MY.UAНовини
Росія проводить інформоперацію щодо Харкова, намагаючись викликати паніку в українців: в ISW розкрили задум ворога й оцінили його сили
Росія проводить інформоперацію щодо Харкова, намагаючись викликати паніку в українців: в ISW розкрили задум ворога й оцінили його сили

Росія проводить інформоперацію щодо Харкова, намагаючись викликати паніку в українців: в ISW розкрили задум ворога й оцінили його сили

Росія активізує ударні та інформаційні операції проти Харкова, щоб скористатися обмеженнями української ППО та посилити побоювання українців із приводу майбутнього російського наступу. Військові злочинці сподіваються зруйнувати друге за величиною місто України, в такий спосіб переконати мешканців тікати й загалом внутрішньо перемістити мільйони українців.

Але ймовірність успішного наземного наступу окупантів на Харків є дуже малою, особливо якщо Київ швидко отримає відновлену військову американську допомогу. Таку оцінку залякувальній інформкампанії Кремля дав Інститут вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW).

Мета посилених ударів РФ по Харкову

Голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синегубов та Харківська обласна прокуратура повідомили, що у другій половині дня 22 квітня Росія завдала удару по телевежі в Харкові, ймовірно, крилатою ракетою Х-59, порушивши телемовлення в цьому районі.

Російські ЗМІ, а також провоєнні блогери широко розповсюдили кадри пошкодженої телевежі, яка внаслідок удару зламалася навпіл і частково обвалилася. Пропагандисти спробували виправдати удар, заявивши, нібито це "ЗСУ розташували там невстановлене обладнання зв'язку та координації ППО". Вони цинічно захоплювалися точністю російського удару й натякнули, що до цього ЗС РФ вже кілька разів намагалися, але не змогли знести об’єкти телевізійної інфраструктури в Харкові та інші такі в Сумській, Чернігівській областях.

Зокрема, окупанти вдарили по телевежі в Києві 1 березня 2022 року, невдовзі після того, як розпочали повномасштабне вторгнення в Україну. Аналітики ISW припустили, що нинішніми ударами Кремль має намір нагадати українцям про перші тижні вторгнення, щоб посіяти паніку серед українців у ще один скрутний момент війни.

Залякування новим "наступом на Харків"

Рупори Кремля скористалися побоюваннями щодо майбутньої російської наступальної операції проти Харкова, щоб провести свою скоординовану пропагандистську інформаційну кампанію та викликати надмірну паніку серед українців. В ISW ж оцінюють, що ймовірність успішного наземного наступу Росії на Харків дуже мала, якщо Україна швидко отримає відновлену військову допомогу США.

Український центр боротьби з дезінформацією ще в лютому 2024 року попередив, що російські Telegram-канали поширюють твердження про втечу українських чиновників із Харкова, а на початку квітня вони заявили про "масовий виїзд" мирного населення з міста. Український центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки нещодавно виявив російську інформаційну операцію, в якій стверджується, нібито чиновники не дозволяють громадянським покинути Харків, і зазначив, що російські сили використовують побоювання з приводу можливого їхнього наступу, щоб посіяти паніку в місті й викликати в людей почуття "неминучої катастрофи", що нібито насувається на Україну.

Так, в ефірі росТБ рупори Кремля розповідають, що війська РФ мають руйнувати Харків "щоквартально", і запропонували дати українським громадянам 48 годин на те, щоб вони залишили місто, перш ніж будуть убиті внаслідок руйнування міста Росією.

Російське неонаціоналістичне видання "Царгород" 16 квітня посилило твердження з кількох невказаних військових джерел про те, що наступальна операція РФ із захоплення Харкова "неминуча" і що ситуація в місті стане "гіршою, ніж у Бахмуті й Авдіївці". У публікації стверджувалося, мовляв, немає сумнівів, що російські війська візьмуть Харків, але "тактика блокади", така як "відключення електрики, газу і води" для цивільного населення є найбільш "розумним способом" для російських сил захопити місто й уникнути своїх втрат.

Відомий російський провоєнний блогер заявив, що російські удари по Харкову 22 квітня є ознакою того, що українські громадяни мають покинути місто, "поки вони ще можуть". За його совами, мирним жителям "не має сенсу" ховатися та захищати свої будинки, якщо "ЗСУ перебувають у підвалі", маючи на увазі, що окупанти можуть навмисне атакувати житлову інфраструктуру. Ще один пропагандист зазначив, що українці мають покинути Харків, перш ніж їхні "сусіди" – росіяни – вб'ють їх.

"Українські офіційні особи раніше обговорювали можливість того, що російські війська можуть розпочати наземну операцію проти Харкова цього літа. Та ISW продовжує вважати, що у росіян не вистачає сил, необхідних для захоплення міста, поки ЗСУ, які його захищають, адекватно забезпечені (а вони будуть такими, якщо США незабаром поновлять військову допомогу)", – висловили переконання аналітики.

Росія використовує обмеженість ППО України

Також експерти підкреслили, що країна-агресор РФ активізує ударні та інформаційні операції проти українців у Харкові, щоб скористатися обмеженнями ППО і збільшеною напруженістю в суспільстві в той період, поки очікується прибуття американської військової допомоги в прифронтові райони.

Українські офіційні особи нещодавно попередили про можливу майбутню російську наступальну операцію із захоплення Харкова. А міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров 19 квітня сигналізував про інтерес Кремля до такої операції, заявивши, що Харків "відіграє важливу роль" в ідеї диктатора Путіна про створення демілітаризованої "санітарної зони" в Україні, щоб нібито захистити російські прикордонні поселення від "українських ударів".

"Можлива "санітарна зона" Росії може представляти собою цілу низку реальних умов – від захоплення Харкова та прилеглих територій до створення непридатної для проживання, знесеної з лиця землі "нічийної території", яку не контролює жодна зі сторін", – припустили в ISW.

Раніше там підрахували, що російський наступ "із захоплення Харкова" буде надзвичайно амбітною витівкою, яка створить серйозні проблеми для російських сил. Командуванню окупантами доведеться переглянути свої цілі прогнозованих наступальних зусиль влітку 2024 року, щоб врахувати кращу оснащеність і укомплектованість Сил оборони України. Так, війська РФ можуть спробувати зруйнувати Харків авіаційними, ракетними та дроновими ударами й спровокувати внутрішнє переміщення населення, якщо вирішать, що вони не можуть "успішно захопити місто" лише за допомогою наземних штурмів.

"Продовження своєчасної військової допомоги Заходу, особливо надання систем протиповітряної оборони та ракет, матиме вирішальне значення для захисту Україною міста Харкова", – наголосили аналітики.

Як повідомляв OBOZ.UA, у Bloomberg висловили переконання, що ключова ціль ударів Росії по Харкову – намагання змусити українців виїжджати з міста. Посилаючись на українські й західні джерела, видання наголосило, що РФ вдається до цього, бо не має достатньо ресурсів для наступу на друге за величиною місто України. 

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Бывалая пиратка против кошмарных чудовищ: Геймплей китайского экшена WUCHANG: Fallen Feathers с IGN Fan Fest 2025
GameMag
2025-02-28T23:51:56Z
Обновление классической игры: Скриншоты System Shock 2: 25th Anniversary Remaster
GameMag
2025-02-28T23:39:27Z
Технологический прорыв: ученые разработали батарею, превращающую ядерные отходы в электроэнергию
Хвиля
2025-02-28T21:03:27Z
Мобильное приложение Parik24: играйте где угодно и когда угодно
CutInsight
2025-02-28T11:30:56Z
FAVBET становится партнером программы «Футбол 360» на УПЛ ТБ
Bin UA
2025-02-28T08:11:54Z
Создание мобильных приложений: ключевые этапы и особенности
Bin UA
2025-02-27T08:56:26Z
Меta научила нейросети читать мысли людей: пока путается в словах, но технология прорывная
Знай
2025-02-26T21:51:32Z
Назад на Хоринис: Наши первые впечатления от Gothic 1 Remake
GameMag
2025-02-26T21:01:44Z
Дай 10 аргументов: в сети появился ИИ, который готов "уничтожить человечество"
Фокус
2025-02-26T20:36:56Z
Гороскоп на субботу, 1 марта: конфликты, разочарование или новые возможности
Знай
2025-03-01T02:33:10Z
Самые большие паникеры по знаку Зодиака: кто они
Comments UA
2025-03-01T02:30:41Z
Топ самых дорогих продуктов в мире: что не по карману каждому
Comments UA
2025-03-01T01:30:17Z
Как поддержать друга, бросившего пить и сохранить вечеринку
Знай
2025-02-26T20:51:34Z
Главная достопримечательность "лучшего в мире аэропорта" разочаровала туристов
Фокус
2025-02-26T16:42:29Z
Как прочистить даже очень сильное засорение в трубе за 5 минут: сантехник поделился простым методом
TSN
2025-02-26T16:33:19Z
Гороскоп на четверг 27 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-26T16:30:29Z
Почему нельзя убивать пауков: что говорит наука, Библия, народные приметы
TSN
2025-02-26T15:51:53Z
Золотистые рулетики из лаваша с курицей и сыром: быстрый рецепт для сытного ужина
Знай
2025-02-26T15:51:37Z
В Харькове россияне атаковали больницу, в которой находятся люди: на месте удара вспыхнул пожар
TSN
2025-02-28T22:06:58Z
В Киеве раздалась серия взрывов: город атакуют вражеские БпЛА
TSN
2025-02-26T22:36:05Z
На Франковщине столкнулись легковушка и поезд, есть жертва
Корреспондент
2025-02-26T19:18:33Z
На границе с Венгрией задержана группа уклонистов и двое переправителей
Корреспондент
2025-02-26T16:24:59Z
Шпионил по заказу России: какое наказание назначил суд для луганчанина
TSN
2025-02-26T15:03:38Z
Похищение золотого унитаза в Британии: подозреваемые предстанут перед судом
Корреспондент
2025-02-26T14:34:29Z
В Тернополе ТЦКшники зарабатывали 150 тысяч долларов в месяц
Comments UA
2025-02-26T13:54:37Z
В Судане разбился военный самолет. Погибло много людей, есть пострадавшие
ZN UA
2025-02-26T13:07:14Z
На Буковине пограничники задержали "фруктового" уклониста
TSN
2025-02-26T13:03:26Z
Фьюри поддержал Трампа после спора с Зеленским
ZN UA
2025-02-28T21:21:11Z
Топ-5 самых сложных марафонов мира и истории победителей
Sportyv
2025-02-28T17:08:00Z
"Ливерпуль" уверенно обыграл "Ньюкасл" и увеличил свой отрыв на вершине АПЛ
TSN
2025-02-26T22:36:38Z
Украинский футболист Миколенко отдал голевую передачу в Англии
ZN UA
2025-02-26T21:57:37Z
Украинский форвард Яремчук оформил первый дубль в Греции
ZN UA
2025-02-26T20:18:56Z
МОК принял отставку президента Томаса Баха
Комсомольская правда
2025-02-26T18:45:58Z
Стрельба в Германии: дело об убийство экс-чемпиона Европы по боксу получило продолжение
TSN
2025-02-26T17:24:28Z
Околи назвал фаворита реванша Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-02-26T15:33:28Z
Тренер Борнмута назвал отсутствие Забарного одной из причин поражения Брайтону
Корреспондент
2025-02-26T14:24:23Z
Ночью 1 марта над Украиной летали вражеские дроны: где раздались взрывы
TSN
2025-03-01T02:51:02Z
Девам следует двигаться вперед, а Львам следует действовать активнее: гороскоп по картам Таро на 1 марта 2025 года
TSN
2025-03-01T01:54:54Z
Атака на Харьков: стало известно о последствиях
Корреспондент
2025-03-01T01:24:41Z
В Харькове из медучреждения эвакуировали более 60 человек, количество пострадавших увеличилось
TSN
2025-03-01T00:36:58Z
Харьков и Одесщина под атакой БПЛА
Корреспондент
2025-02-28T22:18:47Z
Таро гороскоп на месяц: кому повезет в любви, а кому в карьере
Comments UA
2025-02-28T21:57:34Z
В Киеве раздались взрывы
Корреспондент
2025-02-26T23:09:41Z
"Одной вспышки хватит, чтобы начать новую фазу боевых действий": военный о "заморозке войны"
TSN
2025-02-26T22:36:24Z
Перешли ли ВСУ в контрнаступление под Покровском: аэроразведчик объяснил ситуацию
TSN
2025-02-26T22:21:33Z
Триумф и осуждение: 7 скандальных фильмов, получивших «Оскар»
Marie Claire
2025-03-01T00:00:49Z
Как выбрать идеальную краску для волос: полное руководство для безупречного цвета
Gecid
2025-02-27T12:18:40Z
Фурнитура для раздвижных дверей: особенности выбора и установки
AIN
2025-02-27T09:02:07Z
Как выбрать пиво и насладиться его вкусом
AutoWeek
2025-02-27T08:58:52Z
Умерла звезда "Евротора" и "Баффи" Мишель Трахтенберг
Фокус
2025-02-26T21:21:41Z
Горов вспомнил, как Скрипка надавал пинков Киркорову в новогоднем мюзикле: "Раздражал его"
TSN
2025-02-26T17:33:23Z
Продюсер "Звездных войн" Кэтлин Кеннеди может уйти на пенсию: кто ее заменит, — СМИ
Фокус
2025-02-26T17:06:57Z
Позитив восхитил романтическим фото с женой Сахневич и нежно поздравил ее с 35-летием
TSN
2025-02-26T17:06:29Z
Актера Сексуального образования осудили за преступления против детей
Корреспондент
2025-02-26T16:39:35Z
Повестка почтой: когда она считается врученной
ZN UA
2025-03-01T04:04:43Z
Продовольственная безопасность Украины: почему часть населения страдает от недоедания
Comments UA
2025-03-01T04:03:46Z
В МИД отреагировали на инцидент с семьей украинцев в Праге
Корреспондент
2025-03-01T03:48:37Z
Почему нельзя ссориться 1 марта и кому нужно показать свой живот: приметы и запреты на Евдокии
Знай
2025-03-01T03:03:43Z
Льготы для военных: предусмотренные в этом году
ZN UA
2025-03-01T03:01:20Z
День ангела 1 марта: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-28T22:18:25Z
1 марта 2025 года: мученицы Евдокии - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-28T22:00:48Z
"Он мне не ровня": чиновница Черновицкой ОГА отказалась сидеть возле военного ветерана
Фокус
2025-02-26T22:57:32Z
Нужно ли снижать мобилизационный возраст: что ответили украинцы
Comments UA
2025-02-26T22:42:47Z
Народные средства для снижения веса: что поможет держать себя в форме
Comments UA
2025-03-01T00:30:34Z
Стало известно, как кофе влияет на потенцию
Comments UA
2025-02-26T23:30:20Z
Британский нейрохирург признался, пытались ли украинские пациенты дать ему взятку
TSN
2025-02-26T19:36:34Z
Всемирно известный нейрохирург объяснил, почему после травмы головы человек может потерять память
TSN
2025-02-26T19:36:29Z
Как не ошибиться в выборе врача: мнение нейрохирурга Генри Марша
TSN
2025-02-26T15:51:53Z
Между мастерством и ужасными ошибками: британский нейрохирург Марш оценил украинскую хирургию
TSN
2025-02-26T15:36:21Z
Еще более ста медпрепаратов упадут в цене: список
Comments UA
2025-02-26T14:12:53Z
Чудо-пузырьки, или как экзосомы способны спасти нашу кожу и остановить время
Marie Claire
2025-02-26T14:00:00Z
Зачем бананы советуют заворачивать в фольгу: поможет решить популярную проблему
TSN
2025-02-26T13:33:12Z
Важно знать: сколько нужно платить за газ с 1 марта
ZN UA
2025-03-01T03:34:13Z
Украинцам начисляют лишние деньги за электроэнергию: кто может получить двойную платежку
Знай
2025-03-01T03:12:59Z
Посмотрите по кошелькам: монеты могут принести легкие деньги – нумизматы дают большие суммы
Знай
2025-02-28T21:51:20Z
Пустые карманы украинцев решили вывернуть окончательно: где поднимут тарифы на воду
Знай
2025-02-28T21:12:40Z
Лавров одним заявлением о территориальных претензиях к Украине обнулил рост акций РФ и рубля
Новости Украины
2025-02-26T22:03:59Z
Почти 600 компаний Федерации работодателей сменили регион деятельности
Хвиля
2025-02-26T21:36:07Z
Немецкий Бундесбанк отчитался о рекордных убытках
Хвиля
2025-02-26T21:03:50Z
Должникам за коммуналку дали шанс избежать штрафов и отключения услуг: что нужно сделать
Знай
2025-02-26T20:12:41Z
Госдолг Украины резко увеличился: названа сумма
Хвиля
2025-02-26T20:03:03Z
Своих бросаем гнить: в россии на складах простаивают 100 тысяч Lada, никто не хочет покупать
Знай
2025-03-01T03:51:10Z
В Европе появится недорогой 585-сильный конкурент BMW X3 от Geely и Volvo
Фокус
2025-02-26T15:42:57Z
На складах — 100 000 непроданных авто: новые Lada не хотят покупать
Фокус
2025-02-26T14:30:37Z
Женщина потеряла кольцо в авто: ее мужу пришлось разбирать все до "нуля"
Фокус
2025-02-26T14:15:37Z
Формула-1: Антонелли - лучший во время утренней сессии тестов
Корреспондент
2025-02-26T11:51:42Z
Неприметный раритет: на аукцион выставили скромный фургон короля Чарльза ІІІ
Фокус
2025-02-26T09:27:32Z
Прообраз Илона Маска нашли в легендарном фильме
Апостроф
2025-02-25T19:03:13Z
На рынок выйдет электрифицированный американский пикап с запасом хода более 1100 км
Фокус
2025-02-25T18:30:57Z
Украина представила обновленную версию подводного дрона Toloka TLK 150: детали улучшений
Фокус
2025-02-25T17:27:46Z
СМИ о скандале в США: Такого еще не было
Корреспондент
2025-03-01T03:57:00Z
"Превратил дело в фиаско": Зеленский должен извиниться перед Трампом, — Рубио
Фокус
2025-03-01T03:21:53Z
Под санкции Соединенных Штатов, Британии и Европейского Союза подпадают около 250-280 танкеров рф, - Олег Саркиц
Знай
2025-03-01T03:21:42Z
Axios узнало, что разозлило Трампа во время встречи с Зеленским
ZN UA
2025-03-01T03:21:07Z
Австралия и Канада поддержали Украину
Корреспондент
2025-03-01T03:18:15Z
Сырский отреагировал на скандальные переговоры Зеленского с Трампом
ZN UA
2025-03-01T02:19:13Z
СМИ о скандале в США: Исторический момент, который может изменитб мир
Корреспондент
2025-03-01T02:00:40Z
Губернаторы-демократы США осудили давление Трампа на Зеленского в Белом доме
ZN UA
2025-03-01T01:22:52Z
Исторический момент в Овальном кабинете принесет радость Кремлю и создает проблемы для Европы — Bild
TSN
2025-03-01T01:21:15Z