MY.UAНовини
Ампутація територій. Фантомні та реальні болі українського суспільства
Ампутація територій. Фантомні та реальні болі українського суспільства

Ампутація територій. Фантомні та реальні болі українського суспільства

Ампутація територій. Фантомні та реальні болі українського суспільства

Усі воюючі країни проголошують, що воюють за людей. Але в реальності вони воюють за території й ресурси. Для себе та своїх проксі.

Особливо часто до теми цінності людського життя звертаються тоді, коли стає зрозуміло, що технічних можливостей відстояти свої території немає.

Для людей, іменем яких це робиться, вибір невеликий. Жити з відчуттям зрадженості та втішатися тим, що живий. Чи жити з відчуттям ненависті до можновладців, яких вони обирали собі на втіху. Або й те, й те.

Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян закликав відмовитись від історичної Вірменії на користь реальної. В контексті Нагірного Карабаху. На його думку, ці «дві Вірменії» часто є взаємно суперечливі.

Це при тому, що історія Вірменії тягнеться з III століття до нашої ери. За цей час територія, яка колись простягалася від Кавказьких гір і Кури до Синайського півострову та Червоного моря, зменшилася до сучасних розмірів із усіма супутніми сучасними проблемами.

Частина з вас скаже, що «так їм і треба, нема чого було дружити з москалями», ну й тому подібні стратегії диванної геополітики. Але далі зазвичай полеміка точиться, як у старому анекдоті: «...Ну а нас за що?».

Близько 26% української території окуповано, понад 7% — уже 10 років. Ви, либонь, не один раз теж читали й чули думки наших зарубіжних партнерів, друзів (і не дуже друзів) про те, що добре було б це все так і залишити. Он Фінляндія після своєї «зимової війни» втратила 11% територій — і нічого, чудово зараз живе, вступила до НАТО (щоправда, при цьому не питають думки самих фінів про територіальні втрати). Он дві Кореї, формально стан війни між ними триває понад 70 років, — і нічого. Японія — те саме. Десяток прикладів іще можна навести.

У дитинстві я застав людей, яких мої земляки називали «забужанами». «Забужани», як тоді казали, — це українець чи українка, чию родину було примусово переселено «з-за Бугу», тобто з території теперішньої Польщі. З місць, де народилися вони та їхні предки, в межах так званої операції «Вісла». Про політичні причини цього дійства, його травматичні наслідки в сфері української ідентичності написано вже чимало.

Аналогічно в Польщі утворилася верства переселенців із території України, яких називали й досі називають «кресов’яки». Із цілком подібними відчуттями ресентименту. Відмінність лише в тому, що Польща максимально активно кілька десятиліть використовувала цей ресентимент (зокрема за участю польського Інституту національної пам’яті) як важіль внутрішньої та зовнішньої політики в контексті наративу «історичної справедливості». 

Переділ територій унаслідок воєн — звичне явище для істориків. І трагічне для тих, хто став заручником історії.

Вестфальський мир завершив Тридцятирічну війну 1618–1648 років. Його рішення змінювали політичну географію світу, проголошуючи пріоритет національних держав. Відтак ці держави невдовзі почали воювати між собою з різною мірою завзяття, відгризаючи одна в одної шматки суверенних територій.

Унаслідок Першої світової війни та Версальського договору Австро-Угорська, Німецька, Османська та Російська імперії припинили існування. А з їхніх залишків утворилися нові держави, серед яких — Чехословацька Республіка, Естонія, Фінляндія, Латвія, Литва, Польська Республіка та Королівство Сербів, Хорватів і Словенців.

Не минуло й 30 років, як Ялтинська конференція стала символом нового поділу Європи та й загалом цілого світу після Другої світової війни. Всі «холодні війни» неминуче переростають у гарячі, потім остигають, а потім усе починається спочатку.

Туреччина не визнає тимчасової окупації Криму Росією, підтримує суверенітет і територіальну цілісність України. Але концепція «Великої Порти» залишається ідеологічно-культурним наративом сучасної турецької політики. У липні 1667 року гетьман Петро Дорошенко направив посольство до Османської імперії на переговори про перехід під владу Порти. Й за рік підданство було прийнято, а Дорошенко отримав від турецького султана Мегмеда IV титул бея українських земель у султанаті, до якого увійшли території запорізького, лівобережного та правобережного козацтва.

Що було б, якби хтось в Україні закликав відмовитися від історичної України на користь «реальної»? Не просто так, а, наприклад, в ім’я ваших дітей? Не так, щоб просто завтра, але десь за півроку, рік? Погодитесь?

Це не про потенційних зрадників, колаборантів та інших «ждунів». Їх значно більше, ніж ми собі уявляємо, але ця величина є дуже далекою від критичної. Чому вона існує після 30 років української державності? Ялова пафосність державної пропаганди й освіти — не тільки українська проблема. Дурисвітство політиків і прогресуюча тупість електорату є логічним результатом деградації інститутів демократії в усьому світі.

Є багато гарних слів, призначення яких — завуалювати національні катастрофи. Наприклад, «демаркація» чи «делімітація». Це щось таке миле, стравне й ні до чого не зобов’язує, як «печеньки Нуланд» на Євромайдані. Упокорення соціальних настроїв — так само десятиліттями відпрацьована технологія, як і їх збурення. Як утомлене українське суспільство може реагувати на масовану атаку таких інформаційних дронів у випадку, коли сильні світу цього домовляться вкотре мінімізувати свої збитки нашим коштом?

У психотравмуючої події (зокрема цієї очікуваної) є два напрями розвитку. Перший — це синдром, який дістав уже загальновідому назву «посттравматичний стресовий розлад». Це драматичний «букет» різних невротичних станів, пов’язаних між собою фактом самої події. Він не є настільки масовим, як це прийнято вважати. Але до нього (як кажуть у народі, «на старі дріжджі») додається сукупність різних уже наявних розладів.

Другий напрям називають модним виразом «посттравматичне зростання». Це досвід позитивних змін, що відбуваються з людиною після зіткнення з кризовими життєвими ситуаціями. Теоретично близько 50–70% людей після травматичної події мають потенціал для посттравматичного зростання. Наскільки вони в принципі спроможні самостійно розкрити цей потенціал — окреме велике питання.

Теорія перспектив (Деніел Канеман та Амос Тверскі) описує поведінку індивіда в умовах невизначеності. Згідно з нею, люди схильні переоцінювати низькі ймовірності виникнення альтернатив і недооцінювати високі ймовірності. Теорія стосується економіки, але ж ми знаємо, що люди мислять ідеологічно, але поводяться здебільшого економічно, якщо говорити про масову психологію.

Перекладаючи це простою мовою, констатуємо, що люди засадничо вірять у те, що жодної здачі території Україною не може бути в принципі. Всупереч тому, що вони дедалі більше читають і чують. І до чого все йде. І ця ж теорія доводить, що люди значно важче сприймають втрати, ніж оцінюють здобутки.

Як можна приблизно змоделювати драматичне протистояння всередині суспільства в разі припинення бойових дій за рахунок здачі українських територій, під неймовірно політкоректними й патріотичними гаслами та обіцянками негайно прийняти нас до Євросоюзу й НАТО?

Насамперед я б не розглядав усерйоз романтично-диванних розмов про «хунту». Єдиний відносно успішний з технічного погляду приклад — це Чилі, де склалась унікальна ситуація абсолютної єдності всіх чилійських збройних сил, зокрема через їхню правову дискримінованість (на відміну від Аргентини наприклад), масштабну суспільну підтримку через вуличний тероризм ультралівих і домінування ідеології антикомунізму в світових трендах. Нам так не буде.

Другий аспект — це демографія. Український інститут майбутнього в травні минулого року називав цифру 29 мільйонів постійного населення. Я схильний більше довіряти нашому Інституту демографії з їхньою цифрою приблизно в 36 мільйонів людей. А без окупованих територій — приблизно 31,5 мільйона. Тут є такий нюанс. Так зване демографічне дерево великих міст-мільйонників зменшилося в пропорціях, але по суті не змінилося через заміщення людських ресурсів. Працевлаштування в таких великих містах, як і в усьому світі, — це переважно сфера обслуговування. Тобто віковий сегмент приблизно 35–45 років і далі домінує у формуванні основних комунікаційних наративів.

Радикально іншою є картина в провінції. Навіть якщо залишити поза увагою традиційну торгівлю «мертвими душами» під час виборів, в Україні зараз приблизно 10,5 мільйона пенсіонерів. Це основний електоральний потенціал, на який і розрахована вся машина української державної пропаганди. Всі справедливі обурення громадянського суспільства стосовно цього є математично нікчемними з погляду ефективності впливів на суспільні процеси.

Психологія «бульбашок» дає змогу підвищити самооцінку, але на демократичні процедури не впливає. Для такої каналізації впливів, наприклад, є механізм підписання петицій, можливо, ви теж на це повелися.

Якщо ви вважаєте себе ще розумнішими, то для вас є широке поле різноманітних стратегічних комунікацій, які тепер започатковані ледь не в кожному ОСББ. Вони — не для того, щоби зв’язувати вас із виконавцями або людьми, які справді ухвалюють рішення, а для того, щоб ви відчули себе стратегами й нарешті вгамувалися.

Суспільство змушене буде прийняти драматичну реальність, хоч би якою вона була, бо не має особливого вибору через той демографічний факт, що людей, здатних масштабно впливати на перебіг подій, фізично не існує.

До того ж Деніел Канеман зауважував («упередження через надмірний оптимізм», помилка «обдурення випадковістю», «якоріння»), що певна «ілюзія» створюється тоді, коли люди переоцінюють значення впливу одного конкретного чинника на їхній добробут, водночас відкидаючи можливість існування численних інших чинників, які в більшості випадків мають значно більший вплив. 

Те, що суспільство змушене буде щось прийняти, зовсім не означає, що різні верстви суспільства ніяк на це не реагуватимуть у принципі. Розшарування суспільства, безумовно, поглибиться в разі здачі територій. Це не буде простою поляризацією. Загалом усі будуть проти, але групи розділяться на тих, хто «категорично проти», «проти, але…» й «проти, але треба щось…».

Коротко нагадаю історію Шарля де Голля, який в електоральний період обіцяв, що в жодному разі не віддасть Алжир — це приблизно як наш Крим у контексті французького сентименту. Сім років війни змінили ситуацію. 16 вересня 1959 року президент Франції заявив про право народів на самовизначення.

Цього разу люди, які допомогли йому прийти до влади, насамперед французькі військові, ветерани Алжиру, спланували операцію «Шарлотта Корде» з ліквідації, як вони вважали, зрадника. «Ми дуже сильно лоханулися», — так можна було б схарактеризувати настрій колишніх друзів де Голля. 

Учасниками замаху були принципові антикомуністи (зокрема угорці) й так звані чорноногі французи, які народились і жили в Алжирі. Це приблизно як наші переселенці зі сходу та Криму. Наступний замах був 1961 року, теж невдалий.

Загалом Шарль де Голль пережив 23 замахи на своє життя й під тиском із лівого та правого флангів (не пробачимо французької політики) 1969 року подав у відставку.

Дисклеймер до вищезгаданої історії. Як прийнято титрувати деякі фільми: «Всі персонажі та події вигадані. Будь-які збіги з реальними людьми чи подіями є випадковими».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Буферна зона Путіна: Портников пояснив, які регіони під загрозою і чим це закінчиться
ТСН
2025-05-23T17:39:47Z
Підписання мирної угоди: Лавров висунув Україні умову про вибори
ТСН
2025-05-23T17:39:20Z
У Держдумі РФ назвали нахабну ціль війни проти України: Київ відреагував
ТСН
2025-05-23T17:38:50Z
Андрія Портнова вбив професіонал: деталі про перебіг розслідування
ТСН
2025-05-23T17:38:34Z
Як довго може тривати війна між Україною та Росією: Сікорський шокував прогнозом
ТСН
2025-05-23T17:38:25Z
Росія хоче "стратегічних результатів": експерт пояснив справжні цілі Путіна на фронті
ТСН
2025-05-23T17:38:20Z
У Росії зазіхнули на шість областей України: над якими регіонами нависла загроза
ТСН
2025-05-23T17:38:16Z
Трамп вимагає: iPhone мають збиратися в США, або будуть мита
ТСН
2025-05-23T17:38:08Z
Удар по Одеському порту: з’явились деталі про атаку і руйнування
ТСН
2025-05-23T17:37:55Z
Як схуднути на кефірі за три дні: варіанти дієти
ТСН
2025-05-23T17:38:56Z
Засіб номер 1 від білокрилки: як боротися зі шкідниками
ТСН
2025-05-23T17:38:05Z
Поки ще є час: весняне підживлення, яке активує шалене зростання томатів — рецепт
ТСН
2025-05-23T17:34:51Z
Вчені назвали добавку, яка може уповільнити старіння на три роки
ТСН
2025-05-23T17:34:24Z
Білкова дієта: принцип дії та дозволені продукти
ТСН
2025-05-23T17:34:20Z
Яка користь банана для здоров’я чоловіка
ТСН
2025-05-23T17:33:11Z
Спалах гепатиту А: скільки коштує вакцинація у столичних приватних клініках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T15:00:48Z
Спалах гепатиту А. Інфекціоніст розповів, кому варто уникнути вакцинації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:00:08Z
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:45:13Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
"Холостяк" Терен після гучних скандалів з Бєлєнь зізнався, чи тримає на неї образу: "Виринуло багато"
ТСН
2025-05-23T17:39:16Z
Дашу Квіткову запідозрили у романі з відомим 23-річним футболістом
ТСН
2025-05-23T17:38:57Z
Зірка "Топмоделі по-українськи" Самвел Туманян уперше став батьком і показав фото малюка
ТСН
2025-05-23T17:37:16Z
Названо наймодніші омолоджувальні стрижки для жінок за 40: трендові зачіски літа 2025
ТСН
2025-05-23T17:37:14Z
Учасниця "Холостяка-12" оголосила про вагітність і показала свій помітно округлий животик
ТСН
2025-05-23T17:35:33Z
Переможниця "Холостяка-13" Бєлєнь гнівно звинуватила Терена у порушенні обіцянки: "Виживає, як може"
ТСН
2025-05-23T17:34:46Z
Каменських замилувала романтикою з Потапом і показала подарунок від нього на річницю шлюбу
ТСН
2025-05-23T17:34:14Z
Цей молочний продукт зовсім не корисний для вашого здоров’я, але він є майже у всіх холодильниках
ТСН
2025-05-23T17:39:46Z
З цими інгредієнтами млинці будуть в рази смачніші: зробіть таке тісто — і не пошкодуєте
ТСН
2025-05-23T17:39:32Z
Чим найкраще підживити виноград навесні, щоб отримати рекордний урожай
ТСН
2025-05-23T17:38:47Z
Названо найгірше морозиво, яке краще не купувати: про це треба знати кожному
ТСН
2025-05-23T17:38:11Z
Що треба змінити у своєму житті, щоб стати щасливими: про це майже ніхто не знає
ТСН
2025-05-23T17:37:59Z
Дівам варто більше вчитися, а Скорпіонам слід попрацювати з імпульсивністю: гороскоп за картами Таро на 23 травня 2025 року
TSN
2025-05-23T17:36:20Z
На якій відстані один від одного потрібно садити кавуни, щоб отримати великий урожай: правила городників
ТСН
2025-05-23T17:36:07Z
Місячний посівний календар на червень 2025 року: запишіть сприятливі дні для городніх робіт на початку літа
ТСН
2025-05-23T17:36:03Z
11 квітів, які не дають рости бур’янам, розпушують ґрунт, відлякують шкідників і приваблюють бджіл
ТСН
2025-05-23T17:35:58Z
В Одесі сталися вибухи
ТСН
2025-05-23T17:39:45Z
The Sun опублікувало репортаж про підземний шпиталь "Сталевого фронту" Ахметова
ТСН
2025-05-23T17:39:39Z
Україну накриють грози, град і сильний вітер: де вируватиме негода
ТСН
2025-05-23T17:39:09Z
Росіяни атакували Одесу балістикою: є жертви і багато поранених
ТСН
2025-05-23T17:38:59Z
Погода на суботу, 24 травня: синоптикиня сказала, де вдарить спека
ТСН
2025-05-23T17:38:57Z
Війська РФ розстріляли двох полонених українських військових на Донеччині
ТСН
2025-05-23T17:38:45Z
Посилення мобілізації в Києві: влада зробила заяву
ТСН
2025-05-23T17:38:02Z
Окупанти просунулися поблизу трьох селищ на Донеччині — DeepState
ТСН
2025-05-23T17:37:38Z
Якою в Україні буде погода на вихідних, 24-25 травня: синоптики здивували прогнозом
ТСН
2025-05-23T17:37:12Z
РФ атакувала Україну балістикою і "Шахедами": скільки цілей збито
ТСН
2025-05-23T17:39:33Z
Після загадкової смерті в Туреччині з тіла жінки зникло серце
ТСН
2025-05-23T17:39:04Z
В Генштабі пояснили відставку екскомандира 59-ї ОШБр: подробиці
ТСН
2025-05-23T17:38:46Z
Українські діти мають готуватися до війни ще зі школи — Верещук
ТСН
2025-05-23T17:38:05Z
У заповіднику "Києво-Печерська лавра" змінилося керівництво: що відомо
TSN
2025-05-23T17:37:59Z
Як ще називають ревінь в Україні: ви могли навіть і не чути таких слів
ТСН
2025-05-23T17:37:56Z
31-річна донька Мозгової розсекретила свою професію та як вона змінилася за два роки
ТСН
2025-05-23T17:37:26Z
Викрадених Росією дітей може бути значно більше — Зарівна
ТСН
2025-05-23T17:37:18Z
Яке сьогодні, 23 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-23T17:36:56Z
У Полтаві чоловік зґвалтував на березі річки хлопчика і знімав це на відео
ТСН
2025-05-23T17:39:47Z
В Україні оголошена масштабна повітряна тривога
ТСН
2025-05-23T17:38:43Z
У Росії розбився гелікоптер Мі-8: що відомо
ТСН
2025-05-23T17:38:01Z
У Харкові військовий стріляв у підлітків: образився, що назвали "ТЦКшником"
ТСН
2025-05-23T17:37:57Z
Росіяни вдарили по Чугуєву ракетою: відомо про постраждалих та загиблу
ТСН
2025-05-23T17:37:52Z
Моторошна аварія: у Києві авто влетіло в зупинку
ТСН
2025-05-23T17:37:48Z
Обманом змушував дітей торкатися свого статевого органа: в Києві судитимуть чоловіка
ТСН
2025-05-23T17:37:12Z
"Били свідомо": ветеран-працівник ТЦК на Львівщині розповів шокувальні подробиці нападу на нього
ТСН
2025-05-23T17:36:58Z
Росіяни атакували залізницю в Чернівецькій області
ТСН
2025-05-23T17:36:53Z
Лоукостер Ryanair висунув вимогу до українських аеропортів
ТСН
2025-05-23T17:38:59Z
Українці вже сплатили понад 4 млрд грн податку на нерухомість: де найбільше
ТСН
2025-05-23T17:38:40Z
Підняття прайс-кепів критично важливе для запобігання дефіциту електрики — Омельченко
ТСН
2025-05-23T17:37:24Z
Курс валют на 23 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-23T17:36:33Z
Яким має бути курс гривні: у МВФ дали відповідь
ТСН
2025-05-23T17:35:11Z
Скільки коштує українська земля зараз: експерти прогнозують зростання цін
ТСН
2025-05-23T17:31:04Z
Великі банки США хочуть створити спільну цифрову валюту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:48:03Z
Економіст назвав галузі, які найбільше постраждають від запровадження європейського екологічного податку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:06:45Z
Фрахт панамаксів для перевезення українського зерна подешевшав
AgroPortal
2025-05-23T16:00:24Z
У "Дії" призупинять роботу низки сервісів: що відомо
ТСН
2025-05-23T17:39:49Z
Єдиному в світі морю без берегів загрожує небезпека: яка причина
ТСН
2025-05-23T17:38:00Z
В Україні запустили виробництво нових ударних дронів "Батяр": що відомо про розробку
ТСН
2025-05-23T17:37:04Z
Магнітна буря 23 травня: яка її потужність
ТСН
2025-05-23T17:36:45Z
Випорожнення пінгвінів можуть пом’якшити зміну клімату на планеті
ТСН
2025-05-23T17:36:42Z
Екологічна катастрофа ставить під загрозу виживання бджіл і людства
TSN
2025-05-23T17:36:32Z
"Атлантида пісків": у пустелі Руб-ель-Халі знайшли місто 5000-річної давнини
ТСН
2025-05-23T17:35:56Z
ChatGPT, музика, мильні бульбашки та сир: як КМDШ інтегрує штучний інтелект у навчання
ТСН
2025-05-23T17:35:42Z
Вчені знайшли восьмий континент: що відомо про нове відкриття
ТСН
2025-05-23T17:35:32Z
Збірна Росії з хокею остаточно відсторонена від Олімпіади-2026 – джерело
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:54:02Z
Організатори присвятили чемпіонат Росії з кікбоксингу закладчику, якого ліквідували ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:27:35Z
Юнацька збірна України із футзалу в червні виступить на турнірі у Хорватії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:06:54Z
Збірні України з хокею дізналися місця проведення чемпіонатів світу у 2026 році
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:57:22Z
«Шахтар» ефектно презентував форму на наступний сезон
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:57:56Z
Стали відомі господарі чоловічого Євробаскету 2029 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:33:33Z
Одіозна чиновниця з РФ поскаржилася, що європейське лобі блокує допуск російських лижників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:12:53Z
Троє українських баскетболістів стали переможцями чемпіонату Латвії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:24:57Z
Canadian Shield: ще один суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:12:04Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z