У звіті аудиторів названо п'ять причин, чому програмне забезпечення для керування військами було неякісне. Серед них — відсутність об'єднання з аналогічними системами НАТО.
Національне антикорупційне бюро провели обшуки у справі про витрачання 600 млн грн на неякісне програмне забезпечення для Генерального штабу ЗСУ. Обшуки відбулись у приміщенні Генштабу у 2024 році, а справа почалась у 2020. Про візит антикорупційників у штаб командування розповіли на порталі видання "Дзеркало тижня".
Журналісти видання отримали інформацію від власних джерел в правоохоронних органах. Джерела заявили, що 25 квітня відбувся обшук у Генштабі. Причина обшуку — кримінальне провадження, яке стосується розробки системи управління військом "Дзвін-АС", на яке держава витратила більш як пів мільярда гривень.
Кого стосувались обшуки та які були результати, джерела журналістів не розповіли. Лише відомо, що ідеться про кримінальне провадження у розкраданні особливо великої суми державних грошей.
Справа НАБУ — деталі розслідування в Генштабі
На порталі ДТ нагадали обставини справи про розробку системи "Дзвін-АС", про яку у листопаді 2022 року говорив народний депутат з фракції "Голос" Ярослав Юрчишин. Перед цим, у березні 2021 року, з'явилось розслідування проєкту Bihus.info на цю тему. Зі слів Юрчишина, справою зацікавилось НАБУ, але з того часу пресслужба відомства офіційних заяв не публікувала.
Тим часом у розслідуванні журналістів детально описуються обставини справи. З'ясувалось, що у 2016 році Міністерство оборони замовило компанії ТОВ "Еверест Лімітед" розробку системи керування військом "Дзвін-АС". На розробку витратили чотири роки і вона начебто була готова у 2020 році. Про подію розповів тодішній міністр оборони Олексій Резніков: заявив, що система успішно пройшла випробування і буде впроваджуватись у Генштабі.
Водночас наприкінці у грудні 2020 року з'явився звіт аудиторів, які оцінили якість розробки. Аудитори нарахували п'ять недоліків:
- несумісність з аналогічними системами в країнах НАТО;
- відсутність програмних інтерфейсів відповідно до міжнародних стандартів;
- неякісне розв'язання питання з картами — ними неможливо користуватись в умовах бойових дій;
- засекречуються не окремі документи, а цілі пункти управління;
- частина програм системи — ліцензійне програмне забезпечення, придбане у інших виробників.
Журналісти також навели перелік осіб, нібито причетних до розробки системи: хтось з них ставив підпис, як замовник, хтось — як особа, яка приймає результат. Назвали наступні імена: начальник військ зв’язку ГШ ЗСУ, генерал Володимир Рапко, начальник Управління розвитку автоматизації, полковник Віктор Артихович, заступник начальника ГШ ЗСУ генерал Радіон Тимошенко, начальник ГШ ЗСУ Віктор Муженко. Зазначимо, з моменту замовлення до моменту прийняття "Дзвін-АС" змінилось чотири міністри оборони і три начальники Генштабу.
Нагадуємо, 23 квітня НАБУ оголосило про підозру міністру аграрної політики і продовольства Миколі Сольському — підозрюються його причетність до розкрадання державної власності. 26 квітня стало відомо, що міністр вийшов під заставу в 75 млн грн та повернувся до роботи.