MY.UAНовини
Польща хоче отримати ядерну зброю: чи реально це
Польща хоче отримати ядерну зброю: чи реально це

Польща хоче отримати ядерну зброю: чи реально це

Польща – єдина країна, яка після холодної війни висловилась "за" розміщення ядерної зброї.

Днями президент Анджей Дуда заявив про готовність розмістити у Польщі американську ядерну зброю. За його словами, така перспектива вже давно є темою переговорів Варшави з Вашингтоном. "Телеграф" пояснює, чи можливо це.

Два варіанти для Польщі

Польща є єдиною країною НАТО, яка після "холодної війни" висловила інтерес до приєднання до домовленостей щодо розподілу ядерної зброї.

"Включення Польщі до цієї співпраці було б дуже помітним політичним сигналом членів Альянсу щодо Росії. Ядерна зброя поки ще не розміщена на території жодної з країн східного флангу", — йдеться в одному зі звітів Польського інституту міжнародних справ.

За даними аналітиків, розглядали два варіанти, як Польща може долучитися. Перший — пряме розміщення на території країни американської ядерної зброї, а також наявність засобів, адаптованих до її транспортування. Більш обмежений варіант включає участь поляків шляхом сертифікації польських літаків F-35A на носіння ядерних бомб.

Перші новітні винищувачі мають бути поставлені Варшаві на рубежі 2025-2026 років. І саме вони найбільш адаптовані до перенесення останньої модифікації американських бомб B61-12.

"Літакам F-35, які б вилітали з Польщі з ядерними бомбами, не потрібно було б додатково дозаправлятися в повітрі чи на землі, щоб досягти своїх цілей у Росії… Таким чином, вони могли б почати контратаку легше, швидше і з меншим ризиком попередити Росію про майбутню операцію, аніж літаки, що вилітають із віддалених країн, які зараз беруть участь у домовленостях щодо розподілу ядерної зброї", — йшлося у звіті наприкінці минулого року.

Аби тримати бомби чимдалі від східних кордонів, експерти пропонували варіант їхнього розміщення на майбутніх польських базах F-35 у західній (місто Свідвин) або центральній (місто Ласьк) частині Польщі. Проте, принаймні минулого року, союзники Польщі по НАТО вважали сертифікацію F-35 більш прийнятним і легшим для реалізації рішенням, зазначав аналітик Артур Качпржик.

"Нема підстав вважати, що Росія відповість на розміщення американських ядерних бомб у Польщі, атакуючи їх, якщо вона не зробила цього проти американських бомб, розміщених у Європі, або ядерних сил великої дальності країн НАТО. Радянський Союз, своєю чергою, допускав присутність у Європі набагато більшої кількості ядерної зброї США, аніж сьогодні, включаючи ракети середньої дальності, здатні вражати радянську територію", — резонні тези, які наводять польські фахівці.

Деякі критики польського прагнення посилаються на Основоположний акт НАТО-Росія 1997 року, коли союзники по Альянсу підтверджували, що не мають намірів, планів або причин для розгортання ядерної зброї на території нових держав-членів. І хоча Москва сама порушила низку положень акту, канцлер Німеччини Олаф Шольц 2022 року закликав НАТО дотримуватися цього документу.

У жовтні 2022 року заступник речника Державного департаменту США Ведант Патель, коментуючи наміри Польщі, відкрито заявив: "Сполучені Штати не планують розгортати ядерну зброю на території членів НАТО, які приєдналися до НАТО після 1997 року". Польща, нагадаємо, стала членом Альянсу 1999-го.

Як в НАТО ухвалюють ядерні рішення

Тягар ухвалення рішень щодо ядерних питань лягає на плечі 31 країни-члена Альянсу, що входять до групи ядерного планування (англ. — Nuclear Planning Group). Єдина країна, яка свого часу вирішила не долучатися до неї – Франція.

"Роль групи полягає в перегляді, а за необхідності – адаптації ядерної політики альянсу в світлі викликів міжнародного середовища. Вона також відповідно коригує процедури планування та консультацій", — зазначають в НАТО.

У польському питанні остаточне слово, природно, за Вашингтоном. І навіть у разі все ж схвального сигналу від США, відповідних політичних і військових рішень (охороняти ці об’єкти мають американські військові), далі будуть потрібні консультації в рамках групи ядерного планування й спільне погодження – навіть для ядерної сертифікації винищувачів F-35A. Тому, ймовірно, найближчим часом якихось зрушень у цьому питанні очікувати не варто; особливо напередодні виборів у США. Та в довгостроковій перспективі таке рішення відкидати не варто.

Водночас у столицях на Заході існують занепокоєння, що будь-які дискусії щодо нового епізоду розміщення американських ядерних бомб можуть зіткнутися з опором організацій, які виступають за ядерне роззброєння. Ядерні питання в Європі загалом є досить чутливими до обговорення та політично делікатними.

Ядерна тематика вже встигла стати приводом для нових суперечок між президентом Польщі Анджеєм Дудою і прем’єр-міністром країни Дональдом Туском.

Навіть якщо Альянсу колись доведеться вдатися до ядерної місії, цьому передусім передуватиме також політичне рішення.

"Якби НАТО мало виконувати ядерну місію під час конфлікту, зброю B-61 мали б перевозити сертифіковані літаки Альянсу, відомі як літаки подвійного призначення, за підтримки звичайних сил з усього Альянсу.

Однак ядерну місію можна розпочати лише після чіткого політичного схвалення групи ядерного планування НАТО та отримання дозволу від президента США та прем’єр-міністра Великої Британії", — така офіційна позиція Альянсу.

Окрім літаків, для операцій із ядерною зброєю військам знадобиться підтримка підрозділів протиракетної оборони, які б захистили авіабази та місця розташування ядерної зброї США в Європі. Тому питання ядерної оборони має йти лише у тісному зв’язку з розбудовою традиційних збройних сил.

Чому Варшава особливо занепокоєна

Торік Кремль оголосив про розміщення тактичної ядерної зброї в сусідній з Польщею Білорусі. Доволі тривожна інформація на тлі заяв деяких російських публічних діячів на кшталт політолога Сергія Караганова, який за даними росЗМІ, "може впливати на думку секретаря радбезу РФ Патрушева". Він відкрито закликав превентивно нанести ядерний удар по Польщі, щоб "зламати волю Заходу" і здобути перемогу у війні з Україною.

Не уточнюючи кількість ядерної зброї, в РФ заявили, що залишать за собою контроль над боєголовками в Білорусі. На початку цього року білоруси вперше включили "ядерку" у свою військову доктрину. Перекидання зброї в РБ ознаменувало собою одну з найзахідніших точок розгортання ядерного арсеналу Москви.

Існує думка, що тим самим російський диктатор Володимир Путін переслідує кілька цілей:

— ще більше наблизити Білорусь до російської орбіти та примусу;

— залякати НАТО і в цілому союзників на Заході, аби ті відмовилися від тих чи інших кроків із підтримки України;

— залякуваннями запобігти гіпотетичному прямому конфлікту РФ і НАТО. Росія досі вважає себе слабшою за НАТО й не хоче вступати в пряме зіткнення з Альянсом ані в Україні, ані деінде, тому навмисно підвищує градус напруження.

Ймовірне розгортання або навіть просто заяви про ядерну зброю в Білорусі, "під носом" у НАТО — частина картини, яку намагається вималювати Путін як для Заходу, так і для самих росіян. Згадаймо, як напередодні президентських "виборів" у березні 2024 року диктатор заявив що Росія "технічно готова" до ядерної війни. Його бравади радо підхопили "воєнкори", підживлюючи сприйняття РФ як "великої ядерної держави", а Путіна — як сильного лідера, який "тримає у страху колективний Захід".

До "виборів" заступник голови радбезу РФ Дмитро Мєдвєдв заявляв, що росіяни не допустять власного краху у війні: вибираючи між розвалом Росії і ядерним ударом по "красивих історичних місцях" Києва, Берліна, Лондона, Вашингтона, вибір росіян буде очевидним, казав він.

"Ядерна держава не може програти у війні", — заявив чиновник у соцмережах, вдавшись до погроз.

До риторики підключилася й Російська православна церква: 2023 року патріарх Кирило заявив, що ядерну зброю у колишньому СРСР створювали за "божим промислом", що дозволило Росії залишитись вільною та незалежною.

Останній випадок: 22 квітня, через кілька днів після схвалення Конгресом США законопроєкту, що включає потужний пакет підтримки Києва, із новими заявами включився міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров: заявив про те, що підтримка України ключовими державами Заходу "створює ризик ядерної конфронтації".

На відміну від демократичного світу, де ядерна зброя розглядається як крайня міра, Путін та його однодумці всіляко намагаються нормалізувати серед населення Росії ідею про її використання та свого роду виправдати подібний сценарій.

Ядерна зброя США в Європі: передісторія

Ядерне стримування впродовж 75 років лежить в основі колективної безпеки Північноатлантичного альянсу. Три з 32 країн, що входять у НАТО, мають власні ядерні сили – це Франція, Велика Британія та США. Вашингтон при цьому володіє найбільшим ядерним потенціалом серед союзників.

На додаток до цього американські термоядерні бомби B-61 розташовані на території декількох держав Європи. За деякими даними, в Бельгії, Німеччині, Італії, Нідерландах і Туреччині.

Деякі члени Альянсу роблять свій внесок, надаючи інфраструктуру та літаки, сертифіковані для ядерної місії. Йдеться про повітряні судна подвійного призначення, які щодня виконують звичайні польоти, а за відповідного рішення можуть бути залучені до спецмісій для оперативного розгортання ядерної зброї. Наприклад, саме такі літаки здійснюють задачі з повітряного моніторингу над країнами Балтії.

Усе це можливо завдяки "домовленостям щодо розподілу ядерної зброї" (англ. Nuclear Sharing Arrangements). Вони діють серед союзників по НАТО з початку 1960-х років. Їхніми "передвісниками" були відповідні двосторонні угоди, за якими Штати розміщували ядерну зброю на Європейському континенті ще з середини 1950-х років.

Цей механізм також передував і був частиною дискусій перед укладанням Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, схваленому Генеральною Асамблеєю ООН 12 червня 1968 року і відкритому для підписання того ж року в Москві, Вашингтоні і Лондоні. Радянський Союз у той час вважав, що їм вигідніше, якщо США розгорнуть свою ядерну зброю в Європі, аніж країни Європи розвиватимуть власні ядерні можливості. Тому Кремль не виступив проти домовленостей, що вже існували між країнами НАТО.

На сьогодні ядерні бомби США на території Європи залишаються під опікою та контролем Америки у повній відповідності до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" розбирався, що потрібно для остаточної руйнації Керченського мосту.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Що за дичина": втікача Потапа "рознесли" шанувальники - що сталося
GlavRed
2025-01-22T20:27:52Z
Загрожує 24 роки ув'язнення: репер A$AP Rocky постане перед судом через стрілянину
24tv
2025-01-22T19:57:14Z
«Це спойлер? До біса»: Бенедикт Камбербетч отримає «центральне» місце у «Месники: Таємні війни», але пропустить «Судний день»
ITC
2025-01-22T19:31:03Z
Директора та режисера столичного Молодого театру звинувачують у сексуальних домаганнях
Комсомольская правда
2025-01-22T18:57:17Z
Оголошені номінанти на «Золоту малину» - антирейтинг очолив «Джокер»
УкраинФорм
2025-01-22T18:48:53Z
Наречений Лесі Нікітюк поділився романтичним фото з ведучою
GlavRed
2025-01-22T18:27:53Z
Макс Барських вирішив зробити паузу в концертній діяльності
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T18:27:35Z
Молдова пропускає Євробачення-2025
1News
2025-01-22T18:15:34Z
Думав, що це кінець, – відомий український співак розповів, як ледь не помер від зупинки серця
24tv
2025-01-22T18:09:56Z
Ексчиновника Міноборони Лієва відправили під варту
1News
2025-01-22T20:45:31Z
Елітні північнокорейські війська стали "гарматним м'ясом" у боях за росію – BBC
iPress
2025-01-22T20:13:43Z
На Сумщині масово мобілізовують підлітків? Центр протидії дезінформації спростував фейк
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T20:12:46Z
Яку зарплату мають учасники бойових дій
24tv
2025-01-22T20:00:56Z
Лачен розповів, що отримав масу погроз, бо "пише правду про чортів"
24tv
2025-01-22T20:00:51Z
Моделі OnlyFans подали декларації про доходи: яка загальна сума
TSN
2025-01-22T19:48:53Z
Андрій Сибіга анонсував масштабні цифрові послуги для українців за кордоном через додаток е-Консул
ZN UA
2025-01-22T19:24:09Z
Уже відомо, для яких знаків зодіаку лютий 2025 стане найщасливішим місяцем у році
24tv
2025-01-22T19:15:29Z
"Леопарди", "Гепарди" та не лише: в Україну заходить "оборонний гігант"
24tv
2025-01-22T19:03:52Z
Скандал із головним психіатром ЗСУ отримав цікаве продовження
TSN
2025-01-22T20:39:39Z
Бербок сказала, чи відправить Берлін своїх солдатів до України
TSN
2025-01-22T20:39:01Z
Жорсткіше, ніж можна було очікувати: у CNN оцінили висловлювання Трампа у бік Путіна
24tv
2025-01-22T20:27:56Z
Ультиматум Трампа для Путіна та заяви Зеленського: головні новини України
GlavRed
2025-01-22T20:27:50Z
TikTok готовий на угоду з владою США, щоб залишитися у країні
УкраинФорм
2025-01-22T20:24:53Z
"Якщо не він, то мир підпише хтось інший": чому Кремлю конче потрібні переговори
24tv
2025-01-22T20:21:03Z
Чи реально закінчити війну між Росією та Україною у 2025 році: колишній генсек НАТО відповів
24tv
2025-01-22T20:15:44Z
Рютте поговорив з новим держсекретарем США: чекає на співпрацю щодо України
Европейская правда
2025-01-22T20:15:04Z
США відправляють тисячі військовослужбовців на кордон з Мексикою – CNN
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T20:13:54Z
На фронті - 103 зіткнення, ЗСУ знешкодили понад 200 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-01-22T20:48:03Z
Армія рф змінила тактику: військовий експерт розповів, що відбувається в районі Покровська
Политека
2025-01-22T20:42:20Z
23 січня в Україні прогнозують тумани та мокрий сніг
Комсомольская правда
2025-01-22T20:33:47Z
Росіяни за день 49 разів обстріляли прикордоння Сумщини
УкраинФорм
2025-01-22T20:30:17Z
Перемир'я дозволило доставити тисячі тон допомоги в Сектор Гази
iPress
2025-01-22T20:13:09Z
Київ та передмістя ввечері накрив мокрий сніг: яскраві кадри зимової казки
24tv
2025-01-22T20:00:53Z
У Харкові пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-01-22T19:42:46Z
У Києві та області до ранку йтиме мокрий сніг
УкраинФорм
2025-01-22T19:30:57Z
У Києві вшанували героїв Небесної Сотні, які загинули першими
Khreschatyk
2025-01-22T19:15:17Z
Найбільші помилки у ремонті, про які потім усі шкодують
24tv
2025-01-22T20:48:24Z
Смак буде на зовсім іншому рівні: який інгредієнт для смаження риби тримають у секреті
24tv
2025-01-22T20:36:40Z
6 звичок, які підтримують безлад у вашому домі: час їх вже позбутися
24tv
2025-01-22T20:27:09Z
Щоб газон був гарним й доглянутим: коли найкраще використовувати засоби для боротьби з бур'янами
24tv
2025-01-22T19:54:27Z
Як знайти свій стиль: поради для жінок
24tv
2025-01-22T19:03:54Z
10 найврожайніших сортів помідорів, які вже потрібно шукати
TSN
2025-01-22T18:39:39Z
Ви одразу її полюбите: крабова намазка на хліб, яка стане найкращим перекусом
24tv
2025-01-22T18:09:53Z
Найсмачніша начинка: рецепт смажених пиріжків із зеленою цибулею та яйцем
Фокус
2025-01-22T17:51:18Z
Будуть гострі як ніколи: заточіть ножі ось цим способом в домашніх умовах
24tv
2025-01-22T17:36:16Z
Ворог атакує Запоріжжя, в одному з районів спалахнула пожежа
УкраинФорм
2025-01-22T20:42:38Z
У Німеччині чоловік напав з ножем на людей: серед загиблих – дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T20:39:36Z
АРМА повідомила, де зберігаються арештовані гроші Крупи
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T20:27:40Z
Просто подарунок: на Одещині жінка хотіла підкупити суддю грошима та алкоголем
Политека
2025-01-22T20:27:07Z
Біля берегів Італії спалахнула нафтова платформа
Европейская правда
2025-01-22T20:21:53Z
У Львові лікарі врятували 10-місячного хлопчика, який проковтнув перстень
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T20:15:03Z
"Вибухи, й усе залетіло в кімнату": постраждалі миколаївці пригадали нічну атаку росіян по місту
24tv
2025-01-22T20:06:16Z
У Вінниці викрили прихильників російської агресії — 31-річного чоловіка та 68-річну жінку
InternetUA
2025-01-22T20:01:27Z
У Києві чоловік розбив скло в патрульному авто: суд призначив покарання
Политека
2025-01-22T20:00:30Z
lifecell підніме тарифи в лютому: як зміняться ціни для абонентів
Хвиля
2025-01-22T20:45:29Z
Банки не примуть 50 і 100 доларів: українці можуть зіткнутися з проблемою
Хвиля
2025-01-22T20:24:32Z
Українські риболовецькі судна упоставили рекорд з вилову цінних антарктичних водних біоресурсів
ZN UA
2025-01-22T20:18:38Z
Зеленський залучає інвесторів у Давосі
360ua.news
2025-01-22T20:12:24Z
Яким чином в Україні можна перевірити право власності на землю
24tv
2025-01-22T20:00:41Z
Тарифи газ у лютому: скільки доведеться платити та хто отримає знижку
Знай
2025-01-22T19:36:47Z
Кабмін пропонує змінити механізм пільг на комуналку: що очікує пільговиків
Политека
2025-01-22T19:27:46Z
Абсолютні лідери світу: що є основою економіки України - неочевидна відповідь
GlavRed
2025-01-22T19:27:05Z
Ціновий зашморг затягується на шиї споживачів: чи варто сподіватись на подорожчання продуктів найближчим часом
Знай
2025-01-22T19:06:34Z
Samsung представила Galaxy S25 Ultra — Snapdragon 8 Elite, 5000 мАг, більше ШІ та менше функцій стилуса за ціною від 68 тис. грн
ITC
2025-01-22T20:31:50Z
Samsung представила нові смартфони Galaxy S25 з новими ШІ-функціями та потужним чипом
AIN
2025-01-22T19:54:56Z
Samsung Galaxy S25 та S25+: Snapdragon 8 Elite, 12 ГБ пам’яті, ШІ на пристрої та ціна від 42 тис. грн
ITC
2025-01-22T19:31:38Z
Google Gemini замінить Bixby у Samsung Galaxy S25 і зможе виконувати кілька задач одночасно
ITC
2025-01-22T19:31:36Z
Microsoft вбудувала браузер Edge у всі ігри Windows 11
24tv
2025-01-22T19:30:32Z
Три причини, чому телефон краще зарядити вдень, а не вночі
Telegraf
2025-01-22T19:21:52Z
Один із творців "Відьмак 3" назвав найскладніший квест у грі
InternetUA
2025-01-22T19:01:26Z
4200 грн за іграшку? Відомий журналіст відповів, чи коштуватиме GTA 6 цілих 100 баксів
Знай
2025-01-22T18:51:48Z
Україні потрібно терміново змінювати підхід до виробництва зброї. Ось як
Лига
2025-01-22T18:21:42Z
Революція в розумінні старіння: ключ – в накопиченні мутацій ДНК
24tv
2025-01-22T20:21:49Z
Ніякого Wi-Fi вночі: 5 причин вимкнути роутер на час сну
InternetUA
2025-01-22T20:13:10Z
Яка мета ходьби задом наперед і чому це хороша вправа
24tv
2025-01-22T20:09:16Z
Стартап Google почне цьогоріч випробування ліків, розроблених за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2025-01-22T18:21:22Z
Як зробити універсальний засіб проти вапняного нальоту: результат вражаючий
GlavRed
2025-01-22T17:27:26Z
Вчені довели, що алкоголь може бути корисним для здоров’я серця й мозку
AgroNews
2025-01-22T17:24:01Z
Народилася з "бомбою" в голові: у Львові прооперували дівчинку з рідкісною патологією
24tv
2025-01-22T17:12:38Z
Чи дійсно мед можна зберігати вічно: експерти розповіли про термін придатності популярного продукту
TSN
2025-01-22T16:39:19Z
Подарунок для дружини: тайванський хірург зробив сам собі вазектомію
24tv
2025-01-22T15:27:49Z
Сікан: Я прагну виграти багато трофеїв за підтримки чудових вболівальників Трабзонспора
Football.ua
2025-01-22T20:24:13Z
Заха став гравцем ФК Шарлотт
Football.ua
2025-01-22T20:01:38Z
Хто братиме Брестську фортецю: склад Шахтаря на матч Ліги чемпіонів
24tv
2025-01-22T19:51:26Z
"Паненка" Судакова та гол Кевіна: Шахтар на класі здолав Брест у Лізі чемпіонів
24tv
2025-01-22T19:45:38Z
"Шахтар" обіграв французький "Брест" у Лізі чемпіонів із рахунком 2:0
Фокус
2025-01-22T19:45:31Z
«Шахтар» обіграв «Брест» і зберігає шанси на плей-офф Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-01-22T19:42:30Z
Вербич став гравцем грецького Левадіакоса
Football.ua
2025-01-22T19:12:50Z
Експромоутер легенди назвав боксера, з яким категорично не хоче битись Кличко
24tv
2025-01-22T19:09:09Z
Капітан Манчестер Сіті узгодив контракт з іменитим італійським клубом
24tv
2025-01-22T18:51:04Z
Що можна купити у машину недорого: аксесуари, які полегшать водіння
GlavRed
2025-01-22T20:27:40Z
Як з’явилися найпотужніші вантажівки Volvo FL
AutoCentre
2025-01-22T18:09:36Z
Спортивний фургон: Opel Vivaro отримав незвичну версію
Фокус
2025-01-22T17:57:45Z
Рятувальники Слов’янська отримали сучасний пожежний автомобіль
AutoCentre
2025-01-22T17:10:02Z
Чи можна їздити машиною, якщо блимає чек: важливе попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-22T15:27:46Z
Національна поліція отримала нові Opel Combo та Сitroen Jumper
AutoCentre
2025-01-22T14:36:06Z
Три ряди крісел і багате оснащення: Hyundai показала недорогий сімейний кросовер
Фокус
2025-01-22T14:30:14Z
Через електронні асистенти: автовиробники оголосили судову війну Мінтрансу США
AutoGeek
2025-01-22T14:27:59Z
Різниця вас вразить. Скільки на місяць потрібно на заправку Lanos та бюджетного електрокара
Telegraf
2025-01-22T14:18:23Z