До літньої Олімпіади-2024 у Парижі залишилося менше 100 днів. А вперше Франція приймала Ігри 124 роки тому – вже далекого 1900-го. Щоправда, змагання тоді проходили у рамках Всесвітньої виставки та були розтягнуті аж на п'ять місяців. Через що багато спортсменів навіть не знали, що вони брали участь в Олімпіаді, а деякі види позбавили олімпійського статусу.
OBOZ.UA розповідає про найцікавіші події паризьких Ігор-1900, які відбулися з 14 травня до 28 жовтня 1900 року. Досі точаться суперечки, які види на них слід вважати олімпійськими, і немає імен багатьох учасників. Хоча уродженець України також виборював нагороди турніру.
Без церемоній, але зі стрільбою по голубах
Офіційного відкриття Ігор у Франції не було, як і очікуваної церемонії сучасності запалення олімпійського вогню. Вперше полум'я головних змагань чотириріччя спалахнуло на Олімпіаді-1928 в Амстердамі. А клятва спортсменів уперше була вимовлена на ОІ-1920 в Антверпені. Медалі у Парижі були прямокутні, але їх отримували не всі. У якихось змаганнях вручали кубки.
В Олімпіаді взяло участь 26 країн, зокрема дебютувала Російська імперія, до складу якої тоді входила Україна. Але у деяких видах спорту змагалися лише французи. Як, наприклад, у турнірі з крокету. І всі вони були мешканцями Парижа. Однак єдиний квиток на ці змагання купив англієць, який спеціально для цього приїхав із Ніцци.
Статус олімпійських здобули 20 видів спорту. Серед незвичних для нашого часу – баскська пелота та перетягування канату. А ось боулінг на траві, автоперегони, гонка на повітряних кулях, де-пом у приміщенні та на повітрі (прообраз тенісу), стрілянина по голубах та пожежний спорт згодом не стали вносити до офіційного реєстру французьких Ігор. Хоча там також змагалися.
Однак, гімнастика виглядала тоді зовсім по-іншому. Для перемоги у багатоборстві в Парижі потрібно було проявити себе у 16 дисциплінах, серед яких підняття каменю вагою 50 кг та лазіння по канату, які потім зникли із програми змагань зі спортивної гімнастики. А деякі потім перейшли в інші види, як, наприклад, стрибки з жердиною.
Український слід
Фехтувальник Петро Заковорот вважається першим учасником Олімпійських ігор, який народився в Україні. Він народився у селянській родині 1871 року в селі Куп'єваха Богодухівського повіту Харківської губернії. В 1892 був призваний на військову службу в Гродненський гусарський лейб-гвардії полк, розквартирований у Варшаві.
В армії Заковорот швидко опанував і шпагу, і шаблю, викликавши інтерес у обрусілого француза Юліана Мішо, який був відомим тренером з фехтування. 1897-го Петро, який швидко прогресував, продовжив навчання у військово-спортивній академії Будапешта, де через два роки виграв престижний міжнародний турнір.
Не дивно, що саме Заковорот та Мішо увійшли до першої маленької делегації Російської імперії на Олімпійських іграх-1900 у Парижі. Вони виступили у змаганнях з фехтування на шаблях серед тренерів, яких тоді називали "маестро". Це була одна з небагатьох дисциплін, де Міжнародний олімпійський комітет дозволив брати участь професіоналам.
Шабельний турнір у Парижі пройшов з 23 по 27 червня, спочатку справи у Мішо та Заковорота йшли добре – вони дісталися фінальної вісімки. Але у вирішальній стадії виступили слабше. Подейкували, що судді тоді відкрито вболівали за французів. Тим не менш, Юліан посів на Олімпіаді п'яте місце, а Петро – сьоме, отримавши за виступ 200 франків, які дорівнювались 76 рублям.
Змагання з фехтування стали наймасовішими на Іграх, у них взяло участь навіть більше спортсменів та країн, ніж у легкій атлетиці – 276 майстрів клинка із 19 країн. Командних залік у цьому виді виграла Франція, яка здобула 15 нагород, із них 5 – золотих.
Втім господарі перемогли і в загальному заліку Олімпіади – 102 медалі (27 золотих) проти 48 нагород (19 золотих) у США, які фінішували на другому місці.
Перші жінки на Олімпіаді
За даними Міжнародного олімпійського комітету, у других літніх Іграх сучасності взяли участь 1226 осіб. Вперше в історії на Олімпіаді виступали пані, оскільки чотирма роками раніше у Греції до змагань допустили лише чоловіків. З жінок першими в Парижі стартували французькі крокетистки Жанна Фійоль-Брої та Марі Ойє.
А ось найтитулованішою учасницею Ігор-1900 стала британська тенісистка Шарлотта Купер. П'ятиразова переможниця турніру Вімблдону виграла в Парижі дві золоті медалі і в деяких джерелах вважається першою чемпіонкою Олімпійських ігор серед жінок. Хоча це звання оспорюється Елен де Пуртале, яка перемогла у турнірі з вітрильного спорту у складі команди швейцарської яхти.
До речі, теніс був одним із п'яти видів спорту, в яких за одну команду виступали представники різних країн. Інші – це веслування, перетягування каната, поло та футбол.
Невідомий чемпіон став рекордсменом
Неймовірна для наших днів історія відбулася у змаганнях з веслування серед двійок 26 серпня 1900 року. У день фіналу нідерландському екіпажу знадобилася заміна керманича. Часу на пошуки не було, і вони взяли першого-ліпшого французького хлопчика. А потім у запеклій боротьбі завоювали "золото". Хлопчик брав участь у нагородженні, фотографувався разом із усіма призерами. А після церемонії просто зник.
Навіть десятиліття пошуків так і не дали відповіді на запитання, як звали того випадкового чемпіона та скільки йому було років. Дивлячись на фотографії з нагородження, припускали, що хлопчику можна дати від 7 до 12 років. Тому цей невідомий керманич вважається наймолодшим золотим медалістом Олімпійських ігор за всю історію.
Відмовляється від фіналу через неділю
Головною зіркою Ігор став американець Елвін Кренцлайн, який завоював золото у чотирьох дисциплінах легкої атлетики – у бігу на 60 метрів, 110 та 200 метрів з бар'єрами, а також у стрибках у довжину. Причому після попередніх раундів у довжині лідирував інший американець, Майєр Прінштайн. А результати кваліфікації тоді враховувалися й у фіналі.
Проте вважається, що з релігійних міркувань офіційні особи Сіракуз не дозволили Майєру брати участь у вирішальному раунді, оскільки його було заплановано на неділю. Вважається, що між американцями була домовленість, що ніхто з них у підсумку не стартуватиме у фіналі.
Проте Кренцлайн таки вийшов у сектор у неділю та покращив результат Прінштайна на один сантиметр. Нібито Майєр так розлютився, коли дізнався про підступність свого конкурента, що вдарив Елвіна кулаком в обличчя. Але і без "золота" Прінштайн додому не поїхав, ставши найкращим у потрійному стрибку, а потім переміг і в довжині, і в потрійному на Олімпіаді-1904 у Сент-Луїсі.
Раніше OBOZ.UA розповідав, як киянин знявся з першої Олімпіади, хоча був найкращим у кваліфікації.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!