MY.UAНовини
Договір Пілсудського — Петлюри. Чому розвалився союз Польщі та України 1920 року
Договір Пілсудського — Петлюри. Чому розвалився союз Польщі та України 1920 року

Договір Пілсудського — Петлюри. Чому розвалився союз Польщі та України 1920 року

Варшавський договір став результатом багатомісячних таємних переговорів

Діалог і союз з позиції сили. Саме так можна схарактеризувати польсько-український договір від 21—24 квітня 1920 року. В перший день у Варшаві було підписано політичну та торгово-економічну конвенцію між представниками Польської Республіки Яном Домбським та Української Народної Республіки Андрієм Левицьким.

За цією угодою визнавалося право України на самостійне державне існування. Директорія на чолі з головним отаманом Симоном Петлюрою також визнавалася найвищою владою Української Народної Республіки.

Спільні воєнні дії проти більшовицької Росії

Кордон між державами проклали по річці Збруч, а далі — вздовж колишнього кордону Австро-Угорщини з царською Росією на північно-західному напрямку до Вишгородка і на північ — через Кременецькі гори, а потім на схід від Здолбунова, вздовж східної межі Рівненського повіту до річки Прип’ять. Отже, західноукраїнські землі опинилися в межах Польської Республіки.

Складовою частиною Варшавського договору стала і військова конвенція між ПР і УНР, підписана через три дні, 24 квітня. З польського боку свій підпис поставив генерал Валерій Ян Славек, а з українського — генерал Володимир Сінклер. Військовий союз передбачав спільні воєнні дії проти більшовицької Росії на теренах України.

На момент підписання цих двох угод війська УНР перебували в катастрофічній ситуації (більшість частин перейшли Збруч і опинилися на зайнятій поляками території, де були інтерновані), а сам лідер держави Симон Петлюра у грудні 1919 року виїхав до Варшави. Там наприкінці того року почалися важкі переговори в надії укласти угоду про співпрацю з поляками в боротьбі з російськими більшовиками, які окупували практично всю Наддніпрянську Україну.

Цей договір став результатом багатомісячних таємних переговорів представників Юзефа Пілсудського та Симона Петлюри. Пункти конвенції розробляли у повній секретності не тільки для європейської спільноти, союзників з Антанти, а й навіть для польського Сейму й більшості українських урядовців. Може, тому угода отримала назву Договір Пілсудського — Петлюри.

Втім, ці державні утворення на середину весни 1920 року перебували у зовсім різних "вагових категоріях"… Український історик Ярослав Грицак в "Нарисі історії України. Формування модерної української нації XIX—XX століття" писав: "І Пілсудський, і Петлюра поділяли соціалістичні погляди, але пожертвували ними у критичний час національних змагань заради досягнення самостійності. Обидва піднеслися понад усіма партійними різницями всередині своїх суспільств і стали уособленням визвольних змагань всієї нації. З тією, однак, засадничою різницею, що Пілсудський представляв націю переможну, а Петлюра — переможенуНавіть якщо б Пілсудський виявився до кінця вірним своїм союзницьким зобов’язанням, залишалося під великим сумнівом, чи польське суспільство утрималося б від величезної спокуси трактувати відвойовану Україну як завойовану територію?" (виділення Я.Грицака).

Польща сама перебувала у досить непевних обставинах. Держава, яка завоювала незалежність лише 11 листопада 1918 року, продовжувала до 1921 року конфліктувати з сусідами — галичанами, німцями, чехами і словаками, литовцями — практично на всіх лініях ще до кінця не усталених кордонів.

…В усіх бойових зіткненнях, крім поступки Чехословаччині в Тєшині(Заольші), поляки виявилися переможцями. Державний механізм у Варшаві працював (соціалісти, селянська партія і націонал-демократи поки що діяли злагоджено, відклавши суперечки). Поляки виявили практично одностайну підтримку Пілсудському під час визвольних змагань.

Наприкінці літа 1919 року, після понад пів року бойових дій, поляки окупували територію Західно-Української Народної Республіки. Армія ЗУНР перейшла Збруч, щоб опинитися у вирі боротьбі за Наддніпрянщину: то на боці армії УНР, то в союзі з білими денікінцями, то у складі армії червоних більшовиків…

Уже на еміграції Симон Петлюра в статті "Чергові проблеми військового будівництва в українській військовій літературі" писав: "Варшавська умова 22 квітня 1920 р. (саме в цей день він отримав текст конвенції. — Авт.) була історично вимушеним фактом, неминучим ланцюгом в ході політично-мілітарних подій нашої новітньої історії, а не штучним утвором політичної нерозважливості чи злої волі, як дехто легковажно і поверхово думає про неї. Її уємні моменти були відомі відповідальним діячам, що підписували її, але не могли бути переборені чи нейтралізовані через об’єктивні причини міжнародного характеру".

Польський генерал Антон Лісовський, Симон Петлюра, українські генерали Володимир Сальський та Марко Безручко (зліва направо). Квітень 1920 року

Петлюра мав рацію в одному: він намагався, не завжди вдало, захищати національні інтереси й не мав інших планів, окрім спільної боротьби в обороні самостійності в надскладних умовах протистояння як червоній, так і білій Росії.

Складність ця полягала не тільки у відсутності підтримки УНР серед країн — переможниць у Першій світовій війні (яку отримала новонароджена Друга Річ Посполита від Антанти, що заплющила очі на жорстку політику поляків у національному питанні), а й тому, що саме українофільські погляди Пілсудського — дослідники часто перебільшують їхнє значення і реальну вагу — в широкому колі польського громадянства і політиків не зустрічали підтримки.

Вони мирилися з ними, бо авторитет Пілсудського як лідера нації був на недосяжній висоті. "Комендант" Речі Посполитої на цьому етапі втілював у життя ідею відновлення незалежності.

Ставлення націонал-демократа Романа Дмовського і його союзників до української державності взагалі було вкрай негативним. Гасло "Polska od morza do morza" — від Балтики до Чорного моря — було популярним всю міжвоєнну історію держави. І якщо незалежної України на мапі Європи не бажали бачити більшість урядовців у Варшаві, то держави Антанти й поготів.

"Визволителі" чи окупанти

Український історик Сергій Литвин у фундаментальній праці "Суд історії: Симон Петлюра і Петлюріана" писав: "Польський уряд вимагав від української сторони не тільки визнання окупованих західноукраїнських областей, але й хотів втручатися у внутрішні справи УНР, зокрема у справі земельній… Польські претензії знаходили підтримку в урядових колах Франції, які були зацікавлені природними багатствами України, зокрема Дрогобицьким нафтовим басейном, експлуатація якого французами полегшилася би в разі федеративного зв’язку України з Польщею".

Юзеф Пілсудський та Симон Петлюра на київському вокзалі, травень 1920 року

Якими ж виявилися результати Договору Пілсудського — Петлюри? Наприкінці квітня 1920 року почався наступ 65-тисячної союзної польсько-української армії в напрямку Києва, який було звільнено 7 травня. Українців в цій армії було трохи понад 20%. А вже 9 травня на Хрещатику пройшли колони "переможців-визволителів", парад приймав польський генерал Едвард Ридз-Смігли.

Польсько-українські війська вступають до Києва. Хрещатик, 7 травня 1920 року

"Український народ, що бачив у своїй столиці чужого генерала з польським військом замість Петлюри на чолі власних військ, не усвідомлював цього акту як визволення, а певніше як різновид окупації. Отож українці замість ентузіазму й радості зберігали понуре мовчання, і замість того, щоб схопитися за зброю на захист отриманої свободи, залишалися пасивними глядачами", — писав учасник цього дійства, ротмістр польської армії Тадеуш Махальський.

Проте у червні 1920 року почався стрімкий наступ російських більшовиків, які вже 11 червня захопили Київ, а невдовзі опинилися під Варшавою. Де вже у серпні й відбулося "Диво на Віслі"…

Польща опинилася на межі капітуляції, але у серпні 1920 року Червоній армії було завдано нищівної поразки. Українці героїчно виконували союзницькі зобов’язання: відома знаменита звитяга частин під проводом генерал-хорунжого Марка Безручка під час оборони Замостя.

Юзеф Пілсудський і майбутній маршал Польщі Едвард Ридз-Смігли на польсько-більшовицькому фронті, 1920 рік

Попереду було підписання мирного договору з більшовиками у Ризі 18 березня 1921 року (за його результатами етнічні українські землі — Галичина, Волинь, Холмщина увійшли до складу Другої Речі Посполитої). Варшавський договір 1920 року був анульований, українські частини були роззброєні й інтерновані на території Польщі…

Звісно, цей договір украй негативно сприйняли керівники ЗУНР, армія якої героїчно опиралися польській окупації Галичини від листопада 1918-го до липня 1919 року. Вони вважали його зрадою загальноукраїнських національних інтересів. І значною мірою вони мали рацію. Про резони Петлюри ми писали вище…

Але треба констатувати, що і лідери УНР, і ЗУНР так і не змогли консолідувати свої зусилля на шляху до незалежності. Злука цих двох українських державних утворень, яка відбулася 22 січня 1919 року, насправді виявилася декларацією намірів, які так і не здійснилися. Реакція наддніпрянської та західноукраїнської еліти на підписання Варшавського договору трохи більше як за рік була абсолютно різною.

Та й зовнішньополітична кон’юнктура для України виявилася вкрай несприятливою. Аргументи українців про необхідність побудувати власну державу країни переможної Антанти просто відкидали. У ситуації міжнародної ізоляції протистояти й червоним, і білим росіянам, а також Польщі, що відроджувалася, було майже неможливо…

Теги за темою
Польша
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Деякі норми закону про мобілізацію потрібно коригувати, – Зеленський
24tv
2024-11-16T12:39:22Z
Країни G7 продовжуватимуть підтримувати Україну, скільки буде потрібно
УкраинФорм
2024-11-16T12:36:14Z
Трамп призначив голову МВС США та Нацради з енергетики
360ua.news
2024-11-16T12:36:08Z
У Грузії протестують проти результатів виборів: главу ЦВК облили фарбою
Европейская правда
2024-11-16T12:34:51Z
Генсек партії Шольца захистив розмову канцлера з Путіним
Европейская правда
2024-11-16T12:28:52Z
Наступ РФ на Курщині: Путін може розглядати варіант переговорів - WP
GlavRed
2024-11-16T12:27:37Z
Зеленський назвав кількість солдатів КНДР, яких кинули на війну з Україною
GlavRed
2024-11-16T12:27:14Z
Британська розвідка підтвердила ураження двох російських фрегатів класу «Гепард» у Каспійському морі
Украина Криминальная
2024-11-16T12:24:36Z
Британія повинна приєднатися до США, а не до ЄС в питаннях торгівлі — радник Трампа
ZN UA
2024-11-16T12:21:29Z
Рецензія на фільм «Гладіатор ІІ» / Gladiator II
ITC
2024-11-16T12:39:14Z
Даша Астаф'єва відвідала рідне місто та замилувала, як її зустріли рідні: "До сліз"
TSN
2024-11-16T12:18:56Z
Надя Дорофєєва заговорила про дітей: чи планує зірка стати мамою
24tv
2024-11-16T12:18:02Z
На Суспільному покажуть фінал Дитячого Євробачення
УкраинФорм
2024-11-16T11:46:47Z
У Роcії померла зірка фільму Діамантова рука
1News
2024-11-16T11:45:43Z
Названо ім'я ведучого церемонії "Оскар-2025": ним став відомий 61-річний комік
TSN
2024-11-16T11:45:42Z
Дружина Решетніка приголомшила, як змінилася її фігура після трьох вагітностей: фото до та після
TSN
2024-11-16T11:45:03Z
Представили офіційний постер українського фільму «Мишоловка»
Детектор М
2024-11-16T11:16:49Z
Лілія Сандулеса привітала маму з ювілеєм
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:12:53Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
«Ціни вдвічі вищі, ніж у Європі». Тимошенко оголосила війну аптечній мафії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:48:44Z
Корисні властивості петрушки: чому вам варто налягати на зелень, особливо чоловікам
24tv
2024-11-16T11:33:30Z
Учасниця "Холостяка-13" зізналась, що має інвалідність: "Це смертельна хвороба"
24tv
2024-11-16T10:45:26Z
Чоловік випивав щодня 4,5 л. газованих напоїв: що з ним сталося через 10 років
Фокус
2024-11-16T09:00:50Z
«Гормон обіймів» покращує пам’ять, а тепер ще й лікує залежність
Portaltele
2024-11-16T08:48:10Z
Форма серця впливає на його здоровʼя
24tv
2024-11-16T08:03:43Z
Чому залізо настільки важливе для нашого здоровʼя та що робити, коли його бракує
24tv
2024-11-16T07:03:38Z
Як правильно обрати косметолога, щоб не боятися померти у нього в кріслі
Фокус
2024-11-16T06:12:50Z
У Курській області російська армія під час штурму втратила на мінах 17 одиниць техніки - Павлюк
УкраинФорм
2024-11-16T12:36:26Z
Виплати по інвалідності у грудні: чи зміниться щось у нарахуванні пенсій
24tv
2024-11-16T12:33:57Z
Харківщина отримає додатково 156,8 млн для забезпечення житлом 65 українських захисників
Мій Харків
2024-11-16T12:31:57Z
У ТЦК відповіли, чи мобілізують в Україні чоловіків 50-60 років
Знай
2024-11-16T12:31:22Z
"Розлітаються, як гарячі пиріжки": у ресторані Нью-Йорка подають домашніх гризунів
24tv
2024-11-16T12:27:12Z
Розвідка повідомила, як РФ розв'язує проблему із дефіцитом молодших офіцерів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T12:09:51Z
Чому серед добровольців популярна посада оператора БпЛА: Мстислав Банік розповів про причини
24tv
2024-11-16T12:03:50Z
Україна розробила чотири види ракет: деталі від Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T12:03:37Z
Китайські розробники представили аерокосмічну систему ППО Falcon 70
InternetUA
2024-11-16T12:01:55Z
Крафтові виробники змінюють культуру споживання хліба в Україні
AgroPortal
2024-11-16T12:30:36Z
Україна конкурує з росією на ринку соняшникової олії
AgroNews
2024-11-16T12:15:19Z
Будівництво на паузі: як відключення світла вплине на ринок нерухомості
Знай
2024-11-16T12:12:59Z
На Запоріжжі підтримали 170 бізнес-проєктів на майже ₴105 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-16T12:03:41Z
Україна і США оголосили три нових проєкти у сфері малих модульних реакторів
УкраинФорм
2024-11-16T12:03:33Z
Схема "азербайджанського газу" втратила сенс: "Газпром" позбувся одного з двох постійних клієнтів
ZN UA
2024-11-16T12:01:17Z
Імпорт соняшникової олії до ЄС зменшиться
AgroPortal
2024-11-16T12:00:27Z
Не сплатили вчасно, заплатите на 10% більше: українцям доведеться віддати податок за надлишкову площу
Политека
2024-11-16T12:00:18Z
"Нафтогаз" розкрив несподівані можливості смарт-лічильників: що важливо знати
Хвиля
2024-11-16T11:30:56Z
Класичний жульєн з куркою та грибами: рецепт із секретами французької кухні від Глинської
Политека
2024-11-16T12:31:12Z
Розслабитись не вийде: який прийом вигадали фастфуди, щоб пришвидшити потік людей
24tv
2024-11-16T12:27:15Z
Натуральні інгредієнти, що позбавлять від бур’янів між гравієм: добірка засобів
24tv
2024-11-16T12:21:46Z
Баня чи лазня: як правильно назвати будівлю, де паряться та відпочивають
24tv
2024-11-16T12:18:46Z
Золоті правила етикету для ділового обіду
24tv
2024-11-16T12:12:44Z
Подивіться на це, а потім йдіть на побачення: які чоловічі імена притягують багато грошей та успіх у бізнесі
Знай
2024-11-16T11:51:19Z
Таро-прогноз на повню у листопаді 2024: Тельцям - зміни, Скорпіонам - віщий сон
GlavRed
2024-11-16T11:27:32Z
Фаршировані яйця на новорічний стіл: дуже смачна, а головне бюджетна, ідея начинки
24tv
2024-11-16T10:51:19Z
Гороскоп Таро на грудень 2024: Терезам - ризик, Скорпіонам - прибуток, Стрільцям - удача
GlavRed
2024-11-16T10:45:33Z
"РФ готується до звільнення Криму": у ЗСУ розкрили підготовку окупантів до оборони
GlavRed
2024-11-16T12:27:07Z
Україні у неділю прогнозують до 10° тепла, без опадів
УкраинФорм
2024-11-16T12:12:56Z
В Оболонському районі Києва зафіксовано пошкодження внаслідок атаки БпЛА
Khreschatyk
2024-11-16T12:12:53Z
«Документальна» пропаганда: як російське телебачення розповідає про окупацію Криму й частини сходу України
Детектор М
2024-11-16T12:00:37Z
Рибам варто потурбуватися про запасний варіант, а Водоліїв чекають відрядження: гороскоп за картами Таро на 16 листопада 2024 року
TSN
2024-11-16T11:45:12Z
На Чернігівщині прикордонники знищили російський прапор, який встановили диверсанти
УкраинФорм
2024-11-16T11:45:05Z
РФ демонструє готовність до перенесення бойових дій за річку Дніпро - Снєгирьов
GlavRed
2024-11-16T11:27:46Z
Різко потепліє до +12 градусів, але не надовго: коли Україну знову накриє похолодання
GlavRed
2024-11-16T11:27:43Z
На Харківщині троє людей постраждали від ворожого обстрілу
УкраинФорм
2024-11-16T11:22:52Z
Олександр Усик: найкращі нокаути та визначні перемоги
CutInsight
2024-11-16T12:36:41Z
Тайсон засвітив сідниці у прямому ефірі: вірусне відео
24tv
2024-11-16T12:33:14Z
Обрав собі наступного суперника: Майк Тайсон шокував заявою після поразки від Джейка Пола
TSN
2024-11-16T12:04:14Z
Піке: Міг опинитись у Ювентусі перед повернення до Барселони
Football.ua
2024-11-16T11:51:23Z
Джейк Пол переміг Майка Тайсона: як проходив бій
Фокус
2024-11-16T11:45:29Z
Кубок Біллі Джин Кінг. Відбулося жеребкування поєдинку Україна – Австрія
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:36:30Z
Справжє творіння Бога, – МакГрегор розхвалив тіло Тайсона
24tv
2024-11-16T11:33:07Z
Кріштіану Роналду побив рекорд за перемогами у складі збірної
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:18:45Z
Олексій Лень вийшов у стартовому складі «Сакраменто» на гру з «Міннесотою»
УкраинФорм
2024-11-16T11:07:46Z
Привласнив кошти, що збирав на міномети: затримано військового блогера
InternetUA
2024-11-16T12:28:51Z
Смертельна ДТП на Сумщині: водій збив велосипедиста
TSN
2024-11-16T11:45:53Z
Хроніка МСЕКівців: хто, крім Крупи, заробляв «на інвалідах»
Комсомольская правда
2024-11-16T11:34:11Z
Хмельницькі поліцейські ліквідували мережу нарколабораторій і затримали 9 учасників злочинної організації
Украина Криминальная
2024-11-16T11:16:20Z
На Черкащині 5-річний хлопчик після видалення зубів потрапив до реанімації
Украина Криминальная
2024-11-16T10:39:55Z
У Києві викрили організовану злочинну групу, яка займалася незаконними онлайн-казино та ставками
InternetUA
2024-11-16T10:27:57Z
У Хмельницькому районі 34-річний водій ВАЗу загинув у зіткненні з вантажівкою
Украина Криминальная
2024-11-16T09:30:07Z
Поліція затримала іноземця-гастролера, який обкрадав підприємців на Тячівщині
Украина Криминальная
2024-11-16T08:52:20Z
Дрони атакували нафтобазу у Калузькій області Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T08:48:56Z
Samsung розчарувала: смартфон Galaxy S25 не стане найпотужнішим телефоном 2025 року
InternetUA
2024-11-16T12:31:08Z
Боа з пір'я поверх смокінга: найбільше пінгвіненя у світі "переодягається"
Фокус
2024-11-16T12:15:58Z
Apple видалила новинний додаток «Радіо Свобода» з російського App Store
Детектор М
2024-11-16T12:09:58Z
Зафіксовано найбільший у світі випадок хижацтва: вбиті 10 мільйонів риб за кілька годин
24tv
2024-11-16T12:06:20Z
Вчені вперше дослідили зразки ґрунту з темного боку Місяця — ось їхні висновки
TSN
2024-11-16T12:03:29Z
Як дізнатися, що за вами стежать через телефонну камеру: експерти назвали явні ознаки
Политека
2024-11-16T11:31:09Z
Голова Xbox прокоментував скорий реліз STALKER 2, заінтригувавши геймерів
24tv
2024-11-16T11:21:33Z
Дрон зі штучним інтелектом допомагатиме саперам у Харківській області: як працює система
InternetUA
2024-11-16T11:01:55Z
Знайдено причину масових жертвоприношень дітей у Мексиці: рятувалися від посухи та гніву богів
Фокус
2024-11-16T11:00:11Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z
Навіть у Монако такого не бачили: українець одягнув "Запорожець" у золото
Знай
2024-11-16T04:51:06Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z
Автопарк Укрпошта оновився місткими фургонами
AutoCentre
2024-11-15T18:18:10Z