MY.UAНовини
На скільки вистачить грошей від США і чого чекати від Трампа: відповідаємо на п'ять запитань щодо американської допомоги
На скільки вистачить грошей від США і чого чекати від Трампа: відповідаємо на п'ять запитань щодо американської допомоги

На скільки вистачить грошей від США і чого чекати від Трампа: відповідаємо на п'ять запитань щодо американської допомоги

США практично відразу зможуть відновити постачання боєприпасів і зброї до України.

Наприкінці квітня після семи місяців затримки Палата представників Конгресу США остаточно проголосувала за законопроєкт, що включає допомогу Україні на суму майже 61 мільярд доларів. Чи дійсно вся сума піде на пряму військову підтримку Києва? Та чи не стане на заваді гіпотетична перемога Дональда Трампа на виборах президента восени цього року?

Аби розібратися в нюансах законопроєкту та знайти відповіді на ці та інші запитання, "Телеграф" поспілкувався з Дагом Кляйном — політичним аналітиком фонду Razom for Ukraine, що адвокатував надання допомоги Україні у Конгресі.

1 — Коли буде зброя?

На думку аналітика, США практично відразу зможуть відновити постачання боєприпасів і зброї до України, адже багато з цього вже є на складах, у тому числі в Європі. "Протягом усіх цих місяців Сполучені Штати мали зброю, боєприпаси, військові системи, які "чекали" там. Ми могли б їх надіслати, але не мали на це грошей і дозволу. Тепер маємо", — пояснює він.

Даг Кляйн. Фото Atlantic Council

Так, кілька тижнів тому одна з топпосадовиць Пентагону Селеста Валландер давала свідчення в Конгресі, під час яких повідомила: якщо законопроєкт про додаткове фінансування для України буде схвалено, протягом одного-двох тижнів США зможуть відновити постачання, зокрема, боєприпасів в Україну.

"Потрібен буде час, щоб масштабувати постачання. Адже доставити до Києва перехоплювачі для ППО швидше, ніж сотні тисяч 155-мм снарядів на передову. Тож терміни будуть різні, але процес може початися вже зараз", — наголошує експерт.

2 — На скільки вистачить грошей?

Законодавчий акт, схвалений Палатою представників, має багато довгострокових положень, які передбачають, що протягом місяців Сполучені Штати вироблятимуть більше військового обладнання, яке можна буде відправити в Україну, та надаватимуть Києву економічну й гуманітарну підтримку.

"З точки зору того, на скільки Україні загалом вистачить фінансування за цим законом, я б говорив про часовий проміжок, можливо, від 9 до 15 місяців приблизно.

Пам’ятаймо, що це був запит на додаткову допомогу для України. Це не одна з тих довгострокових угод, які Київ підписує з іншими країнами. І коли Білий дім початково зробив запит на додаткову допомогу наприкінці минулого року, намір був, аби Україні цього вистачало до виборів президента США в листопаді. Запит було розроблено, щоб спробувати відгородити Україну від політики наших виборів. Оскільки знадобилося стільки часу, щоб прийняти це, допомоги вистачить на трохи більше.

І, на жаль, ми побачили, як Україна вміє нормувати боєприпаси і нормувати допомогу від Сполучених Штатів. Тому повинна мати можливість розтягнути її, якщо це буде потрібно", — пояснює Кляйн.

3 — Чи зможе щось змінити Трамп?

Якщо республіканець цього року повернеться до Білого дому, то матиме повноваження, що напряму впливатимуть як на військову, так і на фінансову допомогу Києву.

"Коли йдеться про військову допомогу, президент справді має великі повноваження. Основним механізмом, за допомогою якого Сполучені Штати надають військову допомогу Україні, є президентські повноваження щодо вилучення озброєння (англ. Presidential Drawdown Authority або PDA). На американських складах є зброя, боєприпаси тощо, і президент може ухвалити рішення вилучити щось з цих запасів й відправити [Україні]. Законопроєкт про додаткове фінансування передбачає що є більше речей, які президент може вилучити із запасів, і є більше грошей, щоб поповнити склади", — підкреслює аналітик.

Рішення, чи давати дозвіл на прямі постачання допомоги з американських складів, залишається на розсуд президента. Наразі адміністрація Байдена дозволила, за словами Кляйна, 55 вилучень.

Однією з причин, чому США не завжди витрачають все, що доступно за лінією PDA — власні потреби національної безпеки, адже іноді просто немає можливості поповнити запаси. З подібним Штати можуть зіткнутися й зараз, тому потенційні затримки у надсиланні тих чи інших можливостей продиктовані цим.

"Ми бачили в пресі, як Дональд Трамп казав, що міг би покласти край війні за 24 години. Він сам цього не заявляв, але союзники Трампа, які розмовляли з ним, кажуть, що він міг би зробити це, утримуючи військову допомогу та намагаючись тиснути на Україну, щоб вона поступилася територією Росії для укладання мирної угоди. Тож один зі способів, якими він гіпотетично міг би це зробити, — це не робити вилучень [озброєння зі складів] або проводити їх на рівні, нижчому, ніж адміністрація Байдена", — каже Даг Кляйн.

Наступний "підводний камінь" — новація республіканців у законопроєкті, яка передбачає, що 9,5 млрд доларів економічної допомоги (з яких 7,8 млрд дол. передбачено на можливу пряму бюджетну підтримку) буде надано Києву у вигляді кредиту.

"Це дуже важливий механізм, який дає владу як Джо Байдену, так і тому, хто виграє вибори — і це буде Байден або Трамп. По-перше, президент просто зараз може встановити умови погашення цього кредиту. Байден може вирішити, що за цією позикою не буде відсотків; або що це буде кредит на 99 років. Він може вибрати дуже вигідні умови. І через тиждень після президентських виборів я думаю, 15 листопада цього року — чинний президент має можливість пробачити 50% позики".

Решту кредиту американський лідер зможе списати лише в січні 2026 року. Хто б не виграв вибори, саме за ним буде остаточне слово.

"Моя думка: якщо Дональд Трамп переможе на виборах, для України будуть набагато більші ризики, ніж те, чи пробачать другу половину кредиту. Військова допомога має набагато більше значення", — наголошує аналітик фонду Razom for Ukraine.

4 — Що зараз робитиме команда Байдена?

Даг Кляйн прогнозує, що до кінця року адміністрація 46-го президента США збільшить заходи саме з вилучення зі складів озброєння за президентськими повноваженнями.

"Україна не отримує необхідної допомоги, особливо останні пів року. І тому вони намагатимуться компенсувати це, щоб викликати приплив військової допомоги в країну. А це означатиме частіші вилучення і, ймовірно, більш значні за розмірами".

Якщо все ж перемогу у листопаді здобуде республіканець, Байден буде "кульгавою качкою" (в Америці так кажуть про президента, який залишає свою посаду) й робитиме те, що і його попередники за такого становища:

"Захищати свої політичні пріоритети, захищати свої досягнення, захищати те, про що дбав і над чим працював як президент, від свого наступника, який може спробувати це зруйнувати. І якщо Трамп переможе, я думаю, що Байден і його адміністрація, ймовірно, докладуть усіх зусиль, щоб допомогти Україні якомога більше, поки вони ще на посаді", — висловлює думку експерт.

5 — Більшість грошей залишиться в США?

Хоча левова частка з майже 61 мільярда доларів, передбаченого законом, залишиться в Штатах, це ситуація win-win як для Вашингтона, так і для Києва.

"Більшість цих коштів залишається в США, але витрачання цих грошей у Сполучених Штатах все одно допомагає Україні. І це також допомагає США. Це взаємні інтереси. Ми відправляємо зброю в Україну, і тоді витрачаємо гроші на, скажімо, завод у Пенсильванії, щоб замістити відправлене.

Це означає, що гроші витрачаються в американській громаді на створення американської зброї, яка врешті повертається до американських запасів. Після цього її можна буде використовувати для безпосереднього захисту американців, якщо США перебуватимуть у збройному конфлікті. Або знову надіслати в Україну чи союзнику, чи використати на передовій для стримування Росії, якщо Путін захоче почати більш прямо погрожувати союзникам по НАТО.

Є багато способів його використання. Але в усіх цих випадках це вигідно Сполученим Штатам, Україні та нашим союзникам", — підсумовує Даг Кляйн.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" разом з експертами проаналізував, як допомога від США вплине на хід бойових дій.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Який манікюр робити на Новий рік 2025 року: трендові варіанти на будь-який смак
GlavRed
2024-11-18T02:12:22Z
Найсексуальніший чоловік-2024 отримав титул через відмову інших зірок - ЗМІ
GlavRed
2024-11-18T00:27:15Z
Підводне життя літератури
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T21:36:21Z
67-річний Богдан Бенюк залишить театр заради ЗСУ: "Вже трошки починає давити"
GlavRed
2024-11-17T21:27:21Z
Вже зовсім мужчина: який вигляд має син Тіни Кароль напередодні свого 16-річчя
GlavRed
2024-11-17T21:27:05Z
2 цікаві серіали про навчання і студентів, які можна подивитися на Netflix
24tv
2024-11-17T20:15:19Z
Монатік та оперна діва виконали хіти Миколи Мозгового. Як це було: фото та відео з Палацу «Україна»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T20:09:47Z
"Я маю вам все розказати": Цибульська в синцях розповіла про нещастя
GlavRed
2024-11-17T18:27:02Z
Які речі мають обов’язково бути в гардеробі кожної жінки взимку 2024/2025
TSN
2024-11-17T18:18:46Z
Дозвіл Байдена завдавати ударів по РФ є провокаційним проти Трампа - CNN
TSN
2024-11-18T02:27:58Z
Голова МЗС Фінляндії закликала західних лідерів більше не дзвонити Путіну
TSN
2024-11-18T02:27:17Z
У Росії заявили про атаку безпілотників на Москву
УкраинФорм
2024-11-18T02:07:18Z
Росіяни заявляють про удар дронів на Москву
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T01:54:08Z
Трамп тиснутиме на Путіна: британський розвідник про сценарій завершення війни
GlavRed
2024-11-18T01:37:38Z
Байден скасував рішення, яке ніколи не мало ухвалюватися - Волкер про далекобійну зброю
УкраинФорм
2024-11-18T01:28:27Z
Нові методи вербування росіян до війська: Осєчкін пояснив систему
24tv
2024-11-18T01:24:18Z
Команда Трампа готується притягнути до відповідальності винних за вихід США з Афганістану
ZN UA
2024-11-18T01:15:42Z
Зеленський: Росія майже тисячу днів робить одне й те саме. І від цього треба захищатися
УкраинФорм
2024-11-18T01:15:39Z
Курахове, Куп'янськ та Часів Яр: де просунулись росіяни – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T02:15:59Z
В Одесі 18 листопада не працюватиме електротранспорт
УкраинФорм
2024-11-18T02:00:07Z
Ворог тисне біля Курахового, а операція в Курській області триває: огляд фронту від ISW
24tv
2024-11-18T01:00:22Z
В Україні сьогодні подекуди дощ з мокрим снігом, уночі до 2° морозу
УкраинФорм
2024-11-18T00:45:38Z
У двох районах Одеси досі не можуть відновити подачу електрики на обʼєкти критичної інфраструктури
ZN UA
2024-11-18T00:28:23Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-11-18T00:24:28Z
Ворог просунувся у Часовому Яру, – DeepState
24tv
2024-11-17T23:42:39Z
З Київського водосховища дістали російський безпілотник
УкраинФорм
2024-11-17T23:15:15Z
Війна, день 998. Масований ракетний обстріл окупантів, смерть дітей в Сумах через влучання ракети
Football.ua
2024-11-17T23:01:55Z
Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, як українцям встановити інвалідність у 2025 році
Хвиля
2024-11-17T22:36:37Z
За канонами фільмів жахів: учена ввела в себе небезпечні віруси, борючись зі смертельною хворобою
Фокус
2024-11-17T19:21:50Z
Як зміна освітлення впливає на здоров’я
360ua.news
2024-11-17T19:00:36Z
Революційний метод лікування бактеріальних інфекцій
360ua.news
2024-11-17T18:33:29Z
Як літнім людям захистити кишківник і шлунок від захворювань: 3 кроки до міцного здоров’я
TSN
2024-11-17T16:15:44Z
Як уникнути хронічного болю в спині і залишатися активним
360ua.news
2024-11-17T16:12:27Z
Як очистити сковороду від нагару: прості способи без зайвих витрат
Политека
2024-11-17T14:30:40Z
Хвороба розвивається безсимптомно: скільки киян мають діабет
24tv
2024-11-17T13:48:44Z
Як правильно готувати свинину: прості правила, які повинен знати кожен
24tv
2024-11-17T13:27:52Z
Країни та компанії ігнорують більшу частину звітів ООН про викиди метану
InternetUA
2024-11-18T02:07:50Z
В Україні розпочався сезон мандаринів: огляд цін у супермаркетах
Хвиля
2024-11-18T02:06:01Z
Українцям розповіли про пошкодження енергетичної інфраструктури та терміни відновлення після атаки
Хвиля
2024-11-18T01:03:24Z
Google використовуватиме ядерну енергію для підтримки ШІ: деталі
InternetUA
2024-11-18T01:01:16Z
Тиждень рекордних обвалів: як змінилися ціни на золото, срібло та мідь
24tv
2024-11-17T22:33:49Z
В Україні з 18 листопада повертаються планові відключення світла
Комсомольская правда
2024-11-17T21:15:09Z
Чи повинні пенсіонери платити податок на земельний пай
24tv
2024-11-17T20:00:33Z
Рекордне зростання цін на газ у Європі: експерти назвали головну причину
Политека
2024-11-17T19:42:04Z
Україна реформує аграрний сектор
360ua.news
2024-11-17T19:33:13Z
Росія бʼє по Україні ракетами, які купує у країн Заходу — капітан
TSN
2024-11-18T02:27:52Z
На аукціоні за рекордну суму продали годинник капітана, який врятував сотні пасажирів «Титаніка»
УкраинФорм
2024-11-18T02:16:02Z
Уроки мови: як українською сказати «собутильник»
ZN UA
2024-11-18T01:04:34Z
За ножі на різдвяних ярмарках у Німеччині штрафуватимуть на 10 тисяч євро
УкраинФорм
2024-11-18T00:45:31Z
Далекобійні удари по Росії: Зеленський прокоментував інформацію про дозвіл від США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T00:45:28Z
Індія вперше випробувала власну гіперзвукову ракету великої дальності
InternetUA
2024-11-17T22:57:23Z
З Днем ангела Романа 2024: чарівні привітання у картинках з іменинами
24tv
2024-11-17T22:12:46Z
18 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T22:06:09Z
12-річна дівчинка опинилася в комі через електронну сигарету: на сніданок та на вечерю
Знай
2024-11-17T21:30:04Z
Орхідеї будуть цвісти аж пів року: садівниця розказала незвичний метод
GlavRed
2024-11-18T00:27:25Z
Як приготувати шоколадну шарлотку з яблуками: десерт цієї осені
Политека
2024-11-17T23:30:42Z
Бюджетний рецепт на Новий рік: фарширований рулет з птиці та грибів
24tv
2024-11-17T22:57:48Z
5 порад, які допоможуть зберегти тепло у квартирі, коли вимкнуть світло
24tv
2024-11-17T22:03:58Z
Як не зіпсувати халат при пранні
Знай
2024-11-17T21:51:57Z
Бо життя тільки починається: 5 звичок проти кризи середнього віку
24tv
2024-11-17T20:48:27Z
Ідеальний догляд за кактусом взимку: зробіть це, аби він не гнив
24tv
2024-11-17T20:42:08Z
Перший в історії: у Нью-Йорку збудують вигнутий хмарочос, який стане найдовшим у світі
InternetUA
2024-11-17T19:28:28Z
Оригінальна подача, бездоганний смак: рецепт салату з буряка та фети
24tv
2024-11-17T19:21:24Z
Франція помстилася Італії та вирвала перше місце у групі Ліги націй
TSN
2024-11-18T01:03:05Z
Італійський тенісист Сіннер виграв Підсумковий турнір ATP
ZN UA
2024-11-17T23:18:09Z
Бельгія поступилась Ізраїлю
Football.ua
2024-11-17T22:15:37Z
Впорались без Мбаппе: Франція ефектно прибила Італію у матчі Ліги націй
24tv
2024-11-17T21:57:18Z
Король стандартів Дінь виборов для Франції першу сходинку групи A2 в дуелі проти Італії
Football.ua
2024-11-17T21:48:52Z
Ліга націй УЄФА: Італія програла Франції, Англія розгромила Ірландію
УкраинФорм
2024-11-17T21:48:28Z
Українські арбітри працюватимуть на матчі Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-17T21:12:14Z
Ерлінг Голанд познущався з команди росіянина та вивів Норвегію в еліту Ліги націй: відео голів
24tv
2024-11-17T21:12:12Z
Кейн забив 23 останні пенальті за клуби і збірну
Football.ua
2024-11-17T20:42:27Z
Удар РФ по багатоповерхівці у Сумах: кількість загиблих знову зросла
TSN
2024-11-18T01:10:57Z
Жителька Чернігівщини перерахувала шахраям ₴45 тисяч за посилку від «друга з соцмереж»
Украина Криминальная
2024-11-18T00:33:50Z
Судитимуть буковинця, який побив матір до смерті
Украина Криминальная
2024-11-17T23:45:58Z
Росія вдарила по багатоповерхівці в Сумах балістикою: все, що відомо про трагедію
24tv
2024-11-17T23:09:15Z
Аферисти оформили на тернополянку кредит на 15 000
Украина Криминальная
2024-11-17T22:57:30Z
У Сумах пролунав вибух: у частині міста зникло світло
TSN
2024-11-17T22:39:56Z
Удар балістикою по Сумах: серед загиблих є діти, із дев'ятиповерхівки евакуюють людей
ZN UA
2024-11-17T22:21:45Z
Удар балістикою по Сумах: відомо вже про 2 загиблих дітей
TSN
2024-11-17T22:21:31Z
Удар РФ по Сумах: ДСНС показала жахливі наслідки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T21:54:35Z
Samsung готує бета-версію One UI 7
InternetUA
2024-11-18T02:01:11Z
Науковці створили революційну ШІ-систему машинного зору для роботів
InternetUA
2024-11-18T00:01:07Z
Науковці створили унікальну технологію лазерного інтернету, яка у 16 разів швидша за аналоги
InternetUA
2024-11-17T21:21:48Z
Прослуховування телефонних розмов: у "Київстар" розповіли важливу інформацію
Политека
2024-11-17T20:42:15Z
Батареї, котрі працюватимуть на відходах: у Фінляндії представили нову технологію
24tv
2024-11-17T20:06:45Z
"Знайдіть мого кота": користувач Reddit спантеличив мережу фотографією-головоломкою
24tv
2024-11-17T19:51:26Z
Космічна компанія українця вже коштує 2 мільярди доларів: що вона виготовляє
24tv
2024-11-17T19:15:05Z
Недорога технологія повертає 100% ємності акумуляторів: що придумали вчені
InternetUA
2024-11-17T18:21:04Z
"Розумні" роботи можуть зробити "зелену" енергію дешевшою: як їх хочуть використовувати
Фокус
2024-11-17T18:00:48Z
Nissan N7 — стильний седан із штучним інтелектом і напівавтономним рухом
360ua.news
2024-11-17T20:15:49Z
В Україні виготовили партію напівпричепів-контейнеровозів з надміцної сталі
AutoCentre
2024-11-17T19:34:37Z
На автомобілях Volkswagen встановили два рекорди Гіннеса
AutoCentre
2024-11-17T13:39:06Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z