Коментатор Віталій «Вілат» Волочай розповів, чому на телебаченні немає спортивних новин
На початку відео нам говорять, що Волочай — «людина-оркестр, яка знає про спорт усе, адже коментував 40 його видів». Цікаво послухати, що ж він розповість про спорт у медіа.
А про спорт у медіа він каже таке: «У нас немає спортивних новин в Україні на жодному каналі. На жодному нема. "Суспільне Спорт" тільки». Ведучий Валерій Літонінський йому заперечує: «Ні, є. Є ось цей канал "Дом"». Фоззі видає в цей момент якісь звуки, Вілат відповідає: «Та ну, давайте про нього не будемо зараз говорити». Усі погодились, і про «Дом», як про Волдеморта, більше не згадували вголос.
Фоззі каже, що раніше такі новини були, і з ностальгією згадує, як йому багато років тому запропонували вести рубрику про спорт. А він відмовився і порадив звернутися до спортивного коментатора Дмитра Джулая, який якраз тоді назвав Бекхема бовдуром. Нагадаю, що це сталося під час трансляції зустрічі Португалія — Англія, Девід Бекхем запустив у небо м'яч під час серії пенальті, і Джулай вигукнув: «Боже, який же він бовдур!». Ех, було й таке колись.
Але далі Вілат нам пояснює, що ж він має на увазі: «Прикро, що нема спортивних новин. Ну тому, що хоча б 10 хвилин на день на якомусь каналі було б непогано людям просто [дивитися]». Усі троє згадують, що раніше їх показували на ICTV, Новому каналі, а Марічка Падалко взагалі починала як ведуча програми «Про спорт».
Це не зовсім так. Наприклад, з 31 травня 2021 року «1+1» відновив вихід спортивних новин і програми «Про спорт». Вони виходили з понеділка по п’ятницю у форматі дайджесту, одразу після випуску «ТСН». Не так це й давно було, але все змінилося з початком повномасштабної війни. Вже багато років спортивні новини робить, наприклад, на телеканалі «Еспресо» спортивний оглядач Євген Пастухов. І рейтинги в нього непогані. На «Україні 24» теж була спортивна рубрика, яку вів Євген Зінченко. Тому, можливо, варто було б сказати, що новини є, але їх наче кіт наплакав.
Вілат ще додає: «Дуже важливо, щоб спорт був у якомусь обсязі на національному загальнодоступному телебаченні. Тому що так, у світі він переважно платний. Але в Англії є BBC, а в Америці — ESPN. Це безкоштовні канали, які показують основні топподії: Олімпійські ігри, Чемпіонат світу з футболу, Чемпіонат світу з легкої атлетики (...) І це дуже добре для того, щоб люди мали можливість це дивитися».
Фоззі йому відповідає: «У них є гроші на легальну купівлю. А в нас можуть показувати фотографії і казати: "Сьогодні щось відбулось"».
Ну а далі вони вирішили ще більше заглибитись у проблеми. Кажуть, що в нас у футбольній журналістиці нестача кадрів, «проблеми з коментаторською школою всіх інших видів спорту, окрім футболу». І хоч, наприклад, у боксі розбирається багато людей, але вони «не вміють говорити». Ще згадують Дмитра Лазуткіна, який, на їхню думку, класно коментує бокс («Єдиний коментатор боксу зараз отримав Шевченківську премію»).
А далі Вілат розповідає про гроші: «Журналістика в спорті — це абсолютно неприбуткова справа. У спорті в Україні неможливо заробляти. Знову-таки через те, що спорту просто нема на телебаченні».
Каже, що має чотири активних роки роботи в спорті, і зараз він уже заробляє собі на дуже хороше життя. Це без урахування іншої діяльності (тобто без кіберспорту та пасивного доходу від кіберспортивної компанії Maincast, де Волочай є співзасновником). Волочай додає: «Але для цього треба було чотири роки дуже активної роботи. В Україні середній спортивний коментатор або журналіст заробляти повноцінно собі на життя, виконуючи виключно свою роботу, не може».
Звісно, Вілат і ведучі «Прямої червоної» мають рацію, тим паче, що навіть не беручи до уваги спортивну (може там, звісно, все інакше), а просто журналістику — це не дуже прибуткова справа. Але не можна стверджувати, що програм про спорт узагалі немає. Вони є, просто хотілось би більше.
Фото: скриншоти з відео «Пряма червона», «Еспресо»