Національний банк України (НБУ) знизив облікову ставку з 14,5% до 13,5% – вже вшосте з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Регулятор розраховує, що таке послаблення монетарної політики не призведе до відчутного зниження ставок за депозитами, відсотки можуть впасти, але гривневі вклади залишаться вигідними для населення. Кредити ж можуть подешевшати на 2-3%, прогнозують у банківському секторі.
Рішення набуде чинності з 26 квітня, повідомляє пресслужба НБУ. "Ураховуючи послаблення фактичного та очікуваного цінового тиску, а також зниження ризиків для надходження міжнародної фінансової підтримки, Національний банк продовжує цикл пом’якшення процентної політики. Це дасть змогу підтримати розвиток кредитування та відновлення економіки без додаткових ризиків для цінової та фінансової стабільності", – заявили в НБУ.
При цьому Нацбанк також знизив ставку за тримісячними депозитними сертифікатами для банків, з 17,5% до 16,5%. Також зменшується ставка за кредитами рефінансування – з 19,5% до 17,5%. Тобто ці ставки залишаються вищими за "обліковку". Це необхідно саме для того, щоб не допустити сильного падіння відсотків за депозитами.
Як пояснив OBOZ.UA директор департаменту роздрібного бізнесу Глобус Банку Дмитро Замотаєв, зниження облікової ставки НБУ водночас може призвести до здешевлення кредитів. Зокрема автокредити, іпотеку на первинному ринку, а також цільові кредити для малого та середнього бізнесу.
"На наш погляд, потенціал до зниження ставок по кредитах становить 2-3 відсоткові пункти. Однак будь-які позитивні зміни – це стійкий наслідок тривалого економічного розвитку та зниження супутніх кредитних ризиків. На мою думку, тільки в цьому випадку банки будуть зацікавлені в розвитку кредитування по лояльним умовам", – зазначив банкір.
Також він додав, що доходність депозитів у гривні залежить як від "нацбанківської" ставки за тримісячними депсертифікатами, так і від інфляції. Адже прибутковість вкладів визначає не "гола" ставка, а її різниця з показником зростання цін.
"Тобто при зниженні ставки за тримісячними депсертифікатами знизиться дохідність і депозитів. Однак вони залишаться найбільш привабливим засобом збереження та примноження стану громадян. Адже прибуток від валютних депозитів утричі поступається чистому доходу за гривневими вкладами, який враховує інфляцію та супутні банківські витрати та становить до 6%", – розповів Замотаєв.
Як повідомляв OBOZ.UA, за розрахунками банкірів, за умови подальшого зниження облікової ставки НБУ до кінця року кредити для українців стануть дешевшими ще на 2-3%. А депозитні ставки впадуть на 3,5–4,5%.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber . Чи не ведіться на фейки!