MY.UAНовини
На цих конях українці в'їхали в історію – як ентузіасти відроджують породу поліських коней
На цих конях українці в'їхали в історію – як ентузіасти відроджують породу поліських коней

На цих конях українці в'їхали в історію – як ентузіасти відроджують породу поліських коней

Невеликі – розміром як зебра, доброзичливі, витривалі та невибагливі – такі коні давним-давно жили на території України. Офіційно їх вважали вимерлими, але зустріти їх можна, хоч і вкрай рідко, переважно в лісовій зоні Полісся. Відновленням цієї аборигенної породи вирішив зайнятися киянин Юрій Ягусевич після того, як переїхав жити в одне із сіл неподалік від зони відчуження.

У Прибірську купили кілька хат, реконструювали, проводили екскурсії, відроджували народні ремесла. Якось у господарстві випадково з'явилася кобила поліської породи. І ось уже кілька років Юрій присвятив цим коням. Каже, «поліський кінь – національна гордість, на них українці в'їхали в історію». Наразі у проєкті Юрія «Щербаті цуглі» (команди ентузіастів, які відроджують породу поліських коней) уже 28 конячок. І це, незважаючи на всі труднощі, пов'язані з війною.

Як розпочиналося відродження породи, як пережили окупацію Київщини та евакуацію по різних регіонах країни, а також як зараз виживають поліські коні – Юрій Ягусевич розповів Коротко про.

"Поліські коні насправді існують, а на папері - ні"

- Юрію, що то за порода така, поліські коні?

– Це архаїчна українська порода, яка існувала ще за часів Київської Русі – інших коней тоді не було. На них козаки їздили на Січ. Ці коні сформували український ландшафт та рельєф. Це найдавніші коні, які безпосередньо впливали на нашу історію, екологію та природу.

Сучасні коні виведені штучно, а наші - маленькі, природні, спокійно виживають у складних умовах, харчуються місцевою травою.

Якщо ми візьмемо будь-якого сучасного породистого коня, то побачимо вихолощену генетику. Порівняно з іншими породами наші поліські коні мають необмежені генетичні ресурси.

- Чому назва така – поліська порода?

- Тому що збереглася лише на Поліссі, у важкодоступних місцях. Вони жили до ХХ століття на Поліссі – в інших регіонах почали виводити сучасніші породи.

Ми стали займатися ними випадково, оскільки жили в тих краях. Якось трапилася нам одна кобила – здивував її м'який характер, висока витривалість, вона мало хворіла. Почали шукати, що це за порода така? Чому цей кінь настільки відрізняється від інших своїм характером? Поліський кінь - один із найдобріших і спокійніших коней у світі.

- Цікаво, завдяки чому ці коні вийшли такими добрими?

- Уявімо, що людина приручила дикого коня. Логічно, що у господарстві він залишатиме найбільш спокійного. І цей тривалий відбір призвів до того, що залишилися найбільш контактні особини – їх і брали для подальшого розведення. А в ті далекі часи кінь взагалі був частиною сім'ї.

На жаль, сьогодні ця порода майже вимерла. Коли ми почали спілкуватися з фахівцями, виявилося, що такі коні ще існують, але лишилося їх дуже мало.

Ще на початку ХХ століття їх було багато, а потім – Перша світова, Друга світова війна – майже добили популяцію. Остаточно це сталося за часів Хрущова, коли поліських коней штучно хотіли замінити на суперпродуктивну породу.

Такою була їхня доля, їх вважали непотрібними. Їм не було де сховатися, тому вони залишилися в лісництвах, на півночі, де є болота і звичайного коня не прогодуєш, тільки маленького, який майже не хворіє.

- Тож ви вирішили займатися цими кіньми?

- Не те щоб вирішив, просто стало прикро, що насправді коні існують, а за документами – ні. Ми сподівалися знайти кілька голів поліських, а далі цим займеться держава. Це таки державна робота, селекція. Але держава зайнялася цим лише на науковому рівні. З того часу довелося все взяти на себе.

Поліські конячки маленькі та доброзичливі. Фото: instagram.com/shche_tsugli

"Купували коней у м'ясників, коли їх везли на забій"

- А де ви знаходили решту коней?

- Було здійснено чимало експедицій, витрачено багато грошей, процес зайняв кілька років. За цей час ми виявили 7 особин. Спочатку ми їздили селами машиною, потім зрозуміли, що це 100 доларів на бензин на день, які ти прокатаєш, але нічого не знайдеш. Потім ми об'їжджали всіх перекупників та м'ясників, казали, що нам потрібно – і якщо вони везли тварину на м'ясо, ми давали на 2000 грн більше, і нам віддавали коня. Так ми покрили всю територію, що нас цікавить, і зекономили гроші.

Насправді поліських коней у чистому вигляді майже не лишилося – часто купували всіх, хто на них схожий, коли їх уже везли на м'ясо. Тоді ніколи було міркувати - той кінь чи ні, поліський чи не поліський. Тому було велике відбракування, ми спостерігали за характером коня, потім приїжджали вчені з Інституту генетики тварин, ідентифікували їх – 7 особин залишили, решту відбракували.

На сьогодні у нас уже 28 коней.

- Ви з кіньми зараз перебуваєте у Київській області?

- До війни ми жили на Київщині, на Поліссі. Перед війною встигли вивезти один табір із окупації на Поділля. Другий - не встигли: усе відбувалося дуже швидко. Але окупацію ми пережили, а після цього трохи подорожували з кіньми і у квітні 2022 року поїхали на Закарпаття та на Житомирщину.

Ми мали десь 4-5 перевезень, небайдужі люди допомагали нам грошима.

- Чому вам довелося мандрувати з кіньми?

- Шукали десь зупинитися... У нас все практично розорано – знайти місце, де росте трава, майже неможливо. На коня норма – 2 гектари трави чи хоча б гектар, якщо вже регулювати по селах.

Їм потрібні трава та вода. Якщо води поруч немає, ти не наносишся і не навозишся тієї води, адже на кожного коня потрібно не одне відро. Знайшли потрібне місце в Ржищеві - там зараз знаходиться частина коней. Однак їх стає більше – частина з них уже на Поділлі, для решти потрібно знову шукати місце. Тому наші коні зараз розкидані по всій Україні. Це непросто, але іншого виходу немає. Немає такої ділянки, якої вистачило б для них усіх. Щоб зібрати всіх коней в одному місці – пасовища є лише на Поліссі біля кордону, але там інфраструктуру розвивати небезпечно.

Відроджують породу разом із Інститутом генетики тварин. Фото: facebook.com/shche.tsugli

“Генетику ми втрачаємо безповоротно. Не можна гаяти часу”

- Незважаючи на вторгнення, вам вдалося зберегти своїх коней, і їх навіть побільшало.

- Так. Троє малюків народилося вже в окупації. У нас – державна програма, розрахована на 5 років. Ми йдемо за європейською рекомендацією, там є затверджений порядок дій. Чому ми це робимо? Для того, щоб порода набула офіційного міжнародно визнаного статусу, а для цього важлива кількість голів коней.

Коли ми дійдемо до потрібної кількості голів, коней я роздам, хтось піде в стайні, хтось у дику природу. Оскільки наші коні – не для заробітку, коли ми завершимо наші плани і коням нічого не загрожуватиме, ми займемося етнографією, тим, чим ми займалися до війни.

- Тобто ваша мета - зберегти коней, збільшити їх поголів'я, щоб їх офіційно визнали.

- Звичайно! Якщо йдеться про історичну будівлю, то ми можемо її реставрувати з фото. А як ми відреставруємо генетику? Ніяк. Це те, що ми втрачаємо безповоротно. Тут не можна нічого поставити на паузу: не такі у старих кобил можливості народити. А у нас вони переважно літні.

- Скільки має бути коней, щоб вони знову почали існувати на папері?

- За міжнародним стандартом – 75 і більше. Вони могли б стати нашою українською національною гордістю. У нас мало чого нашого залишилося.

- І за скільки років їх стане 75?

- 4-5 років на це піде. Витрати зростатимуть - щось думатимемо. Насправді наше заняття потребує постійного пошуку грошей. На утримання коней іде від 5000 грн щодня. Є постійні донори, є тимчасові, кредитні картки. У нас скрізь кредити набрано, де тільки можна…

Та й у нас такого досвіду в Україні немає, а у світі є. Під егідою європейських фондів цим займаються, наприклад, в Африці. А поліський кінь – лише наш. Це той кінь, на якому українці в'їхали в історію. Тому дуже хотілося б відновити цю породу.

Поліські коні неагресивні, з ними можна хоч спати. Він невеликий за розмірами, як зебра: у природі великих не було. І здоров'я у них краще: не вихолощена генетика.

Будь-яка порода без вливання генів замикається у собі, виникає багато хвороб. Ми не знаємо, що буде в майбутньому з конярством. Ці коні точно будуть, але в якій кількості та яку роль вони гратимуть, ніхто не знає.

Це лоша народилося зовсім недавно. Фото: facebook.com/shche.tsugli

На тему

Екскурсії проводимо, але зовсім небагато

- Ви також займаєтесь тим, що відроджуєте народні традиції. Як із цим зараз?

- Це ми робили, коли були на Поліссі, там відтворювали побут, ремесла, розважали людей. Після окупації не було сенсу туди повертатися: ніхто поки що не поїде до кордону. По-друге, знайшли іншу сферу діяльності. По-третє, вже фізично там не містилися.

Тому зараз у Ржищеві, що на Київщині, більше пішли в екологію – відроджуємо деградуючі пасовища, випасаючи копитних тварин.

– А як це допомагає?

- Трава буває високою та низькою. Висока трава забиває низькі, цілющі трави – дуже бідніє флора та фауна. А коні природно це регулюють. Щось з'їдають, щось не чіпають, те, що почало чагарниками заростати, вони відрегулювали. Ми самі шукали струмки, відкопували їх – своя екосистема почала складатися.

Ми взяли територію, обгородили її електропастухом. Кабанчики, лисиці, борсуки – все це бігає, але коням електропастух вийти не дає.

- У вас раніше й екскурсії були, а зараз є?

– Є, але зовсім інших масштабів. Ми не можемо сказати, коли люди воюють: давайте влаштовувати гульки. Того року до нас приїжджали – ми пекли хліб, гуляли, щось показували, розповідали – за донат на допомогу військовим. Тоді щонайменше 100 тисяч зібрали.

Наприклад, людина збирає допомогу братові. Каже: "Я вам привезу людей, а зібрані кошти підуть на мавік" – ми погоджуємось. Хтось на машину збирав, хтось на інші потреби – люди заходили з відвідувачами та збирали на те, що їм потрібне. Іноді люди приходять подивитися на коней.

Нині це просто екскурсії, а раніше ми влаштовували фестивалі, вечорниці, майстер-класи. Сьогодні, крім прогулянок, залишилося випікання хліба. Нині не той час, щоб робити щось масштабне. Плюс треба вкладати кошти в розважальну інфраструктуру – поки що не до того, совість не дозволяє. Зараз можна погуляти, поїсти на природі, доступний контакт із кіньми. На екскурсію ми не даємо реклами, не вкладаємо в це гроші. Раніше це були повноцінніші екскурсії.

– А військових до вас на своєрідну реабілітацію не привозять?

- Ні, але вони самі до нас приїжджають разом із сім'ями. У нас природа, тихо, коні.

Як допомогти

Утримання коней щодня обходиться Юрію у 5000 гривень. Поголів'я зростає – витрати збільшуються. Якщо ви хочете посприяти у відродженні одвічно української породи коней, надсилайте донат:

  • Найменування отримувача: ГО ОРЕЛІ
  • Код отримувача: 42661758
  • Счет отримувача: UA463052990000026009026008262
  • Назва банку: АТ КБ "ПРИВАТБАНК"

Або на цей номер картки:

  • 4731 2196 5130 5538
Теги за темою
Животные
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Київ атакували північнокорейськими балістичними ракетами KN-23
VGorode
2025-04-24T13:12:36Z
Перша місія в рамках НАТО: шведські Gripen перехопили літак-розвідник Іл-20М
Фокус
2025-04-24T13:12:05Z
"Що таке перемога, дізнаємося після закінчення війни"
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:55Z
Некомпетентність чи ігнорування закону?
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:47Z
"Мати справу з поганими книжками часто небезпечніше, ніж мати справу з поганими людьми"
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:42Z
OSINT-агенція Molfar трансформується у Molfar Intelligence Institute та Molfar Intelligence Firm — розповідаємо про зміни
AIN
2025-04-24T13:03:39Z
"Кожна спецоперація сталася лише завдяки героїзму українських людей"
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:35Z
Війна 2025 року – це вже не війна 2022-го
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:33Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
В сьогоднішнього комбінованого удару по Києва була тільки одна мета, — екскерівник розвідки
24tv
2025-04-24T13:12:32Z
Точка неповернення для Трампа: коли і чому почав падати рейтинг президента США
Telegraf
2025-04-24T13:12:01Z
Зеленський про поступки РФ: "Перемовини з терористами – це вже великий компроміс"
Фокус
2025-04-24T13:06:32Z
Кандидат в президенти Румунії виступає за збереження підтримки України
Европейская правда
2025-04-24T13:04:14Z
Масований обстріл столиці: The Guardian про нічну атаку РФ на Україну
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:14Z
Трамп має бажання зупинити війну, але не має плану
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:03Z
Президент Польщі: Україні доведеться піти на поступки у перемовинах щодо "миру"
Европейская правда
2025-04-24T13:01:02Z
Зеленський прокоментував погрози США вийти з перемовин
Комсомольская правда
2025-04-24T13:00:42Z
В «Охматдиті» відкрився сучасний відділ нефрології та діалізу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:48:32Z
Сезон кліщів почався: як уникнути зараження хворобою Лайма
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:09:36Z
Догляд за обличчям: базові поради з підбору доглядової косметики враховуючи ваш вік – OneFace Cosmetics
Детектор М
2025-04-24T11:58:52Z
Запаморочення може бути тривожним сигналом організму: які хвороби воно може приховувати
TSN
2025-04-24T11:54:11Z
Що робити, якщо болить правий бік: тривожні сигнали та перші кроки
TSN
2025-04-24T11:53:38Z
Чи доживете ви до глибокої старості: ці 12 ознак покажуть, перевірте себе просто зараз
TSN
2025-04-24T11:53:17Z
Фахівці розповіли, в якому посуді шкідливо готувати: їжа перетвориться на справжню отруту
TSN
2025-04-24T11:51:14Z
Магнітна буря 24 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-24T11:49:20Z
Спадний Місяць від 14 до 27 квітня 2025 року: що категорично заборонено робити
TSN
2025-04-24T11:47:08Z
Жінка заспівала в караоке, не підозрюючи, що автор пісні перебуває в залі
Фокус
2025-04-24T13:12:58Z
Чоловік знайшов на горищі мрію колекціонерів і заробив на ній чималу суму
24tv
2025-04-24T13:12:19Z
Останній концерт першого складу оркестру відбувся в донецькому культурному центрі "Ізоляція"
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:48Z
Живий театр народжується в азарті гри, партнерстві та ризику
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:07Z
На Netflix вийшов ще один блискучий український серіал із детективним сюжетом: що це за стрічка
24tv
2025-04-24T12:48:40Z
Після чуток про вагітність від Цимбалюка: СолоХа показалася під крапельницею
Факти ICTV
2025-04-24T12:37:19Z
"Стільки горя принесла недокраїна": зірки відреагували на масований обстріл Києва
TSN
2025-04-24T12:34:43Z
Дизайнерка Катя Сільченко вдруге таємно вийшла заміж: відомо, хто став її обранцем
24tv
2025-04-24T12:33:45Z
"Не гідний": український співак висловився про переможців Нацвідбору
GlavRed
2025-04-24T12:27:57Z
Геолог, який передбачив землетрус у Стамбулі, дав новий прогноз
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T13:12:35Z
Правоохоронці України та Чехії викрили в ЄС групу хакерів: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:51:01Z
На Київщині судитмуть жінку, яка до смерті забила новонародженого онука
1News
2025-04-24T12:42:26Z
17-річний закарпатець перебуваючи на задньому сидінні таксі, раптом почав душити водія примушуючи віддати смартфон і 3 тис грн
Украина Криминальная
2025-04-24T12:40:52Z
Атака дронів: на Київщині пошкоджені шість багатоповерхівок, заклад освіти та автівки
УкраинФорм
2025-04-24T12:37:14Z
“Сталося найгірше”: тяжкопоранених людей рятують після атаки дрона РФ по автобусу в Марганці
TSN
2025-04-24T12:34:54Z
Увага! Розшукується 12-річний хлопчик Станіслав Цуркан який пішов із дому та досі не повернувся
Украина Криминальная
2025-04-24T12:27:22Z
Атака РФ на Київ: поліція показала відео порятунку людей з-під завалів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:18:55Z
Поліція Лос-Анджелеса повернула викрадені пристрої для майнінгу вартістю $2,7 млн
InternetUA
2025-04-24T11:58:44Z
Податок на нерухомість: скільки потрібно заплатити власникам і продавцям житла
Факти ICTV
2025-04-24T13:09:54Z
За скільки Тігіпко придбав у поляків "Ідея Банк", яким цікавилися Фіала та Ахметов
24tv
2025-04-24T13:06:28Z
Перспективи українського експорту
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:30Z
Світовий банк пояснив причини сповільнення української економіки
24tv
2025-04-24T12:48:37Z
Очікується зниження цін на овочі: ЗМІ опублікували прогноз
GlavRed
2025-04-24T12:45:45Z
Банки змінили відсотки за депозитами
360ua.news
2025-04-24T12:33:14Z
Астарта збільшила продажі цукру
AgroPortal
2025-04-24T12:30:47Z
Єврокомісія оштрафувала Apple і Meta на 700 млн євро
Детектор М
2025-04-24T12:28:37Z
76% від зарплати: у якому місті України найдорожча оренда квартир
GlavRed
2025-04-24T12:27:45Z
Я завжди сплю в одязі: чи треба фотографувати загиблих під час обстрілів
Фокус
2025-04-24T13:12:49Z
Внаслідок обстрілу Херсонщині загинули дві жінки, є поранені
1News
2025-04-24T13:06:04Z
"Наші воїни тримаються попри все"
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:13Z
Прогноз погоди у Львові на 25 квітня: синоптики розповіли, яких сюрпризів чекати
Политека
2025-04-24T13:01:50Z
Жодну область не обійдуть дощі, а в Луцьку буде найхолодніше: прогноз погоди на 25 квітня
24tv
2025-04-24T13:00:48Z
Комбат БпАК "Ахіллес" розповів, що відбувалось на фронті під час і після так званого "перемир'я"
24tv
2025-04-24T12:57:13Z
Львів змінює вартість проїзду у громадському транспорті: перевізники просили підвищення до 32 грн
ZN UA
2025-04-24T12:52:35Z
Відключення газу в Київській області 25 квітня: мешканців попросили підготуватися
Политека
2025-04-24T12:48:18Z
На "Скляному мосту" в Києві вкотре замінили розбите скло
Khreschatyk
2025-04-24T12:39:43Z
Екзотика на вашому столі: рецепт свинини з грибами енокі
Фокус
2025-04-24T13:06:55Z
Східняцький хліб
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:05Z
Найкращий смак дитинства: готуємо домашнє морозиво з молока
24tv
2025-04-24T12:57:48Z
Смачно і просто: рецепт пиріжків із капустою
Фокус
2025-04-24T12:40:12Z
Європейське вино забруднене небезпечними речовинами – дослідження Politico
iPress
2025-04-24T12:33:34Z
Як помити полуницю, малину та інші ягоди, щоб вони не пом’ялися: про це мало хто знає
TSN
2025-04-24T12:33:02Z
Швидко стануть жовтими: 4 поширені продукти, які можуть зіпсувати зуби
GlavRed
2025-04-24T12:27:59Z
​День Матері-2025: сім ідей, чим потішити найріднішу​
Gazeta UA
2025-04-24T12:21:09Z
На що подивитися в Албанії: 5 місць, які обов'язково варто відвідати
24tv
2025-04-24T12:12:05Z
Ребров матиме останній шанс
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:22Z
Манчестер Юнайтед підпише талант із Гавра — Le Parisien
Football.ua
2025-04-24T13:01:26Z
Італійський гранд зробив пропозицію «Шахтарю» щодо Судакова, – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:51:11Z
В Еквадорі невідомі викрали дружину та дитину футболіста, сам він ховався під ліжком
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:48:10Z
Аль-Іттіхад хоче придбати Едерсона — ЗМІ
Football.ua
2025-04-24T12:43:03Z
Діамантова ліга: де і коли дивитися трансляції етапів з легкої атлетики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:34:08Z
УЄФА виплатила українським клубам 3,5 млн євро: хто отримав найбільше
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:33:10Z
Позиція шокує: легендарний боксер назвав місце Усика в історії боксу
24tv
2025-04-24T12:30:04Z
Роналдо продає Вальядолід – AS
Football.ua
2025-04-24T11:58:19Z
Hyundai виходить на японський ринок електробусів
AutoCentre
2025-04-24T13:13:51Z
WhatsApp презентує нову функцію конфіденційності
360ua.news
2025-04-24T13:03:14Z
Відеогру у всесвіті "Того, хто біжить по лезу" скасовано
InternetUA
2025-04-24T12:46:29Z
Дика вечірка: науковці зафіксували застілля шимпанзе з алкогольними фруктами — фото
TSN
2025-04-24T12:33:20Z
Представлена ​​перша в світі операційна система для квантових комп’ютерів
24tv
2025-04-24T12:33:17Z
Google переносить виробництво своїх смартфонів із В'єтнаму до Індії
InternetUA
2025-04-24T12:31:47Z
Легкий заробіток в інтернеті обернувся для жінки втратою понад 37 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-24T12:28:07Z
Одна давня гігантська істота вимерла, бо була домосідом: про кого йдеться
Фокус
2025-04-24T12:21:40Z
Google та X можуть стати наступними цілями для Єврокомісії
InternetUA
2025-04-24T12:16:21Z
Ігровий аккумулятор LMR від Ford: зниження вартості електромобілів та підвищення продуктивності
Топ Жир
2025-04-24T13:00:52Z
Результат здивує: водіїв закликали натерти автомобіль маскою для волосся
GlavRed
2025-04-24T12:33:45Z
Від дизайнера Skoda та Bugatti: електричний кросовер MG Cyber ​​X отримав незвичні фари
AutoGeek
2025-04-24T12:33:04Z
BYD відправив у плавання найбільший у світі ролкер: може перевозити до 9200 машин за раз
AutoCentre
2025-04-24T12:09:12Z
У стилі 70-х: Porsche 911 отримав нову гібридну версію
AutoGeek
2025-04-24T11:49:27Z
Nissan відміняє плани щодо випуску електричних седанів Altima та Maxima, фокусуючись на SUV
Топ Жир
2025-04-24T11:30:21Z
Novitec зробив Ferrari SF90 XX гучнішим та потужнішим
AutoCentre
2025-04-24T11:10:33Z
Супергібрид: BYD вивів у море найбільше судно для перевезення авто
AutoGeek
2025-04-24T10:57:04Z
Нова серія від Chery показує конкурента Toyota Hilux, і ще багато пікапів буде представлено
Топ Жир
2025-04-24T10:15:42Z