Чоловік повинен оновити свої військово-облікові дані, навіть попри сплачений штраф. Проти осіб, які не зроблять цього протягом 60 днів після набуття чинності закону, застосують санкції.
Після набуття чинності нового закону про мобілізацію в Україні зміниться покарання за ігнорування повістки та непоновлення військово-облікових даних. Адвокати та голова одного з судів пояснили в коментарі "ТСН.ua", чи можуть арештувати майно ухилянта з подальшим продажем на аукціоні в разі несплати штрафу.
"Якщо військовозобов’язаний сплатив штраф, але не оновив свої дані, то однаково він буде перебувати у розшуку та обмежений у праві керуванням транспортом", — сказав адвокат Микола Максимов.
Він зауважив, що державні виконавці можуть арештувати банківські рахунки та картки чоловіків, які не сплачують штраф. Адвокат вважає, що штраф можуть стягувати із заробітної плати, тоді як до арешту чи продажу авто або єдиного житла — не дійде. Якщо на рахунку людини не вистачатиме коштів, то можуть відібрати житло (якщо воно не єдине), продати, взяти суму для сплати штрафу, а решту повернути власникові.
"Єдине житло можна забрати, якщо сума боргу понад 200 тисяч гривень", — наголосив він.
Адвокат Олександр Папуця зазначив, що попри сплачений штраф, чоловік зобовʼязаний оновити свої військово-облікові дані.
"Якщо військовозобов’язаний не оновив свої дані протягом 60 днів, то можуть бути застосовані санкції, передбачені законом: обмеження керуванням транспортом через звернення до суду, штраф", — пояснив адвокат.
Папуця переконаний, що в разі відкриття виконавчого провадження виконавець може накласти обмеження на рахунки людини. В разі недостачі коштів, можуть накласти обмеження на рухоме та нерухоме майно. Якщо чоловік не виконуватиме своїх зобовʼязань, то майно може бути виставлене на торги та продатися за допомогою аукціону.
Інший адвокат Андрій Межирицький заявив, що в разі ігнорування штрафу держоргани можуть накласти обмеження на користування майном. Зокрема, рахунки арештовуватимуться відразу, проте на майно обмеження не буде накладено. Проте збільшення розміру штрафу буде підставою для обмеження користування майном. Житло не заберуть, якщо воно є єдиним, або там зареєстровані неповнолітні діти, або коли борг не перевищує 20 мінімальних зарплат (160 тисяч гривень). Натомість можуть бути накладені обтяження, в результаті квартиру не можна буде продати.
Голова одного з судів наголосила, що накладений арешт повинен бути співмірним з сумою штрафу. Тоді як це не є пропорційним вартості квартири.
"Зазвичай арештовують рахунки для того, щоб стягнути кошти, які туди надходять. Це першочергові дії виконавця. В законі прописано, що виконавцем повинні вживатись такі заходи, які є пропорційними", — сказала суддя.
За її словами, державні виконавчі можуть описати майно, яке розташоване в житлі боржника. Йдеться про телевізор, меблі.
Нагадаємо, 26 квітня юрист Роман Сімутін розповів, що ТЦК зможуть вручити чоловікам не лише повістки, але й вимоги. Цей документ вважатиметься доставленим автоматично в разі надсилання рекомендованим листом.
Раніше юрист Ярослав Звоненко повідомив, що чоловіків, які ухилятимуться від служби в ЗСУ, зможуть обмежити в праві керувати авто. Проте водійське посвідчення в громадянина не вилучатиметься.