Використовуючи застарілі нафтові танкери Росія може спричинити екологічну катастрофу — глава МЗС Швеції
Росія, схоже, готова створити "екологічний хаос", використовуючи застарілі нафтові танкери у Балтійському морі та порушуючи всі морські правила, заявив міністр закордонних справ Швеції Тобіас Білльстрьом.
В інтерв'ю The Guardian під час свого першого візиту до Лондона після вступу Швеції до НАТО Білльстрьом закликав запровадити нові правила і механізми правозастосування, щоб запобігти екологічній катастрофі, яку може спричинити застарілий і незастрахований російський тіньовий флот. Близько половини всієї нафти РФ, що транспортується морем, проходить через Балтійське море і води Данії, часто непрозоро і використовуючи міжнародні води, щоб уникнути контролю.
Тіньовий флот приносить величезні прибутки російській військовій машині в обхід західних санкцій, які блокують доступ до страхування, якщо РФ продає нафту вище 60 доларів за барель. На практиці лише 20% російської нафти продається за ціною, нижчою за верхню межу, встановлену G7.
Міністри закордонних справ восьми країн Північно-Балтійської групи зустрілися на острові Готланд два тижні тому, щоб обговорити, як боротися з російським застарілим флотом танкерів.
"Ми всі постраждаємо, якщо виникне серйозна проблема, пов'язана з зіткненням або витоком нафти з одного з цих кораблів, які також у багатьох випадках не придатні для мореплавства, або дуже близькі до цього", - сказав Білльстрьом.
"Те, що вони перевозять нафту, яка підживлює російську агресію проти України, вже досить погано. Але ще гірше те, що Росію анітрохи не турбує той факт, що ці кораблі можуть спричинити серйозний екологічний хаос у морях, які, якщо взяти Балтійське, і так є дуже чутливими", - додав він.
За його словами, кожна держава, яка є членом Міжнародної морської організації (ІМО), несе відповідальність за дотримання правил і положень ІМО, а також має право вимагати від капітана судна, яке не вважається придатним для плавання, вжити заходів до того, як воно вийде з порту.
Однак деякі країни Північної Європи стурбовані реакцією Росії, якщо вони втрутяться, оскільки це може посилити переконання Москви в тому, що Балтійське море перетворюється на "озеро НАТО", перекриваючи доступ РФ до моря з Санкт-Петербурга та інших портів, таких як Калінінград.
США, в рік виборів, також занепокоєні можливістю дефіциту нафти, що ризикувало б призвести до стрибка цін.
Вступ Швеції та Фінляндії до НАТО, за словами Білльстрьома, змінив стратегічну ситуацію в Балтійському морі, оскільки Росія залишилася єдиною країною з балтійським узбережжям, яка не є членом Альянсу.
Швеція, яка працювала пліч-о-пліч з НАТО в Лівії та Афганістані, має підводний простір і кібер-потужності, що є значним посиленням потенціалу Альянсу. Вона також має потужний потенціал цивільної оборони.
Білльстрьом сказав, що вступ до НАТО був схожий на “повернення Швеції додому”, а тісні оборонні зв'язки країни з Великою Британією дозволять їй приєднатися до більш "яструбиної" частини Європи. За його словами, історія показала, що Росія не змінює свою поведінку, якщо не зазнає поразки у війні.
"Путін абсолютно чітко дав зрозуміти, які його цілі - повне знищення України. Він не вірить, що Україна має право на існування як держава. Йдеться не про те, щоб поступитися окремими ділянками землі, і будь-які думки про заморожені конфлікти були б дуже небезпечними, оскільки це лише дасть Путіну більше часу для відновлення своїх збройних сил, які намагатимуться натиснути на Київ. Ні, ми повинні діяти з точністю до навпаки”, - наголосив Білльстрьом.
Він підтримав посилення координації постачання озброєнь в межах НАТО, в тому числі засобів протиповітряної оборони, але додав, що для цього необхідна політична воля.
"Справа не у виробничих можливостях. Йдеться про вашу волю до цього", - сказав міністр.
"Вирішальні військові перемоги на полі бою критично важливі, бо ніщо інше не змінить політичний курс Москви і російського керівництва", - додав він.
На думку міністра, це включає, зокрема, пояснення Москві, що Україна має право атакувати нафтопереробні заводи на території Росії.
Глава МЗС Швеції також сказав, що побоюється наслідків можливого повернення Дональда Трампа до влади в США для Європи, НАТО та України, але сумнівається, що більшість Республіканської партії піддалася проросійській пропаганді.
Білльстрьом зазначив, що республіканці були схильні до ізоляціонізму під час президентства демократів, додавши, що Європі необхідно продемонструвати розуміння зв'язку між Україною та Індо-Тихоокеанським регіоном.
Він також зазначив, що існує чіткий зв'язок між Іраном та загостренням на Близькому Сході.
"Зараз ми бачимо, як всі авторитарні держави працюють разом і допомагають одна одній. Це означає, що ми знаходимося в дуже, дуже вирішальному моменті, майже на перехресті людської історії, де ми повинні думати про те, що станеться, якщо Росія переможе в Україні. Якщо Путін переможе, це, ймовірно, означатиме, що в Індо-Тихоокеанському регіоні пролунає сигнал тривоги, і ми побачимо більшу напористість Китаю в Тайванській протоці”, - зазначив міністр.
"Ми хочемо, щоб США були зацікавлені в тому, що відбувається в нашій частині світу. Ми повинні цікавитися тим, що відбувається в їхній. Ми в Європі повинні бачити, як це все взаємопов'язано", - додав він.
Раніше повідомлялося, що Білий дім стурбований ефективністю атак українських дронів по російських нафтопереробних заводах. Там чомусь не розуміють, що в січні 2024 року почався новий етап війни, який відкрив реальну перспективу для її завершення на справедливих умовах. Російські удари по українській енергетиці перестали бути безкарними. Війна завершиться лише тоді, коли у Росії закінчиться нафта у нафтопроводах і на НПЗ.
Про те, що ще повинна зробити Україна, аби перекрити енергетичний “кровотік” агресора, читайте в статті директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка “Чому нафтопереробка РФ — законна ціль війни”.