MY.UAНовини
Конфіскація та передача російських грошей Україні: коли Штати дотиснуть ЄС та інші країни
Конфіскація та передача російських грошей Україні: коли Штати дотиснуть ЄС та інші країни

Конфіскація та передача російських грошей Україні: коли Штати дотиснуть ЄС та інші країни

Палата представників ухвалила законопроєкт "Мир через силу у XXI столітті", який містить санкції проти Ірану, Китаю та – головне для України – арешт заморожених російських активів і передачу їх на потреби нашої країни. Загалом вартість російських активів за кордоном оцінюється в 300 млрд доларів. Більшість коштів Центробанку РФ перебуває у Франції, Німеччині та Бельгії.

З першого дня повномасштабної війни Україна вимагала конфіскації цих грошей, проте у західних країнах повторювали, що юридичних механізмів для такого рішення не існує. На кінець минулого року на Заході заявляли, що дорожня карта цього процесу буде готова до других роковин російського вторгнення, але так нічого і не сталося. Мовляв, якщо просто забрати кошти, може статися так, що світовий бізнес, який тримає гроші у США, ЄС чи Британії, задумається, що станеться, якщо "без будь-яких правових підстав" можна забрати кошти навіть у Росії. Адже західна банківська система фактично живе завдяки стабільності, передбачуваності й чітким правилам.

Про те, як США розпочали процес конфіскації російських грошей на потреби України, – у матеріалі OBOZ.UA.

Політичне рішення прийнято

Представники Заходу все ще прагнуть дотримуватися певних правил і заявляли, що чинне законодавство не дозволяє конфісковувати суверенні активи тієї чи іншої країн. Тобто до останнього часу грають з бандитами в таку собі інтелігентну гру, коли все повинно бути винятково за нормами міжнародного права. При тому, що бандити в особі РФ розтоптали усі правові норми.

Та все ж ідею використання грошей РФ для фінансування потреб України підтримали у США. Взяти російські гроші буде простіше, аніж пояснювати своїм виборцям, чому їхні мільярди йдуть на війну в Україні.

ЄС поки обережніше поводиться в цьому питанні та спостерігає, як усе вдасться Штатам. Але якщо США доведуть це питання до логічного результату, то іншим країнам не буде куди діватися. Тепер важливо, аби різні юридичні аспекти вдалося владнати якомога швидше. Адже втрачається дорогоцінний час для України.

Що означає рішення США

Стосовно основної замороженої суми: це близько 200 млрд коштів Центробанку РФ і ще 100 млрд російських олігархів. З олігархічними грошима розібратися буде простіше. Вже є успішні приклади передачі таких коштів Україні. Поки це невеликі суми, близько 7 мільйонів доларів, та головне, що створено прецедент.

Найскладніша ситуація з коштами, які у світі вважаються недоторканими, – це державні фінанси, тобто кошти Центробанку РФ. Пропозиції, що з ними робити, варіювалися від радикальних (конфіскувати й передати Україні) до творчих (змусити реінвестувати в українські військові облігації). Донедавна жодна з них не знаходила широкого відгуку в західних урядів. Адже для того, аби мати змогу їх конфіскувати й передати Україні, потрібні законодавчі зміни. Саме це США активно і роблять.

Законопроєкт про заморожування російських активів, який прийняла Палата представників, забезпечить правову основу для передачі російських державних коштів Україні. Ці гроші підуть на відновлення економіки та компенсацію воєнних збитків. У законопроєкті йдеться, що "зміна призначення" російських суверенних активів повністю відповідає американському та міжнародному праву.

Так, під юрисдикцією США перебувають всього від 4 до 5 млрд доларів. Саме такий обсяг коштів поки планується конфіскувати. Закон не матиме автоматичного характеру. Він надасть виконавчій владі право ухвалити всі остаточні рішення. У разі буквального дотримання букви закону конфісковані активи буде переведено до Компенсаційного фонду та Фонду підтримки України, який адмініструватиме Держдеп. На випадок приходу до влади Трампа, в законі закладено застереження: активи не можуть бути розморожені, доки Росія не виведе війська, зокрема з Криму.

Строки, коли саме Україна отримає кошти, в законопроєкті відсутні. Цей крок тільки надає дозвіл президенту США здійснювати певні дії. Так чи інакше, але загалом це дуже хороший початок, особливо коли ЄС усе ще продовжує наполягати на пропозиції використання тільки відсотків від активів, які заморожені на його території, не чіпаючи основної суми активів РФ.

Змінити настороженість ЄС

Європейські чиновники відмовилися конфісковувати російські активи, побоюючись, що це може призвести до порушення міжнародного права, втрати в інвесторів довіри до євро та відповідних заходів із боку Москви.

Багато хто в Європі, як і раніше, з підозрою ставиться до прагнення Америки. Тамтешні чиновники незадоволені тим, що США наполягають на ризикованих, на їхню думку, діях (зокрема, на повній конфіскації заморожених російських активів та їхній передачі Україні), оскільки переважна більшість заблокованих активів РФ перебуває саме у Європі. У зв'язку з цим можливі російські заходи у відповідь будуть насамперед спрямовані на ЄС. Тобто європейців поки дещо непокоїть можливість судових позовів із боку РФ. 17 квітня президентка Європейського центрального банку Крістін Лагард припустила, що подібні пропозиції стикаються з "дуже серйозними юридичними перешкодами".

Ще одне занепокоєння полягає в тому, що конфіскація російських активів змусить інші "незахідні" країни вивести власні резерви із Заходу у випадку, якщо до них одного разу будуть застосовані такі самі санкції, що, звісно, негативно позначиться на інвестиційному кліматі й економіці Євросоюзу.

Саме тому, заявляючи про підтримку України у використанні російських заморожених мільярдів, ЄС діє досить обережно. Але, зважаючи на рішучі настрої Штатів і Британії, Євросоюзу все складніше залишатися осторонь. Рішення США може запустити аналогічні кроки і в інших країнах.

На щорічних весняних нарадах Міжнародного валютного фонду та Світового банку США вже намагалися підштовхнути Європу використати частину заморожених активів Росії, та поки без результату. Остаточне рішення очікується на зустрічі лідерів G7 у червні в Італії.

До слова, прецедент є – після вторгнення Іраку в Кувейт у 1990 році 50 мільярдів доларів іракських коштів було конфісковано та передано через ООН для компенсації жертвам.

Рішення США вплине на інші країни

"Американці більш активні у напрямі конфіскації російських активів, тому що в них найменша сума заморожених коштів Центробанку РФ. Багато проблем у цьому напрямі в Європі, де зберігаються основні накопичення агресора. Гроші олігархів – окрема історія, їх, до речі, конфіскувати найпростіше. Перші такі кейси американці вже реалізували. Було конфісковано через генпрокуратуру США 7 мільйонів доларів та передано Україні. Хоча й невеличкі суми, але створено прецедент. До останнього часу й у США обходили питання конфіскації суверенних активів РФ, але нарешті черга дійшла і до них", – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив економіст, координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетьман.

"В Європі заморожено набагато більше коштів, близько 200 мільярдів Центробанку РФ, і ще майже 100 мільярдів російських олігархів. Тому ЄС більш обережно підходить до цього, бо відповідь Росії, безумовно, буде. Як не прикро, але ще багато європейських компаній на свій страх і ризик залишилися в РФ. Тож їхні активи можуть бути конфісковані у відповідь на конфіскацію російських мільярдів.

Тому Європа більш активно готує механізм, за яким відсотки від цих заморожених коштів будуть передавати в той чи інший спосіб Україні, що, на погляд європейських чиновників, більш зважена та безпечна позиція. Тож, я думаю, Європа піде таким шляхом. Щодо основної суми, то у мене немає впевненості, що це відбудеться у найближчій перспективі. Як я вже казав, саме через економічні інтереси ЄС.

Звісно, американський прецедент зрушить з місця європейську бюрократію, і вони, щонайменше, почнуть це розглядати більш предметно. Але ще більше прийняття закону у США вплине на пришвидшення рішень щодо окремих країн, таких як Британія, Канада, Австралія, Японія. Їм простіше реалізувати ці кроки з конфіскації та передачі російських активів. А Європа як складна бюрократична машина із найбільшою сумою прийде до цього останньою", – зазначив Олег Гетьман.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Магнитная буря 23 февраля: какой будет ее мощность и есть ли опасность
TSN
2025-02-23T05:18:51Z
Мощный лазер и 24 ствола 12 калибра: россияне презентовали свою первую антидроновую систему на основе искусственного интеллекта
ZN UA
2025-02-23T02:09:25Z
Инсайдер: Ремастер первой трилогии God of War для PlayStation 5 будет анонсирован в ближайшее время
GameMag
2025-02-22T21:55:05Z
Продолжение Cyberpunk 2077? CD Projekt RED ищет старшего аниматора для создания иммерсивной игры от первого лица
GameMag
2025-02-22T21:36:33Z
Посмотрите на новую геймплейную демонстрацию ремейка "Готики" на ПК с GeForce RTX 5090 — выходит в 2025 году
GameMag
2025-02-22T20:37:43Z
Bandai Namco планирует поставить выпуск ремастеров Tales of на поток
GameMag
2025-02-22T20:31:45Z
Илон Маск обвинил агентство Reuters во лжи относительно отключения Украины от Starlink
ZN UA
2025-02-22T20:28:52Z
Microsoft предложила использовать генеративный ИИ для воскрешения игровой классики
GameMag
2025-02-22T20:12:47Z
5 лучших приложений для пар, которые укрепят отношения и здорово развлекут
Знай
2025-02-22T19:51:21Z
День ангела 23 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-22T22:18:24Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
Гороскоп на 23 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-22T17:03:53Z
Как сделать равенство «3+3=3−3» верным: нужно перевести только одну спичку
TSN
2025-02-22T16:54:16Z
Три знака Зодиака, которые встретят свою любовь весной 2025 года
Фокус
2025-02-22T16:45:50Z
Как определить, что перед вами свежесрезанные розы: на что обратить внимание
TSN
2025-02-22T16:39:52Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T06:12:26Z
"Пылает ресторан": после мощных взрывов в Кривом Роге есть погибший - появились кадры последствий
Comments UA
2025-02-23T06:06:45Z
В Киеве взрывы и пожар после атаки дронов: есть видео прилета, стали известны последствия
Comments UA
2025-02-23T05:30:40Z
В США на авиабазе произошла стрельба: есть погибший и раненый
TSN
2025-02-23T04:48:19Z
РФ обстреляла Запорожье: ранена женщина
Корреспондент
2025-02-22T23:24:57Z
Атака БПЛА: в двух районах Киева вспыхнули пожары
Корреспондент
2025-02-22T22:51:11Z
Под Одессой – прилет БПЛА, в Киеве упали обломки
Корреспондент
2025-02-22T22:09:19Z
Выписали пенсионера из больницы - и через минуту он умер на пороге: трагедия, которая шокировала всех
Знай
2025-02-22T20:51:53Z
В Калифорнии нашли «виновного» в масштабных пожарах
Comments UA
2025-02-22T19:18:56Z
Легенда Манчестер Юнайтед прокоментував поточний стан команди
Корреспондент
2025-02-23T05:27:02Z
Усик покинул вечер бокса в Саудовской Аравии перед боем двух россиян
ZN UA
2025-02-23T00:12:43Z
Потенциальный соперник Усика нокаутировал соперника во втором раунде
ZN UA
2025-02-22T23:21:19Z
Астон Вілла – Челсі 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-22T21:16:46Z
Динамо – Карпаты: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2025-02-22T18:33:20Z
В Саудовской Аравии готовы заплатить миллиард евро за звезду "Реала" – СМИ
ZN UA
2025-02-22T17:43:20Z
Забарный получил красную карточку: "Борнмут" проиграл "Вулверхэмптону" в поединке АПЛ
TSN
2025-02-22T17:33:59Z
Украинец Забарный впервые в карьере был удален в матче АПЛ
ZN UA
2025-02-22T17:12:03Z
Арсенал у меншості та із Зінченком поступився в дербі Вест Гему
Football.ua
2025-02-22T17:01:35Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 23 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-23T06:00:32Z
Россияне широким фронтом наступают в сторону Днепропетровшины
ZN UA
2025-02-23T04:07:30Z
Достаточно телефона: киевлянам представили способ разоблачения мошенников
Хвиля
2025-02-23T03:42:36Z
РФ ударила по Кривому Рогу
Корреспондент
2025-02-23T01:15:53Z
РФ ударила по Киеву и Запорожью "шахедами": что известно о вражеской атаке
Фокус
2025-02-22T23:57:19Z
В Луганской области школьные охранники обыскивают детей - партизаны
Корреспондент
2025-02-22T23:54:28Z
Ночью беспилотники атаковали Запорожье - ОВА
TSN
2025-02-22T23:36:31Z
В Запорожской области активизировались оккупанты, но силы обороны держат фронт
ZN UA
2025-02-22T22:34:15Z
Вражеские беспилотники атакуют Украину: направление движения
TSN
2025-02-22T22:33:11Z
В Киеве колористка создает вышиванки на волосах: образ занимает до 8 часов работы, но клиентки терпят
Знай
2025-02-23T03:51:46Z
За рулем была мать: в ДТП погиб участник рок-группы KISS Карл Кокран
Фокус
2025-02-22T23:15:08Z
Джордж Мартин слышал о разработке экранизации Elden Ring
GameMag
2025-02-22T21:19:55Z
Не Томом Харди единым: актеры, которым пророчат роль следующего Джеймса Бонда
Marie Claire
2025-02-22T18:00:42Z
Браслеты, ленты и бисер: Андре Тан подсказал, с какими аксессуарами нужно сиять весной 2025
Знай
2025-02-22T16:51:43Z
Вера Кобзарь рассказала, почему скрывала беременность от родных: "Родители узнали на седьмом месяце"
TSN
2025-02-22T16:21:19Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
24 февраля — какой церковный праздник, почему следует избегать громких развлечений и веселья
TSN
2025-02-23T06:06:11Z
Стаж, приобретенный за границей: зачислят ли в Украине
ZN UA
2025-02-23T06:03:39Z
ВСУ испытали эвакуационную платформу Воля-Е
Корреспондент
2025-02-23T06:01:48Z
Гороскоп Таро на сегодня, 23 февраля, по одной карте: что ждет каждого знака Зодиака
Политека
2025-02-23T05:01:55Z
Что нельзя делать дома 23 февраля и зачем искать пауков: приметы и запреты на Поликарпа
Знай
2025-02-23T03:03:08Z
Выплаты для людей с инвалидностью в марте: что изменится
Политека
2025-02-23T03:00:49Z
Масленица: традиции и запреты
ZN UA
2025-02-23T02:33:59Z
"Приятный способ": пара познакомилась в похоронном бюро и хочет говорить о смерти с детьми
Фокус
2025-02-23T02:06:59Z
Важно знать: как происходит наследование квартиры после смерти одного из наследников
ZN UA
2025-02-23T02:03:07Z
Как бананы могут помочь бросить курить
Знай
2025-02-23T04:51:34Z
Ляшко возмущен поборами за контраст и КТ в больницах: "Руки хочется отрывать"
Знай
2025-02-23T04:12:06Z
Прохождение ВВК: можно ли обжаловать решение комиссии
ZN UA
2025-02-23T04:01:15Z
Украинские мужчины живут на 13-17 лет меньше женщин: причины и факторы
Хвиля
2025-02-23T02:39:58Z
Излечили врожденную слепоту: врачи провели уникальную быструю операцию незрячим детям
Фокус
2025-02-22T20:51:04Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
TSN
2025-02-22T19:24:00Z
Залог здорового сна: ученые заявили, что дело совсем не в его продолжительности
Фокус
2025-02-22T18:12:47Z
Заменитель сахара в напитках может провоцировать проблемы с сердцем
Знай
2025-02-22T17:51:32Z
Альтернативная пенсия в Украине: что это такое и как получить выплаты
Политека
2025-02-23T06:00:18Z
"ПриватБанк" начнет брать с украинцев по 80 грн: когда популярная услуга станет платной
Знай
2025-02-23T05:30:20Z
Аренда жилья для ВПЛ: начисляют ли налоги владельцу после расторжения договора
ZN UA
2025-02-23T05:04:09Z
Минимальная зарплата в Украине может вырасти в 3 этапа в 2025 году: детали законопроекта
Хвиля
2025-02-23T04:45:39Z
Согреться будем одеялами? Хватит ли украинцам газа до конца сезона
Знай
2025-02-23T04:30:25Z
Совсем не копейки: субсидия может покрыть полную стоимость аренды жилья
Знай
2025-02-23T03:12:50Z
Индексация пенсий с 1 марта: кому ждать повышения и сколько
Comments UA
2025-02-22T23:03:32Z
Стаж 35 лет и зарплата 15 000 грн: на какую пенсию можно рассчитывать
Знай
2025-02-22T21:12:05Z
На оплату коммуналки или покупку продуктов: украинцам выплатят почти 11 000 гривен
Знай
2025-02-22T20:12:28Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
Работа Starlink в Украине: Маск сделал заявление
Новости Украины
2025-02-23T06:21:14Z
Трамп берет Украину на слабо и идет к катастрофе: какую цену он заплатит за позорную поддержку Путина
Comments UA
2025-02-23T05:30:03Z
Итоги 22.02: Баталии вокруг сделки и Starlink наш
Корреспондент
2025-02-23T05:21:39Z
"Имеет четкий план": в Воздушных силах объяснили, будет ли массированная атака РФ в годовщину вторжения
Фокус
2025-02-23T04:33:56Z
Подоляк рассказал о работе над соглашением с США по ископаемым
Корреспондент
2025-02-23T04:21:06Z
СМИ: Киев передал США свой вариант селки по недрам
Корреспондент
2025-02-23T03:51:55Z
В США рассказали детали сделки по недрам Украины
Корреспондент
2025-02-23T02:21:39Z
Маск требует от госслужащих отчитываться о работе за неделю
ZN UA
2025-02-23T01:01:16Z
Трамп об Украине: я пытаюсь вернуть деньги
Корреспондент
2025-02-23T00:45:50Z