

Тож коротко зупинюся на цій та інших євроінтеграційних реформах.

ЗАПОБІГАННЯ ПРОМИСЛОВОМУ ЗАБРУДНЕННЮ АБО ЗЕЛЕНЕ ВІДНОВЛЕННЯ ПРОМИСЛОВОСТІ

У травні минулого року за нашої адвокації у першому читанні народні депутати схвалили законопроєкт 6004-д, який дозволить імплементувати положення Директиви 2010/75/ЄС та запустить в екомодернізацію промисловості за найкращими доступними технологіями та методами управління (НДТМ). Ми вже спільно з німецькими експертами переклали 10 Довідкових референтних документів з НДТМ, які діють у ЄС та мають бути впроваджені в Україні. Наразі над текстами працюють 6 робочих груп, створених при Міністерстві.

Ми запустили Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів, який створили за аналогією з європейським. Єдина відмінність “українського формату” – це більш зручна онлайн процедура. Вже за два роки плануємо інтегрувати наш реєстр з Європейським. Відтак зможемо обмінюватися актуальними, верифікованими даними з компетентним органам ЄС та синхронізувати власну довкіллєву політику.

КЛІМАТИЧНИЙ ТРЕК УКРАЇНИ

В умовах війни у 2022 році Україна вперше в історії представила свій павільйон на Конференції ООН зі зміни клімату СОР27. Торік ми продовжили цей тренд на полях СОР28, де зібралися понад 100 тисяч представників з усього світу. Робота наших павільйонів – це майже 30 днів прикутої уваги світу до впливу війни на українське довкілля, тисячі відвідувачів, більше 30 різноманітних заходів, сотні публікацій у міжнародних ЗМІ. А ще нові партнери, декларації та угоди, перемовини з запуску СВАМ, приєднання до Кліматичного Клубу, адвокація Формули миру та платформи з підрахунку збитків, протистояння російському лобі.

На COP28 у Дубаї ми презентували нову кліматичну політику України. Маємо дорожню карту для реалізації амбітних цілей. Ми вже підготували проєкти основного кліматичного закону України та Стратегії реалізації державної політики у сфері зміни клімату до 2035 року. Завершуємо впровадження системи моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів, цифровізуємо останній її елемент – подання звітності операторами установок.

Наприкінці минулого року за підтримки Європейського Союзу ми відкрили Кліматичний офіс і цим завершили розбудову кліматичного врядування в Україні. Вже побудували всю необхідну архітектуру. Завдяки фінансуванню в розмірі 3,5 мільйона євро від ЄС та Міжнародної кліматичної ініціативи ця установа сприятиме змінам в кліматичному ландшафті України.

Ми готові бути учасником карбонмаркету. Маємо домовленості із Швейцарією та Японією щодо викупу надлишкових квот в рамках статті 6 Паризької угоди. Так, наразі працюємо над детальним планом реалізації Механізму спільного кредитування між Україною та Японією. Подібний механізм вже працює у 28 країнах. Для нас це можливість залучити додаткові ресурси для впровадження кліматично-дружніх проєктів та відновлення деокупованих регіонів за “зеленими” технологіями.

Ми ухвалили План заходів із скорочення викидів метану «Global Methane Pledge». До 2030 року плануємо скоротити їх на 30%.

Попереду – запуск системи торгівлі квотами на викиди, підготовки України до входження в кордони механізму СВАМ. Поточний рік – це однозначно рік кліматичного діалогу для України для подальшої євроінтеграції та слідування світовому кліматичному порядку денному.

МИ ЗАВЕРШИЛИ РЕФОРМУ НАДРОКОРИСТУВАННЯ В УКРАЇНІ

Осучаснили правила роботи сектору, наблизили їх до стандартів ЄС. Ця реформа про досягнення стратегічних цілей нашої країни – про євроінтеграцію та долучення України до Сировинної стратегії ЄС до 2030 року як одного з ключових партнерів; про поєднання зусиль та входження в ланцюжки виробництва високотехнологічної продукції та декарбонізацію видобувної промисловості, про запуск сталих проєктів та залучення міжнародних інвестиції. Це реформа про забезпечення необхідними ресурсами нашої відбудови та про українську сировинну та енергетичну безпеку.

Як економічний результат реформи наведу лише один приклад – з 2023 року надходження до Держбюджету від надання спецдозволів на користування надрами сягнули рекордних 2,85 млрд грн.

УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ – “МАХОВИК” РЕФОРМИ ЗАПУЩЕНО

У червні 2022 року Україна нарешті зробила перший крок на шляху до цивілізованого управління відходами – Верховна Рада схвалила рамковий євроінтеграційний закон.

Щоб його положення запрацювали на практиці, ми вже пройшли значний шлях: розроблено та прийнято Урядом понад 20 постанов. Міністерство затвердило з десяток наказів для впровадження європейських вимог до об’єктів оброблення відходів. Ми розпочали процедуру стратегічної екологічної оцінки Національного плану управління відходами. Ми синхронізувалися з ЄС та гармонізували наші процедури класифікації відходів з вимогами ЄС або з так званим List of Waste. Запровадили нову дозвільну систему для операції з оброблення відходів (те, що мало б працювати в Україні ще з 2016 року). Запустили Інформаційну систему обліку та контролю за побутовими відходами.

У Верховній Раді на розгляді вже знаходиться законопроєкт "Про упаковку та відходи упаковки", що вперше вводить в Україні модель розширеної відповідальності виробника. А це шлях до відсутності викинутої упаковки на узбіччях українських доріг, в українських лісах та парках. Розроблено законопроєкти про відходи видобувної промисловості та про електричне та електронне обладнання.

А ще ми дали старт низці пілотних проєктів зі створення сміттєобробних кластерів у регіонах. Всього по Україні необхідно побудувати 207 нових сучасних сміттєпереробних заводів. Вже маємо інвестора, який співфінансуватиме реалізацію проєкту на Київщині. Є інтерес до проектів на Полтавщині, Одещині, Івано-Франківщині. Аналогічні формати співпраці розпочинаємо в Сумській, Житомирській, Закарпатській та Харківській областях.

РЕФОРМА ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА – НА ФІНІШНІЙ ПРЯМІЙ

Її ми проводимо з врахуванням найкращого європейського досвіду. Вже змінили систему управління державними лісогосподарськими підприємствами, розділили господарюючу і контролюючу функції. Так, 164 державні лісогосподарські підприємства об'єднали в єдине ДП «Ліси України», а замість 24 обласних управлінь лісового та мисливського господарства створили 9 міжрегіональних управлінь Держлісагентства.

Результати реформи можна побачити у декількох конкретних цифрах – ДП “Ліси України” торік збільшило прибуток у понад два рази до 3 млрд грн. У бюджети усіх рівнів надійшло податків на рекордних 10,5 млрд грн.

Серце реформи – цифровізація. Щоб забезпечити людей теплом взимку в умовах війни ми запустили державний інтернет-магазин “ДроваЄ”, де кожен може зробити замовлення з доставкою до оселі у декілька кліків. Жоден лісорубний квиток чи сертифікат більше не видається на папері, а комп'ютер не вміє брати хабарі. І це лише частина кейсів.

У 2023 році відкрили три нових лісових селекційно-насіннєвих центри – у Волинській, Івано-Франківській та Сумській областях. У 2024 плануємо побудувати 2 таких центри. Програму Президента “Зелена країна” виконано на понад 50% – вже висаджено більше 505 млн сіянців. Ми заклали правове підґрунтя для збереження самосійних лісів та збільшення лісистості України.

НОВИЙ ПІДХІД ДО МЕНЕДЖМЕНТУ У СФЕРІ РОЗВИТКУ ТЕРИТОРІЙ ТА ОБ’ЄКТІВ ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНОГО ФОНДУ ТАКОЖ ДАЄ СВОЇ РЕЗУЛЬТАТИ

Навіть в умовах війни 2023 рік став рекордно прибутковим для природно-заповідного фонду. Надання якісних послуг та самостійне виробництво – це ті пріоритети, які сприяли росту власних надходжень Нацпарків.


Так, якщо порівнювати з довоєнним 2021 роком, то сьогодні маємо наступні результати:

● за цей час кількість відвідувачів зросла з 505,5 тисяч до 873,8 тисяч;

● майже у 4 рази збільшились надходження від рекреаційної діяльності парків – з 10,5 млн грн до 41,5 млн грн. І це тільки початок.

Наразі ми зменшуємо навантаження на державний бюджет і при цьому підвищуємо якість послуг у природоохоронних установах. Для цього вже затверджено зміни до переліку платних послуг, які можуть надаватися установами природно-заповідного фонду. Основна суть у тому, що чим більше послуг надаватиметься Нацпарком, то вищою має бути зарплата його працівників. Таким є наш шлях до цивілізованого управління природними багатствами.

Щоб зберегти ці природні багатства, ми продовжуємо створювати електронний Кадастр природно-заповідного фонду. Це той інструмент, який унеможливить зазіхання на цінні території України, не дасть жодного шансу “не помітити” межі таких територій та організувати на них будь-яку іншу діяльність, окрім природоохоронної.

До речі, по спливу 10 років, урядовою командою, ми нарешті повернули у власність українського народу урядову резиденцію “Межигір'я” та надали їй статус парку-пам’ятки державного значення. Територія «Межигір’я» тепер належать до земель природно-заповідного фонду.

РЕФОРМА ДЕРЖАВНОГО ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ – РЕАНІМОВАНА

Це та реформа, про яку тривалий час дискутували до повномасштабного вторгнення росії. Однак сьогодні акценти змінилися. Часу зволікати немає. Війна стала лакмусовим папірцем для екоконтролю. Інспектори роблять те, що не робив ніхто в світі. Збір інформації про військові злочини рф проти природи, обрахунок збитків довкіллю від війни – це робота Держекоінспекції. Від того, наскільки якісно та оперативно її зможуть виконувати інспектори та чи матимуть необхідне матеріально-технічне забезпечення, а лабораторії відповідне сучасне обладнання, залежить якість та обсяг доказової бази. А отже притягнення агресора до відповідальності в Міжнародних судах. Інший вектор реформи – наближення України до Європейської родини.

Стратегія реформування системи державного екологічного контролю та операційному плані її виконання у 2024-2026 роках вже пройшли громадське обговорення та незабаром будуть представлені на розгляд Уряду.

ВОДНІ РЕСУРСИ – УКРАЇНА НА ПІВШЛЯХУ ДО ЄВРОПЕЙСЬКИХ СТАНДАРТІВ МЕНЕДЖМЕНТУ

Україна як ніхто знає ціну водним ресурсам. Внаслідок підриву росіянами греблі Каховської ГЕС ми втратили 14 млрд куб. м води – це дві доби водоспоживання для всього світу або потреби у воді України на 1,5 року. Однак ми продовжуємо дбати про те, що маємо.

Ми схвалили Водну стратегію до 2050 року. Це надважливий документ на шляху до виконання наших євроінтеграційних зобов’язань, а також вирішення основних водних проблеми країни. Розробили Плани управління всіма річковими басейнами країни.

Ми посилюємо співпрацю з сусідами – наприклад, підписали з Молдовою та Румунією Декларацію про співробітництво у сфері управління міжнародним водним басейном річки Прут.

Йдемо далі та в умовах воєнного бюджету шукаємо шляхи збалансованого використання водних ресурсів та забезпечення доступності води для кожного українця. Для цього плануємо створити Національну акціонерну компанію “Вода України”, яка забезпечить відкритий та ефективний моніторинг вод та контроль за використанням водних ресурсів.

МОНІТОРИНГ ДОВКІЛЛЯ – БУДУЄМО НОВУ НАЦІОНАЛЬНУ СИСТЕМУ

Вибудувати якісну довкіллєву політику можливо лише на основі достовірних даних про кожен компонент природи. Тож сьогодні ми зосереджені на розвитку власної комплексної системи моніторингу. Для цього вже закладено необхідний базис – в Україні прийнято Закон, який запустив реформу. Наразі регіони займаються розбудовою системи екологічного моніторингу. У подальшому центри моніторингу працюватимуть у кожній області. Ми прагнемо не просто збирати екологічні дані і відкривати їх, як це передбачено Орхуською конвенцією, а й належним чином систематизувати.

І все це про євроінтеграцію та наше майбутнє.

ЯКИМ ДОСВІДОМ УКРАЇНА МОЖЕ ПОДІЛИТИСЯ З ЄВРОПЕЙСЬКОЮ РОДИНОЮ СЬОГОДНІ У ДОВКІЛЛЄВІЙ СФЕРІ

Це однозначно своїм прогресом у цифровізації галузі.

Наприклад, при розробці Інформаційної системи управління відходами ми вивчали досвід Болгарії, Фінляндії, Австрії, Франції. У цих країнах системи працюють у напівавтоматичному режимі: підприємці завантажуються PDF-файли, а посадовці обробляють їх у ручному режимі. Ми ж автоматизуємо всі процеси.

Ми створили унікальний для світу сервіс ЕкоЗагроза, у якому українці отримують актуальну інформацію про стан довкілля. ЕкоЗагроза акумулює дані із 750 постів контролю радіаційного забруднення у Східній Європі та з майже 5 тисяч постів контролю за станом води, повітря. Тут є вся інформація, що рятує життя – сповіщення про повітряні тривоги, хімічну небезпеку; показники забруднення води, повітря, інструкції на випадок екологічних надзвичайних ситуацій.

На ЕкоЗагрозі українці повідомляють державу про факти завдання шкоди природі. Державні екологічні інспектори вже фіксують через ЕкоЗагрозу результати перевірок, проведених за зверненнями українців. У подальшому ми бачимо ЕкоЗагрозу щоденним невід'ємним інструментом кожного екоінспектора. Це дозволить назавжди закрити дискусії щодо можливості підробки документів та перекручування фактів. Це той антикорупційний запобіжник, який дасть кожному громадянину впевненість у прозорості екоконтролю.

На ЕкоЗагрозі також плануємо впровадити громадський контроль за підприємствами-забруднювачами, створити екопаспорти кожної точки на мапі України, а ще запровадити український індекс якості повітря (AQI).

Наша платформа ЕкоСистема це також про антикорупцію, про прозорість та зручність взаємодії громадян, бізнесу і держави. ЕкоСистема стала тим національним інструментом, який дав можливість бізнесу отримувати послуги у сфері захисту довкілля онлайн 24/7, а громадськість отримала постійний доступ до відкритих довкіллєвих реєстрів.

Сьогодні ЕкоСистема має понад 1,3 млн користувачів. У ній працює майже 92,5 тис. підприємців. Для них онлайн доступна 21 послуга із 29 існуючих у довкіллєвій сфері. Всього за цей час бізнес оформив тут понад 120 тис. дозвільних документів.

Крім того, завдяки переведенню довкіллєвих послуг в онлайн в країні вже зекономлено 7,5 млн аркушів паперу або врятовано близько однієї тисячі дерев. Через відсутність потреби чекати на друковані листи з відповідями підприємці заощадили 2 млн 850 тис. днів, а ще 300 тис. літрів бензину, які раніше витрачали на доставку до державних органів звітів і проєктів.

Тож український шлях унікальний – адже ми торуємо його в умовах війни, але з ще більшою вірою у європейське майбутнє. Для цього ми інтегруємо довкіллєву складову у всі національні політики країни, робимо екологічний вектор кроссекторальним. Ми працюємо над реформою екологічних фінансів – і це також про синхронізацію з ЄС, про можливість отримати доступ до міжнародних ресурсів та реалізувати проєкти з відновлення довкілля. Ми продовжуємо трансформувати галузь та крок за кроком скорочуємо відстань між Україною та ЄС.

Дякую всім, без кого цей шлях неможливо б було пройти Україні, без кого він би взагалі не розпочався, – Президенту Володимиру Зеленському, Прем'єр-Міністру Денису Шмигалю та всій урядовій команді, співголовам Міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків ексміністерці закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем та голові Офісу Президента України Андрію Єрмаку, Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування та його керівнику Олегу Бондаренку, комісару Європейського Союзу з питань довкілля, океанів та рибальства Віргініюсу Сінкявічюсу та моїм колегам – міністрам екології Німеччини, Швеції, Фінляндії, Японії, Румунії, Чехії, Молдови, Болгарії, Литви та іншим. Разом ми робимо важливу справу для нашої країни та її майбутнього. Вірю, що усі ці зміни – тільки початок нашого важкого, проте захопливого шляху. Попереду дуже багато викликів та роботи. Наші цілі обов’язково отримають логічне завершення, і ми поставимо нові – ще масштабніші.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Миколаїв другу добу без світла: мер розповів про ситуацію в місті
УкраинФорм
2024-11-29T13:45:14Z
Не для краси: Грабар пояснив, що означала 1 і 2 сережки у козаків
24tv
2024-11-29T13:39:00Z
російсько-українська війна залишає тисячі військовополонених у ​​"сірій зоні" – WSJ
iPress
2024-11-29T13:35:14Z
Тива, ВДВ і добровольці: ЗМІ встановили 80 тисяч загиблих окупантів і з'ясували цікаві тенденції
24tv
2024-11-29T13:35:12Z
Чи потрапить площа Свободи у Харкові до Списку всесвітньої спадщини? Мер Терехов повідомив позицію ЮНЕСКО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T13:33:33Z
На ТОТ Донеччини жителі залишились без питної води
УкраинФорм
2024-11-29T13:31:12Z
ЗСУ вдалося: на Курахівському напрямку темпи ворога змінилися, деталі - Коваленко
GlavRed
2024-11-29T13:27:51Z
Україну накриває антициклон Clemens: погодні умови різко зміняться
GlavRed
2024-11-29T13:27:09Z
Військові врятували маленьких левенят з Харківщини, їх матір довелося застрелити
Комсомольская правда
2024-11-29T13:26:46Z
Захистять кордони: британські війська мають бути в Україні в будь-якому разі, — Джонсон
Фокус
2024-11-29T13:42:05Z
"Не варта навіть паперу": у The Hill проаналіцзували перспективи угод з Путіним
24tv
2024-11-29T13:42:04Z
Прямо перед інавгурацією Трампа: Путін готовий піти на підступник крок - деталі
GlavRed
2024-11-29T13:36:47Z
У Раді пропонують брати на військовий облік жінок: яких категорій це стосується
Фокус
2024-11-29T13:36:43Z
В Ірландії стартували дострокові парламентські вибори
iPress
2024-11-29T13:35:53Z
У розвідці Британії назвали найвірогіднішу мету запуску "Орєшніка"
Европейская правда
2024-11-29T13:35:39Z
Трампу можуть сподобатись деякі "жахливі" речі із зовнішньої політики Байдена – NYT
iPress
2024-11-29T13:35:37Z
Африканська країна Чад розірвала військову угоду з Францією
iPress
2024-11-29T13:35:15Z
Понад 100 працівників МЗС Грузії підписали заяву проти призупинення євроінтеграції
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T13:34:48Z
В Україні під медичним наглядом перебувають 137 тисяч людей із ВІЛ
УкраинФорм
2024-11-29T13:42:20Z
Найпопулярніший сніданок виявився шкідливим для здоров'я: з чим в жодному разі не можна пити каву
TSN
2024-11-29T13:39:33Z
Як часто потрібно мити підлогу насправді: несподівана відповідь
24tv
2024-11-29T12:09:42Z
Рак легенів: кому потрібно проходити регулярні обстеження
24tv
2024-11-29T12:06:17Z
З початку року до сімейних лікарів по психологічну допомогу звернулося 420 тисяч осіб
УкраинФорм
2024-11-29T11:12:38Z
95% людей роблять це неправильно: як розморозити м'ясо, щоб воно було безпечним для здоров'я
TSN
2024-11-29T10:39:08Z
Що їсти на вечерю після 50, щоб організм уві сні швидше оновлювався й омолоджувався
TSN
2024-11-29T10:07:04Z
Коли серце говорить SOS: розуміємо серцево-судинні розлади
Eco Town
2024-11-29T09:16:04Z
Через неправильне споживання цієї зелені можуть з'явитись камені в нирках
24tv
2024-11-29T09:12:42Z
Звичайний одяг омолодить на декілька років: що одягнути жінці за 50 взимку
GlavRed
2024-11-29T13:42:04Z
Максим Галкін іронічно висміяв себе на фото, зробленому понад 30 років тому на ринку в Греції
TSN
2024-11-29T13:39:27Z
Мультфільм «Моана 2» вже зібрав $66,3 мільйона у світовому прокаті
УкраинФорм
2024-11-29T13:28:37Z
У S.T.A.L.K.E.R. 2 грає понад 120 треків українських артистів
InternetUA
2024-11-29T13:26:24Z
Джонні Депп підігрів чутки про новий роман: деталі
Фокус
2024-11-29T13:15:59Z
Топ-8 українських співаків 90-х, які зберегли свою популярність
Вива
2024-11-29T13:15:03Z
Відома співачка майстерно відповіла на закиди, що вона будує кар'єру за гроші сина нардепа ОПЗЖ
TSN
2024-11-29T13:09:52Z
5 найкращих британських фільмів, які можна переглянути на Netflix
24tv
2024-11-29T12:51:00Z
Гарпер Бекхем у стильному пальті приєдналася до батьків на публіці
Фокус
2024-11-29T12:45:53Z
Росте як на дріжджах: що відбувається із курсом злотого в Україні
24tv
2024-11-29T13:36:29Z
Завод Rheinmetall у Литві запустять до середини 2026 року
iPress
2024-11-29T13:35:19Z
Louis Dreyfus продала елеватори в росії
AgroPortal
2024-11-29T13:30:54Z
Чи планують в Україні підвищувати пенсійний вік: в уряді дали відповідь
GlavRed
2024-11-29T13:27:25Z
Журавлина «забарвила» водойму у США у червоний колір
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T13:24:23Z
Заморожену ожину з України затримали на кордоні у Польщі
AgroNews
2024-11-29T13:18:07Z
В Україні зібрано 73,6 мільйона тонн зернових та олійних культур
УкраинФорм
2024-11-29T13:15:42Z
Дві країни Європи нададуть гранти на підтримку енергостійкості мікро та малого бізнесу України
Хвиля
2024-11-29T13:15:04Z
Грудневий старт: чи будуть стабільними курси валют
24tv
2024-11-29T13:09:29Z
20 тисяч щомісяця: хто може отримати стипендію ВПО та як зареєструватись
Фокус
2024-11-29T13:42:13Z
Стало відомо, кому у 2025 році доведеться пройти базову військову підготовку
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T13:39:54Z
До Південної Кореї підлітали десятки російських і китайських літаків
iPress
2024-11-29T13:35:56Z
Львівщина стала першою областю в Україні, де не залишилося жодної релігійної єпархії московського патріархату
Комсомольская правда
2024-11-29T13:35:48Z
В Ізюмському районі громада отримала новий мініекскаватор
Мій Харків
2024-11-29T13:35:05Z
Одна із чотирьох петицій щодо скасування "тисячі від Зеленського" набрала 25 тисяч підписів
Комсомольская правда
2024-11-29T13:31:45Z
В Ужгородському національному університеті готують фахівців з кібербезпеки за допомогою спеціального «полігону»
Детектор М
2024-11-29T13:31:30Z
Дітям Ізюмського району подарували 173 ноутбуки
Мій Харків
2024-11-29T13:21:53Z
Сили безпілотних систем уразили РЛС ЗРК "Бук-М3" на Запорізькому напрямку: епічне відео роботи
24tv
2024-11-29T13:21:08Z
Вбивство при затриманні: на Миколаївщині засуджено трьох поліціянтів
Украина Криминальная
2024-11-29T13:33:29Z
В Україні судитимуть жінку, яка поширювала дописи на підтримку ворога у заборонений соцмережі
InternetUA
2024-11-29T13:26:30Z
В Одесі на узбережжі згорів популярний ресторан. Зачистка під чергову забудову?
Украина Криминальная
2024-11-29T13:21:23Z
Проблеми тривають. Через Google Maps в Індії загинуло троє людей
InternetUA
2024-11-29T13:16:03Z
На дорогах України з початку року загинуло понад 2500 людей – статистика поліції
AutoCentre
2024-11-29T13:13:16Z
У Києві затримали чоловіка, який ошукав пенсіонерку на $4000 за схемою «Ваш родич у біді»
Украина Криминальная
2024-11-29T13:09:42Z
Буковинку засуджено за домашнє насильство над співмешканцем
Украина Криминальная
2024-11-29T13:09:14Z
У Вільнюсі почали збирати найбільші уламки вантажного літака, що розбився у понеділок
Европейская правда
2024-11-29T13:08:01Z
Смертельна ДТП 16-річного водія Infiniti: суд у Харкові розглядає справу батька, матір - у розшуку
УкраинФорм
2024-11-29T12:58:33Z
Карло Анчелотті виступив із зухвалою заявою на тлі невдач Реала в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-29T13:30:45Z
ФІФА визначила кандидатів на звання найкращого тренера 2024 року: хто претендує на нагороду
24tv
2024-11-29T13:06:00Z
Ще один українець в Англії: клуб Забарного зацікавився лідером Динамо
24tv
2024-11-29T12:45:09Z
Павлюк повернувся до стартового складу Ворскли на матч проти Інгульця
Football.ua
2024-11-29T12:42:35Z
Шахтар і Цинциннаті не дійшли згоди щодо повноцінного трансферу Келсі
Football.ua
2024-11-29T12:35:23Z
Марта Костюк готується до нового тенісного сезону у Франції
УкраинФорм
2024-11-29T12:27:02Z
Як Різник встановив абсолютний рекорд Ліги чемпіонів: відео зі всіма сейвами українця
24tv
2024-11-29T12:24:21Z
Розклад 1-го етапу Кубка світу-2024/2025 з біатлону: коли змагатимуться українці
24tv
2024-11-29T12:21:59Z
Вікторія Балабан з ФК «Нептунас» вийшла до плей-офф Єврокубка
УкраинФорм
2024-11-29T12:13:17Z
Як попрасувати речі, якщо немає світла: простий і бюджетний спосіб
24tv
2024-11-29T13:39:10Z
Прострочився кефір – не біда: швиденько приготуйте з нього шоколадні мафіни
24tv
2024-11-29T13:24:08Z
Як знайти артефакт "Корона" у STALKER 2: детальний гайд
24tv
2024-11-29T13:09:33Z
Це не сподобається Змії: які прикраси не варто вішати на ялинку 2025 року
TSN
2024-11-29T13:09:26Z
Чому над Тибетом відмовляється літати авіація: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2024-11-29T12:27:49Z
Хочеш вилетіти – плати: на Мальдівах підвищують один з податків
24tv
2024-11-29T12:24:10Z
Без кавомашини: 3 способи приготувати ароматне еспресо в домашніх умовах
24tv
2024-11-29T11:52:27Z
Місячний календар стрижок на грудень 2024: названі сприятливі та погані дні
Политека
2024-11-29T11:31:59Z
Скільки хвилин треба варити сушені гриби: яка помилка може зробити їх твердими й несмачними
TSN
2024-11-29T11:09:06Z
Російський космічний корабель нарешті перестав смердіти, поки екіпаж МКС з'ясовував причину
24tv
2024-11-29T13:36:41Z
Як ProInternet формує довіру між гравцями та казино: стратегія і місія проєкту
Bin UA
2024-11-29T13:32:52Z
Розробники найдорожчої гри в історії звільнили тестувальників
InternetUA
2024-11-29T13:32:06Z
Штучний інтелект створив звуки які ніколи раніше не чули
360ua.news
2024-11-29T13:30:56Z
Знову невдача. Японська флагманська ракета Epsilon S вибухнула під час випробувань
InternetUA
2024-11-29T13:28:16Z
Огляд навушників Xiaomi OpenWear Stereo: компромісна модель з яскравим дизайном
ITC
2024-11-29T13:26:52Z
Вийшов тизер Zeverland – зомбі-виживалка з унікальною системою подвійної перспективи
Знай
2024-11-29T12:52:20Z
iPhone 17 показали на перших рендерах, створених на основі чуток․ Він жахливий
24tv
2024-11-29T12:36:35Z
Науковці навчили ШІ відтворювати особистість людини після двогодинного інтерв’ю
ITC
2024-11-29T12:31:07Z
Toyota Supra A90 Final Edition – лебедина пісня серії Supra нинішнього покоління, яка «дасть перцю» завдяки збільшеній до 429 к.с. потужності
ITC
2024-11-29T13:26:22Z
Honda презентувала недорогі електроскутери вартістю від 1000 доларів
Фокус
2024-11-29T13:00:54Z
Спецназ «Донеччина» отримав бронемашини «Козак-5» та Senator
AutoCentre
2024-11-29T12:10:05Z
Яку кнопку в авто не варто натискати під час снігу з дощем: представник поліції дав важливу пораду водіям
ТСН
2024-11-29T12:06:02Z
Tiguan на максималках: новітній сімейний кросовер Volkswagen надійшов у виробництво
Фокус
2024-11-29T12:00:44Z
Jetour Dashing в комплектації преміум зі знижкою 60000 грн!
AutoCentre
2024-11-29T11:46:04Z
Норвегія прощається з ДВЗ: у жовтні електромобілі «захопили» 94% ринку нових авто
ITC
2024-11-29T11:27:35Z
Найменший у родині: тест-драйв нового кросовера Jeep Avenger
Фокус
2024-11-29T11:12:10Z
Volkswagen готує заміну Golf та покликав на допомогу Rivian
AutoCentre
2024-11-29T11:09:27Z