MY.UAНовини
Чи має уряд право на експеримент-5655 і чи є ознаки картельної змови?
Чи має уряд право на експеримент-5655 і чи є ознаки картельної змови?

Чи має уряд право на експеримент-5655 і чи є ознаки картельної змови?

Новина російською

Чи має уряд право на експеримент-5655 і чи є ознаки картельної змови?

image

Минулого тижня стало відомо, що на розгляд уряду знову можуть винести скандальну постанову-клон містобудівної «реформи» №5655. Про це повідомили джерела ZN.UA. На підтвердження цього громадській ініціативі «Голка» вдалося отримати документ, датований 5 квітня, який чітко підтверджує, що постанову-клон справді готують до засідання Кабміну.

Фото надане автором

Після викриття першої спроби Мінінфраструктури поспіхом оприлюднило звіт про результати проведення громадського обговорення проєкту «Про реалізацію експериментальних проєктів у сфері містобудівної діяльності», який згадується в протоколі.

Міністерство отримало величезну кількість зауважень про те, що норми проєкту «експерименту» прямо суперечать положенням законів. Тільки наша організація направила зауваження обсягом більш як 90 сторінок. І це лише те, що стосується культурної спадщини. Їх, звісно ж, не врахували, як і більшість зауважень народної депутатки Ганни Бондар («Слуга народу»), — а вона очолює робочу групу, що напрацьовує Містобудівний кодекс.

На відвертий лобізм забудовників не може вплинути ні попередження Європарламенту, ні звіт Єврокомісії, ні документ Королівського інституту Chatham House. Останній, до речі, в урядовій постанові-клоні №5655 вбачає ризик виникнення будівельного картелю.

скриншот

Що ж таке картель і чому він є небезпечним?

Картельна змова виникає тоді, коли великі гравці з одного сектору об’єднуються й роблять усе, аби створити вигідні для себе умови. 

Картельні змови заборонені європейським законодавством. А саме Договором про функціонування Європейського Союзу. Антимонопольний комітет України теж давно розповідає про шкоду від картелів і зазначає, що вони істотно впливають на зниження добробуту суспільства.

Звісно, коли хтось намагається стати на заваді цим планам, на нього починають тиснути. Інститут громадянського суспільства, який втратив фінансування одного зі своїх проєктів, уже заявив, що вбачає в цьому прояв неформального тиску з боку Мінінфраструктури. Також у ЗМІ зафіксовано непоодинокі факти цензури, коли йдеться про містобудівну «реформу».

І постає цілком логічне запитання: а чому за наявності позиції Європарламенту, Єврокомісії та Chatham House Мінінфраструктури не врахувало зауважень громадського сектору й нардепа?

 

Де в уряду закінчується «право на експеримент»?

Аби запровадити правила гри, які не погодився підписувати президент Володимир Зеленський, Олександр Кубраков вирішив діяти через урядову постанову. Тут підпис гаранта Конституції не потрібен. І такі дії виправдовують правом уряду проводити… експерименти. Це право дійсно було гарантовано Законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень в галузі охорони навколишнього природного середовища» (далі — Закон №2362-VIII).

Фото надане автором

Ця норма з’явилася не просто так. Коли цю законодавчу ініціативу готували до розгляду ще 2018 року, то на старті не було мови про жоден експеримент. Ба більше, про це не йшлося навіть у другому читанні. Цю норму вніс із голосу як «техніко-юридичну правку» тогочасний голова підкомітету комітету Верховної Ради з питань екологічної політики Павло Дзюблик. Про це свідчить стенограма.

Техніко-юридичні правки — це просте виправлення відповідних техніко-юридичних помилок, тобто певних порушень логічних, мовних, процедурних вимог правотворчої техніки. Й нові норми в законах від таких правок з’явитися не можуть.

Навряд чи хтось заперечуватиме, що наділення уряду правом на власний розсуд проводити експерименти над Україною аж ніяк не є такою правкою до закону про природно-заповідний фонд. Тобто, користуючись неуважністю народних обранців, із порушенням регламенту в закон протягнули норму, якої там у принципі не могло бути.

скриншот

Тоді Верховна Рада проголосувала за правку про повноваження уряду щодо «прийняття рішення» (в однині) та «екологічного державного управління».

Проте в підписаному Петром Порошенком і оприлюдненому тексті закону вже йдеться про «прийняття рішень» (у множині), а «екологічне державне управління» перетворилося на окремо «екологію» та «державне управління».

Внаслідок такої підміни в тексті закону Кабмін отримав змогу під час проведення експерименту приймати необмежену кількість рішень щодо широкого кола питань, хоча Верховна Рада за це й не голосувала.

скриншот

Але це право Кабміну однаково не є необмеженим і нескінченним.

Кабмін може приймати необмежену кількість рішень у різних сферах, але щодо експерименту (в однині), строк якого не перевищує двох років (пункт 2 розділу II Закону №2362-VIII).

Тобто уряд отримав право лише раз провести дуже широкий експеримент, і цей експеримент не може тривати більш як два роки.

Перше рішення в межах експерименту, яке можна знайти в базі законодавства, — розпорядження 2019 року «Про запровадження експериментального проєкту щодо підвищення ефективності управлінських процесів у секретаріаті Кабінету міністрів України».

скриншот

Із цього розпорядження почався відлік установленого Законом №2362-VIII максимально можливого строку експерименту в два роки, протягом яких Кабмін міг необмежену кількість разів приймати нові рішення в межах його реалізації. І в жовтні 2021 року цей строк… закінчився.

Уряд давно використав свою одноразову (!) можливість і більше не має права розпочинати «експериментальні проєкти», посилаючись на ту саму норму закону.

Фактично йдеться про таке собі законотворче шахрайство з боку Мінінфраструктури.

Міністерство, обманюючи та зловживаючи довірою, намагається протягнути проєкт свого «експерименту», посилаючись на норму закону, що вже не надає уряду повноважень на прийняття таких рішень.

Яким є другий аргумент Кабміну?

Мінінфраструктури стверджує, що Кабмін має право проводити експерименти, що суперечать законам, бо норми про експеримент у Законі №2362-VIII не містять заборони так робити. Цей аргумент має вторинне значення, бо Кабмін узагалі не має права ці експерименти проводити. Але він є дуже показовим в аспекті демонстрації ставлення урядовців до Конституції України.

Тут віцепрем’єр Олександр Кубраков із підлеглими виправдовують свої дії так, наче займаються не управлінням державою, а лише політикою чи бізнесом, де статтями 15 і 42 Конституції справді дозволено все, що не заборонено законом.

Обґрунтування міністерства прямо суперечить положенням статті 19 Конституції, відповідно до якої органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Простіше кажучи, їм заборонено все, що прямо не дозволено.

Норми Закону №2362-VIII не містять вказівки на те, що під час проведення експерименту Кабмін мав право встановлювати регулювання, яке суперечить законам, тож і Кабмін мав право затверджувати експеримент лише в разі, якщо він не суперечить чинним законам.

Які саме порушення вимог законодавства в запланованих чотирьох експериментальних проєктах намагається виправдати Мінінфраструктури?

Фінальної редакції проєкту постанови наразі не оприлюднено, тому наміри Мінінфраструктури було проаналізовано за проєктом, направленим 4 березня до НАЗК для проведення антикорупційної експертизи, та Звітом про розгляд пропозицій громадськості від 11 квітня. Ми пам’ятаємо, що НАЗК дало негативний висновок.

Деталізований перелік порушень вимог Конституції України, міжнародних зобов’язань, ратифікованих Верховною Радою, та законів занадто довгий, тому обмежимося лише основним.

  1. Порядок реалізації експериментального проєкту щодо надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.

Надання містобудівних умов та обмежень — це самоврядне повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Порядок його реалізації прямо встановлено статтею 29 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності», і згідно з законом Кабмін узагалі не має повноважень його змінювати.

Проте експеримент визначає новий порядок, що не відповідає зазначеним нормам спеціального закону, передбачає часткове позбавлення органів місцевого самоврядування його самоврядних повноважень, визначених підпунктом 9 пункту «а» частини 1 статті 31 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», що водночас є порушенням вимог статей 140 і 146 Конституції, а також можливість скасування рішень органів місцевого самоврядування не судом, а наказами Державної інспекції архітектури та містобудування, що є порушенням статті 144 Конституції.

Такі порушення прав місцевого самоврядування є також порушенням Європейської хартії місцевого самоврядування.

  1. Порядок реалізації експериментального проєкту щодо розроблення, погодження та проведення експертизи проєктної документації на будівництво.

Новий порядок не відповідає частині вимог статті 31 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності».

Істотно послаблюється захист культурної спадщини. Частина виключних повноважень щодо збереження культурної спадщини передається приватним особам (порушення статті 54 Конституції та Конвенції про охорону архітектурної спадщини Європи). Запропоноване регулювання також суперечить положенням Закону «Про охорону культурної спадщини».

  1. Порядок реалізації експериментального проєкту щодо набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.

Встановлює нові правила надання адміністративних послуг та видачі дозвільних документів, що не відповідають правилам, визначеним статтями 34–37, 39, 39-1 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності». Це одночасно є порушенням частини 1 статті 4 Закону «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та статті 5 Закону «Про адміністративні послуги», відповідно до яких такі питання встановлюються виключно законами.

Крім того, органи місцевого самоврядування планується позбавити частини делегованих законом повноважень (порушення статті 143 Конституції) та зобов’язати виконувати нові повноваження, не передбачені законом (порушення статті 146 Конституції). Як уже зазначалося, порушення прав місцевого самоврядування є також порушенням Європейської хартії місцевого самоврядування.

  1. Порядок реалізації експериментального проєкту щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Заплановано принципово змінити весь порядок контролю над будівництвом, установивши нові правила всупереч нормам статті 41 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності». Має бути змінено перелік осіб, які підлягають перевірці, підстави призначення перевірок, повноваження органів, що здійснюють контроль. Водночас відповідно до частини 4 статті 4 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» такі питання можуть установлюватися виключно законами.

Частина виключних повноважень держави щодо контролю передається приватним суб’єктам, що є порушенням статті 42 Конституції.

Також наявні порушення прав місцевого самоврядування, аналогічні за типом до зазначених у описі попереднього порядку.

Якими є ризики?

«Експериментатори» мають розуміти, що уряд може ухвалювати нормативні акти лише в тих межах, які дозволяє закон. Інакше цей документ можна буде оскаржити в суді. Й випадки, коли постанови уряду скасовували в судовому порядку, вже були. Судова тяганина може забрати певний час.

Не зайвим буде нагадати, що президент України, відповідно до пункту 15 частини 1 статті 106 Конституції, зупиняє дію актів Кабміну з мотивів невідповідності Конституції з одночасним зверненням до Конституційного суду щодо їх конституційності.

Збитки, що виникнуть через імплементацію такого «експерименту», компенсуватиме держава.

Джерело матеріала
Згадувані персони
США, Великобритания и ЕС раскрыли операцию ГРУ против Украины
Корреспондент
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
Израиль усилит охрану своих посольств по всему миру
Корреспондент
Дроны атаковали объекты ВПК в двух регионах Росси - ЦПД
Корреспондент
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
Жерар Депардье предстанет перед судом в Риме
Корреспондент
Вышел трейлер четвертого сезона сериала Медведь
Корреспондент
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
От гламурной блонды до элегантной леди: как изменилась Оля Полякова за 20 лет
Gazeta UA
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Гороскоп для знаков зодиака на 23 мая 2025 года
Корреспондент
Больше не будет безобразных разводов: как правильно мыть бокалы — оказывается существуют определенные секреты
TSN
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
Тельцам следует показывать свои преимущества, а Скорпионам следует позволить себе радоваться: астрологический прогноз на рунах на 19 мая 2025 года
TSN
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
Малоподвижный образ жизни может уменьшать мозг - исследование
Корреспондент
ВОЗ приняла первое в истории соглашение о готовности к пандемиям
Корреспондент
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
Как получать пенсию в любом банке: новые правила для ВПЛ, украинцев за границей и в оккупации
VGorode
Учебный центр ЗАЭС атаковал беспилотник - МАГАТЭ
Корреспондент
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
Россияне на оккупированной Луганщине закроют более 100 школ - ОВА
Корреспондент
Выход на границу Донетчины: пропагандист рассказал о неудачной пиар-акции
Корреспондент
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
Россияне обстреляли Донецкую область, есть жертвы
Корреспондент
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
Во Львове водитель врезался в остановку: пострадала девушка
Корреспондент
Россияне обстреляли Херсон: погибла женщина
Корреспондент
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
Обломки российского дрона упали на территорию школы в Киеве
Корреспондент
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
Цены на нефть падают на новостях из США
Корреспондент
Британия призвала G7 снизить предельную цену на нефть из РФ
Корреспондент
Основной производитель iPhone для Apple инвестирует $1,5 млрд в Индии
Корреспондент
Bitcoin обновил исторический максимум до $109 тысяч
Корреспондент
Шмыгаль рассказал о расходах в размере 1,2 трлн грн
Корреспондент
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
В Помпеях нашли жрицу Цереры: уникальная гробница поразила ученых
Корреспондент
Компания Google представила ИИ-генератор видео со звуком
Корреспондент
В части РФ произошёл масштабный сбой интернета после налета дронов
Корреспондент
Покупка бонуса в слотах: преимущества и недостатки
GameMag
SpaceX запустила 23 спутника Starlink новой ракетой Falcon 9
Корреспондент
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
Peugeot-Citroen выпустила сверхдешевый электрический кроссовер в Китае
Корреспондент
Tesla начала принимать Cybertruck на обмен
Корреспондент
Mazda представила в Китае спортивный седан для молодежи
Корреспондент
Китай продаёт каждый третий новый автомобиль в мире
Корреспондент
Продажи электромобилей Xiaomi падают на фоне кризиса доверия к компании
Корреспондент
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
Экс-игрок Тоттенхэма отреагировал на успех бывшей команды
Корреспондент
Финал проигран: тренер Манчестер Юнайтед прокомментировал свое будущее
Корреспондент
НБА, плей-офф: Индиана одолела Нью-Йорк на старте финала конференции
Корреспондент
Плей-офф НХЛ: Даллас оформил камбэк и пробился в финал Запада
Корреспондент
Тоттенхэм - Манчестер Юнайтед: обзор финала Лиги Европы
Корреспондент