MY.UAНовини
На цих конях українці в'їхали в історію – як ентузіасти відроджують породу поліських коней
На цих конях українці в'їхали в історію – як ентузіасти відроджують породу поліських коней

На цих конях українці в'їхали в історію – як ентузіасти відроджують породу поліських коней

Невеликі – розміром як зебра, доброзичливі, витривалі та невибагливі – такі коні давним-давно жили на території України. Офіційно їх вважали вимерлими, але зустріти їх можна, хоч і вкрай рідко, переважно в лісовій зоні Полісся. Відновленням цієї аборигенної породи вирішив зайнятися киянин Юрій Ягусевич після того, як переїхав жити в одне із сіл неподалік від зони відчуження.

У Прибірську купили кілька хат, реконструювали, проводили екскурсії, відроджували народні ремесла. Якось у господарстві випадково з'явилася кобила поліської породи. І ось уже кілька років Юрій присвятив цим коням. Каже, «поліський кінь – національна гордість, на них українці в'їхали в історію». Наразі у проєкті Юрія «Щербаті цуглі» (команди ентузіастів, які відроджують породу поліських коней) уже 28 конячок. І це, незважаючи на всі труднощі, пов'язані з війною.

Як розпочиналося відродження породи, як пережили окупацію Київщини та евакуацію по різних регіонах країни, а також як зараз виживають поліські коні – Юрій Ягусевич розповів Коротко про.

"Поліські коні насправді існують, а на папері - ні"

- Юрію, що то за порода така, поліські коні?

– Це архаїчна українська порода, яка існувала ще за часів Київської Русі – інших коней тоді не було. На них козаки їздили на Січ. Ці коні сформували український ландшафт та рельєф. Це найдавніші коні, які безпосередньо впливали на нашу історію, екологію та природу.

Сучасні коні виведені штучно, а наші - маленькі, природні, спокійно виживають у складних умовах, харчуються місцевою травою.

Якщо ми візьмемо будь-якого сучасного породистого коня, то побачимо вихолощену генетику. Порівняно з іншими породами наші поліські коні мають необмежені генетичні ресурси.

- Чому назва така – поліська порода?

- Тому що збереглася лише на Поліссі, у важкодоступних місцях. Вони жили до ХХ століття на Поліссі – в інших регіонах почали виводити сучасніші породи.

Ми стали займатися ними випадково, оскільки жили в тих краях. Якось трапилася нам одна кобила – здивував її м'який характер, висока витривалість, вона мало хворіла. Почали шукати, що це за порода така? Чому цей кінь настільки відрізняється від інших своїм характером? Поліський кінь - один із найдобріших і спокійніших коней у світі.

- Цікаво, завдяки чому ці коні вийшли такими добрими?

- Уявімо, що людина приручила дикого коня. Логічно, що у господарстві він залишатиме найбільш спокійного. І цей тривалий відбір призвів до того, що залишилися найбільш контактні особини – їх і брали для подальшого розведення. А в ті далекі часи кінь взагалі був частиною сім'ї.

На жаль, сьогодні ця порода майже вимерла. Коли ми почали спілкуватися з фахівцями, виявилося, що такі коні ще існують, але лишилося їх дуже мало.

Ще на початку ХХ століття їх було багато, а потім – Перша світова, Друга світова війна – майже добили популяцію. Остаточно це сталося за часів Хрущова, коли поліських коней штучно хотіли замінити на суперпродуктивну породу.

Такою була їхня доля, їх вважали непотрібними. Їм не було де сховатися, тому вони залишилися в лісництвах, на півночі, де є болота і звичайного коня не прогодуєш, тільки маленького, який майже не хворіє.

- Тож ви вирішили займатися цими кіньми?

- Не те щоб вирішив, просто стало прикро, що насправді коні існують, а за документами – ні. Ми сподівалися знайти кілька голів поліських, а далі цим займеться держава. Це таки державна робота, селекція. Але держава зайнялася цим лише на науковому рівні. З того часу довелося все взяти на себе.

Поліські конячки маленькі та доброзичливі. Фото: instagram.com/shche_tsugli

"Купували коней у м'ясників, коли їх везли на забій"

- А де ви знаходили решту коней?

- Було здійснено чимало експедицій, витрачено багато грошей, процес зайняв кілька років. За цей час ми виявили 7 особин. Спочатку ми їздили селами машиною, потім зрозуміли, що це 100 доларів на бензин на день, які ти прокатаєш, але нічого не знайдеш. Потім ми об'їжджали всіх перекупників та м'ясників, казали, що нам потрібно – і якщо вони везли тварину на м'ясо, ми давали на 2000 грн більше, і нам віддавали коня. Так ми покрили всю територію, що нас цікавить, і зекономили гроші.

Насправді поліських коней у чистому вигляді майже не лишилося – часто купували всіх, хто на них схожий, коли їх уже везли на м'ясо. Тоді ніколи було міркувати - той кінь чи ні, поліський чи не поліський. Тому було велике відбракування, ми спостерігали за характером коня, потім приїжджали вчені з Інституту генетики тварин, ідентифікували їх – 7 особин залишили, решту відбракували.

На сьогодні у нас уже 28 коней.

- Ви з кіньми зараз перебуваєте у Київській області?

- До війни ми жили на Київщині, на Поліссі. Перед війною встигли вивезти один табір із окупації на Поділля. Другий - не встигли: усе відбувалося дуже швидко. Але окупацію ми пережили, а після цього трохи подорожували з кіньми і у квітні 2022 року поїхали на Закарпаття та на Житомирщину.

Ми мали десь 4-5 перевезень, небайдужі люди допомагали нам грошима.

- Чому вам довелося мандрувати з кіньми?

- Шукали десь зупинитися... У нас все практично розорано – знайти місце, де росте трава, майже неможливо. На коня норма – 2 гектари трави чи хоча б гектар, якщо вже регулювати по селах.

Їм потрібні трава та вода. Якщо води поруч немає, ти не наносишся і не навозишся тієї води, адже на кожного коня потрібно не одне відро. Знайшли потрібне місце в Ржищеві - там зараз знаходиться частина коней. Однак їх стає більше – частина з них уже на Поділлі, для решти потрібно знову шукати місце. Тому наші коні зараз розкидані по всій Україні. Це непросто, але іншого виходу немає. Немає такої ділянки, якої вистачило б для них усіх. Щоб зібрати всіх коней в одному місці – пасовища є лише на Поліссі біля кордону, але там інфраструктуру розвивати небезпечно.

Відроджують породу разом із Інститутом генетики тварин. Фото: facebook.com/shche.tsugli

“Генетику ми втрачаємо безповоротно. Не можна гаяти часу”

- Незважаючи на вторгнення, вам вдалося зберегти своїх коней, і їх навіть побільшало.

- Так. Троє малюків народилося вже в окупації. У нас – державна програма, розрахована на 5 років. Ми йдемо за європейською рекомендацією, там є затверджений порядок дій. Чому ми це робимо? Для того, щоб порода набула офіційного міжнародно визнаного статусу, а для цього важлива кількість голів коней.

Коли ми дійдемо до потрібної кількості голів, коней я роздам, хтось піде в стайні, хтось у дику природу. Оскільки наші коні – не для заробітку, коли ми завершимо наші плани і коням нічого не загрожуватиме, ми займемося етнографією, тим, чим ми займалися до війни.

- Тобто ваша мета - зберегти коней, збільшити їх поголів'я, щоб їх офіційно визнали.

- Звичайно! Якщо йдеться про історичну будівлю, то ми можемо її реставрувати з фото. А як ми відреставруємо генетику? Ніяк. Це те, що ми втрачаємо безповоротно. Тут не можна нічого поставити на паузу: не такі у старих кобил можливості народити. А у нас вони переважно літні.

- Скільки має бути коней, щоб вони знову почали існувати на папері?

- За міжнародним стандартом – 75 і більше. Вони могли б стати нашою українською національною гордістю. У нас мало чого нашого залишилося.

- І за скільки років їх стане 75?

- 4-5 років на це піде. Витрати зростатимуть - щось думатимемо. Насправді наше заняття потребує постійного пошуку грошей. На утримання коней іде від 5000 грн щодня. Є постійні донори, є тимчасові, кредитні картки. У нас скрізь кредити набрано, де тільки можна…

Та й у нас такого досвіду в Україні немає, а у світі є. Під егідою європейських фондів цим займаються, наприклад, в Африці. А поліський кінь – лише наш. Це той кінь, на якому українці в'їхали в історію. Тому дуже хотілося б відновити цю породу.

Поліські коні неагресивні, з ними можна хоч спати. Він невеликий за розмірами, як зебра: у природі великих не було. І здоров'я у них краще: не вихолощена генетика.

Будь-яка порода без вливання генів замикається у собі, виникає багато хвороб. Ми не знаємо, що буде в майбутньому з конярством. Ці коні точно будуть, але в якій кількості та яку роль вони гратимуть, ніхто не знає.

Це лоша народилося зовсім недавно. Фото: facebook.com/shche.tsugli

На тему

Екскурсії проводимо, але зовсім небагато

- Ви також займаєтесь тим, що відроджуєте народні традиції. Як із цим зараз?

- Це ми робили, коли були на Поліссі, там відтворювали побут, ремесла, розважали людей. Після окупації не було сенсу туди повертатися: ніхто поки що не поїде до кордону. По-друге, знайшли іншу сферу діяльності. По-третє, вже фізично там не містилися.

Тому зараз у Ржищеві, що на Київщині, більше пішли в екологію – відроджуємо деградуючі пасовища, випасаючи копитних тварин.

– А як це допомагає?

- Трава буває високою та низькою. Висока трава забиває низькі, цілющі трави – дуже бідніє флора та фауна. А коні природно це регулюють. Щось з'їдають, щось не чіпають, те, що почало чагарниками заростати, вони відрегулювали. Ми самі шукали струмки, відкопували їх – своя екосистема почала складатися.

Ми взяли територію, обгородили її електропастухом. Кабанчики, лисиці, борсуки – все це бігає, але коням електропастух вийти не дає.

- У вас раніше й екскурсії були, а зараз є?

– Є, але зовсім інших масштабів. Ми не можемо сказати, коли люди воюють: давайте влаштовувати гульки. Того року до нас приїжджали – ми пекли хліб, гуляли, щось показували, розповідали – за донат на допомогу військовим. Тоді щонайменше 100 тисяч зібрали.

Наприклад, людина збирає допомогу братові. Каже: "Я вам привезу людей, а зібрані кошти підуть на мавік" – ми погоджуємось. Хтось на машину збирав, хтось на інші потреби – люди заходили з відвідувачами та збирали на те, що їм потрібне. Іноді люди приходять подивитися на коней.

Нині це просто екскурсії, а раніше ми влаштовували фестивалі, вечорниці, майстер-класи. Сьогодні, крім прогулянок, залишилося випікання хліба. Нині не той час, щоб робити щось масштабне. Плюс треба вкладати кошти в розважальну інфраструктуру – поки що не до того, совість не дозволяє. Зараз можна погуляти, поїсти на природі, доступний контакт із кіньми. На екскурсію ми не даємо реклами, не вкладаємо в це гроші. Раніше це були повноцінніші екскурсії.

– А військових до вас на своєрідну реабілітацію не привозять?

- Ні, але вони самі до нас приїжджають разом із сім'ями. У нас природа, тихо, коні.

Як допомогти

Утримання коней щодня обходиться Юрію у 5000 гривень. Поголів'я зростає – витрати збільшуються. Якщо ви хочете посприяти у відродженні одвічно української породи коней, надсилайте донат:

  • Найменування отримувача: ГО ОРЕЛІ
  • Код отримувача: 42661758
  • Счет отримувача: UA463052990000026009026008262
  • Назва банку: АТ КБ "ПРИВАТБАНК"

Або на цей номер картки:

  • 4731 2196 5130 5538
Теги за темою
Тварини
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Де сховалися три покемони: надскладна головоломка
GlavRed
2025-02-01T01:27:34Z
Intel просила у Apple дозволу робити чипи для iPhone, але провалила тестове завдання
InternetUA
2025-02-01T00:01:27Z
Як збільшити час роботи смартфона та захистити батарею: корисні поради від експертів
Политека
2025-01-31T23:30:06Z
Лютий принесе декілька магнітних бур: які дні будуть найскладнішими
GlavRed
2025-01-31T23:27:14Z
OpenAI випустила нову модель ШІ o3-mini з покращеними можливостями
Хвиля
2025-01-31T23:01:14Z
ТОП-5 легальних казино України та, аргументи на користь їх використання
Football.ua
2025-01-31T22:59:09Z
The Last of Us в реальному житті — грибок перетворює павуків на зомбі
Telegraf
2025-01-31T22:27:49Z
Samsung розробляє бездротові навушники з інноваційним типом підключення
InternetUA
2025-01-31T22:18:06Z
The Sims та The Sims 2 повернулися: ігри підтримують Windows 10/11 і майже всі доповнення
24tv
2025-01-31T22:00:16Z
Чи варто мити рис перед приготуванням: господині розставили всі крапки над "і"
GlavRed
2025-02-01T01:33:12Z
Як очистити решітки духовки: жінка поділилась цікавим методом
GlavRed
2025-02-01T01:27:04Z
Жінки, в яких завжди ідеальний порядок вдома і в житті: топ-3 найбільших педанток
Telegraf
2025-02-01T00:30:52Z
Завжди доводять розпочате до кінця: топ-5 найбільш педантичних знаків зодіаку
GlavRed
2025-02-01T00:27:43Z
Японське місто виставило охорону, аби стримати натовпи туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T00:00:48Z
Новий десерт для сімейного застілля: відеорецепт пляцка "Гопак" від Лілії Цвіт
24tv
2025-01-31T23:09:49Z
Як приготувати хека з овочами: рецепт страви для всієї родини
24tv
2025-01-31T22:09:04Z
Як правильно використовувати кондиціонер для білизни: це знають одиниці
24tv
2025-01-31T21:42:18Z
Чи можна заморозити твердий сир у морозилці: господині розкрили геніальний лайфхак
GlavRed
2025-01-31T21:27:14Z
Розбився літак із двома людьми на борту
Gazeta UA
2025-02-01T01:36:23Z
У США розбився літак: борт упав на житлові будинки, є жертви та постраждалі
24tv
2025-02-01T00:57:48Z
Правоохоронці перекрили канал незаконного перевезення іноземців в Україну
УкраинФорм
2025-02-01T00:54:02Z
Засуджено охтирчанина, який викрав заощадження та підпалив житло колишньої дружини
Украина Криминальная
2025-02-01T00:33:21Z
В Одесі втретє за ніч пролунали вибухи: ворог змінив засіб повітряного нападу
ZN UA
2025-02-01T00:31:27Z
Запоріжжя під масованою атакою безпілотників: у місті було чутно вибухи
Telegraf
2025-02-01T00:30:33Z
У Філадельфії літак впав біля будинків, повідомляється про численні жертви
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T00:27:50Z
У горах Румунії шукають пʼятьох українців: вони не виходили на зв'язок 20 днів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T00:00:50Z
В Одесі затримали жінку, яка вербувала дівчат для роботи в секс-індустрії у ЄС
УкраинФорм
2025-01-31T23:54:10Z
Мората стане гравцем Галатасарая — Романо
Football.ua
2025-01-31T23:10:52Z
Леганес у меншості втратив можливість вирвати нічию з Райо через два нереалізованих пенальті у компенсований час
Football.ua
2025-01-31T22:15:03Z
Бенефіс П'єротті та Крстовича приніс Лечче над Пармою
Football.ua
2025-01-31T21:57:25Z
"Гучні бої та сильні суперники": український боксер розкрив амбітні цілі на 2025 рік
24tv
2025-01-31T21:48:21Z
Вердер із двома вилученнями втримав перемогу над Майнцом
Football.ua
2025-01-31T21:42:23Z
Визначилися фіналісти чоловічого ЧС-2025 з гандболу
УкраинФорм
2025-01-31T21:12:03Z
Український голкіпер Бущан пропустив три голи у своєму дебютному матчі у Саудівській Аравії
ZN UA
2025-01-31T21:03:39Z
Казадеї перейшов із Челсі до Торіно — Романо
Football.ua
2025-01-31T20:57:48Z
Збірна України переграла футзалістів Німеччини у відборі на Євро-2026
УкраинФорм
2025-01-31T20:39:48Z
Бригада «Помста» показала, як палить озброєння та військове майно росіян на Донеччині
УкраинФорм
2025-02-01T01:30:48Z
Так звану депутатку «Единой России» з Луганщини суд визнав винною у держзраді - прокуратура
УкраинФорм
2025-02-01T01:15:11Z
Внаслідок атаки на Запоріжжя пошкоджені об'єкт критичної інфраструктури та будинки
УкраинФорм
2025-02-01T01:09:20Z
Удар по центру Одеси: якими ракетами атакував ворог
24tv
2025-02-01T00:03:14Z
Удар по центру Одеси: пошкоджені будівлі в охоронній зоні ЮНЕСКО, двоє постраждалих
УкраинФорм
2025-02-01T00:01:16Z
Скандального мера Острога Юрія Ягодку достроково звільнили
ZN UA
2025-01-31T23:33:54Z
Сили оборони знищили укриття росіян і ворожі «Орлани» на Краматорському напрямку
УкраинФорм
2025-01-31T23:21:27Z
Скільки російських окупантів ліквідували за січень - Генштаб
Gazeta UA
2025-01-31T23:18:42Z
Війна, день 1073. Розслідування витоку слів Буданова; Україна застосовує БпЛА, здатні нести 250-кілограмові авіабомби
Football.ua
2025-01-31T23:10:49Z
Квитки на Євробачення розкупили за лічені хвилини: яка їхня вартість
ГЛАВКОМ NET
2025-01-31T23:33:29Z
Український режисер отримав нагороду на американському фестивалі Sundance
ZN UA
2025-01-31T21:48:01Z
Спокуслива кохана Роналду підкорила серця шанувальників звабливими світлинами
24tv
2025-01-31T21:03:48Z
Чернов став лауреатом кінофестивалю Sundance із фільмом «2000 метрів до Андріївки»
УкраинФорм
2025-01-31T20:09:05Z
Аллу Костромічову захейтили за зовнішність: модель емоційно відповіла російською
24tv
2025-01-31T20:06:08Z
Мстислав Чернов отримав нагороду за найкращу режисуру міжнародного кінофестивалю «Санденс» за фільм «2000 метрів до Андріївки»
Детектор М
2025-01-31T19:45:04Z
Килими з дірками стають новим трендом: що про них думають дизайнери
24tv
2025-01-31T18:45:56Z
Для довгих вечорів: 4 найкращі фільми тривалістю понад три години
24tv
2025-01-31T18:27:39Z
Помер заслужений артист України, провідний актор театру «Колесо» Станіслав Колокольніков
ГЛАВКОМ NET
2025-01-31T18:15:08Z
Загроза ракетної атаки: росіяни підняли в небо бомбардувальники Ту-95МС
Telegraf
2025-02-01T01:54:54Z
Skills Alliance збільшила кількість місць для перенавчання українців
УкраинФорм
2025-02-01T01:45:42Z
Україна повернула брата та сестру, які все життя прожили в окупації
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T01:30:52Z
У Британському музеї знайшли раритетний кухоль з Києво-Печерської Лаври
ZN UA
2025-02-01T01:25:39Z
ГУР отримало від благодійників мільйон гривень на боротьбу з Росією у кіберпросторі
InternetUA
2025-02-01T01:04:59Z
Велика Британія пом’якшила візові правила для українських біженців
ZN UA
2025-02-01T00:51:39Z
Нідерланди посилюють покарання за експлуатацію трудових мігрантів
УкраинФорм
2025-02-01T00:09:28Z
На Київщині під час повітряної тривоги пролунали вибухи, по ворожих дронах працює ППО
УкраинФорм
2025-01-31T23:33:57Z
Оформити відстрочку без військового квитка: юристи дали чітку відповідь, чи можливо це
Telegraf
2025-01-31T23:27:04Z
Вперше за 3 роки: в Уганді зафіксували новий спалах Еболи
24tv
2025-01-31T20:15:26Z
Безсоння піде в минуле: вчені та лікарі розповіли, як досягти ідеального сну
Фокус
2025-01-31T18:27:47Z
Знайшли новий гормон, який зменшує апетит: стимулювати його виділення зовсім просто
24tv
2025-01-31T18:15:58Z
Ніколи не снідайте цим: тренер назвав продукти, які краще не вживати зранку
24tv
2025-01-31T18:15:25Z
Забруднення повітря, пов’язане з транспортом, спричиняє пошкодження печінки
Portaltele
2025-01-31T17:58:35Z
Кинули виклик самій вічності: вчені знайшли спосіб очищення води від найстійкіших хімікатів
Фокус
2025-01-31T17:45:46Z
Як покращити фігуру й отримати енергію: прості правила, які легко повторити
24tv
2025-01-31T17:36:43Z
Науковці назвали найкращий чай для схуднення
ГЛАВКОМ NET
2025-01-31T17:03:26Z
Природність та безпека: тренди пластичної хірургії у 2025 році
24tv
2025-01-31T15:57:36Z
Розробник системи зв'язку Huless залучив 1 млн доларів інвестицій
Хвиля
2025-02-01T00:12:19Z
Укрпошта реалізує на аукціонах вінтажну зброю, яка використовувалася поштарями для самооборони
УкраинФорм
2025-01-31T23:16:55Z
Скільки потрібно не платити за світло, щоб його відключили
Telegraf
2025-01-31T22:00:59Z
Хартія стійкості людського капіталу: до проєкту долучився великий бізнес
Хвиля
2025-01-31T21:36:47Z
Японія може вкласти кошти у будівництво газопроводу на Алясці
iPress
2025-01-31T21:10:16Z
Гривня впаде у ціні: експертка пояснила, чи варто купувати валюту на початку лютого
Политека
2025-01-31T21:00:29Z
Відберуть будинок чи квартиру: комунальні борги можуть позбавити українців нерухомості
Хвиля
2025-01-31T20:24:18Z
Ціни на пальне в Україні зростатимуть швидше у 2025
360ua.news
2025-01-31T20:12:21Z
В Україні стрімко дешевшає соняшник: що на це вплинуло
24tv
2025-01-31T20:06:28Z
Найдешевший кросовер Fiat за ціною Renault Duster отримав цікаві деталі
Gazeta UA
2025-01-31T21:00:07Z
У чоловіка поцупили "невикрадне" авто за $227 000 менш ніж через 60 годин після купівлі – фото
TSN
2025-01-31T19:36:13Z
Механік назвав 5 японських машин, які б ніколи не купив
24tv
2025-01-31T19:30:05Z
Держспецтрансслужба отримала пікапи Volkswagen Amarok
AutoCentre
2025-01-31T18:30:35Z
Для українських доріг: Opel представив гібридний фургон-кросовер із дизелем
Фокус
2025-01-31T18:15:32Z
По-багатому: в Україні помітили золотий суперкар McLaren
Фокус
2025-01-31T17:30:39Z
Влетить у копієчку: чому не можна їздити на авто з напівпорожнім паливним баком
GlavRed
2025-01-31T16:27:04Z
Фургони Opel Combo приходять на допомогу українським аграріям
AutoCentre
2025-01-31T16:01:31Z
22 хвилини: новий електрокар Zeekr продемонстрував рекордно швидку зарядку
Фокус
2025-01-31T14:42:54Z
"В України почнуться проблеми": названо наслідки розмови Трампа і Путіна
GlavRed
2025-02-01T01:51:42Z
Китайський DeepSeek оминає відповіді про війну Росії проти України і просуває китайську пропаганду ‒ NYT
ZN UA
2025-02-01T01:18:01Z
Європейські члени НАТО досягли консенсусу щодо витрат на оборону — глава Євроради
Хвиля
2025-02-01T01:12:35Z
Трансгендерну військову звинувачено в причетності до авіатрощі у Вашингтоні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T00:57:06Z
Чернишов розповів, як працюватиме Агенція національної єдності
УкраинФорм
2025-02-01T00:39:39Z
Суддя не повірив Білому дому і повторно заборонив Трампу заморожувати федеральні виплати
ZN UA
2025-02-01T00:21:00Z
Трамп заявив, що вони з Путіним можуть зробити «щось важливе» для припинення війни в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T00:12:07Z
Фіцо звинуватив Чехію у втручанні у внутрішні справи Словаччини
УкраинФорм
2025-02-01T00:06:49Z
Пайфер: Переговори - це завжди поступки, але важливо, що зрештою матиме Україна
УкраинФорм
2025-01-31T23:42:04Z