США та Росія готуються до протистояння через ядерну зброю в космосі
Сполучені Штати та Росія, ймовірно, зіштовхнуться у Раді Безпеки Організації Об’єднаних Націй щодо ядерної зброї в космосі, пише Reuters. У середу Радбез має проголосувати за розроблену США резолюцію, яка закликає країни запобігти гонці озброєнь у космосі.
Очікується, що Росія заблокує проект резолюції.
До внесення резолюції США вдалися після того, як звинуватили Москву в розробці протисупутникової ядерної зброї для розміщення в космосі. Міністр оборони Росії звинувачення відкинув.
Посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд і посол Японії в ООН Ямазакі Казуюкі у спільній заяві наголосили, що вели переговори з членами Ради Безпеки щодо проекту тексту упродовж шести тижнів.
Текст підтверджує зобов'язання держав дотримуватися Договору про космос і закликає країни «активно сприяти досягненню мети мирного використання космосу та запобігання гонці озброєнь у космосі».
Договір про космічний простір 1967 року забороняє сторонам, які його підписали, включно із Росіює та Сполученими Штатами, розміщувати на орбіті навколо Землі будь-які об’єкти, що несуть ядерну зброю або будь-які інші види зброї масового знищення.
Росія і Китай планують спершу поставити на голосування поправку, яка повторює їх пропозицію від 2008 року щодо договору про заборону «будь-якої зброї в космосі» та «погроз або застосування сили проти космічних об’єктів».
За словами дипломатів, поправка не буде ухвалена. Для її ухвалення потрібно щонайменше дев’ять голосів «за» та відсутність вето з боку Росії, Китаю, Сполучених Штатів, Великої Британії чи Франції.
«Без нашої поправки, заснованої на прийнятій у грудні 2023 року резолюції Генеральної Асамблеї, поданий США текст буде незбалансованим, шкідливим і політизованим», — заявив Reuters заступник посла Росії в ООН Дмитро Полянський, додавши, що це також підірве Договір про правовий режим у космосі.
Полянський зазначив, що всі питання, що стосуються цієї сфери, повинні розглядатися повним складом держав-учасниць цього договору, а не лише членами Ради безпеки ООН.
За даними джерел у розвідці США, російські можливості, про які йдеться, є ядерною бомбою космічного базування, електромагнітне випромінювання якої в разі детонації виведе з ладу величезну мережу супутників.
Речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що Росія ще не розгортала таку зброю.
Президент Росії Владімір Путін у лютому заявив, що Росія виступає проти розміщення ядерної зброї в космосі.
Уряди дедалі частіше розглядають супутники на навколоземній орбіті як найважливіші активи, які забезпечують низку військових можливостей на Землі, а космічний зв’язок і підключені до супутників дрони у війні в Україні є останніми прикладами надзвичайної ролі космосу в сучасній війні.