MY.UAНовини
«Я не забуду». Як розповісти про страшний злочин росіян і зберегти гідність героїв та психіку глядачів
«Я не забуду». Як розповісти про страшний злочин росіян і зберегти гідність героїв та психіку глядачів

«Я не забуду». Як розповісти про страшний злочин росіян і зберегти гідність героїв та психіку глядачів

Спецвипуск проєкту на каналі «Дім» можна брати за приклад висвітлення воєнних злочинів окупантів.

На каналі «Дім» вийшов спецвипуск проєкту «Я не забуду», що розповів історію загибелі молодої жінки під час окупації Херсонщини та порятунку її малої дитини. Мати була закатована росіянами. Її трирічний син пережив клінічну смерть. Хлопчика врятувала тітка, яка приїхала в будинок родини майже відразу після відступу окупантів. Саме вона прийшла до проєкту та дала свідчення.

 

Проєкт «Я не забуду» з ведучою Іриною Хоменко стартував на каналі «Дім» у березні минулого року. Випуски виходять раз на тиждень, і на кінець квітня доступно вже 57 епізодів. За форматом «Я не забуду» — щось середнє між токшоу та звичайним інтерв’ю. Для чистого токшоу йому не вистачає глядацького залу та дебатів (бо теми такі, що сперечатися нема про що), для інтерв’ю — забагато героїв. Проєкт розповідає історії жителів України (це не тільки українці, а й інколи іноземці) під час великої війни. Героями в різний час ставали волонтери, поранені військові, постраждалі внаслідок російської агресії цивільні тощо. В деяких епізодах йдеться про загибель близьких, зокрема, дітей. Один спецвипуск був присвячений відразу чотирьом родинам, які втратили неповнолітніх дітей через російські обстріли. Молодшому було 1,5 року. Хлопчика вбила російська ракета, яка влучила в житловий будинок в Дніпрі в січні минулого року.

Утім, спецвипуск про Херсонщину особливий. Він присвячений конкретному злочину, що вчинили росіяни на окупованих територіях. Героїня епізоду — жителька Херсона. В червні 2022 року в дім її брата, що жив в селі неподалік міста, вдерлися невідомі. На той час там була лише його дружина та маленький син, адже чоловік — військовий ЗСУ та перебував на службі. Мати й сина катували на очах один одного, жінку зґвалтували та задушили. Хлопця теж намагалися задушити, але тітка вчасно зняла мотузку та зробила штучне дихання. Дитина отримала фізичні та психічні травми й майже два роки потому все ще потребує реабілітації. Опікункою хлопця стала героїня випуску, адже батько продовжує воювати. Через хронічне захворювання вона сама потребує допомоги, але всі свої сили віддає відновленню дитини.

У 2022 році завдяки підробленим документам їй вдалося вивезти племінника з окупованих територій як свого сина, а згодом Херсон і село, де стався злочин, звільнили. Українські правоохоронні органи порушили кримінальну справу, слідство триває досі. Метою злочину не було пограбування: цінні речі, включно з машиною, залишилися в домі.

Через усі обставини тема спецвипуску здається надскладною не лише з емоційної, а й з професійної точки зору. Треба зберегти таємницю слідства, захистити інтереси неповнолітньої дитини та її рідних і додатково подбати про глядачів. Розповідь про злочин може ретравмувати не лише учасників подій, а й сторонніх, хто мав такий самий досвід. Скільки українців пережили катування та ґвалтування під час окупації, достеменно ніхто не знає. Багато постраждалих могли приховати свою травму.

 

Попри складність задачі, команда проєкту взялася це робити та, на мою думку, впоралася. Випуск можна брати за приклад висвітлення воєнних злочинів окупантів. Він показує, як розповісти все, не перетнувши при цьому ані етичні, ані юридичні межі.

Отже, за допомогою яких компонентів «Я не забуду» виконав головні умови?

Анонімність. Проєкт не надає жодних біографічних подробиць жертв злочину, окрім віку дитини та загиблої жінки. Їй було 28 років. Героїня, що розповідає історію, також не називає свого імені, віку, професії та не показує обличчя. Вона сидить у напівтемряві. Окрім неї, інших свідків у студію не запросили. Як ілюстрації проєкт використав дуже загальні світлини будинку, де був скоєний злочин, а також дитини, що знята зі спини. На початку було зроблено реконструкцію подій у тій частині, що стосується лише героїні випуску: як вона дізналася про злочин, поїхала на порятунок і тікала з окупованого міста. Окрім збереження таємниці слідства, анонімність убезпечить дитину від зайвої уваги.

 

Відкритість героїні. Гостя студії була готова розповісти свою історію. «Я вважаю, що люди мають знати, що відбувається. Треба про це говорити заради тих, хто опинився в таких ситуаціях або ще гірших. Я знаю точно, що таке є. Коли ми були в Туреччині на реабілітації, там була жінка, яка вивезла з Олешок сімох маленьких дітей, таких точно, як наш малюк за віком. І які лишилися без батьків. Хто б це не зробив, він має бути покараний», — закликала героїня.

Можна сказати, що проєкту пощастило з героїнею, адже вона не лише хотіла, а й змогла складно та стисло переказати події. Втім, заслуга команди в цьому теж є, адже щоб отримати гідного гостя, треба мати гідну репутацію. Її «Я не забуду» заробляв упродовж року дуже обережним ставленням до всіх своїх героїв.

Відсутність зайвих подробиць. У 2022 році в Україні колишня омбудсманка Людмила Денисова розповідала в соцмережах про випадки зґвалтувань на окупованих територіях. Ще до того, як з’ясувалося, що інформація від уповноваженої по правах людини, м’яко кажучи, не зовсім відповідає дійсності, медійники зверталися до неї з проханням змінити риторику. Адже деякі історії, як от, перепрошую, про дитину, російського військового та свічку, порушували всі етичні норми. З того часу вийшло достатньо рекомендацій експертів, як висвітлювати злочини російських військових, зокрема сексуальні. «Я не забуду» їх дотримується. Розповідь про сам злочин героїня вела разом із ведучою, яка допомагала їй коректними питаннями. Врешті решт проєкт показав достатньо повну картину того, що відбулося, але без зайвих деталей і припущень. Хоча, напевно, родичка знайома з матеріалами справи та могла сказати більше.

 

Стриманість емоцій. У проєкті «Я не забуду» час від часу плачуть усі — і герої, і ведуча. Але програма не наголошує на емоціях та не підштовхує до них. Тобто ведуча не зупиняється на тих моментах, де можна спровокувати гостя на бурхливу реакцію. У випуску про злочин на Херсонщині, наприклад, Ірина Хоменко та героїня обговорювали питання, як сказати малюку про загибель матері. Психологиня, до якої проєкт звертався за порадою, радила показати йому місце поховання. «Повести дитину на кладовище і сказати, що мама померла, я не зможу!» — вигукнула героїня. На цьому тема була миттєво закрита, жодних додаткових питань ведуча не ставила. Загалом — випадково чи ні — команда проєкту виконала ще одну важливу вимогу експертів. Інтерв’ю з учасницею подій відбулося з плином часу. За майже два роки емоції вщухли й жінка могла повністю себе контролювати, щоб не сказати зайвого. По гарячих слідах потерпілі часто розповідають те, про що потім шкодують. А врешті решт головне правило, якого повинні дотримуватися журналісти, — «не нашкодь».

Коментарі лікарів. Проєкт заздалегідь записав декілька коментарів лікарів стосовно стану дитини, які з дозволу героїні показали на великому екрані. Звісно, для опікунки хлопчика вони не мали практичної цінності, бо за майже два роки реабілітації вона вже це чула. Втім, пояснення фахівців надають додаткову інформацію для глядачів і мають заспокійливий ефект. Після розповіді про катування дитини вкрай важливо почути, що вона на шляху до одужання. До того ж, коментар фахівців може заохотити інших жертв воєнних злочинів звернутися по допомогу.

 

Важлива мета. Головна ціль «Я не забуду» зашифрована в його назві. Проєкт документує те, що відбувається на теренах України під час великої війни, через особисті історії героїв. Спецпроєкт про злочин на Херсонщині — це портрет російських окупантів. До 2014 року (а подекуди й до 2022-го) ми навіть уявити не могли, на що вони здатні. Адже через фальсифікацію історії непоодинокі випадки мародерства та зґвалтування, що чинили радянські «воїни-визволителі» — ідеологічні натхненники сучасних російських «визволителів» — були стерті з колективної пам’яті народу. Тепер, зокрема і завдяки проєкту «Я не забуду», правдивий образ російських військових житиме довше за них.

Detector Media · Фільм Алана Бадоєва «Довга доба»: щоб ніхто вже не зміг переписати нашу історію

Єдиним недоліком спецвипуску є його назва в ютубі: «Шокуюча історія катування матері й дитини». Така жовтизна кидає тінь на зміст. Але гірка правда полягає в тому, що саме такі заголовки дозволяють відео піднятися в топ. Де, власне, я спецвипуск і побачила.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Армія РФ просунулася в районах 10 населених пунктів - DeepState
Хвиля
2024-05-20T06:37:29Z
Експерт Олександр Мусієнко розповів, про що путін домовився із Сі на зустрічі
Политека
2024-05-17T13:13:56Z
РФ сконцентрувала третину боєздатної стратегічної авіації в "Оленьї": що задумав ворог
Фокус
2024-05-19T23:06:25Z
Хто буде керувати Іраном після загибелі Раїсі і які наслідки це матиме: прогноз
Обозреватель
2024-05-20T08:48:17Z
Пані посол пояснила, чому США мають дозволити Україні бити західною зброєю по Росії
24tv
2024-05-20T13:07:46Z
Ходорковський працює на Путіна? Російський опозиціонер спровокував хвилю критики
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T13:06:50Z
"Щуру звернуть голову": розкрито несподіваний сценарій ліквідації Путіна
GlavRed
2024-05-18T18:27:25Z
Джуліані під час святкування ювілею вручили обвинувачення у фальсифікації виборів у США
УкраинФорм
2024-05-19T01:03:35Z
Росія не хоче замороження війни: який насправді задум Кремля
24tv
2024-05-19T01:45:31Z
Стало відомо, чому вершкове масло у Європі можна купити вдвічі дешевше, ніж в Україні
AgroNews
2024-05-18T12:13:23Z
"ПриватБанк" дав пораду українцям: як зняти готівку та переказати гроші, якщо відключили світло
Политека
2024-05-19T15:04:55Z
В Україні змінилися ціни на крупи: що і скільки коштує
Telegraf
2024-05-20T13:06:16Z
Мільярд на підтримку експорту в квітні: ЕКА застрахувало ризики чотирьох українських експортерів
ZN UA
2024-05-20T12:55:41Z
Кредит на 30 мільярдів євро: міністри G7 обговорять надання Україні грошей під заставу
24tv
2024-05-20T12:49:57Z
Мінстратегпром розширив можливості бронювання працівників оборонки
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T12:45:37Z
Укрзалізниця перевезла вже майже 800 тисяч пасажирів у поїздах міжнародного сполучення
УкраинФорм
2024-05-20T12:42:46Z
Україна має право не сплачувати екологічне мито ЄС, але потрібно активізувати переговори – EBA
Обозреватель
2024-05-20T12:28:59Z
Європа хоче побудувати потужнішу оборонну промисловість, але не може вирішити як – NYT
iPress
2024-05-20T12:28:52Z
СБУ та ГУР атакували обʼєкт, який "перевершує Кримський міст": військове зведення від Світана
24tv
2024-05-17T17:03:50Z
ЗС РФ націлені на створення "сірої зони": які великі міста України під загрозою
Фокус
2024-05-19T19:57:38Z
Росіяни застосовують "кримську тактику" по Одесі: огляд фронту від Світана
24tv
2024-05-18T17:03:42Z
У Харкові пролунали потужні вибухи
TSN
2024-05-19T09:03:38Z
Якою буде погода у Львові та області завтра, 21 травня
Варта1
2024-05-20T13:04:34Z
До України наближається літнє потепління: чого очікувати цього тижня
Варта1
2024-05-20T13:04:00Z
Подарована княгинею Ольгою та була частиною Чернігівщини: київська Дарниця на початку 1900-х. Фото
Обозреватель
2024-05-19T03:25:54Z
У Ленінградській області пролунав вибух - горить нафтобаза
УкраинФорм
2024-05-19T02:48:33Z
Росіяни обстріляли Вовчанську громаду: одна людина загинула і п'ятеро поранені
УкраинФорм
2024-05-18T16:43:13Z
Росіяни зібрали на Кольському півострові велику кількість боєздатних бомбардувальників
TSN
2024-05-19T21:18:41Z
Церковне свято 19 травня: що заборонено робити у другу неділю після Великодня
GlavRed
2024-05-18T08:27:00Z
Коли закінчиться війна: майор ЗСУ зробив прогноз - Україна перехопить ініціативу
GlavRed
2024-05-19T03:27:27Z
Не продати, не переписати, не вивезти: у новому законі про мобілізацію запровадили жорсткі обмеження для власників авто
Telegraf
2024-05-18T11:03:19Z
Львівщина попрощалася з Героєм Юрієм Масленком
Варта1
2024-05-20T13:04:08Z
Де окупанти просунулися на фронті: дані DeepState
Варта1
2024-05-20T13:04:02Z
Популярна помилка: Авраменко розкрив слово, яке багато українців говорять суржиком
Telegraf
2024-05-19T13:15:19Z
Україною шириться повітряна тривога: ворог запустив "Шахеди" одночасно з двох напрямків
Обозреватель
2024-05-19T00:57:42Z
Полювання на ухилянтів: у якому регіоні України поставили рекорд і скільки вже доправили до ТЦК. Дані від Нацполіції
Обозреватель
2024-05-20T13:04:54Z
Гелікоптер із президентом Ірану на борту зазнав аварії, тривають пошуки – ЗМІ
ZN UA
2024-05-19T21:33:32Z
В Україні затримали американського добровольця, якого у США підозрюють у подвійному вбивстві
24tv
2024-05-18T06:22:07Z
У Росії горять нафтобази та НПЗ після атаки дронів
TSN
2024-05-19T02:33:12Z
26 тис. росіян залишилися без світла: у Новоросійську горить підстанція
ГЛАВКОМ NET
2024-05-18T11:28:30Z
На хабарі у ₴250 тис. за під’єднання центрального газопостачання викрито керівника філії ПАТ «Київоблгаз»
Украина Криминальная
2024-05-20T12:30:15Z
Прикордонник, який імовірно застрелив чоловіка, отримав підозру
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T12:27:39Z
САП завершила слідство у справі про заволодіння аеропортом «Одеса» й оголосила нову підозру
УкраинФорм
2024-05-20T13:01:57Z
Відомий російський авіаконструктор розбився на саморобному літаку
1News
2024-05-20T12:48:19Z
Суд заарештував прикордонника, який застрелив порушника кордону на Закарпатті
УкраинФорм
2024-05-20T12:45:53Z
Усик потрапив у лікарню після перемоги над Ф'юрі: що сталось із абсолютним чемпіоном
24tv
2024-05-19T01:18:21Z
Катерина Усик — жінка, без якої Олександр Усик не може ні дихати, ні перемагати
Фокус
2024-05-19T06:12:30Z
Дідик: Рух має показати все, на що здатний
Football.ua
2024-05-19T05:43:41Z
Син Ф'юрі сфотографувався із Усиком перед битвою за абсолют: несподіване фото
24tv
2024-05-18T18:21:27Z
Де Дзербі може очолити Ювентус
Football.ua
2024-05-20T12:16:59Z
"Потрібне коригування": ексчемпіон розповів, завдяки чому Усик перевернув бій проти Ф'юрі
24tv
2024-05-20T12:15:11Z
Вірца визнано гравцем сезону у Бундеслізі
Football.ua
2024-05-20T12:58:56Z
Вакулко – про 1:3 з Динамо: Результат не по грі
Football.ua
2024-05-20T12:40:04Z
Ядов та Голобородько залишилися без нагород на ЧС-2024 з дзюдо
УкраинФорм
2024-05-20T12:31:38Z
Недорогий Opel із нульовою витратою палива з'явився на українському ринку. Фото
Обозреватель
2024-05-20T12:58:44Z
В Україні розпочинаються продажі електричного мінівена Opel Combo Electric: названо ціни та характеристики
AutoGeek
2024-05-20T12:46:33Z
Мільйонер розбив свій суперкар вартістю $380 тисяч, щоб покарати злодія
Фокус
2024-05-20T12:36:56Z
Знадобляться кожному водію: топ-5 крутих речей з Aliexpress
Telegraf
2024-05-20T12:33:58Z
Як працює салонний фільтр в електромобілях та чому його важливо міняти вчасно: ключові поради
AutoGeek
2024-05-20T12:33:37Z
Електричний пікап Toyota Hilux запускають у виробництво
AutoGeek
2024-05-20T11:45:32Z
В Україні стрімко зріс попит на автівки з бензиновими двигунами: топ-10 популярний марок
Обозреватель
2024-05-20T11:31:33Z
Шалені гроші: скільки коштуватиме фільм Бреда Пітта про Формулу-1
ЗаРулем
2024-05-20T11:16:23Z
Чому водіям приходять чужі штрафи і чи можна їх не сплачувати
Telegraf
2024-05-20T11:03:23Z
Чи зможете знайти людину на цій оптичній ілюзії
TSN
2024-05-19T12:03:46Z
Населених планет набагато більше, ніж вважалося раніше: нове дослідження вчених
TSN
2024-05-19T12:03:59Z
Ядерна зброя РФ у космосі — вчені попередили про апокаліпсис у разі вибуху
InternetUA
2024-05-18T08:28:10Z
Секретный полимер защищает от осколков и пуль: в РФ разработали новую униформу, — ISW
Фокус
2024-05-20T13:06:52Z
У Китаї Apple продає телефони з великими знижками - хоче захистити свої позиції на ринку
УкраинФорм
2024-05-20T12:48:03Z
Жінка помилилася і випадково виграла мільйон доларів у лотерею
24tv
2024-05-20T13:06:49Z
Американський мільярдер упевнений, шо ШІ майбутнього вбиватиме невинних людей
24tv
2024-05-20T13:06:06Z
Президент «Київстар»: Внаслідок кібератаки наприкінці 2023 року росіяни знищили 70% віртуальної інфраструктури компанії
Детектор М
2024-05-20T12:55:01Z
Боротьба з сірими спортивними ставками — актуальність і поради
CutInsight
2024-05-20T12:54:27Z
Як правильно – "згУщене" чи "згущЕне молоко": якої поширеної помилки треба уникати
GlavRed
2024-05-19T13:27:56Z
Запечена риба зі спаржею: рецепт смачної страви до вечері
Фокус
2024-05-20T13:06:57Z
Серфінг посеред пустелі: Саудівська Аравія збудує гігантський аквапарк в одному з найсухіших місць
InternetUA
2024-05-20T12:49:14Z
Тарталетки з печінкою тріски: цікава страва на святковий стіл і на перекус
Telegraf
2024-05-20T12:45:05Z
Голова запаморочиться від задоволення: рецепт млинців з полуницею та вершками
Telegraf
2024-05-20T12:39:19Z
Секретний інгредієнт зробить з вашої окрошки справжнісіньке свято: що додати в страву
Telegraf
2024-05-20T12:30:58Z
Любовний гороскоп на тиждень із 20 до 26 травня: Овнам - можливості, Рибам - зв'язок
GlavRed
2024-05-20T12:27:28Z
Як привчити цуценя до туалету: дієві поради для кожного господаря
24tv
2024-05-20T12:27:12Z
Салат з авокадо та полуницею на перекус: справжнє літо у тарілці
Обозреватель
2024-05-20T12:04:03Z
Настя Каменських дала інтерв'ю найвпливовішому іспанськомовному журналісту в США. Тепер Америка нам допоможе
Детектор М
2024-05-17T13:31:31Z
Найгарячіші тренди літнього взуття: топ 6 пар для жінок
Фокус
2024-05-20T13:06:20Z
Ольга Фреймут припинила приховування обличчя 6-річної доньки і здивувала їхньою схожістю
TSN
2024-05-20T13:04:42Z
Чоловік Скарлетт Йоганссон пожартував про тіло акторки
Фокус
2024-05-20T12:57:58Z
Додому не поспішає: Потап зізнався, де зараз перебуває
GlavRed
2024-05-20T12:51:44Z
37-річна Ірина Сопонару вперше вийшла заміж і показала фото зі свого весілля
TSN
2024-05-20T12:48:16Z
Команда Skeiron створила цифрову модель Луцького замку
Детектор М
2024-05-20T12:46:41Z
Схожа на маму: Ольга Фреймут уперше за довгий час опублікувала фото молодшої доньки
24tv
2024-05-20T12:45:35Z
Українка зняла два епізоди третього сезону Бріджертони
1News
2024-05-20T12:24:57Z
Аптечні “власні торговельні марки” ліків не гарантують безпеки споживачів, – експерти
TSN
2024-05-20T12:51:50Z
Neuralink шукає добровольця для другого мозкового імплантату після проблем з першим пацієнтом
24tv
2024-05-20T12:15:03Z
5 простих рекомендацій, що збережуть здоров’я печінки
Обозреватель
2024-05-20T12:04:38Z
Як схуднути за допомогю звичайних прогулянок: корисні поради
Обозреватель
2024-05-20T11:34:44Z
За епідсезон на ГРВІ, грип та COVID-19 перехворіли понад 4,5 мільйона українців
УкраинФорм
2024-05-20T11:34:30Z
Львівські лікарі отримали престижну медичну премію у Швейцарії
УкраинФорм
2024-05-20T11:22:44Z
Знайти та знешкодити: 5 причин, чому ваші ноги погано пахнуть, і що з цим робити
Фокус
2024-05-20T11:15:38Z
Небезпечні продукти. Дієтологи назвали 3 найшкідливіших десерта для серця і судин
Фокус
2024-05-20T10:36:56Z
Чому важливо пити достатню кількість води щодня: 5 ключових переваг
Обозреватель
2024-05-20T10:31:41Z