В Україні очікується пожвавлення кредитування: НБУ розповів для чого гроші фізособам та бізнесу
В Україні спостерігається зростання кредитних пропозицій для бізнесу, а також очікується зростання кредитних рішень банків щодо фізичних осіб – для іпотеки та споживчих потреб. Таку оцінку ринку кредитування дають експерти Національного банку України.
“У перші три місяці 2024 року попит бізнесу на кредити дещо зріс. Найбільший інтерес – до позик МСП, довгострокових і гривневих кредитів. Попит на довгострокові позики підвищується три квартали поспіль. Потреба в оборотному капіталі й капітальних інвестиціях та реструктуризація боргів посилили попит на кредити бізнесу, на попит для МСП також вплинули нижчі процентні ставки”, – зазначає НБУ в тексті аналітичної довідки щоквартального опитування банків про умови кредитування.
Водночас спеціалісти Нацбанку оцінюють доступність кредитування як меншу, ніж була потрібна бізнесу у зв'язку зі зростанням обсягу внутрішнього фінансування. Однак ситуація змінюється і у другому кварталі фінансові установи сподіваються на зростання позик для підприємців, включно із всіма популярними видами кредитування. “Найбільше – на кредити МСП, гривневі та короткострокові кредити”, – вважають експерти НБУ.
Роздрібне кредитування – банки очікують повільне зростання разом із іпотеками
Зростає поступово попит і на роздрібне кредитування, що має динаміку до збільшення за результатами першого кварталу цього року. цьому сприяла більша впевненість клієнтів і прогнозування домогосподарств. “Кращі споживчі настрої стимулювали попит домогосподарств на позики. Крім того, банки, які відзначили приріст попиту на іпотеку назвали додатковими чинниками перспективи ринку нерухомості та зменшення кредитування іншими банками. У квітні – червні банки очікують зростання попиту населення на споживчі кредити, а на іпотеку він не зміниться”, – зазначено у звіті про опитування фінустанов України.
Також експерти опитали банки щодо ризикованості кредитів. За оцінкою фінустанов, боргове навантаження бізнесу вони оцінюють як середнє, а населення – як низьке.
За оцінкою експертів, потреба у кредитуванні є у 70% українців, понад половини з них беруть позички або користуються кредитним лімітом “до зарплати”. Решта кредитуються для купівлі меблів, побутової техніки, одягу, медикаментів та іншого. Після 24 лютого 2022 року попит на споживчі кредити суттєво зріс.