MY.UAНовини
Скласти заповіт: якою є процедура, скільки коштує, хто може засвідчити заповіт військовослужбовця
Скласти заповіт: якою є процедура, скільки коштує, хто може засвідчити заповіт військовослужбовця

Скласти заповіт: якою є процедура, скільки коштує, хто може засвідчити заповіт військовослужбовця

Коли і як скласти заповіт, які заповіти бувають та чи змінилися правила з початком воєнного стану в Україні? Фокус дізнався у нотаріусів відповіді на ці та інші питання.

Із заповітом чи без нього, майно померлої людини все одно хтось отримає: родичі, друзі, благодійні організації. Проте, згідно зі статтею 1233 Цивільного кодексу України, саме заповіт — той документ, завдяки якому спадкоємцям не доведеться сперечалися і витрачати кошти та час на судові процеси, які можуть тривати роками.

Разом із юристами Фокус розібрався зі стандартною процедурою складання заповіту, зокрема, і під час воєнного стану.

Які права має заповідач і з чого почати складання заповіту

Як розповів приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Золтан Русанюк, заповіт — це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті, а особливість такого документу полягає в тому, що цей правочин настільки тісно пов'язаний з особистістю заповідача, що виключає його складання за допомогою представника чи довірителя. Тож складання заповіту відбувається лише особисто.

Заповіт — це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті, а особливість такого документу полягає в тому, що цей правочин настільки тісно пов'язаний з особистістю заповідача, що виключає його складання за допомогою представника чи довірителя

"Заповідач має право охопити заповітом права та обов'язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов'язки, які можуть йому належати у майбутньому", — зазначає нотаріус.

За його словами, заповідач навіть може зобов'язати спадкоємця до вчинення певних дій немайнового характеру, зокрема щодо розпорядження особистими паперами, визначення місця і форми здійснення ритуалу поховання, а також до вчинення певних дій, спрямованих на досягнення суспільно корисної мети.

Особа, яка складає заповіт може вибрати і вид документу, наприклад, з прописаними умовами чи навіть секретний.

Особа, яка складає заповіт може вибрати і вид документу, наприклад, з прописаними умовами чи навіть секретний
Фото: pexels.com

Види заповітів

  • Заповіт з умовою передбачає, що заповідач може обумовити виникнення права на спадкування у особи, яка призначена у заповіті, наявністю певної умови, як пов'язаної, так і не пов'язаної з її поведінкою (наявність інших спадкоємців, проживання у певному місці, народження дитини, здобуття освіти тощо), якщо дана умова не суперечить закону або моральним засадам суспільства (не є нікчемною).
  • "Секретний заповіт" — з його змістом не має право ознайомитися навіть сам нотаріус. Особа, яка склала секретний заповіт, подає його в запечатаному конверті зі своїм підписом фахівцю. Нотаріус також ставить на конверті свій посвідчувальний напис, скріплює печаткою і в присутності заповідача поміщає його в інший конверт та, згідно зі статтею 1249 ЦКУ, опечатує.

Одержавши інформацію про відкриття спадщини, нотаріус призначає день оголошення змісту заповіту і повідомляє про це членів сім'ї та родичів спадкодавця, якщо їхнє місце проживання йому відоме, або робить про це повідомлення в друкованих засобах масової інформації.

Одержавши інформацію про відкриття спадщини, нотаріус призначає день оголошення змісту заповіту і повідомляє про це членів сім'ї та родичів спадкодавця, якщо їхнє місце проживання йому відоме, або робить про це повідомлення в друкованих засобах масової інформації

"У присутності заінтересованих осіб та двох свідків нотаріус відкриває конверт, у якому зберігався заповіт, та оголошує його зміст. Про оголошення заповіту складається протокол, який підписують нотаріус та свідки. У протоколі записується весь зміст заповіту", — додає Золтан Русанюк.

  • Заповіт подружжя — це документ подружжя, яке скористалося правом скласти спільний заповіт щодо майна, яке належало йому на праві спільної сумісної власності. Після смерті одного з подружжя частка у праві спільної сумісної власності переходить до подружжя, який пережив, а нотаріус накладає заборону на відчуження, зазначеного у заповіті, майна.

"За життя дружини та чоловіка кожен з них має право відмовитися від спільного заповіту. Така відмова підлягає нотаріальному посвідченню. Водночас, подружжя володіє не лише спільним сумісним майном, а і певним майном, яке належить йому на праві приватної власності. Спільний же заповіт подружжя не охоплює всього належного на праві власності майна, тому кожен із подружжя повинен скласти ще й заповіт, в якому визначити долю такого майна на випадок своєї смерті", — пояснив Золтан Русанюк.

Заповіт військовослужбовця може бути посвідчений командиром

Які документи потрібні для оформлення заповіту

Для того, щоб скласти заповіт, потрібно звернутися до нотаріуса, нагадує партнерка, адвокатка, керівниця цивільної практики АО Verity Group Дарина Старовойтова. "Законом не обмежено, до якого саме: тому це може бути або приватний або державний нотаріус по всій території Україні", — зазначає вона.

Для оформлення заповіту нотаріусу потрібно надати:

  • паспорт;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • відомості про осіб, на користь яких перейде майно в майбутньому (ПІБ, дата народження, РНОКПП).
Важливо Кабмін дозволив командирам посвідчувати заповіти бійців

Що робити, якщо немає можливості звернутися до нотаріуса?

Якщо нотаріус недоступний, заповіт може бути посвідчений іншими уповноваженими особами, наприклад, головним лікарем (якщо особа перебуває на лікуванні), капітаном судна (якщо особа перебуває в плаванні) тощо.

Зазначимо, що заповіт військовослужбовця може бути посвідчений командиром (начальником) військової частини або з’єднання, навчальної установи або закладу, а заповіт особи, яка перебуває у лікарні, шпиталі або проживає в будинку для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, може бути посвідчений не тільки головним лікарем, але й начальником шпиталю, директором або головним лікарем будинку для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю.

Заповіт військовослужбовця може бути посвідчений командиром (начальником) військової частини, навчальної установи або закладу

"Заповіт особи, яка перебуває під час плавання на морському, річковому судні, що ходить під прапором України, може бути посвідчений капітаном цього судна. А якщо людина перебуває у пошуковій або іншій експедиції, її заповіт може бути посвідчений начальником цієї експедиції", — додав нотаріус.

За його словами, під час візиту до нотаріуса для полегшення процедури визначення майна, бажано надати документи, які підтверджують право власності.

"Наприклад якщо складено заповіт на будинок, то краще взяти з собою до нотаріуса свідоцтво про право власності на нього або технічний паспорт, щоб вказати який саме будинок (якої площі, за якою адресою) ви хочете позначити в заповіті. Але, з огляду на те, що в складі спадщини можна вказати і те майно, якого на момент складання заповіту немає, але воно буде придбано в майбутньому, таке підтвердити неможливо", — додає нотаріус Золтан Русанюк.

Заповіт — це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті

Скільки коштує оформлення заповіту в Україні

Зазвичай вартість послуг нотаріуса коштує 2-6 тис. гривень.

Виконання заповіту та спадкових прав коштує дорожче — мінімальна вартість 6-8 тис. гривень.

В середньому термін оформлення спадщини — 2-2,5 місяці після 6-місячного строку, якщо майно не має проблем з документами.

"За посвідчення заповіту державні нотаріуси справляють державне мито у розмірах, встановлених чинним законодавством, а приватні нотаріуси за вчинення таких нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та фізичною або юридичною особою (ст.ст. 19, 31 ЗУ "Про нотаріат")", — пояснює Фокусу нотаріус Золтан Русанюк.

Важливо Є багато підводних каменів: як правильно скласти заповіт на квартиру

Покрокова процедура складання заповіту: який документ отримує заповідач

Зазвичай нотаріус оформляє заповіт на спеціальному бланку. Однак через воєнний стан в Україні процедуру спростили. Зараз можна написати заповіт просто на білому аркуші паперу, і на ньому нотаріус уже залишатиме свої реквізити.

Якщо заповідач фізично не може самостійно написати заповіт або приїхати до нотаріуса, фахівець може виїхати до людини сам. Також нотаріус має право написати заповіт зі слів особи. Після цього він обов’язково зачитує його уголос, спадкодавець підтверджує, що все записано правильно, і підписується під цим.

  1. Після посвідчення заповіту нотаріус обов’язково вносить його до державного реєстру. Це дає можливість родичам людини, яка померла, звернутися до будь-якого нотаріуса та перевірити, чи є взагалі заповіт.
  2. Заповідач зазвичай зберігає собі екземпляр заповіту, але ми ніколи не знаємо, де саме він його зберігає. Він може комусь розповісти про заповіт, а може й не робити цього. Реєстр існує саме для того, щоб мати можливість перевірити наявність заповіту.
  3. За стандартом є два примірники заповіту. Один зберігає в себе заповідач, інший нотаріус передає на збереження до державного нотаріального архіву чи контори.

Раніше Фокус писав про про нюанси спадкування банківських рахунківта з’ясовував, хто має право отримати депозит у спадок та які документи потрібно надати нотаріусу.

Теги за темою
Украина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Гости не поверят, что вы приготовили его сами: рецепт торта "Мечта"
Telegraf
2025-07-25T20:03:56Z
Никогда не выбрасывайте. Пять способов использовать пластиковые бутылки на даче
Telegraf
2025-07-25T19:27:52Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Как охладить жилье в жару: неожиданный доступный лайфгак от британского инженера
TSN
2025-07-25T18:36:43Z
Психолог рассказал, что убивает отношения: ответ удивит
TSN
2025-07-25T17:06:14Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Пошлины Трампа против торговых партнеров РФ под вопросом - Reuters
Корреспондент
2025-07-25T23:06:18Z
Трамп призывает Европу остановить массовую миграцию
Gazeta UA
2025-07-25T22:57:55Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Состарившийся любимый певец Путина появился на публике за долгие годы
Comments UA
2025-07-25T20:57:10Z
Максим Галкин и Алла Пугачева заговорили по-украински
Comments UA
2025-07-25T20:39:30Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Гитаристка The Rasmus высказалась о визите в Украину
Корреспондент
2025-07-22T06:54:39Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
От этих продуктов жирнеет кожа и появляются прыщи
Comments UA
2025-07-25T21:57:29Z
Что произойдет, если выпить просроченное лекарство
Gazeta UA
2025-07-25T21:42:49Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Этот старый бабушкин метод поможет поднять уровень железа в крови
Comments UA
2025-07-25T21:18:23Z
Эликсир молодости и красоты: врачи назвали овощ, который продлевает жизнь
Знай
2025-07-25T18:51:10Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Россия атакует Украину БПЛА: направления движения
TSN
2025-07-25T22:06:19Z
Топ-5 лучших фотостудий Киева: локации для любого формата съемки
Gazeta UA
2025-07-25T21:48:07Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
"А что так можно было?" Женщина нашла креативный способ заработать на отпуск, украинцы завидуют
Telegraf
2025-07-25T22:27:55Z
Ремонт американского оружия теперь будет оплачивать Украина: во сколько это обойдется государству
TSN
2025-07-25T21:37:27Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
РФ ракетами атаковала Каменское: горит Эпицентр
Корреспондент
2025-07-25T22:48:43Z
13-летний мальчик скончался во время процедуры в полтавской больнице: что известно
Telegraf
2025-07-25T20:18:45Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
В Северном море нашли британский корабль, затонувший в Первую мировую
Корреспондент
2025-07-22T03:39:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Последствия отдыха: Месси отстранен от игры за Интер Майами
Корреспондент
2025-07-25T20:09:16Z
Надежда еще есть: Уайлдер поддерживает идею проведения боя с Джошуа
Корреспондент
2025-07-25T18:00:11Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Промоутер Паркера в контексте потенциального боя надеется на согласие Усика
Корреспондент
2025-07-25T17:30:31Z
Футболку величайшего украинского футболиста выставили на продажу: как она выглядит и сколько стоит
Telegraf
2025-07-25T16:12:34Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Фонд поддержки энергетики передал Укрзализныце электростанции
Хвиля
2025-07-25T21:27:51Z
Украина потребует до $100 млрд внешней помощи в 2026 году — Concorde Capital
Апостроф
2025-07-25T19:57:25Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Поделитесь болью с друзьями: Наши первые впечатления от Painkiller
GameMag
2025-07-25T20:57:03Z
Легионы героев Кватча: В The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered сыграло более 9 млн человек
GameMag
2025-07-25T19:12:03Z
Китайский стартап представил коленный экзоскелет для походов
Корреспондент
2025-07-25T18:54:58Z
Промвиробництво у ЄС у 2000-2024 роках в середньому зростало на 0,6%
AgroNews
2025-07-25T18:09:51Z
Разработчики поделились новым видео с геймплеем Mafia: The Old Country
Знай
2025-07-25T15:51:29Z
Ученые обнаружили остатки любимого соуса древних римлян, который ели 1800 лет назад
Апостроф
2025-07-25T15:15:19Z
Крадет фото и угрожает пользователям: в 250 приложениях обнаружилась неожиданная опасность
Фокус
2025-07-25T15:00:32Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z
Цены на электромобили в Украине резко пойдут вверх: с чем это связано и когда лучше покупать
UAToday
2025-07-24T23:39:45Z
Volkswagen опередила Tesla на рынке электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-07-24T18:21:00Z