MY.UAНовини
«Я не забуду». Як розповісти про страшний злочин росіян і зберегти гідність героїв та психіку глядачів
«Я не забуду». Як розповісти про страшний злочин росіян і зберегти гідність героїв та психіку глядачів

«Я не забуду». Як розповісти про страшний злочин росіян і зберегти гідність героїв та психіку глядачів

Спецвипуск проєкту на каналі «Дім» можна брати за приклад висвітлення воєнних злочинів окупантів.

На каналі «Дім» вийшов спецвипуск проєкту «Я не забуду», що розповів історію загибелі молодої жінки під час окупації Херсонщини та порятунку її малої дитини. Мати була закатована росіянами. Її трирічний син пережив клінічну смерть. Хлопчика врятувала тітка, яка приїхала в будинок родини майже відразу після відступу окупантів. Саме вона прийшла до проєкту та дала свідчення.

 

Проєкт «Я не забуду» з ведучою Іриною Хоменко стартував на каналі «Дім» у березні минулого року. Випуски виходять раз на тиждень, і на кінець квітня доступно вже 57 епізодів. За форматом «Я не забуду» — щось середнє між токшоу та звичайним інтерв’ю. Для чистого токшоу йому не вистачає глядацького залу та дебатів (бо теми такі, що сперечатися нема про що), для інтерв’ю — забагато героїв. Проєкт розповідає історії жителів України (це не тільки українці, а й інколи іноземці) під час великої війни. Героями в різний час ставали волонтери, поранені військові, постраждалі внаслідок російської агресії цивільні тощо. В деяких епізодах йдеться про загибель близьких, зокрема, дітей. Один спецвипуск був присвячений відразу чотирьом родинам, які втратили неповнолітніх дітей через російські обстріли. Молодшому було 1,5 року. Хлопчика вбила російська ракета, яка влучила в житловий будинок в Дніпрі в січні минулого року.

Утім, спецвипуск про Херсонщину особливий. Він присвячений конкретному злочину, що вчинили росіяни на окупованих територіях. Героїня епізоду — жителька Херсона. В червні 2022 року в дім її брата, що жив в селі неподалік міста, вдерлися невідомі. На той час там була лише його дружина та маленький син, адже чоловік — військовий ЗСУ та перебував на службі. Мати й сина катували на очах один одного, жінку зґвалтували та задушили. Хлопця теж намагалися задушити, але тітка вчасно зняла мотузку та зробила штучне дихання. Дитина отримала фізичні та психічні травми й майже два роки потому все ще потребує реабілітації. Опікункою хлопця стала героїня випуску, адже батько продовжує воювати. Через хронічне захворювання вона сама потребує допомоги, але всі свої сили віддає відновленню дитини.

У 2022 році завдяки підробленим документам їй вдалося вивезти племінника з окупованих територій як свого сина, а згодом Херсон і село, де стався злочин, звільнили. Українські правоохоронні органи порушили кримінальну справу, слідство триває досі. Метою злочину не було пограбування: цінні речі, включно з машиною, залишилися в домі.

Через усі обставини тема спецвипуску здається надскладною не лише з емоційної, а й з професійної точки зору. Треба зберегти таємницю слідства, захистити інтереси неповнолітньої дитини та її рідних і додатково подбати про глядачів. Розповідь про злочин може ретравмувати не лише учасників подій, а й сторонніх, хто мав такий самий досвід. Скільки українців пережили катування та ґвалтування під час окупації, достеменно ніхто не знає. Багато постраждалих могли приховати свою травму.

 

Попри складність задачі, команда проєкту взялася це робити та, на мою думку, впоралася. Випуск можна брати за приклад висвітлення воєнних злочинів окупантів. Він показує, як розповісти все, не перетнувши при цьому ані етичні, ані юридичні межі.

Отже, за допомогою яких компонентів «Я не забуду» виконав головні умови?

Анонімність. Проєкт не надає жодних біографічних подробиць жертв злочину, окрім віку дитини та загиблої жінки. Їй було 28 років. Героїня, що розповідає історію, також не називає свого імені, віку, професії та не показує обличчя. Вона сидить у напівтемряві. Окрім неї, інших свідків у студію не запросили. Як ілюстрації проєкт використав дуже загальні світлини будинку, де був скоєний злочин, а також дитини, що знята зі спини. На початку було зроблено реконструкцію подій у тій частині, що стосується лише героїні випуску: як вона дізналася про злочин, поїхала на порятунок і тікала з окупованого міста. Окрім збереження таємниці слідства, анонімність убезпечить дитину від зайвої уваги.

 

Відкритість героїні. Гостя студії була готова розповісти свою історію. «Я вважаю, що люди мають знати, що відбувається. Треба про це говорити заради тих, хто опинився в таких ситуаціях або ще гірших. Я знаю точно, що таке є. Коли ми були в Туреччині на реабілітації, там була жінка, яка вивезла з Олешок сімох маленьких дітей, таких точно, як наш малюк за віком. І які лишилися без батьків. Хто б це не зробив, він має бути покараний», — закликала героїня.

Можна сказати, що проєкту пощастило з героїнею, адже вона не лише хотіла, а й змогла складно та стисло переказати події. Втім, заслуга команди в цьому теж є, адже щоб отримати гідного гостя, треба мати гідну репутацію. Її «Я не забуду» заробляв упродовж року дуже обережним ставленням до всіх своїх героїв.

Відсутність зайвих подробиць. У 2022 році в Україні колишня омбудсманка Людмила Денисова розповідала в соцмережах про випадки зґвалтувань на окупованих територіях. Ще до того, як з’ясувалося, що інформація від уповноваженої по правах людини, м’яко кажучи, не зовсім відповідає дійсності, медійники зверталися до неї з проханням змінити риторику. Адже деякі історії, як от, перепрошую, про дитину, російського військового та свічку, порушували всі етичні норми. З того часу вийшло достатньо рекомендацій експертів, як висвітлювати злочини російських військових, зокрема сексуальні. «Я не забуду» їх дотримується. Розповідь про сам злочин героїня вела разом із ведучою, яка допомагала їй коректними питаннями. Врешті решт проєкт показав достатньо повну картину того, що відбулося, але без зайвих деталей і припущень. Хоча, напевно, родичка знайома з матеріалами справи та могла сказати більше.

 

Стриманість емоцій. У проєкті «Я не забуду» час від часу плачуть усі — і герої, і ведуча. Але програма не наголошує на емоціях та не підштовхує до них. Тобто ведуча не зупиняється на тих моментах, де можна спровокувати гостя на бурхливу реакцію. У випуску про злочин на Херсонщині, наприклад, Ірина Хоменко та героїня обговорювали питання, як сказати малюку про загибель матері. Психологиня, до якої проєкт звертався за порадою, радила показати йому місце поховання. «Повести дитину на кладовище і сказати, що мама померла, я не зможу!» — вигукнула героїня. На цьому тема була миттєво закрита, жодних додаткових питань ведуча не ставила. Загалом — випадково чи ні — команда проєкту виконала ще одну важливу вимогу експертів. Інтерв’ю з учасницею подій відбулося з плином часу. За майже два роки емоції вщухли й жінка могла повністю себе контролювати, щоб не сказати зайвого. По гарячих слідах потерпілі часто розповідають те, про що потім шкодують. А врешті решт головне правило, якого повинні дотримуватися журналісти, — «не нашкодь».

Коментарі лікарів. Проєкт заздалегідь записав декілька коментарів лікарів стосовно стану дитини, які з дозволу героїні показали на великому екрані. Звісно, для опікунки хлопчика вони не мали практичної цінності, бо за майже два роки реабілітації вона вже це чула. Втім, пояснення фахівців надають додаткову інформацію для глядачів і мають заспокійливий ефект. Після розповіді про катування дитини вкрай важливо почути, що вона на шляху до одужання. До того ж, коментар фахівців може заохотити інших жертв воєнних злочинів звернутися по допомогу.

 

Важлива мета. Головна ціль «Я не забуду» зашифрована в його назві. Проєкт документує те, що відбувається на теренах України під час великої війни, через особисті історії героїв. Спецпроєкт про злочин на Херсонщині — це портрет російських окупантів. До 2014 року (а подекуди й до 2022-го) ми навіть уявити не могли, на що вони здатні. Адже через фальсифікацію історії непоодинокі випадки мародерства та зґвалтування, що чинили радянські «воїни-визволителі» — ідеологічні натхненники сучасних російських «визволителів» — були стерті з колективної пам’яті народу. Тепер, зокрема і завдяки проєкту «Я не забуду», правдивий образ російських військових житиме довше за них.

Detector Media · Фільм Алана Бадоєва «Довга доба»: щоб ніхто вже не зміг переписати нашу історію

Єдиним недоліком спецвипуску є його назва в ютубі: «Шокуюча історія катування матері й дитини». Така жовтизна кидає тінь на зміст. Але гірка правда полягає в тому, що саме такі заголовки дозволяють відео піднятися в топ. Де, власне, я спецвипуск і побачила.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Качка обговорив з експертами шляхи збереження антикорупційної системи для просування до ЄС
УкраинФорм
2025-07-23T16:07:18Z
Захід усе бачить, але чи наважиться діяти жорстко: західні ЗМІ вибухнули критикою в бік України
24tv
2025-07-23T16:03:41Z
Охоронця посольства США в Норвегії звинувачують у шпигунстві
Европейская правда
2025-07-23T15:54:27Z
Ліквідація агресивного сусіда: ексдепутат Держдуми назвав сценарій для Росії
GlavRed
2025-07-23T15:51:55Z
Протести через НАБУ: голова Тернопільської облради назвав учасників "проплаченими студентами"
Фокус
2025-07-23T15:51:29Z
У Німеччині суд виправдав коміка, який пожартував через замах на Трампа
Европейская правда
2025-07-23T15:51:10Z
Російська розвідка використовує мирні протести в Україні — ЦПД
TSN
2025-07-23T15:51:02Z
Українська та російська делегації прибули до палацу Чираган у Стамбулі для переговорів
Лига
2025-07-23T15:48:19Z
Місцева пожежна команда на Одещині отримала цікавий автомобіль
AutoCentre
2025-07-23T16:06:04Z
Ворог упродовж дня бив по двох районах Дніпропетровщини, пошкоджене фермерське господарство
УкраинФорм
2025-07-23T16:00:48Z
Графік відключення світла на тиждень 24-30 липня в Харківській області: де будуть знеструмлення
Политека
2025-07-23T16:00:15Z
Нажився на війні: мешканець Харківщини отримав з бюджету понад ₴600 тисяч за псевдоруйнування
Украина Криминальная
2025-07-23T15:57:39Z
На Київщині без дощів: синоптики порадували мешканців прогнозом погоди
Хвиля
2025-07-23T15:51:37Z
Мінлива хмарність та понад 30 градусів тепла: прогноз погоди на 24 липня
24tv
2025-07-23T15:42:43Z
Якою буде погода в Одесі у найближчі дні: ось чого очікувати відпочивальникам
24tv
2025-07-23T15:42:07Z
ЗСУ на межі можливого: ворог намагається взяти під контроль нові рубежі - Генштаб
Gazeta UA
2025-07-23T15:39:52Z
Мер Мукачева повідомив про провокацію з боку Будапешта
УкраинФорм
2025-07-23T15:39:18Z
Головоломка для найуважніших: знайдіть три відмінності між зображеннями дівчини
Gazeta UA
2025-07-23T15:42:31Z
Як виростити абрикос із кісточки вдома: покрокова інструкція для початківців
TSN
2025-07-23T15:36:03Z
Тиха втеча від шумного мегаполіса: яке місто ідеальне для єднання з природою
24tv
2025-07-23T15:27:25Z
Блакитна вода і піщані пляжі: у центрі України є неймовірно красиве озеро, вхід куди коштує 50 гривень
Telegraf
2025-07-23T15:15:54Z
Решітки духовки можна очистити від жиру за хвилину: це простіше, ніж здається
24tv
2025-07-23T15:06:23Z
Як за допомогою двох інгредієнтів можна раз і назавжди позбутися іржі
Знай
2025-07-23T14:51:05Z
Забудете, які кроти на вигляд: ці дії змусять їх тікати з ділянки
24tv
2025-07-23T14:36:56Z
Щоб не "здулися" і не зіпсувалися: які кришки найкраще обирати для консервації
24tv
2025-07-23T14:36:07Z
Всього одна ложка — і бур’ян знищиться до коріння: найефективніший засіб від борщівника
TSN
2025-07-23T14:33:08Z
Не лише лікує, а запобігає: створили універсальну вакцину проти раку
24tv
2025-07-23T15:57:05Z
Спалах кору зафіксовано в Україні: де найвищі показники захворюваності
Фокус
2025-07-23T15:36:37Z
На Сумщині зробили безбар'єрним Охтирський центр первинної меддопомоги
УкраинФорм
2025-07-23T15:30:10Z
Як позбутися кліщів у дворі: дієві поради
24tv
2025-07-23T15:06:21Z
Як зберегти літню засмагу до зими: ці поради точно допоможуть
24tv
2025-07-23T14:51:34Z
Як підняти тиск швидко в домашніх умовах
24tv
2025-07-23T14:18:31Z
Як уникнути вигорання волосся на сонці: будьте влітку обережними
24tv
2025-07-23T13:12:42Z
Експерти назвали 6 заборонених тем для чатботів
InternetUA
2025-07-23T13:03:11Z
Фітофтора з картоплі зникне: потрібен один диво-засіб
24tv
2025-07-23T12:51:20Z
Klavdia Petrivna відповіла, чи планує взяти участь у Нацвідборі на Євробачення
24tv
2025-07-23T15:48:18Z
На кінофестивалі в Торонто відбудеться світова прем'єра українського фільму «За перемогу!»
УкраинФорм
2025-07-23T15:48:04Z
Підібрали на вулиці: собака на ім"я Далі стала художницею і підкорює світ мистецтва
Фокус
2025-07-23T15:42:48Z
До програми 31-го Сараєвського кінофестивалю увійшли чотири українські фільми
УкраинФорм
2025-07-23T15:15:51Z
Який Mini LED телевізор краще купити: експерти порівняли популярні моделі
Фокус
2025-07-23T15:15:10Z
"Розпалив" дискусію і розділив думки дизайнерів: суперечливий декор камінної полиці Єви Мендес
24tv
2025-07-23T15:12:18Z
Гроші – не головне, – інтерв'ю з DREVO про трек "Смарагдове небо", фіт з Усиком і Нацвідбір
24tv
2025-07-23T15:03:54Z
Смерть Анастасії Добриніної: розкрито причину відходу 42-річної акторки
GlavRed
2025-07-23T14:27:07Z
Від блискучої кар'єри до важкої хвороби: біографія легендарного "Міцного горішка" Брюса Вілліса
24tv
2025-07-23T13:51:41Z
Виплати військовим: хто зможе отримати 70 000 гривень у серпні
24tv
2025-07-23T16:03:17Z
Що говорив англійський професор 18-го століття про українців - історик здивував
GlavRed
2025-07-23T15:57:43Z
До 7 000 грн штрафу: на вулицях України заборонили носити певний одяг
GlavRed
2025-07-23T15:54:33Z
У Києві завтра відбудеться прощання з журналістом Сергієм Кулясом
Детектор М
2025-07-23T15:51:56Z
У Нідерландах під час чотириденної пішої ходи зібрали кошти на підтримку українських ветеранів
УкраинФорм
2025-07-23T15:51:44Z
Чого не можна робити з ключами, щоб не накликати біду: головні народні прикмети
GlavRed
2025-07-23T15:51:41Z
РФ створила новий чеченський полк та перекинула його на фронт в Україну
Фокус
2025-07-23T15:36:26Z
Відпустка для військових: як її оформити та які передбачені виплати у 2025 році
Фокус
2025-07-23T15:30:35Z
Чому цьогоріч конкурсні бали для вступу нижчі, ніж раніше: роз'яснення Міносвіти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:27:58Z
На Харківщині за шахрайство судитимуть чоловіка, який пробив стіни свого будинку, щоб отримати компенсацію за зруйновне житло
Мій Харків
2025-07-23T16:04:28Z
15 років тюрми отримала підпалювачка, яка виконувала замовлення росіян у Харкові
Мій Харків
2025-07-23T16:01:10Z
Україна та Чехія спільно викрили злочинну мережу телефонних аферистів
360ua.news
2025-07-23T16:00:37Z
В Італії легкомоторний літак врізався в шосе і спалахнув: моторошне відео
24tv
2025-07-23T15:54:17Z
Директор столичної фірми самовільно зайняв землю громади під бізнес
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:48:17Z
Жінка втратила понад 600 тисяч гривень через шахрайство з криптовалютою
InternetUA
2025-07-23T15:19:10Z
Судоми під спів хору: дітей масово госпіталізували після концерту на Гарвардській площі
Фокус
2025-07-23T15:18:46Z
На Полтавщині автомобіль зіткнувся з дев’ятирічним хлопчиком на самокаті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:09:08Z
Отруєння у львівському ресторані China Hi: із лікарні виписали 29 людей
УкраинФорм
2025-07-23T14:51:01Z
Як Росія заробляє на "партнерах": аналітики InformNapalm викрили схеми завищення цін
24tv
2025-07-23T16:03:01Z
Британські фермери переключилися на гібридне жито
AgroPortal
2025-07-23T16:00:32Z
Держпродспоживслужба: Сарану фіксують у 4 областях України
AgroPortal
2025-07-23T15:51:52Z
Курс євро знову тяжіє до 49 гривень: НБУ встановив ціни валют
24tv
2025-07-23T15:39:35Z
Молочка на вагу золота: українців попередили про зростання цін на цінний продукт
GlavRed
2025-07-23T15:36:40Z
Тарифи на електроенергію в серпні: скільки доведеться платити
Знай
2025-07-23T15:36:07Z
Укрзалізниця змінила правила перевезення тварин
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:33:29Z
Хто був найбільшим покупцем російських нафтопродуктів у червні
24tv
2025-07-23T15:33:10Z
«Укрзалізниця» призначає додатковий поїзд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:27:41Z
Екстренер "Динамо" розкритикував стосунки Бражка та Квіткової: блогерка гнівно відповіла
TSN
2025-07-23T16:06:31Z
Дружина Усика показала, як боксер із родиною відпочиває після реваншу в Іспанії
24tv
2025-07-23T16:03:55Z
Шлупп у пріоритеті Норвіча
Football.ua
2025-07-23T16:03:28Z
ПСЖ уважно стежать за ситуацією щодо Родріго
Football.ua
2025-07-23T15:58:05Z
Харькова гарантувала собі нагороду чемпіонату світу з фехтування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:45:54Z
Пау Віктор поповнив список втрат Барселони цього літа
Football.ua
2025-07-23T15:33:44Z
Аль-Іттіхад розпочав переговори з Міланом щодо Беннасера
Football.ua
2025-07-23T15:22:58Z
Полісся — Санта-Колома: цікаві варіанти ставок на поєдинок Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-23T15:01:38Z
Італійські скаути націлились на зірку Мотервелла
Football.ua
2025-07-23T15:01:18Z
Що насправді лякає Сема Альтмана у фінансовій системі — і до чого тут ШІ
InternetUA
2025-07-23T15:48:28Z
Учені нарешті знайшли мільйони тонн зниклого пластику
24tv
2025-07-23T15:33:15Z
Не кажуть "алло" і мовчать у слухавку: якими є нові правила телефонних розмов у молоді
24tv
2025-07-23T15:24:26Z
13 прихованих функцій iOS 26, які спрощують життя з iPhone
InternetUA
2025-07-23T15:22:34Z
"Думали, що то "Шахед", а то сусід": над Києвом чоловік літав на парашуті, – соцмережі
24tv
2025-07-23T15:03:18Z
Microsoft назвала найстабільнішу збірку Windows 11
InternetUA
2025-07-23T15:01:07Z
Найкращі телевізори для ігор: які моделі рекомендують геймерам
Фокус
2025-07-23T14:51:09Z
У Чумацькому Шляху існують безсмертні зірки: що допомагає їм жити вічно
Фокус
2025-07-23T14:48:15Z
Складаний iPhone буде компактнішим за Galaxy Fold 7
InternetUA
2025-07-23T14:46:39Z
Як правильно сидіти за кермом, щоб вижити у разі ДТП: поради, які можуть зберегти життя
Фокус
2025-07-23T16:06:27Z
Покупці сподівалися на нижчу ціну для Hyundai Ioniq 6 N, але реальність виявилася іншою
Топ Жир
2025-07-23T16:03:14Z
Як вигідно обслуговувати авто: п’ять рішень від LIQUI MOLY
AutoCentre
2025-07-23T15:42:05Z
General Motors звинувачують у таємному зборі та продажу даних про водіїв
Топ Жир
2025-07-23T15:18:19Z
Buick розкрив секрети нового седана Electra L7
AutoCentre
2025-07-23T15:03:16Z
Бюджетний, практичний, сучасний: Hyundai показав оновлений Stargazer
Gazeta UA
2025-07-23T15:00:33Z
Небезпечний розсадник бактерій: визначено деталь авто, яку зазвичай ніколи не чистять
Фокус
2025-07-23T14:45:33Z
Бренди групи RENAULT утримують курс в умовах високих вимог
AutoCentre
2025-07-23T14:45:04Z
Китайський суперкар нового покоління готується конкурувати з Ferrari, і тепер це серйозний виклик
Топ Жир
2025-07-23T14:33:23Z