MY.UAНовини
На цих конях українці в'їхали в історію – як ентузіасти відроджують породу поліських коней
На цих конях українці в'їхали в історію – як ентузіасти відроджують породу поліських коней

На цих конях українці в'їхали в історію – як ентузіасти відроджують породу поліських коней

Невеликі – розміром як зебра, доброзичливі, витривалі та невибагливі – такі коні давним-давно жили на території України. Офіційно їх вважали вимерлими, але зустріти їх можна, хоч і вкрай рідко, переважно в лісовій зоні Полісся. Відновленням цієї аборигенної породи вирішив зайнятися киянин Юрій Ягусевич після того, як переїхав жити в одне із сіл неподалік від зони відчуження.

У Прибірську купили кілька хат, реконструювали, проводили екскурсії, відроджували народні ремесла. Якось у господарстві випадково з'явилася кобила поліської породи. І ось уже кілька років Юрій присвятив цим коням. Каже, «поліський кінь – національна гордість, на них українці в'їхали в історію». Наразі у проєкті Юрія «Щербаті цуглі» (команди ентузіастів, які відроджують породу поліських коней) уже 28 конячок. І це, незважаючи на всі труднощі, пов'язані з війною.

Як розпочиналося відродження породи, як пережили окупацію Київщини та евакуацію по різних регіонах країни, а також як зараз виживають поліські коні – Юрій Ягусевич розповів Коротко про.

"Поліські коні насправді існують, а на папері - ні"

- Юрію, що то за порода така, поліські коні?

– Це архаїчна українська порода, яка існувала ще за часів Київської Русі – інших коней тоді не було. На них козаки їздили на Січ. Ці коні сформували український ландшафт та рельєф. Це найдавніші коні, які безпосередньо впливали на нашу історію, екологію та природу.

Сучасні коні виведені штучно, а наші - маленькі, природні, спокійно виживають у складних умовах, харчуються місцевою травою.

Якщо ми візьмемо будь-якого сучасного породистого коня, то побачимо вихолощену генетику. Порівняно з іншими породами наші поліські коні мають необмежені генетичні ресурси.

- Чому назва така – поліська порода?

- Тому що збереглася лише на Поліссі, у важкодоступних місцях. Вони жили до ХХ століття на Поліссі – в інших регіонах почали виводити сучасніші породи.

Ми стали займатися ними випадково, оскільки жили в тих краях. Якось трапилася нам одна кобила – здивував її м'який характер, висока витривалість, вона мало хворіла. Почали шукати, що це за порода така? Чому цей кінь настільки відрізняється від інших своїм характером? Поліський кінь - один із найдобріших і спокійніших коней у світі.

- Цікаво, завдяки чому ці коні вийшли такими добрими?

- Уявімо, що людина приручила дикого коня. Логічно, що у господарстві він залишатиме найбільш спокійного. І цей тривалий відбір призвів до того, що залишилися найбільш контактні особини – їх і брали для подальшого розведення. А в ті далекі часи кінь взагалі був частиною сім'ї.

На жаль, сьогодні ця порода майже вимерла. Коли ми почали спілкуватися з фахівцями, виявилося, що такі коні ще існують, але лишилося їх дуже мало.

Ще на початку ХХ століття їх було багато, а потім – Перша світова, Друга світова війна – майже добили популяцію. Остаточно це сталося за часів Хрущова, коли поліських коней штучно хотіли замінити на суперпродуктивну породу.

Такою була їхня доля, їх вважали непотрібними. Їм не було де сховатися, тому вони залишилися в лісництвах, на півночі, де є болота і звичайного коня не прогодуєш, тільки маленького, який майже не хворіє.

- Тож ви вирішили займатися цими кіньми?

- Не те щоб вирішив, просто стало прикро, що насправді коні існують, а за документами – ні. Ми сподівалися знайти кілька голів поліських, а далі цим займеться держава. Це таки державна робота, селекція. Але держава зайнялася цим лише на науковому рівні. З того часу довелося все взяти на себе.

Поліські конячки маленькі та доброзичливі. Фото: instagram.com/shche_tsugli

"Купували коней у м'ясників, коли їх везли на забій"

- А де ви знаходили решту коней?

- Було здійснено чимало експедицій, витрачено багато грошей, процес зайняв кілька років. За цей час ми виявили 7 особин. Спочатку ми їздили селами машиною, потім зрозуміли, що це 100 доларів на бензин на день, які ти прокатаєш, але нічого не знайдеш. Потім ми об'їжджали всіх перекупників та м'ясників, казали, що нам потрібно – і якщо вони везли тварину на м'ясо, ми давали на 2000 грн більше, і нам віддавали коня. Так ми покрили всю територію, що нас цікавить, і зекономили гроші.

Насправді поліських коней у чистому вигляді майже не лишилося – часто купували всіх, хто на них схожий, коли їх уже везли на м'ясо. Тоді ніколи було міркувати - той кінь чи ні, поліський чи не поліський. Тому було велике відбракування, ми спостерігали за характером коня, потім приїжджали вчені з Інституту генетики тварин, ідентифікували їх – 7 особин залишили, решту відбракували.

На сьогодні у нас уже 28 коней.

- Ви з кіньми зараз перебуваєте у Київській області?

- До війни ми жили на Київщині, на Поліссі. Перед війною встигли вивезти один табір із окупації на Поділля. Другий - не встигли: усе відбувалося дуже швидко. Але окупацію ми пережили, а після цього трохи подорожували з кіньми і у квітні 2022 року поїхали на Закарпаття та на Житомирщину.

Ми мали десь 4-5 перевезень, небайдужі люди допомагали нам грошима.

- Чому вам довелося мандрувати з кіньми?

- Шукали десь зупинитися... У нас все практично розорано – знайти місце, де росте трава, майже неможливо. На коня норма – 2 гектари трави чи хоча б гектар, якщо вже регулювати по селах.

Їм потрібні трава та вода. Якщо води поруч немає, ти не наносишся і не навозишся тієї води, адже на кожного коня потрібно не одне відро. Знайшли потрібне місце в Ржищеві - там зараз знаходиться частина коней. Однак їх стає більше – частина з них уже на Поділлі, для решти потрібно знову шукати місце. Тому наші коні зараз розкидані по всій Україні. Це непросто, але іншого виходу немає. Немає такої ділянки, якої вистачило б для них усіх. Щоб зібрати всіх коней в одному місці – пасовища є лише на Поліссі біля кордону, але там інфраструктуру розвивати небезпечно.

Відроджують породу разом із Інститутом генетики тварин. Фото: facebook.com/shche.tsugli

“Генетику ми втрачаємо безповоротно. Не можна гаяти часу”

- Незважаючи на вторгнення, вам вдалося зберегти своїх коней, і їх навіть побільшало.

- Так. Троє малюків народилося вже в окупації. У нас – державна програма, розрахована на 5 років. Ми йдемо за європейською рекомендацією, там є затверджений порядок дій. Чому ми це робимо? Для того, щоб порода набула офіційного міжнародно визнаного статусу, а для цього важлива кількість голів коней.

Коли ми дійдемо до потрібної кількості голів, коней я роздам, хтось піде в стайні, хтось у дику природу. Оскільки наші коні – не для заробітку, коли ми завершимо наші плани і коням нічого не загрожуватиме, ми займемося етнографією, тим, чим ми займалися до війни.

- Тобто ваша мета - зберегти коней, збільшити їх поголів'я, щоб їх офіційно визнали.

- Звичайно! Якщо йдеться про історичну будівлю, то ми можемо її реставрувати з фото. А як ми відреставруємо генетику? Ніяк. Це те, що ми втрачаємо безповоротно. Тут не можна нічого поставити на паузу: не такі у старих кобил можливості народити. А у нас вони переважно літні.

- Скільки має бути коней, щоб вони знову почали існувати на папері?

- За міжнародним стандартом – 75 і більше. Вони могли б стати нашою українською національною гордістю. У нас мало чого нашого залишилося.

- І за скільки років їх стане 75?

- 4-5 років на це піде. Витрати зростатимуть - щось думатимемо. Насправді наше заняття потребує постійного пошуку грошей. На утримання коней іде від 5000 грн щодня. Є постійні донори, є тимчасові, кредитні картки. У нас скрізь кредити набрано, де тільки можна…

Та й у нас такого досвіду в Україні немає, а у світі є. Під егідою європейських фондів цим займаються, наприклад, в Африці. А поліський кінь – лише наш. Це той кінь, на якому українці в'їхали в історію. Тому дуже хотілося б відновити цю породу.

Поліські коні неагресивні, з ними можна хоч спати. Він невеликий за розмірами, як зебра: у природі великих не було. І здоров'я у них краще: не вихолощена генетика.

Будь-яка порода без вливання генів замикається у собі, виникає багато хвороб. Ми не знаємо, що буде в майбутньому з конярством. Ці коні точно будуть, але в якій кількості та яку роль вони гратимуть, ніхто не знає.

Це лоша народилося зовсім недавно. Фото: facebook.com/shche.tsugli

На тему

Екскурсії проводимо, але зовсім небагато

- Ви також займаєтесь тим, що відроджуєте народні традиції. Як із цим зараз?

- Це ми робили, коли були на Поліссі, там відтворювали побут, ремесла, розважали людей. Після окупації не було сенсу туди повертатися: ніхто поки що не поїде до кордону. По-друге, знайшли іншу сферу діяльності. По-третє, вже фізично там не містилися.

Тому зараз у Ржищеві, що на Київщині, більше пішли в екологію – відроджуємо деградуючі пасовища, випасаючи копитних тварин.

– А як це допомагає?

- Трава буває високою та низькою. Висока трава забиває низькі, цілющі трави – дуже бідніє флора та фауна. А коні природно це регулюють. Щось з'їдають, щось не чіпають, те, що почало чагарниками заростати, вони відрегулювали. Ми самі шукали струмки, відкопували їх – своя екосистема почала складатися.

Ми взяли територію, обгородили її електропастухом. Кабанчики, лисиці, борсуки – все це бігає, але коням електропастух вийти не дає.

- У вас раніше й екскурсії були, а зараз є?

– Є, але зовсім інших масштабів. Ми не можемо сказати, коли люди воюють: давайте влаштовувати гульки. Того року до нас приїжджали – ми пекли хліб, гуляли, щось показували, розповідали – за донат на допомогу військовим. Тоді щонайменше 100 тисяч зібрали.

Наприклад, людина збирає допомогу братові. Каже: "Я вам привезу людей, а зібрані кошти підуть на мавік" – ми погоджуємось. Хтось на машину збирав, хтось на інші потреби – люди заходили з відвідувачами та збирали на те, що їм потрібне. Іноді люди приходять подивитися на коней.

Нині це просто екскурсії, а раніше ми влаштовували фестивалі, вечорниці, майстер-класи. Сьогодні, крім прогулянок, залишилося випікання хліба. Нині не той час, щоб робити щось масштабне. Плюс треба вкладати кошти в розважальну інфраструктуру – поки що не до того, совість не дозволяє. Зараз можна погуляти, поїсти на природі, доступний контакт із кіньми. На екскурсію ми не даємо реклами, не вкладаємо в це гроші. Раніше це були повноцінніші екскурсії.

– А військових до вас на своєрідну реабілітацію не привозять?

- Ні, але вони самі до нас приїжджають разом із сім'ями. У нас природа, тихо, коні.

Як допомогти

Утримання коней щодня обходиться Юрію у 5000 гривень. Поголів'я зростає – витрати збільшуються. Якщо ви хочете посприяти у відродженні одвічно української породи коней, надсилайте донат:

  • Найменування отримувача: ГО ОРЕЛІ
  • Код отримувача: 42661758
  • Счет отримувача: UA463052990000026009026008262
  • Назва банку: АТ КБ "ПРИВАТБАНК"

Або на цей номер картки:

  • 4731 2196 5130 5538
Теги за темою
Животные
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Перший удар буде важким": бійці ЗСУ готуються до наступу на Запоріжжя, — The Economist
Фокус
2024-11-24T16:42:22Z
Росія може повністю окупувати Донецьку область: військовий назвав терміни
GlavRed
2024-11-24T16:30:53Z
Гороскоп Таро на 25 листопада для всіх знаків Зодіаку: кому допоможе Всесвіт
Политека
2024-11-24T16:30:12Z
Окупанти розмістили системи ППО на мисі Фіолент - партизани
УкраинФорм
2024-11-24T16:25:30Z
Росіяни провалили важливий дедлайн, – комбат "Ахіллес" розповів, як тепер діє ворог на фронті
24tv
2024-11-24T16:06:54Z
Ворог атакував "Шахедами" Хмельниччину: в ОВА розповіли про наслідки
24tv
2024-11-24T15:48:50Z
Росія атакувала Київщину та Чернігівщину — є пошкодження та поранені
Комсомольская правда
2024-11-24T15:48:35Z
Вивіз сміття подорожчає на 73%, але ситуацію це не врятує: куди підуть ваші гроші
Знай
2024-11-24T15:12:57Z
У Києві презентували монографію про стратегічні комунікації в умовах війни
Детектор М
2024-11-24T15:09:33Z
ФБР попередило майже 150 політиків про загрозу від китайських хакерів
iPress
2024-11-24T16:37:42Z
Зеленський назвав кількість авіаударів рф по Україні за тиждень
iPress
2024-11-24T16:37:31Z
Росіяни атакували Хмельницьку область: що відомо
TSN
2024-11-24T16:36:59Z
У столиці Пакистану запровадили «безпековий локдаун» через мітинг прихильників експрем’єра
УкраинФорм
2024-11-24T16:33:56Z
"Бідзіна, йди!": До будинку засновника партії влади Грузії протестувальниці принесли валізи
Европейская правда
2024-11-24T16:09:54Z
Втеча з частини та дизертирство військових: у Верховній Раді підтримали важливий законопроєкт
Политека
2024-11-24T16:04:28Z
Польща та Словаччина зміцнюють оборону на східних кордонах Європи
360ua.news
2024-11-24T16:03:34Z
Україна повинна отримати захист від ракет типу "Орєшнік" — очільник МЗС України
TSN
2024-11-24T16:03:27Z
Наступні 8 тижнів будуть найбільш складними в історії України після 1991 року, – посол Мельник
24tv
2024-11-24T16:00:26Z
Було образливо, – учасниця "Холостяка" розповіла, як її госпіталізували під час шоу
24tv
2024-11-24T16:36:52Z
Чіпляють за душу: 3 сумні фільми для часів, коли хочеться поплакати
24tv
2024-11-24T16:06:50Z
Російський бізнесмен Чичваркін вперше розповів про дружбу з Поляковою та як з нею час проводить
TSN
2024-11-24T16:06:09Z
У чому найкраще зустрічати Новий рік 2025: стильні образи з теплими сукнями
TSN
2024-11-24T15:06:23Z
Джамала ще в жовтні представила першу відеороботу на один із треків альбому кримськотатарської музики QIRIM - старовинної пісні ARAFAT DAĞINDAN. А зараз поділилася, як створювалася відеоробота.
FM-TV
2024-11-24T15:04:20Z
Зірка "Жіночого Кварталу" замилувала рідкісними фото з обранцем і публічно зізналася йому у коханні
TSN
2024-11-24T14:51:31Z
Війни, гонка ШІ та енергетичний перехід: Даніель Єргін про вічні рушійні сили геополітики
Хвиля
2024-11-24T14:36:18Z
«Йона. Голодне марення»: Суспільне презентувало фільм про художницю, яка через свої картини досліджує тему голодомору 1946—47 років
Детектор М
2024-11-24T14:00:58Z
Василіса Фролова повідомила, що вийшла заміж: хто став її обранцем
24tv
2024-11-24T13:57:36Z
Названо зелень, яка може спричинити тромбоз, хоча вона вважається дуже корисною
TSN
2024-11-24T16:06:26Z
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:00:11Z
Це лакмусовий папірець: що означає, якщо ви не можете зробити бодай одне підтягування
24tv
2024-11-24T11:48:04Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1, – CDC
24tv
2024-11-24T07:15:16Z
Швидка допомога по-новому: куди везтимуть українців із серйозними діагнозами
Знай
2024-11-24T05:06:35Z
Балансування на одній нозі протягом 10 секунд – чудова вправа для довголіття
24tv
2024-11-24T04:54:35Z
Навіщо потрібно додавати чашку чаю під час смаження курки
TSN
2024-11-24T02:39:43Z
"Ліверпуль" оформив камбек проти аутсайдера та зміцнив своє лідерство в АПЛ
TSN
2024-11-24T16:36:12Z
Ф'юрі порівняв себе з чайником перед реваншем із Усиком: емоційне відео
24tv
2024-11-24T16:36:12Z
Куртуа повернувся до старту Реала замість Луніна на матч із Леганесом
Football.ua
2024-11-24T16:34:39Z
«Київ-Баскет» виграв домашній етап чемпіонату України з баскетболу 3х3
УкраинФорм
2024-11-24T16:33:56Z
Довбик зіграє в старті проти Наполі
Football.ua
2024-11-24T16:27:25Z
Офіційно: Лестер звільнив Купера з посади головного тренера
Football.ua
2024-11-24T16:21:03Z
Ліверпуль в хаотичному матчі з Саутгемптоном здобув вольову перемогу завдяки дублю Салаха
Football.ua
2024-11-24T16:18:07Z
Ліга чемпіонів: розклад і результати матчів п'ятого туру
TSN
2024-11-24T16:06:13Z
Серія А: Фіорентина здолала Комо, Торіно та Монца не виявили сильнішого
Football.ua
2024-11-24T16:05:22Z
Чарівна чорна кішка, яка застрягла у водостічній трубі, стала зіркою
Фокус
2024-11-24T16:42:54Z
В українській розвідці пояснили тактику застосування морських дронів Magura V5
ZN UA
2024-11-24T16:37:39Z
Фінляндія готує жінок до можливої ​​війни з росією – The Guardian
iPress
2024-11-24T16:37:08Z
Претендент на премію Дарвіна: окупант виправ одяг у радіоактивній воді та почав розкладатися
24tv
2024-11-24T16:30:47Z
У Британії помітили невідомі дрони над авіабазами, які використовують ВПС США, – The Guardian
24tv
2024-11-24T16:25:06Z
Снайпер, що виготовляє іграшки: на Київщині ветеран відкрив бізнес
24tv
2024-11-24T16:15:12Z
Хто з українців може отримати 10 окладів при виході на пенсію
24tv
2024-11-24T16:06:37Z
Найбільша управлінська криза за весь час: Марія Берлінська озвучила стратегію змін у ВСУ
Политека
2024-11-24T16:06:25Z
В окупований Маріуполь повернулось близько 70 тисяч переселенців, — нардеп
Комсомольская правда
2024-11-24T15:54:25Z
Укренерго оприлюднило графік відключень світла на 25 листопада
Хвиля
2024-11-24T16:36:28Z
У Китаї виявили нове родовище золота: скільки це може принести Пекіну
24tv
2024-11-24T16:30:25Z
З картки ПриватБанку банкомат списав гроші, але не видав їх: в банку уточнили важливі деталі
Политека
2024-11-24T16:25:17Z
Термінал ПриватБанку "обікрав" клієнта на 10 000 грн: може статися з кожним
Знай
2024-11-24T16:21:27Z
У понеділок знову відключатимуть світло: де і коли не буде електрики
TSN
2024-11-24T16:21:25Z
Британський банк HSBC припинив обробку платежів із росії та Білорусі
InternetUA
2024-11-24T15:54:49Z
АРМА залучило ₴10 мільйонів на аукціонах з продажу арештованого майна
УкраинФорм
2024-11-24T15:54:47Z
В Україні оновили підходи до бронювання: у 5% критично важливих підприємств виявили порушення
Хвиля
2024-11-24T15:30:25Z
Боржникам не викрутитись: в Україні хочуть автоматично заарештовувати гроші, нардепи проголосували
Политека
2024-11-24T15:04:18Z
Копійчаний засіб творить дива: названо моментальний спосіб миття брудних чашок
GlavRed
2024-11-24T16:25:55Z
Точні терміни знають не всі: скільки насправді має варитись картопля
GlavRed
2024-11-24T16:25:47Z
Таргани нарешті зникнуть з оселі: цей народний засіб працює безвідмовно
24tv
2024-11-24T16:09:02Z
Нарешті це станеться – 3 знаки зодіаку, які до Нового року отримають роботу мрії
24tv
2024-11-24T15:15:44Z
Фінансовий гороскоп на тиждень з 25 листопада по 1 грудня
GlavRed
2024-11-24T15:15:17Z
4 знаки зодіаку, які з найбільшою ймовірністю розбагатіють
GlavRed
2024-11-24T14:27:48Z
Вилетить, як корок: як позбутися волосся у зливі душа
GlavRed
2024-11-24T14:27:00Z
Запіканка з цвітною капустою і броколі під сиром: рецепт дієтичної страви – швидко і корисно
24tv
2024-11-24T14:24:58Z
Насипте 100 г цього засобу у відсік для порошку – і пральна машинка буде, як нова
TSN
2024-11-24T14:21:13Z
На Київщині через атаку дронів пошкоджене підприємство
УкраинФорм
2024-11-24T16:37:38Z
Два землетруси в Румунії: зона Вранча знову активна
360ua.news
2024-11-24T16:28:25Z
Обстріл Київщини: у ОДА розповіли про наслідки
TSN
2024-11-24T16:15:08Z
Обстріл Чернігівщини: є повідомлення про поранення і руйнування
TSN
2024-11-24T16:06:02Z
На Чернігівщині внаслідок атаки РФ поранений чоловік, пошкоджені будинки
УкраинФорм
2024-11-24T16:00:24Z
В Одесі під час відключення світла застряг атракціон з людьми, - ЗМІ
Комсомольская правда
2024-11-24T15:39:44Z
Дрони-камікадзе вдень атакували Київщину: пошкоджено підприємство
ZN UA
2024-11-24T15:36:39Z
Шторм "Берт" залишив людей без світла і сполучення у Британії та Ірландії
Европейская правда
2024-11-24T15:31:24Z
Шторм «Берт» накрив Британію, є загиблі
УкраинФорм
2024-11-24T15:24:38Z
Гіперзвукові ракети "Циркон": у чому їхня головна небезпека і скільки їх випускає на місяць
Политека
2024-11-24T16:42:22Z
Міф чи реальність: чи дійсно на вікнах є "зимовий режим" та чи потрібно його перемикати
24tv
2024-11-24T16:21:20Z
Топ-10 смартфонів, які тримають зарядку довше за інших
InternetUA
2024-11-24T16:01:48Z
Amazon «засвітив» відеокарти Intel Arc B580 — перші на новій архітектурі Battlemage
ITC
2024-11-24T16:01:47Z
Топ-5 виробників смартфонів, за якими варто стежити у 2025 році
Фокус
2024-11-24T16:00:26Z
Оглядач Stalker 2 знайшов у грі «проблиски українського націоналізму»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T15:48:28Z
Хакери отримали доступ до секретних даних провідних компаній у 140 країнах світу
InternetUA
2024-11-24T15:31:45Z
Застосунок «ЄППО» допомагає Україні закрити небо на 80%
УкраинФорм
2024-11-24T15:30:24Z
Найкращі бюджетні смартфони 2024: моделі з оптимальним балансом ціни та якості
Фокус
2024-11-24T15:00:36Z
Дебют Mercedes-AMG E53 у Києві
360ua.news
2024-11-24T14:07:53Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z
Понад 600 сил і 3,8 с до сотні: в Україну привезли новий спортивний седан Mercedes
Фокус
2024-11-24T08:51:23Z
Jaguar E-Type знаменитого шпигуна виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-24T08:03:54Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z
Німеччина поки не буде купувати заміну своїм танкеткам Wiese
InternetUA
2024-11-23T20:00:45Z
Де можна побачити найнезвичайніші маршрутки
AutoCentre
2024-11-23T17:40:09Z
Маршрутки з дерев’яним кузовом і не тільки – автоекзотика Джакарти
AutoCentre
2024-11-23T16:52:40Z