MY.UAНовини
Договір Пілсудського — Петлюри. Чому розвалився союз Польщі та України 1920 року
Договір Пілсудського — Петлюри. Чому розвалився союз Польщі та України 1920 року

Договір Пілсудського — Петлюри. Чому розвалився союз Польщі та України 1920 року

Варшавський договір став результатом багатомісячних таємних переговорів

Діалог і союз з позиції сили. Саме так можна схарактеризувати польсько-український договір від 21—24 квітня 1920 року. В перший день у Варшаві було підписано політичну та торгово-економічну конвенцію між представниками Польської Республіки Яном Домбським та Української Народної Республіки Андрієм Левицьким.

За цією угодою визнавалося право України на самостійне державне існування. Директорія на чолі з головним отаманом Симоном Петлюрою також визнавалася найвищою владою Української Народної Республіки.

Спільні воєнні дії проти більшовицької Росії

Кордон між державами проклали по річці Збруч, а далі — вздовж колишнього кордону Австро-Угорщини з царською Росією на північно-західному напрямку до Вишгородка і на північ — через Кременецькі гори, а потім на схід від Здолбунова, вздовж східної межі Рівненського повіту до річки Прип’ять. Отже, західноукраїнські землі опинилися в межах Польської Республіки.

Складовою частиною Варшавського договору стала і військова конвенція між ПР і УНР, підписана через три дні, 24 квітня. З польського боку свій підпис поставив генерал Валерій Ян Славек, а з українського — генерал Володимир Сінклер. Військовий союз передбачав спільні воєнні дії проти більшовицької Росії на теренах України.

На момент підписання цих двох угод війська УНР перебували в катастрофічній ситуації (більшість частин перейшли Збруч і опинилися на зайнятій поляками території, де були інтерновані), а сам лідер держави Симон Петлюра у грудні 1919 року виїхав до Варшави. Там наприкінці того року почалися важкі переговори в надії укласти угоду про співпрацю з поляками в боротьбі з російськими більшовиками, які окупували практично всю Наддніпрянську Україну.

Цей договір став результатом багатомісячних таємних переговорів представників Юзефа Пілсудського та Симона Петлюри. Пункти конвенції розробляли у повній секретності не тільки для європейської спільноти, союзників з Антанти, а й навіть для польського Сейму й більшості українських урядовців. Може, тому угода отримала назву Договір Пілсудського — Петлюри.

Втім, ці державні утворення на середину весни 1920 року перебували у зовсім різних "вагових категоріях"… Український історик Ярослав Грицак в "Нарисі історії України. Формування модерної української нації XIX—XX століття" писав: "І Пілсудський, і Петлюра поділяли соціалістичні погляди, але пожертвували ними у критичний час національних змагань заради досягнення самостійності. Обидва піднеслися понад усіма партійними різницями всередині своїх суспільств і стали уособленням визвольних змагань всієї нації. З тією, однак, засадничою різницею, що Пілсудський представляв націю переможну, а Петлюра — переможенуНавіть якщо б Пілсудський виявився до кінця вірним своїм союзницьким зобов’язанням, залишалося під великим сумнівом, чи польське суспільство утрималося б від величезної спокуси трактувати відвойовану Україну як завойовану територію?" (виділення Я.Грицака).

Польща сама перебувала у досить непевних обставинах. Держава, яка завоювала незалежність лише 11 листопада 1918 року, продовжувала до 1921 року конфліктувати з сусідами — галичанами, німцями, чехами і словаками, литовцями — практично на всіх лініях ще до кінця не усталених кордонів.

…В усіх бойових зіткненнях, крім поступки Чехословаччині в Тєшині(Заольші), поляки виявилися переможцями. Державний механізм у Варшаві працював (соціалісти, селянська партія і націонал-демократи поки що діяли злагоджено, відклавши суперечки). Поляки виявили практично одностайну підтримку Пілсудському під час визвольних змагань.

Наприкінці літа 1919 року, після понад пів року бойових дій, поляки окупували територію Західно-Української Народної Республіки. Армія ЗУНР перейшла Збруч, щоб опинитися у вирі боротьбі за Наддніпрянщину: то на боці армії УНР, то в союзі з білими денікінцями, то у складі армії червоних більшовиків…

Уже на еміграції Симон Петлюра в статті "Чергові проблеми військового будівництва в українській військовій літературі" писав: "Варшавська умова 22 квітня 1920 р. (саме в цей день він отримав текст конвенції. — Авт.) була історично вимушеним фактом, неминучим ланцюгом в ході політично-мілітарних подій нашої новітньої історії, а не штучним утвором політичної нерозважливості чи злої волі, як дехто легковажно і поверхово думає про неї. Її уємні моменти були відомі відповідальним діячам, що підписували її, але не могли бути переборені чи нейтралізовані через об’єктивні причини міжнародного характеру".

Польський генерал Антон Лісовський, Симон Петлюра, українські генерали Володимир Сальський та Марко Безручко (зліва направо). Квітень 1920 року

Петлюра мав рацію в одному: він намагався, не завжди вдало, захищати національні інтереси й не мав інших планів, окрім спільної боротьби в обороні самостійності в надскладних умовах протистояння як червоній, так і білій Росії.

Складність ця полягала не тільки у відсутності підтримки УНР серед країн — переможниць у Першій світовій війні (яку отримала новонароджена Друга Річ Посполита від Антанти, що заплющила очі на жорстку політику поляків у національному питанні), а й тому, що саме українофільські погляди Пілсудського — дослідники часто перебільшують їхнє значення і реальну вагу — в широкому колі польського громадянства і політиків не зустрічали підтримки.

Вони мирилися з ними, бо авторитет Пілсудського як лідера нації був на недосяжній висоті. "Комендант" Речі Посполитої на цьому етапі втілював у життя ідею відновлення незалежності.

Ставлення націонал-демократа Романа Дмовського і його союзників до української державності взагалі було вкрай негативним. Гасло "Polska od morza do morza" — від Балтики до Чорного моря — було популярним всю міжвоєнну історію держави. І якщо незалежної України на мапі Європи не бажали бачити більшість урядовців у Варшаві, то держави Антанти й поготів.

"Визволителі" чи окупанти

Український історик Сергій Литвин у фундаментальній праці "Суд історії: Симон Петлюра і Петлюріана" писав: "Польський уряд вимагав від української сторони не тільки визнання окупованих західноукраїнських областей, але й хотів втручатися у внутрішні справи УНР, зокрема у справі земельній… Польські претензії знаходили підтримку в урядових колах Франції, які були зацікавлені природними багатствами України, зокрема Дрогобицьким нафтовим басейном, експлуатація якого французами полегшилася би в разі федеративного зв’язку України з Польщею".

Юзеф Пілсудський та Симон Петлюра на київському вокзалі, травень 1920 року

Якими ж виявилися результати Договору Пілсудського — Петлюри? Наприкінці квітня 1920 року почався наступ 65-тисячної союзної польсько-української армії в напрямку Києва, який було звільнено 7 травня. Українців в цій армії було трохи понад 20%. А вже 9 травня на Хрещатику пройшли колони "переможців-визволителів", парад приймав польський генерал Едвард Ридз-Смігли.

Польсько-українські війська вступають до Києва. Хрещатик, 7 травня 1920 року

"Український народ, що бачив у своїй столиці чужого генерала з польським військом замість Петлюри на чолі власних військ, не усвідомлював цього акту як визволення, а певніше як різновид окупації. Отож українці замість ентузіазму й радості зберігали понуре мовчання, і замість того, щоб схопитися за зброю на захист отриманої свободи, залишалися пасивними глядачами", — писав учасник цього дійства, ротмістр польської армії Тадеуш Махальський.

Проте у червні 1920 року почався стрімкий наступ російських більшовиків, які вже 11 червня захопили Київ, а невдовзі опинилися під Варшавою. Де вже у серпні й відбулося "Диво на Віслі"…

Польща опинилася на межі капітуляції, але у серпні 1920 року Червоній армії було завдано нищівної поразки. Українці героїчно виконували союзницькі зобов’язання: відома знаменита звитяга частин під проводом генерал-хорунжого Марка Безручка під час оборони Замостя.

Юзеф Пілсудський і майбутній маршал Польщі Едвард Ридз-Смігли на польсько-більшовицькому фронті, 1920 рік

Попереду було підписання мирного договору з більшовиками у Ризі 18 березня 1921 року (за його результатами етнічні українські землі — Галичина, Волинь, Холмщина увійшли до складу Другої Речі Посполитої). Варшавський договір 1920 року був анульований, українські частини були роззброєні й інтерновані на території Польщі…

Звісно, цей договір украй негативно сприйняли керівники ЗУНР, армія якої героїчно опиралися польській окупації Галичини від листопада 1918-го до липня 1919 року. Вони вважали його зрадою загальноукраїнських національних інтересів. І значною мірою вони мали рацію. Про резони Петлюри ми писали вище…

Але треба констатувати, що і лідери УНР, і ЗУНР так і не змогли консолідувати свої зусилля на шляху до незалежності. Злука цих двох українських державних утворень, яка відбулася 22 січня 1919 року, насправді виявилася декларацією намірів, які так і не здійснилися. Реакція наддніпрянської та західноукраїнської еліти на підписання Варшавського договору трохи більше як за рік була абсолютно різною.

Та й зовнішньополітична кон’юнктура для України виявилася вкрай несприятливою. Аргументи українців про необхідність побудувати власну державу країни переможної Антанти просто відкидали. У ситуації міжнародної ізоляції протистояти й червоним, і білим росіянам, а також Польщі, що відроджувалася, було майже неможливо…

Теги за темою
Польша
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Що за дичина": втікача Потапа "рознесли" шанувальники - що сталося
GlavRed
2025-01-22T20:27:52Z
Загрожує 24 роки ув'язнення: репер A$AP Rocky постане перед судом через стрілянину
24tv
2025-01-22T19:57:14Z
«Це спойлер? До біса»: Бенедикт Камбербетч отримає «центральне» місце у «Месники: Таємні війни», але пропустить «Судний день»
ITC
2025-01-22T19:31:03Z
Директора та режисера столичного Молодого театру звинувачують у сексуальних домаганнях
Комсомольская правда
2025-01-22T18:57:17Z
Оголошені номінанти на «Золоту малину» - антирейтинг очолив «Джокер»
УкраинФорм
2025-01-22T18:48:53Z
Наречений Лесі Нікітюк поділився романтичним фото з ведучою
GlavRed
2025-01-22T18:27:53Z
Макс Барських вирішив зробити паузу в концертній діяльності
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T18:27:35Z
Молдова пропускає Євробачення-2025
1News
2025-01-22T18:15:34Z
Думав, що це кінець, – відомий український співак розповів, як ледь не помер від зупинки серця
24tv
2025-01-22T18:09:56Z
Ексчиновника Міноборони Лієва відправили під варту
1News
2025-01-22T20:45:31Z
Елітні північнокорейські війська стали "гарматним м'ясом" у боях за росію – BBC
iPress
2025-01-22T20:13:43Z
На Сумщині масово мобілізовують підлітків? Центр протидії дезінформації спростував фейк
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T20:12:46Z
Яку зарплату мають учасники бойових дій
24tv
2025-01-22T20:00:56Z
Лачен розповів, що отримав масу погроз, бо "пише правду про чортів"
24tv
2025-01-22T20:00:51Z
Моделі OnlyFans подали декларації про доходи: яка загальна сума
TSN
2025-01-22T19:48:53Z
Андрій Сибіга анонсував масштабні цифрові послуги для українців за кордоном через додаток е-Консул
ZN UA
2025-01-22T19:24:09Z
Уже відомо, для яких знаків зодіаку лютий 2025 стане найщасливішим місяцем у році
24tv
2025-01-22T19:15:29Z
"Леопарди", "Гепарди" та не лише: в Україну заходить "оборонний гігант"
24tv
2025-01-22T19:03:52Z
Скандал із головним психіатром ЗСУ отримав цікаве продовження
TSN
2025-01-22T20:39:39Z
Бербок сказала, чи відправить Берлін своїх солдатів до України
TSN
2025-01-22T20:39:01Z
Жорсткіше, ніж можна було очікувати: у CNN оцінили висловлювання Трампа у бік Путіна
24tv
2025-01-22T20:27:56Z
Ультиматум Трампа для Путіна та заяви Зеленського: головні новини України
GlavRed
2025-01-22T20:27:50Z
TikTok готовий на угоду з владою США, щоб залишитися у країні
УкраинФорм
2025-01-22T20:24:53Z
"Якщо не він, то мир підпише хтось інший": чому Кремлю конче потрібні переговори
24tv
2025-01-22T20:21:03Z
Чи реально закінчити війну між Росією та Україною у 2025 році: колишній генсек НАТО відповів
24tv
2025-01-22T20:15:44Z
Рютте поговорив з новим держсекретарем США: чекає на співпрацю щодо України
Европейская правда
2025-01-22T20:15:04Z
США відправляють тисячі військовослужбовців на кордон з Мексикою – CNN
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T20:13:54Z
Армія рф змінила тактику: військовий експерт розповів, що відбувається в районі Покровська
Политека
2025-01-22T20:42:20Z
23 січня в Україні прогнозують тумани та мокрий сніг
Комсомольская правда
2025-01-22T20:33:47Z
Росіяни за день 49 разів обстріляли прикордоння Сумщини
УкраинФорм
2025-01-22T20:30:17Z
Перемир'я дозволило доставити тисячі тон допомоги в Сектор Гази
iPress
2025-01-22T20:13:09Z
Київ та передмістя ввечері накрив мокрий сніг: яскраві кадри зимової казки
24tv
2025-01-22T20:00:53Z
У Харкові пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-01-22T19:42:46Z
У Києві та області до ранку йтиме мокрий сніг
УкраинФорм
2025-01-22T19:30:57Z
У Києві вшанували героїв Небесної Сотні, які загинули першими
Khreschatyk
2025-01-22T19:15:17Z
Військовий стріляв у побратима, бо той не був на посту: що вирішив суд
Политека
2025-01-22T19:00:27Z
Смак буде на зовсім іншому рівні: який інгредієнт для смаження риби тримають у секреті
24tv
2025-01-22T20:36:40Z
6 звичок, які підтримують безлад у вашому домі: час їх вже позбутися
24tv
2025-01-22T20:27:09Z
Щоб газон був гарним й доглянутим: коли найкраще використовувати засоби для боротьби з бур'янами
24tv
2025-01-22T19:54:27Z
Як знайти свій стиль: поради для жінок
24tv
2025-01-22T19:03:54Z
10 найврожайніших сортів помідорів, які вже потрібно шукати
TSN
2025-01-22T18:39:39Z
Ви одразу її полюбите: крабова намазка на хліб, яка стане найкращим перекусом
24tv
2025-01-22T18:09:53Z
Найсмачніша начинка: рецепт смажених пиріжків із зеленою цибулею та яйцем
Фокус
2025-01-22T17:51:18Z
Будуть гострі як ніколи: заточіть ножі ось цим способом в домашніх умовах
24tv
2025-01-22T17:36:16Z
Знайдіть відмінності в картинках із бейсболістом: тільки геній побачить їх за 14 сек
GlavRed
2025-01-22T17:27:55Z
Ворог атакує Запоріжжя, в одному з районів спалахнула пожежа
УкраинФорм
2025-01-22T20:42:38Z
У Німеччині чоловік напав з ножем на людей: серед загиблих – дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T20:39:36Z
АРМА повідомила, де зберігаються арештовані гроші Крупи
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T20:27:40Z
Просто подарунок: на Одещині жінка хотіла підкупити суддю грошима та алкоголем
Политека
2025-01-22T20:27:07Z
Біля берегів Італії спалахнула нафтова платформа
Европейская правда
2025-01-22T20:21:53Z
У Львові лікарі врятували 10-місячного хлопчика, який проковтнув перстень
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T20:15:03Z
"Вибухи, й усе залетіло в кімнату": постраждалі миколаївці пригадали нічну атаку росіян по місту
24tv
2025-01-22T20:06:16Z
У Вінниці викрили прихильників російської агресії — 31-річного чоловіка та 68-річну жінку
InternetUA
2025-01-22T20:01:27Z
У Києві чоловік розбив скло в патрульному авто: суд призначив покарання
Политека
2025-01-22T20:00:30Z
lifecell підніме тарифи в лютому: як зміняться ціни для абонентів
Хвиля
2025-01-22T20:45:29Z
Банки не примуть 50 і 100 доларів: українці можуть зіткнутися з проблемою
Хвиля
2025-01-22T20:24:32Z
Українські риболовецькі судна упоставили рекорд з вилову цінних антарктичних водних біоресурсів
ZN UA
2025-01-22T20:18:38Z
Зеленський залучає інвесторів у Давосі
360ua.news
2025-01-22T20:12:24Z
Яким чином в Україні можна перевірити право власності на землю
24tv
2025-01-22T20:00:41Z
Тарифи газ у лютому: скільки доведеться платити та хто отримає знижку
Знай
2025-01-22T19:36:47Z
Кабмін пропонує змінити механізм пільг на комуналку: що очікує пільговиків
Политека
2025-01-22T19:27:46Z
Абсолютні лідери світу: що є основою економіки України - неочевидна відповідь
GlavRed
2025-01-22T19:27:05Z
Ціновий зашморг затягується на шиї споживачів: чи варто сподіватись на подорожчання продуктів найближчим часом
Знай
2025-01-22T19:06:34Z
Samsung представила Galaxy S25 Ultra — Snapdragon 8 Elite, 5000 мАг, більше ШІ та менше функцій стилуса за ціною від 68 тис. грн
ITC
2025-01-22T20:31:50Z
Samsung представила нові смартфони Galaxy S25 з новими ШІ-функціями та потужним чипом
AIN
2025-01-22T19:54:56Z
Samsung Galaxy S25 та S25+: Snapdragon 8 Elite, 12 ГБ пам’яті, ШІ на пристрої та ціна від 42 тис. грн
ITC
2025-01-22T19:31:38Z
Google Gemini замінить Bixby у Samsung Galaxy S25 і зможе виконувати кілька задач одночасно
ITC
2025-01-22T19:31:36Z
Microsoft вбудувала браузер Edge у всі ігри Windows 11
24tv
2025-01-22T19:30:32Z
Три причини, чому телефон краще зарядити вдень, а не вночі
Telegraf
2025-01-22T19:21:52Z
Один із творців "Відьмак 3" назвав найскладніший квест у грі
InternetUA
2025-01-22T19:01:26Z
4200 грн за іграшку? Відомий журналіст відповів, чи коштуватиме GTA 6 цілих 100 баксів
Знай
2025-01-22T18:51:48Z
Україні потрібно терміново змінювати підхід до виробництва зброї. Ось як
Лига
2025-01-22T18:21:42Z
Революція в розумінні старіння: ключ – в накопиченні мутацій ДНК
24tv
2025-01-22T20:21:49Z
Ніякого Wi-Fi вночі: 5 причин вимкнути роутер на час сну
InternetUA
2025-01-22T20:13:10Z
Яка мета ходьби задом наперед і чому це хороша вправа
24tv
2025-01-22T20:09:16Z
Стартап Google почне цьогоріч випробування ліків, розроблених за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2025-01-22T18:21:22Z
Як зробити універсальний засіб проти вапняного нальоту: результат вражаючий
GlavRed
2025-01-22T17:27:26Z
Вчені довели, що алкоголь може бути корисним для здоров’я серця й мозку
AgroNews
2025-01-22T17:24:01Z
Народилася з "бомбою" в голові: у Львові прооперували дівчинку з рідкісною патологією
24tv
2025-01-22T17:12:38Z
Чи дійсно мед можна зберігати вічно: експерти розповіли про термін придатності популярного продукту
TSN
2025-01-22T16:39:19Z
Подарунок для дружини: тайванський хірург зробив сам собі вазектомію
24tv
2025-01-22T15:27:49Z
Сікан: Я прагну виграти багато трофеїв за підтримки чудових вболівальників Трабзонспора
Football.ua
2025-01-22T20:24:13Z
Заха став гравцем ФК Шарлотт
Football.ua
2025-01-22T20:01:38Z
Хто братиме Брестську фортецю: склад Шахтаря на матч Ліги чемпіонів
24tv
2025-01-22T19:51:26Z
"Паненка" Судакова та гол Кевіна: Шахтар на класі здолав Брест у Лізі чемпіонів
24tv
2025-01-22T19:45:38Z
"Шахтар" обіграв французький "Брест" у Лізі чемпіонів із рахунком 2:0
Фокус
2025-01-22T19:45:31Z
«Шахтар» обіграв «Брест» і зберігає шанси на плей-офф Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-01-22T19:42:30Z
Вербич став гравцем грецького Левадіакоса
Football.ua
2025-01-22T19:12:50Z
Експромоутер легенди назвав боксера, з яким категорично не хоче битись Кличко
24tv
2025-01-22T19:09:09Z
Капітан Манчестер Сіті узгодив контракт з іменитим італійським клубом
24tv
2025-01-22T18:51:04Z
Що можна купити у машину недорого: аксесуари, які полегшать водіння
GlavRed
2025-01-22T20:27:40Z
Як з’явилися найпотужніші вантажівки Volvo FL
AutoCentre
2025-01-22T18:09:36Z
Спортивний фургон: Opel Vivaro отримав незвичну версію
Фокус
2025-01-22T17:57:45Z
Рятувальники Слов’янська отримали сучасний пожежний автомобіль
AutoCentre
2025-01-22T17:10:02Z
Чи можна їздити машиною, якщо блимає чек: важливе попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-22T15:27:46Z
Національна поліція отримала нові Opel Combo та Сitroen Jumper
AutoCentre
2025-01-22T14:36:06Z
Три ряди крісел і багате оснащення: Hyundai показала недорогий сімейний кросовер
Фокус
2025-01-22T14:30:14Z
Через електронні асистенти: автовиробники оголосили судову війну Мінтрансу США
AutoGeek
2025-01-22T14:27:59Z
Різниця вас вразить. Скільки на місяць потрібно на заправку Lanos та бюджетного електрокара
Telegraf
2025-01-22T14:18:23Z