MY.UAНовини
На цих конях українці в'їхали в історію – як ентузіасти відроджують породу поліських коней
На цих конях українці в'їхали в історію – як ентузіасти відроджують породу поліських коней

На цих конях українці в'їхали в історію – як ентузіасти відроджують породу поліських коней

Невеликі – розміром як зебра, доброзичливі, витривалі та невибагливі – такі коні давним-давно жили на території України. Офіційно їх вважали вимерлими, але зустріти їх можна, хоч і вкрай рідко, переважно в лісовій зоні Полісся. Відновленням цієї аборигенної породи вирішив зайнятися киянин Юрій Ягусевич після того, як переїхав жити в одне із сіл неподалік від зони відчуження.

У Прибірську купили кілька хат, реконструювали, проводили екскурсії, відроджували народні ремесла. Якось у господарстві випадково з'явилася кобила поліської породи. І ось уже кілька років Юрій присвятив цим коням. Каже, «поліський кінь – національна гордість, на них українці в'їхали в історію». Наразі у проєкті Юрія «Щербаті цуглі» (команди ентузіастів, які відроджують породу поліських коней) уже 28 конячок. І це, незважаючи на всі труднощі, пов'язані з війною.

Як розпочиналося відродження породи, як пережили окупацію Київщини та евакуацію по різних регіонах країни, а також як зараз виживають поліські коні – Юрій Ягусевич розповів Коротко про.

"Поліські коні насправді існують, а на папері - ні"

- Юрію, що то за порода така, поліські коні?

– Це архаїчна українська порода, яка існувала ще за часів Київської Русі – інших коней тоді не було. На них козаки їздили на Січ. Ці коні сформували український ландшафт та рельєф. Це найдавніші коні, які безпосередньо впливали на нашу історію, екологію та природу.

Сучасні коні виведені штучно, а наші - маленькі, природні, спокійно виживають у складних умовах, харчуються місцевою травою.

Якщо ми візьмемо будь-якого сучасного породистого коня, то побачимо вихолощену генетику. Порівняно з іншими породами наші поліські коні мають необмежені генетичні ресурси.

- Чому назва така – поліська порода?

- Тому що збереглася лише на Поліссі, у важкодоступних місцях. Вони жили до ХХ століття на Поліссі – в інших регіонах почали виводити сучасніші породи.

Ми стали займатися ними випадково, оскільки жили в тих краях. Якось трапилася нам одна кобила – здивував її м'який характер, висока витривалість, вона мало хворіла. Почали шукати, що це за порода така? Чому цей кінь настільки відрізняється від інших своїм характером? Поліський кінь - один із найдобріших і спокійніших коней у світі.

- Цікаво, завдяки чому ці коні вийшли такими добрими?

- Уявімо, що людина приручила дикого коня. Логічно, що у господарстві він залишатиме найбільш спокійного. І цей тривалий відбір призвів до того, що залишилися найбільш контактні особини – їх і брали для подальшого розведення. А в ті далекі часи кінь взагалі був частиною сім'ї.

На жаль, сьогодні ця порода майже вимерла. Коли ми почали спілкуватися з фахівцями, виявилося, що такі коні ще існують, але лишилося їх дуже мало.

Ще на початку ХХ століття їх було багато, а потім – Перша світова, Друга світова війна – майже добили популяцію. Остаточно це сталося за часів Хрущова, коли поліських коней штучно хотіли замінити на суперпродуктивну породу.

Такою була їхня доля, їх вважали непотрібними. Їм не було де сховатися, тому вони залишилися в лісництвах, на півночі, де є болота і звичайного коня не прогодуєш, тільки маленького, який майже не хворіє.

- Тож ви вирішили займатися цими кіньми?

- Не те щоб вирішив, просто стало прикро, що насправді коні існують, а за документами – ні. Ми сподівалися знайти кілька голів поліських, а далі цим займеться держава. Це таки державна робота, селекція. Але держава зайнялася цим лише на науковому рівні. З того часу довелося все взяти на себе.

Поліські конячки маленькі та доброзичливі. Фото: instagram.com/shche_tsugli

"Купували коней у м'ясників, коли їх везли на забій"

- А де ви знаходили решту коней?

- Було здійснено чимало експедицій, витрачено багато грошей, процес зайняв кілька років. За цей час ми виявили 7 особин. Спочатку ми їздили селами машиною, потім зрозуміли, що це 100 доларів на бензин на день, які ти прокатаєш, але нічого не знайдеш. Потім ми об'їжджали всіх перекупників та м'ясників, казали, що нам потрібно – і якщо вони везли тварину на м'ясо, ми давали на 2000 грн більше, і нам віддавали коня. Так ми покрили всю територію, що нас цікавить, і зекономили гроші.

Насправді поліських коней у чистому вигляді майже не лишилося – часто купували всіх, хто на них схожий, коли їх уже везли на м'ясо. Тоді ніколи було міркувати - той кінь чи ні, поліський чи не поліський. Тому було велике відбракування, ми спостерігали за характером коня, потім приїжджали вчені з Інституту генетики тварин, ідентифікували їх – 7 особин залишили, решту відбракували.

На сьогодні у нас уже 28 коней.

- Ви з кіньми зараз перебуваєте у Київській області?

- До війни ми жили на Київщині, на Поліссі. Перед війною встигли вивезти один табір із окупації на Поділля. Другий - не встигли: усе відбувалося дуже швидко. Але окупацію ми пережили, а після цього трохи подорожували з кіньми і у квітні 2022 року поїхали на Закарпаття та на Житомирщину.

Ми мали десь 4-5 перевезень, небайдужі люди допомагали нам грошима.

- Чому вам довелося мандрувати з кіньми?

- Шукали десь зупинитися... У нас все практично розорано – знайти місце, де росте трава, майже неможливо. На коня норма – 2 гектари трави чи хоча б гектар, якщо вже регулювати по селах.

Їм потрібні трава та вода. Якщо води поруч немає, ти не наносишся і не навозишся тієї води, адже на кожного коня потрібно не одне відро. Знайшли потрібне місце в Ржищеві - там зараз знаходиться частина коней. Однак їх стає більше – частина з них уже на Поділлі, для решти потрібно знову шукати місце. Тому наші коні зараз розкидані по всій Україні. Це непросто, але іншого виходу немає. Немає такої ділянки, якої вистачило б для них усіх. Щоб зібрати всіх коней в одному місці – пасовища є лише на Поліссі біля кордону, але там інфраструктуру розвивати небезпечно.

Відроджують породу разом із Інститутом генетики тварин. Фото: facebook.com/shche.tsugli

“Генетику ми втрачаємо безповоротно. Не можна гаяти часу”

- Незважаючи на вторгнення, вам вдалося зберегти своїх коней, і їх навіть побільшало.

- Так. Троє малюків народилося вже в окупації. У нас – державна програма, розрахована на 5 років. Ми йдемо за європейською рекомендацією, там є затверджений порядок дій. Чому ми це робимо? Для того, щоб порода набула офіційного міжнародно визнаного статусу, а для цього важлива кількість голів коней.

Коли ми дійдемо до потрібної кількості голів, коней я роздам, хтось піде в стайні, хтось у дику природу. Оскільки наші коні – не для заробітку, коли ми завершимо наші плани і коням нічого не загрожуватиме, ми займемося етнографією, тим, чим ми займалися до війни.

- Тобто ваша мета - зберегти коней, збільшити їх поголів'я, щоб їх офіційно визнали.

- Звичайно! Якщо йдеться про історичну будівлю, то ми можемо її реставрувати з фото. А як ми відреставруємо генетику? Ніяк. Це те, що ми втрачаємо безповоротно. Тут не можна нічого поставити на паузу: не такі у старих кобил можливості народити. А у нас вони переважно літні.

- Скільки має бути коней, щоб вони знову почали існувати на папері?

- За міжнародним стандартом – 75 і більше. Вони могли б стати нашою українською національною гордістю. У нас мало чого нашого залишилося.

- І за скільки років їх стане 75?

- 4-5 років на це піде. Витрати зростатимуть - щось думатимемо. Насправді наше заняття потребує постійного пошуку грошей. На утримання коней іде від 5000 грн щодня. Є постійні донори, є тимчасові, кредитні картки. У нас скрізь кредити набрано, де тільки можна…

Та й у нас такого досвіду в Україні немає, а у світі є. Під егідою європейських фондів цим займаються, наприклад, в Африці. А поліський кінь – лише наш. Це той кінь, на якому українці в'їхали в історію. Тому дуже хотілося б відновити цю породу.

Поліські коні неагресивні, з ними можна хоч спати. Він невеликий за розмірами, як зебра: у природі великих не було. І здоров'я у них краще: не вихолощена генетика.

Будь-яка порода без вливання генів замикається у собі, виникає багато хвороб. Ми не знаємо, що буде в майбутньому з конярством. Ці коні точно будуть, але в якій кількості та яку роль вони гратимуть, ніхто не знає.

Це лоша народилося зовсім недавно. Фото: facebook.com/shche.tsugli

На тему

Екскурсії проводимо, але зовсім небагато

- Ви також займаєтесь тим, що відроджуєте народні традиції. Як із цим зараз?

- Це ми робили, коли були на Поліссі, там відтворювали побут, ремесла, розважали людей. Після окупації не було сенсу туди повертатися: ніхто поки що не поїде до кордону. По-друге, знайшли іншу сферу діяльності. По-третє, вже фізично там не містилися.

Тому зараз у Ржищеві, що на Київщині, більше пішли в екологію – відроджуємо деградуючі пасовища, випасаючи копитних тварин.

– А як це допомагає?

- Трава буває високою та низькою. Висока трава забиває низькі, цілющі трави – дуже бідніє флора та фауна. А коні природно це регулюють. Щось з'їдають, щось не чіпають, те, що почало чагарниками заростати, вони відрегулювали. Ми самі шукали струмки, відкопували їх – своя екосистема почала складатися.

Ми взяли територію, обгородили її електропастухом. Кабанчики, лисиці, борсуки – все це бігає, але коням електропастух вийти не дає.

- У вас раніше й екскурсії були, а зараз є?

– Є, але зовсім інших масштабів. Ми не можемо сказати, коли люди воюють: давайте влаштовувати гульки. Того року до нас приїжджали – ми пекли хліб, гуляли, щось показували, розповідали – за донат на допомогу військовим. Тоді щонайменше 100 тисяч зібрали.

Наприклад, людина збирає допомогу братові. Каже: "Я вам привезу людей, а зібрані кошти підуть на мавік" – ми погоджуємось. Хтось на машину збирав, хтось на інші потреби – люди заходили з відвідувачами та збирали на те, що їм потрібне. Іноді люди приходять подивитися на коней.

Нині це просто екскурсії, а раніше ми влаштовували фестивалі, вечорниці, майстер-класи. Сьогодні, крім прогулянок, залишилося випікання хліба. Нині не той час, щоб робити щось масштабне. Плюс треба вкладати кошти в розважальну інфраструктуру – поки що не до того, совість не дозволяє. Зараз можна погуляти, поїсти на природі, доступний контакт із кіньми. На екскурсію ми не даємо реклами, не вкладаємо в це гроші. Раніше це були повноцінніші екскурсії.

– А військових до вас на своєрідну реабілітацію не привозять?

- Ні, але вони самі до нас приїжджають разом із сім'ями. У нас природа, тихо, коні.

Як допомогти

Утримання коней щодня обходиться Юрію у 5000 гривень. Поголів'я зростає – витрати збільшуються. Якщо ви хочете посприяти у відродженні одвічно української породи коней, надсилайте донат:

  • Найменування отримувача: ГО ОРЕЛІ
  • Код отримувача: 42661758
  • Счет отримувача: UA463052990000026009026008262
  • Назва банку: АТ КБ "ПРИВАТБАНК"

Або на цей номер картки:

  • 4731 2196 5130 5538
Теги за темою
Животные
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Держдеп США схвалив продаж військової допомоги на $322 мільйони: що отримає Україна
Хвиля
2025-07-23T23:42:55Z
Росіянам запропонували зустріч лідерів країн за участі Трампа та Ердогана: коли вона може статися
Telegraf
2025-07-23T23:33:17Z
Хто залишиться під прицілом контролю: Свириденко розкрила нові правила від Кабміну
GlavRed
2025-07-23T23:27:13Z
В Брюселі українці вперше вийшли на мітинг не для того, щоб просити зброю для ЗСУ — Радіо Свобода
ZN UA
2025-07-23T23:21:09Z
Штати вважають, що ХАМАС має покинути Газу, і відкидають звинувачення на адресу Ізраїлю в геноциді
УкраинФорм
2025-07-23T23:18:56Z
Резервів РФ на Білгородщині недостатньо, щоб створити загрозу для Харкова - Шамшин
УкраинФорм
2025-07-23T23:10:53Z
Умєров назвав кількість військовополонених, яких планують повернути з РФ по обміну
Gazeta UA
2025-07-23T23:00:38Z
Штати мають підтримувати Україну так само, як Велику Британію під час Другої світової - ветеран армії США
УкраинФорм
2025-07-23T22:48:52Z
Дзвонили рідним і ридали: з'явилися зворушливі відео з обміну полоненими
GlavRed
2025-07-23T23:27:55Z
БпЛА атакують Запоріжжя, працює ППО
24tv
2025-07-23T23:27:23Z
Росіяни просунулися на Харківщині та Донеччині: оновлена мапа DeepState
24tv
2025-07-23T22:54:29Z
У прифронтовому Краматорську залишаються майже 53 тисяч жителів
УкраинФорм
2025-07-23T22:54:23Z
На Київщині запрацювала нова система повітряних тривог: що змінилось
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T22:51:55Z
"Копіюють нашу тактику": як росіяни змінили підхід на Торецькому напрямку
Хвиля
2025-07-23T22:12:16Z
З російського полону повернувся останній захисник острова Зміїний Віталій Гиренко
УкраинФорм
2025-07-23T22:12:05Z
З'явились зворушливі кадри першої розмови звільненого з полону захисника з рідними
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T22:09:26Z
Ситуація на Покровському напрямку загострюється — Мирошников
TSN
2025-07-23T22:03:47Z
Klavdia Petrivna без гриму: який вигляд у повсякденному житті має 19-річна співачка
GlavRed
2025-07-23T23:27:34Z
Поставила жорстку умову: наречений Лесі Нікітюк розповів, коли вони розкриють ім'я сина
GlavRed
2025-07-23T21:27:03Z
15 років тому Оззі Осборн навідріз відмовився сідати за кермо: причина вас здивує
24tv
2025-07-23T20:33:36Z
Мотря зі "Спіймати Кайдаша" заговорила про нові стосунки: "Зараз поряд"
GlavRed
2025-07-23T20:27:01Z
Суперфейки замість люксових брендів: зафіксовано новий модний тренд у світі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T20:00:51Z
Найсексуальніша футболістка світу привернула увагу ефектним фото у спідній білизні
24tv
2025-07-23T19:30:02Z
Родина була на межі розлучення, – YARMAK відверто розповів про стосунки з дружиною у час війни
24tv
2025-07-23T18:39:17Z
Трінчер, Верба, Цимбалюк, Лебіга: американка оцінювала українських зірок по фото
24tv
2025-07-23T17:54:17Z
Обезголовлений кажан і розстріляні коти: факти із життя Оззі Озборна, які шокують
24tv
2025-07-23T17:15:06Z
Міг з'їдати до 30 на день: яким був улюблений смаколик Осборна
24tv
2025-07-23T19:21:09Z
Шкіра скаже "дякую": лікарі розповіли, що робити, якщо згоріли на сонці
GlavRed
2025-07-23T18:27:50Z
Спалах кору зафіксовано в Україні: де найвищі показники захворюваності
Фокус
2025-07-23T18:18:10Z
Музика проти деменції: знайшли безпечну альтернативу лікам
24tv
2025-07-23T16:09:17Z
Не лише лікує, а запобігає: створили універсальну вакцину проти раку
24tv
2025-07-23T15:57:05Z
На Сумщині зробили безбар'єрним Охтирський центр первинної меддопомоги
УкраинФорм
2025-07-23T15:30:10Z
Як позбутися кліщів у дворі: дієві поради
24tv
2025-07-23T15:06:21Z
Як зберегти літню засмагу до зими: ці поради точно допоможуть
24tv
2025-07-23T14:51:34Z
Як підняти тиск швидко в домашніх умовах
24tv
2025-07-23T14:18:31Z
Гороскоп Таро на серпень 2025: Терезам - страх, Скорпіонам - сумніви, Стрільцям - стабільність
GlavRed
2025-07-23T23:42:09Z
Способи, які допоможуть правильно зберігати малину: бабусі розповіли секрети
24tv
2025-07-23T21:39:26Z
Такий і в ресторані не подадуть: запікаємо кабачок з сиром та червоною рибою
24tv
2025-07-23T21:24:16Z
Де саме не можна гладити чужих собак: запам’ятайте це
24tv
2025-07-23T20:42:46Z
Цікавий відпочинок без витрат: куди піти у Гамбурзі безкоштовно
24tv
2025-07-23T20:33:59Z
Склад, колір, вигляд: як купувати лише якісні макарони
24tv
2025-07-23T20:18:49Z
Фітофторозу на помідорах можна не боятися: просто додайте в ґрунт цю річ
24tv
2025-07-23T20:03:46Z
Звичка, яка допоможе скоротити стрес на 70%
24tv
2025-07-23T19:57:08Z
Навіть магазинні пельмені будуть значно смачнішими: ось як їх треба готувати
Telegraf
2025-07-23T19:45:33Z
Перша жінка на престолі Русі, яка принесла християнство на українські землі: ким була княгиня Ольга
Telegraf
2025-07-23T23:48:17Z
Українцям з дітьми підвищать державну допомогу: скільки та кому платитимуть
Фокус
2025-07-23T23:45:06Z
Засновник Ukraine Defense Support: Робимо все можливе для допомоги українським підрозділам на передовій
УкраинФорм
2025-07-23T23:36:03Z
Наймолодша донька покійного Стіва Джобса виходить заміж: деталі весілля року
GlavRed
2025-07-23T23:27:28Z
Визнання за лідерство: українська маркетологиня Галина Науменко удостоєна почесного ордена
Gazeta UA
2025-07-23T23:21:39Z
Кургани в Монголії розкрили духовний світ кочових народів
Gazeta UA
2025-07-23T22:42:05Z
Росія знову запустила по Україні "Шахеди": де існує загроза ударних безпілотників
24tv
2025-07-23T21:45:21Z
Швеція готує для України новий пакет допомоги - Шмигаль
УкраинФорм
2025-07-23T21:21:36Z
Привітання з Днем двоюрідних братів і сестер: листівки українською мовою, проза, вірші
TSN
2025-07-23T21:18:45Z
Найбільше дронова атака на Сочі: уражено нафтобазу міжнародного аеропорту
24tv
2025-07-23T23:30:27Z
В Одесі вночі пролунали вибухи
TSN
2025-07-23T23:18:43Z
На Чернігівщині засуджено організаторку каналу збуту вибухонебезпечних боєприпасів
Украина Криминальная
2025-07-23T22:45:10Z
Аварія на шахті у Канаді: троє людей заблоковані під землею
УкраинФорм
2025-07-23T22:03:19Z
Водій Dodge насміхається з поліцейського: “Ха-ха, псих!”, але тут же врізається на очах у іншого офіцера
Топ Жир
2025-07-23T21:33:28Z
Наркодилер збував товар по всій країні, ховаючи в одязі з секонд-хенду
Украина Криминальная
2025-07-23T21:09:16Z
У Вишгороді спалахнула пожежа: місто затягнуло димом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T20:42:39Z
Україна та Франція затримали адміністратора російськомовного форуму для кіберзлочинців
InternetUA
2025-07-23T20:27:37Z
Сомалійські пірати захопили турецький корабель із важкою військовою технікою
Фокус
2025-07-23T19:27:38Z
Дрони атакували нафтобазу в Адлері
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T22:54:23Z
Платіжна компанія Corpay купує британську Alpha Group за $2,2 млрд
InternetUA
2025-07-23T21:00:41Z
Перевіряйте гаманці: монета 1 гривня коштуватиме від 11 000 до 40 000 гривень
Знай
2025-07-23T20:21:48Z
ПФУ оголосив суми виплат: хто з українців отримає гроші у липні
Хвиля
2025-07-23T19:12:11Z
Чи має платити земельний податок особа з 3 групою інвалідності
24tv
2025-07-23T19:06:35Z
Графік відключення газу з 24 липня по 1 серпня: обмеження торкнуться низки адрес
Политека
2025-07-23T19:00:18Z
Укрзалізниця змінила правила перевезення тварин
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T18:09:26Z
Криптовалюти, нерухомість та роялті: скільки грошей у Дональда Трампа та на чому він заробляє
24tv
2025-07-23T18:06:58Z
Гаманці не витримають: ціни на сезонні продукти деруться угору - що подорожчає найбільше
Знай
2025-07-23T18:06:40Z
"Ліверпуль" оголосив про трансфер французького нападника за величезну сумму
ZN UA
2025-07-23T23:54:53Z
Михайло Кохан - чемпіон Всесвітньої Універсіади-2025 у метанні молота
УкраинФорм
2025-07-23T22:09:35Z
Судаков: Розуміємо якість Бешикташа та його футболістів — вони топові виконавці
Football.ua
2025-07-23T21:42:07Z
Челсі узгодив умови з Гато, який зробив запит Аяксу щодо трансферу
Football.ua
2025-07-23T21:21:18Z
Харькова гарантувала собі нагороду чемпіонату світу з фехтування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T21:18:52Z
Олександрія — Партизан: прогноз букмекерів на матч Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-23T21:00:09Z
Туран: Повертаюся до Туреччини з Шахтарем і хочу написати ще одну прекрасну футбольну історію
Football.ua
2025-07-23T20:54:32Z
Сульшер — про Шахтар: На шляху багато бар’єрів, і щоб дійти до фінішу, їх потрібно подолати
Football.ua
2025-07-23T20:24:27Z
Ексчемпіон світу назвав боксера, який міг би перемогти Усика
24tv
2025-07-23T20:21:40Z
Meta оновила функції безпеки для підлітків
InternetUA
2025-07-23T23:04:16Z
Apple працює над функцією оцінки якості сну для Apple Watch
InternetUA
2025-07-23T22:01:24Z
Перші тести Samsung Galaxy A17 5G показали хорошу продуктивність
InternetUA
2025-07-23T21:00:15Z
Британські науковці представили гіперзвуковий літак Invictus, що замінить космічні ракети
InternetUA
2025-07-23T20:07:21Z
Гравці перемогли: Microsoft знизила ціну на The Outer Worlds 2 після шквальної критики
24tv
2025-07-23T19:57:09Z
Такого ще не було: в Італії знайшли недоторкану етруську гробницю і понад 100 артефактів
Фокус
2025-07-23T19:51:07Z
Cronos The New Dawn: розробники показали 10 хвилин моторошного геймплею
24tv
2025-07-23T19:42:55Z
Battlefield 6: дата виходу та ціна на консолях здивують гравців
24tv
2025-07-23T19:21:58Z
Ранній доступ дитини до смартфона призводить до психічних проблем: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T19:09:16Z
Нове революційне оформлення салону BMW: несподіваний вигляд, що вражає
Топ Жир
2025-07-23T23:48:51Z
НЛО на колесах скоро буде продано на аукціоні
Топ Жир
2025-07-23T23:03:06Z
Acura припиняє виробництво моделі TLX
Топ Жир
2025-07-23T22:18:15Z
Новий бензиновий маслкар Dodge повертається зі справжнім ревом вихлопу
Топ Жир
2025-07-23T20:48:11Z
Представлено вражаючий кросовер Opel Mokka GSE – найшвидший повністю 100% електричний Opel
AutoCentre
2025-07-23T20:25:21Z
Китайські бренди обігнали європейських лідерів у їхній власній країні
Топ Жир
2025-07-23T20:03:31Z
Таємничий прототип Bugatti мав 18 циліндрів та фари, схожі на очі комахи
Топ Жир
2025-07-23T18:18:13Z
Експерти розповіли, чому не варто заряджати смартфон в автомобілі
InternetUA
2025-07-23T17:36:31Z
Чи можна ставити в авто акумулятор іншої ємності: експерти розкрили подробиці
GlavRed
2025-07-23T17:27:17Z