MY.UAНовини
Польща хоче отримати ядерну зброю: чи реально це
Польща хоче отримати ядерну зброю: чи реально це

Польща хоче отримати ядерну зброю: чи реально це

Польща – єдина країна, яка після холодної війни висловилась "за" розміщення ядерної зброї.

Днями президент Анджей Дуда заявив про готовність розмістити у Польщі американську ядерну зброю. За його словами, така перспектива вже давно є темою переговорів Варшави з Вашингтоном. "Телеграф" пояснює, чи можливо це.

Два варіанти для Польщі

Польща є єдиною країною НАТО, яка після "холодної війни" висловила інтерес до приєднання до домовленостей щодо розподілу ядерної зброї.

"Включення Польщі до цієї співпраці було б дуже помітним політичним сигналом членів Альянсу щодо Росії. Ядерна зброя поки ще не розміщена на території жодної з країн східного флангу", — йдеться в одному зі звітів Польського інституту міжнародних справ.

За даними аналітиків, розглядали два варіанти, як Польща може долучитися. Перший — пряме розміщення на території країни американської ядерної зброї, а також наявність засобів, адаптованих до її транспортування. Більш обмежений варіант включає участь поляків шляхом сертифікації польських літаків F-35A на носіння ядерних бомб.

Перші новітні винищувачі мають бути поставлені Варшаві на рубежі 2025-2026 років. І саме вони найбільш адаптовані до перенесення останньої модифікації американських бомб B61-12.

"Літакам F-35, які б вилітали з Польщі з ядерними бомбами, не потрібно було б додатково дозаправлятися в повітрі чи на землі, щоб досягти своїх цілей у Росії… Таким чином, вони могли б почати контратаку легше, швидше і з меншим ризиком попередити Росію про майбутню операцію, аніж літаки, що вилітають із віддалених країн, які зараз беруть участь у домовленостях щодо розподілу ядерної зброї", — йшлося у звіті наприкінці минулого року.

Аби тримати бомби чимдалі від східних кордонів, експерти пропонували варіант їхнього розміщення на майбутніх польських базах F-35 у західній (місто Свідвин) або центральній (місто Ласьк) частині Польщі. Проте, принаймні минулого року, союзники Польщі по НАТО вважали сертифікацію F-35 більш прийнятним і легшим для реалізації рішенням, зазначав аналітик Артур Качпржик.

"Нема підстав вважати, що Росія відповість на розміщення американських ядерних бомб у Польщі, атакуючи їх, якщо вона не зробила цього проти американських бомб, розміщених у Європі, або ядерних сил великої дальності країн НАТО. Радянський Союз, своєю чергою, допускав присутність у Європі набагато більшої кількості ядерної зброї США, аніж сьогодні, включаючи ракети середньої дальності, здатні вражати радянську територію", — резонні тези, які наводять польські фахівці.

Деякі критики польського прагнення посилаються на Основоположний акт НАТО-Росія 1997 року, коли союзники по Альянсу підтверджували, що не мають намірів, планів або причин для розгортання ядерної зброї на території нових держав-членів. І хоча Москва сама порушила низку положень акту, канцлер Німеччини Олаф Шольц 2022 року закликав НАТО дотримуватися цього документу.

У жовтні 2022 року заступник речника Державного департаменту США Ведант Патель, коментуючи наміри Польщі, відкрито заявив: "Сполучені Штати не планують розгортати ядерну зброю на території членів НАТО, які приєдналися до НАТО після 1997 року". Польща, нагадаємо, стала членом Альянсу 1999-го.

Як в НАТО ухвалюють ядерні рішення

Тягар ухвалення рішень щодо ядерних питань лягає на плечі 31 країни-члена Альянсу, що входять до групи ядерного планування (англ. — Nuclear Planning Group). Єдина країна, яка свого часу вирішила не долучатися до неї – Франція.

"Роль групи полягає в перегляді, а за необхідності – адаптації ядерної політики альянсу в світлі викликів міжнародного середовища. Вона також відповідно коригує процедури планування та консультацій", — зазначають в НАТО.

У польському питанні остаточне слово, природно, за Вашингтоном. І навіть у разі все ж схвального сигналу від США, відповідних політичних і військових рішень (охороняти ці об’єкти мають американські військові), далі будуть потрібні консультації в рамках групи ядерного планування й спільне погодження – навіть для ядерної сертифікації винищувачів F-35A. Тому, ймовірно, найближчим часом якихось зрушень у цьому питанні очікувати не варто; особливо напередодні виборів у США. Та в довгостроковій перспективі таке рішення відкидати не варто.

Водночас у столицях на Заході існують занепокоєння, що будь-які дискусії щодо нового епізоду розміщення американських ядерних бомб можуть зіткнутися з опором організацій, які виступають за ядерне роззброєння. Ядерні питання в Європі загалом є досить чутливими до обговорення та політично делікатними.

Ядерна тематика вже встигла стати приводом для нових суперечок між президентом Польщі Анджеєм Дудою і прем’єр-міністром країни Дональдом Туском.

Навіть якщо Альянсу колись доведеться вдатися до ядерної місії, цьому передусім передуватиме також політичне рішення.

"Якби НАТО мало виконувати ядерну місію під час конфлікту, зброю B-61 мали б перевозити сертифіковані літаки Альянсу, відомі як літаки подвійного призначення, за підтримки звичайних сил з усього Альянсу.

Однак ядерну місію можна розпочати лише після чіткого політичного схвалення групи ядерного планування НАТО та отримання дозволу від президента США та прем’єр-міністра Великої Британії", — така офіційна позиція Альянсу.

Окрім літаків, для операцій із ядерною зброєю військам знадобиться підтримка підрозділів протиракетної оборони, які б захистили авіабази та місця розташування ядерної зброї США в Європі. Тому питання ядерної оборони має йти лише у тісному зв’язку з розбудовою традиційних збройних сил.

Чому Варшава особливо занепокоєна

Торік Кремль оголосив про розміщення тактичної ядерної зброї в сусідній з Польщею Білорусі. Доволі тривожна інформація на тлі заяв деяких російських публічних діячів на кшталт політолога Сергія Караганова, який за даними росЗМІ, "може впливати на думку секретаря радбезу РФ Патрушева". Він відкрито закликав превентивно нанести ядерний удар по Польщі, щоб "зламати волю Заходу" і здобути перемогу у війні з Україною.

Не уточнюючи кількість ядерної зброї, в РФ заявили, що залишать за собою контроль над боєголовками в Білорусі. На початку цього року білоруси вперше включили "ядерку" у свою військову доктрину. Перекидання зброї в РБ ознаменувало собою одну з найзахідніших точок розгортання ядерного арсеналу Москви.

Існує думка, що тим самим російський диктатор Володимир Путін переслідує кілька цілей:

— ще більше наблизити Білорусь до російської орбіти та примусу;

— залякати НАТО і в цілому союзників на Заході, аби ті відмовилися від тих чи інших кроків із підтримки України;

— залякуваннями запобігти гіпотетичному прямому конфлікту РФ і НАТО. Росія досі вважає себе слабшою за НАТО й не хоче вступати в пряме зіткнення з Альянсом ані в Україні, ані деінде, тому навмисно підвищує градус напруження.

Ймовірне розгортання або навіть просто заяви про ядерну зброю в Білорусі, "під носом" у НАТО — частина картини, яку намагається вималювати Путін як для Заходу, так і для самих росіян. Згадаймо, як напередодні президентських "виборів" у березні 2024 року диктатор заявив що Росія "технічно готова" до ядерної війни. Його бравади радо підхопили "воєнкори", підживлюючи сприйняття РФ як "великої ядерної держави", а Путіна — як сильного лідера, який "тримає у страху колективний Захід".

До "виборів" заступник голови радбезу РФ Дмитро Мєдвєдв заявляв, що росіяни не допустять власного краху у війні: вибираючи між розвалом Росії і ядерним ударом по "красивих історичних місцях" Києва, Берліна, Лондона, Вашингтона, вибір росіян буде очевидним, казав він.

"Ядерна держава не може програти у війні", — заявив чиновник у соцмережах, вдавшись до погроз.

До риторики підключилася й Російська православна церква: 2023 року патріарх Кирило заявив, що ядерну зброю у колишньому СРСР створювали за "божим промислом", що дозволило Росії залишитись вільною та незалежною.

Останній випадок: 22 квітня, через кілька днів після схвалення Конгресом США законопроєкту, що включає потужний пакет підтримки Києва, із новими заявами включився міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров: заявив про те, що підтримка України ключовими державами Заходу "створює ризик ядерної конфронтації".

На відміну від демократичного світу, де ядерна зброя розглядається як крайня міра, Путін та його однодумці всіляко намагаються нормалізувати серед населення Росії ідею про її використання та свого роду виправдати подібний сценарій.

Ядерна зброя США в Європі: передісторія

Ядерне стримування впродовж 75 років лежить в основі колективної безпеки Північноатлантичного альянсу. Три з 32 країн, що входять у НАТО, мають власні ядерні сили – це Франція, Велика Британія та США. Вашингтон при цьому володіє найбільшим ядерним потенціалом серед союзників.

На додаток до цього американські термоядерні бомби B-61 розташовані на території декількох держав Європи. За деякими даними, в Бельгії, Німеччині, Італії, Нідерландах і Туреччині.

Деякі члени Альянсу роблять свій внесок, надаючи інфраструктуру та літаки, сертифіковані для ядерної місії. Йдеться про повітряні судна подвійного призначення, які щодня виконують звичайні польоти, а за відповідного рішення можуть бути залучені до спецмісій для оперативного розгортання ядерної зброї. Наприклад, саме такі літаки здійснюють задачі з повітряного моніторингу над країнами Балтії.

Усе це можливо завдяки "домовленостям щодо розподілу ядерної зброї" (англ. Nuclear Sharing Arrangements). Вони діють серед союзників по НАТО з початку 1960-х років. Їхніми "передвісниками" були відповідні двосторонні угоди, за якими Штати розміщували ядерну зброю на Європейському континенті ще з середини 1950-х років.

Цей механізм також передував і був частиною дискусій перед укладанням Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, схваленому Генеральною Асамблеєю ООН 12 червня 1968 року і відкритому для підписання того ж року в Москві, Вашингтоні і Лондоні. Радянський Союз у той час вважав, що їм вигідніше, якщо США розгорнуть свою ядерну зброю в Європі, аніж країни Європи розвиватимуть власні ядерні можливості. Тому Кремль не виступив проти домовленостей, що вже існували між країнами НАТО.

На сьогодні ядерні бомби США на території Європи залишаються під опікою та контролем Америки у повній відповідності до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" розбирався, що потрібно для остаточної руйнації Керченського мосту.

Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
Уряд підтримав новий законопроєкт про пільги для молодих військовослужбовців
ZN UA
Відповідь на російську загрозу: Нідерланди озброюють свій флот ракетами Tomahawk
Хвиля
Гучні сусіди, музика чи рев мотора: як діяти, коли шум перевищує норму
Gazeta UA
30 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
Австралія через США не може передати Україні обіцяні танки Abrams
Подробности
Чоловік Олени Кравець зізнався, як змінилися їхні життя під час війни
GlavRed
Реформа ОСББ – просто обман: експерт попередив про небезпеку
Знай
Скільки днів вступники в магістратуру складатимуть іспити
24tv
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
США в Радбезі ООН: Вигода від мирних пропозицій Трампа величезна як для України, так і Росії
УкраинФорм
Франція звинуватила російське ГРУ в кібератаках на держустанови та оборонні компанії
InternetUA
Індія готує удар протягом 24-36 годин​. Пакистан заявив про загрозу атаки
ГЛАВКОМ NET
Армія РФ накопичує живу силу та продовжує спроби форсувати річку Оскол - Нацгвардія
УкраинФорм
В ООН відзначають посилення російських обстрілів України на тлі переговорів про мир
УкраинФорм
Фон дер Ляєн закликала вчених зі США переїхали в ЄС на тлі атак Трампа на виші
Факти ICTV
Насамперед дві: Клімкін назвав, які “карти” має Україна у війні з РФ
Факти ICTV
Цього літа Росія готує щось, прикриваючись військовими навчаннями - Зеленський
Gazeta UA
Марічка Падалко показала, який зараз вигляд мають її батьки
GlavRed
Разом на сцені та поза камерами: які українські актори є парами в реальному житті
24tv
Українські хіти 60-х створювали в умовах жорсткої цензури: якими були залаштунки хрущовської "відлиги"
Telegraf
"Боляче": дружина Віктора Павліка крізь сльози розповіла про серйозний діагноз сина
GlavRed
Що набивають шанувальники тату у 2025 році: 5 трендів, актуальних просто зараз
24tv
"Щось таке робили": Злата Огнєвіч висловилася про побачення з Тарасом Цимбалюком
GlavRed
Акторка театру опублікувала нові свідчення про насильство режисера Білоуса
ГЛАВКОМ NET
3 найкращі українські серіали: Андрій Ісаєнко назвав стрічки, яке можуть стати культовими
24tv
"У пана Юрія розкупили усе": історія одного дива на "Книжковій країні", яке розчулило мережу
24tv
Китай посилює позиції на світовому ринку рідкісноземельних металів
ГЛАВКОМ NET
Після індексації пенсій частина одеситів втратить субсидію на оплату комуналки: хто в зоні ризику
Политека
Податкова отримає дані про рахунки і сейфи українців: кому ще нададуть доступ
Хвиля
Мільярдер Рей Даліо спрогнозував крах світового грошового порядку
InternetUA
Підсанкційні російські танкери відновили постачання нафти – Bloomberg
iPress
Білий дім анонсував зменшення мит на іноземні деталі, необхідні для виробництва автомобілів у США
iPress
Родовища залізної руди в Україні: де найбільші запаси копалин, які оцінюють в трильйони доларів
24tv
В Україні збільшать штрафи за шкоду заповідникам у 50 разів
1News
Пенсії в Одесі: хто отримає збільшені виплати у травні, названо суми доплат
Политека
У Львові загинули двоє підлітків, випавши з балкона 16 поверху
Комсомольская правда
Росіяни завдали 16 ударів по Харкову: постраждали багатоповерхові та приватні будинки
24tv
У Швеції невідомий застрелив щонайменше трьох людей
Украина Криминальная
Дніпро під масованою атакою російських дронів: виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
На Сумщині рятувальники під час гасіння пожежі потрапили під повторний обстріл РФ
УкраинФорм
У військовій лабораторії на околицях Бухареста стався вибух, загинула жінка
Европейская правда
У Львові підлітки скоїли подвійне самогубство
Подробности
Стрілянина у Швеції: загинули три людини, поліція розшукує підозрюваного
24tv
Чоловік хотів отримати допомогу і втратив майже 19 тис. грн
InternetUA
Мухи миттєво зникнуть: найкращі натуральні засоби проти комах
GlavRed
Як сходити на пікнік і не отримати харчове отруєння
24tv
Їсти чи боятися: що насправді робить соя з організмом жінки
24tv
Зелена терапія: як висаджування дерев у лікарнях змінює обличчя української медицини
TSN
Надлишок жиру може викликати ще одне небезпечне захворювання
24tv
Пришвидшити ріст помідорів можна звичайною шпилькою – це найкращий спосіб
24tv
Уколи ботоксу: кому допоможуть розгладити зморшки, а кому зашкодять
Комсомольская правда
Ліки увійшли в трійку категорій витрат українців - дослідження
Gazeta UA
Гарячий чи холодний: який чай насправді корисніший, відповідь здивує багатьох
GlavRed
У Харківській ОВА прокоментували вимогу про надання театрам статусу критичної інфраструктури
УкраинФорм
Внаслідок ударів по Харкову пошкоджені 2 міські лікарні
24tv
З'явилися перші кадри руйнувань у Харкові після ворожої атаки
ГЛАВКОМ NET
Дніпро атакували ворожі дрони - пошкоджені будинки, є загиблий
УкраинФорм
Каталися між вагонами метро та знімали відео - київська поліція викрила двох підлітків-«зачеперів»
InternetUA
Вибухи у Дніпрі: РФ здійснює масовану атаку Shahed на місто
Факти ICTV
Лінія фронту станом на 29 квітня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22.00 29.04.2025
Украина Криминальная
На фронті за добу - 125 боєзіткнень, найгарячіше на Покровському напрямку
УкраинФорм
Насолоджуємося, поки є нагода: простий рецепт смачнющої спаржі – не треба її варити
24tv
Парфуми з ароматом ладану: вони зачаровують з перших секунд
24tv
Менше черг і яскраві кадри: у Хорватії зачаїлась гідна альтернатива Колізею
24tv
Ви полюбите її більше за суші: готуємо собу – японську локшину, яку ви полюбите назавжди
24tv
Перець припинив рости після висадки в ґрунт: ось що робити
24tv
Еверест не для всіх: Непал встановив суворі обмеження на підкорення найвищої гори у світі
24tv
Хто зі знаків зодіаку у травні наважиться прийняти доленосне рішення
24tv
Як захистити дім від мурашок: прості та ефективні способи
24tv
Коштує більше за дорогоцінні метали: яка найдорожча їжа в світі і чому в неї така ціна
24tv
ПСЖ на виїзді здобув важку перемогу над Арсеналом у півфіналі Ліги чемпіонів
24tv
Соларі буде тимчасовим тренером Реалу на КЧС
Football.ua
Реал Мадрид оголосив про чергову травму Алаби
Football.ua
Даєр стане гравцем Монако — Романо
Football.ua
«Динамо» – «Шахтар». Визначився час початку фіналу Кубка України з футболу
ГЛАВКОМ NET
Бергвалль підписав новий контракт із Тоттенгемом
Football.ua
Лунін на радарі Галатасарая
Football.ua
Лишень Бєсєдіна отримав нового наставника
Football.ua
Ексдружина легенди Динамо опублікувала гаряче фото у ефектному образі
24tv
Цей занижений Roush F-150 не боїться різких поворотів та ризиків
Топ Жир
Гендиректор Slate заявляє: час відмовитися від величезних екранів і повернути радість до водіння
Топ Жир
На виставці в Бірмінгемі дебютували три cенсаційні електромобілі Renault
AutoCentre
Можна "влетіти" на гроші: які штрафи за перевищення швидкості у Польщі
24tv
Моторні оливи для дизелів з DPF-фільтром
AutoCentre
Погані новини для водіїв та "перекупів": уживані авто різко подорожчають через нові податки
Хвиля
7 ознак, що час змінити пральну машину
24tv
Юний водій так “відзначився” на Alfa Tonale, що автомобіль потребує повного рестайлінгу
Топ Жир
Гітара на колесах: на продаж виставили найнезвичніше авто Елвіса Преслі
Фокус
Учені навчили штучний інтелект зашифровувати секретні повідомлення
InternetUA
Розсекречено найдешевшу відеокарту AMD нового покоління з 16 ГБ пам'яті
InternetUA
Полювання за Chrome. Ці найбільші компанії мріють купити браузер у Google
InternetUA
Польща направить у космос другого в історії країни астронавта
УкраинФорм
Amazon запустив перші супутники для глобального інтернету, який стане конкурентом Starlink
Подробности
Пролежав на дні 80 років: затонулий американський авіаносець показали на нових фото
Telegraf
Повідомлення розміром лише 2 КБ здатне зламати ваш телефон: експерт вказав на небезпеку
InternetUA
lifecell запустив 5G роумінг у 61 країні: де абоненти отримають доступ
Хвиля
Конкурент GPT. Meta випустила автономний додаток на базі штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET